AALST, lloe men met de werklieden handelt ii\ WOU. Een en ander. Vreeselijke misdaad in Frankrijk. WIJKCLUB. ONVERSTANDIG Burgert. Stand van Ninove. Voor de Stakers. Strijdfonds. M. Moeromans tot betere gevoelens te bren gen. Iets zonderling als dat de Christene Vakvereeniging hare geloovige medeleden aldaar werkende zoo goedschiks laat afgoe- selen met de hongerroede, waaronder de schoenmakers al zoo lang te lijden hebben gehad door eene der grootste fanatieke dweepers ónzer stad. En dat zij daarvoor stom en dool' blijft in hunne dag-en weekbladen. Maar wel volle kolommen schrijven om de werklieden te kunnen verdoelen en ze des te gemakkelijker te kunnen ploeteren. En om hunne vuile taktiek bekroond lo zien door de heeron fabrikanten, die hunne geldschieters zijn, mogen zij ook niet nala ten van al het mogelijke te doen om aan onderkruipers te geraken daar waar er ge streden wordt., zooals erop dezen oogenblik naar gevraagd wordt door hun geliefkoosde - Volksstem - en - Het Nieuws van den Dag» om des te gemakkelijker hunne strijdende broeders te kunnen in den rug schieten en ze aan het werk te drijven zonder eenige verbetering te kunnen veroveren. De Aalstersche Schrijnwerkersbazen zul len dit samen toejuichen metM. Moeremans. Daarom vrienden aller bedrijven trekt er de zedcles uit als dat uwe vrijmaking uw eigen werk zal zijn onder de Roode Banier. Jefke. Bij Geerinckx en Ci0 De wevers van dat fabriek worden erg getrof fen door de dwijlen en sargiën die zij aan hunne vingeren moeten houden. Zooals meD ons verzekerd, zijn er wevers ge weest in den laatsten tijd, die voor 80 en QO franken dezer waren voor hun moesten houden, die dan verplicht zijn deze te gaan ver- koopen, wat in de meeste gevallen gebeurd met geldelijk verlies voor de wevers en een dag of twee werkverlet er bij inschieten. Wanneer zullen de wevers die nu bijna allen in 't kristen syndikaat vereenigd zijn hiertegen opkomen. Dient deze vakbond dan voot niets dat hij zijn hoofd niet durft rechten om tegen zulke plagerijen in loonsdrukkingen op te ko men Zou dat -waar zijn Een ongehoord teit heeft men ons van het zelfde fabriek ter kennis gebracht. Verleden week was er een wever (de eenige steun van een huisgezin) die zijn boom op een wagentje vervoerde. Daar de vloer met eene helling ligt, rolde het wagentje snel vooruit, waardoor het op een kamwiel stootte en brak. Voor 't breken van het kamwiel moest de wever 25 franken betalen, wat verminderd is op i5 franken na zijne reklamatie. Men zegde ons dat deze wever als een klein kind schreeuwde door de groote geldboet die hem was opgelegd. Indien zulks waar is, noe men wij dat een schandaal, dat eene rijke maat schappij die zulke groote winsten maakt, de werklieden dan nog die schandelijke onver diende straf oplegt. Minuten dieven. De werklieden in den omtrek der Pontstraat, hebben ons herhaald overgemaakt, dat in de spinnerij waar den heer De Naeyer. beheerder is, het uurwerk iederen dag te voren of ten achter blijft, dit in 't belang der maatschappij en ten na- deele der werklieden, die hierdoor iederen dag een kwaart uur moeten langer werken, dan de ge stelde werkuren. Zou de heer De Naeyer aan zijne mede con fraters niet eens de vraag stellen,* eene nieuwe horlogie tc koopen die beter gaat, dat zou de werklieden zeer aangenaam zijn Dat kan er toch wel af van de 4,186,000 fr winst, die uwe maatschappij in 9 jaren gedaan heeft. Nog eene slechte horlogie. Het zelfde feit, dat de werklieden meer wer ken dan de voorgeschreven wei kuren, doet zich voor in de Filature op de Vesten. Herhaalde malen hebben wij over den slechten gang dezer horlogie moeten schrijven, waardoor de werklie den r.og slechts 11 a 12 minuten hebben, in plaats van een kwaart uur voor te eten. Wanneer gaat de heer Bestuurder daar voor goed een einde aan stellen 'Wat houren wij De schiijDwerker die verlet had bekomen, is zonder werk gesteld, omdat hij zijn gereedschap in de kas tot bewaring had gebracht op bevel van zijnen meester. Is dit nu eene menschelijke handelwijze aldus de werklieden broodeloos stellen Nog zeggen de werklieden van Jelie's en Moncarnie, dat het de schuld is der hongerloonen bij Geerinckx en Cie (sargie- fabriek) dat zij in de laatste onderbande'-ing bij hunne bazen er niet in gelukt zijn de 3 fr loon per dag te bekomen. De werklieden van Geerinckx en Cie die voor 20 en 22 centiemen per uur moeten werken mogen zich slechts bij de kristenen vereenigen die niets doen om die ellendige kleine looncn te verhoogen, of 't zij om tusschen te komen voor den strijdlust der werklieden te verlammen. 't Is eene dure les voor de werklieden, die hun zegt, dat hunne plaats is in de socialistische vakbonden. Waarvan dat verschil Dit merkte ons een werkman op, die bij Geerinckx en Cie ook voor een hongerloon moet werken. In de strijden van 't fabriek Borrcman, De Viscose, enz. waar de werklieden 3o tot 40 cen tiemen per uur winnen of het dubbele dat wij verdienen op 't katholiek sargiefnbriek, dan werkte en zorgde het kristen syndicaat, om de onvereenigde werklieden in den katholieken kring te trekken en ontvingen onderstand. Wij, daghuurwerkers, die slechts voor honger loonen moeten werken, terwijl onze heeren zoo veel geld winnen, hebben daar enkel 5 centie men opslag gevraagd. Al de mannen gingen naar den kathoii' ken kring, doch kregen van bij het begin te hooren, dat er voor hun niets te beko men was. Voor deze die 3o a 40 centiemen wonnen was er wel steun bij de kristene vakbond De ongelukkige werklieden die voor 20 en 22 centiemen moeien werken, hiervoor was er in de kristene vakbond niets te bekomen. Waarvan dat verschil Wel 't is zeer eenvoudig In de eerste fabrie ken waren vele socialistische werklieden die door hun strijden de loonen wisten te verhoogen, en bij de twee mogen de werklieden bij ons niet vereenigd zijn, maar wel bij den kiistenen vak bond, dat is ook de oorzaak waardoor de werk lieden bij Geerinckx en Cie voor kleine loonen moeten werken en door den kristenen vakbond allen steun ontzegd worden. Begrepen, werklieden van 't sargiefabriek Belangrijk Congres. Morgen Maandag wordt het internationaal congres der Textielbewerkers geopend te Am sterdam en zal 6 dagen duren. De afgevaardig den der verschillende landen die daar samen komen, vertegenwoordigen nagenoeg 500,000 textiel bewerkers Dat het Congres de Textielbewerkers aller lan den nog nauwer samen brengt, goede vruchten afwerpe, is onze eenige wensch. Aan de dagorde staat ook het internationaal stakingsfonds, zoomoet het zijn, tegen het ver eenigd patronaat moeten de internationale krachten aller werkers samen getrokken wor den. Ik wou dat ik een koning was, 't Zou mij gelijk zijn van welk ras, 'k Zou toch gelukkig leven Maar ieder eerlijk onderdaan Moest men een goed en vrij beslaan, Zijn recht en plichten geven. Ik wou dat ik minister was, 'k zou wel eons voelen in de kas, 'k voldeed soms 's konings luimen Maar nooit, of nooit maakte ik een wet Waar gansch liet land zich tegen zet, 'k zou 't volk zoo kaal niet pluimen. Ik wou dat ik in de Kamers zat, 'k zou elke politieke rat Een bittre pil doen slikken 'k zou niet als menig egoist Gekozen door bedrog en list, Gedurig zitten knikken. Ik wou dat ik een pastoor was, 'k zou mij niet mesten als een das, De sukkelaars ïiiet stroopen Of niet als mijne collegas Die arme, dwaze parias Aflaat om geld verkoopen. Ik wou dal ik god den vader was, 'k ging bij het parasietenras En 'k liet hen spoedig weten - Als gij voortaan niet slaaft en wroet, Lijk reeds lang menig schepsel doet dan zult gij ook niet eten. Ik wou dat ik al kiezer was, Ik stemde niet voor een paljas, Die 't volk gewis zou foppen Als werker stemde ik beslist Voor niemand, dan een socialist, Voor hem ja zou ik doppen. Aalst, 6-6-1911. Ll'CAS. 7e winnen genoeg Ja, dal kregen wij voor antwoord, vriend lezer, van een paar werklieden van 't fabriek RoüS-Geerinckx-De Naeyer, Tragel, toen wij hen vroegen of zij ook opslag luidden ont vangen. Hoeveel liun loon bedroeg wilden zij ons niet zeggen, want zelfs hunne vrouw mocht liet niei weten. Maar als bewijs dat zij genoeg winnen, zegde er ons een hunner familieleden, dat. hunne vrouw VOOR DEN KRIJG, naar de vergadering der heilige moeders moet gaan en men ze alle veertien dagen kan zien op schuiven bij M.Semey, in deKapellostraat. En die menschen winnen genoeg, als ze om rond te komen met hun gezin, van den - armen moeten krijgen. Als hunne heeren hun uitbuiten en hun looncn betalen waarmede ze ie kort komen, en ids hunne heeren, dank hunne lage loo nen, dagelijks 2,50 fr. achter ieder van hun winnen, dan is hun loon boog genoeg en hebben ze geen reden opslag te vragen 't Zijn katholieke, christene werklieden, die hier op aarde gaarne armoede lijden, 0111 hiernamaals den hemel zeker te hebben. Snullen Uwe heeren, zullen er veel eerder inkomen dan gij, want met liet gold dat zij op uwen arbeid,"op den honger uwer vrouwen kinderen zullen gewonnen hebben, voor dit geld zal de geestelijkheid voor hen zingen, bidden en als het moet ook dansen. Met is dan toch vsa*r N'og altijd werken er stadswerklicden aan dit schandalig hongerloon van 10 1 2 centie men per uur GELOOFD ZIJ JESUS-CHRISTUS moeten die werklieden met u zeggen, niet waar M. Romain, omdat zij het geluk hebben, te mogen werken en zwoegen, voor zulk een hongerloon, hen betaald door u, een christe lijk man, die dagelijks bid en ter kerke gaat cn zijn werkvolk doet zwoegen voor eene droge korst brood. Hoe brandden die woorden GELOOFD ZIJ JESUS-CHRISTUS, u niet op de lippen, toen gij als een echten schijnheiligaard, durfdet spreken in 't katholiek congres, als zoudtgeaen werkman beminnen Beminnen best mogelijk om hem uitte buiten M. Betrus Daens dankt zich zelf om zijne houding ter Kamer; het is hem onmogelijk op de talrijk en geest driftige dankzeggingen (ingebeelde!...) tc antwoorden. Zou hij ook zoo goed niet willen zijn, aan zijne lezers te laten kennen, bet artikel die M. Plancquaert wij drukken liet op de eerste bladzijde heeft afgekondigd. Zulks is geene dankzegging, dat hij van wege een zijner politieke hoofden, heeft ontvangen. M. Daens loochent wat wij hebben overgenomen, uit - De Volksgazet als zou hij EENE WEEK op bet kasteel van M. Scliollaert, den katho lieken minister, hebben doorgebracht. Durft M. Daens loochenen, dat hij op liet kasteel van M. Sehollaert geëten en gelo geerd heeft Dat zal hij niet, omdat bet de waarheid is. M. Moyersoen is den held van den Ilij gaat nu van sectie tot sectic dit zijn zuipmaatscliap- pijön, om de kiezers in tijd van lviezingcn te laten drinkon om tusschen pot en glas over het schoolwet son twerp te spreken. Zoo vertelde hij op oen dezer fameuze drinkpartijen, dat do werklieden nu weldra het verplichtend onderwijs zouden gehad hebben, en dat de kinderen lot hun veer tiende jaar naar '1 school zouden moeten gaan. Alles goed en wel zegde er een werkman, maar ik heb zeven kinderen, en weldra wordt mijn oudsten 12 jaar ik traclit naar dien dag om hem op 't werk te kunnen doen, want ik win 2,50 fr. daags. Al won bij maar 3 franken per week ze zouden mij zeer goed inkomen, voegde hij er bij. M. Moyersoen antwoordde niet; hij ge voelde dat liet verplichtend onderwijs met geen vreugde kan onthaald worden bij do werklieden, wanneer liet niet gepaard gaat met inrichting van schoolcantienen en klee ding voor de kinderen, alsook met een dagelijks minimum van dagloon voor de volwassene werklieden Maar dien werkman had goed gemikt; hij zal geweten hebben, dat hij daar stond tegenover den vader der hongerloonen voor stadswerklicden cn politieagenten en tegen over een aandeelhouder van de firma Roos- Geerinckx-De Naeyer,waar ze. hongerloonen aan hunne werklieden betalen om dagelijks per man, vrouw en kind, 2,50 fr. winnen. - Hoe gemeen Omdat M. Plancquaert de waarheid aan M. Daens dtu ft zeggen, daarom schrijft \i. Daens nu, dat Plancquaert gaarne zijn zetel zou hebben. Iloe gemeen II«»e laag Hoe jezuïtisch]) Zijn onze cijfers niet echt Welke cijfers Wel deze die de winsten weergeven der firma Roos-Geerinckx-De Naeyer en waarmede wij bewezen hebben, dat die brave christelijke en goed geloovige heeren in negen jaartijds, met een kapitaal van 3 millioen franken liet mooi sommeken wonnen van l MILLIOEN 1«S(5 DUIZEND FRANKEN. Waarom zouden ze niet echt zijn Wel omdat do - Vrije Werker het blad der christelijke vakbonden onzer stad niet overdrukt Ja, maar kameraad, dan zouden liunne leden zien, dat ze deerlijk bedrogen zijn ge worden, wanneer die heeren beweerden maar 1 centiem per uur opslag te kunnen geven. Zij zullen die cijfers niet overdrukken, want dan zouden zij hunne katholieke lioof- cl e 11 zooals De N a eye r-G eeri nek - M »y ersoen enz. uitgeven als uitbuiters van dit braaf en verduldig christelijk volk, en de geestelijk heid zou lien, in den ban der H. Kerk moeten slagen, omdat ze de voorschriften van de encycliek Rorum Novarum niet naleven en die heeren zijn nu ook de bijzonderste steunpilaren der geestelijkheid. Begrijpt ge nu vriend lezer, dat de 5 christene vakbonden maar gesticht zijn, om do werkmonschcn een leiband te kunnen aandoen Woeste uitgejouwd door zijne eigene mannen. Onze lezers zullen in het Officieel Beknopt Verslag vinden, dat, in de Kamerzitting van Donderdag, een klerikaal riep Weg met Woeste 1 In de wandelgangen der Kamer is men verdergegaan. Daar hebben de krerikalen den groenen paus geschuifeld en hem verweten voor sm... Een manifest der heide linkerzijden aan het land. Het volgend manifest, or-d> rteekend door de leden der beide linkerzijden, 's aan het land gericht Het ministerie Sehollaert is ontslagen. Het fanatiek en ongrondwettelijk weisvoor stel waaraan de regeering haar beslaan en dat harer partij had verbonden, is voorlaan ver oordee ld. Deze uilslag is een schitterende zegepraal Hulde aan allen, arbeiders en burgers, die in openbare vergaderingen en bij middel der drukpers hebbeü gest'u d het pa lementair streven der beide linkerzijden, nauw verbon den tot verdediging van de grondwet, van de gewetensvrijheid en van het nationaal onder wijs Maar blijft op de bres. Hel voDnis der openbare mecning moet bevestigd worden door de einduitspraak van gansch het te raadplegen kiezerskorps, na vermeerdei ing van het getal Parlementsleden. EEN KIND VERWURGD EN VERDRONKEN. Een schrikkelijk drama is te Courrières ge beurd. Een kindje werd verwurgd en daarna in een gracht gesmeten. De stiefvader van 't kind, Louis Cres9on, 30 jaar oud, en zijn neef Jozef Cresson, 24 jaar oud, die in de familie woont zijn aangehouden. Zijn 7jarig stiefzoontje, Charles, een teer en ziekelijk jongentje, had maandag den voormid dag in huis doorgebracht en ging rond ure de straat op. Sinds toen heeft men het niet meer gezien. Zoodra de moeder de verdwij ning bestatigde van haar zoontje, ging zij zoeken. De gendarmerie werd verwittigd en dadelijk gingen twee gendarmen op zoek. Zij kwamen bij de echlgenooter. Cresson. Ziende dat de stiefvader geheel onverschillig was bij de verdwijning van het kind. deed een der gendarmen hem zulks opmerken, waarop hij antwoordde Ik heb ander werk tc doen dan een snotneus op te zoeken, 't Zijl gij die zulks moet doen. Door dit zonderling gezegde getroffen, hiel den de gendarmen den stiefvader aan en leid den hem Daar 't gevang. Beiden werden 's namiddags ondervraagd. De vader bleef onverschillig, doch de neef, behendig ondervraagd en in 't nauw gebracht, deed bekentenissen. <t De kleine Charles, zegde hij, is door zijn stiefvader verwurgd gewordeö en in een gracht geworpen op den boord der vaart. De misdaad werd maandag namiddag gepleegd in mijne tegenwoordigheid. Ik heb tot nu toe niets ge zegd, omdat men mij bedreigd had. Men begaf zich naar de aangeduide plaats en het lijk werd er teruggevonden. Het nieuws der misdaad verspreidde zich bliksemsnel door de gemeente. Eene talrijke menigte schoolde voor den amigo samen en wilde de aangehou denen lyr.cheeren. De twee betichten werden dan opnieuw ondervraagd en paven alibis op, gedeeltelijk echt bevonden, doch meest onwaarschijnlijk en leugen. Beiden beweren niettemin onschul dig te zijn en werpen de misdaad de eene op de andere. Tot nu toe weel men nog niet zeker, wie de echte dader is Vergadering op Zondag li Juni 1911, bij de Weduwe Verbraekel, Bollewcg, om 5 uren. Vergadering van den wijkclub Bicqué, op heden Zondag, om uren namiddag. ware hei zich een Naeimachien aan te schaffen zonder eeist de prijzen te viagen aan het huis ALFONS GHEYS, Mécanicicn, Aalst, 77, Kattostraat, 77, Aalst. 40 tot 50 frank beterkoop en oneindig beter dan alle antieie stelsels. Naalden, spoelen en tocbchoorten voor alle Naaimachienen. Reparatie van alle stelsels. GEBOORTEN Mannelijk 1. Vrouwelijk 1. OVERL1JBENS: Marhi-Margareia Van den Ahoelo, 15 j., handschoenmaakster, ongeil. Horliiu'khüveslr. Ludovicus-Franciscus Cobb.MTt, 07 j. isijvcraar, echigo. Joanna- Irrnina-Fraiieisca Du Four. Buirhtdainstr. Maria Van Impo, 70 j., z. I». ongeil. Oee- raordsborgschostr.— Cliarloi La-Alexanclrina De Moni. 25 j., b., ongcli. Burclitdainstr. HUWELIJKEN Oseur-Vital Dcpretz, 22 j., tw. mot Stepbania Coppens, 21 j. twynst. ivltuirdus DeCooinan. 22 j. f.ibriekw. met Marifi-Caroiin De Leeman 22 j. iw ijnst. - Fr/ns De Sc liuyteneei5 j. schrijnw mei. Jr.flni a-Catliarina Van der Straetcn, naaister. j- Gezongen in de Gazometer door Victor Cor- nand 1.22. Bij Van Yperze< le door denzelfden 0,54. B dienden Hand aan Hand 2,25. Kondge- haa'd bij Louis De Neef, Schoolstraat 1.30. VeiU denc week vergeten te m< lden Fabriek Boi- remnn 00, wekelijksche gift o,25. Twee weken F. V. D. M. 1,00. H. F. o,25. Ontvangsten vorige weken 268,10. Storting van den Zangkrirg Arbeid en Kur.st 17,55 Wie het Socialism lief heeft, moet zijn penning storten in het Strijdfonds, om propa ganda tc kunnen maken en onze gedachten en beginselen voort te planten. A N. o,5o. Bedienden Iland aan Hand 1,40,

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3