A A AR MAUVE IK DROOMDE. Uit het leven van M. A. Fallières Twee Loonsbewegingen Wat is daarvan Nog loonopslag. Een en an fier. Rampen, Misdaden, Ongelukken, Slrijdfonds. Socialistenvervolging in het huis Singer te Londen. Burgcrl. Stand van Ninove. Voor Verviers. Ik droomde dat 'k een bloempke was en dat ik bloeide in het gras met hemelsblauwe kleuren oen meisje plukte mij aan't vliet en sprak tol mij vergeel-mij niet - ge zult mijn hart opbeuren. Ik droomde dat 'k een vogel was en dat ik stout zonder kompas in 't luchtruim hing te zweven dat ik een zoete lentelied aan d'aardbewoners hooren liet wat was dit toch een leven. Ik droomde dat 'k een ezel was en 'k voelde hoe 'k bij eiken pas steeds harder was aan 't zweeten de zweep was in mijn huid geprent en toch ik was zoo zeer kontent ik kreeg genoeg te eten. Aalst, 28 - 5 - 1011. LUCAS. Voorzitter der Fransche Republiek. President A. Fallières is een kind uil het volk. Zijn grootvader was een smid welke woonde nabij het dorp Vézin en de smidse be staat er nog. ïllézin bevindt zich in een kanton van het departement Lot-el-Garonne, en telt 2737 inwoners. Grootvader Fallières had een zoon en deze werd grillier van het magistraat van Mézin en in 1841 werd deze griffier de vader van een toekomenden Voorzitter der Fransche Republiek. Te Mézin kreeg Armand Fallicres zijne eer ste opleidjog door den plgatselijken onder wijzer, waarna de jongen naar het lyceum van Nérac werd gezonden, waar hij geen schitte rende herinneringen naliet. Te Angoulème be haalde hij zijn diploma van bachelier. Dan werd de zoon gezonden eerst naar Toulouse, dan naar Parijs om er de rechten te bestudeeren. Rond 1869 was M. Fallières aldaar een der tritstejiendate advocaten en toen begon hij mede te doen aan politiek. In 1870 woont hij al de politieke vergade. ringen bij, verdedigt voor dè rechtbanken de vervolgde opsteliers der republikeinsche dag bladen. Toen naSedari het keizerrijk instortte, werd M. A. Fallières, maire van Nérac Na deo val van Thiers werd hij a in jg74 gekozen tot algemeen raadslid, en volksvertegenwoordiger in 1870. Jlit bleet hij tol 1900, en daarna wefd hij tweemaal naar den Senaat gezonden. Qpvolgentlijk was hij tijdens zijne loopbaan onderstaatssecretaris in het departement van binneolandsche zaken, later minister, kabi- nrtshootd, enz. Hij komt nu on dan, in den loop der jaren, aan 't hoofd van andere minis teries en wordt weer kabinetshoofd van 189G tot 1892. Voorzitter van den Senaat wordt hij gekozen in 1899, toen M. Loubet Felix Faure opvolgde. waar een woordje dient over gezegd te worden, zijtn deze der werklieden van de HH Moens en Geerinckx en Cie, sargip- fabriek. De vraag der eerste werklieden was nog U UREN per dag te werken, in plaats van 13 uren, met behoud van het loon dat gemiddeld 19,85 fr. per week of 25 centiemen per uur is, (in de meeste fabrieken werken de werklieden nog 10 tot 11 uren) voor 't overwerk 3 uren voor bótaafd te worden met nog een paar kleine vraagskens, alsook de terugaan vaarding van 2 afgedankte werklieden De Heeren staan toe nog 12 uren te werktjidoch zonder behoud van loon of 25 centiemen per dag min loon. Na de twaalfde uur betaalt M. Moens nu 10 cen tiemen meer, in plaats van 3 voor 2 uren zooals de werklieden vroegen. Vooisehooten en getten zullen de werklieden bekomen, ook met den 1 Oc tober 1 centiem per uur opslag M. kan niets meer geven Aldus kort genomen uit De Textiel bewerker blad der katholieke vakbon den, die er bijvoegt De werklieden zullen met het bekoment voorloopig vrede nemen Van de vraag der werkliedenvoor de terugaanvaarding der twee weggezondene werkliedenspreekt het geen woord Wij vragen aan deweiklieden moest er door onze vakbonden een uitslag als deze nu door de katholieke vakbonden bekomen, bewerkstelligd worden, zouden onze leden te vreden zijn De werklieden vragen werkverminde- ring en krijgen loonsvermindering De werklieden belooft men 1 centiem ken por uur of 12 centiemen per dag op slag voor 1 October, en hebben reeds iederen dag 25 centiemen min loon te ontvangen De daghuurwerkers van het tweede fabriek, die 19 tot 22 centiemen per uur winnen, vroegen 5 Centiemen per uur loon- opslag. Dien eisch moest er door Hier voor hadden <le werklieden meermalen in den katholieken kring vergaderd 1 De werklieden vroegen dus sbchts het loon van 24 tot 27 centiemen per uur, een loon dat in de meeste fabrieken onzer stad zoo groot is, ja zelfs hooger Er is verschillende malen onderhan deld, ook met de leideis der kristene vak bonden De werklieden bekomen 1 cen tiem per uur opslag, 70 uren per week in plaats van 72 uren te werken, voorlseen piime voor de duivelskamer, die tot 30 centiemen per week zal b loopen In eene samenkomst der werklieden, zegde een leider der katholieke vakbon den, dat de wevers (waarom niet de dag huurwei kers) meer bekomen hadden, dan zij zelf verwachtten De werklieden vroegen 5 centiemen en krijgen 1 centiem voor de daghuur wei- kers Is dat meer dan de werklieden ver wachtten Wie houdt dien leider hier voor den zot Omdat drn H> er Geerinckx beloofde, dat een vlijtige werkman (zijn al de werk lieden niet vlijtig dan door meer voorts te brengen later meer zal kunnen win- 1, heeft het katholiek syndicaat een brief van bedanking gestuurd aan de Hee ren, die hunne dagl^uqrwerkers venr 20 tot hoogstens 24 centiemen per uur doen weiken, en op iederen werkplan minstens eiken dag 2,50 fr. winnen Kan men zich beter als de schotelvodde der katholieke fabrikanten aanstellen, dan het kristen syndicaat hier ged^ap heeft 1. Is 't vyaar dat een leider zegde in de vergadering, dat er toch niet mocht ge staakt worden, gezien de katholieke Hee ren een slechten naam zouden verworven hebben 2. Is 't waar. dat op de 100 daghuur werkers er slechts een 30 tal mochten stemmen, of zij tevreden waren met den centiem loonopslag en de andere 70 werklieden de zaal hierdoor verlaten heb ben 3. Is h waar, dat de werklieden nu zoo hard moeten werken en op 70 uren zoo veel werk moeten doen dan vroeger op 72 uren De wevers van Moncarnie en de dag huurwerkers hebben ook bij hunnen heer opslag gaan vragen. De werklieden hebben bekomen voor een deel, een kleinen opslag, een ander deel tot 1,50 fr. per week. In c[e onderhandeling zooals het ook gebeurde op het fabriek Jelie, hebben de werklieden mogen hooren van de heeren dat op het sargiefabriek Geerinckx en Cie maar slechts een. loon betaald wordt van 20 tot 22 centiemen per uur Wij mogen hier zooals de werklieden zeggen, het fabriek Geerinckx en Cie is de schuld dat er bij Moncarnie en Jelie niet meer opslag is gegeven. Het katholiek syndicaat stuurde aar. zulke fabrikanten bedankingsbrieven Wanneer zullen de werklieden hunne oogen open gaan, die nog bij de dompers vereenigd zijn 9 De Volksstem dit zoogezegd werkersblad, plaatsl. nu aan kondigingen 0111 onderkruipers aan ie wer ven om de zoo rechtvaardigen strijd der schrijnwerkers te doen mislukken. Werklieden onthoudt dit, en werpt zulke bladen aan do deur. Heden doet de Volksstem hot, tegen de schrijnwerkers, die dan nog by de dompers zijn aangesloten morgen zal zij liet voor zeker doen, wanneer andere werklieden in strijd zullen zijn. Door dit blad niet te lezen, helpt gij het in den grond hooren, dus helpt ge mede, 0111 een uwer vijandige bladen te doen verdwij nen. De stakende schrijnwerkers hebben nu een manifestje uitgegeven, om de bevolkiug opde hoogte te houden van den toestand van hunnen strijd en weet ge, wie ze dit hebben laten drukken Pie Van Schuylenbergh, die over drie bla den beschikt en de verdediging der stakende I schrijnwerkers nog niet op zich hoeft geno men, alhoewel zij aangesloten zijn, hij zijne liedendaagsche politieke vrienden de dom persvroeger waren het zijne vijanden. Als dit geene kruipersstreken zijn, dan versta ik er niets meer van. M. Daens heeft voor last van wege zijne partij, uit de nieuwe schoolwet te stemmen wat goed is, maar zich hardnekkig tegen den sclioolbon te verklaren. De socialisten en liberalen, willen natuur lijk ook verbetering voor hot wereldlijk onderwijzend personeel, maar weten heel goed, dat zulks met liet huidige schoolwets- ontwerp niet kan komen, dan met bijvoe ding van den sclioolbon en dit is 20 millioen n de kas der kloosters storten, en de uit sterving van liet wereldlijk onderwijzend personeel. Daarom vcrzetteii de liberalen en socialis ten zich hardnekkig tegen de bespreking ran die wet, en steken zij moedwillig stok ken in de wielen, ten einde van liet gouver nement te bekomen, dat het wetsontwerp worde ingetrokken of verdaagd tot na de adgemeene verkiezingen van 1912, met bij der meerdere volksvertegenwoor digers. Welnu, M. Daens is tegen die obstruct ie en verleden week bad hij reeds tweemaal met de dompers gestemd, 0111 zoodra moge lijk die wet 111 behandeling te brengen. M. Daens is dus haastig 0111 de dompers hunne schoolwet te laten invoeren, want komt de wet in bespreking en lukt liet hun te doen stemmen, dan is den sclioolbon er oorzeker, gezien hunne stemmen meer derheid. M. Daens is een aardigen oppositieman. Tegen de nieuwe Schoolwet Eene grootsclie manifestatie heelt verle den Zondag te Gent plaats gehad, gevolgd an eene groote meeting, wanna» liet woord is gevoerd geworden, door de, Kamerleden Persoons en Ilymans voor de liberalen, Huysmans en* Van de Velde, voor do socia listen Als men zulke betougingen ziet, dan voelt men alras, dat bot niet gemakkolijk zal gaan voor de dompers om hunne kloosterwet er door te krijgen, want de oppositie is beslo ten tot het uiterste ie gaan. Na die grootsclie provinciale betooging an verleden Zondag, dunkt hel mij, dal ook decantonalo betoogingen moeten ingericht worden. Aalst moet Uiermede liet voorbeeld geven. De Aalstenaars met al de vrijzinni gen van ons kanton moeten samen stroo men, om ook in onze Woeste stad, luide hunne protestation te laten hooren. Voor wanneer grijpt die plaats "5e spreken van vrijheid In eene gemeenteraadszitt ing is de nieuwe Schoolwet te pas gekomen, en weet ge watf. er zijn dompers die durven van de vrijheid spreken, van den werkman Hoe brandt hun dit woord niet op de lippen Zij die van de vrijheid durven gewagen ontnemen hunne werklieden de vrijheid brood te nemen, daar waar ze willen; zij ont nemen hunne vrijheid zich te verecnigon in sypdikaten, waar de werklieden niet liet minst vertrouwen in hebben zij ontnemen hunne werklieden do vrijheid te stemmen voor wie zo begecren zij worden verplicht sioii te laten inlijven in hunnen beesten hol', om hen aldus beter onder de roede te hou den, en hen des te heter ie kunnen uitbuiten; z'hebben zelfs de vrijheid niet, hunne kin deren naar de school ie zenden, die ze lief hebben, en nu dat er jacht, zou kunnen ge maakt worden op de 32 a 3t» franken waarde, van den sclioolbon, nu zou er zeker voor diemenschen vrijheid bestaan f. Allo huichelaars, kruipt in uw dompers- hok, waar nooit licht in komt. Het verschil van werken. Bij de schrijn werkers en de metsers. Verleden jaar waren de metsers in onze stad Aalst, in staking, gedurende 5 weken Ziehier het werk dat er alsdan is verrit' i'7 verschillende manifesten zijn verspreid geworden op 8150 exemplaren 3 verschil lende oiuzendbrieven met omslag aan de bazen (75 exemplaren); 3 verschillende plak brieven (afhellen) uitgehangen (75 exempla ren) 1 strijd lied je op 200 exemplaren 7 afvaardigingen hebben mei do bazen onderhandeld alle dagen hadden de sta kers vergadering, om over den toestand van den strijd en de werking te sproken. Voegt liierl )ij de talrijke artikels die ver schenen in Recht en Vrijheid, Vooruit, en De Bouwwerker handelend over den strijd. Wat is de werking van de katholieke fede ratie der schrijnwerkers, die nu reeds0 we ken in strijd zijn Waar zijn do vordedigings-artikels dc katholieke bladen Alles is bijna nul Hoe komt dit De metsers waren bij de socialisten vere nigd en aangesloten, dus bij de werkers schrijnwerkers zijn bij de dompers aang sloten, dus bij de slapers. Dat is 't verschil. In Frankrijk is de scheiding van Ke en Staat reeds een voltrokken feit. Dit wil lalde geestelijkheid er moet leven van hun eigen arbeid, dat zij geene jaar wedde meer genieten uit de Staatskas. Weet ge wat het gevolg er is Dut er begint krimp te komen 111 de pri ters-kandida en, dat er priesters te kort k» - men. Wat bewijst zulks Dat de geestelijkheid haar stieltje maar uitoefent voor hei smeer. Klaarder bewij dat 't gold haren god is, kan men niet heb ben. De de socialistische pers mede te deelen dat de Compagnie Singer, die onderhanden naaima- chienen voortbrengt, en zijne klienteel heeft io verscheidene landen, al zijne bedienden ea werklieden, verdacht socialist te zijn, heeft weggezonden Deze tirma maakt de werkende klas kenbaar dat zij haar onvoorwaardelijk den oorlog ver klaart De engelsche kameraden verzoeken ons ook op dit punt de aandacht te vestigen der geor ganiseerde werklieden. Wij verzoeken de socialistische pers het tegenwoordig bericht le willen overnemen. Voor het Uitvoerend Comiteit van het Internationaal Socialistisch Bureel Camiel Huysmans, Schrijver. De vrienden van Aalst die heden Zon dag de reis mede maken naar Ninove, ter gelegenheid der inhuldigingsfeest der groote photographie. worden verwittigd, dat bet muziek in het lokaal Hand aan Hand samenkomt, om 1 1/2 ure Vertrek om 2 1/2 ure Prijs per coupon in de .'tatie genomen 85 centiemen. De vrienden bij wie het er af kan wor den verwacht, om de reis mede te ma ken De fransche minister van Oorlog Berteaux verongelukt zich met eene vliegmachien. M. Monis. voor zitter van den ministerraad doode- lijk gekwetst. Verleden zondag morgend gebeurde op het vliegplein van Issy-les-Mouli- neaux, tegen Parijs, een verschrikkelijk onge luk. Het was heden dat het vertrek moest plaats hebben voor den wedstrijd Parijs-Madrid Er was eene massa volk toegestroomd. M. Moois, voorzitter van den ministerraad M. Berteaux, minister van oorlog, verte genwoordigden de regeering, met andere olli- eieele personen. De luchlvlieger Train, was met zijn vlieg machien in de hoogte gestegen en vloog op eene kleine hoogte. Toen hij juist boven de groep personen was waar de twee ministers zich bevonden, kan telde de vliegmachien van Train om en viel loodrecht in den groep van officieels personen. Men liep er naar toe om de vliegmachien weg te nemen. Een verschrikkelijk schouwspel vertoonde zich. Minister Berteaux was letterlijk het hoofd afgesneden, door de schroef van de vlieg machien die blijven draaien was. M. Monis lag doodelijk gekwetst it, een hloedplas. Zijn toestand is bedenkt lijk. Terstond werd de vliegwerk gesloten. Dat verschrikkelijk ongeluk maakte een on gelooflijken indruk te Parijs. Zonderlinge vrijwilliger met premie. De krijgsraad van Itraband had een zonder ling geval te onderzoeken 8 jaar geleden had een boerkc zich aangeboden als vrijwilliger met premie bij de gidsen. Hij had zijn enga- gcmui t onderteekend, doch in de kazerne ge hoord hebbend hoe het er toeging, keerde hij dadelijk naar huis terug. Dit bleef zoo tot voor een paar maand. Dan werd bij toeval zijn engagement gevonden en de jongen weid opgeroepen om te komen die nen, levens aangehouden zijrde als deserteur. De krijgsraad had nu uit le maken of de jongen waarlijk als soldaat moest aanzien wor den. Dit werd aangenomen en ons boerke veroor deeld wegeos desertie lot i dagen gevangenis straf. Een kind levend begraven. In hel bosch, genaamd den erlorcn Kost, nabij Luxemburg, heeft eene 25jarige dienst meid uit Metz haar kindje, 6 weken oud, le vend willen begraven. Gelukkig hoorde een werkman hel wicht schreeuwen en kon het nog bijtijds uit de aarde ophalen. Demoeder is aangehouden. Zij had zich van haar kind willen ontmaken, omdat zij er niet in gelukt was hel in een ge sticht le plaatsen. Vroeger reeds is zij lot een jaar gevang veroordeeld geweest om haar eerste kind vermoord te hebben. Ontvangsten vorige weken 262,30. Bedienden Hand aan Hand 4,20. Gezel Huysmans, schrijver van het Itor- natioraal Bureel, komt den volgenden blief te richten aan de schrijvers onzer werkers- vereer; igingen. Gezel Sekretaris, Ik deel de volgende nota mede om in uwe bladen over te nemen GEBOORTEN Mannelijk 2. Vrouwelijk 6. HUWELIJKEN. Petrus De Vuyst, z5 jaar, koetsier, nvt Maria-Thercsia Walraevcns. 23 jaar, klecrmaaLstoT OVEKLIJDENS. Remi Van der Biest. 42 jaar, brou wersgast, echtgenoot van Maria-Theresia pevcnage. Smt- lorisstraat. Jozef Walravens. 73 jaar. zonder beroep, weduwenaar van Phiiomena Van Huychcm, hospitaal. Bedienden Hand aan Hand 2,-5. De Viscoaebewerkers vergeten hunne strijdende broeders met 11.65. rv.u. M. o,5o. De werklieden van Borrcinans geven OO aan hunre strijdende en vroegere hulpbroeders van Verviers 0,25.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3