De houding van M. Daens lle Jaar. Nr 25. Prijs per nummer a centiemen. 18 Juni 4911. Weekblad voor het Arrondissement Aalst, llun Congres. Hunne comedie. Hun Manifest. l)e meeting Anseele en De Swarte. IIIII MKEAHIi ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond ®m 8 ure, Ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden tr o 6a 6 1.20 Een jaar 2 en Buiten België Een jaar 5,00 Men abonneert zich op aMe postbureelen. Dc Christone Volkspartij speelt waarlijk comedie en M. Plancquaert, aen vroegeren ontembaren leeuw van Vlaanderen niet het minst. - I Om over dc houding van M. Daens te oor-I doelen, was liet verleden Zondag bij de Christene demokraten Congres. M. Daens was immers afgekeurd om zijne houding in de Kamer, door Plancquaert en Fonteyne, 1 en beiden hadden bun ontslag der partij afgekondigd en lievig uitgevallen op M. Daens. 't Was dus congres, en wij die er meenden naar toe te gaan om een verslag over de debatten te geven, wij vernamen uit de mond van M. Daens dat de pers niet wierd toegelaten, daar het enkel ecne partijverga dering was, Wij achtten M. Daens ter goeder trouw en wij gaan er niet henen. Nogthans de pers is toegelaten geworden en er werden zelfs mannen op het congres geduld, die van hunne partij geen deel maken en geene uit- noodigingskaart bezaten Ge ziet hoe ernstig liet er bij de Christene democraten toegaat. HUN CONGRES zelf, kan men als een kluchtspel aanzien. Aanwezige verklaren ons, dat liet meeting is geweest, dat er niet gedebatteerd is ge worden, dat er aan Plancquaert geen uitleg is gevraagd over zijn lievig en krachtig artikel togen M. Daens dat onze lezers Zondag in ons blad hebben kunnen lezen dat M. Plancquaert zijn ontslag dat hij met zooveel bombast had afgekondigd in zijn blad - Hei Recht van verleden Zondag, heeft ingetrokken en dat M. Plancquaert mede het dagorde heeft goslemd, waarin liet congres de houding van M. Daens ten volle goédkeurd J Als dat geen kluchtspel is dan kennen wij er geen. Maar enfin, voldoet het Plancquaert, dat den Leeuw van Vlaanderen 't bewijs levert, zijne klauwkens te hebben verloren, ons gaat dit weinig aan elk kookt zijn soep naar beliefte. En is de Christene Volkspartij er mede te vreden, dat de katholieke partij ons eene schoolwet wil opdringen,die ons den wreed- sten schooloorlog moet bezorgen, dat strekt haar niet tot eer, maar geeft ons het klaar ste bewijs, dat zij is en blijft wat zij altijd is geweesteenk katholieke partij. Inderdaad, hebben de Christene democra ten geen genoegen, met de bestaande school wetten van 1881 en 1895, door de katholieke partij zelf gemaakt DOOR OTTO ROQUETTE. Ge Vervolg. Als door schrik verlamd, had Agnes toe geluisterd. Onmogelijkklonk het binnen in haar. Hij kan zijne vrouw niet verloo chend hebben En toch voelde zij haar hart van angst verstijven,en kon zij de mogelijk heid van zulk eene afvalligheid niet van zich zetten. Wantrouwen, argwaan en ach terdocht waren eenmaal in haar hart binnen •geslopen, en hoezeer liefde en vertrouwen ze ook trachten te bestrijden, die eeuwige -vijanden van alle rust en geluk verkregen toch de bovenhand. Beleedigde trots en gekrenkte eer der vrouw spraken luid en vorderden voldoening. Wel is waar was Agues geene sterke vrouw, in dien zin, dat zij haar hart koud en opzettelijk van den trouwelooze afgetrokken zou hebben, neen, maar hare liefde was sterk, want niettegenstaande de maar al te waarschijnlijke schuld van haren man hoppte zij toch nog hem weder te winnen en te redden. Dit deed haar dan ook het doel matige inzien, van het voorstel harer buur vrouw. Zij was besloten te gaan, maar naar mijnheer During zeiven Neen, eene inwen dige vrees deed haar voor een gesprek met dien man terugdeinzen. Zij wilde zich tot Vraagt het land eene nieuwe schoolwet Wel neen! Waarom dan de katholieke partij helpen, ecne schoolwet invoeren,die alleen lijk voor doel heeft de kloosters jaarlijks 20 millioen in hunne nooit verzadigde brand kast te laten stapelen. M. Daens en dc Christene democraten kennen zeker toch wel den toestand van het onderwijs, hier in onze siad Aalst zelf. Er bestaan in onze stad feitelijk twee stadsscholen, (oflicieelo) waar het de kinde ren mogelijk is, een degelijk lager onderwijs te genieten, en wat zien wij Dat die scholen overbevolkt zijn, en ons gemeentebestuur in 't voordeel dei' aange- nomene vrije scholen, geene uitbreiding aan die scholen wil geven. Ons dompers- bestuur hoeft zelfs reeds bet besluit geno men, dat er in die scholen, geene kinderen meer mogen aanvaard worden, die wonen, langs den rechteroever van den Dender, zoodat die kinderen, feitelijk verplicht zijn, naar de dompersscholen te gaan. Herinnert u M. Daens, dat de stad, aan den Ouden Dendermondsclien Steenweg reeds grond had aangekocht, om er eene stadsschool te bouwen en dat dc stad, dien grond aan den lieer Deken heeft afgestaan om er eene aangenomene te zetten. En voor wat de waarborg betreft, voor het christelijk onderwijs M. Daens, weet dan dat zulks door de wet is voorgeschreven en hét bestuur is toevertrouwd, der stads meisjesschool aan Mejuffer Emma, eene gedeserteerde onderwijzeres van 1879, die dan gaan dienst nemen is, in eene aangeno mene school dc stadsjongensschool wordt bestuurd door M. Van Sinay, een gewezen leermeester eener aangonomene school. Voor wat het onderwijzend persooneel betreft, daar ook heeft ons gemeentebestuur voor gezorgd, dat liet bijna uitsluitend is samengesteld, uit door en door fanatieke katholieken, die om hot meest wedijveren om de kinderen godsdienstig onderwijs te geven. Voor wat het aanleeren van godsdienst betreft, is er dus te Aalst en wij mogen wel zeggen geheel het land door, (gezien de duidelijkheid der bestaande schoolwetten op dit gebied) de meeste waarborg. Gij, M. Daens bedriegt het volk, wanneer ge het wijs maakt, dat de socialisten en liberalen,ongodsdienstige scholen eischcn, want 't zijn wij niet die de schoolkwestie te berde brengen, 't zijn de katholieken en al wat wij nu eischea, is dat bet nieuwe school- wetsontwerp worde van kant geschoven, tot na de algemeane kiezingen, die tooko- zijnc dochter wenden. De liefhebbende wilde tot liet hart van de vrouw spreken, en was overtuigd, dan liefde en vergeving te vinden. Leonard kwam laat en ter nedergeslagen naar huis. Zijne moeite was te vergeefs geweest, een ander had de verlangde betrek king reeds gckregen.Zich onder zijne tegen woordige huiselijke omstandigheden, van den heer During los te maken, zonder eenig inkomen te hebben, scheen hem eencgrooie dwaasheid toe, maar toch voelde hij, dat hij niet langer in deze betrekking blijven mocht. Ilij kon het. echter niet van zich verkrijgen, het mislukken van deze ver wachting dadelijk aan zijne vrouw mede te doelen, en was dus zeer blijde, haar reed in slaap te vinden. Zij hield zich echter maar zoo, daar zij in haar tegen woord igen gemoedstoestand on mogelijk tegen hem had kunnen spreken Haar plan, dat aan dezen ongelukkigcn toestand een einde zou maken, was gereed, en geheel slapeloos wachtte zij maar op den volgenden morgen. Leonard stond zeer vroeg op. Zonder veel te spreken, en met oogenschijnlijk veel haast gebruikte hij het ontbijt, door de buurvrouw gereed gemaakt, waarna hij vroeger dan gewoonlijk uitging. Nu haastig aan 't werk riep vrouw Hartman, kleed u spoedig aan en laat de kinderen maar bij mij. mend jaar, met de vermeerdering der Kamerleden, zouden moeten plaats hebben. SCHANDALIG mogen wij de houding van M. Daens noe men, wanneer hij op hun congres sprekende over 't godsdienstig onderwijs 't geval aan haalde van Van Langendonck die zijne vrouw heeft verlaten en nu in Parijs schijnt met eene andere vrouw televen. Mj|ar Daens weet dal eene partij niet kan verantwoorden voor daden van personen, en evenmin mag hij zulke feiten aanklagen, als zijnde 't gevolg van ongodsdienstig onderwijs. Immers er zijn ontelbare paters en geeste lijken die alhoewel midden den godsdienst levende en opgegroeid zijnde, toch zich ver grijpen aan vuile zaken, en dan zouden wij ook zulke feiten moeten aanklagen als zijnde 't gevolg van godsdienstig onderwijs. Dan zouden wij ook dc partij van M. Daens kunnen verantwoordelijk stellen, voor de zedcloozeen vuile feiten, dio een zijner ge trouwe volgelingen onlangs pleegde en dooi de politie op heelordaad is betrapt gewor den evenzoo zouden wij kunnen bandelen metdc zaak van een zijner bijzondere luite nanten, die zijne wettige vrouw verlaten heeft uit oorzaak van overspel met ecne dier democratische vrouwen, die M. Daens go- trouw volgen. Maar neen, dat doen wij niet, omdat zulks feiten zijn, die in alle partijen voorvallen en niet het minst, in die zóó godsdienstige en odvruchtige middens. Daarom noemen wij het schandalig dat M. Daens in zijn congres, van zulke feiten durft gewagen. Voorwaar M. Daens verdedigt heel slecht zijné zaak. HET MANIFEST van M. Daens, zegtdat als de ministers HEM IETS TOESTAAN, HIJ NIET NAAR, HUN HAND MAG BUTEN. Dus voor't gene M. Daens bekomt, afslag van gevang of boete, een plaatsing, enz., moet hij met de ministers mede huilen Moesten de socialisten en liberalen hoi aldus opvatten er was geene oppositie moer. Voor Algemeen Stemrecht, voor Evenre digheid, voor Leerplicht, enz. zal hij aan onze zijde staan, zegt M. Daens. Goed en wel, maar dat is ook 't program vaneen Ilenkin, van een Carton de Wiart, en van zoovele andere christenedemocraten, maar als M. Daens het katholiek ministerie niet wil helpen omverwerpen, voor zijne christelijke overtuiging, wel dan zal hij nooit een dier punten veroveren, en zijn do kiezers evengoed met een Henkin, een Carton, als mei een Daens. Aldus mag M. Daens zich gerust op de banken der rechterzijde plaatsen, bij is daar op zijne echte plaats. j EEN DOORTRAPTE LEUGENAAR j M. Daens zegt dat als middelen van j obstructie gebruikt wierden Priesters aan vallen en nachtelijke steeniging van kloos ters!... en dat hy daaraan niet kon mede doen. Hoe zijt go niet beschaamd Er is u onkel gevraagd, mede te doen met de oppositie partijen, in de Kamer, en te belenen dat cle schoolwet zou besproken worden, want wierd zo besproken, dan 'wierd ze ook gestemd en was den fameuzen school bon daar, waar ge ook tegen zijt. Priesters aanvallen, kloosters steenigen, dat weetje wel is meermalen 'l werk van mouchards, die met die zending worden uitgezonden, om de rcgcoring de gelegen heid te geven, in 't volk le schieten. 'T SOP WAS DE KOOL NIET WAARD zegdet gij op uw congres, wanneer ge ver volgingen eischtet voor Chapel le die den minister had uitgefloten. Ge zoudl zoo eerlijk moeten geweest zijn, M. Daen*, aan uwe congresleden te zeggen dal dien M. Schollaert, den vervaardiger is van die schoolwet, met zijn fameuzen schoolbon, die20 millioentjes aan de kloos ters zou bezorgen. Ge zoudt hun ook moeten zeggen hebben, dat liet dien M. Schollaert is, die de demo craten altijd op bun weg vinden wanneer ze verbetering ei se hen wanneer ze Algemeen Stemrecht vragen, eerlijke evenredige ver tegenwoordiging, klimmende belasting, imnimum van dagloon, maximum vnn werk uren, degelijke pensioenen, enz. enz. Ge zoudt ben ook moeten zeggen bobben, dat het dien M. Schollaert is, die in 1902 op liet volk deedt schieten en de straatstoenen met werkersbloed rood verfde. En als uwe vrienden dii alles zouden ge hoord hebben, dan zouden zij gejuicht heb ben omdat dien M. Schollaert is uitgefloten geweest en ze zouden u gelaakt hebben, om dat ge voor zulk een schepsel als beschermer durft optreden. Maar gc moet iets doen voor die ministers die u soms eene gunst toestaan niet waar? En nu M. Daens op die GROOTE MEETING was uwe plaats, gij die altijd spreekt van openbare debatten, openbare meetings met woerd vrij, enz. Er waren minstens 1000 mcnschen verle den Zaterdag in do zaal Wellekens aanwezig, en 't was eene bezondere gelegenheid voor u, om, wanneer ge niets misdaan hebt in de Kamer, liet daar te komen bewijzen, in 'i bijzijn van Anseele die hel u zou anders geleerd hebben. Maar ge vondt. het geraadzaam niet to komen ge verschoolt u achter anderen, die u blindelings goedkeuren en volgen, en in al dezen die u durven de waarheid zeggen, j een vijand zien. Werktuigelijk volgde Agnes deze aanwij zing, en zocht haar beste goed voor dezen vreeselijken tocht uit. Ach, zij had er nu weder liever van afgezien Nu het op de uitvoering aankwam beefde zij, of zij de koorts had, en schaamde zij zich achter den rug van haar man zijn aanklaagster te wor den. Zijne schande was toch ook dc hare Reeds was zij aangekleed, ging zij naar de deur maar bleef toen staan, roepende Hot gaat nietIk kan het niei doen Zij zonk op een stool neder en staarde wan hopend voor zich uit. Do buurvrouw sprak haar wat moed in en bood aan een rijtuig to gaan halen, daar de weg misschien wat lang voor haar zou zijn. Terwijl zij weg was, bleef Agnes alleen met hare kinderen. Met tranen in de oogon kuste zij die lieve kopjes, en toen buurvrouw het bericht bracht, dal het rijtuig voor de deur stond, scheurde zij zich met gewold los, zij had een gevoel, alsof zij scheiden moest van alles wat haar lief was. Ilct was een lange weg, dien zij rijden moest, meer dan een half uur. Reeds had zij de meer bekende wijken achter zich, en kwam nu in een voor haar vreemd gedeelte, waar lange heggen grooto boomgaarden omsloten, hooge stapels hout stonden, en eene kolonie van kleine huisjes gelegen was, die bij de fabrieken behoorden. Dat was niet meer.de stad, waarin zij woonde, en liet was baar, als bracht bet rijtuig kaar ergens ver, ver weg, vanwaar zij niet meer terugkon. Zij begon angst over hare kinde ren te krijgen en bevreesd te worden voor denslap, dien zij juist op liet punt was, den koetsier bevel te geven om te keeren, toen deze voor een mooi tuinhek stil hield. Met een kloppend hart klom zij uit het rijtuig. zag dit wegrijden en stond daar nu eenzaam en verlaten in deze stille omgeving, wam zoover haar blik reikte, was er geen mensch te zien, noch in den tuin, noch oj) de straat, als deze open weg ten minste ecne straal. genoemd kon worden. Eindelijk verzamelde zij al haren moed en beproefde het tuinhek te openen. Het was echter gesloten, men scheen dit niet voor ingang te gebruiken. Eene breedc laan van kastanjc-boomen L leidde echter van hier naar het kasteelach- I lige huis, en Agnes kon door do ijzeren staven henen groene grasperken, boschjes van kreupelhout on bloeinhocsters zien. Het j was daar binnen zoo stil als in den vroegen morgen en heerlijk zonnig, zoodat Agnes in I weemoed verzonken bleef staan, met de oogen onafgewend gerb-ht op dezen schoo- non eenzamen tuin. Zij ontdek to onderdo i boom.cn eene bank, en met een kloppend hart stelde zij zich haren echtgenoot voor. met de schoone jonge dame wandelend, of daar zittende uit te rusten, terw ijl hy haai en hunne armoedige woning vergat. Wordt voortgezet.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1