Ile Jaar. Nr 50.Prijs per nummer 5 centiemen. 25 Juli 1911. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Geschiedenis van drie honden, GROOTE MEETING. Zaterdag aanstaande, om 8 uren, grijpt er in de ruime zaal Concordia eene groote Meeling plaats, tegen hel schoolwelsontwerp Schollaer». ten voordeele van Zuiver Algemeen Stemrecht en voor de Hetoo°ing van 1ae Oogst, te Brussel. II III MEZA11B DE SOCIALISTEN ANNONCEN Rechterlijke x fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, Ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een laar Ir c 6 I 23 »2 0» Suiten België Een jaar .5 oc Men abonneert zich op alle postbureelen. Zullen het woord voeren de heer Volksvertegenwoordiger RENS. voor de liberalen, en een socialistische Volksvertegenwoor diger. Woord en ingang vrij voor eenieder. Volk van Aalst, stroomt allen daar heen 1 oissvenegenwoor Kent gij deze geschiedenis, waarde lezers Die zoo treffend het evenbeeld is onzer slechte ingerichte maatschappij, en die een echte gelijkenis heeft van de behan deling der proletariërs Wij zullen ze u vertellen Op zekeren avond wandelde ik langs eene vesting een weinig vermoeid Zette ik mij op eene bank na eenige oogenbiik- ken kwam daar een groote trekhond met een stuk vleesch in den muil. Sakkerloot, wat schoon brok vleesch hebt gij daar, jongen, sprak ik tot den hond. Ja, zei het dier, maar ik heb er genoeg voor gedaan. Na gansch den dag gewerkt en getrokken te hebben, zoodat mijne poo- ten bloeiden, heb ik een stuk vleesch ge wonnen 't is waar dat het voor mij een kermis is, en ook ga ik het hier in uw gezelschap oppeuzelen. Nauwelijks had de arme trekhond zich bereid om te beginnen of twee andere hon den, een hazenwind en een dog, sprongen toe en wilden den armen hond zijn brok vleesch ontnemen De trekhond sprak wat heb ik u mis daan om mij mijn zuur gewonnen vleesch te ontnemen De hazewind antwoordde het is on- noodig u daarover uitlegging te geven. Hier is een korst roggebrood, eet dat op en geeft dat vleesch gewillig hier, en gauw ook. De trekhond richtte zich op en ant woordde Hoe... gij luiaard, die niets uoet dan wandelen en slapen, gij die reeds het ge noegen hebt een schoonen grooten hof,een zuiver groot hok te bezitten, gij die alles hebt wat gij begeert, misgunt mij, een armen trekhond, die gansche dagen moet trekken, zottigheden en schoppen verdra gen, en slechts een klein, vuil, ongezond hok op een benedenplaatsje bezit, en zou bezwijken van honger soms, ware het niet DOOR OTTO ROQPETTE. 10e Vervolg. Leonard nam liet doekje aan, hij kon zich den samenhang niet begrijpen. Ook kon hij zich niet herinneren, het ooit gezien te hebben, en zag dus zijn patroon vragend aan. - Het behoort aan oene jeugdige vrouw, die heden morgen eene aanklacht tegen u bij mij ingediend heeft. Wel is waar deed zij slechts eene vraag, doch het overige kon ik wel raden. Ik luid u voor een braaf mensch aangezien, Leonard doch deze ont hulling... De jonge man kon zijne ooren niet geloo- ven. Op eens herkende hij het doekje, als een geschenk dat hij zijne vrouw op haren laalsten verjaardag gegeven had, en een verschrikkelijk licht ging nu voor hem op. - Agnes riep hij buiten zich zeiven. Was zij hier? Ja. het meisje was hier, en vroeg mij, of gij getrouwd waart - Agnes was hier Arme, ongelukkige vrouw Dat is erger dan ik vermoedde Zij wist of liever vermoedde mijn bedrog, en de ontdekking van het ongelukkig geheim kan slechts noodlottig voor haar zijn En toch, hoe verschrikkelijk dit lang gevreesde uur voor mij is, tocJi zegen ik het, daar het mij dat ik als eens met mijn muil in de vuilnis bak snuffel en al eens wat beentje.ns of een kluif vindt gij zoudt zoo slecht zijn mij dat goede beetje te ontstelen Ik hoop wel, heer hazewind, al ben ik afgewerkt, nog kracht en tanden te hebben om u deze in uw tenger vel te doen voelen, en durft eens mijn brokje vleesch. de vrucht mijns arbeids aanraken De hazewind zette den poot op het stuk vleesch,en de trekhond stelde zich te weer, doch de hazewind riep de hulp in van den dog. die zijn breede muil ten dienste van den hazewind stelde De trekhond,ontmoedigd,gaf den strijd op, en verliet druipstaartend de plaats en de hazewind was eigenaar van het door den armen trekhond duur gewonnen eigen dom. Ziedaar, beste lezer, het beeld onzer maatschappij. De trekhond is de arbeider die hard werkt om wat te verkrijgen, en heeft hij wat verkregen, dan komt de kapi talist, de hazewind, om er beslag op te leggen kan hij het alleen niet, dan heeft hij de politie, de gendarmen en het leger, den doghond, die hem helpt om in het bezit te komen van het eigendom der ar beiders, de voortbrengst, bron van allen rijkdom. Hoelang zal dat nog duren Annonymus. Duizende en (luizende meetings zijn er voor geschreven, ontelbare manifesten ver spreid, boeten en gevang voor opgeioojkjii, gemanifesteerd en gezworen en tal van werkers zijn, om te strijden voor ons heilig recht, als moordenaars en bandieten door de dompersregeering neergeschoten Thans wordt den laalsten en beslissenden slag geleverd. Stonden wy vroeger alleen, thans is ons de hulp en medewerking verzekerd van wege de liberale partij, die wij vroeger op onzen weg als tegenstaanders ontmoetten. Niet alleen de liberale werklieden, maar ook de liberale burgerij stapt mede en cischt met ons A. S. Wij staan dus voor eene oplossing. Maar vergoten wij het nietde klerikale regeering, die loeft en regeert, dank hedrog- en vervolging, weet, dat haar einde nadert, dat haren val verzekerd is, wanneer zij de gelijkheid aller belgcn erkend en dat zal zij maar doen, wanneer zij door de overmacln gedwongen, niet verder meer kan. En gij christenc werklieden Wat zult gij doen Gij ook komt er tegen op, dat een werkman, hij weze geloovig en christen, maar eene stem heeft, terwijl oen rijken vrijdenker er over drie en vier beschikt. Gij christen werkman, gij ook werkten zwoegt en lijdi kommer en gebrek, omdat de wetten gemaakt zijn, ten voordeele van ééne klasse, ten voordeele van eene bende, rijke menschen. Gij ook hebt belang bij de invoering van A. S. en uw plicht is, dan ook mede op te niarcheeren, mede op ie rukken naar Brus sel om ons gelijk recht Ie eischen. j Naar Brussel, Leve Zuiver naar Brussel op IS Oogst *i o, i moet ons aller kreet wezen, want het ware Algemeen Stemrecht. een lafheid voor al wie niet ernstig belet is. dien dag niet mede te inanifesteeren in de straten van Brussel. Geen tehuisblijvers dus. Nu kermis ach ter don rug is, nu wat op zijde gelegd, om zijne plichten als werkman, op 15 Oogst te kunnen volbrengen. Dat, is de kreet, die alle weldenkende i arbeiders uiten, waarna alle bewuste arbei- i ders snakken. Inderdaad ze weten, dat A. S. den sleutel is van alle democratische hervormingen, wanneer de werkende klas maar wil, want heden wordt zij verpletterd door een hands vol kapitalisten, dank hunne drie en vier stemmen. Wij hebben ineen vorignummergezien wat de werkende klasse,gesteund door de Belgi- j sehe Werklieden partij, reeds gedaan heeft j om het stuk stemrecht dat wij thans bezit ten, te veroveren. I van een akeligen druk bevrijdt. Gij moet.namelijk weten, meneer During, dat gij mijne vrouw gesproken licht, mijne beste, irouwe vrouw, die reeds vijfjaren lief en leed met mij gedeeld heeft, en met- wie ik zeer gelukkig ben, niettegenstaande al de ellende van de laatste dagen - ging hij voort. - Leonard Gij getrouwd riep de koopman hoogst verwonderd uit. En zoo hebt gij dus uwe vrouw verloochend en mij bedrogen 0, meneer During hoor mij aan, voor gij mij veroordeelt antwoordde Leonard. Ik ben schuldig, maar gij zelf bracht mij het eerst in de verzoeking, ja, gij noodzaak te! mij haast, met vol bewustzijn deze schuld op mij te nemen - Hoe dat zoo ik ben nieuwsgierig meer te hooren - zeido meneer During half spot achtig en zeer ontstemd. - Het is nog geen jaar geleden, - ging Leonard voort, dat ik met vrouw en kinde ren aan de grootste ellende ten prooi was. Mijn vroegere patroon was bankroet gegaan en had ons zonder werk wanhopig achter gelaten. Ik hoorde, dat er eene plaats aan uwe inrichting open was, en haastte mij hierheen, om mij zeiven aan te bieden. Gij waart niet t'huis, maar ik sprak met uwen boekhouder. Gij zijt, hoop ik, toch niet getrouwd, was zijne eerste vraag. Als dat zoo was, ging hij onmiddellijk voort, jHoe zal men reizen hour ik zoo inonigen vriend vragen. Inder daad. het gewoon reizigersverkeer is dien dag reeds groot op zich zelf, en wanneer er nu een 200 duizendtal manifesten voor A. 8. nog moeten mede vervoerd worden, zoo lijdt het geen twfjfol, of het zal op 't spoor, heel moeiclijk gaan. zonder mijn antwoord af te wachten, -zou ik tl dadelijk moeten afwijzen, wam meneer During neemt nooit anders, dan jonggezel len aan zijne inrichting. Verschrikt, over deze kleingeestige voor waarde, die aan alle mijne verwachtingen den bodem dreigde in te slaan, stond ik on bewegelijk daar. Waarschuwend trad mijne vrouw mij voor den geest, mij bezwerende liever alles op Ie geven, dan haar te verloo chenen. Maar de onschuldige oogjes mijnor kinderen zagen mij sineekend aan en baden mij hunne ellende te lenigen. Het was een oogenblik van hevigen strijd in mijn bin nenste, maar toen de boekhouder zijne vraag herhaalde, kwam het antwoord, bijna tegen wil en dank, over mijne lippen. - Neen, ik ben ongetrouwd. Ik dacht hel wel, hernam de boekhouder, gij zijt nog zoo jong - Nog denzelfden dag meldde ik mij bij u aan. Gij waart tevreden met de getuigschriften, die ik zien lie!. Reeds wa ren wij het geheel eens, toen gij nog ter loops die zekere voorwaarden ter sprake bracht; ik was door den drang der omstan digheden gevangen. - Het is goed, - zeidel gij lachend, - dat gij nog te jong zijt, om u reeds met de. zorg voor vrouw en kinderen te belasten. Ik heb door zulke huiselijke omstandigheden verscheidene koeren aller lei onaangenaamheden gehad. Ras maar op, u niet te spoedig te verhinden, gij hebt nog wel een jaar of tién den tijd. - Zoo zeidet I Met een coupon sociétaire rei- j zen wordt door velen niet gezocht. Men moet vertrekken en terugkeeren op een vast- gesteld uur, men wordt gemakkelijk aan kant gesteld om andere treinen te laten pas- seeren, enz., enz. Welnu kunnen die reden golden voor ge wone reisdagen, zulks is voor dezen dag onwaar. Voor Aalst zullen er minstens twee spe ciale treinen moeten gemaakt worden, voor behouden voor coupons sociétaires, en 't be heer van den ijzeren weg is van dit getal op voorhand verwittigd en moet dus zorgen, dat de reizigers plaats vinden. Hel reizigersverkeer met gewone reisbil jetten, is jaarlijks op 15 Oogst groot, en het zal nu nog veel grooter zijn, dus veel moeië- 1 ijker om vervoerd to kunnen worden. Wij vernemen dat er op 15 Oogst maar in al de statiën een BEPERKT GETAL coupons voor Brussel zullen afgeleverd worden. Het zekerste en het beste zal zijn, allen re reizen met coupons Sociétaires. oor hun beste gemak raden wij zulks onze vrienden aan. Men schrijft in, in 't lokaal Hand aan Hand, DcRoode Leeuw, in al de lokalen der wijkelubs, bij de broodvoerders en gnzet- verkoopers. Prijs 1,25 fr. Mannen en vrouwen doet uw plicjjt. OPGEPAST. Het is enkel tot 7 Oogst 's ^onds, dat wij in de statie coupons-sociéta res kunnen eischen Het zal dus geraadzaam zijn niet te talmen en zich onmidde- lijk te doen inschrijven. oaci die men altijd beschuldigd overdreven eischen te stellen, hadden nu hij de begroe ting van onderwijs 1/2 millioen franken voorgesteld om den toestand van het onder wijzend personeel t<> verbeteren. De regee ring komt nu l millioen te geven. Zooveel te beter, maar zulks bewijst dat de eischen der socialisten redelijk zijn en zou de regee ring van geen kwaden wil. ze altijd kunnen ingewilligd worden. Zulks howijsl ook dut wij daarom geene nieuwe schoolwet dienon te hebben, om de hongerloonen der onder wijzers en onderwijzeressen te verhoogen en daarmede valt ook weeral een der argu menten van M. Daens in duigen, argumen ten die hij inriep om de schoolwet te kun nen verdedigen. Zoo ook is het met, het ERPLK IIT ONDERWIJS. Wanneer de katholieken het ernstig meenon, blijft zulks niet lang meer uit. gij, doch hoewel ik hevig kleurde, durfde ik niets zeggen. Gij liet mij vertrekken, in het bezit eener goede betrekking, die ik ech ter ten koste van mijne gewetensrust ge kocht had. Opdat gy noch iemand van de fabriek iets van mijn huisgezin vernemen zoudt, huurde ik een woning, aan het uiterste andere ge deelte der stad. Voor mijne vrouw moest ik mijn geheim bewaren, zij zou liever gebrek geleden hebben, dan medeplichtig zyn aan een bedrog. Ik zocht haar steeds van deze streek verwijderd te houden, dat nog al ge makkelijk was, omdat zij de kinderen niet verlaten kon. Maar mijn toestand was ech ter vreeselijk. iettegenstaandc de verbete ring van ons lotDoor berouw gefolterd dat ik tt. die ik zoozeer leerde vereeren, aan j wion ik zooveel dank verschuldigd ben, be- droog, altijd bevreesd, dat de volgende dag mijne schande aan het licht zou brengen, in bet diepst mijner ziel bedroefd over de on aangenaamheden, die dit geheim tusschen mijne vrouw en mij veroorzaakt, beleefde ik een tijd van kwelling en ellende. Het moch ten dan liefde en zorg zijn, die mij totdat bedrog brachten, ik voelde mij toch schul .dig. en in duizend wanhopige uren. was ik in mijtte eigen oogen een bedrieger En tut 1 weet gij alles. erstoot mij, jaag mij met schande weg hot zal de zwaarste slag niet zijn, dien de dag van heden mij brengt- Wordt voortgezet.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1