lle Jaar. Nr 25. Prijs per nummer 5 centiemen. 4 Juni 1911. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Allen naar Brussel op 15 Augusti M. Daens en gezel Cliappelle. j Voor het Algemeen Stemrecht1 Tegen het wetsvoorstel Schollaertj een kweekschool van onderkruipers II BB1 MEEABIB Maar van waar die verandering I)al is perfekl gelapt. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per repel. Reklaroen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke weck vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden !r. o 6?- 6 l 21 Een jaar 2 o* Buiten Belgis Ech jaar 5,00 Men abonneert zich op alle postburrelen. MEDEBURGERS üp 10 Oogst 1890 vergaderdon in liet park van Sint-Gillis de betöogers, die allerzijds aan den oproep der Werkliedenpartij be antwoord hadden, om den pleclitigen eed af te leggen, onverpoosd voort te strijden tot den dag, waarop het Belgische Volk door de invoering van het zuiver Algemeen Stem recht, werkelijk een vaderland zou veroverd hebben. De Belgische socialisten hebben geen enkelen dag hun eed vergeten. Heden zooals toenmaals eischen zij Het zuiver A Igemeen Stemrecht op 2i jarigen ouderdomj) 't is te zeggen DE VOLSTREKTE POLI TIEKE GELIJKHEID In zake van Algemeen Stemrecht dulden zij noch vermindering, noch verminking. ZQ willen niet, dat men aan het Kiezers korps zijn jongste, vurigste en meest voor uitstrevende elementen ontneme,waaronder juist HET GETAL ARBEIDERS 'T GROOT STE IS Zij willen nog minder bijgevoegde stem men, noch aan cfe rijksten, noch aan de oud sten toegekend één man, één stem Zij willen niet dat onder welk voorwend sel of door welk middel ook, de Kiesmaclit eener bevoordeeligde klasse op kunstmatige wijze vergroot worde. Alléén het zuiver Algemeen Stemrecht kent de meerderheid der stemmen aan de meerderheid der natie toe en maakt van alle volwassenen volledige burgers. De arbeiders van België, die do meerder heid der natie uilmaken, willen hun volledi ge politieke rechten. Zij willen geen burgers van ondergeschikten rang blijven. Zij zullen hel Algemeen Stemrecht weten te veroveren MEDEBURGERS Het oogonblik is gekomen onze pogingen te verdubbelen. Het Parlement moet dringende vraag stukken oplossen, die alle proletariërs nauw aan 't harte liggen ouderdoms- en invali diteitspensioenen, beperking van den ar beidsduur, volledige vereen igingsv rij beid voor werklieden, bedienden en ambtenaars met vele andere hervormingen nog. Kunt gij 'ernstige oplossingen verwach ten van Kamers, in wier samenstelling het meervoudig kiesstelsel don Kapitalistischen invloed buitenmate vergroot. De ellendige regeering, die wij sinds meer dan 25 jaren verduren, beschikt nog slechts over een wankelende en kunstmatige meer derheid. Zonder het kiesbedrog en de on rechtvaardigheden van het meervoudig stemrecht, ware haar bestaan onmogelijk. Al diegenen die waarlijk den val der kle rikale regeering wenschen. moeten ook het algemeen stemrecht willen, dat het zekerste middel is haar onherroepelijken val te bewer- ken PA RTDGENOOTEN Op het oogenblik dat het wetsvoorstel Schollaert, door een schaamtelooze ui Ida- ging der openbare meening, een klooster- begrooting wil invoeren, den schooloorlog j nog aanvuren, liet enderwijs onder het juk der kloosters brengen om dit te hervormen in moeten wij den aanval der regeering beant woorden meteen wederaanval. Wij moeten den strijd tegen de noodlot tige schoolwet met verdubbelde krachten aanvatten en ons bereiden om door een on weerstaanbare volksbeweging tezelfdertijd, de OORZAAK en de GEVOLGEN te doen verdwijnen. Uit aller borsten moeten de twee onaf scheidbare en elkaar volledigende kreten opstijgen Weg met de Wet Schollaert Leve het Algemeen Stemrecht Allen naar Brussel op 15 Augustus. Zoo bet volk WIL, kan niets dien wil weerstaan! De Landelijke Raad der Belgische Werkliedenpartij. Het is dus M. Daens die in volle Kamer de vervolgingen durft goedkeuren die in gespannen worden tegen onzen vriend Cnapelle en een liberale gazetschrijver van Antwerpen, omdat zij zoogezegd den heer Schollaert hebben uitgeschuifeld, wanneer hij terugkeerde van een goed smulpartijtje dat hem was aangeboden. Het moet natuurlijk niet gezegd wor den, dat, wanneer Schollaert den eersten minister uitgefloten werd, de fluiters het niet gemunt hadden op den persoon van M Schollaert, maar wel op zijn hatelijk schoolwetsontwerp. dat hij met zijne kieine meerderheid 6 stemmen in de Kamer het land wil opdringen. Welnu, het mag voor M. Daens eene ware schande genoemd worden, dat hij in de Kamer durft rechtstaan, om vervolgin gen te eischen. tegen die twee gazetschrij vers, die enkel het volk hebben toegespro ken over het wetsontwerp van den heer Schollaert. j DOOR OTTO ROQUETTE. •1" Vervolg. Maar in den laatsten tijd had zij wel be merkt, dat het bij hare jonge vrienden niet zoo was, als liet behoorde, en behoedzaam trachtte zij het geheim verdriet uittevor- schen. Agnes gaf haar ontwijkend antwoord op hare vragen, maar het wasvoor de oude vrouw genoeg, dat de jonge vrouw leed, zij was dus overtuigd, dat de man alleen schuld bad. Dadelijk bad zij haar plan gemaakt. Zij ontzag den verren afstand niet naar de in richting van den beer During om daar eens een praatje te gaan houden met eenigen van de arbeiders. Door hier en daar iemand uit te liooren, slaagde zij er in te weten te ko men, dat Leonard dikwijls in den tuin ge zien werd met de dochter van zijn patroon, •en dat dan het paartje zeer vroolijk en aan genaam scheen te praten. Woedend over deze ontdekking, spoedde zij zich naar huis. Leonards schuld was haar duidelijk, hij beminde eene andere, hij was misschien gelukkig, terwijl zijne vrouw van verdriet wegkwijnde. Het geheim brandde haar op de ziel, zij vergat, dat Agnes met voorzichtigheid behandeld moest worden, en neg denzelfden dag, vertelde zij alles aan de ongelukkige vrouw, terwijl zij het af schuwelijke van Leonards gedrag met de donkerste kleuren schilderde. Agnes stond vernietigd, zij kon niet den ken. Hoe diep vernederd zij reeds geweest was, de/e slag kwam zoo onverwacht en vreeselijk. Leonard luid haar nooit verteld, dat zijn patroon eene dochter had. Dat was een gewichtig punt,voor het waarschijnlijke van zijn schuld. Agnes voelde zich door een trouweloozen man bedrogen, en diep verne derd on verworpen. Maar hare liefde liicld eindelijk de bovenhand over dezen akeligen gemoedstoestand, en zij klaagde zich zelve aan, dat zij geloof geslagen had aan de woorden van deze aanbrengster. Zij verdedigde haren echtgenoot, verweet de buurvrouw dat zij hem nagegaan had, en nu op waarschijnlijk niets beduidende praatjes hare zware aanklacht grondde. - Nu, nu, goed - hernam vrouw Hart man, - 't is mijne zaak nieten wat mij aan gaat, moogtgij hem meergelooven dan mij. Maar is het niet zoo klaar, als de zon Waarom heeft hij het voor u geheim ge houden, dat mynheer eene dochter heeft Waarom stond bij er zoo op. hier in bet tegenover liggende gedeelte der stad eene woning te zoeken Omdat, zooals bij zegt, de lucht hier gezonder is, dan in bet gedeel- j te der fabrieken t O jawel, voor hem is het zoo ver niet, hij kan wel een uur gaan en Wij herinneren ons nog 'tjaar 1902J 't was Aalst-Kermis er was eene bewe ging voor Algemeen Stemrecht en M. Daens samen met socialisten bn liberalen, waren naar de Groote Markt gestroomd, om na het eindigen van ieder muziekstuk de katholieke Haimonie van Aalst speelde 's middags een concert luide te manifesteeren ten voordeele van Algemeen Stemrecht. De politie wilde die betoogingen belet ten er werd gevochten, met stokken ge slagen, de muzikanten wierpen de ijzeren stoelen op de manifestanten, in een woord, het ware revolutie ter Groote Markt, juist op Aalst-Kermis, als er veel vreemd volk in de stad is, als er leute en vermaak mag heerschen. M. Daens manifesteerde niet het minst hij was dan nog geen kamerlid hij kwam in aanraking met de politie en HIJ met M. Ruelens, gazetverkooper der libe rale bladen, wierden in den amigo ge draaid, evenals een aantal andere mani festanten, die vervolgd en ook gestraft zijn geworden. Er was hier wel is waar geen minister om uitgefloten te worden, maar had hij er geweest M. Daens had evenals al de anderen op post geweest, niet om den minister uit te fluiten, maar om ons recht te eischen. Dit geval van i9o2 te Aalst heeft veëP gelijkenis op dit van 1911 te Antwerpen.^ Te Aalst lieten wij onzen afkeer kennen, manifesteerden wij, schuifelden en riepen en tierden wij tegen het schandalig meer voudig stemrecht dat nog bestaat, en te Antwerpen, deedt de bevolking hetzelfde tegenover het hatelijke schoolwetsontwerp dat Schollaert en zijne trawanten willen doen stemmen. Wanneer Daens aangehouden is ge worden en .3 uren in den Salon i ierre heeft doorgebracht, dan was hij hierover verontwaardigd, schreef hij eene brocnuur over zijne aanhouding en 't scheelde wei nig of hij was een martelaar. Nu komt hij uit zijn schelp om vervol gingen te eischen, tegen menschen die niets anders hebben gedaan dan zijn voor beeld gevolgd. Als hij het was moest hij martelaar zijn, nu het anderen geldt, zijn het misdadi gers Hoe gemeen, hoe slecht voor hem is de lucht daar zeker gezond Daarom heeft hij 11 altijd afgeraden, naar de inrichting te komen, gij mocht niets van zijn aardigen minnehandel le weten komen. Het moet een lief dochtertje zijn. die juf frouw During, dat zij met een getrouwden man zulk eene betrekking aanknoopt, Agnes verzocht de buurvrouw, baar met rust te laten, zij wilde verder niets weten, en zeide, geen woord te gcloovcn van al lieigeon zij verteld bad. Maar in stilte leed zij zooveel te meer, en vond zij de bewijzen voor de ontrouw van baar echtgenoot zeer geloofwaardig. Zonder troost en raad, nu eens mot een gevoel van beleedigden trots en dan wcér van smart bracht zij de dagen en nachten door. Leonard vermoedde nieis van dat alles, hij was hartelijk en voorko mend als altijd en verdroog de soms harde gezegden van zijne vrouw altijd even gedul dig. Maar voor de buurvrouw was het nu eene zaak van eer geworden, 0111 met, bewijzen de geloofwaardigheid van haar bericht te sla ven. Zij ging nog eens naar do inrichting van den beer Duringen het ongeluk wilde, dat, zij zich met eigen oogen van de waar heid van liet gerucht overtuigen kon. Toen zij namelijk langs bei hek van den tuin ging, zag zij Leonard met eene mooie, jonge dame uit de broeikast komen. Zij liepen te praten. Hot meisje vroolijk en levendig, Dc Volksgazet van verleden Zondag, schrijft het volgende hierover M. Daens is dankbaar hij heeft wat men in 't fransch noemt, la reconnaissance du ventre. Want M. Petrus, moet je w weten, is binst de laatste paasch- vacantie, gedurende eene week, de gast geweest van minister Schollaert op dezes kasteel te Vorst, in 't kanton Westerloo. Wiens brood men eet Diens woord men spreekt Indien zulks waar is, dan komt die verandering zeer verdacht voor, want ver blijven en logeeren bij ministers die uwe politieke vijanden zijn, dat is niet al te zeer aan te bevelen. Het is misschien daarom, dat hij nu sedert eenige weken het troetel kind is der dompers en 't is misschien ook van daar, dat het komt dat M Daens nu ge stadig met de dompers stemt. De waarheid is, dat een groot gedeelte van zijne mannen, zijne houding niet be grijpen, die hij onlangs heeft aangenomen. Een oogje dus in 't zeil gehouden, want M. Daens zou kunnen dolen. De Volksgazet zegt verder M. Petrus is tegen 't onzijdig onder- wijs Maar waren het vruchten van 't onzij- dig onderwijs, al deze die hem en zijn broeder, pastoor Daens, jaren lang ach- tervolgd en gebroodroofd hebben Waren 't kwee kelingen van 't onzij- dig onderwijs, zij die achter en op priester Daens spuwden, die hem op allerhande wijze bespotten, hem loeke- doe en zóóót achterna riepen Waien 't lceilingen van 't onzijdig onderwijs, deze die priester Daens in beeltenis verbrandden, en hem in hate- lijke Revues, als priester en als mensch beleedigden en door de modder sleep- ten Neen niet waar, M Petrus 't Waren mannen die opvoeding en onderwijs hadden genoten, bij cherfrerkens en mascenrkens, die aldaar 't laagste, 't hatelijkste fanatisme hadden aange- leerd, dat fanatism hetwelk uw broeder, priester Daens en misschien nog andere bloedverwanten van u, heeft gedood, die jaren lang uwe familie heeft do^n Leonard verlogen en bedrukt. Zij plukteeen ruiker van de schoonste bloemen, en bood dien, altijd lachende en pratende haren droefgeestige» geleider aan. Hij draalde mei dien aan te nemen. Zij bloosde en zag hem vragend aan. Haastig echter greep bij den ruiker aan, en beiden liepen op den lieer During 10e, die lachend in de deur van de tuinkamer stond. Vrouw Hartman had genoeg gezien. Toornig en toch zegevierend keerde zij naar buis terug. Nog buiten adem van den verren afstand, verhaalde zij Agnes wat zij aan schouwd had, en daaraan voegde zij natuur lijk dc noodige scheld- on smaadwoorden tegen den trouweloozen man. Agnes zeide niets. Gaarne zonzij geweend hebben, doch hare oogen bleven droog. Zij hoorde niets meer van den rijken woordenvloed der buurvrouw, doch staarde als wezenloos voor zich uit. Mocht Agnes echter doof schijnen voor hare meèdogenlooze vriendin, haar gehoor was nog scherp genoog, om te kun nen onderscheiden, dat baar man de trap opkwam. Zij sprong op en verzocht haar buurvrouw heen te gaan. Leonard trad bin nen. Hij droeg een bloemruiker in de band, dien hij aan zijne vrouw overhandigde. Maar, alsof een adder haar gestoken had. zoo haastig weerde Agnes hem af. Leonard keek haar vreemd aan. - Wat is er, beste vrouw t vroeg hij. (Wordt voortgezet).

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1