OPEN BRIEF UIT NINOVE. De Socialisten Katholieke Volksvertegenwoordigers. SCHANDE, SCHANDE. Naar Brussel op 15 Oogst Waai ons geld naartoe gaat. De bezoldiging der Volksvertegenwoordigers, Hel Staatsblad Geens onderkruipers Werklieden I GHEYS ALFONS, AAN HE MIJNHEEREN, Wanneer wij, Staatsbedienden, met U eei- onderhoud hebben, en U om eene verbeten t g smeeken, dan klinkt altoos uw antwoord Weest gerustbeste vrienden, wij katholiekenzullen voor u wel zorgen maar dan moogt gij bij geene liberalen of socialis ten gaan Ook moet gij hunne bladen niet steunenwant zie, daarvoor is Mijnheer de minister kwaad en... GEEFT HI7 NIETS7 Welnu, heeren Volksvertegenwoordigers, dat airken hangt oos beu de keel uit. Van nu afbedelen, smeeken wij niet meer om een verbetpringske. Lang genoeg, ja. veel te lang zelfs, zijn wij door U als minderen, als slaven behandeld geworden. Dat dulden wij niet meer. Heden komen wij tot LI en zeggen «Gij hebt uw mandaat als ooze vertegenwoordigers niet waar Welnu, voert dan der» wil uwer kiezers uit En onze wil is deze met de aanslaande bespreking van het budget van ijzerenwegen het volgende stemmen. Het maximum onzer werkuren op 1 O des daags en Q des nachts bepalen, in af wachting der invoering van den achturigen arbeidsdag. Eene algemeene en regelmatige verhooging van honen t volgens een ernstig tarief. Een pensioen waarvan het bedrag het S/4 tan het gemiddeld loon der vijf laatste jaren is, verplichtend op 60 jarigen leeftijdna jS jaar dienstverkrijgbaar of SS jarigen leeftijd, na So jaar dienst voor invulleden. Vrij vervoer voor de gcpensionneerden. Zegt nu niet hal is onmogelijk, de ver wezenlijking ervan kan niet in eens gescbie- den, zij zou 20, 30 of 50 miljoen vergen .Mijnheeren, ors antwoord daarop is kort Zijn onze eischen en het bedrag der uitvoe ring ervan groot, dan is het uwe 'eigen schuld! Ja, uwe eigen schuld, zeggen wij luid op, omdat gij gedurende 26 jaar, oi.s enkel eenige onvoldoende verbeteringen loegeslaan hebt, en daa nog tegen uwen zin, want zij zijn moe ten afgedwongen 'worden door de veitegen- vuoord'gers dar Werkliedenpartij, de socialis ten. Wanneer wij iets vroegen, was uw ant woord Er is geen zaad in 't balcsken Ah, er was geen geld I Natuurlijk, voor de kleinen is erbij nooit een cent f Nochtans vondt gij 180,000 fr. voor hetonderhoud, het herstellen, de levering der automo bielen van minister Delbeke fin een jaar tijd, 1908 224,000 fr. voor het meubileeren van het huis van den minister van openbare werken, M. Delbeke. Alle jaren 600,000 fr. om de serren van den koning op te passen. 1 miljoen om minister Renkin te logeeren. 1 miljoen voor de kloosters, in iqio gestemd. 3 1/2 miljoen voor de kerk van Laeken. 6 miljoen cm een koninklijken tun nel te maken welke koning Albert niet gebruiken wil. 18 miljoen om 200 leerlingen van de militaire school te onderhouden. i5 miljoen om de fapade van het koninklijk paleis te herstellen 20 miljoen voor den pastoorstuin van den brusselschen Kunstberg. 75 miljoen voor nieuwe kanontjes. 100 miljoen voor nuttelooze forten. 200 miljoen voor den Congo, waar alleen de groote kapitalisten profijt uittrekken, enz enz. WaliDeer wij dus, dieo miljoeoendars gade slaan, komen wij lot het besluit, dat, haddet gij gewild, gij wel geld zoudt gevonden hebben om de werklieden en kleine bedien den van den spoorweg een mensch» aardiger leven te bezorgen. Maar gij wilt niet I Dat zien. dal voelen wij Gij verkiest Crésus, de coffre-forls, te dienen. Maai aan alles koir.l er een einde. Aldus is hft ook met ons geduld, en indien er 111 den kort mogeiijksleo tijd geene afdoende verbete- 1 ringen gebracht worden aan onzen loesland, f zullen wij in de aanstaande kiezingen or.s best I doen om, met de werklieden der privaatnijver- j beid, eene zuivering in het Parlement te maken van het ongedierte dat er woekert. ÜE BONU DER SPOORWEGARBEIDERS. TwijndersTwijnsters Zondag 10 Juli,om 3,uren, driemaandelijk- sche verplichtende Vergadering, in 't lokaal - I)e Redding op boe: van 15 centiemen. DAGORDE 1. Verslag der drie verloopen maanden door den schrijver 2. Verslag der controleurs 3. Benoeming van nieuwe controleurs 4. De werkzaamheid van den Twijnders (sters) bond Betooging te Brussel op 15 Oogst, voor het Zuiver Algemeen Stemrecht en tegen de schoolbonswet 6. Mededeelingen. WAARDE MEDELEDEN, wij verzoeken u deze belangrijke Vergadering hij te wonen die stipt om 3 uren zal beginnen. Niemand mag deze verzuimen al de leden, vrouwen en mannen, moeten op post zijn. De leden die op de Vergadering zijn zullen een aanwezigheidskaartje ontvangen de leden die afwezig zijn zal de boet streng toe gepast worden. Het Bestuur van den Twynders(sters)bond. HET BEA.DJE der kristene vakbonden zegt, dat wij den dwang <>p de werklieden van Ninove goed keuren Kan men slechter Wij herhalen als er mannen zijn die door hun geheim werken en stilzwijgendheid de dwangboeien aan doen, dan zijn het de cheffen der kristene vakbonden. Ha gij loochent dat de werklieden naar liet bureel geroepen zijn om te verantwoor den, omdat zij zoo gezegde propaganda maakten voor onze syndicaten* Dit zijn geen meesters, zooals De Vrije Werker schrijft, maar eenvoudige werk]ie- den. Zijn diit leugens en van waar komt die verklikking, hé vrijheidsmi ruiende dorn- perkens Onder den dekmantel der lieve vrijheid, worden onze vrienden die gekend zijn als bestuurlid, door de dompers verdacht ge maakt. Dat is het proper werkje dezer man nen. Doch onze vrienden laten zich hierdoor niet afschrikken, evenmin wanneer zij naar het bureel geroepen worden. Op den'taaien wil en werken, zullen de dompers zich hui len loopen. Dat zij dit voor gezegd houden Omdat wij schreven dat onze leden ver volgd en broodeloos gesteld worden bij veie katholieke fabrikanten en do werklieden geen werk bekomen, of 't zij met de voor spraak van haantjes vooruit der katholieke partij en kristene vakbonden, daar ant woordt De Vrije Werker op, dat het ver keerde de waarheid is, en zegt in 't begin van het artikel 't volgende - De waarheid is dat sommige katholieke fabrikan- ten van Aalstaan sommige socialistische haantjes vooruit veel te veel spel laten in het vervolgen onzer leden. Wij noemen het eene schande Vriend lezer, lees dit stukje goed en be waar het. Dit staat letterlijk te lezen in De Vrije Werker van 2 Juli 1911. Hierin verraadt de domperskop die dit schreef, wat venijnige gal en vervolgings- zuchter in zijne romp steekt Ha de werklieden zijn op de katholieke fabrieken nog te vrij en mag men zooveel spel niet laten. Huichelaar De werklieden van 'I sargiefabriek op den Tragel, moesten hun boekje afgeven vari het socialistisch syndicaat en bij de dompers gaan. Zijn die werklieden te vrij In de spinnerij in de Pontstraat, bij Moens, bij Cofjuéaux, durft geen enkel werkman zich bij ons onentlijk vereenigen, omdat zij vreezen broodeloos gesteld te worden. Zijn die werklieden te vrij De werklieden van al de gekende katho lieke fabrikanten der stad, durven geen voet in ons lokaal zetten, geen woord spre- ken over liet socialisme en onze vakbonden, in de fabrieken, gebuurten en herbergen! Zijn deze werklieden te vrij Ja zelfs in vele fabrieken, waar de zoo ge zegde vrijheid heerscht. zoo ook op «Ten Tragel, hebben wij vasttestellen.dat de leden der kristene vakbonden voor feiten gerust gelaten worden, waarvoor men opze leden straft, ja zelfs de straat op werpt In dit zelfde fabriek kan men slechts aan 't werk komen, met briefjes van onderpas toors of cheffen der katholieken, en daar ook hebben de kristen leden nog te klagen. Als het de cheffen der kristenen behaagd, zullen wij een lijst van al de katholieke fabrikanten opmaken, waar volgens de kristenen de werklieden nog te vrij zijn. Die onbeschaamde branders die genoegen scheppen in 't iijden der werklieden, =die niet willen bukken naar hunnen wil, zwee- pen de patroons on tot, meer broodroof. Kan het schandaliger En zulke lieden noemen zich de vrienden en verdedigers der werklieden Partijgenooten, den dag van 15 Oogst moet voorbehouden worden.om in mas sa naar Brussel te toogtn, ten einde protest aan te teek men tegen het wets voorstel Schollaert en het Zuiver alge meen Stemrecht te eischen. Geen onthoudingen dien dag. HnnHHnPTlPT»Ci Alles laat voorzien dat het Arrondisse- U.uvjL<llGi o. ment Aalst in de Betooging te Brussel eene i waardige plaats zal innemen, om den strijd te voeren tot het uiterste VOOR HET ZUI VER ALGEMEEN STEMRECHT en TEGEN DE SCHOOLBONSWET. In ons blad van Zondag 11. hebben wij den brief medegedeeld die wij aan de kristene vakbonden stuurden,hun vragende vooreen openbaar debat over de staking te Ingel- munster. Onze domperkens (die brave jongens) wil len van geen BATERS-debat, waarop wij hun. in een tweeden brief, de stelligste ver zekering hebben gegeven dat wij evenmin hier aan hielden, gezien wij er in zouden toestemmen in hun éigen lokaal het debat, te laten plaats hebben en van 2000 ingangskaarten er minstens i5oo voor de katholieken te laten Door ons voorstel willen wij aan de dom perkens de VOORKEUR en de OVERMACHT schenken daarbij zou het openbaar debat door een stenographe opgenomen worden, welke dan in brochuuren manifest zou ver spreid worden in de stad en omliggende gemeenten. De dompers, die zooveel lawijd maken over het rood verraad ie Ingelmunster, kun nen zij eene betere gelegenheid aangeboden worden om de socialisten dood te doen Nochtans krijgen wij niet het minste ant woord op ons tweede schrijven M aar blij ven de cheffen der kristene vakbonden 'I)e eigene leden der dompers die, bij het begin, hot rood verraad voor eene echte en goede munt hadden aangenomen, beginnen zelf te twijfelen aan de echtheid van wat hunne chetfen schrijven. Echter is het niet verstaanbaar, wanneer de socialisten zulk zwart geweten hebben, dat de hoofden der kristene syndikaten van deze gelegenheid geen gebruik maken om derooden hun schandelijk gedrag in hunne aanwezigheid in 't aangezicht te slingeren. Het is nochtans genoeg gekend dat de dompers geene goede vrienden zijn van de socialisten, die iedere dag en bij elke gele genheid door de leiders der kristene vak bonden met modder besmeurd worden. Wij herhalen het wat de dompers.schrij ven is van A totZ leugentaal. Ware het anders, zij zouden het aangebo den debat aanvaarden Te allen tijde worden er in de kerken om halingen gedaan voor de missiën in den Congo ook de klerikale dagbladen en bij zonderlijk de kleine parochiebladen maken inschrijvingen op inschrijvingen. Het is evenwel zeer goed te weten dat de paters en nonnen ons Heer niet dienen voor niets juist zooals in België moeten zij daar voor vet betaald worden. Ziehier de sommen die in 1910 door don Belgischen Congostaat betaald werden Aan de paters van Scheut 60,000 Aan de Witte Paters 40,000 Aan de Jezuiten 40,000 Aan de priesters van het H. Hart 65,000 Aan de Premonstratenzen 65,000 Aan de Trappisten 30,000 Aan de Franciskanen 55,000 Aan de paters van Mill Hill 35,000 Aan de nonnen van O. L. Vr. 25,000 Aan de paters van den H. Geest 10,000 Aan de nonnekens van Liefde 12,000 Aan de zusterkens van het H. Hart 10,000 Aan de Baptist Missionary Society 2,500 Aan de Benedictijnen 25,000 Aan de missie van Lukngo 10,000 Batotela 10,900 Katanga 30,000 Voor onvoorziene uitgaven 34,500 Fr. 600,000 Verdere uitleggingen zijn overbodig Daar er sprake was van in Engeland de le den der Kamer van gemeenten te bezoldigen, heeft de Engelsche regeerirg een enk west doen instellen in de verschillende landen over die zaak Ziehier luidens den Standard de uilkomsten van dit onderzoek In Italië, Spanje en Portugal, geene bezol diging, doch vrij verkeer op de spoorwegen In Luxemburg, 5,25 fr. daags en de ver plaatsingskosten In SerLië, 15 fr. daags tijdens den zittijd In Denemarken, 13,25 fr. daags tijdens den zittijd In Pruisen, 18,75 fr* plus vrij verkeer op 't spoor In Zwitserland en Bulgarië. 20 fr. en ver plaatsingskosten In Beieren, 4,500 fr. vast, en 18,75 fr. per dag zitting In Turkije, 6,800 fr. voor den gewonen zittijd 1,125 fr- al» er buitengewone zittijd is In Griekenland, 800 fr. aan de Kamerleden die de hoofdstad bewonen 1000 fr. aan de anderen In België 4,000 fr.; in Holland, 4,175 fr* In Hongarije, 5OOO fr. en IO58 fr. voor logist In Rusland, 11,050 fr., doch voor eiken dag afwezigheid eene boete van 65 frank. In Frankrijk, f5000 fr. en vrij verkeer op t spoor in de Vereenigde Staten, 37,500 fr. en 7,500 fr. voor kleine onkosten. Te AALST is het vast beslist, de liberalen gaan mede met hun muziek en de liberale kring. De socialisten zullen zich voorzeker niet laten onderdoen door de liberalen. Wij ook moeten minstens met 1000 mannen en vrouwen opmarcheeren naar Brussel. Aalst moet een contingent van minstens 2000manifestanten leveren,aangevoerd door de twee muzieken, liberalen en socialisten. Te NINOVE wordt er even sterk gewerkt. Liberalen en socialisten zullen in blok naar Brussel gaan.Deze kleine stad zal voorzeker voor geene enkele andere onderdoen en eene massa betoogers leveren,0111 te Brussel luide hunnen wil te doen kennen. GEERAARDSBERGEN, met hare gekende geestdriftige en strijdvaardige bevolking, zal ook niet ten achteren blijven. Al de man- men en vrouwen zullen aan hunne plichtniet te kort komen en een sterk bataljon vormen in den stoet. Ook de vrijzinnige buitenbevolking van het Arrondissement Aalst moet opmarchee ren en de rangen komen versterken. Wanneer al de vrienden de noodigo pro paganda voeren,in de VIJF "WEKEN die ons nog overblijven,dan zal het Arrondissement Aalst,het socissenland van den heer Woeste, te Brussel door minstens 5000 MANIFES TANTEN vertegenwoordigd zijn. Vrienden, dit kan, dit moet Allen op naar Brussel op 15 Oogst Leve hei Zuiver Algemeen Stemrecht Weg met de school bons wet deelt de vergelijkende tabel mede van de opbrengsten der uitbating van Staatsspoor- vegen, posterijen, telefonen en zeevaart gedurende de jaren 1910 en 1000 IJZEREN WEGEN. Jaar 1910 fr. 308,599,833,30 1909 fr. 880,729,105,63 Meer in 1910 fr. 27,870,787,66 POST. Jaar 1910 fr. 10,123,037,97 1909 fr. 37,481,623,97 Meer in 1910 fr. 2,041,413,98 TELEGRAFEN. Jaar 1910 fr. 0.589,566,20 1909 fr. 5,957,249,12 Meer in 1910 fr. 632,317,08 TELEFONEN. 1910 fr. 11,588,048,14 1909 fr. 10,333,700,57 Jaar Meer in 1910 fr. 1,254,347,57 ZEEVAART. Jaar 1010 fr. 7,277,361,70 fr. 6,422,997,21 1900 Meer in 1910 fr. 854,364,49 En veor de Staatsbedienden kan er zoo weinig af van al die meerdere ontvangsten. De stakende zeelieden in Antwerpen heb ben eene eerste overwinning behaald. De bijzonderste ENGELSCHE LIJNEN hebben de eischen der zeelieden ingewilligd. Dat is reeds een schoon resultaat. Maar, zeelieden en werklieden, past op De staking duurt nog onveranderd voort voor alle belgische en hollana- scheschepen. Niemand mag dus voor deze schepen werk aannemen. Wij vestigen er de aandacht op, dat bij zonder de bestuurders van de Itod-Star-Liiie al doen wat mogelijk is om overal maar on derkruipers te vinden. Met de schoonste beloften tracht men werklieden te vinden om de stakers te on derkruipen. Natuurlijk worden zy, die naar de belof- tens der zieihonden luisteren, vrooseiijk bedrogen, en ontdekken gewoonlijk als het te laat is, dat men hen in het ongeluk gehol pen heeft. Zij die nog nooit gevaren hebben weten niet hoe een hondenleven hen te wachten staat, en weten ook niet dal ais zij eenmaal aangemonsterd zijn, zij niet meer weg kun nen loopen of zij worden gestraft met ten minste 45 dag-en gevang en ver lies van hun loon. ZEELIEDEN en WERKLIEDEN, past dus op. Wijst elk aanbod om onderkruiper ie spelen at'. Vergeet niet dat zij die U trachten over te halen, mensehen zijn zondereeren karakter, menschen wie het slechts om uw GELD to doen is en die er niets mede inzitten over hetgeen U te wachten staat. Namens de Belgische. Zeemansbond, HET BESTUUR. Veel GOEDKOOPER en daarbij veel BETER zijn de K A AIM AC HIEN E N van het huis Mécanicien, 77, Kattestraat, Aalst. Üe rede is gansch eenvoudig, wij werken met eigen personneel en hebben nog kosten aan admi- i istrateurs. diiecteurs, controleurs, voyageurs, placeurs noch gérants, en houden ons met eene ordentelijke winst tevreden. BEGREPEN geachte Medeburgers. Gemak van betalen. Reparatie van alle stelsels. Altijd occasiemachienen te koop. Geringe prijs.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2