Het openbaar Debat HET ROOD VERRAAD. Velodroom va» Aalst. De vliegronde van Europa. Burger!. Sland van Ninove. dat wij aan de kristene vakbonden van Aalst voorstelden over het zoogezegd rood verraad te Ingelmunster, wordt door de dompers nietttanraard.' Pierken, de chef en leider der kristene vakbonden, tracht aan de leden hunner vak bonden te doen gelooven, dat zij niet bang zijn van dit. debat, doch liet moet een ge schreven zijn, zegt het manneken. In zijn eerste schrijven zegde Pierken, dat zij aan een openbaar debat niet hielden, om reden, dat het een schreeuwers-, jou wers- en aframmelingsdebat zou geweest zijn. Wij hebben Pierken gerust gesteld, dat wij het zoo niet wenschten en wilden. Om de zekerheid te geven aan de kristene vak bonden van wat zij schreven, dar het korpus hunner cheffen volstrekt bevrijd zou blijven, stelden wij hun voor 1. Dat het debat zou plaats hebben in hun eigen lokaal 2. Dat op 2000 ingangskaarten er 1500 zouden gegeven worden aan de katholieken. De katholieken kregen alle voorrechten, de groote overmacht. Wij spraken hierover reeds met verschil lende leden van de kristene vakbonden en allen waren t'akkoord om te zeggen, dat de voorgestelde voorwaarden der socialisten zeer schoon waren en wenschten met onze vrienden tegen wie zij spraken, dat liet openbaar debat zou plaats hebben. Wenschen de werklieden zulks die bij de kristene vakbonden aangesloten zijn, die volledige klaarte in do zaak willen bren gen, toch zijn hunne cheffen van een gansch ander gedacht en willen slechts oen go- schreven debat, onder voorwendsel, dat zulks ern(?)stiger is en door eenieder kan beoordeeld worden. Goed, maar hierop bekomen de cheffcn ook voldoening. Immers, wij stelden aan de kristene vakbonden voor, dat er een steno grafisch verslag van het debat zou gemaakt en verspreidt worden. Zouden de cheffen der kristene vakbonden durven loochenen, dat hierdoor een onpartijdig en volledig ver slag zou bestaan Neen, niet waar Waar om weigert gij dan Pierken zegt ook, dat zij evenmin aan debat houden als de eliristene democraten en liberalen, die onze voorstellen tot debat hebben afgewezen. Nog een armzalig argu ment waar Pierken zich achter weg steekt Door zijne handelwijze heeft Daens in zake de kloosterwet aan den wenscli van een groot deel zijner kiezers niet voldaan, dat weet Daens. Hierom weigert hij nu over die zaak in 'topenbaar te spreken. Hij die vroeger in alle omstandigheden daar was om het woord te voeren op de meeting door andere partijen ingericht. En de liberalen dan. Wel Pierken, gij weet even goed als wy, socialisten, dal de liberalen met hunnen vakbond waar men slechts 15 centiemen betaald en de voordee- lcn geeft zooals hun reglement voorschrij ft, zeer slecht is op vakvereenigingsgebiod voor de werklieden. Pierken, gij vakbond- leider, zohdt ge het systeem van den libera len vakbond durven verdedigen. Neen, niet waar Juist om die reden ook, durven de liberalen hunnen vakbond in 't openbaar niet verdedigen. t Zijt gij, Pierken, die dai alles goed weet, dat Daens en de liberalen in die twee geval len slechte zaken op bun geweten hebben, die hunne weigering van 't openbaar debat als een middel aanwendt, om zich ook van een openbaar debat te kunnen onttrekken, in zake Het rood verraad te Ingelmunster. Zegt ons eens. manneken, zijt ge ban"- voor het openbaar te komen Voelt ge lie5! schaamterood op uw wezen komen, dat daar in het openbaar uwe leugens in 't aan gezicht zouden geslingerd worden, in de aanwezigheid der leden uwer vakbonden en andere kringen, wien ge sinds langen tijd bezig houdt, met dat zoo gezegd rood ver raad te Ingelmunster. Geld uit de kassen nemen uwer bonden, om bladen en duizenden en nog duizenden manifesten te verspreiden, vol gesteld met leugens, dat kunt gij, maar om de waarheid over den strijd te doen kennen door een verslag uit te geven van bet gevoerd debat, dat willen de cheffen dei' kristene vakbon den niet, immers, 'tzou niet verstandig zijn ook voor leeperikken zooals Pierken, dat men onder zijne eigene leden schriften zou verspreiden waar de waarheid zou in ge- zegd zijn over den strijd te Ingelmunster en daarvoor nog een deel der kosten moeten dragen om zijne eigene leugens te doen kennen. Liegen, woorden verdraaien, dat doen de cheffen der kristene vakbonden. Wij herha len hetals het zoo niet is, datmeii het ons zegge in 't openbaar. Hierom dagen wij de cheffen der kristene vakhonden uit tot'een openbaar debat. Doch wij twijfelen dat zij hot zullen aan nemen. De cheffen der kristene vakbonden zullen verkiezen maar voorts te gaan zooals zij reeds verschillende weken doen, met noir wat manifesten uit te geven, de drukkers zullen daar best mede zijn. dat zijn uwe ge- wenschte geschrevene debatten, hé Pierken. Hierdoor zullen zij trachten te doen ver geten, de menigvuldige verradersstreken dje de cheffen der kristene vakbonden op hun geweten hebben, zooals bet bier in Aalst en Ninove ook gebeurde, bij Dorre- man, De Viscose, de sletsenmakers bij De Clerck, enz. Een en ander. A.an de deur waar 't kan. Zulks is een uitroep, die alle anti-klerika- len zouden moeten indachtig zijn, nu do dompers besloten hebben, dat de gemeente- kiezingen in October zullen plaats hebben, met het zelfde kiesstelsel. Hot deel der rechterzijde dat een stap na der de rechtvaardigheid wenschte te doen, t is te zeggen de klerikalen die voorstaan- ders zijn van de eenmaking der kieswetten, dus de vierde stem af te schaffen en te stem men op 25 jarigen ouderdom in plaats van op 30 voor de gemeente, welnu dat deel heelt toegegeven aan dezen die rekenen op de verdeeldheid der oppositie partijen, en hierom van geene verandering willen. He wel, wanneer de dompers niet willen, dat de oppositie partijen in de gemeente raden treden, daar waar zij de volstrekte meerderheid behalen, dan moeten de oppo sitie partijen de handen ineen slaan, daar waar zij samen bij machte zijn, de dompers op hunne beurt aan de deur te zetten. Het is daarom dat wij met genoegen be- statigen dat de dompers den buitenwals te wachten staat, in Brussel, in Antwerpen, in Gent, in Luik, in Namen en andere belang- rijke steden, maar ons eenigste wenscli ware, hen overal waar 't mogelijk is, hen t gat van den timmorman te wijzen. Wanneer zij zich nu tegen de éénmaking der kieswetten verzetten, dan is 't omdat het huidige kiesstelsel hen bevoordeeligt, hen de volstrekte meerderheid geeft in de kleine steden en gemeenten en Iiunne ver tegenwoordiging in de groote gemeente raden. De dompers zullen maar een stap nader de rechtvaardigheid doen, wanneer zij zullen voelen. Zulks kan best, door kartel te maken, waar het nuttig is en hen aan de deur wal sen waar 't kan. Vacantiën. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Kamerleden reeds donderdag toekomende vacantie nemen, want die heeren zijn reeds al te vermoeid, van hunnen afmattenden arbeid. Die heeren hebben behoefte aan rust en zullen zich gaan herstellen en verkwikken, in de badsteden, de gezonde lucht inade men, zich vermaken of verbeesten, evenals zoovele, ontelbare andere rijke familiën, die wel denken aan rust, en genot voor bun zei nmar nooit denken aan de zoo nood zakelijke vacantie voor de arbeiders. Nogthans t is deze soort nuttige men schen die het, bet meest verdient en ook liet meest noodig heelt. Z'is slecht gevoed, omdat zij niet genoeg zaam wordt betaald, z'is slecht gehuisvest en z'is onvoldoende uitgerust omdat den werkdag is te lang. En deze menschen hebben geene vacantie, tenzij als t crisis is, en dan boieekent hunne vacantie nog meer gebrek, nog meer ar moede dan vroeger. Waarom ook hebben de werklieden niet reclU op eenige dagen vacantie met betaald loon Omdat de wetten makers zoo weinig aan hen denken Omdat de werklieden er zelf niet genoe,r voor ijveren, want moesten zij goed gebruik maken van hun stembriefken, zij zouden meer socialisten naar de Kamer zenden die de werkmenschen zouden indachtig zijn. Ongelukkiglijk voor hen, stemmen nu liet groenste gedeelte er van voor de rijken en dezen denken in meerderheid niet aan het arme en zwoegende volk. Voor de lantaarnaanstekers Onze lezers zullen zich herinneren,dat wij een me maanden geleden te velde zijn ge trokken tegen het beheerder gazcompagnie onzer stad, dat, door de lantaarnaanstekers verdacht wierd hun loon met 25 centiemen te willen verladen, gezien men supnléanlen zocht aan zooveel minder. Wij hebben te dien tijde ons ook bij mid del van schrijven tot den heer Louis de Betliunegericht, daar hij van 'I Bestuur is om hem te vragen zijn invloed te willen ge bruiken om zulks te voorkomen. Deze week ontmoette ik den lieer de Bethune, die mij zegde, dat hij van wee de heeren der gaz, de stelligste verzekerin" had gekregen, dat zij MET zinnens waren do looncn te verlagen. Zooveel te beter, maar hadden wij in tijds het publiek hiervan niet verwittigd, het zou wel anders kunnen zijn hebbon. Daar zal niemand aan twijfelen. Moeten wij hieruit besluiten, dat Dender- bodehet A. S. zou bijtreden, op een latoren ouderdom Dat hij bet dan vrank en vry zegge. Hij zou dan het lot kunnen doelen in de Katho lieke partij, dat Woeste is beschoren, en dat. De Saedelecr reeds heeft beleefd. Reglement op het leuren Op aanvraag- geven wij hier de taksen die op het leuren zijn geheven van wege ons Stadsbestuur. Men moet de toelating vragen en beko men van wege den heer Burgemeester of zijn zaakgelastigde. Men mag leuren van 7 uren 's morgens tot 7 uren 's avonds. Enkel de vreemdelingen zijn aan de vol gende taksen onderhevig Als de koopwaren gedragen worden in doeken, zakken of manden betaalt men 0,50 fr. por dag of 12 fr. 's jaars. Als het geschiedt op kruiwagens 0,75 fr. daags of 20 fr. 's jaars. Als men leurt op stoot- of hondenkarren 1,25 lr. daags of 30 fr. 's jaars. Als men leurt hij middel van andere voer tuigen 2 fr. per dag of 50 fr. 's jaars. Ieder voertuig en ieder leurder is afzon derlijK belastbaar. Betalen geen taks het leuren niet viscli, vruchten en groenten, zand. dagbladen en druksels. De reisduif als photograaf De overheden van het Duitsche leger la- ton tegenwoordig reisduiven africhten ton einde daarvan te maken een korps gevleu gelde photograpken, diedokumenten zullen gaan zoeken oj> plaatsen welke de Duitsche inlichtingsdienst niet kan bereiken. De uitvinding van de reisduif-photograaf is te danken aan zekeroa doktor Neubron ner. De eerste uitslagen van het africhten wa ren slechts middelmatig, daar de duiven zich afkeerig toonden van de toestellen, aan hunne lichamen bevestigd. Ma duizende proefnemingen echter mogen de proeven thans gpslaagd worden, want do lichtbeelden, door de duiven meegebracht zijn uitnemend geslaagd. Kijkt rondom u beziet de verwoestingen van den sterken drank. Honderden huisgezinnen hebben honger, zijn ontredderd. Kloeke gestellen zijn omver geworpen kleine schamele we zens lijden vanaf de wieg, zijn deerlijk teer- achtig,mismaakt, onnoozcl onze krankzin-' nigengestichten zijn te eng onze gevange nissen zitten vol menschelijke wanschepsels, en ij, christenen, priesters, bisschoppen wij zouden ongevoelig staan kijken naar (Hen stijgenden zondvloed van lichamelijke en zedelijke ellenden In. Mor Mercier. Ja, Mgr Mercier, ge zegt de. waarheid i"-wr _Y1Jlje£,'ijPen niet. waarom de geeste lijkheid die zoo machtig is en zulkengrooten invloed heefi hij de katholieke partij niet mede werkt om 't verbruik van alcool u> doen verminderen. Waarom daar geen siaats-mononolium van. gemaakt? Er kan dan niet meer ver in inkt worden, als de Staat wil, en de alcool zou zoo vervalschl en zoo vergiftigd air! zijn als heden. J Werkman verongelukt. Verleden Donderdag nacht, rond 2 uren had er m liet marmerfabriok Anglo Beh'é een doodelijk werkongeluk plaats De genaamde Arys Leon met Laervs Constant waren bezig met een sink marmer op ie halen, toen hel stuk eensklaps bene den vielen Arys Irof aan het hoofd, mot het ongelukkig gevolg dat hij op den slag dood De heeren Dokters Verbaegen en Herlpr-mi oumiddclijk ter plaats groepen, konden enkel den dood bestaligen. Arvs is enkel 1st jaren oud en woont in de Doolhofslraat, te Aalst. Zijn lijk is naar het hospitaal over-o- braclit, alwaar het Vrijdag laatstgeschouwd is doorliet parket van Dendernionde Partijgenooten, den dag van 15 Oogst moet voorbehouden worden,om in mas sa naar Brussel te toogen. ten einde protest aan te teekenen tegen het wets voorstel Schollaert en het Zuiver alge meen Stemrecht te eischen Geen onthoudingen dien dag. Zou M. Moyersoen dat ook niet kunnen Wij vernamen verleden week, dat er aan onze in opbouw zijnde huizen, aan de Lede- baan,menschen zijn,die het voorgeschreven minimumloon niet waren betaald. Wij doen onmiddelijk een onderzoek en bevindende dat het waarlijk is gebeurd, hebben wij be vel gegeven de niet-betaalde gelden te doen Uitkoeren. Waarom doet M. Moyersoen zulks ook niet, met de werklieden van den reinifr- heidsdienst M. Moyersoen, schepenen der stadsfinan- tiën, weet heel goed, nat het bepaalde mini mumloon aan die werkmenschen niet wordt uitgekeerd en hij laat zulks gebeuren. Wat schuilt daar achter Denderbode een katholiek weekblad van Aalst, zegt sprekende over de bctooging van 15 Oogst' het volgende Wat zuiver algemeen stemrecht betreft, er peene Partijfangers van,' OOK AL niet op 21 jaar. ne',' !l,Snes Wat de, k,ok s,aat in de dom- persbladen en manifesten. Hiervoor hebben ken om dat de werklieden te doen slik- Doch ongelukkiglijk voor de domperkens tegen zij zoo hard, dat. de fanatiekste katho' Itek er niets meer van geloofd. De cheflen der kristene vakbonden gevoelen reeds zoo goed, dat z,j ie veel gelogen hebben en z,"" Rm,nè"'i "'leen onze leden niels van i J„eu?°Ta»>l«gnc willen gelooven. 11 ïci voor worden onze loden in De Yriië Werker uitgescholden met lieve beiiamiii- gen van uilen, gaaien, onnoozelen, enz. Ilu Pierken, onze mannen zijn uilen en gaaien omdat zij niet vergeten zijn, wat verraad de dompers elders en liier in Valst pleegnon zij die weten, dat onze vakbon don geene kruipers nu mi' licre snijders ii bare rangen wiltJ Was het den voorzitter niet var, het kriele,, syndicaat van Ho/stade. Ju tij» werk verliet om dit der ma, hi- listen t, „erna, die gestaakt hadden i„ het fabriek Ho,re,wans, om ie werklieden hunne,, strijd te doen winnen In de Viscose wilde het kriste,, syndicaat, ateudn*- gen aaor hunne cheffen, hel werk hernemen m,t jSa °le,,~ijn" waardoor iSo slachtoffers sottien geval Dit zult gij toch niet .loochenen, lit; Pier- ion H«'stó»Unl)e Vrije M erker van den 12 December 1909. Ilei staal smart ofvit. Nog vele erge feiten ten laste der dompers zouden wij kunnen aanhalen. En zulke ver raders van eerste klas, wille,, „„smet 1,1111 vuil besmeuren, doel, gij zij, niet geluk, dank aan ons werken, en ,1e werklieden hebben den siryd gewonnen. Dit weel Aalsterscbe volk, zij kennende socialisi Pierken. Op Zondag 16 Juli 1911, om 2 112 ura namiddag, groote Stayerskoers van 80 kilo meiers. achter zware moto's, tusschen Ticbon on Seiners, en groote motocycletten- koers. Alsook snelheidskoers van 35 kilome ters voor onafbankeiijken. BEAUMONT. De overwinnaar der vliegronde van Europa is Beaumont, de held van Parijs-Lyon-Nizza- Genua-Pisa-Rome. Men weet dat de naam Beaumont een dek- naatnisen den scheepsluitenaot Conneau, der fransche zeemacht, verbergt. Conneau is geboren den 3 februari 1880. Hij is afkomstig van Herault. Zij vader was geboren te Servian, in het arrondissement Béziers, waar zijn grootvader, van vaderlant, vrederechter was Conneau heeft nog familieleden wonen te Monlpellier. Hij is de klein-neef van doktor Conneau, die een der hovelingen was van Napoleon III, en de zoon vaö den gepensionneerden scheeps kapitein Conneau, die te Toulon woonde. Van moederskant is hij de kleinzoon van kolonel Jean de Bruchard. Conneau begon zijne studies in de marine school in 1898 Den 20 October 1909 werd hij adelborst benoemd. Alsdan werd hij naar China gestuurd en maakte er oene topografi sche landkaart op. In Frankrijk weergekeerd, hield hij zich eerst bezig met de onderzeesché booten en dan met de vliegkunst. DE WINST. De vliegronde van Europa heefl de vliegers de volgende sommen opgebracht Beaumont 156,081 fr. Garros 80,170 fr. Vidart 58,965 Vedrines 59,066 Gibert 16,059 Kiramerling 21,381 Renaui 1 i,608 Barra 9,990. Beaumont, die met zijne vlucht Parijs-Rome nog 159,000 fr. gewonnen heeft, kan nu ge rust het vliegen laten varen en op zijn gemak leven. AMERIGO. De vliegenier Amerigo die tijdens de vlieg ronde van Europa te Ans gevallen is en nogal erg gekwetst werd, verlaat heden, gansch her steld, het Engelsch gasthuis van Luik. EEN NIEUW HOOGTERECORD. De vlieger Loridau heeft in biplan, een hoogterecord geslagen. Hij bereikte eene hoogte van 3280 meters. GEBOORTEN Mannel. 3. Vrouwel. 1. 0\ ERL1JDENS 1 kim! onder de 7 jaren. Hl WELIJKEN Camillius De Smet,3D j,, postbeambte met Rosina-Bcrnardina Ver meulen, 29 j., naaister. Bevolking- dei- stad volgens algemeene volksoptelling van 31 December laatstleden, 9125 inwoners. (Mannen -1392 Vrouwen 4733). Gezinnen2118. De Notaris DE WINDT, te Aalst, zal* met ge win van palmslag en gelagen openbaai verkoo- pen 1. Een groot Winkelhuis, te Aalst, Lange Zoutstraat, N. 45, groot 1 aar 3o centiaren, be woond geweest door wijlen Jozef Van Belle. Onmiddelijke ingebruikticding. 2. Een Winkelhuis, te Aalst, hoek Grooten Bolleweg en Hoventersstraat, N. 57, groot 1 aar 3o centiaren. Bewoond door Frans De Pulter, beenhouwer aan 21 fr. per maand. 3. Een Woonhuis, te Aalst, Grooten Bolle weg, N. 1, groot 40 centiaren. Bewoond door Charles Meganck, aan 2 75 fr. per week. 4. Een Woonhuis, te Aalst, Grooten Bolle- weg, N. 3, groot 40 centiaren. Bewoond dc-or Théophicl Daelman aan 2,5o fr per week. ZITDAGEN Instel, Vrijdag 28 Juli ign. Verblijf, Vrijdag n Augustus ign. Telkens om 2 uien namiddag, ter herberg van Frans Schoon, tc Aalst, Lange Zoutstraat. De Notaris De Windt tc Aalst, zal ton sieif- huizc van d'ne.er Jozef Van Belle, te Aalst Lange Zoutstraat, N. 45, op Maandag 24 Juli 1911 en volgende dagen openbaarlijk verkoopen Huismeubels, bestaande bczondeilijk in: Buffet in acajou, glazen kassen, secrétaire pen dules, speeltafels, 2 gueridontafels, koffiestelsels posturen, schouwgarnituren, slaapgerieven en veel andere meubels. Koopwaren, bestaande in quincailleri--arii- kcien, zooals petrolvuren, lampen, lantaarnen ijz, ;e verlakte- en blikken kcukenger.evcn ba den, C11 andere koopwaren, den quincaillèrie- Iiandel betreffende. DE VF.NDITIE ZAL IN DE VOLGENDE ORDE GESCHIEDEN Voor de Koopwaren Maandag 24 Juli en Dinsdag 2S Juli ïrju Voor de Meubels Woensdag 26 Juli if)11 Telkensom Auren voormiddag Voor verdere inlichtingen zie de plakbrieven.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3