Üit Geeraardsbergen. Een en ander. Voor de 3000 Stakende Wollebewerkers van Verviers. Voor ons Strijdfonds. van vader of kinderen, of ze moet er mede naar den winkel, om opnieuw te kunnen gepoefd krij gen Hoe ongelukkig ie zulks niet Nooit geld in huisAltijd verplicht zijn te nemen wat men in uwen plakwinkel heeft Bijna nooit keus, eo dan nog hoeveel duurder is het leven voor die soort menschen, die in een plakwinkel zitten Door het inrichten van eene spaarkas zullen wij die menschen een zeer goeden dienst bewij zen wij zullen hen vrij maken, hen toelaten te gaan waar zij 't begeeren, hen een goeden stui ver wekelijks boni laten doen. Hoe die spaarkas zal marcheei en Wel dit zal u toekomende week geexplikeerd en u ook nog mondelings uitgelegd worden, door vrienden die u t'huis een bezoek zullen brengen. Hoe liberaal Onze goed gekende vaur Louis komt een blijk te meer te geven,hoe onafhankelijk en hoe onbevreesd hij zich ge voelt. Het klerikaal gevaar Ziedaar het stok paardje van dit heerschap eveoals van zijne zoons, de toekomstige liberale deputés Beter gezegd dit was hun stokpaardje. vroe ger Nu schijnt het veranderd, want de gewezen liberale mandataris, de gewezen kartellist ver bied zijne werkslaven nog een voet in hel Volks huis te zetten. Naar geene vergadering meer in 't eikshuis zoo wilt het de czaar aller Geersbergers c Niet meer in het muziek der socialen zoo eischt het de rijkgewordene die altijd stoefte op zijne vrijheidslievende gevoelens. De fameuze fabrikant geeft door zijne han delwijze een doorslaand bewijs welke schrik hij gevoelt voor de ernstige werkersbeweging. Hij, de vroegere clerical® jager, verafschuwt nu diegene die zich het clericaal juk afschud den. Zijn belang eischt de verwijdering aller vrijzinnigen uit zijn fabriek Leve de dom pers, leve de kruipers Praatjes. De verledene week is er een schip hoornen gelost voor de Suèdoise door de mannen van 't fabriek zelf. Zekere kameraden wisten zulks af te keuren. Zij hebben ongelijk, immers die mannen wer den het gewone loon betaald. P. Aan de groepen bij de Soc Federatie van het Arrond Aalst aangesloten. De statuten, zooals zij op het laatste CoDgres te Ninove aanvaard werden,zijn aan de weder- zijdsche partijschrijvers toegezonden. De groepen worden dringend uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk hunne aansluiting (0,30 fr. per lid) te betajen. Tel hiertoe ontving ik de aansluiting van Sigarenmakersbond van Ninove. Propagandaclub van Ninove. Sigarenmakersbond van Geeraardsbergen. Phospboorbewerkers S W. JN1. De Verbroedering Ziekenbond Helper en Trooster,Geeraardsb. P. De Met. Ondankbaren zijn zekerde phospboor bewerkers van hel fabriek Byl. Na hun door alle mogelijke middelen gebel- I pen te hebben in hunnen langdu-igen strijd, komt er een groot deel op een ordewoord van den zooa Achiel de vakvereeniging den rug toetekeeren. Nochtans mogen de werkers in het gedacht niet verkeeren dat er geene werkstaking meer «•gelijk is, want eens dat de patroon door de onverschilligheid zijner werklieden de macht zal hebben, mogen zij er op rekeuen dat bij hun de werkstaking die wij achter deo rug hebben duur betaald zal zetten. Dat zij het voor gezegd houden, want nu meer dao ooit zouden ze aan hun syndikaat moeten denken, allee zouden als ten man vereenigd moeten zijn in het Volkshuis, het ordewoord zou moe ten zijn allen in het syndikaat, en allen zouden moeten de spreuk indachtig zijn ver eenigd zijn wij machtig, onvereenigd zijn wij niets. Dat is een wijs besluit. Een volksvertegen woordiger wordt niet gekozen om t'huis achter de stoof te zitten, zijn plaats is in de Kamer. Van den anderen kant, nu de meerderheid der katholieken zoo klein is, is het een piicht voor de oppositiemannen regelmatig in bloc aanwezig te zijn, en de katholieke regeering zooveel klop pen mogelijk toe te brengen. Op post moeten zij dus zijn, en dat wil de Socialistische partij voor hare mannen. Maar a propos over de groote doos eens ge sproken. Waar zijn nu al de orders die B/l ging krijgen en die hij aan zijn volk beloofde wanneer zij de groote doos aanvaardden nochtans n»oit werd er minder gewerkt als nu is het misschien op die wijze dat Byl zich op zijne moedige werkers wil wreken, die hem op korte jaren zoo een groot fortuin in zijn geld- koffer lieten vergaren En avant Geeraard Bericht aan de vereenigde phos- phoorbewerkers.Het bestuur heeft in eene buitengewone zitting besloten, gezien den hevigen crisis die in onze nijverheid heerscht, dal diegeDe die maar 6 dagen werken per veertien dagen geene bijdrage moeten betalen, maar regelmatig alle 14 dagen bij het bestuur moeten komen om huB lidboekje in rtgel te zetten. Bbnoit. AALST, De stadswerklieden gingen h®el in 't kort opslag krijgen. M. Moyeisoen, de vader der hon- gerloonen liet zulks in een katholiek blad af kondigen, en dien in 't kort is nu reeds een vier tal weken verloopen en er is nog niets van terecht gekomen. M. Moyersoen ge denkt zekei toch niet, dat het genoeg is met te blagueren en niets te doen Voor wanneer is dien in 't kort Ge ziet, wij laten niet los. Van week tot week komen wij er op terug, in de vaste overtuiging dat de hongerloonen van 16 1/2 centiemen per uur, toch zullen verhoogd worden. Als gij naar de Kamers gaaf, om er te zwijgen en niets te doen of om tegen het pensioen van 1 frank daags der werklieden te stemmen, dan wint ge heel wat meer dan 16 1/2 centiemen per uur. Tot leugen uwen toevlucht nemen Voor christelijke menschen dat is toch wat erg. Staafken, de concierge van 't landhuis wint 750 franken per jaar of 2,06 fr. per dag en in de geheime zitting zegden de heeren katholieken dat Staafken 900 franken wint. Allo, M. Moyersoen, maakt die leugen goed en geeft Staafken de 150 franken opslag, dan zal hij waarlijk 900 franken winnen. Voor ons strijdfonds. De tijd van d'huwelijken is weer daar. Menigeen onzer zullen het huwelijksbootje gaan instappen. De meesten van hun hebben eene stoof of kachel noodig. Welnu,den Heer Theoflel Verhulst Arbeidstraat, 14, die zich sedert enkele maanden als meester heeft geplaatst, schenkt 5 ten honderd in ons Strijdfonds, op iedere aan koop die bij hem wordt gedaan, door leder, onzer partij. Men moet niet denken dat men hierom een centiem meer betaalt, neen. Men koopt, zonder van iets te spreken, en eens den koop gedaan, eens betaalt, dan toont men zijn lidboekje van de partij, 't is gelijk van de coöpe ratie of van een dei andere groepen o4 bonden, en Theofiel zeil brengt naar ons bureel 5 ten honderd van de som. Dus alwie wil, kan mede helpen om ons Strijdfonds te steunen, zonder dat het hun een centiem uit eigen zak kost. Daarbij, Theofiel Verhulst is gekend als een zeer goeden werkman, zijne stoven en kachels zijn van zeer goede hoedanigheid. Dus ons Strijdfonds indachtig zijn, is de bood schap. Hetpair-eeren verboden. Een zeer goed besluit komt de Socialistische partij in haar Cengres van dit jaar te nemen. Het verbiedt aan dc Socialistische mandata rissen eene overeenkomst te sluiten met volks vertegenwoordigers van andere partijen, om zich te onthouden op de eene of andere kwestie. Werkstaking der schrijnwerkers. De schrijnwerkers die bij de Christenen gefede reerd zijn, hebben deze week de staking uitge roepen. Hunne eischen zijn een opslag van 5 centie men per uur voor al de gasten een nurigen werkdag in plaats van 12 zooals het nu is de over uren drie voor twee betalen. Wij vinden die eischen heel gematigd. Immers de schrijnwerkers winnen 35 centiemen per uur; ze vragen er dus 40. Is zulks te veel In 't ge heel niet, want de schrijn wei kers winnen gedu rende jaien niets of heel weinig, en ze hebben bovendien voor een groot getalbanken eigen alm noodig. Een stuk alm verliezen of breken, is altijd ten hunne koste, zoodat er van hun locn, rog al wat at gaat. /Wij wenschen de Christene Houtbewerkers eene goede oveiwinning en standvastigheid in den snijd. Volgens men ons inlicht zouden er 150 stakers zijn. Zonder strijd hebben er eenige kleine bazen toegegeven. Dat de grooten weldra volgen, want wat de kleine kunnen, kunnen zooveel te ge makkelijker de groote. Wat wij voorzien V/el dat de tusschenkomst van 't Schepen college zal gevraagd woiden, om een einde aan dezen strijd te brengen. Zulks is heel goed, maar wil 't Schepencollege wat meer recht van spreken hebben, dan zou het ook moeten 't voorbeeld geven. Welaan M. Moyersoen, geeft spoedig den gevraagden opslag aan dc schiijnwerkers, die voor stads rekening werken. Dan kunt ge, de bazen wat pukkelen hetzelfde te doen. Zult gij het doen M. Moyersoen. Er is occasie te doen In Hand aan Hand worden er verschillige artikels gesoldeerd, fantasie manshemden die vroeger 3,60 fr. ver kocht wierden, nu aan 2,5o fr. Andere van 2,5o fr. nu aan 2,00 fr. Cols vroeger o,5o fr. nu o,25 fr. Strikken voor meisjes vroeger o,5o fr. du o,i5 fr. Strik ken voor jongens en meisjes in aile kleuren, vroeger 0,75 fr. nu nog 0,50 fr. Wie dus een goede slag wil slaan, komt zien. Van 8o5 verkochte 'liedjes dei Cantate 89,16. J. Wasteels o,io. Van Cutsem 0.20. Sanders o,25. Omdat ik mijn blad Recht en Vrijheid regelmatig zou ontvangen, A. Cadroa 0,10. De vermindering van werkuren door Ph. Van der Straeten bij Alfred Leemans 1,08. D. B. 0,25. Jozef Van den Broeck 0,25. Een brusselaar die naar Aalst komt heeft de de werkstakers niet vergeten J. D. Walgraef o,5o. Een gift van een Viscosebewerker 0,40. J.D N. doet er nog bij o.ioOmdat Emielgoedkan klappen 0,10. Omdat Jan hem lee.-en klappen heeft 0,10. Gezongen aoor Jef Heyvaert in den Haan 0,60. Een lied gezongen bij den Voerman door eenige vrienden 0,79. Een zoon die zijn vader bedreigd en een vader die zijn zoon be dreigd 0,20. E >n lied door Jozef Buys, pianist Ph. De Smedt 0,80. Fr. V. D M. c,5o. Gezon gen door 'nen Constant bij Louise Krol o.85. Gezongen bij B. Oosterlinek door (onleesbaar) 1,20. Jozef Wasteels 0,10. Een lied gezongen door jan Nickels bij B. Van Goethem 0,70. Viscose door Fiips Frans (nacht- ploeg) n,o5- P. Eeman 1,00. Gezongen en ronigehaald aoor den sclieeven bij L. Strickxo,S3. Donder cn bliksem door Leelijk gezongen bij C. Cornand o,85 Omdat Neleken een man van zijn woord is 0.10. De werklieden van Den dauw 3 9«. H. F. o,c5. Bedienden Hand aan Hand 2,85. Eene ploeg viscosebewerkers aan Bocquó i3,95 Bij L. De Neef onder het gezelschap de lustige bolders 2,44. L. Mar- coen doet er nog bij 0,10. Een manceuvermaii tot verbete ring van het loon 0,10. Al dc mannen waren zat o,i«. Omdat madame de 5o centiemen niet afgegeven heelt doet cr Monsken bij 0,10. Nu geeft madame de 5o centiemen door dc vergetenheid der boden en doet er 2 centiemen bij. .samen o,52. Ontvangsten voiige weken 25g,5o. Bedienden Hand aan Hand 1,40.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3