Notariëeleannoncen AALST. VERGADERINGEN. De kortere werkdag. Eene welverdiende les GHEYS A LFONS, Ei- komt verandering l bij M. Daens. Een en ander. Iets om te lachen. Burgert. Slaud van Ninove. Strijdfonds. Rampen, Misdaden, Ongelukken, een 5 tal meters afstand van den ingang waren, wanneer zij de poort voor hun zagen sluiten, met het gevolg, als zij zich 's mid dags aanboden om te werken nog voor 1 en 2 dagen moesten huiswaarts gaan. Zouden de Heeren Stic.helmans wel op de hoogte zijn van water Woensdag gebeurde Wij denken zulks niet, dat men voc enkele minuten dat men te laat komt, en dan nog op een dag als Woensdag, den eer sten dag van 't werk na de kermis, hiervoor werklieden voor 1 en 2 dagen naar huis moet zenden. Zulke handelwijze wordt door eenieder streng beoordeeld. ZIEKEN HOND MOYSON. Heden Zon- dag om 3 uren, dricmaan'delij ksche ver plichtende vergadering, op boet van 10 een tiemen. REIZIGERSCLUB. Zondag 6 Oogst, om 2 1/2 ure stipt, verplichtende vergaderingop boet van 25 centiemen. LEDEN, léést het manifest dat u deze week door den bode t'huis besteld wordt. TEXT1ELBON D, KATOEN BE'WER KERS en WEVERS. Zondag 6 Oogst, om 3 1/4 ure stipt, driemaandelijksche verplichtende vergadering op boet van 10 centiemen. Op het einde der vergadering zal een tom bola gehouden worden, waar verschillende schoone prijzen zullen te winnen zijn. waaronder een vrouw- en manszakuurwerk. Leden weest allen op post. VOERLIEDEN. Zondag 6 Oogst, om 4 1/2 ure, dricmaandclijksche verplichtende vergadering, op boet van 15 centlemen. In ons blad van Zondag 11. spraken wij over den 10 urigen werkdag die in de oude Filature JEL1E trapsgewijze is ingevoerd geworden, er hierbij op wijzende dat het loon der werk lieden verhoogde, dit voornamelijk' voor de daghuutwerkers, die een loonopslag bekomen hebben van <LO centiemen per dag in min dan 6 maanden. Wij bespraken dezen bekomen uitslag in dé Filature Jelie, er op wijzende dat men in de aodere spinnerijen der stad nog 10 1/2 en H uren per dag doet werken, deu wensch uit drukkende dat meu daar ook den 10-urigen werkdag zou invoeren, met betere weik- voorwaarden. In de Filature La Georgie hebben zich in de laatste dagen feiten voorgedaan die ons doen denken dat de Bestuurder van dit fabriek hel gansch anders meent. De volgende gebeur tenissen zijn ons door de werklieden bekend gemaakt Op Vrijdag, 7 Juli, is het raachien stil ge vallen voor e«n paar uren. De volgende week moesten de werklieden dit inhalen, door te blijven werken tot 7 1/2 uren 's avonds, zooals dit daar de gewoonte is doch in plaats van 2 ureö, waren de werklieden zeer verbitterd 2 1/2 uren te moeien inhalen, en zij zijn hier over eaao reklameeren op het bureel. Men beloofde hun dat het nu gedaan was, doch den heer Bestuurder zou gezegd hebben dat hij ook zijn goeste zou gedaan hebben. Van dan af heerscht in hel fabriek een bui tengewone en strenge tucht, waardoor vooral de meisjes, voor de kleinste nietigheid, met hoopen boeteD oploopen van 25 centiemen. NOG ERGER Maandag waren 2 meisies vóór 6 uren op het fabriek, doch te laat vol gens den heer Bestuurder,en zij moesten terug keeren tot Dinsdag morgend wanneer de meisjes zich alsdan aanboden,moesten zij weer naar huis tot Donderdag morgend dan zegde die zelfde bestuurder dat de twee meisjes voor goed mochten t'huis blijven. Benevens die onredelijke straffen houdt deze heer de werklieden nog voor den zot NOG MEER Een meisje die tusschen haren molen een woordje repte met haren werkmak- ker, wordt voor die groote misdaad drie dagen naar huis gestuurd. Waar moet dit naar toe leiden, indien de opgegeven feiten juist zijn en de heer bestuur der in zijne handelwijze blijft volharden Men verzekert ods dat de heer Albert meer malen zou gezegd hebben dat er niet langer dan tot 7 uren moet gewerkt werden, is dit zoo Zoo ja,dan vragen wij ons af waarom de werk lieden dikwijls langer in 't fabriek moeten blijven Indien deze gezegdens juist zijn, dan hopen wij dat de heer Albert dit bevel zat geven immers in de andere fabrieken werkt men oog 10 en 10 1/2 uren, en daar in Filature La Georgie doel men de werklieden nog II 1/2 uieB werkeo, wal meestal overbodig is, gezien er werklieden zijn die soms 1 en 11/2 dagen per week moeten verletten l Wij hebben voor plicht de werkersgrieven openbaar te maken dat deze ophouden, de heer bestuuider zijne handelwijze stake en de werklieden beter behandeld worden dan het nu gebeurt daarbij verkort de werk lag, hee ren, in plaats van deze nog te verlengen, de werklieden zullen er u dankbaar voor zijn wij zullen dan die goede daad, zooais nu de slechte, mat plezier aan de bevolking laten kenneD. Op hel laatste oogenblik verwittigt men ons dat deu heer Albert bavel gegeven heeft,gezien de groote warmte, Vrijdag namiddag om 4 uren in plaats van om I I/2 uren, het werk te her vatten. Bravo mijnheer Albert,onzen oprech ten dank voor de goede maatregel. Arbeiders en Burgers, op 15 Oogst allen naar Brussel, naar de landelijke betooging,ingericht tegen het wetsvoor stel Schollaert en voor het Zuiver A. S. Onze lezers zullen zich herinneren, dat er onlangs eene werkstaking in Aalst is uitgebroken, onder de marmerbewerkers, voor verhooging van loon, en dat er een aantal werklieden waren die aan den strijd geen deel wilden nemen. Zij speelden dus het spel van M., en order dezen waren er verschilligen van het marmerfabriek Anglo-Belge. Al de pogingen der verschillige vereeni- gingen om die werklieden hun ongelijk te doen inzien, mislukten, en in plaats van zich solidair met hunne strijdende broeders te stellen en aldus mede te helpen hun eigen loon te verhoogen, stak de eene zich achter de andere weg, verhinderden de strijders een billijken opslag te veroveren, verraden hunne broeders en dienden M. Eenieder zal aannemen dat zulke men- schen onwaardig wierden geaeht langer deel te maken van hunnen vakbond en in gemeen overleg met de vier bestaande syndikaten, wierden zij wederzijds voor een jaar uit hunne vereeniging gebannen. Thans komt hunne straf. M., die reeds hunne bewezene verra dersdiensten van die ongelukkigen is ver geten ,komt ze nu brutaal weg al te danken en hun ongenadig de straat op te gooien. Thans zijn ze zonder werk en ook zonder hulp. Toen ze voor verhooging van hun loon moesten staken, dan stond er hun ook hunnen rechtmatigen steun van wege hunnen vakbond te wachten. Dan konden ze of wilden ze den strijd om den boterham niet medevoeren, en nu zijn ze de straat opgeworpen zonder eenige hulp. M. ziet er niet naar om, alhoewel ze hem een grooten dienst hebben bewezen, en de vakvereenigingen wiens standregelen ze hebben overtreden en ze bijgevolg- moesten bannen, moeten nu ook hunne kassen gesloten houden en zoo zijn ze nu zonder eenige hulp of onderstand. Dat zulks eene vingerwijzing weze voor alle werklieden, van gelijk welk vak Het is eene goede en duurzame les voor elkeen. Veel GOEDKOOPER en daarbij veel BETER zijn de NAAIMACHIENEN van het huis Mécanicien, 77, Kattestraat, Aalst. De rede is gansch eenvoudig, wij werken met eigen personneel en hebben r.cg kosten aan admi nistrateurs, directeurs, controleurs, voyageurs, placeurs noch gérants, en houden ons met eene ordentelijke winst tevreden. BEGREPEN geachte Medeburgers. Gemak van betalen. Reparatie van alle stelsels. Altijd occasiemachienen te kcop. Geringe prijs. In oen vorig artikeltje hebben wij gezegd, dat M. Daens nu nog geheel alleen staat, van wege de hoofden der Christene Volks partij, 0111 geen deel te nemen aan de betoo ging van 15 Oogst te Brussel. Wanneer dc hoofden eener partij liet allen eens zijn, om te verklaren dat zij moeten deelnemen aan die grootsche betooging, dan kan één persoon, hoe invloedrijk hij ook in die partij weze, het onmogelijk tegenhou den en moet do stroom van T volk zich kee ren, tegen deze die niet mede marcheert. E11 zoo ook is liet met M. Daens. Hij moet bezwijken onderden drang zij ner eigene mannen en onder de verachting van de openbare opinie, die er zich geen ge dacht kan van vormen, dat M. Daens onder allerlei uitvluchten zich nu zou ontrekken, aan de betooging voor A. S. liet heiligste recht van boer, werkman en kleinen burger. De hoofden der Christene Volkspartij, UITGENOMEN M. DAENS, hebben een om zendbrief aan de democraten rondgestuurd, hen aansporende deel tc nemen aan de be tooging van 15 Oogst, daar M. Minnebo, de stellige verzekering van wege bet inri.ch tingscomiteit heeft gekregen, dat er geene opschriften in den Stoel zullen "gedragen worden, die beleedigend zijn voor GODS DIENST EN ZEDEN an daar vergadert den Arrondissements- bond van Aalst opnieuw en de Christen» democraten onzer stad, gaan lieden een be sluit nemen of zij zullen deelnemen ja ol neen. Voor mij lijdt hun besluit niet den min sten twijfel: ZIJ ZULLEN MEDE OPMAR CHEEREN. Waarom Omdat ze de verzekering heb ben gekregen, dat er niets tegen den gods dienst en zeden zal gebeuren Wel, hoe kinderachtig. Er is nooit spraak geweest, den godsdienst aan te randen en de zeden tc kwetsen De heeren der Christene democra ten en M. Daens in 't bijzonder weet, dat godsdienst bij ons privaatzaak is, en gods dienst voor niets te pas komt. De betooging is en blijft ingericht zooalsvoorheen tegen het School wetsontwerp Schollaert en voor het A. S. en E. V. En M. Minnebo die schrijft, dat hij de ver zekering heeft gehad (op 20 Juli) dat er niets tegen den godsdienst en zeden in den stoet zal geduld worden, welnu daarvan was M. Minnebo, Priester Fonteyne en al de andere hoofden der Christene democraten veel vroe ger overtuigd, want de bekendmaking hun ner deelneming dagteekent van ver vóór 20 Juli. Het is dus enkel oogenverblinding wat M. Daens doet, wanneer hij zich lieden vast klampt aan liet strooilialmpje dat hun wordt toegestoken, om zijne deelneming te kun nen bewerkstelligen en zijne verandering van doenwijze niet al te zeer in d'oogen ie doen springen. Wanneer M. Daens en de Christene deino^ craten van Aalst, dus heden 't besluit nemen mede op te marcheeren naar Brussel, dan is zulks alleen te wijten, aan de gebeurde omstandigheden, aan de macht van d'open- bare opinie, aan den drang hunner eigene vrienden, die gewaar wierden welk gevaar lijk spel zij speelden, die zagen dat het volk zich van hun ging afrukken, omdat zij niet mede streden, voor de algelieele politieke elijkheid aller belgen. Nu beter laat dan nooit, maar het kwaad dat M. Daens aan de betooging heeft meenen te berokkenen zal door alle ware voorstaan ders van A. S, niet zoo gauw vergeten wor den, en de handelwijze van M. Daens in de Kamer, ten voordeele der katholieke regee ring zal eeuwig de achterdócht opw ekken, van de zoo schiolyk als onvoorziene veran dering van M. Daens, sedert zijn bezoek op 't kasteel van M. Schollaert. Gemeenten zonder gemeentehuis. Ondanks de halve eeuw welvaart en voor spoed waarop wordt geboft, is men er in België nog niet 10e geraakt aan alle ge meenten een ordentelijk gemeentehuis ie schenken. In 't gezegend jaar 1011 zijn er nog 281 jomeenteraden die hunne zittingen moeten houden in eene herberg, boven welker deur men dan ook meestentijds lezen kan: - In liet Gemeentehuis. In West-Vlaand eren zyn er nog 't meest, ongeveer 150,en in Oost-\ laanderen nog«vu. in Limburg nog 15, in Brabant I, in Luik 3,1 in Luxemburg2 en in Namen 1. - AZ". Daens wil doen uitschijnen dat wij hem gelasterd hebben, wanneer wij hem in ons nummer van verleden Zondag VROEGEN, of hij eene bijeenkomst, had gehad in het huis van M. Delaforterie, zijn schoonzoon, met de 11II. Baron Louis de Beiliune en Van Hecko. van Sottegem. Neen M. Daens, wij hehben u enkel de vraag gesteld en u niet gelasterd, maar het blijft altijd de strikte waarheid, dat die HH. bij M. Delaforterie zijn geweest en hoog stens een vijftal minuten vóór u, er zijn uit gekomen. Gij zegt ze niet gezien te hebben, 't Is mogelijk, maar dan veronderstel ik, dat gij u in den kelder of op den zolder zult bevon den hebben, tijdens den duur dat die hee ren 01* waren. En zulks zal niemand gclooven. - Eigenaardig^ is het, dat M. Daens geen woordje rept. over de historie en verbéterde proef van Jesahel, de zoogenaamde omgekochte vrouw, om Priester Daens Ie verleiden. Durft hij die zaak niet oprakelen, uit vrees dat hij met schande uil den slag zou komen? Nogthans mei waarheid als wapen en eerlijkheid als doel is hij verplicht die zaak klaar te spinnen. - avond tot Maandag morgen, voor een bedrag van meer dan 100,000 frank aan juweelen en kostbaarheden uitzijn brandkast ontvreemd. Tot nog toe heeft men van do daders, die met ongelooflijke stoutmoedigheid zijn te werk, gegaan, geen spoor ontdekt. Stoutmoedige aanslag op een juweliers winkel te New-York. New - Vork, 23 Juli.— Een aanslag, waarbij de daders blijk gaven van eene ongelooflijke stoutmoedigheid, is gepleegd in een der drukst bezochte straten van New-York. Een vijftal heeren, zeer wel gekleed, vatten daar post en een hunner sloeg de groote spiegel ruit aan stukken. Terw ijl zij er 2 juweelen met diamanten bezet trachtten te robberen, hielden de anderen de wacht met de revolver in de vuist. De baas van een naastgelegen handels huis, die w ilde tusschen komen, werd met een kogel in de borst neergeveld. Wanneer de dieven meenden genoeg geplunderd te hebben, sprongen zij met hun buit, in een auto die naar stond en reden in volle haast w eg onder de oogen der verblufte menigte. De politie is er nog niet in gelukt deze bandieten te snappen. Een eigenaardige proef. De lieer Oswald West, democratische gou verneur van den Staat. Oregon in Noord- Amerika, heeft met het rasphuisgoedje al daar eene zonderlinge en zelfs eigenaardige proef genomen. De spitsboeven worden er 's morgeus uit hunne cel gehaald en op hun eerewoord - ansch den dag vrijgelaten. Zij moeten trachten in de omliggende boerderijen of steenbakkerijen aan den arbeid te geraken, en zien aan den kost te komen en iets te ver dienen. s Avonds keeren ze naar het gevang terug en worden voor den nacht in hunne cel op- esloten. Het beheer doet eene afhouding op hun loon, doch slechts een klein gedeelte en wanneer hun tijd uit is, krijgen ze het ver diend loon in handen 0111 zich verder in de maatschappij een weg te banen. De uitkomsten van die proef zijn zeer be vredigend. De zedelijkheid en het bewust zijn worden bij de gevangenen in de hand gewerktsinds de proef werd genomen trof men slechts eenen weglooper aan, die dade lijk door de andere gevangenen w erd gevat 'Mi naar 't boevenhuis gebracht. Dc brave jóngens waren zelfs beschaamd dat er zoo'n onbeleefderik onder hen huisde. Eene spaarzame huisvrouw Dienstmeid. Madame, hoeveel eieren wilt j in de taart hebben Madame. Vier maar dan moet gij van twee maar alleen hei wit en van de twee mdoren alleen den dooier nemen. Aangifte van 14 Juli (inb.) tot 21 Juli, (niet inbegrepen). GEBOORTEN Mannel. Vrouwcl. I. OVER LIJ 1)ENS. Lodewijk Van der Kelen, 78 j.,z. b. wed. van Maria-Joanna Vanderhaegcn, Burcht- straat (Hospitaal/. Lodew ijk Van Laethem 2 j. z. h. echtgenoot van Vict ui na De Lu vck Burchtstraai, i Hospitaal). - Louizo-Victo- na De Mont, 78 j. z. b. ong. Graanmarkt. Van 21 Juli (inb.) tot 28 Juli (niet inb). GEBOORTEN Manuel. 3. Vrouwcl. 1. OVER LIJ DEN S. Franriscus De Winne, 14 j. tw ijnder, zoon )scar en D'Hondt Valcntina-Maria. (opge- isclit). Lodewijk Van den Haute52 j., choenmaker, echtgenoot van Julia Praet, verleden tc Selzacle).Joannes-Francis- cus Van der Sell tieren, 55 j. drukkersgast, echtgenoot van Maria-Catharina De Winne. Burentstraat (Hospitaal). Ontvangsten vorig.» weken 294.75. Bedienden Hand aan Hand, 2 weken, 2,80. red en Amedé 0,20. Een moeder plotseling waanzinnig geworden. Een Parijzcnaarster. die haar krankzinni gen zoon kwam bezoeken in liet gesticht te Ainay-le-Cliateau, is aldaar Zondag plotse ling waanzinnig geworden. Met loshangende haren snelde zij door de si ruien der stad, allerlei akelige, kreten sla kend. Eindelijk maakte men zich van de onge lukkige vrouw meester, die nu in het ge sticht bij haren zoon opgesloten i< ire wór den. 100,000 fr. juweelen gestoL n te Parijs. Ten nadeele van den juwelier Vuilleret, wonende Boulevard Saini-Donis. te Parijs, is tijdens diens afwezigheid van Zaterdag Dc No!aiis DE WINDT. Je Aa'st, zul met ge win van palmslag en gelagen openbaar verkoo' pen 1. Een groot Winkelhui?, te Aalst, Lange Zoutsiraat, N. 45, gro' t r aar 3o centiaren, be woond geweest door wijlen Joztf Van Belle. Omr.iddelijks ingebrutktieaing. 2. Een Winkelhuis, te Aalst, hoek Grooten Bol'eweg en Hovenieisstraat, N. 57, groot 1 aar 3o centiaren. Bewoond dcor Frans De Pu ter, leenhouwer, aan 21 Ir. per maand. 3 E« n Woonhuis, te Aalst, Grooten Bollc- weg. N. t, groot 40 centiaren. Bewoond door Charles Meganck, aan 2.75 fr. per week. 4. Een Woonhuis, te Aalst, Grooten Bolle- weg. N. 3, groot 40 centiaren. Bewoond doorTfcéophiel Daelman aan 2,5of<\ per weck. ZITDAGEN Instel, Vrijdag 28 Juli 1911. Verblijf, Vrijdag 11 Augustus 1911. Telkens om 2 uren namiddag, ter herberg van Frans Schoon, te Aalst, Lange Zou'straat.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3