DE INTERNATIONALE. Doen de democraten mede aan de betoogmg van 15 Oogst? Na 6 maanden strijd Een en ander. Iels 0111 (e lachen. bij Prosper Blanckaert, Kerkstraat. Aalst. Burgert. Stand van Ninove. Voor de Stakers. Slrijdfonds. Ontwaakt, verworpenen der aarde Ontwaakt, verdoemden in hongers sfeer Reed lijk willen stroomt over de aarde- En die stroom rijst al meer en meer. Sterft, gij oude vormen en gedachten Slaafgeborenen, ontwaakt, ontwaakt Re wereld steunt op nieuwe krachten, Begeerte heeft ons aangeraakt De heerscliers door duivelsche listen Bedwelmen ons met bloedigen damp. Broeders, strijdt niet meer voor andere Breekt de rijen!Hier is uw kamp [twisten, Gij die ons tot helden wilt maken, O, Barbaren, denkt wat ge doet. De staat verdrukt, de wet is tegen, De rijkaard leeft zelfzuchtig voort Tot het merg wordt d'arme uitgezogen En zijn recht is een ijdel woord. Wij zijn het moe naar anderen wil te leven, Broeders lioorl hoe gelijkheid spreekt Geen recht, maar plicht is opgekomen. Geen plicht, leert zij, waar recht ontbreekt. Wij hebben waap'nen om hen te raken, Die dorstig schijnen naar ons bloed. Makkers, ten laatste mate Tot den strijd ons geschaard. En d'Internationale Zal morgen heerschen op aard. - M. Daens en zijne getrouwe blinde volge lingen hebben in hun congres gestemd geen deel te nemen aan de betooging voor A. S. op 15 Oogst, te Brussel. Dechristene democraten van Bruggejieb- ben reeds besloten er met vlaggen en claroe- nen aan deel te nemen en Priestèr Fonteyne, doet een oproep in 't Recht» tot alle chris- tene democraten, om op 15 Oogst naar Brus sel op te rukken. Wat, zijn de christene democraten toch eensgezind Ze zijn een handvol, en d'een willen rechts en d'ander links. .y Kunnen de christene democraten van Aalst, den stap niet doen, die M. Fonteyne reeds doet 't School wetsontwerp zal men zeggen. Maar M. Fonteyne is een priester, en dien aarzelt niet mede op te marcheeren, waarom zouden M. Daens en zijne Aalstersche vrien den hot ook niet doen Tenzij ze zelf beweerden, dat Priester Fon teyne een SLECHTEN CHRISTENEN IS! Maar wat is de houding van M. Daens toch zonderling. Niemand verstaat er zich aan en er scheelt voorzeker iets. Inderdaad, in plaats van oproepen tot deelname, vindt men in zijn Land van Aelst venijnig schrijven. De liberalen zijn nu het A. S. toegetreden; dus eene goede aanwinst voor de zaak, want als de liberale partij ernstig wil medehelpen, hetgeen ze overigens beslist is te doen, dan zullen wij naar het A. S. niet lang meer hoeven te wachten. M. Daens schrijft letterlijk - Doch zou liet waar zijn. dat vele liberalen - Algemeen Stemrecht uitroepen NTTom het te doen stemmen BINNEN -1 OP - 5 jaar- In anderewoorden is zulks tot de katho lieken zeggen GEEFT NIET THE DE LIBERALEN MEENEN HET NIET ERN STIG. Als men op dergelijke wijze eene zaak wilt dienen, kan men geen beter bewijs leveren van DIE ZAAK een verrader te zijn. De staking der Eecloosche Wollebewer- kers die meer dan 0 maanden duurde is bij gelegd in T voordeel der werkers. Wat was de reden dezer staking De werklieden van Eecloo, voornamelijk de wevers, hadden zich in den laatsten tijd sterk vereenigd, wat door de patroons met. ledige oogen aanzien werd, en voor ge- volg had dat de onvereenigde het beste werk ontvingen en de vereenigde het. slechtste. Nog erger, een vereenigd lid wierd zijn werk ontnomen, aldus wilden de hoeren hunne werklieden terug uit do vereeniging trekken. Hierdoor brak in La Lieve de sta king uit. Ziende dat dit niet hielp om do werklieden schrik in 't hart te jagen, besloten de fabri kanten der andere fabrieken al de werklie den op straat te werpen en riepen den lock out uitHierdoor waren in Eecloo meer dan 500 werklieden zonder werk Na 3 maanden strijd wilden de Hoeren het werk laten hernemen, in de voorwaarde, dat er slechts 50 op 100 werklieden teru°' het werk mochten hervatten en do overige 50 naar keus zouden genomen worden, en wilden geene enkele verbetering toestaan. Onze mannen verwierpen dit schandelijk voorstel der patroons. Integendeel namen de dompers dit voorstel aan, waardoor op 100 werklieden er 50 moesten afwachten of zij nog werk zouden bekomen De chcffen dor dompers ziende dat hunne eigen mannen hen niet wilden volgen in bun vuil werk, veranderden van handelwijze. Naenkeledagen dat zij aan den Gouverneur] de fabrikanten en onze landelijke Textiel federatie geschreven hadden, het. werk ie zullen hernemen, 50 »or honderd slachtof fers achterlatende, schreven dan in hunne bladen, dat de voorwaarden der patroons onaanneem baar waren. Wat moet men van zulke cheften wel den ken Moet het gezegd zijn dat door zulke handelwijze de dompers niet alleen bij de werklieden maar ook bij de fabrikanten alle waardigheid verliezen Dat noemt men in 't vlaainscli doenwijze van zotten En zulke lieden stellen zich voor ernstige vakleiders te zijn De overeenkomst is heden gesloten in de volgende voorwaarden 1. Al do werklieden aan 't werk, dus geen slachtoffers. De daghuurwerkers bekomen een loon opslag van 1 tot-2 t'r. per week. 3. De wevers zullon voor't slecht werk, minstens 3,75 t'r. per dag winnen. 4. De vakbond der werklieden wordt door de fabrikanten erkend. 5. Voor alle geschillen zullen de bazen met hunne werklieden onderhandelen. G. Ook de weggezonden werkman voor de staking in La Lieve herneemt het werk. Ge weet dat de dompers zullen schrijven, dat liet eene slechte voorwaarde is en op de socialisten zullen donderen zooals het met Ingelmunster gebeurde, maar onze lezers weten wat die felle jannen 3 maanden gele den wilden aannemen. GOED NIEUWS. De vreemde koeibeesten mogen levend binnen, hetgeen voor gevolg moet hebben afslag der beesten, dus afslag op 't vleesch. Een antwoord. ons door de Fsines Roos-Geerinckx-De Naeyer gezonden, wordt om verschillige redenen niet geplaatst. Maria Steppé wonende Groenstraat, maar aangehouden voor kindermoord, is tot 5 jaar gevang ver oordeeld geworden. Onze lezers weten, dat) ze bekend had, liaar kind versmacht te heb ben, en het dan in den vijver, achter den hof der Jesuieten in Mijlbeke te hebben gewor pen. De Gemeentekiezingen zullen in October plaats hebben. De katho lieken hebben bijeengeweest en hun besluit is, dat de gemeentekiezirigen niet zullen verdaagd worden. Het sneekelbakje Wauwermans zal nu zijn voorstel niet uithalen, hetgeen hij met zoo veel lawijd had aangekondigd, 'tis te zeggen: voorstellen de gemeentekiezingen te verda gen en liet kiesstelsel één to maken. Do dompers willen dus van geene verande ring, en om het hun betaald te zetten, zou ei- overal moeten kartel gemaakt worden, om hen buiten de gemeenteraden der groote en anti-klerikale steden te houden, hen aldus op vredelievende wijze dwingende, meer eerlijkheid en rechtvaardigheid in ons kies stelsel te brengen. Stokhaver. Een vperman zekeren J. X.... von Molen beek kwam onverwacht naar huis vergezeld van zijn broeder. Hij zag zijne vrouw niet en de kinderen zegden, dat hunne moeder on passelijk was geworden en naar bed was ge gaan. X... vond zulks zonderling, daar zijne vrouw 's middags zoo gezond was als een blieksken, en liij meende daarenboven ge rucht te hebben geboord. Men doorzocht liet huis, en een gebuur wierd van onder een bed gehaald. X... en zijn broeder sloegen er op met een bessemsteel en den man kon meer dood dan levend vluchten. Dan was het de beurt aan de ontrouwe vrouw, die ook haar deel kreeg en genoegen had, wanneer ze de straat kon bereiken. Zoo is t bijna altijd. Wanneer de dompers in hunne stoeten en manifestatiën eene dreigende en uitda gende houding aannemen,en ze krijgen eens ferm op de ooren, dan schreeuwen de katho lieke gazetten, dat de tegenstrevers onver- draagzamen zijn, dat ze hunne mannen af rammelen en zoo meer. Hoort eens Volksstem, wij kennen de dompers van Aalst heel goed'; wij kennen ze vooral aan hunne uitdagende en stoute houding, omdat ze weten, dat hier de poli tieagenten hunne knechten zijn, en dezen nog op hunne kneukels krijgen, wanneer ze tegen den een of anderen miskweekten dom per, om zijne stoutheid en brutaliteit eene klacht hebben durven neerleggen. __j De dompers van elders zijn al niet veel beter, en ais ze dan zoo goed toegetakkeld worden, wees maar gerust, dan zullen ze 't wel verdiend hebben, want daar waar de dompers moeten zijn, rekenen ze op de be scherming der hoogerc overheid. Wat zagen wij in Aalst Met de kiezing sloegen de dompers met hunne stokken een liberalen jongeling bijna dood. Ze weigerden de toegekende schade vergoeding te betalen en gingen achter de rendels. Toen ze gelost wierden, dan wier en die moordenaars als helden stoetsgewijze in gehaald, in rijtuigen bespannen mot. twee paarden, geleid met witte teugels en aan die inhaling nam deel de stedelijke overheid met den burgemeester Gheeraerdts aan 't hooid. Het hoofd der politie was dus op post, om moordenaars in te halen. Is het dan te verwonderen dat de katholie ken uitdagers zijn, wanneer ze op de be scherming van zulke mannen mogen reke nen De Volksgazet zegt dat 't Statiekwartier niet in de gratie der dompers staat, sprekende over den kiosk. Zou de Volksgazet ons niet kunnen zeg gen of het niet is, om IN de gratie dor dom pers te komen, dat 't Statiekwartier zinnens was, het socialisten muziek te vragen, een concert te willen spelen, en het niet heeft durven doen, om de dompers NIET te mis hagen Jacht maken op actiën. De hoeren bestuurders van lioogergenocm- de Usines, hebben in een vorig schrijven ge zegd, dat de sociale koeponk nippers nu jacht zullen maken op hunne actiën. Welnu er jacht op maken is zoo zeer niet noodig, want de actiën die aan die heere.n 500 Iranken hebben gekost, hebben nu eene waarde van ÏIOO franken Zulks beteekent, dat liet kapitaal (3 milli- oen franken) dat die boeren nebben samen gebracht, nu eene waarde heeft van 0,000,000 franken, zegge S millioen 300 duizend franhen pus nog eene zuivere winst van 3 millioen 000 duizend franken. oegen wij nu de vroegere opgesomde winst van 4,124.000 fr. bij deze, dan beloopt de boeren hunne winst lot 7,724.000 fr. in negen jaar tijds. Ge ziet het, deloonen hunner werklieden moeten klein blijven, 'f Is die hoeren onmo gelijk ze te verhoogen. Maar wat is 'i 't Begijntje zegt het im mers ook de kleinste daghuurkens zijn de zaligste Als men liièr gansch zijn leven armoede heeft geleden, dan wacht hiernamaals u het. eeuwig rijk der hemelen. Zulks geldt niet voor ae rijke actionnairs, dat is waar die moeten eeuwig branden De stap die de liberale partij nader het Zuiver Algemeen Stemrecht komt te doen is verheugend en beteeken is vol. Zij verschillen nu nog enkel met ons op gebied van ouderdom. Wij stellen 21 zij 25 jaar. Wij begrijpen nogthans niet, waarom de liberale partij er nog aan houdt 25 jaar te stellen. Op 21 jaar is men voor de wel meerder jarig, dus zelfstandig en onafhankelijk. Men erkent u dus op 21 jarigen ouderdom reeds verstandig genoeg, om zelfstandig zaken te doen, fortuinen te beheeren, in een woord te handelen naar goeddunken. Waarom is men op dien ouderdom niet verstandiggenoegoni wettenmakers te kie zen Toen het cijnskiesstelsel bestond, was men op 21 jaar kiezer, als men maar genoeg duiten had. Juist alsof't- verstand in de dui ten zit Nu, het meervoudig stemrecht bestaat, nu moet, men 25 jaar oud zijn, en de liberalen houden daar aan. 't Is belachelijk en niet uit te leggen. De liberalen hebben nu nog één slap Ie doen, 't is hun aan te sluiten bij onzen eiscli Algemeen Stemrecht voor alle bei- gen, op 21 jarigen ouderdom. Het is do eenigsie eerlijke forinuul. SO per cent!. M. De Naeyer heefl in den gemeenteraad gezegd, dat er liberale patroons zijn, die er zich op hernomen, dat hunne niaatseiiap- pijön 50 per cent winst afwerpen. Zulks is voorzeker vet, en overgrooto woekerwinst. Moest M. Do Naever ons die maatschappijen noemen, en ons hunne bilans mededeelen of'aanwijzen, wij zouden ze af kondigen, want de liberalepalroons zijn doorgaans weg met de katholieken Tak koord orn de loonen der werklieden laai» te houden. Zij ook zijn geldmannen die het werkvolk stroopen. Zulks bewijs! eenvoudig, dat de work- mensclicn aan één zeel moeten trekken,want dank hunne verdeeldheid verbrokkelt hunne macht, alhoewel hunne eischen om meer loon, orn een beier bestaan, meer dan ge wettigd zijn. De feiten bewijzen liet nu zonne klaar. Voor de onderwijzers en onderwijzeressen. Onze vriend Berloz heeft in de Kamer voorgesteld een krediet te stommen van 3 1/2 millioen om de jaarwedde van het onderwijzend persooneel te verhoogen. Gezel Berloz w il dat hei minimumloon L~,oo franken weze, met eene jaarlykscho verhoo ging van 5o franken. Wij zullen nu eens zien of de katholieken het gemeend op hadden, om 't lol van lief onderwijzend persooneel te verhoogen, wanneer ze in hui Jauieus school wetsont werp, de verhooging hunner jaarwedde aankondigden. Als zij liet ernslig meenden, dan zullen zij hei voorgesteld krediet goedkeuren. Wij zullen zien. Overtredingen van de Eostwet. Het Beheer van Posterijen herinnert dat hel, luider.s artikel 29 der wet van 30 Mei 1879, verboden is op strafte van rechterlijke vervol gingen, die het Bestuur bevoegd is iD te span nen 1°) Brieven, zelfs opene, of nota's die kun nen dienen al6 eene werkelijke briefwisseling, te voegen bij nieuwshladen, drukwerken, han delsstalen of zaakpapieren, door de post ver zonden tegen verlaagden prijs. 2°) Op die verzendingen of op hare omsla gen, strooken of verpakkineen, geschrevene of andere aanwijzingen of merken ie zetten, uit makende eene werkelijke briefwisseling of kun nende daarvoor dienen, behoudens de uitzon dering bepaald voor adreskaarten en naam kaartjes. gefrankeerd rnot ten minsten 5 cen tiemen. Het publiek wordt verwittigd dat strenge waakzaamheid wordt uitgeoefend ten opzichte dier verzendingen, om de overtredingen vao voormeld verbod na te gaan eo-daarvan pro ces-verbaal op te maker, ovprrcnkomslig de wet. In het 1e kwartaal van dit jaar werden 127 personen bij het Gerecht aangeklaagd om, on der den postzegel van legen I centiem gefran keerde prentkaarten, eene werkelijke en per soonlijke briefwisseling verdoken te hebben. JUNI 1911. Hoe lang zijn de mannen Jong Een blad heefl eene rondvraag uitgeschre ven Hoe lang zijn de mannen jong Honder den antwoorden zijn binnengekomen Ziehier eeuige daaronder Mannen zijn jong lot het oogenbhk dat vrou wen ze met nevenbedoelirgen bemiDneo. .Mannen zijn jong tot het oogecblik waarop zij in hel huwelijk treden. De mannen komen de vrouwen jong voor zoolang zij als minnaars optreden, die niet belachelijk zijo De man is jong lot hij verzekert dat hij nog zeer bedrij vig en zeer jong is. De man is oud wanoeer hem jonge meisjes met koude lippen kussen De man begint te verouderen, acht dagen na zijn huwelijk, Alleen de jeugd koopt, zonder na te denken, katten in zakken wanneer hel liefde geldt. Wanneer de dochter u toelacht en de moeder bet voorhoofd flonsl. zijt gij jong. Omgekeerd, zijt gij oud. Wanneer men over de vrouwen als wijsgeer en niet als dichter oordeelt, dan is men niet meer jong. Oud is men wanneer men zich niet meer door vrouwen laat bekoren. Dit hangt van de omstandigheden af, de mannen meenen voor hunne vrouwen dat zij vioeg oud worden, voor andere vrouwen verzekeren zij altijd jong te zijn. De man is oud wanneer bij niet meer kan knielen om eene schoone vrouw den schoeD te snoeren. De man is jong wanneer de vrouw zijn offer is, en oud wanneer hij het offer der vrouw is. - De man is jong zoolang bij de vrouw ijverzuchtig kan maken. Dit laat ste antwoord werd geprimeerd. Wij lezen in eene ordonnantie van 1 481gevonden in bet archief van Puydu-Dorae Al wie, man of vroaw, boter zal hebben verkocht, inhoudende rapen, steenen, of iets anders, zal gevat, en aan onze kaak van Ponlel tentoongesteld worden. Dan zal men hem met geweld de boter op het hoofd plakken, en ze daar laten staan tot de zon ze gansch beeft ge smolten. De honden mogen ze komen aflikken, en het kleine volk mag de schuldigen uitschel den naar beliefte met eerroovende scheldwoor den (zonder nochtans God, den Koning of iemand anders te kwetspo). En zoo het weder nil t gunstig is, en de zon niet warm genoeg, dan zal den overtreder op dezeHde wijze wor den ten toongesteld in de groote zaal van de gevangenis, voor een schoon groot vuur, waar eenieder hem kan komen zien... Al wie, vrouw of man, gedoopte melk beeft verkocht, krijgt een trechter in de keel en hem zal de gedoopte meik worden opgego ten lot dat een geneesheer of harbier zegt dat, hij zonder levensgevaar niet meer kan slikken Kwam dien tijd eers terug, hel zou er hem Lief uitzien, niet de tegenwoordige melkdoo- pers en hotervervalschers. Uit gewoonte Ik begrijp niei, xcide oen koetsier, wat lat peerd scheelI hel kreeg' dezen morgen toch genoog drinken en hij elke pomp blijft het staan. Wel, T hoéft freonen dorst, '1 is uit ge woonte. Hoe, uit gewoonte Ja, vroeger w as het in dienst bij eenen melkboer. De Kinderen. Karei ken. Papa, mag ik die taart heb ben f. Papa. Dat moet gij aan mama vragen. Karelken. Hebt gij hier dan niets te zeggen, papa Reden van afslag. Een koopman in olie komt hij eenen schil der en vraag! hein Mijnheer, if; zou gaarne mijn portret bobben. Hoeveel moet hel kos ten Drie honderd frank. Drie honderd Irani; het is wel wat duur. 11; kan het niet voor minder maken, mij 11 heer. -- Maar als ik /elfde olie lever, zal het nii.l clan niet minder kosten Alwie moeite heefl, om bij zijn kleermaker gediend te worden voor Kermis, zal weldoen zich een gemaakt kostuum aan te schaften, Men zal er zelfs nog eer.ige franken mede prnfiteeren, zoo goedkoop is men er gedieod. GEBOORTEN Mannel. 1. Vrouwe] 1 OYERLIJDENS Mathilda-CarolinaDo Schuitenoor, 28 j., zonder bcroeji, echt"o- noote van Alfrea Merckx, Geeruurdsberg- schesirnat doodgeboren kind, vrouwelijk Ili-dienden ilaml aan Hand,? weken, l.rii. Ontvangsten vorig.- wekrn 291.95. Bedienden Hand aan Hand, 2 weken, 2,80.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3