Priester Fonteyne Uit Geeraardsbergen. UIT NINOVE. HET FEEST. De Feestzitting Wie zal niet te vreden zijn. Uit het Verslag der Twijnders (sters). ONZE STOET. vveenen, heeft doen zuchten, heeft doen bukken onder het smartelijkste lijden 't. Is dat M. Petrus, 't welk gij ons volk wilt opdringen 't ls dat lijden, 't zijn die tranen, 't zijn die zuchten.'t zijn die zedelijke woorden welke gij voor ons volk wenscht. Maar zou M. Petrus wel weten wat b onzijdig onderwijs is Dat is voorwaar goed gelapt, voor het liberale orgaan, het orgaan van die man nen, die met geld, met raad, met stem men, met alles hebbeD mede geholpen, om de partij van M. Daens in 't leven te roepen Hadden de liberalen het voorbeeld der socialisten gevolgd, 't is te zeggen niet mede geholpen om de Christene democra tische partij een bestaan te verzekeren, zij ware er nooit gekomen, ze ware in de wieg versmacht geweest en wij hadden nu voor geen bedekten vijand gestaan, die noch mossel is, noch visch, maar spartelt en zal blijven spartelen, om 't volk zijne jesuietische houding te verbergen. deelt voorzeker niet de gedachten van M. Daens, want terwijl M. Daens mede helpt om de katholieken de schoolwet zoohaast mogelijk te laten stemmen schrijft deze in De Vrije Klok van Zondag, spre kende over het nieuwe schoolwetsont- werp Om te eindigen, waarom daar weeral geen kort spel gemaakt storm voor het algemeen stemrecht, en dan met gelijke rechten op politiek gebied, doet iedereen u wat hij wil. Waarom voert M. Daens niet dezelfde t.tal Waarom wil hij de klerikalen mede helpen, in de laatste dagen van hun be wind nog eene nieuwe schoolwet te ver vaardigen, die aan de kloosters een 20 millioentjes per jaar in hunne kas zal doen stroomen en die een schooloorlog zal ver wekken veel heviger dan dezen van 1879- 1884. want dan was er nog geen spraak van geld den god van paters en nonnen. M Daen* wil malgré bongré in de kaait spelen der dompers, hij wil hun bond genoot zijn. Waarom moet hij zelf weten. Hoe is 't mogelijk. Wij begrijpen toch waarlijk niet hoe liet mogeliik is. dat zoovele cooperateurs hunne volle plicht niet doen. Wij willen hier, voorloopig, niemand speciaal aanduiden, maar toch moeten wij het zeggen dat er in een gansche wijk onzer stad een slechte geest heerscht. Inderdaad, in bedoelde wijk kunnen wij dagelijks een broodkarreken vinden, dat ton volle zijne, niet onbeduidende, lading afzet bij onze samen werkers. Zekere partijgenooten welke dagelijks 2 ja zelfs 3 brooden verbruiken, vinden bet- gepast aan hunne eigene inrichting 5 of 6 brooden per week te nemen, terwijl de rest hun geleverd wordt door een al te goed ge kend bakkertje. Waarom zij dat doen Dat weten die partijgenooten nu niet heel juist. Sommige brengen in dat de - papa - van bedoeld bakkertje meestergast in een fabriek (van die wijk) is en dat zij daarom min of meer verplicht zijn. Andere kunnen zich achter dit belachelijk argument niet verschuilen en komen dan af met een - alleman moet leven Voorzeker, alle man moet leven, maar die partijgenoo ten hebben een geheel klein begrijp van hun EIGEN belang. Dit toch moet hun zeggen dat zij eerst en voor alles bij hun eigen moe ten koopen, voor DIE goede reden, dat zij eerst en voor allen zelf moeten leven, iets wat hun tegenwoordig, gezien de onge hoorde hevige crisis, reeds moeilijk wordt. Wij vragen ons af of zij die beweren -. min of meer ged wongen te zijn, zelf niet inzien hoe belachelijk zij zich aanstellen. Zij willen de pretentie goede socialis ten - te zijn. maken deel van hunnen bond, onzer ziekenkas eu zijn cooperateur en ter- wyl deze dry belangrijke machten onzer partij (w aaraan zij met veel hoogmoed be weren mede te werken) een hevige strijd die zij bew eren mede te strijden leveren. 0111 de volledige vrijmaking dor werkende klas te bekomen, zien wij hen zelf achter dit belachelijk argument verschuilen. Vrienden, in gemoede gesproken, dit moet veranderen. Het MOET. Men is partijgenoot of men is het niet. - Halve gebakkenékun nen wy best missen, wij hebben mannen van doen uit een stuk. Wij hebben méér dan genoeg van diegene die wijlen stoefen alles to doen en die feitelijk niet doen dat deugt. Nog eens, raon is socialist of men is 't niet. Daarbij hun welbegrepen eigenbelang van die partijgenooten zet hun aan alles, versta het goed ALLES bij ons te koopen. Immers, voor wat het brood aangaat, hebben wij 1. Dat wij goodkooper zijn dan bedoeld bakkertje. 2. Dat wij bij ziekte gedurende 0 weken de helft van het brood dat men gewoonlijk per week. neemt, geven, zonder dat het lid er iets voor betaald qii terw ijl hel bakkertje NiBTS geeft. 3. Dat wij bij kraambed, ook zonder dat het lid iets geeft, zooveel geven als het lid gewoonlijk per week neemt, terwijl het bakkertje nog eens NIETS geelt. Zal het voldoende zijn de half cooperateurs dit schrijven te wijden, opdat zij volle cooperateurs zouden worden Zoo ja, zoo veel te beter, zoo neen, dan kom ik binnen eenige dagen op de zaak terug en klop er op tot wanneer de half-gebakkene geheel gebakken - zijn. P. Aanvaard De Vaandrig neemt onveranderd het schrij ven van Gezel De Mey op. Erbijvoeger.de zulks gaarne te doen en ook dat zijne houding in cUze zaakoprechter is, dan die van «'t Laatste Nieuws». Jesuietenstreken. Geeraard nog eens aan 't werk. Dat de dompers met geen goed oog de weikersfabriek van Gent aanzien, dat gelooven wij gaarne. 't Is immers een duidelijk bewijs dat de wer kende klas meer en meer zich ontwikkelt en te vens een klinkend bewijs dat men wetens en wil lens liegt, wanneer men beweert dat de Socialisten geen verstand van besturen hebben. Dat onze Giesbergsche kaïtckoppen hur.ne Gentsche Confraters volg» n, in de laster-cam- pagne, die deze voeren tegen de socialistische in richtingen, gaat ons minder aan. Nogtans mag de gemeene lastercampagne niet ontaarden in eene beleediging, de werkers zelt aangedaan of dan springen wijrbij. 't Is wat gebomd in Geeraard van 28 Mei onder ti'el Dutsen Arme slaven Wo dt een artikel afgekondigd meldend dat eene werkstaking was uitgebroken in de Socialistische Weverij te Gent. De werklieden vroegen (zoo verteld Geeraard) beterev oor- waarden en betere behandeling van wege hunne meesters. Dit is letterlijk afgietsel van 't Voikske van Geut en 't komt natuur.ijk in denjesuierenrol van Geeiaard te zwijgen over wat het blad Voor uit vermelde omtrent dit voorval. Het kan ons niet zoo erg verdommen dat Geeraard eens te meer toont welk fanatisme ei in zijne redac teurs steekt maar waar wij toch de bijzondere aandacht onzer kameraden op 10. pen is, op het feit dat Geeraard in bedoeld aitikel toch wat te ver gaat in het luchtgeven aan zijne vei achting voor de werkersstand. Men moet waarlijk toupet hebben, 0111 als katholiek gazetschrijver ie durven vei wijten van miskenning der werkeisrechten, te duiven hulp vragen oin onze arme wroeters van s'averjuk te verlossen. De schrijver van bedoeld artikel geeft een doorslaand bewijs, niers absoluut, niets van den geestestoestand der wei kers te kannen. Kende hij er een zreike van, dan zou hij zich schamen over zijn schrijven, immers daar naar te ooideelen, worden de werkl eden m de Socia listische Weverij te Gent behandeld gelijk slaven, moeten zij zwijgen en bobben er min mee te pra ten, voor wat het vaststellen van hun loon aan gaat. dan in andere fabrieken. Geloof het viij Geeraard, de werkende klas is te bewust geworden. Dat ondervinden uwe tra wanten het best. De wei kende klas staat op, en het is in geene socialistische inrichting dat er sprake kan zijn, van als slaaf behandeld te wor den, daarvoor gevoelen zij zich te viij, maar ook te sterk, dank aan de organisatie hunner partij. Zondag 11. waren de Ninoofsche werkers volop in feest. Wij mo«*en zeggen, een feest dat Duiten alle verwachting lukte. Reeds van in den vroegen morgend waren een aantal vrienden aan T werk voor 't ver sieren van het lokaal. Van af 7 uren liet het zwaar kanongeschut zich hooren, welke het feest aankondigde. In den voormiddag was er eene buitenge wone begankenis in de Geeraardsbergsclic. straat en 1 lokaal De Redding. De voorname gesprekken liepen over den stoet, dié 's na middags op het Statieplein zou gevormd worden. Dij een deel onzer mannen was er wat aarzeling of de leden wel zouden opgemar cheerd hebben in den stoet, want meer dan twee derde zijn rekruten ten andere, hier onder zijn nog talrijke vrouwelijke leden, daarbij nog nooit hadden de Ninoofsche werkers (sters) in vollen dag in de straten van Ninove zich getoond Hoe hebben de aarzelende vrienden zich bedrogen. Om 2 uren kwamen de leden reeds in groepjes afgezakt naar het lokaal. Om 2 1/2 uren kan er niemand meer binnen, intusschen stegen talrijke luchtballons in de hoogte. De stoet aan 't lokaal gevormd van min stens 200 deelnemers trok naar de Statie om het muziek van Aalst en de overhandi ging van de grooto photograph ie af te wacuten. Hij de aankomst der Aalstersche vrien den was er een stroom van volk op het Statieplein en Statiestraat. Wanneer de grooto photograph ie buiten gebracht wierd, speelde de fanfare Hand aan Hand - De Internationale door al do vrouwen en mannen mede gezongen, dat gansch het Statieplein er van dreunde. Wat een leven Wat beweging Hoe waren onze mannen en vrouwen opgewekt id:B STOET Op het Statieplein waren nog talrijke Ninoofsche vrienden den stoet komen ver voegen. Al de mannen en vrouwen droegen roodo bloempjes in 't knopgat en op 'l hart. De fanfare Hand aan Hand die den stoet opende, liet hare krachtige marchen bijna onafgebroken hooren. Hierna volgt de vlag der Aalstersche Textielbewerkers, gevolgd door eene sterke afvaardiging dezer stad. Dan volgden de vlaggen van den Twijn- dersbond en Propagandaclub van Ninove. Hierachter een schoone groep vrouwelijke loden die zeer gezwind in den stoel stapten. Hier komt de groote photographie, 't is een prachtig stuk waarop onze Ninoofsche vrienden oprecht fier mogen zijn, welke ge dragen wordt door 4 leden van den Twijn- dersbond. Onze mannelijke leden die een stoet op zich zeiven vormen, (zoo talrijk zijn deze opgekomen) komen na de groote photogra- pnie aangestapt. Onze mannen blinken van vreugde, fier als een pauw, het hoofd in de lucht, dikwijls krachtige strijdliederen zin-t gende. Te midden der groote belangstellende en sympathieke beschouwers doorkruist deze schoone feeststoet de straten van Ninove. Op verschillende plaatsen hoorden wij zeggen, dat zoo iets in de straten van Ninove nog nooit te zien was geweest van werklie den. Menige onzer vrienden voegden er bij, wat zou hot dan wel geweest zijn indien al onze mannen en vrouwen hadden opgemar cheerd Beide is de waarheid. Nog nooit hebben de Ninoofsche werkers in vollen dag stoeten georganiseerd ten tweede, nog vele onzer leden hebben wij bij de toeschouwers ge zien, waarom niet in den stoet? 't ls waar, de eerste maal is de kwaadste keer, in het vervolg moeten al de loden in den stoet zijn. Wij hebben Zondag reeds bewijzen gegeven onzer sterker wordende kracht. De volgende maal moeten wij onze ware macht aan de Ninoofsche bevolking toonen welke in 't lokaal plaats had, wierd geo pend door den vriend De Vidts die de partij genooten bedankte voor hunne talrijke op komst en medehulp aan 't well ukken van deze schoone werkersfccst. Hierna voerden opvolgentlijk de gezellen Hannickvan Gent en Chapelle van Antwer pen het woord. Hunne schoone redevoorin- gen gansch mede deelen is ons door plaats gebrek onmogelijk. Hunne oproepen om getrouwe leden te blijven hunner vakbonden en nieuwe leden aan te werven, 0111 de macht der werklie den steeds sterker te maken, alsook om lezers onzer bladen en lid te worden onzer partij inrichtingen, is dikwijls door toejui chingen onderbroken. De vriend De Vidts sluit de feestzitting om 5 3/4 uren, en doet een oproep t@t al de vrienden om te ijveren voor eene groote deelneming der Ninoofsche werkers aan de betooging van den 15 Oogst te Brussel, ten voordode van Algemeen Stemrecht en tegen de hatelijke schoolwet van minister Schol- laert. 's Avonds was het lokaal gansch verlicht. Wat een leventje was het daar. Een goede flikker wierd er door oud en jong geslagen, 't was middernacht als dat schoon werkers- feest ten einde liep en de vrienden opge smukt naar huis keerden, belovende den strijd onverpoosd voorts te zetten, en steeds nieuwe zielkens voor de vakbonden en partij aan te werven. Vrienden weet ge wie niet le vreden zal zijn over het schoon feest van Zondag Wel de dompers die op verschillende plaatsen al drupneuzende naar onzen schoe nen stoet stonden te gapen. •Ge weet dat ze in hunne bladen schrijven, dat onze feest poverkens was. Zij moeten toch hunnen haat lucht geven. Wel bekome het u, domperkens (2° Vervolg en slot). 12,500 éi 15,000 fr. loonopslag voor de spoelders Stichelmans, bobijnen- makers (sters) Stichelmans, LaNinoviteen De Bodts (kopmachienen) te samen een 250 tal werklieden, hebben dank aan de schoone beweging een loonopslag bekomen van 1,00 fr. tot 1.20 fr. per week, (wij tel len de uitgezonderde van 1,80 fr. niet mede) dat maakt voor die 250 werkers (sters) te samen van 12,500 tot 15,000 fr. franken per jaar loonopslag, dat in den zak onzer Ninoofsche werkers terecht komt. Deze schoóne verbeteringen zijn deNinoof- selic en brave werkers (sters) niet op den schoot gebracht. Hiervoor heeft men moe ten sf rijden, waarin onze twijndersbond de moedige vrouwen en mannen ter zijde stond, bun verdedigde en steunde uit alle mogelijke krachten, door de jpers, met schriften en 't schrijven van artikels in de bladen, waarin de zaak der werklieden is verdedigd geworden. ~Wat onze twijnders (sters) bond en leden in de bewegingen gedaan hebben. Alles wat er gedaan is, was telkens in overeenstemming en goedkeuring der werk lieden. Men zal wellicht begrijpen, dat er hiervoor talrijke vergaderingen zijn gehou den waar tevens ook den toestand wierd be sproken, en waar de beste middels zijn ge zocht om de bewegingen in 't voordeel oor werklieden te doen lukken. Wij laten hier onder volgen het getal vergaderingen en meetingen die gehouden zijn. alsook het ge tal manifesten, liedjes en artikels die ver schenen zijn, waarin de strijden der spoel ders en bobynenmaaksters besproken is. Vergaderingen met de spoelders vóór den strijd 5 Vergaderingen met de spoelders en bobijnenmaaksters tijdens de strijden 107 Onderhandelingen met de heeren door de spoelders en bobijnen maaksters 15 Onderhandelingen met de hee ren door de spoelders en leiders der vakbonden 4 Vergaderingen der besturen van verschillenden aard 29 Getal vergaderingen te samen 100 Artikels in 't blad Vooruit, Recht cn Vrijheid, De Textielarbeider, Le Peuple en Correspondentieblad 35 Getal manifesten verspreid gedu rende de beweging (15000 exempl). 11 Getal liedjes, versch. (8000 exempl). 3 Getal meetingen gegeven, met ontwerp de loonsbeweging der garenwerkers (sters) 6 Tegensprekelijke meeting met de dompers 1 Het bovenstaande zal aan eenieder bewij zen, dat onze bonden en leden op de twee ooren niet geslapen hebben, in ue loons beweging der garen werkers (sters), integen deel elk oprecht geharte inenschzal moeten bekennen, dat door onzen twijndersbond en leden, eene buitengewone werkzaamheid aan den dag is gelegd, enkel en alleen mei het dool voor de Ninoofsche werkers (sters) een beetje loonsverbetering te bekomen. Beneven die groote zedelijke hulp en of- ferwilligheid onzer bonden en leden, heb ben den twijndersbond en textielfederatie ook grootcn geldclijken steun aan hunne leden verleend,zelfs aan dieledeniser onder stand toegekend die geen jaar in den bond waren en dus geen recht hadden op onder stand. Ook heeft onze verecniging pogingen aan gewend 0111 gelden in te zamelen, om zoo veel mogelijk aan de nog niet vereenigden onderstand te kunnen geven. Voor de stakers (sters) is er in De Redding 5543,18 fr. uitgegeven, ongerekend de nog andere uitgaven, die ten laste vielen van onzen twijndersbond en landelijke textielfederatie. Ziedaar liet werk wat onzen toen nog kleinen, doch reeds kraehtigen twijnders (sters) bond, in den loop der drie eerste maanden van 't jaar 1911 heeft gedaan, dat aangctcekend staat in het boek der werkers beweging van Ninove, door de strijden die in deze maanden zich voorgedaan hebben. Wij hebben het recht te zeggen, dat dank aan de onverpoosde werkzaamheid onzes bonds, de loonopslagen bekomen zijn waar wij oprecht fier en gelukkig om zijn, deze vermeerderde loonen in de zakken onzer werkbroeders en zusters, te zien terecht komen. De bekomene verbeteringen voor ten minste 250 werklieden, heeft eene dubbele beteekenis. Ten eerste, het geeft aan de werklieden 't bewijs wat den vakbond voor hun kan doenten tweede, de bekomene verbeteringen zullen zich bij de 250 werk lieden niet bepalen, zij zullen algemeen worden voor al de garen werkers (sters) als zij willen en zoo verstandig zullen zijn zich allen aan te sluiten bij onzen twijnders (sters) hond, die in de afgeloopen strijden, bewijzen gegeven heeft door zijne werk zaamheid, het vertrouwen der garenwer kers (sters) waardig te zijn. Dat de Ninoofsche werklieden onze werk zaamheid goedkeuren en ons hun vertrou wen schenken, hiervan hebben wij reeds een goed bewijs. Sinds 3 maanden is het ledental onzer bonden volgender wijze ge stegen De twijnders (sters) bond van 93 op 300 leden De fabriek'werliersbond 7 34 De Bouwwerkersbond 3 16 En nog steeds komen er nieuwe leden bij, zoodat ons ledental op heden de 400 over treden heeft. Ook kunnen wij er nog de sigarenmakers bijvoegen, die allen veree- nigd zijn. Vooruit mannen en vrouwen, voorts ge werkt aan het steeds grooter worden en sterker maken onzer vakbonden, 't is het beste en doeltreffendste middel om voor de werkende klasse nog schoonere overwin ningen te bekomen. Dit einde van 't verslag is op donderende toejuichingen onthaald geworden door de talrijke aanwezige leden. De gewezen creool, Blaze, uit de Statie straat, kan het maar moeilijk verduren dat onze stoet van verleden Zondag zoo deftig was, onze mannen zoo talrijk waren opge komen en ieders bewondering afdwongen. Daarom geeft hij zijne kattoncoleire lucht in een dom, leugenachtig schrijven versche nen, in - De Volksstem van 29 Mei 1911. Wij vinden er onder andere in. ...Buiten ieders verwachting wij moe ten het bekennen, want de socialisten heb ben ons hier aan veel meer gewoon gemaakt en z'hebben sedert eenigen tijd toch zooveel gestoeld was de opkomst klein van Ninove telden wij juist.33 meisjes en 132 mannen... Dat is opzettelijk gelogen Een bewijs daarvan is dat de Jonge Wacht van Aalst over de 350 roode bloempjes heeft ver kocht IN DEN STOET ALLEEN,maar 't vetje zijn oogen zullen geschemerd hebben. Het volk van Ninove heeft gezien en geoordeeld. Wat verder ....De stoot, trok de gansche stad door, onder de grootste onverschilligheid van de arbeiders zelve. Er heerschtte geen geestdrift en hadde hei niet geweest dat het s'ossenmuziek van Aalst lustige-pas-redou- blée's speelde, men zou wellicht gedacht hebben aan eene burgerlijke begraving.... Er hcerschte geestdrift in onze harten, niet dit tierend feestgevoel van gewone kermisdagen waarop men als dol en uitge laten is. Neen het was voor ons een onver getelijke dag. Onze mannen waren bewust

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2