De strijd der Schrijnwerkers. GBOOTE MEETING. Ze ligt in de patatten 2a DUIZEND FRANKEN 'k Heb medelijden. ONVERSTANDIG Rampen, Misdaden, Ongelukken. Iets om te lachen. DE VERGADERING Burgerl. Stand van Ninove. Voor Verviers. Strijd fonds. van dezen grootschen dag en voelden zich liet hart trillen van fierheid. Het was. eene edele plicht welke zij te vervullen hadden en daarom hebben zij de sympathie verkre gen van eiken rechtschapen inwoner onzer stad. "Wij staan pal als een rotsgevaarte ons vuurtje behoeft niet opgerakeld te wei den, noch door Wettersche hansworsten, noch door Aalstersche Huppen, neen, jon ge», het brandt uit eigene krachten met steeds heller en heller wordende vlammen, tot het eens zal bereiken de grondvesten van uw, door leugens en bedrog, opgetrokken gebouw, het zal doen ineenstorten als een kaartenhuisje en in het niet zal doen ver dwijnen waaruit het is opgestaan. Hun arti kel sluit als volgt - De christens vakvereenigingsmannen zullen werken. Ondanks allen tegenstand en vervolging zullen zij de leiding der arbei dersbeweging ter hand nemen en voor onze werkersbevolking een beter en vrijer leven voorbereiden en overwinnen Op eene wijze waarop ze over cenige maan den met de 12 sletsenmakers De Clercq heb ben gehandeld. Werktwerkt maar, tdrave kattemaliekskens, niets zal toch meer baten, onze Ninoofsche werkersbevolking ziet klaar in uwe handelwijze en heeft voor u niets anders over dan*walg en afkeer. Een be wijs daarvan is dat vele uwer leden zich bij ons komen aansluiten waar zij met opene armen en veel liefde ontvangen worden, zij de verdwaalde broeders en zusters, de arme slachtoffers eener vuile kliek, die het licht schuwen als de pest omdat men hun niet zoude kunnen zien in hunne ware gedaante, het aangezicht groen en vertrokken van haat voor andersdenkenden het lidteeken niet zoude bemerken dat door verraad en onderkruiperij als een eeuwig Caïnsteek»n op hun voorhoofd geprint staat. Zij die man nen willen kweeken, die zich door een sla- vengeest laten leiden en gedwee het hoofd bukken, wanneer hun het bevel gegeven wordt door hun opperste souverei» die Rome is. Wij socialisten, wij staan tegen over u, wij zullen met u wedijveren doch niet met slinksche middelen, maar met open en eerlijk gelaat. Wij zullen u bekam pen daar waar gij de werkersbelangen wilt benadeeligen en met de voeten treedt. Wij zullen ons volk leiden tot hunne verheffing als mensch en vooruit gaan tot op den da^ dat de roode banier, het volk, hun juk zal doen afschudden dat het reeds eeuwen torscht en het zal vereenigen in een onver- breekbaren band van GELIJKHEID, VRIJHEID, BROEDERLIJKHEID J. Elaut, volgens Blaze uit de Statiestraat Wettersche hansworst. ZAN GOKLUST Gr_ Woensdag 7 Juni, om 8 1/2 ure 's avonds, dringende Algemeene vergadering voor AL de leden. DAGORDE Jaarverslag en toestand van den kring. Deelneming aan den Festival te Denderbelle Gezien de belangrijkheid der dagorde, rekenen wij op de tegenwoordigheid. HET BESTUUR. Zaterdag aanstaande 10 Juni, om 8 uren 's avonds, Groote Meeting bij mej. Wellekens, Molenstraat. Spreker ANSEELE Dagorde De Nieuwe Schoolwet en de houding van M. Daens in de Kamer. M. Daens is uitgenoodigd zich te ko men verdedigen. Mannen allen daar heen. Opening der Zwemkom. Heden Zondag wordt de Zwemkom geopend. Zij is open alle werkdagen van Zons-op tot Zons ondergaan. Zij is kosteloos open des Zaterdags om 7 uren 's avonds en des Zondags van 6 tot ix 1/3 uren 's morgens. Ja, vriend lezer, de Cantate, die moest uit gevoerd worden, tijdens de Stedelijke Ten toonstelling onzer stad, ligt bij gebrek aan deelnemers in de patatten, ze kan niet uit gevoerd worden. Dat zulks eene vingerwijzing weze voor •ns katholiek dompersbestuur. Z'hebben geweigerd de Socialistische partij te erken nen, en ten gevolge daarvan, hebben wij onze zangers, zangeressen en muzikanten, alsmede alle rechtzinnige menschen aange raden ten teeken van protest tegen dezen partijaanslag niet mede te helpen, en ons volk vooral, heeft liet ordewoord van 't Mid- dencomiteit gevolgd. Daar waar er eendracht moet heerschen, mag geene partijdigheid te pas komen, en zulks hebben, de dompers nu eens te meer ondervonden. Nogthans, de uitvoering der cantate slaat op het Kermis-afliehe,en al dat vreemd volk, dat voor die uitvoering naar Aalst zou ge stroomd hebben, zal nu weg blijven. De Tentoonstelling zelf is deerlijk mislukt en ze zou zelfs niet geopend zijn geworden, hadden de bladen der tegenpartijen libera len en christene democraten, hunne lezers niet aangewakkerd er deel aan tc nemen. Nogthans 'twas hun plicht, want de libe ralen en christene democratische afgevaar digden hadden hun ontslag genomen ten teeken van protest, omdat de socialistische partij in 't hoofdkomiteit niet w erd erkend. Een Ratskelder is geopend ter gelegenheid der Tentoonstelling, in do kelderingen van 't Belfort, en den baas, is verplicht door 't Schepen-college van AL de Aalstersche brouwers bier te koopen, uitgenomen van M. De Blieck. Er zijn wel nog andere liberale brouwers ter stede, zooalsde hecren Camu en Van der Schueren, muar dezen mogen bier leveren, alleenlijk van II. De Blieck mag er niet gekoolit worden, dat is den ba*s streng verboden. Hoe kleingeestig M.Do Blieck moet een goeden vriend zijn, van 't, Schepen-college Wij zijn de leugenaars. Ja, 't is waar, ou vinden de dompersbladèn bij M. ao Schuylenbfjrgh gedrukt plaats, om oos leugenaars le noemen. Inderdaad, wij hebben gelogen, wanneer wij geschreven heb ben, dal zij geen woordje repten over den strijd der schrijnwerkers. Ziehier Op 23 April verschenen er 22 regels over ItUD strijd. Op 30 April GEEN WOORD Op 7 Mei GEEN WOORD Op 14 Mei GEEN WOORD Op 21 Mei 11 regels en op 28 Mei 8 regels. Ja, is 't niet fel. In ons weekblad verschenen er opvolgentlijk 39 81 122 29 43 en 13 regels of samen 352 8 REGELS tegen 41 inde Vrije Werker En voegt er dan nog bij dat de schrijnwer kers ongelukkiglijk bij de dompers zijn aange sloten, dus dat HUNNE bladen hun hel best zouden moeten verdedigen hebben. Hij heeft geene delegatie ontvangen om over den strijd te schrijven zegt hij. Mogelijk, maar dan zijn v/ij slecht ingelicht van wege schrijn werkers zelf. In alle geval, wij hebben ook geene delega tie ontvangen, maar't zijn werkmenschen die een rechtvaardigen strijd voeren, en dan doen wij ons plicht. Wij doen zulks om den bond KAPOT te trekken Hemeltje hefWij doen zulks al leenlijk om die menschen te doen inzien, dat zij op eene slechte plaats zijn aangesloten, dat zij geene verdediging hebben van wege de dompers. En DAT hebben ze reeds goed be grepen, dat het moeiëiijk is, twee heeren die nen de gasten hunne belangen verdedigen en deze der patroons voorstaan,dat is onmogelijk, en hierom hebt ge zoo weinig geschreven eD uwen bek in uwe pluimen gehouden. Roe den strijd staat Niet rooskleurig, maar als de stakers goed voet bij stek houden is er nog geen gevaar. Uit Wetteren is den gewezen baas van den katholieken kring met zijn zoon komen onder kruipen, en was zelf zoo stout, te dreigen, met eenige mannen 'thuis van den Secretaris der schrijnwerkers te komen stuk slaan Deedt zulks een staker, artikel 3 i 0 der dom pers was daar. Bij De Somer, was het eerst een haantje vooruit der dompers, Jefken van de Zout- straatpoort, die met zijne twee zonen ging onderkruipen. Dan is Jefken uit de Koolslraat gevolgd,die nogthans in de 4 weken strijd 120 fr. inkom sten had gehad 60 franken van de vereem- ging en Go franken van afgemaakt werk. Dus uit armoede kon zulks niet gebeuren. NogthaDs ondanks die onderkrtiiperij en verraad, is er geene moedeloosheid. De sta kers trekken elders werken. Het is hun eenige goede middel om te winnen. 't Sehepen-college en de dompers helpen toch niet mede. Ze werken veeleer tegen. Recht en Vrijheid is in algemeene vergadering dor stakers door den voorzitter gefeliciteerd geworden. Petrus ken, omdat wij zoogoed de zaak der schrijn werkers verdedigen en zij van de dompers niets zagen verschijnen. Mu zien wij dat DE VOLKSSTEM en 'T NIEUWS VAN DEN DAG onderkruipers vraagt. 't Is mooi, zoo uw eigen volk in den dool breogen. Vrienden, op ditoogenblik zijn de Textiel bewerkers nog in strijd als uitgestotenen. Te Verviers reeds 13 weken 3000 wollen- kaarders. Tc Eecloo reeds 5 maanden 500 wollewer- kers (sters). In de beide strijden zijn bijna al de werk lieden in hunnen vakbond en bij de lande lijke Textielfederatie van België aangeslo ten, en kost iedere week om de leden te steunen ruim SS duizend franken. Moet het gezegd worden, dat met dien langen weken strijd, ofschoon de vakbon den en federatie over goed gevulde kassen beschikken, deze ook uitgeput worden dooi de belangrijke sommen, die iedere week moeten uitbetaald zijn. Onze pas gestichte vakbond te Ingelmun- sier die door het nieuw uitbreken van den strijd aldaar, nog geen reclit heeft aan spraak te maken op ondersteuning voor zijne leden der Textielfederatie, i.u»etook bygospronge» werden. Wij hebben dus 3 belangrijke strijden, waarin de werklieden zich na lang strijden nog zoo hardnekkig aanstelden, zooals den eersten dag. Wij doen een beroep op al de vrienden van liet arrondissement Aalst, om deze moedige werkbroeders te helpen, door het omhalen van gelden bij iedere gelegenheid op de fabrieken en werkhuizen, in d'herbergen, feesten en vergaderingen. Vergeet niet, vrienden, wat er reeds voor u in de strijden te Aalst, Geeraardsbergen en Ninovo is gedaan geworden. Helpt deze die u in den strijd niet vergeten hadden, denkt aan den lastjgen kamp die de w erk lieden tegen het vereenigd patronaat hebben te voeren. SteuntHelptEr is nood Zie ik een arm kind op straat, Met lompen aan en bleek gelaat Langs de huizen henengliiden. Dan voel ik naar mijn tasch subiet Of er geen stuiver overschiet Want ik heb medelijden. Wanneer ik zie een jonge maagd Die laf en schandelijk is belaagd. Ik zal ze niet kastijden, Maar 'k denk dan aan een rijke vrek Die aast op honger en gebrek En ik heb medelijden. Als ik een oude grijze man Omdat hij niet meer werken kan Zooals in vroeger tijden Zie bedelen om zijn bes»aan, Om niet van honger te vergaan Dan heb ik medelijden. Wanneer ik zie een arme vrouw, In diepe droefheid, smart en rouw, Wie niets meer kan verblijden, Omdat haar lieve echtgenoot Van haar gerukt wierd door de dood, Dan heb ik medelijden. En zie ik somtijds langs de baan Een bochel, lamme of blinde gaan Ik zal hem niet vermijden Of 'k zal niet spotten met zijn leed, Maar 'k ben tot helpen steeds gereed Want ik heb medelijden. En als ik denk aan al het volk, Dat leeft als in een duistre kolk En vaak zich laat verleiden, Verblind, verdeeld word er gevleid, 'k Ben dan wel kwaad, maar 'k zeg met spijt. O volk 'k heb medelijden. Aalst, 30-5 1911. Lucas. ware het zich een Naaimachion aan te schaffen zonder eerst de prijzen te vragen aan het huis ALFONS GHEYS, Mécanicien, Aalst, 77, Kattestraat, 77, Aalst. 40 tot 50 frank beterkoop en oneindig beter dan alle andeie stelsels. Naalden, spoelen en toebehoor ten voor alle Naaimaclrienen. Reparatie van alle stelsels. Verdronken. Woensdag rond 1 uren, was de genaamde Louis Van de Volde, oud 17 jaar, dienst knecht bij M. Fosselle, Brusselschestraat, te Aalst, gaan zwemmen in den Ouden Don- dor, achter hot oud hospitaal, met hot onge lukkig gevolg, dat hij verdronk. Doktor Van de Velde, is or niet ingelukt hom tot het levon terug tc roepon. Zijn lijk is naar lietdoodenhuis overgebracht. Eene geheimzinnige zaak in de Vereenigde Staten. New-York. Eene zaak welke in vele punten herinnert aan dozaak Crippcn,houdt thans hot publiek van New-York bezig. In derdaad, in eene badkuip ontdekte de poli tie menschelijke overblijfsels die met kalk waren bedekt. Men denkt dat het deze zijn eener dunte Schead. welke w erkzaam was in een dagblad der stad, en welke sinds Febru ari is verdwenen. Dinsdag nu werd haar man, die eveneens was verdwenen, terugge vonden door delecticven en aangehouden als zijnde de vermoedelijke moordenaar zij ner vrouw. Een drama der liefde Moord en zelfmoord. Saarbrücken. De kunstschilder Paul Rein, Sileziër, had sinds een jaar betrekkin gen met de 16-jarige buffelsvrouw Louise Tisch, welke onlangs 't leven schonk aan een kind, doch ook betrekkingen had met een soldaat. liet feit hebbende vernomen, zoo ging Rein een revolver koopen en, zich naar hei bierhuis begevend, vroeg hij uitleggingen aan zijne minnares. Deze zag dat haar min naar besloten had zijn toevlucht te nemen tot de ergste daden, want zij poogde te vluchten, maar Rein zette ze na en loste op haar drie revolverschoten. Dan, voor't be bloede lijk van zijn slachtoffer, loste hij een schot in den mond en een in den slaap. Het meisje ligt op sterven, doch Rein zal aan zijne wonden niet bezwijken. Op zoek naar een deserteur. Eenejacht op de daken. Sinds lang word zekere Jan L..., tegen wien een mandaat van opleiding wegens desertie en diefstallen, was afgeleverd, door de politie en de rijkswacht opgezocht. De deserteur bleef onvindbaar. Dinsdagvernam de oftlcier van politie, M. Cocu, der 3"af- deeling, dat de kerel op eene kamer ver bleef van het Kasteelsi raatje. Woensdag morgen, zeer vroeg, trok de ollicier en twee agenten er heen. Op de deur der kamer ge klopt hebbend, bekwam men geen antwoord. Door het sleutelgat bemerkte een agent dat L... opgestaan was en langs het dakvenster trachtte te ontvluchten. De deur werd ingestampt en een der agen ten achtervolgde den deserteur op het dak. Deze, gezwind als eene kat, sprong van het eene naar het. andere, altijd gevolgd door den politieman. Eindelijk op een dak der Locquenghionstraat kon de vluchteling geen uitweg'meer vinden; hij sloeg eene ruit in van de kamer waar de echtgenooten Storckx nog te slapen lagen en langs de opening liet hij zich in de kamer glijden, opende de deur en vlucht te op de trap. De- agent sprong van het dak, hoog vijf meters, op den koer, verwittigde zijne collega's en zoo kon men den kerel, wanneer hij op straat kwam, vastgrijpen en geboeid naar het po- litiebureel brengen, vanwaar hij naar het gevang werd gebracht. Een dronkaard poogt zijn ouden vader te dooden. Boulogne sur Mer. Op het gehucht La- cluse, ter hoeve bew oond door de echtge- nooten Dumont, had gister een drama plaats. Tijdens eene afwezigheid dor moeder wou de oudste zoon, die zich dikwijls bedrinkt, de aanmerkingen van zijn ouden vader niet uit staan, die hom zijn gedrag verweet en hein poogde tc dooden. Na hem brutaal te hebben geslagen, sloeg deontaarde zoon den ouderling neer, en hem gekneld onder de knieën houdend, doorstak hij hem het hoofd herhaalde malen met een ïaics. Een toegesnelde zoon belette dat de moor denaar zijn slachtoffer afmaakte. De oude. vader ligt op sterven. Eene automobiel tegen een boom Zeven reiziger» gekwetst. Montbrison. Een erg automobiel-onge val viel vóór te Feurs. Inwoners van Lyon keerden in automobiel terug van een feest, toén het eerste rijtuig aan eene brug aanreed tegen een der platanen, die zich langs de baan bevinden. Dezeven reizigers, die zich in het voertuig bevonden, werden allen ten gronde gewor pen en erg gewond. Twee hunner hadden den neus letterlijk afgerukt, en een werd in stervensnood met gebroken beenen naar bet gasthuis gebracht. Een matroos doorsteekt een kapitein. Bordeaux. Op liet pantserschip Ver- gruand te Bordeaux, was een matroos on tevreden over de aanmerkingen van een ka pitein en gaf dezen drie steken in het gelaat. De moordenaar werd na hovigen tegenstand aangehouden en moest in de ijzers worden gelegd. Men zegt dat de kapitein in stervensge vaar verkeert. DUBBEL VERLIES. Karei. Ik hab gehoord. Oscar, dat uw oom dood is dat is een groot verlies voor u. Oscar. Natuurlijk is bet een groot vei lies voor mij, hij heeft mij onterfd. REKLAAM ZONDER VOLDOENING. Rechter. Gij hebt gehoord dat de recht bank u tot vijf jaar gevangenisstraf heeft ver oordeeld hebt gij daar tegen iets in te bren gen Beschuldigde. Ja, mijnheer de president ik heb mij juist 'nen nieuwen hoed gekocht en die zal voorzeker binnen vijf jaar uit de mode zijn. SLIM BEDACHT. Een nieuwe burgemeester wilde op een zon dug een oogenschouw over de compagnie der Sapeurs-Pompiers doen. Begeeiig dat niets den luister van dit feest zou hinderen, liet hij eenige dagen vooraf het volgende bericht aanplakken Indien het 's morgens regent, zal de revue 's namiddags plaats hebben, en als het 's na middags regent, zal de revue's morgens plaats hebben. DE GEDAANTE DER WERELD. Een schoolmeester bezat eene ronde en eene vieikante tabaksdoos de laatste gebruikte hij alleen des zondags. In eene geographieles zeide hij eens tot de kinderen. De aarde is rond, net als mijne tabaksdoos.» Eens vioeg hij aan eenen jongen, welke gedaante de aarde had. In de week is zij rond, mijnheer, en's zondags vier kant, antwoordde de knaap. voor de leden der Coöperatie is uitgesteld tot Zondag 11 Juni. GEBOORTEN Mannelijk i. Vrouwelijk 2. OVER LIJ DENS Judoca De Wcghe. 94 j., z. b., weduwe van Rumaldos Smols, gehut hte Bakeigcm. Maand Mei «911. Geboorten 22. Overlijdens 8. Hu welijken 2 1* haltjaar 19x1. Geboorten xor. Overlijdens 62. Hu welijken i5. Te vergeefs zoeken wij naar den steun van bet fabriek Borretnan voor de strijders van Verviers. I a Viscose 10.02. Omdat de werklieden van het fabriek B rreman blijven OO ge^en voor hunne vroegere vrien icn van Verview ".25. A. N o.5>> Uedser.dcn Hand aan Hand 2 25. Het lied Geschoren door de papen, ge-->ngen d<xir Leontinc Ornand l ij C. O-rnanU 1.52. Gezongen door B. Oost er- linck in wagon n' 22010, trein Gent-Aa'st 2,06. Gift van een v 1 scosebewerker 0.40. H. F. 0,25. Ontvangsten voiige weken 265,7 Bedienden Hand aan Hand 1,40.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3