DE LOONOPSLAG 1800 meisjes UIT NINOVE. §111111 Het verschil van de differentie. die trouwen willen, Beheer van Telegrafen. Het lied van den Werkman. i illll lis II in het fabriek Roos-Geerinckx- De Naeyer, Tragel. Wij hebben ons onthouden, een woordje te reppen in de beweging die in dit fabriek is ontstaan, om wat m*er loon. Wij deden dit vooral, omdat de werk Menschen bij de dompers veree- oigd zijn gezien hunne volledige vrijheid die zij er genieten eo men ons niet zou kunnen beschul digen hebben, van stokken in de wie len te steken, zooals de dompers maar al te gemakkelijk doen. Er is in dit fabriek één centien per uur opslag gegeven, terwijl de werk- menscben er 5 vroegen. De fleeren zegden, dat bet hun on mogelijk was, meer te geven bionen 5 a 6 maand zullen zij eens zieo, wat ze nog kunnen doen, en de honger- loouen aan 21, 22 en 23 centiemen psr uur blijven voort bestaan in dit fabriek der katholieke heeren. Maar dat de vakvereenigiog der dompers zich hiermede kan tevreden stellon, onder voorwendsel wij kun nen niet meer geven, dat is onbe grijpelijk. Nogthaos bunnen secrelaris heeft er een voetje binnen, kan met de heeren spreken, dus zou hij hun moeten de waarheid onder hunnen neus hebben geduwd, wanneer zij beweerden niet meer dan 1 centiem te kunnen opslaan. Om zulks aan te toonen zullen w ij de gedane winsten eens afkondigen, want zij zijn te schromelijk hoog Zij wonnen in 1901 321,757,92 fr. 1902 432,017,60 fr. 1003 514.435,29 fr. 1904 368,694,39 fr. 1905 466 859.89 fr. 1906 406.578.85 fr 1907 543,878,32 fr. 1908 542,550,03 fr. 1909 -- 589,576,56 fr. Te zamen 4,186.348,85 fr. Id negen jaar tijd wonoen zij dus met een kapitaal van 3 millioen fran ken de bagatel van 4,186,34S,85 fr. -egge vier millioen, honderd en zes en tachtig duizend drie honderd acht en veertig fran ken en 85 centiemen. Als men nu van die winsten de drie millioen gestort kapitaal afneemt, dan hebben zij reeds al hunne gebouwen eo machienen gratis, en blijft er hun ■og eene winst over van 1,186,348,8» franken. Maar om het nu nog duidelijker te maken, zullen wij eens t achten de winsten per dag en per hootd te reke- oeD. Ue maatschappij Roos-Geerinckx-De Naeyer bezit vier fabrieken 2 te Aalst, 1 te Dendermonde en 1 te Grembergen bij Dendermonde. VN ij schatten dat er in die twee fabrieken te Aalst 450 werkmenscben (maooPD, vrouwen en kinderen) werk vinden, en in de twee fabrieken te Deudermonde en Grembergen 335, dan komen wij tot een resultaat van 785 werkmenscheu, alles tezamen ge rekend. Als wij nu aannemer., dat al deze menschen, middelmatig genomen 2,50 fr. per dag winneu of een loon van 15 franken per week, (betgeen niet te laag geschat is, gezien wij de vrouwen eo de kinderen ook aan dit loon reke nen) en rekening houdende dat er maar 30U werkdagen in een jaar worden gewerkt (zoo- en feestdagen afgere kend) dan vinden wij dal ieder 750 fr. per jaar zou gewonnen hebben. Welcu de laatste gedane winst (in t jaar 1909/ 589,576 fr. veitegen- woordigt eece winst per werkman, (dus zoowel voor de kinderen eo de vrouwen als voor de mannen) van 2,5o fr. of juist zooveel winst als er aan loon wordt uitbe taald. En daa komen die heeren zeugen dat ze van die 2,50 fr. winsten per dag en per werkman, maar 1 centiem per uur opslag kunneo geven En «mdauks die schromelijke win sten verken die werkmenscben 72 uren per week en winnen het hongerloon vaa 20, 21, 22 en 23 centiemen per uur. NV iit ge, vriend lezer, nu oog de sameaslelling van dien beheerraad Welnu, ziehier MM. Emile Roos, Druss-ii, voorzitter; Jean Van Belle-Roos, Brussel, verant woordelijke bestuurdt?r Leon Gee- rinckx, Aalst, verantwoordelijke be stuurder Theodoor De Naeyer, Aalst verantwoordelijke bestuurder Paul De Clippele, Aalst, hrstuurder Cam. Liénart, Aalst, Commissaris Odilon Van der Haegen, Aalst, Commissaris Onder de voornaamste aandeelhou ders vinden wij Madame Weduwe Liénart. Mad a me Weduwe Moyersoen en M. Romain Mayersoen. Men ziet dus, dat het bijna één ge- heele familie is, die aan 't hoofd staat, de aandeelen bezit en de schromelijke winsten in hunnen zak dopt. En zulke hongerlooneo betalen 't Is een eeuwige schande voor die christelijke brave heeren. Nogtha Christus joeg de woekeraars uit den tempel, hier voeren ze het woord. De katholieken die zich zoo erg beklagen over het goddelooze Frankrijk, komen nu ter eere van dit zelfde goddelooze voik, ter gele genheid van 't bezoek van hunnen voorzitter M. Fallières aan onzen koning Albert, de kamerzittingen te schorsen voor drie dagen onze soldalen worden een buitengewoon werk opgelegd, de politie en gen darmen werden opgeroepen «in M. Fallières en zijn gevolg een door tocht te banen, in een woord, M. Fallières wordt de meeste eer be wezen, die ooit een koning, een keizer in ons land is te beurt ge vallen,niettegenstaande M Fallières de voorzitter is van eene republiek, waar vólgens de katholieken zelt zeggen hunne priesters worden ge bannen, hunne kerken gesloten en hunne eigendommen geroofd. De katholieken zijn dus huiche laars,omdat zij M-Fallières vereeren of zijn de kerkvervolgingen in Frankrijk uitvindsels der dompers. Wij socialisten hebben niet mede gedaan in 'r vereeren van M. Fallières, omdat M. Fallières de voorzitter is eener burgerrepubliek en wij eene sociale republiek willen omdat M. ballières eene burger republiek vertegenwoordigt, die onder haren republikeinschen dek mantel, de instellingen der alleen heerschappij verduikt, en die met hem al het verderfelijke van het ka pitalistisch regiem voert. [let is eene republiek waar de tsar van Rusland het noodige geld ontvangt om de revolutie van zijn volk dat snakt naar rechten te smachten. Het is eene republiek waar de eischen van het volk ook nog ge smacht worden door 't geweld, waar het de vrijheid mist op Eerste Mei te manilesteeren, waar men met schandelijke middels de werk stakers der ijzerenweg bedienden heeft onderdrukt, het is in een woord, eene republiek waar de werkende klasse ook lijdt onder het wreed kapitalistisch stelsel. De Socialistische partij durft zulks vrij en vrank aan de grooten, aan de machtigen der aarde zeggen, de katholieke partij buigt, knielt eri klaagt achter den rug Sommige verstokte jongmans als men hun vraagt, waarom ze ni«t met een uitverkorene in het huwe lijksbootje treden, willen zich uit den slag trekken met te zeggen, dat er geen meisjes genoeg zijn om een serieuze keuze te doen. Ge moet dat niet gelooven, er zijn er genoeg gemoedelijk gereed zittend om het bootje in te stappen, als Jan Van Pas maar afkomen wil, om hun de reis voor te stellen. Zoo was het over honderd jaar en zoo is het nu nog. Pater Abraham schreel over 200 jaar Tusschen mannen, tusschen vrouwen, Zij die meest van trouwen houwen, Vindt men bij het vrouwgeslacht. Dat is onveranderd gebleven, want zie, wat wij als bewijs daar van lezen in een Duitsch blad, wij vertalen letterlijk 1800 meisjes die trouwen wil len. Uit Aken wordt geschreven Over eenige weken zou de briel van een ongehuwden landman in Ferry ville, Amerika, welken hij aan het landverhuiscomiteit in New-York geschreven had open baar gemaakt zijn en waarin hij voor zich zeiven en voor eenige andere Duitsche jongelingen die zich in Amerika hadden neêrgezet, meisjes vroeg van Duitsche af komst. liefst van den buiten, braaf en eerlijk en gereed om een deftig huwelijk met hen aan te gaan. Die brief met het verlangen dier trouwlustige jongelingen maakte zijne ronde in de Duitsche pers tot zells in Oostenrijk. De jonge land man ontving op korten tijd 1800 bl ieven, waarin jonge meisjes zich aanboden met vrijen wil, en onbe vreesd de zee over te steken, indien hun persoon een aanbod mocht be vallen. Dij een groot aantal brieven wa ren de portretten gevoegd, een uit leg van hoedanigheid der huwe lijkspostulanten, en zelfs, ofschoon er niets over gevraagd was, de be paling van den bruidschat die men over de zee meebrengen zou. Ver scheidene brieven kwamen van wel hebbende meisjes, er was zelfs een die beloofde een bruidschat mede t- brengen van 80 duizend mark. Anderen beroemden zich op hunne schoone stem, hare muzikale ken nissen, andere op hunne bekwaam heid en gemoedelijkheid en hoelang het in hunne wensch g. legen had in het buitenland t e. e Hei math te vinden. Er was zelfs eene sehoone van 17 jaar uit Alsdorf, welke hare natuur lijke lichaams- en geestbeschaafd- heden zoo hoog wist te verheffen, dat haar werkelijk niets dan vleu gels schenen te ontbreken, om een oprechte engel te zijn. En toch kreeg het meisje geen antwoord. Waarom niet De landlieden van Ferry ville heb ben met veel zorg al de korrespon- denten nagezien, zij hebben elk eene vrouw verkozen, aan John Barray, de voorzitter van hunne groep en de oproeper van de huwe lijkskwestie, de eerste keus latende. Deze zal zich binnen kort in den echt vereenigen met een jong Duitsch boerenmeisje, dat in haar brief getuigde Das sie Sweinen- fleiss und Kool kochen konnte, das Sie das für einen schwer arbeiten- den Mann gemiitlich machen kann, enz Dat ze zvvijnenvleesch en kooien voortreffelijk koken en bra den kan, dat zij het huiselijk leven aangenaam maken kan, dat zij lachen en schertsen kan als het past, dat zij haar manneke de laarzen zou afnemen als hij van zijnen ar beid wederkeere.dat zij zich hupsen kleeden zou als dit in zijn smaak viel, enz. Dat jong flink boeren meisje zal r.iet weinig fier geweest zijn. bij het vernemen dat zij de uitverkorene is tusschen de 1800 postulanten, die alle soorten van reklaam gemaakt hebben, om hunne bevalligheid en hunne waarde te doen uitschijnen. Sedert eenige jaren heeft het Be heer een dienst ingericht voor het afhalen ten huize van over te seinen telegrammen en van poststukken met spoedbestelling die noch ver zekerd noch aangeteekend hoeven te worden. Op aanvraag psr telefoon aan een der telegraafkantoren met uit- reikingsdienst van de gemeente, komt een besteller de stukken afha len ter plaatse aangewezen door den aanvrager. De prijs der bood schap welke prijs onaihankelijk is van de eigenlijke taks sein- of verzendingskosten van de aan den boodschapper toevertrouwde stuk ken is bepaald op 25 centiemen binnen den omtrek voor plaatse lijke bestelling var het opgevraagd telegraafkantoor fluiten dien om trek, betaalt de aanvrager dezelfde extra-kosten, volgens den afstand, als voor de bezorging van telegram men. De prijs der boodschap moet den besteller in geld betaald worden. Bidt en werktgepredikt wordt Tijd is geld t gebed zij kort, Aan uw huisdeur klopt de nood Bidt dus kort, want tiju is brood. Ja, wel ploegt ge, spit en zaait Hamert, timmert, dorscht en maait. Ja, wel slooft ge, breit en spint Spreek, o volk wat g'ermet. wint Hoog- op 't dakwerk en in goot, Diep in 's aardrijks donk'ren schoot Vult gij met het heerlijkst goed, Trouw den hoorn van overvloed. Waar, waar is uw maal gereed Waar, waar is uw zondagskleed Waar, waar is uw warme haard Waar, waar is uw blinkend zwaard 't Is uw werk al wat ge ziet, Maar uw deel gij krijgt het niet. Ach uw kluisters zijn gereed Door u zei ven eens gesmeed Zwaar geboeid, zoo is uw lot, Daardoor wordt uw geest geknot. Worden de enkels van uw zoon Vastgeprangd.... zie, dat is uw loon Wat gij nieuw de wereld biedt, 't Is de sterkre die 't geniet Wat gij wrochtin 'saanschijnszwect, Loont geen moeite eraan besteedt. Wat. ge ooit bouwt, 11 schut geen dak, Ge derft, sieraad en gGmak. Wat ge ooit kleedten schoeit den voet Trapt op u vol overmoed. Menschen die als bijen slooft, Van uw hoving wordt beroofd. Wordt gij niet den druk gewaar Valt den last u niet te zwaar Mannen op, die nimmer rust, Op, 011 weest uw kracht bewust Gansch liet raderwerk staat stil, Zoo uw krachtige arm h#t M il. Uw verdrukkers staan verplet, Hebt ge uw werk aan kant gezet, In een hoek uw zeis en ploeg Roept gij luidtNu is 't gen»eg 't Slavenjuk verbreken wij - Weg met nood en slavernij Weg met slavernij en nood Brood is vrijheid vrijheid brood Een schoone dag. Zondag was het een dag van drukke werkzaamheid. Van s uren s morgens zijn 10 onzer mannen een bezoek gaan brengen bij verschil lende leden. (Bravo mannen, gaat zoo voorts). Het doel was, leden aan te werven voor de bakkerij en de noodige uit leg te geven over liet ingericht spaar fonds. De uitslag was goed, een dertigtal nieuwe leden, doch dit kan beter zijn Wat is daar de oorzaak van Door het huisbezoek onzer mannen heeft men kunnen vaststellen, dat onze moederkens nog zeer weinif kennen van onze inrichtingen. De schuld hiervan is voor een groot deel aan de mannen toe te schrijven, die in hunne familiën wei nig of niet spreken, over Mrat de par- tijinrichtingen zijn. Dat moot veran deren. Wanneer eenieder zijn plicht ver vuld, dan zal don goeden uitslag van zondag in korten tijd nog veel ver beterd worden. I)e wagen is goed aan 't rollen De algemeene vergadering. Ondanks liet schoon zomerweder, waren deleden 1 alrijk opgekomen. Gezel De Vidts was voorzitter, die met eene gepaste inleiding de verga dering opende en de vriend De Backer verontschuldigde, die belet wasaaa- wezig te zijn. Vervolgens sprak gezel Podevyn over de Coöperatie en toonde met menigvuldige voorbeelden, Mat- de samenwerking aan de werkers geven kan. Flips gaf dan verslag over de be weging in de partij, water inden laatsten tijd voor de werklieden be komen M-as, dank aan onze vakbon den en de groote si iji_- im^_. van ons ledental in de laatste drie maanden. (Zie in 'i verslag der tM'ijnders). De A oorzitter na nog enkele mede deel! ng«n zooals voordo betooging te- Brussel op don 15 Oogst, waar de Ninootsclie werkers talrijk moeten voor opmarcheeren en een oproep tot liet lezen van 't weekblad Recht en Vrijheid sloot bij deze schoone vergadering. De Twijnders sters In hunne korte vergadering wierd door gezel De Vidts aan d® leden medegedeeld, dat de Propaganda- club besloten had, tot herdenking aan den grooten strijd bij de firma Stichelmans, de fotografie in groot formaat, een drietal weken geleden genomen, aan den Twijndersbond zou geschonken worden. Het bestuur der tM'ijnders dankte op hare beurt, den Propagandaclub voor het geschenk. Er wierd aan liet bestuor opgedra gen de noodige voorbereiding te ne men, om de groote fotografie plech tig in t® huldigen. De Bouw- en Fabriekwerkers. I Door de reeds voorgaande verga- j deringen kon deze slechts om 5 3/4 ure in plaats van om Sureri aanvam gen. Met aandacht luisterden de leden naar den uitleg die gegeven \verd over de beide bonden, aie landelijk ingericht zijn. Het steeds toenemen van 't leden tal wierd door de leden met genoegen vernomen. Vooruit zoo mannen Groot Nieuws. Het blad der katholieke vakbon den - De Vrije Werker van zondag 11. schrijft over Ninove het volgende T MEIFEEST. 't Meifeest der Sossen is hier flauwhens geweest. De thermometer stond onder zero. 0 De roodjes worden 't gewaar dat hun haring niet brandt. Hewel, beste lezers, gij die gezien hebt 't volk dat op den Eersten Mei, in 't lokaal en de Geeraardsbergsckc- straat M as samen gestroomd, om den feestdag van den arbeid te vieren. Wat zegt gij van dat dompers nieuM S liet prachtig en goed lukken van 't feest zal voorzeker de dompers zeer liauM'hartig gemaakt hebben, dat het Ma ter hun uit den mond droop. Uit het verslag der twijnders (sters). Op de drijmaandelijksche vergade ring van den twijnders (sters) bond, van den 30 April, is door gezel Flips die door de textielfederatie van Bel gië gelast mms den TMijndersbond van Ninove in zijn M erken ter zijde te staan, het verslag uitgebracht over de m erkzaamheden gedurende de 3 eerste maanden van 't jaar 1911, dat zeer merkM aardig is en dal m ij aan onze lezers Menschen mede lè dee lew. Wij vragen aan onze lezers, het verslag met aandacht te lezen, dat in een 3 tal artikels zal verschijnen, gezien hierin voor onze propagandis ten veel stof bevindt, om de nog 011- vereenigde M-crklieden te toonen. M at ée vereeniging voor de arbei ders doen kan en nog meer zal doen, wanneer al de loonslaven liet zullen M ilieu van verbetering aan hunnen ongelukkigen toestand te brengen door de vereeniging. De staking bij De Clerk. Een 4 lal spoelders van dit fabriek hadden herhaaldelijk aan de Heeren verhooging gevraagd op den tarief, gezien deze jongens met de soorten garens die zij moeten verwerken, slechts 9 franken in de M eek konden winnen. Doch den heer De Clerck M ilde niet toegeven op de redelijke vraag zijner spoelders, zoodat op 14 Januari de vier jongens het werk verlieten, van de vier M'aren er drie bij de katho lieken «n een spoelder in onzen bond vereenigd, zoodat de katholieken bond dezen strijd in handen had, die gajiscli verloren is gegaan door de schuld der meesters, de schrijver van den katholieken vakbond, die het werk aan andere M'erklieden aan leerde, en de plaats der 4 stakende spoelders aldus ingenomen wierd. Dat feit toont ons Mat moedige platzakken de dompers in hunne bonden kweeken Het geschil der spoelders in het fabriek Stichelmans. De Heeren M'ilden dat de spoelders briefjes met nummers plakten op do tuiten, waardoor de spoelders tijd verspilden en bijgevolg loonsverlie- zen ondergingen. De spoelders gingen hierover kla gen aan de heeren en vroegen eeno vergoeding in ruil van het plakken der briefjes, doch alles bleef vruch teloos. De Heeren wilden niets geven De M'erklieden hierover verbitterd M-eigerden nog de briefjes te plakken m aardoor een spoelder het werk ont nomen M'ierd en deze die nog m oiger- den ook zonder werk zouden gesteld worden. Hierdoor hebben al de spoel ders den 24 Januari het M erk verla ten. Onze Twijndersbond die het. groot ste getal leden in dezen strijd had en handelde in overeenstemming met al do spoelders, zoo bekwamen de M'erklieden in eene onderhandeling met de Heeren van den 25 Januari den volgenden uitslag. iS-3

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2