lle Jaar. Nr 29. Prijs per nummer 3 centiemen. 16 Juli 1911. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Arbeiders en Burgers, op 15 Oogst, allen naar Brussel, naar de LANDELIJKE BETOOGING, ingericht tegen het wetsvoorstel Schollaert en voor het Zuiver A. <S. De Christene democraten en de Betooging op 15 Oogst te Brussel Hoe men Woeste behandelt Priester Fonteyae en Pieter Daens IIIII DAKKAMER cht en ïrijht* ANNONCEN Rechterlijke x fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, Ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden tr. 6 6 12 Een iaar 2 o" Suiten BklqiF. Een jaar 5,0, Men abonneert zich op alle postbureelea. Het is van belang voor onze lezers, de houding der Christene democraten te laten kennen, in zake de aanstaande betooging voor A. S. op 15 Oogst te Brussel. Het zij vooraf gezegd, dat die betooging zal grootsch, wonder grootsck wezen, want alle ware aanhangers van A. S. zullen dien dag op post wezen, en door hun getal de katholieke regeering toonen, dat het met vuur spelen is, langer weigeren toe te ge ven, aan den rec-htmatigeri eisch van de meerderheid van het belgische volk. Nogthans heeft de betooging een dubbel doel, want terwijl wij manifesteeren tegen het hatelijke schoolwetsontwerp Schollaert eischen wij ook A. S. De iiberale partij die vroeger aanhanger' was eener tweede stem voor den huisvader 35 jaar oud, heeft hiervan afgezien en is het A. S. toegetreden, spijtig genoeg, niet op 21 jarigen ouderdom zooals de socialisten het willen en zooals de rechtvaardigheid het eischt, maar op 25 jaar. Zoodat er op 15 Oogst te Brussel zal gema nifesteerd worden, TEGEN het school wetsontwerp Schollaert (liberalen en socia listen samen) en VOOR bet A. S. op 21 jaar door de socialisten en op 25 jaar door de liberalen. Het verschil van ouderdom om kiesrecht te hebben belet dus niet, dat liberalen en socialisten op den zelfden dag, in de zelfde rangen zullen opmareheeren. En waf is nu de houding der Christene democraten, die zich ook verdedigers ver klaren van 't A. S. J Priester Fonteyne zegt, in een artf^ kei verschenen in 't Recht van 2 Juli 1911. Den 15 Oogst, al dat democraat is naar - Brussel opgestroomd, eene volkszee die alles zal overstroomen, geen smeekende - stemmen meer, maar het fiere recht eischende volk Al ware ik maar alleen, met eenen stok - en eenen groenen lap... ik zal er bij zijn - Maar neen, oh neen, ons volk zal er zijn, onze kloeke vrije democraten zullen er zijn, ontelbaar, allen onwrikbaar trouw, - tót in den laatsten grooten slag En verder van dezelfde hand,dat de Brug sche democraten reeds besloten hebben, in groote geestdrift en met algemecne stem men, aan de betooging deel te nemen. De taal van Priester Fonteyne is dus eene kloeke taal, ten voordecle van het heilig recht aller heigen. DOOR OTTO ROQUETTE. 9° Vervolg. Opgewonden liep zij door de laan, brak eene late roos af, en ontbladerde die in ver strooidheid'. Eindelijk zag zij Leonard aan komen. Leonard, riep zij hem toe, wat hebt gij met mijn vader gehad - Hij zag haar verrast aan. - Met mijnheer During Niets, zoo ver ik weet Een trek van misnoegen kwam op haar gelaat. Waarom zegt gij de waarheid niet, Leonard Gij hoort toch, dat ik weet, dat er iets voorgevallen is. u Maar juffrouw, ik weet er niets van Heelt, mijnheer During iets op mij aan te merken Het kan zijn, maar hij heeft er nog niet met mij over gesproken. Zij zag hem uitvorschend aan. Niet Leonard, wees openhartig, gij ziet, dat ik er ongerust over ben. - Maar ik zeg nogmaals, juffrouw, dat ik zelf zeer verwonderd ben, dat mijnheer Du ring misnoegd op mij is, en dat ik er voor het oogenblik de reden nog niet van weet. Een «ogenblik zweeg Florentine. Het is En wat is het antwoord van M. Pieter Daens, op deze zuivere taal Niet mede manifesteeren Hij schrijft in zijn Land van Aalst - van 9 Juli 1911, dat op 11 Juni van dit jaar, de Christene democraten in algemeene verga dering besloten hebben, geen deel te nemen aan dé betooging, wanneer zij ook tegen het Schoolwetsontwerp was gericht,en hij voegt er letterlijk bij Geen enkel WA HE Partijge noot, den naam van democraat den naam van Christen waardig, zal deelnemen aan de betooging te Brussel. - Begrijpt ge, vriend lezer? Pi-iester Fonteyne, de Brugsche Christene democraten, zijn'geene democraten, zij zijn zelfs dien naam niet waardig en wat het ergste van al is, het zijn geene Christe nen Priester Fonteyne geen chris ten M. Daens zegt het zelf in zijn blad Als het de katholieken zegden, dan was het laster, als de geestelijke overheid M. Fonteyne en Priester Daens, den overle denen broeder van den verdwaalden Petrus in den ban der H. Kerk sloegen, dan huil de M. Petrus en had geene grove woorden genoeg om te protesteeren. Nu zegt zegt hij het zelf, nu is hij in volle dig akkoord, mot dezen die zijn broeder hebben vervolgd, gebroodroofd en ver moord, en die tot liëden niets hebben ge spaard, om Priester Fonteyne hetzelfde lot te doen deelen Priester Fonteyne is een god- delooze M. Daens hoe laag zijt ge gezonken. Alzooin 't aanzien van elk, in 't openbaar, in uwe bladen, een uwer beste en moedigste medestrijders verloochenen, hem lasteren op zoo eene gemeene wijze alzoo eene gansche afdeeling (der Brugsche Christene democraten) ongenadig alzweepen, omdat zij u zoo lang getrouw en moedig hebben bijgestaan en gevolgd, hen alzoo uitgeven voor niet christeneneen naam waar mede zij ten allen tijde geschermd hebben en zoo fier op waren, wel M. Daens dat is die menschen uitschelden voor gewezen huichelaars. Maar M. Daens, wanneer de socialisten manifesteeren TEGEN het Schoolwetsont werp Schollaert en VOOR A. S. op 21 jaar wanneer de liberalen opkomen TEGEN het Schoolwetsontwerp en VOOR A. S. op 25 jaar, waarom kunt gij met uw volk dan niet mede opmareheeren voor A. S. alleen mogelijk, zeide zij daarop." Maar denk eens goed na, Leonard, is er niets, dat aan leiding tot misnoegen tusschen u en vader kan geven Als er op 't oogenblik nu niets is, dan misschien vroeger. Hij schrikte en het bloed steeg hem naar het aangezicht, terwijl hij het meisje verle gen aankeek. Hij vreesde dat zij zijn geheim kende. Zijne ontroering ontging Florentine niet. Dus is er toch iets riep zij uit. Waar om hieldt gij het voor mij geheim. Was ik niet altijd openhartig en vertrouwend jegens u Leonard, ik moet het weten O juffrouw, laat my gaan ik durf niet zeggen, wat ik zelf wenschte Ja, er drukt mij een geheim, en het is mogelijk, dar Meneer During daar achter is gekomen. Eens moest dat toch gebeuren, en zoo mag dan deze dag dien verschrikkelyken last van mij wegnemen Florentine nam deze woorden in eene tegenovergestelde beteekenis op. Zij dacht, eene verklaring zijner wederliefde te zullen hooren, en was nu verschrikt door deze onverwachte haast. Met een gloeiende blos op het gelaat wachtte zij en wist niets te antwoorden. Zoo ontstond er eene pijnlijke stilte. Hij ging. niet voort, met hetgeen hij slechts aangeduid had, zij wachtte en vrees- Zullen de liberalen en de socialisten de tegenwoordigheid van Priester Fonteyne en de brugsche christene democraten aanzien, als mannen, manifesteerend tegen het Schoolwetsontwerp In 't geheel niet! Zij eischen met óns netA. S. en dien wil, dien cisch stellen ze met ons op' 15 Oogst in de straten der hoofdstad. Maar voor M. Daens is zulks onmogelijk. Sedert zijn verblijf bij het gewezen hoofd van 't gouvernement M. Schollaert, is zijne houding zoo veranderd,-dat hij het over het hart niet meer kan krijgen, als er iets ge daan wordt tegen de katholieken M. Daens wil malgró, bongré, den redder der katho lieke regeering zijn, en hierom doet hij nu zelfs niet mede om liet AS. te veroveren. Welnu, met of zonder, of zelfs tegen M. Daens, zullen wij het A. S. wel weten te ver overen, en ook zorgen, dat liet hatelijke schoolwetsontwerp der katholieken er niet komt, en zooals de beweging tegen het schoolwetsontwerp wonderwel is gelukt, niettegenstaande M. Daens den bondgenoot was der dompers, zoo ook zullen wij den strijd voor Z. A. S. voltrekken, zonder M. Daens, maar v ij zullen toch dit gewonnen hebben, dat liet masker van M. Daens zal zijn afgerukt en dat liet volk zal klaar zien, in al de jezuietensireken, door M. Daens in den laatsten tijd volbracht. Een volk kan tijdelijk bedrogen worden, maar eeuwig duurt liet niet. Hopen wij, dat het voorbeeld van Priester Fonteyne veel navolgers vinde, en dat op 15 Oogst al dezen te Brussel zullen zijn die waarlijk het A. S. genegen zijn en liefheb ben. A. NICHELS. N. B. Het is met een oprecht genoegen dat wij vernemen, dat de Ghristene demo craten van Denderleeuw besloten hebben, met hunne fanfare deel te nemen aan de betooging van 15 Oogst. En zoo kan het heel gemakkelijk gebeu ren, dat M. Daens en zijn groepje Aalster- schevolgelingen weldra alleen zullen staan. Zooveel te beter. Ziehier een artikel van De Dender2 Juli ign, met zinspreuk Godsdienst VaderlandVlaanderen voor Christusuit gever Couck, te Denderleeuw en overge nomen door het katholiek weekblad De Voorwacht Ninove De heer Woeste mag onze vertegenwoordi ger noch zijn noch blijven qu'il s'en aüle Och ja, dat is een hatelijk woord de te gelijk liet vervolg zijner woorden. Zoostonden zij heiden van elkander afge wend naar den grond te kijken, tot dat Leonard plotseling Florentine's hand greep en zeideVergeef mij, Florentine, dat, ik u zoo lang bedrogen heb, maar (tod is mijn getuige, dat geen eigenbaat daarbij in liet. spel was. Altijd spraakt gij minzaam tegen mij, kwaamt mij vriendelijk tegemoet, hoe kon ik u ontwijken Maar ga mijn gedrag tot heden toe, eens goed na, dan zult gij zien, dat ik nooit gehuicheld heb, en slechts dankbaar aannam, wat onmogelijk af te wijzen was. Vergeef mij, ik wacht mijne veroordeeling al'- Hij keek de laan in. en zweeg op eens. Voor Florentine waren zijne woorden ge heel onbegrijpelijk, zoodat zij nu eens ver wonderd naar hem opkeek, en dan weder hare oogen naar don grond sloeg. Toen zij nu echter de richting zijner blikken volgde, bemerkte zij tot haren schrik haar vader, die met neef Karei in de laan aankwam. Zij trachtte bedaard te zijn en ging hem te ge- moet. Leonard volgde. Meneer During wierp zijne dochter een strengen blik toe. doch do tegenwoordigheid van den neef, oen bemin nelijk, vroolijk jongmensch, was voor het oogenblik eene afleiding", en daar deze niets vermoedde van hetgeen de drie anderen maar de Heer Woeste zelf zal er de bit terheid van weten, omdat hij het zelf voor M. Schollaert gebakken heeft. Elkeen kent genoeg de gebeurtenissen en de feiten dat ons tot dit strenge besluit komen dwingen. Het voorstellen der nieuwe schoolwet, met hare lang gewenschte grondslagen van vrijheid en gelijkheid, had in gansch de katholieke partij, en ook in ons arron dissement het heilig vuur doen ontvlam men. Onze levensader was geraakt en wij juichten in blijde hoop dat eindelijk aan onze heiligste verlangens RECHT zou geschieden. De strijd voor de schoone ziel onzer kinderen, de strijd voor de godsdienstige vrijheid is in België altijd de levensstrijd Mer katholieken geweest. En nu weerom had hij aller herten weer aangevuurd ons doen gevoelen wat onze ouderen in i884 hadden gevoeld hij had onze partij in grootsch leven doen opblakeren hij had reeds den stormloop der gocldelooze Logie in 's lands Kamer weken lang zegevierend afgeslagen..de zegepraal lachte ons toe.. En ziet Als alle katholieken hijgend en hopend naar de eindstemming wachtten om in jubelend gezang het zegelied van het lang verdrongen recht te mogen aanheffen met een danklied voor het kabinet Schollaert om zijne moedige en edele daad, is AL LES IN EENS gebrokenen SCHOL LAERT en ONS RECHT gevallen Welke teleurstelling Men zegt het is uit schrik voor het ge spuis het is hiervoor of daarvoor of gin- dervoor NEEN SCHOLLAERT en met hem de lang verwachte SCHOOLHERVOR MING zijn gevallen niet uit schrik, niet overwonnen door den vijand, niet door ontrouw van zijn eigen legermaar verlaten.... verslagen.VERRADEN door M. WOESTE, ONZEN volksverte genwoordiger Er is dan in T gansche land, in de gansche katholieke partij in ons arron- r Jgavracaj»! '*110;;11— 1 wiimi p—Mi bezig hield, hielp dit veel om de gedrukte stemming niet te doen uitkomen. Men ging aan tafel. De neef nam de leiding van het gesprek bijna geheel op zich, hij vertelde van Parijs, waar hij pas geweest was, en allen waren hem dankbaar, dat zij daardoor niet behoefden te spreken. De koffie werd in de tuinkamer gebruikt, waarbij liet Leo nard niet ontging, dat Kard Florentine met zeer veel beleefdheid behandelde, waarover hij zeer in zijn schik was. Eindelijk stond de koopman op, zeggende - Nu, mijn kind, laat ik onzen neef aan u over, wij anderen moeten nog aan onze zaken. - Karei bood zijne nicht met glinsterende oogen den arm aan, om den tuin in te gaan, terwijl zij een angstigen blik op haren vader sloeg. - Gaat gij met mij naar het kantoor, - zeide de koopman tot Leonard, ik heb u nog iet» te zeggen. - Zij gingen. Leonard was op alles voorbe reid. Meneer During trok eene Iade van zyne schrijftafel open en haalde er een bontkleu rig zijden doekje uit te voorschijn. - Neem dai doekje maar mede, Leonard, - zeide hij, - Gij zuil zeker eerder in de gelegenheid zijn. het aan de eigenares terug te geven, dan ik. Als gij ten minste dat dookje kent... - Wordt voortgezet.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1