Te Brussel op 15 Oogst. Suikerstokken. UIT NINOVE. l)e rijksle familie der wereld. Voor het Algemeen Stemrecht l Tegen het Schoolwetsontwerp Op 15 Oogst aanstaande zal zich dus in de straten van Brussel de ontzaglijkste betooging ontrollen welke de hoofdstad van ons klein land tot heden te zien kreeg. Reeds vóór de schoolkwestie voor het land gesteld werd.had de algemeene raad der Weri liedenpartij,overeenkomstig met de algemeene wenschen harer aanhangers, beslist met nieuwe krachten den strijd aan te gaan voor de politieke gelijkheid, voor het Zuiver en Algemeen Stemrecht, en besloten de beslissende beweging te ope nen door een landelijke betoogirg die op *5 Oogst te Brussel zou plaats hebben. Reeds was de eerste oproep om zich marschvaardig te houden tot de socialisti sche arbeiders van Pelgië gericht gewor den, toen het klerikaal goevernement,voe lende dat niettegenstaande al de onrecht vaardigheden van het meervoudig kies stelsel. nie'tegenstaande de schaamtelooze bedriegerij en di ukking.gepleegd door zijn geestelijke en wereldlijke kiesagenten, de gekunstelde meerderheid, die het nog in de Kamer bezit, ter oorzake van de ver meerdering van het getal volksvertegen woordigers,genoodzaakt door ds uitslagen der volkstelling van 1910, tot de linker zijde dreigde over te gaan, zijn hatelijk school wetsontwerp,als een ware uitdaging tot de openbare meening, neerlegde om zich, voor het toekomende, gehoorzame troepen en kiezers voor te bereiden, en zich, voor h_t tegenwoordige, de geldmid delen aan te schaffen voor zijn confessio- neele scholen, waarvan het onderhoud tot hiertoe zwaar weegt op de klerikale ijveraars die bun lasten zien aangroeien naarmate er in hunne partij nieuwe maat schappelijke werken gesticht worden. Die ijveraars willen het geld,besteed tot het onderhoud der vrije scholen, toewijden aan de domperssyndikaten, coöperatieven en mutualiteiten die zij, als ware naapers, overal in het land oprichten om den stroom die de proletaren naar de stnjdvereeni- gingen der Werkliedenpartij drijft af te dammen. Indien,van den eersten dag af,de nieuwe beweging,aangegaan door de Werklieden partij ten voordeele van de politieke gelijk heid, niet vreugde en geestdrift begroet werd door de trouwe soldaten van het socialistische leger,en den bijval verzeker de der betooging van 15 Oogst aanstaande werd door de stoutmoedige poging van het ministerie Schoilaert, beter dan door welk andere redeneering ook bewezen, dat het volstrekt noodzakelijk is zonder rust noch duur te strijden, niet alleen om het terugtrekken te bekomen van het verfoeie- lijk schoolwetsontwerp. bron van haat en twist in de gezinnen en in de gemeenten, maar ook nog om de afschaffing te eischen van het huidige kiesstelsel dat aan eene partij die de achting en het vertrouwen der meerderheid van het kiezerskorps verloren heeft, toelaat het land haren onheilvoorspellendén wil op te dringen. De strijd om het terugtrekken te beko men van het wetsontwerp Schoilaert, heeft virtueel eind genomen door den val van het ministerie die het baarde maar is het uitwerksel verdwenen, de oorzaak blijft bestaan, en het strekt ons ten plichte de wapens slechts neer te leggen wanneer wij door de verovering der gelijkheid op kies- gebiedvoor eeuwig eene regeering zullen omvergeworpen hebben die,dank aan eene hatelijke partijwet, het durfde droomen opnieuw den schoolocrlog met al zijne noodlottige gevolgen te doen losbreken. Daarom zullen al de arbeiders van Bel gië, op 15 Oogst aanstaande, talrijker dan ooit zich bij de werklieden der hoofdstad komen voegen om zich allen naar het park van St. Gillis te begeven en aldaar den eed te hernieuwen die reeds 21 jaar geleden,den 10 Oogst 1890, door de werk lieden en demokraten van Beigie afgelegd werd en waarin zij zworen <t zonder rust noch duur te streven tot dat het Belgisch yolk,door het veroveren van het Algemeen Stemrecht, terzelfdertijd een vaderland zal veroveid hebben. Bij de socialistische arbeiders van Brus sel. welke dien dag ten ontzaglijk leger van manifestanten te been moeten zetten, bij de werklieden uit de Vlaanderen en uit de Walen, die door een zelfde gevoel van geloof en hoop in eene betere toekomst zullen vereenigd zijn, zullen zich insgelijks komen voegen al de elementen der volks gezinde burgerij, die, bij het naken van het klerikaal gevaar, eindelijk de onrecht vaardigheid van het meervoudig kiesstelsel begrijpen. Het zal nu slechts meer van ons alken afhangen, van onze wilskracht, van onze aanhoudendheid in de propaganda en in de beweging opdat de aanstaande wetge vende kiezingen in 1912, kiezingen die de doodsklok moeten luiden voor de klerikale regeering, de laatste zouden wezen die onder het meervoudig stelsel zullen plaats grijpen Daarom moeten wij allen, ja allen, den 15 Oogst optreden HET HECHT zegt heel j uist 't-Ministerie gevoelende dat het iets moet doen om zijn zwak kenden invloed staande te houden, geeft eenige toegevingen aan bedienden en onderwijzers. En verder 't Ministerie is bezig met den geest van het. volk af te leiden van de groote hervor- mingen, die diepgewortelde misbruiken moeten uitroeien, met hier en daar een suikerstok uit tedeelen. Dat is heel juist gezegd. Het katholiek gouvernement gedwongen door den geest der democratie, die over gansch het land heerscht, moet iets doen om den toestand van zijn volk wat ie verbeteren, wil liet zich geheel en al den rug niet zien toekeeren en het geeft dat volk eenige suikerstokken. E11 dat volk vergeet maar al te dikwijls dat de katholieken zulks niet geven uit ge negenheid voor 't volk, maar er toe gedwon gen worden, en zoo komt het ook dat men al te gemakkelijk de ware en doortastende hervormingen vergeet. Wanneer krijgen wij de klimmende belas ting, 0111 den workman en kleinen burger, die nu zoo erg zijn belast, te ontlasten Wanneer een© ware en goede wet op de werkongevallen, want nu zijn de werklieden altijd de geropten, tot groot voordeed dei- rijke maatschappijen van verzekering Wanneer krijgen wij een deftig pensioen voor onze oude afgesloofde werklieden Nu worden zij met 9 centen daags naar huis gezonden,terwijl degrooten die altijd hooge traktementen hebben genoten, ook liooge pensioenen genieten Ja. heeren regeerders, een deftig pensioen is er noodig, zeer noodig. Een pensioen van 9 centen per dag is een hongerpensiocn, een pensioen waarmede men gedwongen wordt te bedelen en dit is een waar schandaal. Wilt ge 't bewijs Welnu, do Samenwerkende Maatschappij - Hand aan Hand - hoeft een gejiensionneer- de het is onzen ouden strijder Constant V., die alhoewel den frank daag's g'eriictende van zijne socialistische inrichtingen, zich er niet mede kan redden, en zich nu gedwon gen gevoelt het ontbrekende aan te vullen met van deur tot deur een airkon muziek le spelen. Had Constanten zijne vrouw nu ieder ook één frank pensioen van wege den Staat, dan sleten die menschen een gelukkigen ouden dag nu echter is het tegenovergestelde waar. Het zijn dus geene suikerstokken die gevraagd worden, maar doeltreffende en doortastende hervormingen. Die zullen enkel komen, wanneer den democratischen vloed nog meer zal wassen. Een Londensch tijdschrift heeft een arti- kei besteed aan de rijkste familiën ter wereld. Daaruit blijkt, dat in tegenstelling met heigeen algemeen gedacht wordt, het de Amerikanen niet zijn, die thans de rijksten zijn, doch dat het nog steeds de familie Rothschild is, die de meeste schijven heeft. De fortuin der familie Rotschild wordt ge- schat op 10 miljards, hetgeen zoo wat vier- mar.1 de fortuin van Rockefeller en zesmaal 1» deze der Astor's is. Indien deRotschild's hunne fortuin slechts aan 4 0/0 uilzetteden, zouden zij een jaar- lijkf-ch inkomen hebben van 400 millioen franks, hetgeen op zoo wat 7 tot 800 fr. per minuut zou komen. Deze inkomsten zijn echter nog veel grooter, daar de fortuin der Rotschilds niet in banken, maar in groote handelsondernemingen steekt De Rotschilds hebben ten andere naam onder de grootste handelaars der wereld In Lancashire, Engeland, bezitten de Rotschilds overgroote spinnerijen, in Sheffield, heeft zij overgroote messenmakerijen. d In Brazilië hebben de Rotschilds reusaeh- tige caoulehouxplanterijen. in Perzie ver- j> scheidene tapijtenfabrieken, in Spanje eenige loodraijnen, in Siberie verscheidene miljoenen hectaren bosschen, in Zuid Afrika verscheidene goudmijnen, in Australië, twee of drie steden, zooder dan nog te spre- ken, van eenige duizenden huizeu te Lon- den, Parijs, Berlijn, Brussel, New-York, enz... Zulks nemen wij over uit een katholiek blad en onnoodig te zeggen, dat dit blad er niet het minst tegen opkomt, dat er zulke overgroote fortuinen in enkele handen berusten. Wij zullen nu eens dit fortuin van 1U mil jards ontleedan, om onze lozers een gedacht te laten vormen van de grootheid van dit for tuin. Dagelijks hooren wij onbemiddeld meBschen zeggen, had ik 100 duizend franken, T wa» evn rijken meosch. Welnu de familie Rotschild bezit 100 dui zend keeren 100 duizend franken Om dit fortuin le vervoeren in stukken van 5 franken, zouden er noodig zijn, 5000 wa gons ieder 10,000 kilos bevattende en als wij rekenen 20 wagons voor iederen trein, dan zou den de Rotschilds 250 treinen noodig hebben om hun fortuin te vervoeren in stukken van 5 franken Het zuiver inkomen (revenue) van dit gezin is jaarlijks 400 millioen franken, wanneer men erkent, dat hunne kapitalen maar 4 ten hon derd opbrengen Als wij nu rekenen, dat een werkman 3 fr. per dag wint, dao heeft hij op 't einde van 't jaar 900 franken gewonnen. Welnu, er zullen aldus 444 duizend en 444 werklieden, gedurende een gansch jaar moeten arbeiden, om le zamen, juist zooveel gewonnen te hebben, als de familie Rotschild jaarlijks ontvangt, alleen van intresten, enkel ora met gekruiste armen te zitten En terwijl er zulke groote foi tuinen in d handen zijn van enkele menschen, wordt er door millioenen arbeiders honger en ellende geleden, omdat ze geen werk hebben en lijden onder den crisis. En als de socialisten tegen zulke wanver houdingen opkomen, dan springt geheel de kapitalisten wereld ons op den hals en zijoe dienaren de geestelijken zijn daar, om ons te dreigen met het eeuwig vuur der hel. Wat zijn de arme werklieden toch brave dompelaars, want moesten ze malkaar ver staan en van hunne macht gebruik maken, 't ware spoedig gedaan met hunne onverdien de ellende, Nu brassen, zwieren en verkwisten eenige rijke familiën datgene, wat door ods werken en zwoegen 1$ teweeg gebracht. En juist omdat de socialisten zulke aaukla- gers zijn, zijn zij de vijanden van al degenen, die er gevaar in zien, aan hun lui en vadsig leven een einde te zien stellen. En zeggen, dat er nog verdwaalde werk- menschen gevonden worden, die medehuilen met liberalen en katholieken, om de tegen woordige maatschappij, deze samenleving, waarvan wij hier hooger een staaltje hebben gegeven in zwang te zien houden. Arme ongelukkigen, waarom reikt ge niet de hand aan uwe socialistische, broeders, om daar verandering aan te brengen GROOT CONCERT. Ter gelegenheid der kermis zal de fanfare Hand aan Hand van Aalst, lieden Zondag, om C ure, op den kiosk een prachtig Concert geven. Wij zetten onze lezers aan naar dit Con cert te gaan luisteren, dat hun bewijzen zal, vrat de fanfare lland aan lland kan op ge bied van kunst, dat uitsluitelijk door werk jongens samengesteld is, die in de fabrie ken en werkhuizen moeten werken. BK"(JSSEIj i Door de zorgen van het Middenbestuur der groepen bij de partij aangesloten, wordt er heden Zondag door de bodens een mani fest aan il de loden besteld, waaronder een inschrijyingslijst. gehecht is, waarop de leden die ine*le reizen naar Brussel op 15 Oogst, zich moeten inschrijven. Zondag toekomende zullen de bodens ver gezeld zijn door een bestuurlid, die de in- sc b rij vi ngsl ij sten bij de leden zullen komen afhalen. Wij durven hopen dat al de leden en al wie zich socialist noemt, de reis naar Brussel zullen mede maken. Mannen en vrouwen schrijft in Eenieder moet mede marcheeren voor't Zuiver Alge meen Stemrecht en tegen de hatelijke School bonswet. P- S. De gazetverkooper Elaut en den broodvoerder schrijven deze op die mede reizen. Ook in, 't lokaal De Redding kan men zich iederen dag laten inschrijven. Het Midden-Bestuur der Socialistische groepen van Ninove. NIET VERGETEN. Zondag den 0 Oogst is de laatste dag van inschrijving. Prijs por coupon naar Brussel 1,30 fr. Het 10 urenwerk. Na het fabriek - La Ninovite heeft ook de firma Stiche.lmans liet 10 urenwerk inge voerd. Hierdoor zijn er ruim 750 werklieden waarvoor de werkdag op 10 uren bepaald Van de 750 werklieden zijn er een 300 tal daghuurwerkers (sters) die een uur per dag min werken en hun loon behouden. Dal is eene dubbele verbetering voor deze werk lieden, waarvoor wij de Heeren der beide fabrieken dankbaar zijn. Echter, zooals ivij reeds verleden week meldden, zullen de Hoeren der firma's - La Ninovite - en - Stic.helmans - wol willen be grijpen, dat erbuiten de 300 daghuurwer kers nog 450 stukwerkers zijn in beide fabrieken, welke door de verkorting van den werkdag lieden loonsverliezen onder gaan. In ons artiked vaa verleden week hebben wij daar reeds op gewezen, vragende dat er maatregels zouden genomen worden in de beide fabrieken, waardoor in korten tijd het I loonverlies bij <io stukwerkers zeu verdwij nen* Immers, als den werkdag verkort wordt I is het wel met het doel, den iastigen toe- t stand der werklieden te verbeteren, door hun meer vrijheid te schenken en de verlo ren krachten te herstellen door de zware dagtaak die de werklieden in de fabrieken te vervullen hebben. Het kan geene volledige verbetering ge noemd worden, indien het loon daalt in de zelfde verhouding met de verkorting van den werkdag, door reden, dat het loon met II uren te werken reeds onvoldoende was, om te voorzien in 't hoogst noodige van een werkersgezin, welke nog verminderen zou en het ellendig leven onzer brave garen wer kers (sters) pijnlijker zou maken. In andere steden waar de werkdag ver kort is, zijn de loonen niet gedaald, dat zou den wij met talrijke voorbeelden kunnen bewijzen. Te Ninove meenen wij niet te veel eischend te zijn, als wij aan de heeren fabrikanten vragen, dat het loon in den kortst mogelij ken tijd voor de stukwerkers minstens ook op het vroeger pijl gebracht wordt, wat kan door maatregels te nemen, om de werklie den bestendig werk te leveren, eene goede regeling en desnoods eene tariei'verhooging III te voeren. Dat. de Heeren aan onze vraag voldoen, 't zal ook in 't voordeel van hun als voor de werklieden uitkomen, waarvoor de werkers hunne patroons dubbel dankbaar zullen zijn. In het kader ken. In den - Textielbewerker van Zondag 23 Juli 11., 't blad der kristene vakbonden, schrijft men uit Ninove een artikel, getiteld ZWARTBOEK, dat wij onze lezers aanraden te lezen. ZWARTBOEK. Van de talrijke nieuwe leden die zich hebben aangesloten tijdens de werkstaking der fabriek Stichelmans, zijn reeds enkelen ontrouw geworden. Dat er van dat slach arbeiders in Ninove waren, wisten wij al lang, en dat het altijd de dompers zijn die van die kerels bedrogen worden, staat vast, want bij de roodies heb ben z'er de knepen van, van veel te beloven, maar weinig te geven. De schotellekkers hebben 't zelf genoeg noodig Wij hebben nochtans aan dat volkje goed voor oogen gelegd, dat de franken die ze kwamen oprapen, geld was dat alleen gego- v.en was om arme arbeiders te ondersteunen die voornemens waren hun voor de toekomst tegen werkstaking en werkeloosheid bij de vereeniging te verzekeren. Maar de roede is pas van 't gat..., en nu zouden ze de mannen van de vereeniging, die hun uit den nood hielpen, in 't aange zicht spuwen. Daar het immers altijd dezelfde zijn,hééft het bestuur besloten, op deze vergadering de lijst af te kondigen van deze onbeschofte schuiraloopers, opdat iedereen ze kenne, en om te beletten dat in de toekomst - want werkstakingen komen er nog meer die zelfde schaamtelooze kerels hunne vieze pooten nog aan ons geld komen steken. Enkele zijn bij de socialisten gegaan wij wenschen er onze roode broeders veel geluk meê. Maar ze zullen er geene vette par ij soep van koken Ron emus. Men ziet. dat de cheffen der kristene vak bonden geen handschoenen aan doen, om deze goed hun bol to wasschen die tijdens de staking bij de dompers gesteund zijn. Terwijl de cheffen der dompers, deze die hun verlaten, allo lieve benamingen naar 't hoofd slingeren, kunnen zij niet nalaten onze Twijndersbond te lasteren. Wij stellen vast dat de dompers nu zelf bekennen, dat de werklieden hunnen bond verlaten en bij onze Twijnders (sters) bond komen. Hiermede slaan die jannen hunne eigen blageurderij in duigen, dat zij gedu rende langen tijd aan hunne goedzakkige lezers verkochten, dat hun ledental steeds aangroeit en de sossen hunnen haring in Ninove uietwilt branden. Deze bekenteDis moet onze domperkens hartpijn aan doen. Dat de rondjes veel heioven en weinig ge ven, dat is wat straf. Wel jongen toch, waarom al die leugens verkoopen. De Ni- noofsche werklieden weten maar al te wal dat tijdens de staking Stichelmans, gekende kwezelkens naar de huizen der stakers gin gen, hun vragende om naar het, dompers lokaal te gaan, waar meer onderstand ge geven wierd dan bij de socialisten. Men doet hier te Ninove paardenpogin- gen en de dompers geven de schoonste be loften, als men maar lid wilt worden van de kristene vakbonden. Men ziet dat de dom perkens in hun groot verdriet, door het verliezen hunner leden zich zeiven verge ten en hunnpn vinger in eigen oogen steken. Wel bekome het lmn 't Walgelijk zedensehandaal. Zaterdag 22 dezer, had er weer een rech terlijk onderzoek plaats, en naar men ons verzekert zou den vuilbaard niet op zijn ge mak zijn. Een modelbestuuröar in het fabriek Stichelmans die veel gelijkenis schijnt te hebben, alsof hij een aanverwante zou zijn van liet, 'tZaarendom van Rusland. Vroeger tijd was het de gewoonte, wan neer er werklieden of werksters eenige mi nuien te laat kwamen en daardoor de poort gesloten vonden, konden zij hun werk her nemen na 8 1/2 ure, maar'nu sinds dat de werklieden den 10 urigen arbeidsdag ver kregen hebben, schijnt Mijnheer zijne woe de meer en meer lucht te geven op eene onbetamelijke wijze. Hier te Ninove is het de gewoonte van de fabrieken gedurende de kermis2 dagen siil te liggen. Maandag en Dinsdag. Woensdag morgend zijn een dertigtal werkers (sters) 1 of 2 minuten te laat geko men. Er waren er zelfs enkele die op

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2