Werklieden, bereidt II voor de Betooging van 15" Augusti, te Brussel. Ue Jaar. Nr 27. Prijs per nummer 5 centiemen. 2 Juli 191L Weekblad voor het Arrondissement Aalst. VERHEUGEND VERSCHIJNSEL, IIIII DAKKAMER Voor de lleloo»ins>' op 15 Oogsl te Brussel. ANNONCEN .Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, Ingezonden worden. RE DA KT IE EN ADMINISTRATIE Maanstraat, 18, AALST. O-ogeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten dóór d« Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden Ir. o 60 6 I.2-» Een jaar 2 O Buiten België Een jaar - 5,00 Mch abanneert ach op alle postbur-eelen. M. Schollaert verdient onzen opentlij ken dank. 't Is immers dank aan zijn school wetsontwerp dat er eendracht is gekoman tusschen de liberale en socialis tische oppositiepartijen, die het gevaar inziende.dat er dreigde, (moest het school- wetsontwerp Schollaert ooit gestemd wor den), hand in hand zijn opgetreden om te beletten dat het ooit wet worde Hunne eendracht, hun samenwerken, hun gezamentlijk optreden in stoeten en meetingen, heeft niet alleenlijk de massa rond hunne hoofdmannen geschaard, maar het heeft de macht der oppositie getoond en de katholieken gedwongen hun school - wetsontwerp in de kartons der Kamer te laten rusten. Het neerleggen van dit schoolwetsont- werp heelt ook nuttig geweest om M. Daens in zijne ware gedaante te steilen. Hij heeft nu voor gansch het land 't bewijs geleverd dat hij geen cppositieman ist dat hij zijne kiezers heeft bedrogen, die meen den in hem een tegenstrever van het kleri kaal gouvernement te hebben. Hij heeft nu getoond, dat hij bereid is, een katholiek gouvernement te steunen, dat vijandig is aan alle democratische hervormingen en dat de straatsteen en met werkersbloed heeft roodgeve-.id, door werklieden betoo- gers voor 't Algemeen Stemrecht te doen omverschieten. Dit schoolwetsontwerp heelt dus ook M. Daens ontmaskerd, wiens plaats is, bij de katholieken. Maar M. Schollaert heeft ook bewerkt, dat tot heden onmogelijk had geschenen. Het heeft op één en dezelfde tribune, M. Braun en gezel Anseele samen gebracht, iets wat voor gevolg heeft, dat de libera len met d«: socialisten in Gent, Kartel zul len sluiten,om de dompers van 't stadhu:s te kegelen, en hen aldus te dwingen, meer rechtvaardigheid in het kiesstelsel te bren gen. Ja, M. Schollaert en met hem de gansche katholieke partij uitgezonderd M. Woeste had niet gedacht, dat het neer leggen van hun hatelijk schoolwetsont werp, zoo eene eensgezindheid onder de antiklerikalen zou bewerkt hebben, een grooten stap nader het Zuiver Algemeen Stemrecht zou zijn gedaan geworden, en dat M. Braun zijn burgemeestersambt terug zou hebben aanvaard, en hierdoor de socialisten zou recht worden geschiedt Hoelang zijn onze vrienden van Gent, niet onrechtvaardig beschuldigd gewor den, de bondgenooten der dompers te zijn De liberalen wilden, alhoewel maar het derde gedeelte van dt-n gemeenteraad uit makende, gansch alleen het Schepen college in handen hebben, hetgeen ze overigens altijd hadden gekunnen, met de medehulp der katholieken, op wiens krediet ze zoovele jaren hebben geleefd. Hedoch ze struikelden op de tallooren soep der arme schoolgaande kinderen, en hierdoor bekwam elke partij, haar recht matig deel in 't college. En de liberalen fier en alleenheerschend als ze waren, wei gerden hunne openstaande plaatsen in te nemen en bleven buiten het college. En nu sedert maandag heeft M Braun, wiens ontslag als burgemeester niet was aanvaard geworden, opnieuw als hpofd der stad zijne plaats ingenomen, en is de liberale heer De Weerdt, schepen benoemd geworden. De raad telt nu nog twee katholieke schepenen wiens mandaat eindigt dit jaar, J en door het karte) dat tusschen liberalen er. socialisten zal gesloten worden, vlie gen deze als gemeenteraadslid en dus ook* als schepenen buiten. De socialisten van Gent, worden dus door de feiten zelf gewroken, want nu blijkt het klaar en duidelijk dat zij nooit de bondgenooten der katholieken zijn ge weest, maar dat het dank was, de koppig heid dc.r liberalen, die 't recht der socia- DOOR OTTO ROQUETTE. 7e Vervolg. Op eens werd zij door naderende voetstap pen uit hare treurige mijmerij gewekt. Zij zag een man, met eene kaart onder deti arm, langs den muur komen. Zij sprak hein aan, vragende, of zij juffrouw During zou kunnen spreken. De weg naar het huis loopt daar om den hoek van den muur, gij zult het w el zien zeide de vreemde en ging verder. Agnes volgde de aanwijzing, en kwam weldra op eene plaats waar ver schillende gebouwen liet woonhuis aan alle kanten omgaven. Dan eens sprak zij dezen, dan dien aan zonder antwoord te krijgen. De eene haalde de schouders op bij hare vragen, de ander wees met zijne hand wie woet waarheen, terwijl drukkersgezellen en loopjongens haar fluitend voorbij liepen, zonder acht op haar te slaan. Alles rende en- liep, als door een raderwerken beweging gebracht, en niemand had lust of tijd zich met iets anders bezig te houden, dan het geen tot zijn werk behoorde. Half wanhopend stond Agnes daar, wel duizendmaal had zij spijt van haar ongeluk kig plan. En daarbij kwam nog do angst, haren man te ontmoetten, ja, zij gevoelde zich in deze oogenblikken, alsof zij eene misdadigster was, die op slechte wegen be trapt kan worden. Terwijl zij daar zoo ver listen niet wilden herkennen, dat de j dompers in 't schepercoilege zijn getreden. Eere dus aan M. Schollaert, die nooit heelt kunnen denken, dat het neerleggen, van zijn wetsontwerj} zulke wonderen zou hebben kunnen verrichten. Maar zulks is niet alles. Dank die gezamentlijke werking van socialisten en liberalen,heeft de beweging voor 't Zuiver Algemeen Stemrecht reeds veel veld gewonnen. Zelfs die koppige doctrinairs van vroe ger hebben zich nu reeds aanhanger verklaard van de volledige gelijkheid aller belgen, en't is reeds zoover, dat de libe ralen met de socialisten op 15 Oogst aan staande, zullen samen manifesteeren in de straten der hoofdstad, ten voordeele van het ÉÉN MAN, ÉÉN STEM. VOOR ELKEN MEERDERJARIGEN BUR GER. M. Schollaert heeft dus den anti-kleri- kalen bloc samen gebracht, hij heeft dezen vereenigd die reeds te lang van elkander verwijderd bleven, en onbewust heeft hij de werkende klas een grooten dienst bewe zen. 't Was immers dank de verdeeldheid der oppositiepartijen, dat de klerikalen, i ondanks de minderheid in het land, van eene schandige kieswet gebruik konden i maken, om de meerderheid alle rechten I te weigeren. 't Was omdat de liberale partij verdeeld j was, over 't Z. A. S. dat het tie katholie- ken gemakkelijk viel niet toe te geven, j Thans zijn de kaarten gekeerd, j Overal wordt den anti-klerikalen bloc gevormd overal zal er, waar er kans is, de dompei s uit de gemeenteraden te hou den, Kartel gevormd worden, en pas komt dit in 't openbaar, of men kondigt reeds j de éénmaking der kieswetten aan, met de invoering der volledige evenredige ver- 1 tegen woordiging. legen stond te kijken, kwam er een deftig lieer naar haar toe, met een fluweelen mutsje oj), een sigaar in den mond en een groot opschrijfboek in de hand. Wion ver- j langt gij te spreken? vroeg hij kortaf. j Verschrikt antwoordde zij, dat zij juffrouw During gaarne spreken zou. - Mijne dochter is reeds van morgen vroeg naar de stad j gereden, - zeide de heer. Kom dus tegen j den middag maar eens terug. Hij ging j haar daarmede voorbij, maar Agnes ver bleekte, hare knieën knikten, zij had den heer During zeiven ontmoet. Op eens bleef hij staan, zag om en keerde terug. - Kan ik zelf u ook soms helpen vroeg hij. Gij zijt zeer goed, ik dank u stamelde Agnes. Ik wilde slechts... do juffrouw...- verder kon zij niets uitbrengen. Op ditoogenblik kwam een bediende naai den lieer During toe, zeggende Mijnheer Leonard iaat vragen, of hij... Agnes zeeg haast neder van schrik. Zij hoorde verder niets,het was eene boodschap over zaken, waar zij geen verstand van had. J Mijnheer During gaf den ander kalm ant- I woord, doch hij had den schrik en liet beven van haar, die daar voor hem stond, bemerkt, en toen do bode zich verwijderd had, zeide litj Heb de goedheid, mij in mijn kanioor te volgen, zij volgde hem bevend naar zijne werkkamer en nam op den baar aan geboden stoel plaats. «Zeg mij nu toch eens, kindlief, wat u hierheen voert? - begon nu j mijnbeer During op vriendelijken toon, I Agnes zocht naar woorden, maar wist Het Zuiver Algemeen Stemrecht, moet en zal er op volgen, omdat er geen rust en vrede kan zijn, waar er geene gelijkheid heerscht. Den eindkamp voor A. S. wordt dus aangevangen, en op i5 Oogst aanstaande, moeten wij te Brussel met minstens 200 duizend manifestanten zijn, die luidkeels eischen ÉÉN MAN, ÉÉN STEM. Aan den wassenden stroom voor A. S. is er geen tegenhouden meer, en M. Schol laert, zal niet alleenlijk met spijt zijn schoolwetsontwerp van kant hebben zien stellen, maar hij zal daarenboven, den put hebben gegraven, waarin de katholieke meerderheid zal worden gedolven. En daarom eere fn dank aan M. Schol laert, die ons zulke.i scnoonen en nuttigen dienst heeft bewezen. geen begin te vinden, voor hetgeen zij zeg gen wilde. Op eens harsite de vraag echter los Mijnheer During, is Leonard ge trouwd Getrouwd?■'hernam de koopman vreemd opziende en «Ie jonge vrouw nauwkeurig gadeslaande, terwijl zijn blik ernstiger werd. Hij zag dal bleeke, nog zeer jeugdig uitziende wezen voor zich, bemerkte hare aandoening, haar liehamelijken toestand en in een kort tijdsverloop maakte hij in ge dachte eene gansche geschiedenis, die noch voor Leonard, noch voor Agnes zeer gunstig was. Een schaduw van misnoegdheid kwam opzijn gelaat. - Leonard is niet getrouwd, - zeide hij. - Niet getrouwd - riep Agnes uit, terv ijl hare oogen begonnen ie flikkeren. «Ja, ik zeg het u immers, hij is niet ge trouwd, ik weet het van hem zei ven. - Hij zelf heeft u dat gezegd Zeker, hij zelfMisschien is dat voor u des te gelukkiger - Voor mij, mijnheer - Mijn kind, die zaak is mij lang niet aan genaam, dat wil ik u wol zeggen, want ik ben anders zeer tevreden over Leonard. Ook is zij eigentlyk niet voor mijne ooren be stemd. Maar het doet iriij genoegen dat ik mijne dochter een gesprek sparen kan, zoo als gij er haar een toegedacht had. Wat v\ ih gij eigentlijk van Florentine - Intusschen was er een rijtuig komen aan rijden, en een net jong mensch stormde de kamer binnen. De koopman ging hem haas- Hel. Bestuur van den Reizigersclub waar 180 leden deel van maken, heel't besloten om aan de leden te onderwerpen, allen deel te nemen aandegrootc betooging voor Zuiver gemeen Stemrecht en tegen de hatelijke Schoolwet. Wij zijn overtuigd dat al de loden 111 hunne Vergadering van 10 Juli het besluit ran het Bestuur zullen bijtreden. DE BOUWWERKERS in hunne Vargade- ring van Zondag 25 Juni, hebben ook beslo ten, in groep deel te nemen aan de Betooging op 15 Oogst, te Brussel. JN ZITTING van liet Midden-comiteil, is er op voorstel der Wpkclubs. aangenomen, dat er in ieder lokaal der Wijkclubs een Insehrijvingslijsl zal geopend worden, waai de leden zich kunnen laten inschrijven met hunne vrouwen en familieleden 0111 deel te nemen aan de belooging. OpMannen en Vrouwen, den 15 Oogst, allen naar Brussel tig te gemoet, drong hem de deur weder uit, en zijn luid welkom, inot lachen vermengd, weerklonk door den gang. Agnes bleef alleen zij stond als door den bliksem ge- trolfen. Zij had nu de volle zekerheid, dat haar echtgenoot haar verloochend had, waarhij nu nog schaamte en drift kwamen, overdo verdenking van den koopman, die zij zeer goed begrepen had. Zij wist niet, hoe lang zij daar onbewegelijk gestaan bad. Toen zij eindelijk lot zich zeiven kwam en bemerkte, dat zij alleen in die vreemde kamer was, ijlde zij haastig de deur uit. Zij had bier toch niets meer te vernemen. Zoo gauw zij kon liep zij het huis en den tuin I uit, ging de onbekende straat op, en liep maar sloods doorzij wist nauwelijks waar l zij hare voelen zette Toen zij eindelijk eenigszins tot nadenken kwam, zag zij dat zij geheel verdwaald was. Aan de voorbij- gangers vroeg zij naar den terugweg, maar allen zeiden dat dezen zeer ver was. Zij I xorht dus naar een rijtuig maar er was er geen te zien, dat ledig was. Uitgeput, half bewusteloos zonk zij op den grond neder. Een paar nieuwsgierige of medelijdende inenscben kwamen naar baar toe, en tracht ten baar op te richten. Daar kwam een mooi rijtuig aanrijden. Een hoofd met bruine i krullen boog zich uit het venster en keek naar de ongelukkige. De jonge dame liet stilhouden. Wordt voortgezet.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1