Aan de Redactie van Recht en Vrijheid, UIT NINOVE. Uit Geeraardsbergen. Wordl allen lid uwer vereeniging Provinciale Betooging Ds strijd der Schrijnwerkers te Aalst, Feest van 't muziek "De Verbroedering Die vijf genoem le heeren maken den beheerraad uit, samen met zoo men j zegt twee liberale heeren Roos Emile en Van Belle Jan Roos die om dat zij liberaal ook goddeloos zijn, volgens de katholieke bladen. De beheerraad be taat dus uit zeven leden en vijf er van nijn voorzeker door en door ch:istelijk en snakken naar een tel loo:ken lijstpip hiernamaals Onder de aandeelhouders vinden wij Mad. Wed. Moyersoen, moeder van M. Remain Mad. Wed Lié..art-Van den Broucke, schoonmoeder van M. Romain. M Romain Moyersoen zelf Welnu, als er nu eene maatschappij in de wei t ld is, die gehoor zou hebben moe ien geven aan den we eidbrief van den Paus. dan is het toch wel deze christelijke maatschappij, waar de christelijke heeren van den beheerraad reeds zooveel macht bezitten, zoodat zij,ondanks die zoogezeg de goddelooze heeren Roos en Van Belle, alle veertien dagen een priester op 'ttabrnk toelaten, om tot het werkvolk te spreken over zijne christelijke plichten en ook over die afschuwelijke socialisten Welnu nergens wordt er meer den spot gedreven met de pauselijke encycliek Rerum Novarum. als bij die christelijke iabrikanten Inderdaad, wij hebben het in 't begin van ons artikel gezegd dat de'Paus wilt, dat den werkman recht heeft op een recht vaardig loonwaarmede hij op eene waar dige wijze kan leven met vrouw en kinderen Welnu, nergens wordt den werkman meer uitgebuit dar. bij die katholieke hee ren, want ze winnen er waarlijk hongcr- loonen. En het ware nog te verstaan, indien heeren. 't zij dooi de concurrentie, 't zij door verliezen of tegenslagen, geene win sten ver wezen tl ij ken, maar neen zij doen daarenboven woeker winsten. En om zulks aan te tonnen, hernemen wij de globale winst, die, die brave chris telijke heeren hebben gedaan, sedert bun bestaan 't is negen jaar, dat zij samen fabrikeeren en die som beloopt tot de on gelooflijke som van 4 millioen jS6 duizend franken. Die heeren hadden zich gesticht rnet een kapitaal van 3 millioen franken Dus in negen jaar hebben ze geheel hun kapitaal terug gewonnen en bovendien nog het mooi sommeksn van 1 millioen i('6 duizend franken op zak mogen steken Ziedaar het uitwerksel van die vermaar de encycliek van Leo XIII, weergegeven naar den geest en de opvatting die de aeer christelijke volgelingen van den Paus over zijne encycliek hebben. Christene Werklieden, Men doet u die encycliek vieren, en hi hebt ge het bewijs, hoe zeer uwe chri: patroons er den brui overgeven. Alle dagen winnen uwe christelijke heeren achter ieder van u, 't zij hij manvrouw of kind is, de som van 2.So fr. Zij betalen u dus niet den helft van 't geen ge wint. Ge leeft in kommer en ellende, g'hebt te kort. g'heht armoede, maar toch zegt den Paus dat ge behoorlijk moet kunnen leven Opent uwe ooren, wanneer den Deken Roeiandls in de kerk tot u zal spreken luistert aandachtig wanneer De Grève het woord tot u zal richten, en ge zult onge twijfeld een uitval op de socialisten te slikken krijgen, maar uwe christelijke uit buiters zullen zij in den vergeethoek laten ofwel zullen zij hen roemen, omdat een centiem opslag hebben gegeven En mogelijk zal M Romain Moyersoen u ook een van zijn beste en wel door dachte redevoeringen laten hooi zijne hulp beloonen, wanneer ge hem mocht noodig hebben, u toeroepen dat hij al zal doen wat mogelijk is om uwen toe stand te verbeteren, maar kijkt dan goed naai hem, hij zal de hand aan zijnen broekzak houden en binnensmond mom pelen hier zingen de gouden Louis, ge wonnen op het zweet en den arbeid van DAT volk, dat wij met een hongerloon raar huis zenden, gewonnen op den hon ger en de armoede der ontelbare vrouwen en kinderen En vergeet dan niet christene werklie den in koor aan te heffen Geloofd Jesus Christus woorden die M. Romain uitriep, toen Hij zijne openingsrede be gon, in 't congres der katholieken te Aalst. Geloofd zij Jesus-Chris/us is het der uitbuitende christene huichelaars. AMEN. Verleden week hebben wij 111 uw blad gezien, dat het fabriek Roos-Geerinckx- De Naeyer op 9 jaar eene winst gedaan heelt van meer dan 4 miljoen, alhoewel hun kapi taal maar3miljoen bedroeg. Gij maakt daar de rekening van liet jaar 1909, waarin gij zegtlaat ons aanne men dat iedere werkman, vrouw en kind, gemiddeld 2,50 IV. daags wint, dan nog heb ben zij in hetzelfde jaar achter lederen werk man, vrouw en kind, 2,50 fr. per dag ge- 011 nen. Hewel, Mijnheer de Redacteur, ik zeg u, dat liet ver overdreven is. Ieder van ons heeft in 1909 geen 750 franken gewonnen, r zij, onze christelijke heeren wel. Ik noem liet een schandaal, maar aangezien gij nu die w insten w eet af te kondigen, zoudt gij niet de weg willen aanwijzen aan den Secretaris van onzen vakhond, Mijnheer Van Schuylenbergh, dan zou hij hem niet meer moeten laten w ijs maken, dat onze heeren geen opslag kunnen geven. Maar alzoo iegl men de dutsen in slaap, niet waar en zendt men ons wandelen met 1 centiem opslag, want ik zie verder in uw artikel dat M. Romain Moyersoen eender bijzonderste aetionnarissen is. en die heeft vroeger voor nze christene vereenigingwecst onderhan delen. Alzoo de werkmenschen op Ucsschen trek ken dat is oprecht christelijk. Waar is de tijd dai wij in hei socialistisch syndicaat vercenigd en wij verplicht waren ons ontslag te nomen, op gevaar op straat geworpen te worden 1111 lieden w orden wij er naar betaald; elk heeft in de laatste jaren zijn loon merkelijk zien vermeerderen, bijna zien verdubbelen wij blijven nog altijd veel uren werken en worden hongerloonen he- a a ld Hewel, werk broeders, hier hoort gij mijne stem. Ik weet- dat- er velen van 11 zijn, die denken zooals ik, omdat zij behandeld w or den zooals ik. Gaan wij op die haan voort, dan zullen wij altijd dé mannen zijn van ellende en slavernij. Wij misdoen tegen onze vrouwen en kin deren. omdat w ij ons lafhartig laten koelen zonder schreeuwen. Ons eerste werk moet zijn, terug in den vakbond der socialisten, dan zal onze beweging niet meer gesmacht worden zooals nu, dan zal het uit zijn mot 2,50 fr. daags te winnen achter ieder van ons, terwijl wij armoede lijden. Men heeft ons lang genoeg onder den hiel der verdruk king gehouden, toonon wij mannen te zijn en volgt mijn voorbeeld. Ik verhuis bij de christene volksfoppers. Een werkman bij De Naeyer en Cie. tegen het school wetsontwerp der Heden Zondag grijpt dus de Provinciale Betooging in de hoofdplaats onzer provinch plaats. Ue Stoet wordt gevormd om 3 uren nam id dag' op de Vrijdagmarkt en n* de manifes tatie lieel't er eene MONSTER-MEETING plaats, in de groote zaal van den Casino dooi de Kamerleden Van de Velde en Huysmans Cam iel voor de Socialisten en Hymans en Persöons voor de liberalen. Het moet er stroomen in Gent. Immers, het schandelijk schoulw etsontwerp der regeering moet verdw ijnen, want de kloos ters zijn al rijk genoeg, opdat er niet- 20 millioen w eer per jaar in hunne kas door de brave heigen zou gestort worden. De delegation der Socialistische partij van Aalst vertrekken om 12,17 ure. Deelnemers, op post Er heerscht bij die koene strijders eene algemeene ontevredenheid. Immers, de tus- schenkomst van 't Schepencollege w as nul en die heeren hebben de verdediging der schrijnwerkers op zich niet genomen, veel eer hingen ze langs den kant der bazen. De eerste maal had T Schepencollege vergeten de patroons uit te noodigen, een bewijs dat dien strijd hun nauw aan 't harte ligt De tweede maal hadden de heeren grooten a pet ij thunne maag grolde en ze moesten naar huis z'hadden zelfs vergeten dat de delegatie der gasten, slond te w achten op de beslissing van hunne hazen, die deze op 't. Schepencollege namen. De katholieke bladen zwijgen den strijd dood, 't is verre van de verdediging der schrijnwerkers op zich te nemen, zelfs Van Schilvlenbergh, die over drie weekbladen beschikt, zelfs drie weekbladen die de be langen der arbeiders zouden w illen verde digen, drukte w el de plakbrievenderschrij werkers waarvoor hij good wierd b taald maar in zijne bladen geen verdedi ging der stakers, ilijropter niet van. Men verzekert ons, dat hi.j hierover een bezoe heeft ontvangen van w ege afgevaardigden der schrijnw erkerswij zullen nu zie hij hunne zaak zal ter harte nemen. Thans hegrijpen de schrijnwerkers heel goed, dat zij op hunne ware plaats niet zijn, want meesters en knechten dienen dom- persrol dut pakt niet. I)at zij middelerwijl toch maar moedig volhouden, eendrachtig blijven, en dan is hunne overwinning verzekerd. De schrijnwerkers die naar Brussel trek ken, w illen wij verwittigen dat er staking is. in hot huis Damman-Washer. Oorzaak verhooging van loon. Geene onderkruipers bieden er zich dus Een nieuwe Messias. Hosannah De H. Geest is nedergedaald in de Hcrlinckhovestraat en heeft in het ge moed van Baasken den Makenden gloed van den strijdlust ontstoken. Deze heeft, naar het roemrijk voorbeeld der oude Belgen, zich gehuld in een leeuwen vacht, het zwaard omgord en is gereed ten strijde te trekken. Houdt uwe knoken vast jongens, want't zal er stuiven. Baasken, do betaalde wachthond en aanwerver der Christene Vakvereeni- ging, heeft het werken in '1 dak gestoken om zich te wijden aan de edele taak hei ware woord te gaan verkondigen op den buiten, het goede zaad rond te strooien en het te doen ontkiemen in de harten der buitenlie den. Ad majorem di glorium Hi.j zal van dorp tot dorp trekken, in den zomer door hitte en zonnebrand, des winters door sneeuw en ijs 0111 te spreken tot hen die tot nu toe in onwetendheid liggen gedompeld en hun onttrekken aan hun dierlijken pla.11- tenslaap, en dankzij hem, zal welhaast de fakkel der Christene Yakvorecniging zijne lichtende stralen over het volk zenden en.... stillekens uitbranden. (Dat bewijst hunne goed gelukte meeting van verleden zondag in Ou'ltre, w aar vijf personen aanwezig w a ren, Burgemeester en Champetter inbegre pen). Maar in het midden opgeleid waar zelf zucht, kruiperij, huichelarij en haat den scepter zwaaien, zal het den beklagens- waardigen stakker moeilijk vallen het goede te doen. Immers, door zijn mond zal de klerikale troep spreken, 0111 ons te be zwadderen en te bevuilen. Maar de vuile, rassige modder waarin zulk zootje ploe- ert, en die zij ons w ilt toewerpen, raakt ons niet, wij slaan daarvoor te hoog en de patten vallen terug op hun eigen Rodins- gezicht. Wij storen er ons niet aan e.11 laten hun voortwoekeren als giftige padden in een moeras. Ann arm Baasken, wat zal uwe toekomst zijn Een vetbctaald postje hebt ge, maar eerst zijn uwe hulpbronnen afgesneden en nu zijt gij, onmeodoogend aan handen en voeten gebonden, overgeleverd aan den willekeur van Rome's kliek. Gij de slaaf uwer Over sten. Want slaaf zijn zij die op een wenk huns meesters ten gronde kruipen en zijne voetzolen likken. Maar gelukkiglijk is dat ras aan het uitsterven, clan zal liet ras der verdrukkers ook spoedig verdwijnen, want stuiten zij overal op fiere, kloeke borsten, op nen die het hoofd niet buigen dan wan neer ze gevoelen, dat ze naar rechten rede moeten luisteren, dan worden de verdruk kers begraven lien voet dieper onderden jrond, met'n looden kruis op het graf urn zinnebeeld Konkelfoes. Allons jappers, w ie konkelfoesde er tij dens de staking. Wij hebben u dit ook op de meeting gewaagd, tijdens den strijd. Gij waart daar met 3 sprekers, hiervan nog 2 beroemde uit Gent, maar de jappers- helden hebben daar hunne leugens mogen inslikken. Zijt gij dan ook vergeten dat de werklie den u iii volle meeting toeriepen, dat gij uwe le(j,en slechts betaaldet na 3 a 4 weken, en dit uit schaamte? Wie is er gesteund door de rijken De socialistische Twijndersbond Neen, beste maatjes, zooals wij zegden konden wij met eigen geld nog 6 weken onze leden hun nen onderstand uitkceren. 't Is dit dat op uwe maag ligt, hé manneken Op uwe vuige lastertaal antwoorden wij niet. Elke drie maanden is het algemeene vergadering voor onzen twijndersbond, en hier worden verslaggevers en ook control- leurs benoemd 0111 de hoeken van den vak hond na te zien. Onze loden weten dus, hoe den vakbond bestuurd wordt en wat het maatschappelijk kapitaal is. Wordt dit bij de jappers zoo ook gedaan Als er mannen door de rijke lieden ge steund worden, dan zijn het niet wij, maar wel de jappers. Dai belet hun eerlijk te han delen en uit te voeren w at de werklieden besloten en aannamen. Bedanking Deze Heeren hebben op de vraag der werklieden, slechts aan 2 werklieden een kleinen opslag toegestaan. Waarom den op slag niet in '1 algemeen gegeven on grooter gemaakt Bij Stichelmans. Hier ook hebben de bleekers aan de Hoe ren de vraag gericht, om de ioonen die zij betaald worden, te willen verhoogen. De bleekers zijn hier nog aan 2,75 fr. be taald. Andere werklieden in het fabriek werkzaam, winnen 25 tot 50 centiemen meer per dag, nogthans is het werk der bleekers zoo lastig en verdienstelijk dan gelijk welk ander werk. De Heeren hebben reeds aan 4 bleekers 15 centiemen opslag gegeven. Wij durven liepen dat den opslag algemeen zal worden, en het loon tot 3 fr. komen. Vergeet niet Heeren, eene goede daad gaat nooit verloren. Zeg eens domperkens, is het waar, ja of neen, of Rioters leider der Christene Vak bonden op zich genomen had, een brief te schrijven van bedanking aan T Schepen college, voor hunne bereidwillige tusschen- komst Al de spoelders weten dat bet zoo gebeur de, en keuren de handelwijze der dompers af 't Hebben de dompers gedaan. .Ta, beste lezers, T staat zwart op wit in T domporsbladje, dal dank aan de dompers, de spoelders bij M. Stichelmans, zulken .schoonen uitslag bekomen hebben T Zijn die zelfde mannen ,die tot de spoel ders in algemeene samenkomst, na de on derhandeling lot, de Heeren zegden, dat een onzer mannen, do zaak der spoelders goed had verdedigd. Hebben de werklieden niet gezegd en door P. Van Schuylenbergh bevesiigd, dat het best zou geweest zijn, 11a onze opmerkingen nopens de voorstellen aan de Heeren gedaan voor 't Christen Syndicaat, dat de boekjes j ganscli w eg waren j Wij zouden er nog wat kunnen bijvoegen, doch dit ten gepaste tijde De Bodts-Van der Schueren. De bleekers hebben aan de heeren eene vraag gedaan om een loonopslag te beko men. j Dit is met veel rede gedaan. De Hoeren 1 zullen dit wel verstaan, gezien de bleekers het kleinste loon betaald zijn van ganscli j het fabriek, voor liet lastig werk dat zij meeten verrichten. Onze fanfare lieel't een feestje gehouden dat onder alle opzichten als wel geslaagd mag aanzien worden. Zij vierde haar jaar- lijksch feest en den Arbeidsdag. Van 's morgends (en tl 1/2 ure was het uit stap en bezoek hij de heden-herbergiers, 's Namiddags om 2 uren Bankethet lioeft niet gezegd li- worden dal hei er zeer gezellig toeging ook wanneer in aller naam, als be wijs van genegenheid, aan onzen geachte» en' onvermoeibaren Bestuurder eenen bloemtuil werd aangeboden, was de geest drift algemeen en eene maïsolie pint wierd gedronken op den voorspoed onzer fanfare. Lang sprak onzen Bestuurder over vroe gere jaren en de wording van ons muziek dat ondanks zware stormen nog zeer sterk is gebleven. Hij liet zich ook uit in scherpe bewoordingen voor de muziekanten die ons in den siock lieten zonder reden en zicli bij andere muziekmaatschappijen lieten in lijven. wat tussclien haakjes gezegd niet voorbeeldig was. (till 5 ure trokken nog eenige moedige jongelingen voorzien van hun muzicktnig* 'naar Onkerzele om aldaar de Mni-betooging onzer vrienden te gaan opluisteren. Onze Partij. Wij willen spreken van onze partij-inrich tingen, 'tis te zeggen onzo Coöperatieven, Syndicaten, enz. Wij moeten bijzonder aandringen bij onze kameraden deze instellingen uit al hunne krachten te helpen, te verdedigen en op te beuren. Met genoegen zagen wij 11. week het krachtig manifest verschijnen van den Siga- renmakersbond, de onvereenigden aanwak kerende in hel syndicaat te treden,en er hun al de voordeden doen van kennende. Wij kunnen niets anders dan deze pogingen toe juichen en hopen dat do besturen der andere syndikaten in die richting sullen volgen. Laat ons dit op praktische wijze volvoeren i wij zullen goede uitslagen bekomen. Ver mijden wij alle persoonlijke kwestiën aan te raken, want dit brengt schering en inslag en bederft de ernstige zaken. Ais socialisten hebben wij voor plicht ons ie pande te stellen voor de Partij en hare in stellingen. aldus helpen wij meè voor de ontvoogding onzer klas. Güstje. Ons volle rechtof niets 1 De Vaandrig van I I Mei, spreekt in zijn hoofdartikel over de Vlaamsche kwestie. Hij geeft onverholen te kennen dat hij weigert rekening te houden van hot wets ontwerp neergelegd doorn klerikale Kamer- loden, waaronder Woeste en den demo- kraal.... Verliaegen. Het voorstel waarvan hier spraak is, in derdaad eene te grofgeweven truc, en met J. p. van - De Vaandrig - zeggen wij Het vlaamsche volk zijn voile recht of niets De Sclioolbonswet. Gelooven van°aUe kanten toe, aan den Heer Hoofd minister. Overal waar men vergaderingen belegd, wordt do wet mot de geestdriftigstedank baarheid begroetzoo schrijft een sukke laar. Welnu, wij gelooven het. 't Is misschien wel die stroom van gelukwenselien die onze kadodders in de Kamer, deed besluiten, een. nieuw ontwerp neer te leggen. h is misschien wel de kazakkeerderij van Minister Schollaort die den stroom van ge lukwenselien dcedtontstaan. Immers in lSitó zegde, dit heerschap betreffende de Scltool- wij sommige oude klerikale STROOMEN de Gelukwenselien - Voor de verdeeling der gestemde credic- - ten voor lager onderwijs,zou de regeering - kunnen voorstellen ofwel de vergoeding - per leerling,- ofwel de tegemoetkoming per klas. Hel eerste zou aanleiding geven - tot verscheidene moeilijkheden, en zóu als - voornaamste bezwarigheid bijbrengen, de - jacht, op leerlingen wat de schooloorlog in - een groot getal gemeenten zou doen her- - nemen. - Onze Minister aanbid nu wat hij vroeger verbrandde. Ja, sommige klerikale krabbelaars zuilen hunne lezers doen slikken, dal men overal ten zeerste is ingenomen niotdcnieuwe wet. Ingenomen Maar, 't is tocli wonder, dat - Do Hulponderwijzer - orgaan dor KATHO LIEKE onderwijzers, er volstrekt niet mede ingenomen is en om niet gansch liet schrijven van •- De Hulponderwijzer - te moeien overnemen, beperken wij ons een voudig, liet licteekenisvolle slot van bedoeld schrijven aan te halen

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2