l)e Volksstem ONVERSTANDIG La Prévoyance Sociale UIT NINOVE. dat ze van haren kant AL zal deen wat ze kantot het welgelukken der Tentoonstel ling Als dat geene comedie spelen is, dan verstaan wij er niets van. De katholieken zien de protestatiën der andere partijen over 't hoofd ze laten hun morren en gaan voorts hun gang, en om dat zij nu feitelijk van de Stedelijke Ten toonstelling eene katholieke tentoonstel ling maken, zullen ze toch maar ootmoe dig het hoofd in den schoot leggen en zeggen Heeren Katholieken g'hebt wel gedaan, rekent op onze medehulp, wij zullen al doen wat mogelijk is om u te helpen Wat zijn de liberalen toch krasse kerels Welnu, wij verstaan het heel anders. Er wordt eene Cantate uitgevoerd, ter ge legenheid dier Tentoonstelling en hiertoe heeft men de hulp noodig van alle partijen, wil men iets puiks kunnen uitvoeren. Wel nuwij zeggen tot onze zangers, zangeressen en muzikanten uwe partij is miskend in het mrichtingsbestuur wij hebben er geene verte genwoordiging wanneer uwe partij miskend ismoet gij u zelve miskend gevoelen en hier om geene deelneming aan de Cantategeene deelneming aan de feestelijkheden, die gij door uwe medehulp zoudt kunnen groot ma ken. Spraken de oppositiepartijen aldus het zelfde woord, M Moyersoen en Cie zou den hunne partijdigheid kunnen afgeleerd wordenen nu brengen de liberalen het hunne bij, om M. Moyersoen en Cie in hunne partijdigheid te versterken. Hun protest was dus alleenlijk comedie. heeft melding gemaakt van het besluit der vergadering die de Christene onder wijzers gehouden hebben te Aalst, en waarin zij het wetsontwerp Schollaert zouden toegejuicht hebben, en eene be danking gestemd aan 't Gouvernement. Dit besluit was genomen met eenparig heid van de 70 aanwezige onderwijzers, schreef De Volksstem. Wij vernemen uit goede bron, dat er op de vergadering der Christelijke Onder wijzers maar 40 aanwezigen waren, en hiervan stemden er 30 voor het wetsont werp, 8 stemden er tegen en 2 onthielden zich. Ge ziet hoe eerlijk de dompers zijn en hoeveel vertrouwen we mogen stellen in hunne verslagen. Nu verleden Zaterdag zijn de Christene onderwijzers te Aalst opnieuw bijeen ge roepen, en dit was alleenlijk om te hooren bevelen, dat geen enkelen onder hun, op het Congres der Christelijke onderwijzers dat Maandag moest gehouden worden, den mond tegen het ontweip der regee ring mocht openen En ze zijn voor de vrijheid van den huisvader 1... ware het zich een NaaimachieD aan te schaffen zonder eerst de prijzen te vragen aan het huis ALFONS GHEYS. Mécanicien, Aalst, 77, Kattestraat, 77, Aalst. 40 tot 50 frank beterkoop en oneindig heter dan aiie andere stelsels. Naalden, spoelen en toebehosrïen vooralle Naaimachienen. Reparatie van alle stelsels. VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ: De Algemeene Vergadering zal plaats hebben, op ZONDAG :J0 APRIL 1911, om 10 uren 's morgens, in het Volkshuis, te Brussel. Aan onze leden. Wij voelen het onmisbaar over een weekblad te beschik ken, waarin wij vrij en ongekend onze grieven kunnen doen opnemen, zonder gevaar te loo- pen, aan M. zijne wraak overgeleverd te wor den. Dit blad is Recht en Vrijheid. Wij hebben ondervonden hoe nuttig een weekblad is. Wij weten welke groote diensten Recht en Vrijheid ons heeft bewezen, nu in den laatsten strijd bij de heeren Stichelmans, en wij zijn over tuigd dat het ons nog veel meer diensten zal bewijzen. Het blad Recht en Vrijheid zal dus van week tot week in Ninove ook verkocht worden, eo onze vrienden zullen er wekelijks corres- pondentiëo uit onze stad in lezen Ook alle vergaderingen en oproepen zullen er in verschijnen, zoodal Recht en Vrijheid ook den Mooileur der werklieden van Ninove zal zijn. Koopt het dus allen, het verdedigt uwe rechten en uwe belangen en het trekt te strijde om uwe grieven te doen verdwijnen, om uw werk draag'lijker te maken en uw toestand te verbeteren. Recht en Vrijheid, moet en zal ia alle werkersgezinnen van Ninove le vinden zijn. Het blad der katholieke vakbonden schrijft, dat zij niet eerzuchtig zijn, maar toch niet goed kunnen verdragen, dat wij schreven in Vooruit en andere bladen, dat dank aan het krachtig optreden onzes Twijndersbonds, het geschil tot zulke goede oplossing gebracht is. Wij kunnen dal beter gelooven dan de dompers het zeggeD, immers, doer verschil lende hunner mannen was er reeds het nieuwsje in de stad verspreid, (van bij het begin der uitsluiting) dal er geen geld was in de kas van onzen Twijndersbond, doch tot verwondering der dompers, zijn onze leden de oaderstand door ons reglement bepaald, de 6 weken uitbetaald, en waren wij nog den laatsten zoowel als den eersten dag goed op ons gemak, wantoDS ledig baksken (zooals de dompers heweerdenj was nog zoo goed voor zien, dat hel in staat was, benevens de zes weken nog 6 maanden den strijd vol te hou den. O neen Onze dempers zijn niet eerzuoh- lig Zij drijven het zelfs zoover het wierook vat ook tegen den neus stuk te slaan van som mige katholieke personen, die zooveel mede geholpen hebben aaD de oplossing als de Paus va 11 Rome. Pol-eo-tik 1 Wie heeft er in deze uilsluiting klaarder dan de dompers hunne politieke horens getoond Zij, de mannen die zeggen buiten alle politiek le staan, handelen zooals de wolf in een schapenvel, om aldus de scha pen le kunnen verschalken. Met uwe leus bui ten alle politiek, doen de dompersbonden nie'.s anders dan katholieke mannen in de hoogte steken, voor werken die zij niet doen. Is onze vriend E. De Coorde eveneens in den gemeenteraad niet recht gestaan om de zaak der werklieden te verdedigen en menig maal op de vergaderingen der stakers aanwe zig geweest Wie heeft dat van de katholieken gedaao Wij zouden hier niet vaD spreken, iodien de niet politieke kristene vakbonden zooveel lawijd niet maakten, onadal er een katholiek raadslid in den gemeenteraad een woordje heeft gezegd. Eerste Mei te Ninove. Dit jaar wordt het Eerste Meifeest in onze stad ook luisterrijk gevierd. Op Eerste Mei zelf 's morgens om 9 uren, bijeenkomst in 't lokaal De Redding, voor dezen die kunnen verletten. Daarna gezament- lijkeo uitstap en wandeling in de stad. Om 1 1/2 ure, Banket, in !)e Redding. In- sehrijviogeo aaa 1,50 fr. per hoofd. 's Avoads van af 5 uren, kosteloos Bal voor eenieder. 'l Lokaal zal prachtig verlicht en versierd zijn. Werklieden van Ninove, feest mede den Eersten Mei, feestdag gewijd aan den arbeid. Twijnders op post. Heden Zondag om 3 uren, is het algemeene vergadering in De Redding voor de Twijnders, op boet van 15 centiemen. Dagorde Geldelijk verslag der verloopen j drie maanden. Verstagen benoemicg der con troleurs. Verslag der werkzaamheden vao onzen Bond. Onze photografie. Twijnders, na de vergadering vaB beden wordt ons portret in groep gemaakt, ter herdenkiog aan den zes weken langen strijd bij M. Stichelmans. Op post. Onze leden moeter, allen aanwezig zijn. Ook AL de bestuurleden. Tombola. Om 7 uren heeft de trek king van den Tombola plaats in de Redding. Na de trekking is het Café-Concert. Mannen en vrouwen, daar allen heen, want bet zal er vermakelijk zijn. Echt kapitalistisch. Io'tallumet- tenfabriek van de liberale heeren Violoa-Van den Bossche is er eenige weken geledeo een strijd uitgebroken die een paar dagen heeft geduurd. Ze waren niet vereenigd en zooals het gewoonlijk gaat, ze gaven het op. Nu komt de weerwraak van die brave heeren, en ze geven de stakers, de eene pa de andere 3, 6 en zelfs 12 dagen congé. Van den Haute-Declereq den christelijken fabrikant wierp zijne christene werkmeaschen voor goed de straat op. omdat zij in staking waren gegaan nu is het een liberaal, die zulke schandige zaak begaat. Ge ziet liberale en katholieke fabrikanten, 't is koekoek eenen zang Omdat een meisje van '1 allumettenfabriek bij Cobbaut naar werk bad gaan zien, kreeg zij bij M Violon 3 dagen congé. M. Cobbaut had het bij middel van telefoon overgebriefd. Zulks is echt schandalig maar laai ons zien, dat liberale en katholieke fabrikantsn samen werken, ona den werkman te treffen, en dat dus ook de werklieden hetzelfde moeten doen. Allen in éénen vakbond, en dit in Do Redding Eene Spaarkas. Wat er ons ontbreekt en er nogthans zoo broodnoodig is, in den schoot onzer pariij. is eene degelijke spaarkas. Thans is er besloten hiertoe over te gaan. Im mers het was er driegend noodig Het is toch zoo gemakkelijk en zoo nuttig, een appeltje tegen den dorst te hebben. Hoe moeielijk valt he' nu niet voor de meeste moeders, wanneer zij iets nieuw moeten koopen welke zuchten worden er niet gelaten, hoeveel tranen vloeiën er soms niet bij de dochters of jongelingen, omdat moeder over geen spaar potje beschikt wanneer zij een nieuw kleed of een nieuw costuum noodig hebben Hoe dikwijls gebeurd het dan niet, dat moe der de vrouw moet gaan poeffen en in die omstandigheden geen keus heeft, en het bijtia altijd c dubbel en dik moet betalen En hoe ongelukkig is het niet voor eene huis moeder die aldus is een plakwinkel vsst gean kerd zit Pas heeft zij het weekloon ontvangen

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2