Rampen, Misdaden, Ongelukken, RECHTBANKEN. Iets om te lachen. Notariëeleannoncen Een en ander. Wat is er van waar De katholieke hoofden onzer stad, zouden verleden Zaterdag vergaderd hebben in -Ie katholieke kring, Groote Markt. Onmid.ie- 1 ijk na de vergadering zouden de heeron Louis de Bethune en Van Hocke, van Sol le gem, gegaan zijn bij M. Delaforterie, schoon zoon van M. Daens. Enkele minuten nadat die heeron liet huis van M. Delaforterie verlaten hebben, is er ook M. Petrus Daens buiten gekomen. Was er daar eene bijeenkomst met hooger genoemde heeren Het is maar een vraagsken, ziet ge Wat duidelijker a. u b Naar aanleiding vaneen artikel versche nen in De Volkswil, orgaan dor chrislene democraten, lezen wij in De Volksgazet het volgende - Voor wat den GELDZAK betreft, als de - democraten willen, dan zullen wij hen wel eens eene bedanking of een recti laten lezen, wegens eene der talrijke sommen - van vijf Kunderd franken, die des- - tijds uit den geldzak der liberalen geko- - men zijn. En wat nu 't liegen betreft, in- dien we daarover beginnen, zouden wc op zekeren dag ook eens de verbeterde liisto- rie van JESABEL kunnen verhalen. - Zulks moet men volgender wijze ontle den De liberalen hebben met het oog, de katholieke partij te doen verbrokkelen, van bij 't ontstaan der Chrislene Volkspartij, deze geholpen niet al wat in hunne macht was. Geld is er met hoopen aan geofferd, dat is geen geheim, en van daar nu de openba ring er van. t Maar de historie van JESABEL, dat is wat anders, en daar zouden wij meer klaar te in willen. Onze lezers kennen wel de historie van Jesabel Neen Welnu, ziehier Zekeren dag reedt de niare in de stad, dat de katholieken getracht hadden, eene vrouw om te koopen, die moest uitbazuinen, dat Priester Daens haar schandelijke voorstel len had gedaan!... Zulks is gedrukt en op manifesten verspreid geworden. Het schijnt dat hiervan nooit iets waar is geweest, dat het een middeltje was om Priester Daens als martelaar te kunnen doen doorgaan en dat Pieter Daens van die leugen historie niet onwetend was, want daar waar men schrijft, VERBETERDE HISTORIE, hadden ze moeten zetten, VER BETERDE PROEF, die hedendaags nog be staat. De Volksgazet 'die de kwestie heeft opge worpen, is verplicht hierover klaren uitleg te geven, te meer, omdat zij de WARE en ECHTE stukken bezit. Het goldt een vuil middel in kieszaken, dat dienst heeft gedaan tegen de katholieke partij, maar zulke slechte en vuile manieren om 'kiezers te winnen, dienen aan den schandpaal gespijkerd. Wij, socialisten,zijn ook reeds zoo dikwijls door zulke gemecne; middeltjes gelasterd geworden. .De Voorwacht] een katholiek blad vanNinove krijgt op de kneukels van het katholiek kieskomiteit dier zelfde stad, omdat het de stoutigheid heeft begaan, het artikel tegen M. Woeste geschreven, door hel katholiek blad De Dender van Denderleeuw, overgenomen te hebben. Verre van hierom te zwijgen, kondigt De Voorwacht nu onder EIGEN VERANT WOORDELIJKHEID een artikel af, waarin het op zijne beun de buitenwalsing vraagt vau M. Woeste. De Voorwacht voegt er bij, dat M. Woeste nooit een populaire kandidaat is geweest voor ons arrondissement, maar zegt het ver der, moest M. Woeste tegen hunne ver wachting in, toch door den poll als kandi daat aangewezen worden, dan zal liet als getrouwe soldaat der katholieke zaak. de gansche lijst verdedigen, dus ook M. Woeste. Dit zelfde blad neemt ook een brief op, der katholieke jonge wacht van Aalst, waardoor wij te weten komen, dat. M. Woeste hun banket op 20 Oogst kal bijwonen, en de katholieke Jonge Wacht vraagt, of M. Woeste daar zal han delen over de laatste gebeurtenissen in de. Kanier, en aan de vergadering de nauwkeu rige inlichtingen zal geven, welke reeds door verscheidene bladen van het arrondis sement zijn gevraagd. Ge ziet, het spookt bij de katholieken. J Het Verbond voor t Onderwijs zal deelnemen aan de manifestatie op 15 Ooffst. Zijn program van werking beperkt zich bij onderwijszaken en laat niet toe, zich aan te sluiten bij andere politieke her vormingen maar zij houden er aan deel te nemen aan de groote piotestatie betooging die zich voorbereid tegen het klerikaal school wetsontwerp. De vrijheidvan den huisvader. Elkeen herinnert zich nog de. zaak van Muvsen, die. onzen vriend Van de Velde, docir eene ondervraging in de Kamer deedt kennen. De onderwijzeres Mej. Van den Broeck, wordt voortdurend vervolgd door de geeste lijkheid en door de fanatieke dompers, maar zij behoudt ook liet vertrouwen van het grootste gedeelte der ouden, die haar hunne kinderen sturen. Zij bewoont eene kamer bij een eerlijken handelaar. Dezen had in Maart 11. zijne groote zaal voor eene meeting afgestaan. De eigenaar van 't huis had hem alsdan bij middel van een brief laten weten, dat de meeting geen plaats mocht hebben, maar daar den huurder dacht vrij te zijn, gaf hij geen gevolg aan dit schrijven, en de meeting had plaats. Nu heeft den eigenaar aan den huurder den deurwaarder gezonden, hem opzeg doende vóór 1 Januari aanstaande. Het is zoo dat de klerikalen de vrijheid verstaan Moest het sclioolwetsontwerp Schollaert ooit tot wet komen, de mcnschen die huizen bewonen van kferikalen, moes ten hunne kinderen naar de katholieke scholen zenden, ofwel uit hun huis worden gezet. Aldus de vrijheid verstaan, is de grond wet uitleggen naar 't. oordeel der jezuiten. Bedelen In vele steden en gemeenten leest men op de muren VERBODEN TE BEDELEN. Zulks verschaft de politie en de gendar- jjnen meermalen de gelegenheid om arme, gebrekkelijke en lijdende drommels in Hoogstraeten te doen opsluiten. Doch in onze stad is er eene geheele bende gerokte menschen, kloek gebouwd, sterk gespierd, eigenaars van land, kerk, kloos ter en andere gebouwen en die bijna dage lijks uit bedelen gaan. Onnoodig te zeggen, dat deze luië bende te vadsig om voor hun korst brood te wer ken, meest al in de gezinnen en vooral in de buitenhoeven goed ontvangen worden en eene goede portie mede krijgen. Zulks noemen wij eenvoudig weg schan dalig. Terwijl men veelal weigert eene aal moes te geven, aan de gebrekkelijke bede laars, zal" men aan dit kloek ras, met ge heele handsvollen geven en tot heden heb ben'wij nog niet gehoord, dat er een van die bende gerokte bedelaars door de politie of gendarmen is gevat, om naar Hoogstraeten te worden gezonden. Neen, voor dezen heeft men zelfs nog een zeer beleefden groet en zal hun heel bereid willig een handje worden toegestoken. Maar wat is 't Deze luieren om hunnen hemel te verdienen, en leven hier middeler wijl op 't zweet van den naarstigen zwoe ger. Dat is de verkeerde wereld, maar niot slecht gevonden voorliet luiaardsras. Moeders kookt uwe melk. Nu vele dieren aangetast zijn door de muilplaag, is het noodig de melk goed te laten koken. Dat is vooral noodig voor de melk der kleine kinders. Moeders doet zulks, want door uwe nala tigheid, geeft ge menigmaal, onwillekeurig, zelf het graf uwer lievelingen. Een revolverdrama te Aalst. De oosterkant der stad wierd Dinsdag kort na den middag in opschudding ge bracht, door een drama dat afgespeeld is geworden, tusschen jeugdige knapen, in den gewezen hof van den heer De Pauw. Ziehier het feit Ecnige jongelingen, waaronder zekeren Mattliys Kamiel, oud 15 1/2 jaar, wonende te Erembodegem, waren aaii 't spelen en hadden hunne boterhammen op oen laag muurken gelegd, en die er door zekeren Peerlinck Jan afgeworpen wierden. Hierdoor ontstond er twist en Peerlinck die in 't bezit was van een klein revolver ken, dat verkocht wordt aan 2,50 fr. loste een schoten trof Mattliys boven het linker oor. Het kogeltje drong in 't hoofd en door boorde al de zwakke doelen rond liet oor, om zich onder de hersenen tegen den sche del te plaatsen. Het kogeltje kan niet uitgehaald worden en het leven van Maithys is in gevaar. Dokter De Clercqdie in allerhaast is ge roepen geworden, lieeft het slachtofferde eerste zorgen toegediend en zijne overbren ging naar 't hospitaal bevalen. Peerlinck wierd middelerwijl aangehou den en bekende geschoten te hebben, doch enkel om zich te verweren, want men had met steenon naar hem geworpen, en hij be weerde er zelfs eene buil op het hoofd van te hebben. Zulks wordt heftig tegen gespro ken door de getuigen. Het Parket dal nog denzelfden dag ie Aalst is afgestapt om het onderzoek te vol- ledigen, heeft de voorloopige invrijheidstel ling van den dader bevolen. De dader is enkel 14 1 2 jaar oud Daags te voren had hij zich voor 20 centie men 20 kogeltjes gekocht. Een is er nog ten zijnent teruggevonden, dat aangeslagen is geworden. Mattliys Kamiel, is den oudsten (15 1/2 jaar) van acht kinderen Droeve zaken, zoowel voor 't gezin van den dader, als voor 't gezin van't slacht offer. Een door en door CHR 1STELI.T K ON DER WIJS heeft Peerlinck ontvangen, wantten hui dige dage, gaat hij nog altijd ter school in het Bisschoppelijk College onzer stad. Men verzekert ons ook, dat Peerlinck misdieneren zanger in do kerk is Een paternoster wierd gevonden in den zelfden zak, waar het moordend wapen in berustte Zulks zal M. Daens niet beletten uit te bazuinen, dat men een christelijk onderwijs moet genieten, om een door en doorbraaf kind te zijn. Een liefdedrama te Brussel. ZELFMOORD VAN EEN JONGELING. Een jaar geleden, had de zadelmaker Hendrik De V.. wonende Spiegelstraat, kennis gemaakt roet eene jonge kleermaakster, ElisaR... en io September aanstaande moesten zij trouwen. De V., echter had bemerkt dat het meisje hem zeer weinig vriendschap betoonde in den laatsten tijd en Zondag vernam hij dat zij een aider liefhad Hij vroeg haar daarover uitleg en zij verklaarde vlakaf dat zij van hern niet meer wilde weten. De jongeling diep getroffen, keerde naar huis. sloot zich op in zijne kamer en nam een hevig vergif in. Uij rolde zich weldra op den grond ten prooi aan hevige stuiptrekkingen en zijne ouders snelden toe. Een geneesheer dien de hem een tegenvergif toe en deed hem caar het hospitaal overbrengen. Men denkt dal hij zijne pogiDg lot zelfmoord niet zal overleven. Een bloedige nacht te Marseille. In den nacht van 17 tot 18 Juni had men alhier drie bloedige drama's aan te stippen. Zoo kwetste zekere Moraoi den 3ajariger. met ser Lupcha doodelijk met een mes. Morani leefde, in de woning van Luccha, met dezes vrouw en met toestemming van den man. Zekere Baslole had het gevang verlaten en ging eene som geld eischen van een koopman in gevogelte.Twist ontstond en de laatste werd getroffen met drie messteken en stervend naar het gasthuis gebracht. Denzelfden nacht, daar de 29jarige Jeanne Avasse, weigerde geld te geven aan haar min naar, zoo sneed deze ze 'i gelaat open met een mes, van de kin tot het voorhoofd De wreed aard werd aangehouden. Een wreed echtgenoot. De slotenmaker Maycl.le Clerinont-Ferrand, welke heel den nacht in de herberg had door gebracht, kwam 's morgens drouken te huis. Hij kreeg natuurlijk twist met zijne vrouw. Toto, een melkpot grijpend, verbrijzelde hij dezen op het hoofd der ongelukkige, waarna hij ze met potscherven de keel poogde over te snijden en zich eene wreede wonde veroor zaakte De ongelukkige werd in hopeloozen toe stand naar het gasthuis gebracht. De moorde naar werd aangehouden. Hij is vader van zeven kinderen, eu betreurt zijne misdaad niet. Nog eene vrouw levend verbrand te Brussel. Op een nacht dezer week wilde mevrouw De Vnendt, wonende Notelaarstraat, op de koer gaan. Zij had eene petrollamp aangesto ken en daalde de trap af, wanneer zij door een misstap ten gronde rolde en de lamp liet ont snappen. De lamp ontplofte en deelde het vuur aan de kleedercn der ongelukkige mede, die wel dra brandde als eene toorts. Op haar hulpgeroep sneldeh haar man en huisbewoners toe en wikkelden baar in natte dekens. Doch de vrouw had reeds zulke diepe brandwonde i bekomen dat een bijgeroepen dokter haar dadelijk naar het hospitaal deed brengen, waar men war hoopt haar te redden. Doodelijk ongeluk in eene Drukkerij. Maandag morgend werden de werkhuizen der drukkerij Gouweloos, Brogniezstraat. te Anderhchl, door een smartelijk ongeluk in rouw gedompeld. De jonge knaap Willem Clauwaerl, 16 jaar, wonende Steenweg van Bergen, 71)8, weid tus schen hel raderweik van eene drukrnachieo geval, met het ongelukkig gevolg, dat zijn linkerbeen letterlijk afgerukt werd. Een dokter uit de buurt werd geroepen om het bloed te stelpen, doch vruchteloos De jorgen naar het hospitaal der gemeente over gebracht, gaf aldaar weldia den geest. Hel par kt t is in de drukkerij afgestapt om een onderzotk in te stellen. Een belangrijk proces. Door vonnis,Woensdag nanoen geveld,heeft de tweede Kamer der rechtbank van etrslen aanleg, den risch afgewezen van MM. Arraand Blaton, de Cleiccj en Lapieire, eisch tot beta ling van 4,500,1)00 f a; k. Als aannemers der wei ken van Brussel-Zeehaven en der eerste twee deeleo van het zeekanaal, eischten zij van den Staat en van de Maatschappij van kanaal en haven deze som voor bovenlollige werken, onder andere het verlagen van het waterplan, niet begrepen in het lasteokohier der aanbe steding De rechtbank, van meet ing dal in de o: der- neming alles was begrepen, verklaart het pro ces niet onWankelijk en veroordeelt de eischers die waarschijnlijk in beroep zullen gaan, tot de onkosten van hel geding. Twee automobieloogevallen M. Armand Dasse, mnchie.r.bouwer te V*r- viers, was beschuldigd van twee aulomiel- ongevallen. In een dezer had te Bilslaen een ouderling in t been gebtoken, in het andere, te NivezéSpa voorgevallen, had een jong melk- verkooper, Winders genaamd, het linkerbeen gebroken en hij zal heel zijn b ven mark paan. Voor het eerste ongeval krijgt M Dasse 500 frank boete cn 8,000 frank schadevergoeding Voor het Iweede geval werd hij veroordeeld tot 500 fr. bot te en moet hij aan den melkver- kooper betalen 4,400 fr. en de achterlijke onkosten; ten tweede eenejaarlijksche rente van 336 fr tot zijne meerderjarigheid en ten derde, ia vervanging der rente, bij de meer derjarigheid 1 ,200 fr. Belangrijk vonnis Den 30 Juni II. is er door den vrederechter va Sl-Joopt-ten-Noode, een zeer belangrijk vonnis uitgesproken voor de steenbakkers- werklieden. Ten gevolge van de werkstaking bad een patroon, zooals veel anderen, zijnen sleeovor- mer doen dagvaarden ter betaling eener scha deloosstelling van 3000 fr., omdat hij t werk had verlaten, alhoewel hij eene verbintenis had voor gansch de campagne. De werkman van zijnen kant eisch'e van den patroon het loon dat hij hem onwettig had afgehouden. De vrederechter heeft volkomen de thesis aanvaard, verdedigd door de advokaten M. Teurlings van Brussel en M. Etienne Le- fèvre van Gent. Het vonnis van den vrederechter zegt dat, volger.s de gebruiken op de steenbakkerijen, het loon alle 15 dagen moet betaald worden. De vrederechter voegt er bij dat, iüdien de patroon meer dan 1/5 afhoudt op het loon, hij eene zoo zware inbreuk maakt op de wel, dat ze ten volle den werkman gerechligt het werk te verlaten zorder voorafgaande verwitti ging. Dat deze inbreuk op de wet voortduurt zoolang de werkman niet betaald is, en dat bijgevolg de werkman altijd die inbreuk mag inroepen, zelfs al bad hij het niet gedaan op den oogenblik dat hij het werk liet staan. Bijgevolg is de patroon ontheven van zijnen eisch tol schadeloosstelling en is hij integendeel veroordeeld aan den werkman het loon le beta len die hij hem afgehouden heeft. L ETTE R LIJ K O PG EVA T Een schoolmeester bad zijne leerlingen bevolen steeds mond in plaats van muil te zoggen. Bij eene les in de natuurlijke histo rie wees hij op de afbeelding van een muil ezel en vroeg hoe dat. dier heette. Een mondezei! schreeuwden terstond al de scho lieren. BEDR1EGSTER BEDROGEN Een boer kwam bij eene waarzegster.Toen liet wijl' hem uit de kaarten eene menigte s 'lioonc dingen voorspeld bad, vroeg ze om betaald te worden. Maar T. slim boerken gaf baar tot antwoord lie, bazeertgezoudt gij mij willen wijs maken dal,ge alles weet, en ge w eet alleens niet da k geen geld in mijnen zak en heb. IETS DAT "WAAR IS. Zonder geld kan men toch niets maken, zegde, onlangs een Brusselaar tot een Gente naar. Dat is om te lachen, antwoordde de laatste: want zonder geld maakt men schul den. De Ncratis DE WINDT, tc Aats}, zal met ge win van palmslag en gelagen openbaar verkoo* pen 1. Een groot Winkelhuis, te Aalst, Lange Zouts'raat, N 45, gio< t 1 aar 3 centiaren, be woond geweest door wijlen Jozef Van Belle. Onmiddelijke ingebruiktreding. 2. Een Winkelhuis, te Aalst, hoek Grooten Bolle weg en Hovemersstiaa', N. 57, groot 1 aar 3o centiaren. Bewoond door Frans De Putler, l oenhouwer, aan 21 fr. per maand. 3 Een Woonhuis, te Aalst, Grooten Bollc- weg. N. 1, groot 40 centiaren. Bewoond doorChar'es Meganck, aan 2,75 fr. pei weck. 4. Een Woonhuis, te Aalst, Grooten Bolle* weg. N. 3, groot 40 centiaren. Bewoond dcor Tbéophicl Daelman aan 2.5o fr. per week. ZITDAGEN Instel. Vrijdag 28 Juli 1911. Verblijf, Vrijdag 11 Augustus 1911. Telkens om 2 uren namiddag, ter herberg van Frans Schoon, ie Aalst, Lange Zoutstraat De Notafis De Windt ie Aalst, zal ten sterf- huize van d'heer Jozef Van Belle, te Aalst, Lange Zou'straai, N. 45, op Maandag 24 Juli ign en volgende dagen openbaarlijk vei koopen Huismeubels, bestaande bezondeilijk in Buffet in acajou, glazen kassen, seciétaire, pen- dues, speeltafels, 2 gu^ridon'afcls, k< ffiestelgels, posturtn, schouwgarnituren, sdaapgerieven en veel andere meubels. KoopwareD, bestaande in quii.caillerie-arti- kelen, zooa's petrolvuien, lampen, lai.tuarnen, ijzeie vei lakte* en blikken keukengerieven, ba den en alle andere koopwaien, den quincailletie- handel betreffende. DE VF.NDITÏE ZAL IN DE VOLGENDE ORDE GESCHIEDEN Voor <lc Koopwaren Maandag 24 Juli en Dinsdag 25 Juli 1911 Voor de Meubels Woensdag 26 Juli 1911 Telkcns om 8 uren voormiddag Voor verdere inlichtingen zie de plakbrieven.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3