EDUAKD ANSEELE UIT NINOVE. Uit Geeraardsbergen. Iets over onze Jonge Wacht. Wordt allen lid uwer vereeniging Propagande-Llub. AALSf. 8e Internationaal Congres van Textielarbeiders. t Was zoo ook met Plancquaertdezen wilde uwen zetel innemen velen uwer vol gelingen waren uiterst te vreden, dat M. Plancquaert zijn ontslag nam, dat M. Fon teyne er van door trok, nu zou uwe partij voor goed gezuiverd zijn, enz. enz. Plancquaert, Fonteyne, trekken hun ont- dag in den zetel van M. Daens wordt nu nier meer ondermijnt de partij is niet gezui verd en die zelfde schreeuwers hebben nu gejuicht en gezongen, omdat alles bleef a klijk in:r was. En dat is eene partij die droomt van de politieke balans eens te kunnen doen over hellen, naar dezen of genen kant Geiukkiglijk is zij ver uitgeleefd, en 't lot ■Jat Plancquaert in West-Vlaanderen is over komen, 't lot dat Pastoor Daens en na hem Priester Fonteyne in Brabant is beschoren geworden, zal ook wel eens overkomen aan die zelfde christene democraten van 't arron dissement Aalst, zoodra de kiezers de oogen zullen openen en zich niet meer om den tuin laten leiden, door een bedekten katholiek. Over de redevoeringen van de vrienden DE SWAKTE EN ANSEELE ^aven wii graag een uitgebreid verslag, doch de plaats die wij innemen is van nu af reeds groot. Wij zullen die dus voorbehou den en van tijd tot tijd ze gebruiken, om M. Daens en zijne partij de welverdiende snuiven te geven, die de 1000 aanwezigen, zoo dikwijls en zoo warm hebben toege juicht in de meeting van verleden Zaterdag, Zeggen wij dat het een goeden propa- ganda-avond is geweest en het schoolwets- ontworp in al zijne slechtheid, op eene klaar en duidelijke wijze is uiteengezet ge worden. Daens jongen, uwe democratische plui men zijn gekortvleugeld geworden. 't Is uwe eigene schuld. de meest gelasterde socialistische mandata ris, is in Gent vooral het mikpunt der vijan delijke pers, en uit een zeer bevredigend en afdoende antwoord, dat hij aan het liberale •- Vaderland heeft gezonden nemen wij het hieronderstaande stuk over. Dat onze vrienden het aandachtig lezen en zelfs bewaren, want het zal hun goed te pas komen, in die soort vuile diseusiën, die zoo menigmaal in de herbergen worden ge- voord dank aan de lasterlijke artikels die de bladen der tegenpartijen hunne lezers aan bieden, oni onze voormannen en bedienden 't vertrouwen der werkmenschen te ontne men. LEEST DUS GOED. Nu een ander liedje. De naam van Ansccle is niet te vinden op lijsten voor stakingen, strijdpenning, enz. Die naam staat er wel in. Mijnheer, maar niet in volle letters. 't Is in onze partij niet zooals bij de bur gerspartijen waar liet in alle kranten prijkt dat mijnheer X. 100 ellen katoen geeft aan eene bewaarschoolmadame wat oude rok ken voor d'arme kamer wejufi'er een dozijn - afelschreutjes voor de kindorkribben en de jonge heer tien dozijnen tandenkotters voorliet nachtverblijf. Zijn er in de burgerwereld hier en daar enkelen die er een eor instellen in stilte bun plicht van solidariteit voor de zwakken te doen, in onze partij kent men ook mannen die hunnen plicht doen zonder het aan al de vier hoeken uil te bellen. Ik ga \erder. Ik beweer dat in uwe partij niemand zooveel doet voor zijne partij* in evenredigheid van zijn'inkomen als ik voor de mijne, rekening gehouden van de levens- kosten. En om dit te bewijzen. Mijnheer de Opstel ler, doe ik u liet volgend voorstelKiest gij in uwe partii den man die er het meest voor often geef liet jaarlijksch bedrag op zijner opofferingen, zijn inkomen en wat zijn leven hem kost; ik zal dan opgeven wat ik doe voor mijne partij, mijn ïiikomen en mijn levenskosten "ij noemt oen scheidsrechter, ik ook één, en die twee hoeren noemen één derde; die drie scheidsrechters onderzoeken de opgegeven cijfers en ik geef my op voor hand verloren, als «dj in uwe partij iemand vindt die in evenredigheid van zijn inkomen en zijn lasten voor zijn partij het luc deel doet van wat ik voor mijne partii doe, ook rekening houdende van mijn inkomen en mijne verplichtingen. Neemt gij aan Gij zult u wol wachten Verberg u niet achter den uitvlucht dat ik personen, vreemd aan onze discusie, in onzen strijd meng en ik mij beroem op wat ik voor mijne partij doe. Als gij de opoffe ringen van een liberaal niet durft toonen, trek dan de mijne niet in twijfel, en als ik liet bovenstaande heb geschreven, is hot enkel om mij te verdedigen legen uwe gemeenc verdachtmakingen. liet rechtzinnige van ons streven, onze offerwilligheid voor onze gedachten moet in twijfel getrokken worden, niet. waar, om bet vertrouwen der werklieden ie schokken, maar gy vergeet, mijnheer de demokraat, dat al de jaarwedden die ik trek als schepen, als Kamerlid en als beheerder van-Vooruit-, belooning en vergoeding zijn voor een geheel leven van werken en strijd voor de werkerszaak. Waar ik als schepen en deputé zetel, dan komt zulks, omdat wij, na jaren nijdigen en gevaarlijken strijd, een stukje stemrecht aan de burgerregeering hebben ontrukt. Mijnheer de Opsteller, toen wij in 1871 met een handsvol kameraden, onzen in schijn wanhopigen en roekeloozen strijd aanvingen voor de politieke en economische vrijmaking der werkende klasse toen wij alsdan deirdubbelen kreet: Leve liet alge meen stemrecht Leve'de werkerswetge ving aanhieven, heeft de liberale partij ons dan geholpen Geholpen! Bekampt, belasterd en belagen! In al hare lokalen en patronagiën, waar libe rale sprekers optraden, bekampten zij ons streven, en ook het algemeen stemrecht, de werkerswetgeving en wierpen zij met vuil nis op het socialisme en op de socialisten. In plaats van de burgerij voorzichtig voor te bereiden tot. de toekenning van het alge meen stemrecht en andere noodige sociale hervormingen neen, de meeste uwer spre kers en schrijvers hebben liet algemeen stemrecht bekampt, met do werkerswetge- ying den zot gehouden, en aldus de katho lieken gesteund in bunnen strijd tegen deze hervormingen. Kamerlid ben ik geworden, Mijnheer de Opsteller,ondanks uwe party en tegen haar; schepen ben ik geworden ondanks uwe partij en tegen haar, en de jaarwedde die deze beide posten mij opbrengen zijn de welverdiende vruchten van schier 40 jaren strijdend leven van mij en van mijne wak kere gezellen. Gij misjont mij die jaarwedden Wat deert mij dat Misjonde brokken smaken 't beste En sinds 1871 zijt gij geen haar verbeterd, 't Zijn dezelfde lasteringen, dezelfde ver dachtmakingen, en dit bewijst boe gij tegen uwen wil met den domokratischen stroom meè moet. Maar meè moet gij, mee zult gij, of uwe partij zal door den stroom der demo- kratie verzwolgen worden. Mijnheer de Opsteller, ik zie klaar in uw spel Hef zijn niet de enkele duizende fran ken 's jaars, die ik voor echten - paarden- arbeid - verdien, want niemand in heel de wereld verdient beter zijne jaarwedde dan ik, neen, liet zijn die enkele duizende franks 's jaars niet die op uwe <- maag lig gen Neen, neen, liet zit hem elders. Won ik, de gewezen arme jongen, 100 duizend franks 's jaars, maar had ik de werklieden verlaten en verraden; vanuit de hoogte en met trots op hen neergezien had ik met mijn geld geparadeerd als een par venu en mijn gewezen werkbroeders op afstand gehouden had ik getracht een sie raad der burgerij te zijn, dan ware ik - een goede - geweest, niet waar Maar zie, dat doe ik nietIn aanzien en positie gegroeid door eigen strijd en mede hulp der werklieden, ben ik ben getrouw gebleven. En dat kunt gij niet verkroppen. Dit is mijne groote misdaad, in uwe oogen. Mijnheer de Opsteller, had ik in mijn tijd, mijne geestesgaven gewijd voor mijn be staan alléén, om liet najagen van eigen fortuin alléén had ik voor hooi'dbekomme ring gehad geld winnen, voor mij en voor mij alléén, en ware ik er in gelukt een klein of groot fortuin te verzamelen en van soci alistische werkjongen liberale burger ge worden, dan ware ik door u bewonderd geweest. Maar neen, dat deed ik niet. Ik dacht nooit aan eigen bestaan, nog min aan - fortuin te maken Ik ben bij mijne werkbroeders gebleven en alles wat ik bezit aan kracht, geestdrift, strijdlust, geestes-en andere gaven, heb ik aan de w erkende klasse gegeven, waarvan ik een kind ben. Uw doel is de werkende klasse afroomen, baar ontnemen hare zoons waarin wat steekt, hen naar de burgerij opjagen en den werkenden stand met de kleine melk - overlaten. Haar jaarlyksch als doodbloeden van alles wat zij aan krachtige temperamen ten bezit on alsdan uitroepen dat zij onder de politieke en economische voogdijschap der groote burgerij moet blijven werken en leven Wij echter verlieten onze klasse niet en dat verbittert u. W ij bleven aan onze - moeder - getrouw en hielpen haar groote handels- en nijver heidsinrichtingen stichten en uitbreiden, waarin de wakkere strijders, de intelligente werkers en werkerskinderen een vrij be staan vinden, waardoor zij aan den grooten verlossingskamp kunnen medehulpen. Onze werkende klasse wordt daardoor niet afgeroomd. Integendeel, door onze coö peratieve en andere werken houden wij een deel onzer kinderen bij ons, verhoogen wij de nijverheids-, handels- en politieke be kwaamheid onzer klasse en maken wij baai- gereed tol haar groot werk de nijverheid, den handel,het krediet, de steden en landen besturen en aldus van alle afhankelijkheid en ellende verlost te zijn. Werp nu voort met slijk en drek opAnseele en zijne medestrijders, die hunne klas getrouw gebleven zijn, dit zal aan eiken verstandigen werkman en aan eiken rcclu- zinnigen demokratischen burger toonen wie gij zijt en wat gij wilt. Maar aan de wassende vloed van het pro letariaat, aan de zegevierende inarche van het socialisme zult gy vruchteloos weer staan. En volhardt gij in uwe boosheid, volhard, maar tot den laatsten snik zult gij ons op uwen weg vinden voor het bekampen van uw afschuwelijk streven en in 't verdedigen, verheffen en triomfeeren onzer werkende klasse. E. ANSEELE. Ham, 78. Gelijkheid in de kerk. Onlangs zelfmoordde zich een jongeling in het stadsgevang, en den jongen wierd begraven zon der dat zijn lijk in de kerk mocht komen. Verleden maandag zelfmoordde zich een bur ger, en dezen wordt in de kerk toegelaten. Van waar dit verschil 't Woord is aan de geestelijkheid. Heden Zondag, om 3 uren namiddag, driemaandelijksche algemeene vergade ring in het lokaal De Redding, op boet van io centiemen. DAGORDE i Nazicht der kas. 2. Verslag der con troleurs. 3. Onze houding in de gemeente- kiezing van October aanstaande. Niemand mag ontbreken. Sigarenma kers op vertoon van hun lidboek worden ook toegelaten. HET BESTUUR. Pretentie te koop Zeker, en het is nog wel - De Volksstem van Aalst die pretentie in overschot heeft. Verslag gevend over eene meeting te Burgerhout... pardon De Volksstem -.her drukt naar een verslag gelezen 111 Le XXe Siècle klinkt hei. dat de katholieke geen schrik hebben de prachtige schoolwet, zelfs op anti-clericale meetings te gaan verdedi gen. Als voorbeeld wordt de meeting te Bor gerhout aangehaald. M. Augusteyns bekampto op zeer ondui delijke wijze de Schoolwet en - De Volks stem heelt maar 5 (vijf a. u. b.) regels over voor het weergeven dezer onduidelijke rede voering terwijl 37 regels volgekrabbeld zijn om de prachtige redevoering weer te geven van M. Constant De Clcrcq, van Mcrxem, HOOFDopsteller van - De Volksstem te Aalst, die de handschoen had durven op rapen Het moet ne slag gegeven hebben want al de anti-clericalen waren dood en verplet terd: M. Constant lc Boucher pardon De Clorcq had '11e tour de force uitgericht die men te Borgerhout nooit bad gezien. Wel mogelijk, maar zou - De Volksstem -, die speciaal voor ONS arrondissement werd uitgegeven, ter gelegenheid der komende kiezingen, ons niet kunnen zeggen waarbij het komt dat de katholieke meetings in ons arrondissement, bijv. te Geeraardsbergen met gesloten deuren worden gehouden en tegenspraak streng geweerd. Zeg - Volksstem waarom bijv. advoka- ten doen komen van Brussel, die geen meeting willen geven dan vóór menscJien, maar binnengelaten op vertoon der post kaan waarmede zij uilgenoodigd werden, wanneer uw hoofdopsteller Constant toch zoo compétent is om te Borgerhout op 5 kwartuurs al de anti-clericalen dood te doen Waarom, oli Volksstem, zoover, te Bor gerhout, de kraan der welsprekendheid van hoofdopsteller Monsieur Constant gaan opendraaien, terwijl bier uwe boezemvrien den kalmoes spelen De waarheid is Volksstem dat de meeting te Borgerhout een fiasco was voor uw tegen- snreker, dat de rede van M. Augusteyns in plaats van onduidelijk, zeer klaar was en ook dat uwe mannen duchtig van hunne pluimen lieten in dit debat dat zij hadden moeten aanvaarden. De waarheid is Volksstem dat uwe katho lieken verre van geen schrik te gevoelen, feitelyk met de poepers zitten omdat zij wel weten dat de schoolwet niet te verdedigen is voor do goede reden dat bet eenvoudig een partijaanslag met financieel belang- is, eene uitdaging gericht legem de huidige geestgesteltems des volks. Naar Quenast. Zondag 2 Juli gaat ons muziek naar Que nast waar de partij :j. vaandels inhuldigt. Een warme oproep wordt tot onze partij- genooten gedaan om zoo talrijk mogelijk onze fanfare te vergezcll en. Men schrijft L'n, in heit Volkshuis. Prijs*, heen en weer 1,40 fr. Nog een vuilbaard De Congre/ganistische Onderwijzer Wil- lcms, van b.et St-Jozefs.college te Hasselt werd aangonouden. Hij beken de zelf gedurende een jaar reeds zijne 34 leerlingen verprost te hebben. Allo Geeraard, geeft ons eens wat meer nieuws. Zweepe. Niet gepermitteerd. Zeker katholiek sclioolmeesterke onzer stad, M...., vindt het gepast kinderen te schoppen. De vorledenc week waren wii getuigen dezer handelwijze. 1 Scheelde weinig of dec fameuze kinder opvoeder werd onder Landen gepakt dor toeschouwers. Wij willen hem verwittigen dat het bij voorkomend geval nieL genoeg zal zijn schijnheilig zwijgend er van onder te mui zen want dat wij desnoods zelfde aanklacht zuilen doen aan wie het aangaat. Ah die goddedoozen. Onze beste Geeraard, aclvokaat in vuile zaken, wist reeds verscheidene malen te klagen over her feil. dat bij eene begrafenis zooveel socialisten en liberalen de kerk voorbij, in plaats van binnen, gaan. Zij trekken liever zegde onize sprirituecle tenh'T* ,1Uar *mn WC(*erzÜ3s serpen- at zeggen, Geeraard, van drij gekende uooge klerikale keffers die do verleden week liever - no pot - gingen pakken dan den Kerkdienst eener begrafenis bi j te vfonen. - In zijne prachtige redevoering van verle den Zaterdag, riep gezel De Swarte, wan neer hij sprak van de propagandaEn nu, vooruit mannen, hot platte land op onze gedachten dienen verspreid te worden op den buiten, de landbouwers moeten tot ons komen. Die aansporing komt heel goed van pas voor de andere partijgenooten, maar voor de jongere komt zij wat laat. Immers don Zondag te voren had de Jonge Wacht reeds eenen propagandatocht ingericht naar Ereinbodegem. Acht gezellen waren op post, en blygemoed trokken wij naar buiten. Dat het bij de boeren, niet gemakkelijk gaat om schriften te verkoopen, weet ieder een. Toch konden wij 100 brochuren tegen dc Schoolwet aan 0,05 fr. ieder, aan 'den man brengen en vele andere brochuren over liet onderwijs in België werden kosteloos uitgedeeld. Op twee of drie uitzonderingen na werden wij overal goed ontvangen en wij zijn stellig verzekerd, dat onzen uitstap do beste vrucbien zal afwerpen. Dat al de jonge gezellen verheugd waren over den goeden uitslag onzer eerste poging, laat zich verstaan. Ook werd er be sloten, nog vele zulkor wandelingen in te richten, en niet te rusten, voor wij in al de dorpen van het land van Aalst meer licht en kennis gebracht hebben. I)at dit eene vingerwijzing weze voor de oudere propagandisten. Wat heelt de Jonge Wacht nu reeds gedaan. Het is tie eerste maal dat ik in de gelegen heid gesteld ben om eens de werking onzer J. W. aan al de partij genooten kenbaar te maken. Daarover ben ik ten zeerste ver heugd, want de Jonge Wacht heeft alle reden om fier te zijn over al lietgene zij sedert hare slichting reeds gedaan heeft. De eerste heuglijke datum dien wij aan te stippen hebben is wel het feest gegeven ter herinnering aan de Russische Revolutie en waarop gezel Baltazar ons op eene puike Voordracht vergastte. Op 19 Maart herdachten wij de Commune, in een feest dat uitermate wel gelukte. Her- rinnert gij u nog, gezellen, hoe Bogaerts, de opsteller van Vooruitons allen in vervoering bracht door zijne gloedvolle redevoering en ons dan een reisje door Parijs liet maken met lichtbeelden natuurlijk. Het debat in de Kamer over het verklik kingsstelsel bij de soldaten lieten de J. W. niet voorbijgaan zonder door protestaffichen deaandachi der bevolking op dit hatelijk overdragingsstelsel te trekken. Voor de stakers van Ninove deden wij ook iets. Bloempjes werden hier te Aalst ver kocht en de opbrengst was voor de stakers. Enfin om kort te zijn de Jonge Wacht protesteerde tegen de sclioolbonswet, zond eene afvaardiging naar de betooging te Gent, stichtte cone spaarkas voor de betoo ging van 15 Oogst aanstaande, enz. enz. Om onzen geldelijken toestand wat te doen bloeien verkochten wij tijdens de feestelijkheden te Ninove 350 roode bloem pjes, en dit in den stoet alleen. Dit verheugt ons des te meer omdat wij door dit feit de bewering van een blad dal zegde slechts 200 manifestanien gezien te hebben ten klaarste logenstraffen. In onze laatste vergadering besloten wij, nog meerdere uitstapjes te ondernemen, en ook van bij alle jonge gezellen ten zeerste aan te dringen, 0111 zich ook lid te laten maken der Jonge Wacht. Alle jongelingen beneden de 20 jaar zouden moeten begrijpen dat her hun plicht is ten eerste omdat zij daardoor de oudere parlijgenooten helpen in hunnen strijd tegen de uitbuitende klasse; en ten tweede, omdat liet slechts bij de J.W. is dat goede socialisten gevormd worden. Het is daar slechts dat die mannen gevormd worden die in staat zullen zijn hunne partij te verdedigen, die propaganda zullen voe ren, het woord zullen kunnen nemen in een debat of die later bet bestuur der partij in handen zullen nemen. Jongelingen, de party heeft u noodig, sluit u allen aan Lij de socialistische Jonge Wacht. Een Jonue Wacht. Amsterdam, 13 Juni 1911. Zooals wij in het blad van Zondag laatst meldden, is dit belangrijk Congres, Maan dag morgend in de zaal Belle Vuc, te Am sterdam geopend. Er zijn 83 afgevaardig den aanwezig, 439,000 Textielbewerkers Gsters) vertegenwoordigende. VOOGSGEERD van Holland, verwelkomt de' vreemde afgevaardigden in hun land en wijst er op, dat de Textielbew erkers trots mo gen zijn op de reeds groote macht, die in de internationale federatie besloten ligt, die im haren schoot zulk groot aantal Tex tielL»ewerkers vcrecnigdc, en hoopt dat dit Congres veel zal bijdragen tot verbetering des toestands van de Textielarbeiders. Na nog eene toespraak van Wiebauts in naam. der sociale democratenpartii, en Oude geest, namens de Centrale der vakbon den wan Holland, die de congresleden ver welkomen, spreekt Marsland, de schrijver dor Internationale federatie 0111 bij zijn ver slag nog enkele feiten te voegen. Ook zegt hij, indien in ons verslag over Engeland niet gesproken is over do politiek, ^ooals andere landen gedaan hebben, dan is zulks niet gedaan met opzetintegendeel was dit eene eenvoudige vergetenheid. Om deze leemte te herstellen, houd ik er aan in het Congres te verklaren, dat onze Engel- sche vakbonden zich wel met de wer-

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2