Feesten wij den Eersten Mei. Groot Banket EEN TERUGBLIK. Onze Stedelijke Tentoonstellino. i1e Jaar. X° 17. Prijs per nummer 2 centiemen. 23 April 1931. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Algemeene Vergadering der Wijkclubs ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Anncncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. A>dere anncncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 are, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NXCHELS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar fr. 0,40 »i 0,75 i,5o Buiten België Een jaar 4.' Men abonneert zich op alle pastbureelen. Moreen acht dagen is het de Feestdag aller Arbeiders. Wij doen een berotp op al de vrienden, die oenigszir.s in de mogelijkheid zijn, dien dag het werk ie staken zulks te doen. Eischen wij eerbied voor onzen arbeid, want het is de spit waarop de wereld draait. Op Eersten Mei allen in feestgewaad, elk zijn beste kleederen aangetrokken, voor de kinderen verlof gevraagd in de 'scholen, want het is den cenigen dag, die jaarlijks ge vierd wordt, ter eere van het werk. 's Morgens om 9 uren, komen de feestvierders samen in 't lokaal Hand aan Hand, om gezamenth-k eene wandeling te doen en een bezoek te brengen aan vriendenen kermissen. Om 1 uur namiddag Banket in de Roode Leeuw 's Avonds grijpt er een prachtigen L'chtstoet plaats, voorafgegaan door de fanfare Hand aan Hand en gevolgd door opschriften betrekkelijk de Eerste Mei. Verminde ring van werkuien en de Wereldvrede. Dien Lichtstoet moet grootsch wezen Mannen, vrouwen en kinderen allen moeten opstappen, allen moeten voorzien zijn van een lichtbalion, die te verkrijgen zijn in de lokalen der verschillige wijkclubs en in 't i«kaal Hand aan Hand, aan 10 centiemen Na den stoet, korte toespraak over de beteekenis van den Eersten Mei. heden Zondag, om 3 uren namiddag, elk in hun lokaal, op boet van 10 centiemen. Dagorde Ter gelegenheid van de vergrnoting van stevige propaganda om nieuwe lezers te winnen Mannen op post. D= het blad Recht en Vrijheid, Eerste Mei. op Maandag 1 Mei 1911.0m 1 ure, ten lokale De Roode Leeuw, Korte Zout- straat. Inschrijving aan 2 fr. per hoofd, tot Zaterdag avond 29 April. Onze vriend Berlrand, die Voorzitter was van liet Socialistisch Congres, dat verleden Z011- en Maandag te Brussel is gehouden, was ook Voorzitter van liet EERSTE CON GRES dat de Werklieden-Partij in 1885 hield te Brussel, In de Zwaan, Groote Markt, en in zijne openingsrede, herinnerde hij aan liet 'ontstaan der Belgische Werklieden- Partij. Wij waren op het eerste Congres zegde Bert rand, niet een honderdtal afgevaardig den, die een viertal dozijnen werkersveree- nigingen vertegenwoordigden, de meeste dan nog van zeer weinig belang. Maar wii hadden het geloof, de hoop in onze werking, overtuigd van het goede recht dat wij verdedigden, en met fierheid zien wii op ónzen grooten vooruitgang, die wij in 'het vierde cener eeuw hebben ge- De Socialistische pers, was vertegenwoor digd m 1885 door één vlaamsch dagblad, u Vooruit - verschijnende viji' maal per week 011 door twee weekbladen. Tegenw oordig bezit dc partij acht dagbla den, met eene oplage van 150,000 exempla ren, en rond de zestig week-, maand- ol halve maandbladen. Op politiek gebied, w-anneer de Werklie den-Partij i.i gesticht, w^s onze klasse mij, onze rechten, ouze belangen miskend wij Avaren nergens vertegenwoordigd, noch verdedigd. Wij leefden in het regiem van den cijns, en het v ork der nieuwe partij was, eerst en vooral het Algemeen Stemrecht en de her ziening der grondwet te eischen. Noch liberalen, noch katholieken wilden hiervan weien, en enkele progressisten gin gen zelfs niet verder, dan liet stemrecht toe i te staan, aan hen die konden lezen en schrij ven. Heden heeft het werkende volk (alhoewel ongelijk) toch stemrecht en is het vertegen woordigd in de heide Kamers, in verschil lige provincie- en in zeer vele gemeente raden. Die klas die vroeger NIETS was, heeft heden zijn woordje te zeggen en mager zich op roemen lè zoggen, dat sedert zij zicli heeft georganiseerd, de politieke en sociale evolutie, die zich heden doet gevoe len, liaar werk is. Werpen wij een blik in hel verleden. Het minimum van dagloon doen inschrij ven inde lastencohioren,was voor de liberale en katholieke burgerij onmogelijk, bet was een droombeeld. Het dagloon zegden zij, hangt af van de vraag en van het aanbod. Heden is dit droombeeld verwezenlijkt. De Staat, de provinciën, de gemeenten schriivon het in hunne lastencohieren eri de kerkfabrieken doen het reeds. Zelfs komt het voor inde acten van den Congo, waar een minimum van dagloon voor de Congo- landers is voorzien. De tusschonkoinst der wet, in economi sche en sociale, zaken, wierd hardnekkig v;in kant gezet en '1 was Woeste die in de Kamer verklaarde, dat, het eene eer voor België was. om zoo te zeggen, geheel alleen "111 Europa te zijn gebleven, die niet wilde nissclicii komen, zelfs voor kinderarbeid. Heden hebben alle partijen er zich hij aangesloten, niet alleenlijk om tusschen te komen voor kinderarbeid, maar ook voor vrouwen en volwassen man J weg hebben wii sedortdie» afgelegd Oordeelt Wet op de werkongevallen, op de werk huisreglementen, op hot werk-con t ract, op do werkmanswoningen, enz. Al die weiten zijn wel is waar onvolmaakt, maar het prin ciep der tusschenkonist in ai die zakan is erkend Verleden jaar is do ncgen-urigen werkdag voor de mijnwerkers gestemd. Het pensioen van 1 frank per dag voor die zelfde mijn werkers komt insgelijks te triomfeeren en het zal weldra, wanneer de werkende klas liet wil, zich uitbreiden lot al dc belgische werklieden. Voor wat de organisation der werklieden betreft, het waren de socialisten, die nu 25 jaar geleden, de syndicaten en dc coöpera tieven in 't leven riepen. Tegenwoordig doen liberalen en katho lieken ons na op dit gebied, en wij mogen zeggen, dat zij enkel onzen weg volgen, oiize inrichtingen naapen. Gezel Bertrand, moedigde de congressis ten aan, op die lauweren niet te rusten,maar nu meer dan ooit voort te werken, tot de algeheele vrijmaking van het proletariaat. Wij gaan eene nieuwe beweging begin nen tol het veroveren van het Zuiver Alge meen Stemrecht en hieraan is verbonden de strijd tegen dc nieuwe schoolwet. Willen j wij winnen, dan hebben wij dc hulpnoodig van alle werklieden. Maken wij ons dus strijdvaardig voor den eindtriomf. Ea nu vriend lezer, en avant Door deze korte geschiedenis is liet u nu herinnerd, dat de werkende klasse niets was, voor dat de Socialistische partij was gestichtvan werkershervormingen was er geen spraak, dit waren socialistische droom beelden. Al de rechten die ge bezit, al de verbete ringen die ge licht bekomen, hebt ge te dan ken aan de werking der Socialistische partij, levert er voor, versterkt ze, want hoe mach tiger ze wordt, hoe vroeger de verlossing. Wij verstaan de liberale partij niet heel goed. De liberale gemeentelaadsleden uitgezonderd M. Odilon Van der Schueren nemen hun ontslag als lid der inrich- tings-o mmissie in openbare gemeente raadszitting, als protest omdat de Socia listische partij niet wierd erkend'dus om dat de striktste onpartijdigheid niet heerschte. De afgevaardigden der Christene Volks partij doen het zelfde, zoo dat feitelijk de katholieke partij alleen staat met de Stede lijke Tentoonstelling. Ondanks de protestatiën van die twee partnë'i. gaan de katholieken toch voorts, er. er blijven liberale afgevaardigden bij het inrichtings-comiteit De mandatarissen der liberale partij, nemen hun ontslag, hunne volgelingen blijven deel uitmaken van het inrichtings- comiteit, helpen dus mede, om de Ten- I toonstelling te doen lukken en nu schrijft Welk een 1 De Volksgazet, 't orgaan der liberalen, 1

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1