Het nieuw Ministerie Ministerie van Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen. Velodroom van Aalst. Een en ander. Rampen, Misdaden, Ongelukken. bij Prosper Blanckaert, Kerkstraat. Aalst. Iets om Ie lachen. GHEYS ALFO.NS, Iturgerl. Stand van Amove. Voor de Stakers. berspolitiek inlaten, en toelagen stem men uit de kas der vakbonden, om den politieken strijd te voeren. In het geldelijk verslag der federatie ko men de volgende merkwaardige cijfers voor. De strijdkas van al de aangeslotene bon den. slechts 3 jaren gesticht, waaraan voor ieder lid 10 centiemen per jaar betaald wordt, bedraagt 13S duizend 81 franken, op het einde der maand Mei, dit ondanks de belangrijke som er inde laatste maanden uitgenomen, voor verscheidene strijden, waaronder deze van België, die voor hun deel 55 duizend franken onderstand uit de internat ionale stakingskas genoten heb ben. Wij mogen hier wel zeggen dat de inter nationale strijdkas, dat als punt aan het dagorde staat, welke van zulk groot belang is voor de Textielarbeiders (dit hebben wij belgen best ondervonden) een der voor naamste punten is welke door het Congres wordt behandeld. Dat te meer daar er één voorstel gedaan wordt, welke vraagt dat den por honderd aangeslotene en in strijd zijnde leden van ieder land, van 10 op 5 p. h. zou gebracht worden, waardoor er voor een kleiner getal stakers uit de internationale kas zou betaald worden. Zal dit nieuw voorstel er door gaan Dat kan nog met geene zekerheid gezegd wor den, gezien in de 2° dagzitting de kwestie is ter sprake gekomen en naar net comiteit verzonden wordt om onmiddelijk te behan delen,en er door het Congres nog een besluit te laten overnemen. Toekomende week zullen wij de voor naamste punten aanraken, welke in het Congres behandeld zijn en de genomen be sluiten mededeelen. Benevens de punten van bestuurlijken aard zijn de voornaamste 1. De Internationale strijdkas. 2. Buiten gewone steun aan in nood verkeerende lan den waar er strijd geleverd wordt. 3. Het bewerken van meervoudige machienen. 4. Het uitgeven van een boekje bevattende al de noodige inlichtingen van alle landen der textielarbeiders en hunne organisatie aan- belangende. 5. De 8 urige werkdag. 0. Het werktoezicht. 7. Straffen en loonal'trokken. II. FLIPS. AANWERVING Einde Augustus eerstkomende, hebben een Vlaamsch en een Fransch vergelijkend examen plaats voor het aanwijzen van 52 candidaten tot de bediening van Klerk bij het Beheer van Spoorwegen, van Poste rijen en van Telegrafen, en bij helft te verdeelen tusschen de twee examens. Wie de voorwaarden van toelating tot dat examen verlangt te kennen, leze de berichten die in de spoorwegstatiën en in de post- en telegraafkantoren aangeplakt zijn. Aanvragen voor eene bediening moeten uiterlijk op 20 Juni 1911, bij het Departe ment inkomen. HodenZondag 18 Juni 1911, om 2 1/2 ure namiddag, buitengewone kampstrijden tus schen soldaten van verschillende regimen ten van het Belgisch Loger. PROGRAMMA 1. Loopwedstrijd. Snelkoers. Afstand 200 m. 2. Amerikaanscheloopwedsirijd,tusschen groepen van twee loopers afstand 2500 m. 3. Prijskamp voor het springen in de hoogte en in de verte. 4. Footballmatch tusschen de kleinen van de - Union Gilloise Kampioenen van Bel gië en de kleinen der Pupillenschool, kam pioenen van liet leger in 1910. 5. Achtcrvolgingskoers voor wielrijders van verschillende regimenten van het Bel gisch Leger. G. Fondkoers voor het loopen. Afstand 5000 m. is nu als volgt samengesteld M. Baron de Brocqueville, voorzitter van den raad en minister van spoorwegen, posterijen en telegrafen. M. Berroyer, binnenlandsche zaken. M. Carton de Wiart, justicie. M. Levie, finantiën. M. Davignon, buitenlandsche zaken. M. Poullet, wetenschappen en kunsten. M. Renkin, koloniën. M. Van de Vyvere, openbare werken en landbouw. M. Hubert, nijverheid en arbeid. Generaal Hellebaut, oorlog. Dinsdag zullen zich de Kamers herope nen en zal het nieuw ministerie zijn pro gram laten kennen. Het schijnt dat het nieuw ministerie, het nieuw schoolwetsontwerp den gelijke- lijken en wettigen gang zal laten gaan, zoodat het maar zou voor de Kamer ko men, na dat de algemeene kiezingen van 1912 zouden hebben plaats gehad, dus na de volksraadpleging. Ook zou op dit programma voorkomen, dc eenmaking der kieswetten, 't is te zeg gen, dat men voor de gemeentekiezingen en provincie de vierde stem zou afschaf fen en den ouderdom brengen op 25 jaren in plaats van op 30 zooals het nu is. Echter is hiervan nog niets officieel en toekomende week zullen wij er meer van weten. De katholieke bladen zijn razend op den koning en op Woeste. Het V eurnsche Volk schrijft Ja, wij vragen rekening vooreerst aan koning Albert, die 't voorstel heeft inge leid en goedgekeurd. De koning heeft onrecht gepleegd met zijn katholiek ministerie en de meerderheid in 't aangezicht te slaan. Klokke Roeland van Aalst heeft hetl op Woeste gemunt. Ziehier Wij erkennen meer dan iemand, de/i veelvuldige diensten van M. Woeste, vroeger aan het land bewezen 't is daarom dat onzen toon te zijnen op- zichte zal doordrongen zijn van erken- tenis maar we zouden het eene lafheid heeten, moesten wij als blad van het arrondissement, waar M. Woeste wordt verkozen op dit oogenblik niet spre- ken. En wij zeggen het luide M. Woeste moet rekening geven, van zijne handel- wijze aan het arrondissement. Zijne kiezers moeten uit zijn eigen mond vernemen, waarom hij de ver- wachting van al de katholieken heeft teleurgesteld. Zooals de zaken zich nu aan onze oogen voordoenheeft hij den aap ge- houden met al die gemeenteraden, volkskringen, enz. die adressen van ge lukwenschen voor M. Schollaert hebben gestemd den aap gehouden met zijn eigen verbond der katholieke kringen, dat, deelnemende in den algemeenen geestdrift, het ministerie gelukwenscht met zijn ontwerp. Heeft hij redenen om 'zijne handel- wijze te verrechtvaardigen, dat hij ze doe gelden Maar onbesprokenonopge- D merkt mag deze zaak niet voorbijgaan. En verder Een zaak staat vast't is dat de kie- zing van 1912 niet meer zal doorgaan zonder ernstigen poll. AL de gekozenen zullen er ïeken- schap dienen te geven van hun hof- meesterschap. Dus in andere woorden Klokke Roeland eischt de buiten- kegeling van Woeste. Vergadering der Coöperatie Hand aan Hand op ZoDdag 25 Juui, om 3 uren stipt Damiddag, op boet van 0,10 fr. Belangrijk dagorde. De strijd der schrijnwerkers. Reedsnegen weken duurt dezen strijd en nog loopt hij op zijn einde niet. Dank de onderkruipers die meestal door de dompers geleverd worden, houden de meesters het vol en zijn de gasten verplicht zich elders werk te gaan zoeken. 't Is jammer dat zoo het schoonste van den zomer henen vliegt, en dat er geene oplossing aan deze staking konit. Waarom heeft 't Schepencollege de staking niet meer ter harte genomen Waarom onzen raad niet gevolgd, wanneer wij hun voorstelden, de meesters samen te roepen en hun te vragen hun gegeven, woord te willen laten terug nemen, waardoor zij zich wederzijdsch verbonden had den niet toe te geven en de gestorte som uit dien hoofde gestort, totaal verloren. Dat zulks een grooten hinderpaal was, is zeker, te meer daar er meesters waren die geneigd sche nen toe te geven, indien ze hierdoor den naam van verrader niet zouden verworven hebben. Maar het schepencollege heeft er de hielen aan gevaagd en zich met den strijd der schrijn werkers niet bekommerd. Op 18 Apul brak de staking uit, en op 5 Juni vragen de schrijnwerkers der Filature et Filteries Réunies, die bij de dompers zijn vereenigd, eerst opslag. Dezen hebben dus 7 weken lang als onder kruipers gewerkt, zelfs zonder opslag te vragen. Dat zijn voorwaar ernstige vereen igingen, om onderkruipers te leveren. 't Ziet er hem lief uit. Wat gaan de dompeis in ons arrondissement nu doen Van hunne drie Volksvertegenwoordi gers hebben er nu reeds twee de boter opgeeten. Eerst was 't Mijnheer De Saedeleerdezen had immers tegen den wil der Aalsterschc dom per skopstukken met de regeering gestemd voor de nieuwe legerwet en hij naoest de straat op. Nu ïs't Woeste, die de nieuwe schoolwet der dompers een genadeslag heeft toegebracht en den val van 't ministerie heeft veroorzaakt, insge lijks tegen den wil dier zelfde heeren, en evenals M. De Saedeleer destijds fer m over den hekel is gehaald geworden, zoo is het nu ook 't geval met Woeste en 't schijnt dat men het ernstig meent want nu zouden ze voor de voorstelling der kan didaten een ernstigen poll eiscben. Het spreekt van zelfs, dat zulks alleenlijk zou gebeuren om Woeste en De Saedeleer des te gemakkelijker over boord te kunnen werpen. Op die manier zou M de Bethune zijn boezem vriend Romain nog niet moeten afwerken, om in de Kamers te geraken. Ja, ja, alles is rustig bij de dompers. "Wit en zwart. Zijn de onderwijzers der private door den Staat ondersteunde scholen, openbare ambtenaars Ja, en als dusdanig zijn zij ontslagen van het patent recht (ministerieele omzendbiief van 29 April 1897). Neen en de beteugelmgsmaatregelen door de wet voorzien, zijn niet toepasselijk op hen. (Ministerieel besluit van 19 Maait 1897). Moeten de schoollokalen van private door den Staat ondersteunde onderwijsgestichten gelijk gesteld worden met openbare gebouwen Ja, en als dusdanig zijn zij ontslagen van de personeele belasting. (Ministeriecle omzendbrief van 23 April 1896). Neen, en bijgevolg mogen er poli tieke vergaderingen in gehouden worden, wat verboden is in de lokalen van openbare scholen. (Ministerieele omzendbrieven vaD 20 September 1804 en 30 Juni 1899 Dus wit en zwart. Bij de Marmerbewerkers. Dezen slrijd is niet rooskleurig. Van bij het begin van den strijd waren er verschilligen die niet in staking wilden gaan, en die zich verschuilden achter allerhande uitvluchten. Dit had voor gevolg dat den helft van 'l per- sooneel op den Tragel bleef werken waaronder drie onderkruipers in den strijd van drie jaar geleden. Te Haeltert, stuitte men op dezelfde moei lijkheden, dezen verscholen zich achter den Tragel en den Tragel verschuilt zich achter Haeltert. Enfin daük de lamlendigheid der mannen van die winkels, staat den strijd niet rooskleu rig. De patroons kunnen zich redden en de stakers zijn er niet door aangemoedigd. En zoo worden de patroons geholpen, orn de loonen laag te houden, door het werkvolk zelf. 't Is een eeuwige schande. Hecht op antwoord. Toekomende week geven wij een recht op antwoord van wege de Usine Roos-Geerinckx- Üe Naeyer. M. Daens heeft de kredieten, door de katholieke regee ring gevraagd, GESTEMD en om zich te ver- schoonen, zegt hij dat ze toch zonder hem ook zouden gestemd zijn geworden Kan men huichelachtiger Zeker als de katholieken oppassen en er moet gestemd worden, zal alles ei door gaan, zelfs zonder de medehulp van M. Daens, omdat de katholieken de meerderheid zijn. Maar nu was de slem van M. Daens er noodig omdat ze zonder zijne slem, NIET IN GETAL WAR EN en de zitting alsdan moesten schorsen. Maar van het standpunt van >1. Daens uit gaande, dan moet hij TEGEN NIETS MEER STEMMEN, want alles zal toch gestemd wor den, zonder zijne hulp. En mannen die zulke taal voeren, die zóó redeneeren, zijn ook Kamerlid D'onnoozelen zullen God zien. En dat is ook een kerkuil. Iu een onzer grootste fabrieken onzer .stad is een kerkuil die nooit anders gedaan heceft, dan zatgeloopen en luiaard gespeeld, en nu een eraad hooger is dan een verken, nu speelt hij den kruiper en loopt voor de kleinste feiten bij Mijnheer om de meisjes te doen straffen. Brutale bandietendaad te Marcinelle. Eene vrouw door dieven in brand gestoken. Zondag nacht, omstreeks 2 uur, werd de wijk der Hiercheurs, te Marcinelle, plotseling opgeschrikt door eene verschrikkelijke los barsting. Eo dadelijk daarop klonk hulpge schreeuw, voortkomend uit het huis van de 70-jarige rentenierster Mejuffrouw Maibois. wonende rue Cherbois, 77. Politieagenten snelden het huis binnen, ten gevolge waarvan vier kerels, in hun bandieten- werk gestoord, ijlings door den tuin de vlucht namen. L)e bandieten hadden de ongelukkige vrouw op haar bed vastgebonden en gekneveld, en daarna de matras in brand gestoken. Ijlings bevrijdden de politieagenten de oude vrouw, die reeds lichte brandwonden had bekomen, eD bluschten het begin van brand dal ontstaan was. De ontplolïiog was veroorzaakt door een dynamietpatroon, waarmede de schurken, waarschijnlijk Franschen, de brandkast der renteniersier hadden doen springen. Alles io bet vertrek, waar deze brandkast stond, werd vernield. Alvorens te vluchten, hadden de boosdoe ners zich kunnen meester maken van oen gouden uurwerk, en enkele andere kostbaar heden, mitsgaders van een zpstal duiven. De bandieten waren in het huis geraakt, door een gat te maken in het dak eener afhan kelijkheid. Het parket heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Mej. Marbois heeft van enkele der schurken een nauwkeurige beschrijving kun nen geven, doch tot op dit oogenblik is van hen nog geen spoor ontdekt. Alwie moeite heeft, om bij zijn kleermaker gediend te worden voor Kermis, zal weldoen zich een gemaakt kostuum aan te schaffen, Men zal er zelfs nog eenige franken mede profiteeren. zoo goedkoop is men er gediend. Een 7 jarig moordenaar. Keiden. In de gemeente Wickralh, ge legen aan den Rijn, kregen twee jongens, een van zes en vau zeven jaar, twist. De oudste werd woedend omdat de jongste terugsloeg, liep naaF huis en nam daar de revolver van zijn vader. Dan keerde hij terug en schoot een kogel in den buik van zijn kleinen tegen strever. Deze zonk neer en stierf na eenige miDulen. De zinneloosheid van een automobielgeleider. Dessau. De inwoners der plaatsen, gele gen tusschen Waeslitz en Dessau, zagen een dezer dagen een belsch visioen. Over de b9an zagen zij een auto, waarin zekere Tangmann zat, in volle vaart rijdeD. De baan was geluk kig vrij tol Dessau, waar twee menschen doo- delijk werden gewond. Eindelijk kon men een einde stellen aan den dollen rit. Toen stelde men vast dat de aulogeleider het verstand had verloren. 100 Millioen in taxi-auto. Londen. De Birkbeck Bank, welke hare betalingen had gestaakt, gaat ophieuw bare winketten heropenen. Zij zal dadelijk vijftig per hooderd der geldbeleggingen, wier terug betaling zal worden geeischt, betalen De noo dige fondsen zullen haar worden geleverd door de Bank van Engeland, welke 100 mil joen frank heeft voorgeschoten. Het grootste gedeelte van dit geld was in bankbillctten, en dientengevolge van gemakkelijk vervoer. Men laadde ze op eene automobiel die, omgeven van agenten van de Bank van Engeland reed naar Southampton Buildings, zetel der Birk beck Bank. Een dure hoed Londen. Tijdens eene tentoonstelling welke heeft plaatsgehad, heeft men de hoeden der rijke en adelijke dames, die de konings feesten zullen bijwonen, kunnen bewonderen. Zoo werd bijzonder opgemerkt de hoed van prinses Miahesca, van Bucharest, hoed welke 5,000 frank kost. Deze hoed. in zwart slroo doorvlochten met zilverlint, is bekroond met een bos pluimen van den paradijsvogel. De hoed heeft 87 duiin omvang, en de paradijs- vogelpluimen rijzen een halven meter hoog op den monumeotaleo hoed. Reklaam zonder voldoening. Rechter. Gij hebt gehoord dal de recht bank 11 tot vijf jaar gevangenisstraf heeft ver oordeeld hebt gij daar tegen iets io te brengen Beschuldigde. Ja, mijnheer de president; ik heb mij juist 'nen nieuwen hoed gekocht en die zal voorzeker binnen vijf jaar uil de mode zijn. Slim bedacht. Een nieuwe burgemeester wilde op een zondag een oogenschouw over de compa gnie der Sapeurs-Pompiers doen. Begee- rig dat niets den luister van dit feest zou hinderen, liet hij eenige dagen vooraf het volgende bericht aanplakken Indien het 's morgens regent, zal de revue 's namiddags plaats hebben, en als het 's namiddags regent, zal de revue 's mor gens plaats hebben. Veel GOEDKOOPER en daarbij veel BETER zijn de N AAIMACH IENEN van het huis Mécanicien, 77, Kattestraat, Aalst. De rede is gansch eenvoudig, wij werken met eigenpersonneel en hebben nog kosten aan admi nistrateurs, diiecteurs, controleurs, vovageurs, placeurs noch gérants, en houden ons met eene ordentelijke winst tevreden. BEGREPEN geachte Medeburgers. Gemak van betalen. Reparatie van alle stelsels. Altijd occnsiemachicnen te koop Geringe prijs. Geboorten Mannelijk 2. Vrouwelijk 3. Overlijder.s Victor Hcmmeryckx, oud 50 j. kleermaker, echtgeooot van Maiia-Delpbina h'haeseleer, Dreefstraat. F. V d. M. 50. P. B. 0 25. A N. 0 50.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3