M. PETRUS DAENS A- Werkersbeweging. UIT NINÖVËT 3 Officieel Kamerverslag. Het ministerie heeft zijn ontslag genomen M. Eaens en de officieels onderwijzers. Priester Fonleyne briefwisseling. <3 Zij doen niet aan politiek Onder de Schoenmakers. Vergadering van Donderdag Juni 1911. Mededekling vanwege de Regeering. De Heek Voorzitter. Het woord is aan den heer Minister van Wetenschappen en Kunsten. De Heek Schoi.lakrt, Minister van We tenschappen en Kunsten. Mijne Heeren, ik heb de eer aan de Kamer mede te doelen, dat de leden van don Ministerraad Zijne Majesteit den Koning hebben verzocht hun ontslag te aanvaarden. Ongetwijfeld zal de Kamer hare beraad slagingen w illen schorsen totdat een nieuw Ministerie zal samengesteld zijn. De rechterzijde rijst op en juicht den ontslagne mende» Minister-President warm toe, onder de kreten Leve Schollaert Op die hulde antwoordt de uiterste linkerzijde door de herhaalde kreten Leve het algemeen stemrecht IVeg met de kloosters De heer Maenhaut. Weg met de loges! Verscheidene leden rechts. Weg met de loges Weg met de loges (Aanhoudendge rucht. De heer Berloz slaat geweldig op zijn lesse naar en roept Leve het algemeen stemrecht Leve hei algemeen stemrecht De heer Lemonnier. Leve de Grond wet De heek Hymans. Weg met den school bon Weg met de dweepers (Het gerucht houdt aan. De heer Voorzitter belt). De heer Anseele. Leve het algemeen stemrecht{Kreten De heer Maenhaut. Ziedaar Gij al thans zijt openhartig \an de uiterste linkerzijde Leve het algemeen stemrecht De heer Donnay. Wij hebben er lang genoeg naar gewacht De heek Berloz. Weg met de verdruk kers De hker C. Huysmans. Weg met dc reactie Rechts Leve Schollaert Leve Schol- laert {Toejuichingen.) De heer France. Geklopt en niet tevre den Aan de uiterste linkerzijde. Leve Woeste (Spottend gelach.) Rechts Leve Schollaert Leve Schol laert {De rechterzijde juicht andermaal toe.) De heer Voorzitter (na met den hamer geklopt te hebben). Mijne heeren, gij hebt de verklaring van de Regeering gehoord en het voorstel van den heer Minister van Wo lenschappen en Kunsten om onze werk zaam heden te schorsen totdat een nieuw kabinet L tut stand gekomen. Dit voorstel zul wellicht niet worden bestreden (Instem- tning.) De Kamer gaat dus uiteen tot nadere bij eenroeping. {Al de leden der rechterzijde, behalve de heer Woeste begeven zich naar de bank der Ministers, drukken dezen de hand en juichen ze aanhoudend toe, terwijl de uiterste linkerzijde zingtO Vandenpeereboom en opnieu> roept Leve het algemeen stemrecht In Weg met de kloosters De heer Cavrot. Trekt er maar van door De heer Berloz. - Ze zijn weggejaagd Men heeft er genoeg van, van die lieden {De leden der rechterzijde doen de Ministers uitge leide, dezen luidruchtig toejuichende de socialistische linkerzijde jouwt ze uit en een stem aan de rechterzijde n eptWeg met Woeste De Kamer gaat te 2 uur 10 minuten uit een te midden van luidruchtige gesprekken en eene hevige ontroering. «rK drang der oppositie, dank de werking van liberalen 't Was ten jare 1879. De schoolstrijd woedde in al zijne hevig heid en gansch het otiicieel onderwijzend persooneel wierd in den ban der II. Kerk geslagen, ten minste toch DAT gedeelte, dat niet wilde overslagen, dat getrouw bleef en jan de wet wilde gehoorzamen. M. Petrus Daens stond toen in de rangen ier katholieke partij en voerde in zijne bla den - De Werkman - en '•'t Land van Aelst- eene hevige taal tegen de ofFicieele onder wijzers en onderwijzeressen. Mejuffer Emma, de huidige bestuurster Onder den eendrachtige socialisten, en ondanks de medehulp van M Daens aan de katholieken verleend is het ministerie, door zijn hatelijk Schoolwots omwerp, gedwongen geworden af te treden Wij behalen dus eene eerste overwinning maar wij mogen op onze lauweren nic rusten. De propaganda moet voortgezej worden w ij moeten toonen van geeno kloosterwet ten to willen en het luide verkonden, opdat de koning ook zou hooren, dat hij wijselijk te handelen heeft, wil hij liet land in geene beroering brengen. Na deze eerste overwinning, moeten wij naar andere overwinningen. Wij moeten bekomen, daf ervan geeno schoolwet mee spraak kan zijn, dan na, dat de Kamer is samengesteld, volgens de bevolking van 'i land, 't is te zeggen, met do verin eerder ini dor Kamerleden, dus na de algemeeue vei kiezingen van 1912. En nu wij op weg zijn, nu wij kloekmoedi, zij aan zij staan, nu moeten wij vereenigc blüven, om ook liet ZUIVER ALGEMEEN STEMRECHT TE BEKOMEN, EÉN MAN ÉÉN STEM. Vooruit er voor tegen en enkelen zouden hunne gasten wil- len tevreden stellen, met een oi twee een- tiemen. - In den AnglmBelge zijn er een drietal die des vijf centiemen hebben bekomen en hier om zijn zij aan 't werk gebleven. Zij vagen dus hunne botten aan hunne andere vrien den, aan wiens beweging het dank is, dat zij den opslag hebben bekomen. Weinig moedig van hunnen 't wege, want door aan 't werk te blijven zonder hunne andere werk broeders den opslag hebben, verraden zij deze en spelen ze den onderkruiper. Een nieuw baasken, en dan nog wel een kristen democraat, durft zeggen, dat hij, onzer'Stadsmeisjesschool, verliet haar post, j liever dan toe te geven, aan anderc-gasten om dienst ledoen in de aangenoniene scho- i -i» centiemen zal betalen. len.) M. Camiel De Deken, thans gepension- j neerde onderwijzer, te Erembodegem, was i alsdan ofticieele onderwijzer in eene ge- meento der Vlaanderen, en ten gevolge van de hevige artikels van M. Daens, wierd hem j zelfs den goeden dag geweigerd door zijne i eburen. Eenige jaren daarna, krijgt M. Daens en zijn broeder moeiëlijkbeden met de katho- li'eke partij, zij scheuren zich af, en vormen eene zelfstandige partij, de Daensistenpartij of de Christene Volkspartij geheeten. .-^a. M. Petrus Daens en zijne familie is den! vervolgden, zijn de gebroodroofd en en hij De strijd is nog niet algemeener zijn nog versehillige marmerbewerkers die niet mede willen om hun loon te doen verhoo- gen. Winnen zij genoeg Neen, maar het zijn van die vadsigaards die altijd willen genie ten van 'i werk der anderen. Ook dc onvercenigden spelen hun rol. Wanneer ge dicmenschen in rustige tijden spreekt van de vereeniging, dan hebben ze zulks niet noodig. Wordt het staking dan kunnen zij niet mede doen, omdat-ze niet vereenigd zijn. Zoo is er een zoon van een politieagent, die niet mag staken, tenzij, zegt zijne moe- die de^brave christene zielen als paters en j der, hij door de eene of andere vereenigin: nonnekens, tol in 't merg der beenderen wordt betaald kent, die weet boe fanatiek en dweepziek zij zijn, beeft een zoontje zijn Fransken die hij destijds baasken Van de Wiele noemde, en dit kind moet natuurlijk onder wijs ontvangen, maar liij durft liet niet ter school laten gaan, in scholen waar 't onder wijs gegeven wordt door nonnen of paters. Middelerwijl was dienzelfden oflicieelen onderwijzer Camiel De Deken, op wachtgeld gesteld geworden dank de hevige artikels van M. Daens en liet uitschelden der ollici- eele onderwijzers voor al w at slecln was, had hij, evenals zooveel andere onderwij zers, zijne lilas zien ontvolken, en wierd dus met een zeer klein onbeduidend loon, henen gezonden, in afwachting eener plaats. Welnu M. Daens, zondt zijn zoon bij M. De Deken, een dier slechte onderwijzers van •oeger, om onderwezen te worden. M. Daens verkoos tot leermeester voor zijn zoon, een dier onderwijzers die hij zóó slecht had gemaakt, had helpen brondroo- ven, zijne plaats doen verliezen, bij verkoos zoo een onderwijzer, boven een geestelijk an M. Daens die dus de geestelijkheid kent, die hunne vervolgingswoede moest ontloo- pen, die helpt nu, liet katholiek ministerie, om eene wet te maken, die een schooloorlog moet verwekken, die nog veel heviger zal zijn, dan dezen die hij helpen voeren heeft in dc jaren 1879-1S81 't Is proper. Dat zulks eene les west, voor de ontelbare socialisten en liberalen, die uit compassie voor M. Daens hebbenX gestemd Het is nog niet genoeg, dat ze genieten van liet werk da: de vereenigingen doen brieven schrijven, circulairon drukken, enz. dat ook ten bunnen voordcele is. Zij zouden dan nog dc kas mede moeten opeten Dat de stakers maar moedig volhouden, hun strijd is gewettigd en hunne vraag in niets overdreven. 1 geeft zijn ontslag als voorzitter van de Christene Volkspartij van het Arrondisse ment Brussel, om te protesteeren tegen de houding van Pieter Daens,bij de bespreking der schoolwet. Als zulke geleerde mannen, aldus hande len, dan mag zulks wel eene vingerwijzing zijn voorde min ontwikkelde menschen, die zich soms nog door de slimme trukken van een Pieter Daens zouden laten vangen. En zeggen dat Pieter Daens hier te Aalst van zijne eenvoudige Comiteitsleden 'wordt goedgekeurd, als hunne hoofdmannen, als Priester Fonleyne. Plancquaert en Minnebo van Brugge, hem ten zeerste afkeuren. z, Zyn het hier te Aalst, dan allen snullen TE EEC LOG blijft den strijd voort duren. TE INGELMUNSTER is de strijd opnieuw uitgebroken daar willen de patroons geen opslag geven. LANGS DE LEIËBOORDEN, zijn het do vlasbewerkers die een 10 urigen werkdag eischen met behoud van hun loon. Hier treden de gendarmen nogal brutaal op en onzen vriend De Bunne die er voor minsten 2000 menschen heeft gesproken, heeft nu ook vrijdag don minister in do Kamer ondervraagd. VAN WEGE DE ZEELIEDEN is er een grooten strijd in 't verschiet. Zij willen 1. Geplaatst te kunnen worden, zonder tusschenkomst van plaatsingagenten, die lion nu zeer duur kosten. 2. Een minimum van maandloon. 8. Verhooging van loon. 4. Volledige bemanning. 5. Betere voeding. 6. Betaling van overuren. Reeds van 31 Maart 11. zijn de bazen tot een onderhoud verzocht, en zij gewaardigen zich zelf niet een antw oord te geven. En als de staking zal uitbreken, dan zal liet de schuld der zeelieden zijn HIER TE AALST duurt de strijd der schrijnwerkers onveranderd voort. en de bazen geholpen door eenige onderkruipers blijven koppig. 't Is jammer dat 't Schepencollege zoo weinig belangsteltin dezen strijd. 'k Sprak deze week me een dezer stakers en dif zegde mij zijn buikje vol ie hebben van dc dompers en bij drukte zich volgender wijze uit Wij zijn wel is waar onpartijdig ver eenigd, maar wij zijn toch aangesloien bij «le christelijke houtbewerkers federatie en T Schepencollege dat katholiek is, laat ons loopen onze bazen zijn meestal dompers on zij zijn nog slechter dan de anderen uit Wetteren zijn 't dompers die ons komen onderkruipen hier in Aalst zijn 't. dompers die hunne broeders verraden de katholieke bladen verdedigen ons niet, ze zwijgen onzen strijd dood en nemen nnnonccn op, om onderkruipers aan te nemen. Ik heb er mijn bekomstevan, vc>ogde hij erbij, ik trek naar Brussel werken, maar zal mij toch nooit of nooit meer bij de dom pers vereenigen. En zoo zullen er veel zijn. BIJ DE MARMERBEWERKERS is er ook I strijd deze week uitgebroken. De kappers en polisseurs vragen een opslag was uitgenoodigd naar de meeting van heden avond om met onze vriend Anseele te debatteeren over zijne houding m de Kamer. M. Daens heelt laten weten dat hij niet komt, dat hij geen uitleg te geven heeft aan andere politieke partijen Tiens Ti ens M. Daens roept een bijeenkomst bijeen voor al de leden van zijn arrondissements- bond, voor morgen Zondag II Juni, om 3 uren namiddag en daar zal hij volkomen uitleg geven. M. Daens doet nu niet alleenlijk in de Kamer met de katholieken, maar buiten de Kamer handelt hij ook evenals zij. Hij die altijd een der eersten is, om open bare meetings te geven, om in groote letters aan te kondigen, dat het woord vrij is, hij durft nu verklaren, zich wegstekende achter zijne comiteitsleden, die hem blindelings volgen, dat hij geen rekenschap lieelT te geven aan eene andere politieke partij Wij hadden u niet geroepen M. Daens, om rekenschap te geven, over uwe houding in de Kamers aan de socialistische partij, maar wij haddon u geroepen, om uwe houding te komen verrechtvaardigen en rekenschap te geven in 't openbaar, aan de kiezers, aan het volk dat voor u stemde, meenende in u een oppositieman te hebben. Nu zult ge rekenschap geven, aan uwe vrienden, waar ge geen tegenspraak zult hebben, en aan de kiezers die uit medelijden hunne stem aan u hebben geschonken geeft ge de botten. 't Is niet zeer christelijk, maar 't is echt Daensch zegt uw vriend Plancquaert. Wie stemde tegen de invoering van meerdere werkinspectiën uit de werklie den gekozen De katholieken Wie stemde tegen het minimumloon voor de staatswerklieden De katho lieken Wie houdt artikel 310 in het wetboek waardoor de onderkruipers gesteund worden De katholieken Wie is er voor dat een kristen man maar EENE stem heeft en den rijken fra- mafon drie De katholieken In alles wat de socialisten voorstelden, en in 't voordeel der werklieden, (ook voor de kristenen) daar waren de katholieken tegen. De zoo gezegde niet politieke vakbon den der kristenen, waren telkens met de grootste vijanden der werklieden voor de katholieken. Zij raden hunne leden aan, het katholiek ministerie te steunen, hunne stem te geven aan die rijke katholieken, kandidaten die de voorgestelde verbete ringen voor de werklieden verwierpen tegen de socialistische werkers, die ten allen tijde werkten voor de werkende klasse. In dit zelfde blad waarin men beweert, dat zij (de kristene vakbond) aan geene politiek doen, ziet men een brief geplaatst dat de kristene vakbonden van Aalst den heer Minister Schollaert bedanken met zijne voorgestelde schoolwet, die ieder jaar 20 MILLIOEN in de kas der kloos ters zal doen vloeien. En die zelfde niet politiekers hunnen voorzitter is katholiek gemeenteraadslid te Aalst Hun niet politiek der kristene vakbon den is huichelarij, een uitvindsel hunner cheften, de groote katholieke bazen wiens knechten zij zijn Hun eenig doel is de werklieden door verdeeling hunne macht te verzwakken, de werkers in de klauwen te brengen hunner ergste en gevaarlijkste vijanden, de katholieke partij De cheffen die anders schrijven in hunne bladen, roepen wij toe GIJ LIEGT EN BEDRIEGT DE WERKLIEDEN. Aalst, 5 Juni 1911. Heer Opsteller van -Recht en Vrijheid», Ik lees daar in uw blad, dat M. De Blieck, geen bier mag leveren in den Rathskelder, en ge doet de kleingeestigheid van bet Schepencollege hierom uitschijnen. Welnu, wilt Ge ook eens kenbaar maken, dat wij politieagenten, verbod hebben gekregen, van wege onze heeren Schepenen, dat wij geen glas bier mogen gaan drinken, bij Petrus Nichols, op de Groote Markt. Natuurlijk kan ik U niet zeggen, ol' zulks liet gevolg is, omdat Petrus N ichols enkel de bieren van M. De Blieck verkoopt, ofwel, omdat bij den neef is, van Alfred Nichels, die hot Schepencollege zoo duchtig heeft geschudt, met de hongerloonen die net aan ons, politieagenten, en aan de stadswerklie- den betaalt. Uw toegenegen, slecht betaalden Politieagent. Hier hoeven wij niets bij te voegen. Het blad der kristene vakbonden be weert, dat zij te Ninove evenmin aan poli tiek zullen mede doen dan te Aalst, Gent en Dendermonde Zoo Zoo de kristene vakbonden doen niet mede aan politiek Men moet een onbeschaamde vleugel zijn, om zoo iets te durven schrijven, want het verkeerde hiervan de waarheid, dit gaan wij in 't kort bewijzen Wie stemde tegen een behoorlijk pen sioen voor de oude werklieden De katholieken Wie stemde tegen eene goede verzeke ringswet voor de werklieden door een tiemen per uur. van De bazen verzetten er zich j werkongeval getroffen De katholieken EE1ST HELD. De steen der wijzen is gevonden. Een phenix is ontdekt in den persoon van Fideel den nieuwen Ninoofschen brief wisselaar van De Volksstem die met ijzeren hand de liberalen en socialisten eens zal opschudden en aan de gewest- genooten van buiten stad de handelingen van bovengenoemde anti-klerikalen eens zal blootleggen. Stop uwe ooren dicht want 't zal 'nen klop geven als dat afgaat. Het bestuur der Volksstem mag zich waarlijk de handen wrijven van tevreden heid met zoo'n briefwisselaar die in EEN enkele volzin DRIE verschillende zaken aanpakt. Zijn naam zal voor het nageslacht bewaard blijven en met gulden letteren in het geschiedboek der volkeren geschreven staan. Zijne fa<pie zal op sterk water be waard worden voor het museum Spitzner hij zal er de man misschien wat centen laten mede verdienen en dusdoende toch iets nuttigs hebben verricht. Haar op Wij wachten Fideelken af en verwitti gen hem dat bij de minste leugen of on nauwkeurigheid wij hem eens aan zijn staartje zullen trekken. Koest u, Fideel ken. of anders uw kot in, uw beentje af gepakt en een grooten muilband opgezet Zooals iedereen heeft kunnen lezen in ons Weekblad Recht en Vrijheid -, enkele weken geleden, haddon de schoenmakers van het werkhuis Moeremans een onderhoud aangevraagd, om hem eenige verbetering te kunnen afsmecken en zooals wij vroeger schreven, scheen de lieer Moeremans dit genegen te zijn, maar verklaarde bet hun te laten weten wanneer hij bereid zou geweest hebben om hun te ontvangen. Dit is nu reeds twee maanden geleden. E11 wat heeft M. Moeremans gedaan tot de verzoening zijner nederige werkers. Eenvoudig weg drij werklieden de straat opgeworpen, bun aan den honger prijs ge vende met gansch hun gezin, dit is het werk van een door christelijke katholieke kies- d ra ver. Nu wat wilden do schoenmakers 1. l)at Mijnheer Moeremans zou dezelfde looutarief betalen als de andere schoenma kers, bazen der stad, wal maar redelijk is en wat ook noodzakelijk wordt, aangezien zijne loonen veel te wenschen laten. En dit ook moet ophouden van op het zweet zijner werklieden de concurrentie on dragelijk te maken. Want het reparatiowerk waarvoor men elders in de stad van 32 tot 35 centiemen per uur betaalt, daarvoor betaalt don heer Moeremans van 22 tot 27 centiemen of ge middeld 9 centiemen per uur minder. Zoo met liet stukwerk is het wederom hetzelfde, daar betaalt bij ook van 25 tot 35 centiemen op een naar schoenen min voor dan elders in de stad. Zoodus stielgenooten het wordt hoog tijd dat wij ons sterker dan ooit vereenigen in een socialistische schoen 111 akersbond om.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2