OP VOOR 15 OOGST 41e Jaar. N1' 34. Prijs per nummer 5 centiemen.50 Juli 494 4. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. De organisatie. Het vervoer. De belooging. De eed te St-Gillis. II III DAKKAMER M Daens staat nu gassch alleen. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per repel. Reklamen 20 centiemen per regel. \nnoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden lx. 0.6} 6 1 21 Een jaar 2 O" Buiten Bblgig Een jaar 5,0c Men abonneert zich op alle postburcelcn. Volgons do inlichtingen die eiken dag te Brussel, in het bureel van den Landelijken Raad, bijeengebracht worden, zal de betoo ging van 15 Oogst de belangrijkste zijn, die ooitin België plaatsgreep. De inschrijflijsten buiten Brussel be droegen op maandag inorgend bet totaal van 110,000 BIJTREDINGEN. Wij zeggen Zonder Brussel en voorste den, zonder al wie te Brussel zullen komen met eigen vervoermiddels en met de gewone treinen. Het spoorwegbestuur is uiterst welwillend 011 zal zorg dragen voor een regelmatig ver voer dezer massa's. Er zullen 115 bijzondere treinen elk van 1000 reizigers ingericht worden Deze bijzondere treinen zullen toekomen in de talrijke bijstaties van Brussel, niet te Brussel-Noord, die aan de gewone treinen voorbehouden blijft. Eens de treinen geledigd zullen zij ge stuurd worden ter bewaring naar de naast- bijgelegene staties tot Leuven, Aalst, Hal, enz., enz. Van verschillende kanten wordt ons ge meld dat er veel wordt gesproken om met GEENE coupons-sociétaires te reizen, maar wel met GEWONE coupons. Wij verwittigen degenen die zulks zin nens zijn DAT ZIJ IN BRUSSEL NIET ZULLEN GERAKEN Het Ministerie van IJzeren Wegen geeft ons de stellige verzekering, dat al de inge schrevenen voor - coupons-sociétaires in tijds ie Brussel zullen zijn. Maar die verzekering geeft ze NIET, of KAN ze niet geven voor ben die zouden den ken met gewone coupons te reizen. Al de GEWONE treinen van Aalst naar Brussel zullen reeds meer dan hunne lading hebben, want op 15 Oogst gaan velen op reis. Hcl spoorwegbestuur zal zicli daardoor verplicht zien aan te kondigen Dat er te Aalst geeneof weinige coupons zullen afgeleverd worden voor de GEWONE treinen naar Brussel. Een oogenblik overwegen zal voldoende zijn om het nemen van dien maatregel te wettigen. Als er bijvoorbeeld 500 manifestanten uit Aalst zouden wenschen met GEWONE cou pons naar Brussel te reizen, dan weet bet spoorwegbestuur daar niets van en kan liët dus geen bijzondere trein samenstellen,daar over al bet materiaal reeds beschikt, is. Al de manifestanten moeten zich dus VOOR 0 OOGST laten inschrijven, daar bet spoorwegbestuur na 7 Oogst geene inschrij vingen meer kan aanvaarden. COMMISSARISSEN. Aan al de staties waarde bijzondere trei nen toekomen zullen commissarissen te vinden zijn, die de manifestanten naar de verzamelplaats zullen brengen. Er zullen 1500 commissarissen zijn De federaties buiten Brussel worden daar enboven verzocht zelf ook Commissarissen aan te duiden, die de orde in de groepen der federatie zullen verzekeren. De COMMISSARISSEN-GELEIDERS door de Landelijke Commissie aangesteld zullen armbanden dragen de COMMISSARISSEN- ORDEBEWAARDERS door de federaties aangesteld zullen geen armband dragen, maar eene kaart waarop de naam van nun arrondissement gedrukt staat. HET OPRUKKEN. De betooging wordt ingericht om 10 uur op de oude bassijns. Dit wil niet zeggen dat de groepen moe ten wachten tot 10 uur om op het plein hunne standplaats in te nemen. Neen het ware wenschelijk zoo tijdig mogelijk zich naar de Bassijns te begeven. Het ineenzetten zal gebeuren van 10 uur tot 10 u. 30. Het teeken van oprukken zal gege ven worden om io ure 3o minuten stipt. ORDE VAN DEN STOET De stoet wordt geopend door policie te paard en 10 banierdragers te paard, die roode en blauwe vlaggen zullen dragen en banderollen voor Z. A. S. en VERPLICHTEND ONDERWIJS en tegen den SCHOOLBON protesteerende. Dan volgen de Kamer- eit Senaatsleden. Onmiddellijk hierachter stapt de provincie Brabant. Na deze al de andere provincies in alpha- betische orde. (Deze alphabetische orde is volgens den franschen naam der provincie opgemaakt). Dus 1. Brabant2. Antwerpen 3. Oost-V laan deren 1. West-V laanderen 5. Henegou wen Luik 7. Limburg 8 Luxemburg 9. Namen. De groepen zullen zoo geschikt worden dat voor de eerste provincie de socialisten vooropgaan, voorde volgende provincie de liberalen, voor de derde weer de socialisten, voor de vierde weer de liberalen, en zoo verder. Dus Voor Brabant, stappen de socialisten voorop, gevolgd door de niet politieke krin gen van onderwijs en vrijdenkers, dan de democraten en dan de liberalen. Voor Antwerpen, stappen de liberalen voorop, dan de niet politieke kringen, on sluiten de socialistische groepen. Voor Oost-Vlaanderen gaan dan weer de socialisten voorop en volgen de niet poli tieke groepen, de democraten, de liberalen. Voor West-V laanderen gaan de liberalen voorop, volgen de niet politieke groepen, de democraten, en sluiten de socialisten. Voor Henegouwen socialisten, democra ten, niet politieke groepen, liberalen. Voor Luik liberalen, niet politieke groe pen, democraten, socialisten. Voor Limburg socialisten, democraten, liberalen. Voor Luxemburg liberalen, democraten, socialisten. Voor Namen socialisten, democraten» liberalen. TE SINT-GILLIS Als de kop van den stoel zal gekomen zijn aan het park van Vorst (Sint-Gillis) zullen al de socialistische muzreken samenkomen en onder leiding van Duquesne (Harmonie du Peuple) een concert spelen, terwijl de andere provincies toekomen. De liberale nmzieken der provincie Ant werpen zullen liet zelfde doen op een ande ren noek van bet park. ZES MEETINGS zullen gegeven worden van op zes verschillende spreekgestoelten: Van elke tribuun zullen een socialist en een liberaal spreken. De zes meetings zullen eindigen oj> bet zelfde signaaleen bom-vuurpijl in de lucht afgeschoten. Daarna zal de massa I)EN EED AN SINT-GILLIS vernieuwen en zweren liet Z. A. S. in de Grondwet, te. doen neerschrij ven. DE TERUGTOCHT. De terugtocht zal geschieden langs de Koninklijke laan. Een geneeskundige hulpdienst zal inge richt worden. 250,000 M AN TE BEEN. Van nu ai'aan heeft «Ie Centrale Commis sie de overtuiging, dat meer dan 25O.00U man tc Brussel zullen manifesteeren Hip Hip Hoera DOOR OTTO ROQUETTE. llc Vervolg. Opgewonden liep de koopman de kamer op en neder, met de lianden op den rug, het hoofd voorover gebogen, terwijl in zijne gelaatstrekken duidelijk deefceming en aan doening zichtbaar waren. Hij bleef voor Leo nard staan, legde zijne hand op diens schou der en zeide - Leonard, ik heb mij toch niet in u bedrogen gij zijl braaf en goed. Ik voel dat ik aanleiding tot uw verdriet gege ven heb,en ben zeer bedroefd daarover.Maar hoor nu ook mijne rechtvaardiging aan. Zoowat een jaar geleden, brak er in onze voorstad eene besmettelijke ziekte uil, die bijna in ieder huis offers eischte. Ik verloor zes arbeiders, allen gehuwd en met groote huisgezinnen gezegend. Die ongelukkigo vrouwen wendden zich nu tot mij om onder steuning en redding van den hongerdood, ik stem toe, dat ik in dit opzicht zeer zwak ben het medelijden overwon en zoo haalde ik mij zes huishoudens met zoowat dertig kinderen op den hals. Ik keurde die zwak heid eigenlijk af, doch kon nu niet meer laten loopon, hetgeen ik eenmaal op mij ge nomen had. Ten einde nu echter voor liet vervolg niet meer in de verzoeking te komen staakte ik die, zooals ik zelf bekennen moet, Ja vrienden,het is nog: alleenlijk M.Daens in de rangen der christene democraten, die zicli verzet tegen de deelneming aan de be- toogingvan 15 Oogst te Brussel. Vroeger vond bij nog steun bij verschillige hoofden zijner partij, maar op dit oogenbfik staat hij nog gansch alleen. Onze lezers weten dat bet Priester Foh- teyne was, die in 't kamp der christene democraten, bet sein gaf om deel te nemen aan de betooging, ten voordeele van bet A. S. en tegen de schoolbonswet. Weldra vond Priester Fonteyne steun bij de Brugsche democraten, enmetMinnebo aan 't hoofd, wierd er te Brugge beslist deel te nemen mei vlaggen en claroenen. Weldra nam ook bet muziek der democraten van Denderleeuw bet besluit mede op te rukken en thans is ook de fanfare der democraten van Denderhautem tot dit besluit gekomen. M. Van den Bruelle, den getrouwen lieute nant van Pieter Daens, beeft ook dezen ver laten, en met zijne vrienden van Dender- hautem heeft bij ingeleekend om aan de betooging deel te nemen. M. Plancquaert, die nog altijd geen vast besluit bad genomen, doet in zijn blad - Het Recht van verleden Zondag, een oproep tot deelname, zoodat dezes medehulp ook is verzekerd. Wij hebben nu reeds de deelname van Priester Fonteyne, Minnebo van Brugge, Boriau van Denderleeuw, Van den Bruelle van Denderhautem, Plancquaert van Gent, Baron Karei de Bethuno van Aalsten andere hoofden der christene democraten, alsook de deelname van groene vlaggen en groene muzieken, zoodat, inen gerust mag besluiten dat de zeven-achtsten der christene demo craten aan de betooging zullen deelnemen en nog blijft. M. Daens koppig, nog doet bij niet mede Hij moet weten v aarom. Maar wat zullen de Aalstersche democra ten doen Zullen zij liet slecht voorbeeld van M. Daens volgen Zullen zij mét hunne fan fare bet goede voorbeeld van hunne zuster maatschappijen van Denderleeuw en Dender hautem niet volgen Wat kan er bun nog beletten De gods dienst Maar als er nu zooveel hunner hoofden tot deelname hebben besloten als mannen van den builen geen hinderpaal zien voor hunne godsdienstige overtuiging» die. zeker wel zoo goed christen zijn of misschien nog beter dan de Aalstersche democraten. Hopen wij dus dat ook de christene demo craten onzer Denderstad weldra bet goede besluit zullen nemen, mede op te marchee- ren naar Brussel. Alle ware democraten zullen dien dag te Brussel zijn. Alleen M. Daens blijft bier kleingeestige voorwaarde, geen getrouwde mannen meer in dienst te nemen. Dat is nu mijn schuld, die wel tegen de uwe zal opwe gen. Gij blijft bij mij, Leonard, van nu af, slechts nog nauwer met mij verbonden - Op eens hield meneer During stil, door eene nieuwe gedachte getroffen." Leonard - zeide bij, terwijl bij hem scherp aanzag, kan ik geheel op uwe eerlijklieid aan Ik heb u dik wijls met mijne dochter alleen gelaten neem dat aan als een bewijs, dat ik zeer,zeer met u ingenomen was Ook beden vóór bet eten zag ik u met Florentine in den tuin en bet ontging mij niet... Nooit, meneer During, viel Leonard dezen in de reden, heb ik een enkel woord tot juffrouw Florentine gezegd, dat ik niet in uw bijzijn zou durven herbalen Ik bad 1 mijn Agnes lief, en het speet mij altyd zoo zeer, dat ik tegenover Florentine huichelen moest en mij anders voordoen. Maar ook in dit opzicht zegen ik dezen treurigen dag, want wie weet, of ik op den duur tegen zoo veel schoonheid en lieftalligheid bestand zou zijn geweestDeze schuld is gelukkig vermeden.Maar geef mij nu voor heden ver der vrij af, meneer During, ik moet naar mijne vrouw zij zal wanhopig zijn Ga maar gauw, waarde vriend Ik ver trouw u. Wat ik voor udoen kan, hebt gij maar te zeggen. Mocht gij mij morgen kun nen vertellen dat in uwe huiselijke omstan digheden ook alles goed is. Getroffen drukte Leonard de band van zijn patroon, en snelde, door een akelig voorge voel gedreven, naar buis. IV. De weg duurde Leonard verschrikkelijk lang en met ieder oogenblik vermeerderde zijn angst, lloe boog deze echter gestegen was. de werkelijkheid overtrof zijne vrees nog. Agnes was moeder geworden van een knaapje,' doch vóór den tijd. Het kind was dood, terwijl zij zelve met den dood lag to worstelen. De buurvrouw ontving hem met een verwijtend, verachtelijk zwijgen,de arts zat mot een bedenkelijk gezicht aan bet bod der zieke, Leonard meende van angst en smart te zullen sterven. Zijne vrouw kende bom niet. Eerst nu gevoelde by zicli een groot zondaar, en vol wanhoop zag bij zijn levensgeluk in elkander storten.Een vreese- lijke nacht volgde, waarin bij denken moest dat Agnes den volgenden morgen niet bele ven zou. Hij durfde zicli niet bij baar recht vaardigen, kon bare vergeving niet ontvan gen, en zoo geheel gebroken, zag bij bet verschrikkelijk oogenblik van baar heen gaan te gemoet. De dag brak aan. De zieke begon te sluimeren en dearis,dieintusschen teruggekomen was, liet zich geruststellen der uit.Na verloop van eenige uren sloeg zij de oogen op, maar scheen te schrikken over de aanwezigheid van Leonard, zoodat deze zicli van baarbed verwijderen moest. Niet tegenstaande dit alles gaf de arts toch hoop op herstel, en zoo begaf Leonard zicli dade lijk op weg,om zijnen patroon den treurigen toestand thuis mede te deel en, en voor de volgende dagen vrij af te vragen. Hij bad omstreeks de bel ft van den afstand afgelegd, toen een sierlijk rijtuig hem voor bij reed. Eene dame trok zicli in een boekje terug, de knecht groette, doch Leonard was te zeer in gedachten verdiept, dan dat bij op ietsom zich benen acht sloeg. Meneer During schrikte, toen bij hein zoo jpntdaan binnen zag komen. Vol deelneming en medelijden boorde de koopman het ge- heele verhaal aan. Arme jonge man - zeide liy een oogen blik. Ik hoop dat God alles ten beste moge schikken Ik durf u niet langer ophouden. Noem vast dit kleine voorschot aan, gij zult bet nu wel gebruiken kunnen. Blijf gerust zoolang van de fabriek weg, als gy thuis noodig zijl,ik zal dagelijks laten vragen boe bet er mede gaat Thuis komende vond bij zijne buurvrouw in de woonkamer die hem vertelde, dat'de ziekenoppasser, die zij opzijn bevel gebaald liad, reeds hij Agnes bezig was,en deze laat ste weder eenigzins slapende was. De oude liep zoowat knorrig been en weder.zag hem eindelijk zijdelings aan en zeide dat zij hier geweest is, weet gij zeker Wie is bier geweest vroeg Leonard. - Wel, wie anders dan juffrouw During. Wordt voortgezet.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1