Ue Jaar. Nr 28. Prijs per nummer 5 centiemen. 9 Juli 1911. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Arbeiders en Burgers, op 15 Oogst, allen naar Brussel, naar de LANDELIJKE BETOOGING, ingericht tegen hel wetsvoorstel Schollaert en voor het Zuiver A. S. Voor hot Algemeen Stemrecht, Recht rijheid ANNONCEN Rechterlijke i Sr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 uye, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Maan straat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maasden tr. o 60 6 1.2") Boo jaar 2 o- 3uiten Belqi£ Een jaar S.oo Meo abonneert zich op alle postbureeien. Wanneer wij een terugblik werpen, op datgene wat er is gedaan geworden om liet stuk stemrecht te bekomen, dan mag er ge- rmst gezegd worden, dat hel werkende volk en de Socialistische partij, veel, enorm veel lieeft gedaan, om dan nog maar als liet derde en het vierde van een burger in kieszaken geteld te worden. De beweging voor Algemeen Stemrecht dagteekent, in ons land van 't jaar 18(3(3Op 18januarl van dit jaar, verscheen 't eerste manifest der werklieden, voor de herzie ning der kieswet, waarin zij zegden, dat zij met ongeduld afwachtten, welk een uitslag hunne blootgelegde grieven zouden beko men en indien men hun de hervorming weigerde, dat zij besloten waren er voor te strijden er bijvoegende dat de burgerij ook hare voorrechten stuk voor stuk bad weten te veroveren, en dat zij, werklieden, be kwaam te strijden zooals de burgers, beslo ten waren, het ook te doen. Op 19 Februari 1867, zegde Frère- Orban (liberaal) zich tot de progressisten in de Kamer wendende Wanneer het Algemeen Stemrecht zal in gevoerd zijn, dan is er volgens u geen om- kooping meer, dan is er niets meer om te koopen. Inderdaad, eenige tonnen bier of genever zullen alles doen Ten andere, door het algemeen stemrecht wilt ge het bestuur van 'L land en der ge meenten in handen geven van handwerklie den en boerenknechten, 't, Is de meerderheid zegt ge Zonder twijfel Maar wij aanvaar den zulke meerderheid niet. Gij wilt in twee bedrijven tot liet algemeen stemrecht ko men. Wat ons betreft, noch in één, noch in twee, noch in drie, noch in vijf bedrij ven, willen wij er van. (Annales parle- mentaires 18G0-1867, page 476). Op 15 November 1870. stelde de libe rale minderheid de herziening der grond wet voor de Kamer verwierp de inaanmer- kingneming ervan, door 75 stemmen (katho lieken en liberalen) tegen 23 (3 katholieken en 20 vooruitstrevers). Op 20 Juni 1880 stelde M. Janson een amendement voor, stemrecht verleencnde voor de gemeente en provincie, aan iederen bclg die lezen en schrijven kon. Frère-Orban (liberaal) antwoordde DOOR OTTÖ ROQUETTE. ge Vervolg. De bediende sprong van liet rijtuig en kwam naar Agnes toe met de boedscliap, dat de juffrouw haar het rijtuig aanbood, om haar naar huis te brengen. De jonge dame steeg ook uit, liet den koetsier om- keeren, terwijl zij op Agues toetrad. De laatste bedankte met doffe stem, noemde hare woonplaats en klom in het rijtuig, ter wijl de juffrouw te voet naar huis ging. III. Mijnheer During zat weder alleen aan zijne schrijftafel, toen de deur open ging en het ruischen van een zijden kleed, te gelijk met eenen lichten voetstap, hem de binnen komst zijner dochter verkondigde. Snel keerde hij zich om en zijn gezicht klaarde op, als altijd, wanneer hij het schoone meisje voor zich zag. Goeden dag papa, daar ben ik weder terug riep zij, op hem toekomende en hem een kus gevende. Nu al vroeg hij. Ik heb het rijtuig niet hooren aankomen Ik kom ook tc voet, papa. Onder den weg zag ik eene bewustelooze vrouw, en bood haar mijn rijtuig aan. Weet gij, ik heb op de plantententoonstelling een dozijn mooie stamrozen gekocht, die ik zoo gaarne hebben wilde. P vimdt het immers goed Men wil van ons, dat wij de bekwaam- lieid huldigen en wij zouden moeten de verbintenis nemen, in den toekomenden zittijd een kiesstelsel voor te stellen, als bazis hebbende de bekwaamheid. Op dit punt is M. Jansononhandelbaar. Ilcwel ik moet liet zeggen, er zal van wege het gouvernement, noch de belofte, noch de eer aan de bekwaamheid, noch de ver- bintenis zijn. M. Janson trok zijn amendement in. Op 24 Oogst 1884, wierd de kieswet voor gemeente en provincie zoo gewijzigd, dat men bij den cijns, de bekwaamheid voegde. Op 5 April 1885 wierd de Socialistische Werklieden-Partij gesticht. Op 4 Juni 188G wierd Defuisseaux Alfred, Schrijver van den Volks-catechis- ïnus, door liet Assisenhof van Brabant tot een jaar gevang veroordeeld, om den koning beleedigd en de macht der wetten met kwaad inzicht aangevallen te hebben Op 31 October 1886 was het mani festatie te Charleroi voor het Algemeen Stemrecht en voor de kwijtschelding der veroordeelden van Maart 1886. In December 1888 was het werk staking in de provincie Henegouwen, voor liet Algemeen Stemrecht en wierden de be schuldigden aangehouden van het Groot Complot. Op lO A.uffusti 1890 was het mani festatie tc Brussel voor het Algemeen Stem recht. In 't Park van St-Gillis zwoer liét. werkende volk niet te rusten alvorens 't al gemeen Stemrecht te hebben bekomen. Op 27 November 1890 stelde M. Janson de herziening voor van artikel 47 der Grondwethet gouvernement verklaar de zich niet tegen het in overweging nemen van dit voorstel, maar eenigen tijd nadien, verwierpen al de sectiën, uitgenomen ééne, het voorstel. Op i Mei i8gi staakten honderd duizend menschen in de koolbassijns het werk, ten voordeele der herziening.' Op 20 Mei i8gi stemde de midden-sectie met eenheid van stemmen, het princiep dei- Grond wetherziening. Op io Mei 1892 stemt de Kamer met een parigheid van stemmen, de herziening. Op 8 Novembe* 1892 openden zich de Kamers. Leopold II begeeft zich naar het Paleis dei- Natie, tussehen twee hagen manifestanten, die liet Algemeen Stemrecht, eischten. In do Kamer wierd hij onthaald met de kreten Leve hel Algemeen Stemrecht, geuit doorM. JailSOB en zijne vrienden. De i5 December 1892 had er eene monster- meeting plaats te Charléroi-Noord, voor het Algemeen Stemrecht, waaraan deelnamen M. Coppée, liberale volksvertegenwoordi ger voor Charleroi Destrée en Caeluwaert, voor de ridders van het werk Furnémont en Janson voor de progressisten Van de Velde, voor de Werklieden Partij en Carton de Wiart, thans minister, voor de Christene Democraten. Op26Februari 1S93 wiei'd er coii referendum ingericht voor do herziening van 't kiesstel sel met de medehulp der gemeentebesturen van Brussel en voorsteden. Op 2 en 3 April i8g3 houdt de Werklieden Partij congres te Gent. De Jonge Wacht van Brussel stelt voor een besluit te nemen 0111 de revolutionnaire middelen te gebruiken. Anseele antwoordde altijd spreken van revolutie is blageuren. Te Gent hebben wij nooit het woord revolutie uitgesproken. Wij hebben enkel gesproken van coöperatie en nogthans Gent 'is de eenige stad in België waar de politieagenten wandelen mot den revolver op den buik. Het Congres besluit dat de Algemeene Raad het toeken zal ge ven, tot de algemeene werkstaking. Op 11 April 1893 verwerpt de Kamer niet 115 stemmen tegen 26 het voorstel Janson, betrekkelijk het Algemeen Stemrecht. Oogenblikkolijk besluit don algemeen en raad der Werklieden Partij tot de algemeene werkstaking. Twee honderd duizend men schen staakten het werk. Op 14 April 1893 ierd er in de rangen dei- werklieden gemoord te Joliiuont en eenige dagen nadien te Borgerhout, waar er (3 menschen gedood wierden. Op 17 April 1893 wierden te Bergen zes werklieden gedood en 12 gekwetst. Op 18 April 1893 besluit de Kamer op voor stel van M. De Mot, de bespreking der be groeting van ijzerenwegen te onderbreken, de zit ling te schorsen en de neerlegging van het verslag af te wachten der commissie, op de formule van M. Nyssens, betrekkelijk het. meervoudig kiesrecht. De zitting 0111 2,20 ure geheven, wordt hernomen om 4,25 ure. M. Cooremaus doet verslag over het voor stel'Nyssens. M. Woeste bestatigt dat zijne vooruitzichten zich verwezentlijken en dat het Algemeen Stemrecht gaat gestemd wor den. Hij zegt dat het uur niet geslagen is, j om de verantwoordelijkheid vast te stellen, maar dat hij or geene wilt. M. Frère-Orban, betreurt'de omstandigheden 111 de welke de stemming waar men zal toe overgaan plaats heelt Hij is verzekerd, dat men zal bewe- ren, dat deze stemming afgedwongen is, onder de bedreigingen der straat en hij meent dat die gedachten zich zullen over zetten tot de massa... M. Bara is van gevoe len, dat. eene doorgronde discusie niet meer mogelijk is, daar de Kamer hare volledige vrijheid niet meer bezit. Hij zou de verschui ving der bespreking vragen tot de volledige kalmte heerschte, indien tic regeering meer beslist en meer zeker was, maar gezien hij geen vertrouwen meer stelt in hare stand vastigheid, verkiest hij dat men een einde stelle aan den tegen woordigen toestand, onder de verantwoordelijkheid van dezen, die hein in't leven hebben geroepen. Na deze redevoeringen wierd bet voorstel I Nyssens (het meervoudig slem recht) ge- siemd niet 119 stemmen tegen 14 en 12 out - i houdingen. Stemden neen MM. Deprez, Frère-Orban, j Gerard, Grosllls, Nolbart, Neef-Orban, j Neujean, Sainctelotte, Van de Kindere, Van Hoegarden, Van Marcke, Wariianl, Bara en de Kcrckhove, (doctrinairen). Onthielden zich MM. de Smet de Nayer, Helleputto, Lefèvre. Schollaert, Rosseeuw, Tack, Thienpont, Woeste, Ancien, Broers, Celaert en de Faverean. (katholieken). Nu blijft'ér nog t.e strijden 0111 liet meer voudig stemrecht I" doen verdwijnen, en in dien het werkende volk wil zal liet spoedig gaan. op 15 Oogst aanstaande, is het grootselie manifestatie te Brussel ten voordeele van Algemeen Stemrecht en alw ie de gelijkheid aller heigen wil, zal dien dag zijn wil laten kennen, door op post ie zijnen deel te nemen aan de manifestat ie. Dat zij grootsch weze. Zeker, mijn kind als gij ze mooi vindtHij nam hare hand en streek zacht over hare bruine krullen. Maar waart gij alleen op de tentoonstelling - Wel neen, papa, met mevrouw S. en hare dochter. Ik haalde ze met het rijtuig af. s - En nu hebt gij het rijtuig aan eene zieke toegestaan Gij zijt een braaf meisje O, ik vergat je haast te zeggen neef Karei is gekomen, om eenige dagen bij ons te blij ven. Hij loopt nu de fabriek eens door. Zoo dat is goed zeide Florentine, terwijl zij hare krullen naar achteren wierp. Dan zal ik de huishoudster maar zeggen, dat zij wat rijkelijk voor lekkernijen zorgt als neef Karei het ten minste zelf nog niet gedaan heeft veegde zij er lachend bij. Wat al praatjes riep de koopman, Karei verdient liet waarlijk niet, dat gij je zoo vroolijk over hem maakt, hij is een knappe jongen.- Florentine ging naar de deur. Papa, zeide zij zich omkeerende, ik heb een gast ten eten gevraagd Leonard. Het is bijna eene week geleden, dat gij hem... Florentine," riep de koopman,plotseling ernstig. - Wacht een oogenblik hebt gij Leonard van daag reeds gesproken Van morgen, toen ik weg reed. Hij kwam toevallig hier langs en hielp mij in het rijtuig ik vroeg hem toen met eon... Altijd even haastig, mijn kind Altijd onder don indruk van hot oogenblik -•» Verwonderd zag Florentine haren vader aa», en vroog - Hoc zoo, papa l Vindt gij die uitnoodiging niet goed - Inderdaad, kindlief, heden had ik het liever niet gewild. Ik wil je wel bekennen, dai ik sedert korten tijd niet zeer terreden over Leonard ben. - Mijn hemel, wat is er gebeurd riep Florentine, terwijl een lioog rood liaar ge laat bedekte. Mijnheer During zag zijne dochter onder zoekend aan. Daarop vatte hij hare hand en zeide: - Mijn kind, ik zelf heb hem misschien wel een weinig bedorven. Schijn bedriegt, men kan zich ook in liet moest open gelaat vergissen. Gij zult mij echter genoegen deen, als gij voor Leonard van heden af, oen beetje minder toeschietelijk waart. - - Maar, vaderlief, - riep Florentine ver schrikt, - mag ik dan niet weten wat gij zoo op eens.... - Nu niet, mijn kind. Daar hij door u ui 1 - genoodigd is, zal ik van middag aan onzen gast niets van mijn misnoegen laten blijken. Maar wees voorzichtig, Florentine - Hij kuste haar op liet voorhoofd en liet haar gaan Het jonge, achttienjarige meisje ging naar hare kamer, ten hoogste verbaasd over deze mededeeling. Levendig en openhartig van aard, bezat zij de gave niet, hare inner lijke gevoelens te verbergen, en angstig zag zij het middaguur'te genu iet, waarop zij Leonard onbevangen zou moeten toespre- ken. Daarenboven was hei haar geheel onbe- Kaïneraden. richt spaarkassen in, om op 15 Oogst met, duizenden en duizenden te gaan betoogen voor A. S en tegen de schoolwet. grijpelijk, boe deze zich het ongenoegen van haren vader op den hals gehaald had. Begaafd met een boven hare jaren vast, zelf standig karakter, en toch nog met al de jeugdige, meisjesachtige lichtzinnigheid, had zij'reeds lang een besluit genomen, waarbij het misnoegen van baren vader nu zeer slecht te pas kwam. Haar vader had zich eens in eene dergelijke ondergeschikte betrekking bevonden als Leonard nu dat wist zij van haren vader zeiven. Hare moe dor was de dochter van een rijken man geweest, terwijl haarvader niets had. Daar hij te beschroomd was, om met zijne wen- sclien hij de dochter van zijn patroon voor den dag te komen, maakte zij hem den stap gemakkelijk, door hem te gemout te komen, en de arme During kreeg het rijke meisje lot vrouw, wier vermogen den grondslag legde voor zijn tegenwoordigen rijkdom. Dai allés wist Florentine, en zag niet in, waarom zij niet even als hare moeder han delen zou. Dat Leonard zeer terughoudend was, ontveinsde zij zich niet, doch zij ge loofde toch door hem bemind te worden, en dus hoopte zij, door hem hare gevoelens te laten blijken, zijne beschroomdheid te over winnen.Onrustig en ongeduldig liep zij heen 011 weder, en dacht over het misverstand tussehen den geliefde en haar vader. Daar viel haar iets in, zij kon zich niet bogrnpon, daaraan niet eerder gedacht te hébben. Hem zeiven v ilde zij naar de oorzaak vragen. Dadelijk liep zij den tuin in, en liet Leonard roepen. W*rdt voortgezet.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1