Ue Jaar. Nr 20. Prijs per nummer o centiemen. I4 Mei 1911. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Aan onze nieuwe lezers. Een afgrijselijk woord Tweede algemeens Oproep IIIII MEIAIII i riiheid ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Aanoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Maan straat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden tr. o 6 6 1.20 Een jaar >>20 Bciten Belgif Een jaar 5,00 Men abonneert zich op alle postburt-elen. Textielbond, Katoenbewerkers en Wevers Heden Zonddgorn3 uren, drij- maandelijksche verplichtende ver gadering, op boet van 10 centie men, in het lokaal Hand aan Hand. Het dagorde dat moet besproken worden is van groot belang, gezien de beweging om meer loon, die in verschillende fabrieken ontstaan is. De besluiten van het gemengd Comiteit zullen ook besproken worden, en dit voornamelijk aan gaande het vrouwenwerk en de aan te vangen beweging voor ge lijke loonen in de F. F. R. Mannen en vrouwen, weest allen op post BELANGRIJK BERICHT. De leden van den Ziekenbond Moyson worden bij deze nogmaals verwittigd, dat volgens de beslui ten der vergaderingen en het regle ment, de leden die ziek worden van den eersten dag hiervan kennis moeten geven, bij den Secretaris in 't lokaal Hand aan Hand. De leden die zulks verzuimen en den tweeden of derden dag komen, zullen maar eene kaart van ziekte ontvangen, van den dag dat zij in- ken komen doen. Dat onze leden hiervan goede rekening houden. HET BESTUUR der steenbewerkers, marmerbewerkers en polisseurs Het Bestuur van het gemengd Comiteit heeft in zitting van 7 Mei 1911 besloten, dat de tweede alge- meene vergadering voor a! de stiel- genooten zal plaats hebben, op Zon dag 14 Mei j911bij den he:r P. BOIN, Groote Markt, om 3 uren stipt, waar wij U inlichtingen zul len geven, nopens de onderhande lingen mrt de bazen. Wrj rekenen op uw aller tegen woordigheid Allen opgepast. Hoi is heden de tweede maal, dat ge ons blad gratis ontvangt. Wij vragen liet u, aandachtig te lezen, en heel onpartijdig een oordeel te vel- n. Zondag aanstaande ontvangt ge een bezoek van een onzer mannen, die 11 zullen komen vragen of ons blad u regelmatig mag besteld wor den. Wij verwachten een goed onthaal beste vriend, omdat Récht en Vrij heid. liet blad der werklieden is en maar aan centiemen wordt ver kocht, terwijl al de andere bestaande weekbladen van de zelfde grootte, in onze stad 5 centiemen kosten. Inderdaad, üenderbode, De Volks gazet, 't Land van Aelst. De Werk man, Klokke Roeland, De Dageraad, enz., zijn al weekbladen van de tegen partijen en kosten 5 centiemen liet nummer. Maar daar gelaten, don goedkoo- pen prijs van ons blad, dan nog is liet een plicht voor de werklieden dit blad te lezen, te steunen en voor zijn voortbestaan ie zorgen. Recht en Vrijheid is niet gesticht en geroepen om geld te winnen. Neen, vriend lezer, Recht en Vrij heid kost jaarlijks aan de Socialisti sche Federatie van 't arrondissement een heeleri hoop geld, maar dit wordt met liefde geofferd, omdat wij niet kunnen leven zonder een blad, want de aanvallen der tegenpartijen moe ten afgeweerd, den laster en de leu gen weerlegd, de rechten en de be langen der werklieden verdedigd worden. Dank aan het bestaan van 'tblad Recht en Vrijheid, hoe klein het ook is geweest, zijn de grieven der werk lieden in 't openbaar gebracht, is de onverdiende ellende van hei volk blootgelegd geworden, is den eisch om een beetje meer recht, om een beetje meer loon, om een beetje meer welstand kunnen verdedigd worden. Wanneer wij de loonen hebben kunnen doen stijgen, met minstens één frank per dag, want de loonen waren enkel jaren geleden voor 't overgroot ste gedeelte der werklie den van 1,80 fr. tot 1,90 fr. dan is zulks voor een groot gedeelte te dan ken aan 't blad Recht en Vrijheid, wiens kolommen ten allen lijde. wagen wijd open zijn gezet, om de zaak van 'i werkvolk te pleiten. Hoe gelukkig zijn de werklieden niet, wanneer zij hunne grieven zien blootgelegd, wanneer zij in strijd zijnde, hunne eisclien zien verdedigd worden i Welnu, dit, is de taak van Recht en Vrijheid, en hierom ook moeten alle werkersgezinnen ons blad lezen, het voortgeven, en propa ganda maken om lezers te winnen. Wie dus zijne EIGENE zaak behar tigt, zal 't iilad Recht en Vrijheid I koopen, en hierom zien wij ook den toekomenden Zondag verheugend te gemoet, omdat wij verzekerd zijn, dat ons getal lezers minstens zal verdub beld wezen. Vriend lezer, Zondag krijgt ge dus een huisbezoek. Onder dien titel drukt M. üaens in De Werkman en 't Land van Aelst het volgende Ik zegde in do Kamer aan Socialist Dujardin De Walen hebben hun pensioen van 1 frank nu moet hot de beurt, - zijn der Vlamingen, zonder uitstel i want de oude werkmenschen bij ons zijn ongelukkiger dan de Wa- - lcn. - En weet ge wat bij antwoordde - De, Vlamingen zullen bun pensioen - hebben ALS ZE SOCIALIST ZIJN. Neen, noen, M. Dujardin, socia- - list moeten zeniet worden, maar vrije kristen democraat. Ware do beweging in 1893-94-95 niet versmacht van broodroof en - zielsdwang de democraten zouden - in do. Kamer zoo machtig zijn als - de Walen in Vlaanderen ware nooit een socialist gekozen geweest - en uit 't Walenland zoude» echte vrije kristen democraten in de Kamer gezeteld hebben. - Tot daar M. Daens. Wij begrijpen waarlijk niet, waar om M. Daens zijn artikel titelt EEN AFGRIJSELIJK WOORD. Of zijn het soms AFGRIJSELIJKE woorden, voor M. Daens, wanneer hij de waarheid hoort zeggen Zou M. Daens zijne lezers niet wil len zeggen, hoe het komt dat de Waalsche werklieden reeds een pen sioen hebben van I frank daags, ondanks zij bijna allen socialist zyn. en dat de Vlaamschewerklie den zich tot heden nog altijd mogen tevreden stellen met hunne 9 centen pensioen per dag, alhoewel zij voor liet overgrootsle gedeelte voer de katholieken stemmen, die nogihans de meerderheid in de Kamer zijn Wij zullen hem een beetje helpen, met hem te zeggen, dat zulks komt omdat de waalsche werklieden knap pe verdedigers hunner belangen socialisten naar de Kamers heb ben gestuurd, die zich niet laten paaien met beloften, maar daden eisclien. Hadden de Werklieden het in de Vlaanderen gedaan zooalsze gedaan hebben in 't Walenland, 't ware reeds veel beter voor hun geweest, hun toestand die nu zoo erbarm lijk, zoo armtierig is, ware geheel anders. Neon, M. Daens, de werklieden moeten geen vrije kristen democraat worden, want Christen Democratie is huichelarij en dient enkel om de werklieden te verdoelen. Het geloof moet niet in de politiek gemengd worden, het heeft er niets in te zien, en dit is zoo waar, dat de mijnwerkers een pensioen hebben bekomen van 1 frank daags en dit pensioen aan alle mijnwerkers zal toegekend worden, of hij Christen is of niet. De Socialisten zijn opgestaan voor liet pensioen van 1 frank voor do mijnwerkers, en hebben zich niet bekommerd of die mijnwerkers ter kerke gaan ja of niet. De Vlaamsche Christene werklie den zijn de verstootelingen, zelfs van de zoo kristelijke katholieke regee ring, want tijdens de. bespreking van de pensioenwet voor de mijnwerkers wierd er voorgest eld de wet toepas selijk te maken, op AL de werklie den van gansch België dus ook de Christelijke vlaamsche werklieden en landbouwers en 'l zijn die CHRIS TELIJKE katholieke volksvertegen woordigers die daar hebben tegen gestemd. De waarheid is M. Daens dat het ten allen tijde die AFGRIJSELIJKE SOCIALISTEN zijn. die ten voor dode spreken van het werkende volk, die hulp en bijstand bieden wanneer ze in strijd zijn om hunnen toestand te verbeteren, die altijd oji de lires staan wanneer de belangen van 'l werkende volk moeten ver dedigd worden, en nooit wordt aan de werklieden gevraagd zijt gij christen of vrijdenker. Men kan evengoed christen en ook socialist zijn. In Aalst ziet go't met uwe eigene 'oögen. De meeste onzer aanhangers, i rouwen voor de kerk laten hunne kinderen doopen. wor den met de kerk begraven, en inde rangen uwer Christen Democraten Joopen er zooveel die nooit, ter kerke gaan, vloeken «Is ketters, evenals in de rangen der katholieke partij, een bewijs dat T geloo1' met de poli tiek niets ie maken heelt. Do Vrijë Kristen Democratie hare beweging is gesmacht gewor den, zegt ge. door broodroof en ziels dwang, anders waren de Democraten zoo talrijk in de Kamer als de Socia listen. Praat tegen den vaak, M. Daens. Wij ontkennen niet, dat de kristen democraten aan groote vervolging hebben te lijden gehad en nog neb ben maar vergeet niet, dat de socia listen van hij hun ontstaan en tot lieden nog, gedurig vervolgd en ge broodroofd worden, en dat Gij zelf M. Daens een der ergste vervolgers au de socialisten zijl geweest, téen ij u nog in de rangen der zóó kriste lijke katholieke partij bevondt. Ge zoudt hierom goed doen, eens uwe artikels te herlezen, geschreven in uwe bladen De Werkman en 't Land van Aelst in den loop der jaren van 1885 tot ]89:j,datum wanneer uwe par tij zich heeft, gevormd, dooreen twist ontstaan in de katholieke partij. En dat uwe KRISTENE Democra tische partij een Voetje heelt, gekre gen in ons arrondissement, dan is zulks te wijten aan die godflelooze liberale partij zooals gij zelf ze zoo gaarne, noemt. die u zedelijk en geldelijk heeft geholpen. 't, Was dus eene GODDELOOZE partij die. eene CHRISTENE hielp in t leven roepen 't Ware eerlijker van uwen 't, wege indien ge aan uwe lezers kond maak te, dat 't geloof met de politiek niets te maken heeft, en 't geloof maar aan gewend wordt, om de macht van 't volk te breken. Maar dat zult ge niet,, 't ware de verdwijning uwer partij. Nochtans de eerlijkheid eischt zulks. OTTO ROQUETTE. 1° Vervolg. Zij meende genoeg gezien te heb ben. Hij had haar niet meer lief, zijn hart was vervreemd, hij schaamde zich over haar. Allerlei troostelooze, wanhopige gedachten doorkruisten hare ziel, zij geloofde in deze oogen- blikken al de, diepte van haar ellende te kennen. Hij hoorde nauwelijks, hoe haar zoontje zijn vader nu dit en dan dat vroeg, en hoe hij daarop slechts kort antwoord gaf. Er werd nauwelijks een woord gewisseld tus- sclien de jeugdige echtgcnooten zeiven. Zij gingen het huis binnen, welks vierde verdieping zij bewoon den. Nauwelijks hadden zij de deur achter zich gesloten, of Leonard nam bet knaapje op den arm, kuste hem herhaalde malen recht teeder en liep haastig do trap met hem op, terwijl Agnes langzaam volgde. De kamerdeur was gesloten, daar Agnes, die er geen dienstmeisje op nahield, den sleutel bij zich droeg. Leonard zette liet knaapje neder en liep haastig terug om zijne vrouw ook van het andere kind te ontlas ten. Toen zij liet hem overgaf, wan kelde zij. Hij hield het kind op den oenen arm en omvatte met den an dere de lialfbewustelooze jonge vrouw, zeggende Agnes ge,zijt ziek Zij zeide niets, maar hij voel de haar hart hevig kloppen, en een vrecsclijke angst maakte zich van hem meester. Eene buurvrouw, eene goedhar tige oude weduwe die dezelfde ver dieping met ben bewoonde, opende de deur, Leonard vroeg haar om hem te helpen, hij gaf haar -het kind en geleide, of liever droeg zijne Ongelukkige vrouw naar boven. Na cenige minuten kwam zij bij, en dankte hem, doch Leonard's terug houding was door dit toonecl gewe- ken. Hij voelde, hoe Agnes leed, en besloot nog heden alle misverstand uit den weg te ruimen. Voor het oogenblik werd dit verhinderd door i de tegenwoordigheid derbuurvrouw. Dat goede oudje bracht de kinderen naar bed, iets wat zy dikwijls uit eigene beweging deed. Daar hunne geheele woning échter slechts uit een zit- en slaapkamer bestond, en de echtgcnooten de tusscliendeur niet wilden sluiten, bleef hot gesprek bij enkele woorden. Hij verzocht liaar, dringend, zich niet meer zoo te ver moeien, maar liever wat rustig iu den leuningstoel te gaan zitten voor het avondeten behoefde zij niet meer te zorgen, daar hij reeds gegeten had. Zij rustte echter niet eer zij de tafel gedekt, en brood, boter, kaas en salade voor hem gereed gezet had. Zij deed dat alles zwijgende, zonder acht te geven op zijne herhaalde ver zekeringen, dat hij ergeenc behoefte aan gevoelde, en niets gebruiken zou. Eindelijk was zij met alles ge reed en verzocht hem nu te komen eten. Maar, lieve Agnes, antwoordde hij eenigzins ongeduldig, - ik heb je wel al tienmaal gezegd, dat ik geen honger heb Gij doet te veel moeite voor niets, en hoort niet, dat ik je zeg, reeds gegeten te hebben - Agues scheen als uit een droom te ontwaken. - Vergeef mij zeide zij verward ik heb jo dok slechts zoer eenvoudigen kost voor te zetten. Gij zult zeker wel wat beters gehad heb ben. - Door deze laatste woorden voelde Leonard zich onaangenaam aange daan, daar hij er eenige bitterheid in voelde doorstralen. Bedeeld meteen opbruischend gemoed, had hij reeds een driftig antwoord op do lippen, doch hij bedwong zich nog, en zeide op liefderijken, hoewel eenigzins verwijtenden toon - Gij moest toch weten, lieve Agnes, dat ik aan ons eenvoudig maal verre de voorkeur geef, boven elk adder, en mij ner gens zoo gelukkig gevoel, dan aan onze eigene tafel mol u en onze kin deren. Van daag echter vroeg mijn patroon mij, bij hem liet avondeten te komen gebruiken reeds zoo dikwijls heb ik bedankt, dat ik ein delijk deze uitnoodiging wel eens inocst aannemen. Onder een voor- I wendsel hen ik nog vroeger henen 1 gegaan, dan hij eigenlijk goedvond, doch ik wilde je niet langer laten 1 wachten. Hij kuste zijn vrouwtje en trok haar naast zich opeen stoel. - Leonard -, antwoordde zij, als gij daar ginder aangenaam gezelschap Wat is het Schoolwetsontwerp der regeering. 'I Is twintig miilioen per jaar voor de kloosters, 't Is de scnooIoorJog in aile steden en gemeenten, 't Is de jacht op de leerlingen, den handel in kinderen. T ls.de bedreiging aan den bediende; zijne plaats te verliezen aan den werkman weggezonden te worden van 't fabriek ofwerklmis aan den huurder, uitzijn huis ge jaagd te worden, aan don handelaar zijne klanten te verliezen aan don behoeftigen van allen on derstand beroofd te worden. 'i Is boet en gevang voor den eerlij k-Mi man. slachtoffer der drukking, indien hij durft eene aanklacht doen; 'i Is boet en gevang voorde mild dadige personen diouc kinderen dei- openbare scholen voeden en kleeden: T Is de onverdraagzaamheid on de vervolging ten toppunt. Weg met het wetsontwerp Schol- laert. hadt, moest gij daar maar gebleven zijn Gij kunt meer van het leven verlangen, dan.... - - Agnes, - viel hij haar in de reden, dat kunt gij niet. mcenen Gij doet mij zeer, en je zei ven nog veel meer Een uur niet u doorgebracht na af loop van mijn dagwerk, weegt tegen elk ander gezelschap op. Moetikje dit altijd op nieuw verzekeren i - Het was duister inde kamér, hij zag dus de tranen niet diezijne vrouw over de wangen liepen. De buur vrouw kwam binnen en zeide, dat de kinderen sliepen zij zeide met een maar goeden avond, daar zij sedert een igen tijd bemerkt bad, dat er tus- sclien de beide echtgcnooten iets hangende was. waarbij liet gezel schap van een derde te veel was. Zij waren dus nu alleen, en Leonard waelite op hetgeen Agnes zeggen zou, doch zwygend bleef zy must hem zitten. Bedroefd en angstig nam hij eindelijk hare hand en riep haal bij den naam. Opeens brak zij in tra nen uit en haar hoofd op zyn schou der latende rusten,, snikte zij - O Leonard wat is er van ons gewor den 1 a (Weidt voortgezet).

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1