Welken ouderdom om kiezerte zijn? DE DOMPERS HET VOLGENDE MANIFEST GHEYS ALFONS, Werkbroeders en Zusters Dc hierondfirstaande argumenten overge nomen. uit de redevoering \an onzen vriend Do S war te, uitgesproken in CONCORDIA verleden Zaterdag, geeft ons het klaarste bewijs, op welke chincesche manier, onze kieswet is samengesteld. Ziehier Op 18jarigen ouderdom heeft men het recht te trouwen, hetgeen reeds geen kleine zaak meer is. Op 21 jaar is men meerderjarig en beheert men zijne goederen en eigenaommen als men er bezit. Op25jarigen ouderdom, kan men minister worden, volksvertegenwoordiger, lid der bestendige deputat ie, burgemeester, schepe nen of gemeenteraadslid, mag men volks- v >rtegenwoordigors kiezen, maar is men te jong en te onbekw aam om kiezer te zijn voor d in Senaat, Provincie en Gemeente Dusop25jaar bekwaam genoeg om minister te zijn. om wetten te maken, maar te dom om b j voorbeeld, 'nen grooten uil tot gemeente raadslid te verkiezen of als men 30 jaar is, wordt men iets of wat, want men mag kiezen voor Senaat, Provincie en Gemeente. Ais men 35 jaar oud is, en getrouwd of weduwenaar met kinderen, en als men een zeker tal franken rechtstreeksche belastin gen betaald, dan valt er u uit den hemel een t w eede stem. Op 40 jaar wordt men volledigen burger, want dan kan men senator gekozen worden, als men minstens 1200 franken rechtstreek sche belastingen betaalt,ofwel als men 't ge luk heeft deel te maken van een Provincia len Raaddan is er mogelijkheid uw achterste te gaan laten bijten, door de ge hord uurde leeuwen die mei open muil, zich op de senatorszetels bevinden. Het is dus maar op iOjarigen leeftijd, dat men volledigen burger wordt, dan als men reeds meer dan den helft van zijn leeftijd is gepasseerd. Wat vooral vreemd schijnt, is 't verschil van ouderdom tusschen de burgerlijke en de politieke meerderjarigheid, want wij .mogen niet vergeten, wanneer wij de po litieke meerderjarigheid op 21 jaar eisehen, wij enkel verdedigen, den ouderdom die in 1S3U voorzien was om kiezer te zijn, onder het cynsstolsel. De burgerlijke meerderjarigheid voor schreven in artikel 488 van 't burgerlijk w etboek, geeft aan alle burgers liet recht, alle akten te passeeren, die in het burgerlij lie leven kunnen voorkomen, zonder tusschen- komst van iemand, hij heeft alle bevoegd heid om zijne eigene zaken te doen en zijn- gezin to beheeren, als hij er een heeft, zon der dat. de wet er zich voor iets om bekom merd. De burgerlijke meerderjarigheid en do politieke meerderjarigheid moeten dus op gelijken ouderdom aanvang nemen, en hierom eisehen wij het Z. A. S. op 21 jaar. Arbeiders en Burgers, op 15 Oogst allen naar Brussel, naar de landelijke betooging,ingericht tegen het wetsvoor stel Scholiaert en voor het Zuiver A. S. hebben het 25 jarig bestaan van hunnen katholieken Werkmanskring gevierd. Om 6 uren trokken ze naar de kerk communiceeren om 9 1/2 uren mis hoo- ren, en dan was het preek in den hof van St. Jozef, Pater Rutten heeft daar gezegd, dat het niet mag geduld worden, dat een arbei der nog bedelen moet. Pater Rutten was daar omringd van een groot getal geestelijken, en'k begrijp niet, waarom hij daar niet voorstelde, de katholieke fabrikanten van Aalst, die overgroote winsten verwezentlijken en hongerloonen betalen, waardoor hunne werklieden door het weldadigheidsbureel moeten geholpen worden, dus moeten bedelen, in den ban der H. Kerk te slaan. Z'htbben een telegram van hulde, gene genheid en trouw aan den Paus Pius X gestuurd, ze konden er wel hun voorstel bijgelapt hebben. Plet was M. Van Hecke, die er op drukte dat de sociale week van Leuven, druk zoude bijgewoond worden, daar zulks eene voortreffelijke voorbereiding is tot den pol it leken strijd. En juist omdat de christene vakbonden aan GEEN POLITIEK mede doen, juist daarom zenden ze er hunne voormannen heen, om zich voor te bereiden tot de politieke strijd Welke huichelaars M. Baron Loaewijk de Bethune, stelde op het banket 's avonds vóór, te drinken op de gezondheid v^a M. Helieputte, den eersten minister der wereld, die het Rerum Novarum in toepassing bracht!. Gelukkige Staatsbedienden Al de christene werklieden, die zooveel heil en goed wenschten aan de vermaarde en wereldberoemde encycliek Rerum Novarum van Paus Leo XIII, hebben zich enkel tot bij de Staatswerklieden te begeven, en naar hun gelukzalig... leven te vernemen, sedert die encycliek in toe passing is gebracht, en zij zuilen weldra hooren, dat ze steeds nog te kort hebben, onvoldoende loonen genieten en er nog zooveel dagen in 'tjaar komen, dat zeniet meer dan 14 a iS uren mogen werken 't Zijn toch zulke gelukkige staatsbe dienden en al wie van hen voortaan zich nog bij M Louis zal begeven, om te kla gen over hun toestand, zal met klank de deur moeten gewezen worden, of anders bewijst M Louis, dat hij ellendig heeft gelogen, en mannen gevleid die het niet verdienden. En 't laatste is de waarheid, want M. Helieputte heelt alras geantwoord, dat hij die hulde die men hem bracht niet ver diende, dat zij ten goede kwam aan de gansche katholieke partij Hij beter dan iemand wist, dat M de Bethune daar een flater beging, dat hij enkel vleier speelde, want dat hij verre was van eenig goed gedaan te hebben voor de staatsbedienden, daar hij enkel belojten met de vleet had uitgedeeld, en toen den oogenblik gekomen was, om de beloften in uitvoering te brengen, hij er van onder was gemuisd. M Helieputte zegde ook Zoolang de laatste vrouw uit de laat ste fabriek niet is zoolang de vrouw niet uitsluitelijk haar huishouden te doen heeftzoolang elke werkman niet zijn eigen huisje heeft zoolang iedere arme landbouwer niet zijn eigen stuk land heeftzoolang alle scholen niet op gelij ken voet gesteld en behandeld worden, hier wilde hij zeggen, zoolang de kloosters met volle handgrepen in de staatskas niet mogen rooven zoolang kan er voor ons van geen rusten sprake zijn. Hier zullen die mannen, die zich aan den disch te goed deden, ferm in de vuist gelachen hebben. Van al wat M. Helieputte daar opge somd heeft, is er iets dat hun waarlijk be kommerd, en dat is de kloosters in de staatskas te mogen grijpen. Dat ze zulks waarlijk meenen, hebben ze bewezen, met de nederlegging der schoolwet Scholiaert, iets wat voor de kloosters een 20 millioentjes daarstelde, maar door den drang der oppositie is zulks niet gelukt. Maar z'hebben de verzekerde hulp der socialisten, wanneer ze de vrouw een ge lijk loon van den man willen doen beta len z'hebben de verzekerde medewerking der socialisten wanneer ze willen begin nen met aan ieder werkman zijn eigen huis te bezorgen en aan iederen arme boer zijn eigen stuk land te geven, maar daarmede komen ze niet af, zulks moet in zwang gehouden worden om de domme menschen te verblinden. Ze beschikken over de macht, ze zijn de meerderheid en als er iets ten goede kan gedaan worden voor de kleinen, de nede- rigen, dan mogen zij altijd rekenen op onze hulp, maar neen, juist het tegen overgestelde is waar wanneer de socia listen goede voorstellen doen, dan vinden ze de dompers op hun weg, om ze te be kampen en tegen te werken, maar zulks belet huii niet, dat ze steeds den mond vol beloften hebben. En zoo k.... men Frederic. In 't verloten der primes, hebben konij- nenmaatschappijën gewonnen I. .'t Was dus een stoet van ernstige maatschappijen, van maatschappelijke werken Men gaat nu nog feest vieren voor de stichters en eerste leden van den Werk manskring. Men zegt ons dat Petrus Van Schuylenbergh onder dit getal is, maar dat men zijne jaren van desertie niet zal in acht nemen, jaren die hij door heeft gebracht bij de groene democraten, en om 't wille van 't smeer heeft den rug toege keerd. Hij zal dus onder de feestvierders zijn. Wij deelen dit enkel mede onder alle voorbehoud, want M. Van Schuylenbergh is veel te eerlijken jongen, om te willen gefeest worden, om eene inrichting te hebben helpen tot stand brengen, die hij eerst wilde groot brengen, later in den grond booren, om dan eindelijk om hoo- gergenoomde reden terug te zijn gekeerd. Veel GOEDXOOPER en daarbij veel BETER zijn de NAAIMACHIENEN van het huis Mécanicien, 77, Kattestraat, Aalst. De rede is gansch eenvoudig, wij wei ken met tigenptrsonnttl en hebben nog kosten a3n admi nistrateurs, directeurs, controleurs, voyageurs, placeurs noch gérants, en houden ons met eene ordentelijke wiust tevreden. BEGREPEN geachte Medeburgers. Gemak van betalen. Reparatie van alie stelsels. Altijd occasie machienen te koop. Geringe prijs. o»o-« is deze week, door den Socialistischeu Textielbond, aan de fabrieken onzer stad uitgedeeld Hot is van belang, zeer noodzakelijk dat de huidige toestand onzer Textielbewerkers (sters) onderzocht en door al de werklieden besproken wordt. In liet laatste jaar, hebben in onze Textiel fabrieken der stad, zich zeer belangrijke gebeurtenissen voorgedaan, op gebied van loonen en werk voorwaarden,de 2 voornaam ste factoors die 't meest dc werklieden aanbelangt, waarvan wij eenige dezer hier onder d'oógen brengen. FABRIEK TORLEY. Wanneer wij de klachten der werklieden als waarheid nemen, dan zijn in dit fabriek voor een groot deel der werklieden de ico nen aanzienlijk gedaald, en wordt erdoor sommige meesters, met de werklieden op de onmcnschelijkste wijze gehandeld. Onze hond heeft zich, gedurende lange weken, ten dienste gesteld der meisjes en mannen om hunne grieven samen te bren gen, en hiertoe menigen oproep gehouden voor AL de werklieden van t fabriek. Wij moeten het hier openhartig bekennen, de overgroote meerderheid der mannen en vooral de meisjes, die iederen dag op 'L werk vloeken en weenen, ten gevolge hunner grieven en kleine loonen, vonden den tijd niet om de oproepen bij te wonen Wij hebben dan gedaan wat wij voor die werklieden konden doen,en bekwamen door middel van ons schrijven aan den Heer Schluck, dat enkele mannen (daghuurwer kers) een loonopslag bekwamen van 25 tot 40 centiemen per dag, terwijl de stuk werkers, dank aan hunne onverschilligheid, hun toestand met den dag nogzien verslech ten. Deze firma doet goede zaken en heeft niet noodig om op de loonen der werklieden te drukken. Zienier wat het Financiënblad van den 7 Januari schrijft over het fabriek Torley. - Dat die maatschappij sedert tien jaar ernstig beheerd werd en regelmatig aan- - zienlijke industriëele uitklagen, winst- gevende dividenden bekwam en tevens zeer waardeerende amortissementen be- werkte., Dit is echter zoo ook. De firma Torley heeft voor 't jaar 19or, eene winst gedaan van 763.892.84 fr. Zouden de werklieden ook niet denken dal daar wat zou af kunnen om hunne loonen te verhoogen FABRIEK BORREMAN. Het is juist een jaar geleden, dat onze bond eene nieuwe beweging begonnen is, bij middel van brieven aan de Heeren te zenden, artikels in onze bladen en 9 groote manifesten die verspreid zijn, waarin wij van werkplaats tot werkplaats opsomden de grootore voortbrengst, en vooral be- kampten dat de vrouwen aan 't werk der mannen gesteld wierden, aan een minder loon van 15 tot 25 pe honderd. Door de gedane loonsbesparingen (min stens 2300 franken per week) bewezen wij, dat het groot fabriek de loonen der werk lieden niet moest verminderen, integendeel, wanneer de firma aan ieder zijner werklie den een loonopslag toekende van 25 cen tiemen per dag, (dat bij de werklieden wel gekomen zou zijn door de duurte der levens middelen) hunne winsten hierdoor met geen centiemken zou verminderd zijn, in verge lijking met deze der voorgaande jaren. Op onze zoo klare en duidelijke gegevens, verkregen wij slechts een UUR minder werk, en later 25 centiemen opslag per dag voor de vlasspoelders en lustreerders, doch de vrouwenfoonen van 15 A 25 per honderd minder dan de mannen hieven bestaan. Als wij niet beter lukten in onze pogingen en het vrouwen werk zich op zulke groote wijze uitbreidde dan hot tot lieden is, moet dit toegeschreven worden aan de werkeloos heid der andere vakbonden, in Jie zoo bran dende werkerskwestie, en de onverstaan bare en misdadige onverschilligheid van een groot deel der werklieden. IN DE FILATURE TEINTURERIE waar de werklieden vooral zich te beklagen hebben over de tyranieke handelwijze van sommige hunner cheffen, is in het verloo- pen jaar geeno verbetering gekomen. Het boetenstelsel blijft er in voege, de horlogio verbetert niet in haren gang, die de werk lieden vóór het gestelde uur op het werk roept en later dan het gestelde uur van het fabriek laat. In den loop van 't jaar zijn er zooals voor gaande, talrijke werklieden buiten hunne schuld of mei kleine fouten werkeloos ge steld, meest al met het doel, om andere ge bruikte werklieden min loon te betalen, daarbij nog meerdere machienen te doen bewerken. Dus miDder loon en harder werken Als wij de grieven der werklieden over maken, krijgen wij geen antwoord van deze Heeren, ofwel tracht men deze te verschoo- nen, en wanneer wij de grieven der werk lieden openbaren, maken die Heeren zich dan nog kwaad I11 de katoenfabrieken zijn vooral meisjes gebezigd. Hier zooals in de andere fabrieken zijn de meisjes in kleine hoeveelheid veree- nigd. Moesten de Heeren weten, dat hunne werklieden in een goede en strijdvaardige bond zijn, daar zou wel verandering aan komen. Immers deze firma heeft geene reden op de loonen der werklieden té snoeien, inte gendeel, de Filature et Teinturerie doet evenals nog andere fabrieken groote win sten en zou dan ook de loonen der werklie den moeten verhoogen. Dit gaan wij bewijzen Het kapitaal dezer maatschappij is in 1905 op l,OSOtOOO fr. gebracht. In de 5 laat ste jaren heeft deze firma gewonnen 1,405,909,29 fr. zegge een mil- lioen vier honderd én vijf dui zend negen honderd negen en zes tig franken negen en twintig cen tiemen. Dat is geen klein bier, hé werk lieden KATOENSPIX NE RIJDEKEN WEVERIJ ROOS, GEERINCKX, DE NAEYER. I11 de spinnerij doet men de meisjes even als in de andere fabrieken werken voor een zeer klein loon voor deze die wat loonop slag bekomen bobben, is het werk ver zwaard. Echter moeten wij hier bijvoegen, dat den werkdag verkortte met eene halve uur. In de weverij zien wij nog altoos dat er volwassene mannen voor een spotloon van 20 tot 22 centiemen per uur moeten wer ken Dit is eene oprechte schande Zouden die heeren ook eens willen proberen met zulk klein loon hunne familie te onder houden De werklieden zijn in den laatsten tijd loonopslag gaan vragen, 5 centiemen per uur, aoch zij bekwamen 1 centiem, met een paar uren minder werk, zoodat deze werk lieden niet langer meer dan 70 uren in de week moeten werken Het blad der kristene vakbonden van den 14 Mei 11. schreef, dat de werkliedenïheer bekomen dan ze gevraagd hadden. Kan men slechter Fijne werkers verdedigers hé Deze hoeren konden niets meer geven, zegden zij, en de dompersbonden die gansch deze beweging in handen hadden, schreven dat zij eene schoone verbetering bekomen hadden, met 1 centiem opslag en 2 uren minder werk Neen, deze Heeren konden niets meer ge ven, want in de laatste 9 jaren heeft de firma 4,124.000 fr zegge vier mzllioen lionderd vier en twintig duizend franken winsten gedaan. Men ziet dat deze firma veel moet winnen om wat loonopslag te kunnen geven aan de werklieden. Waarom stelt de kristene vak bond zijne leden hiervan niet op de hoogte IN 'T SARGIEFABRIEK DE CLERCQ. Wanneer wij de loonen der stukwerkers van vroegere jaren en deze. die nu gewon nen worden bijeen brengen, dan kunnen wij eene groote daling in de loonen waarnemen. De spoelders (sters). Bij deze werklieden is de loonsdrukking het grootste. Vroeger wonnen de werklieden daar 10 tot 20 fran ken. De overgroote meerderheid der spoel ders (sters), winnen nu nog 10 tot 14 tran- ken, wat voor gevolg heeft, dat de oude spoelders daar sinds lang begonnen zijn hunne matten op te rollen. Ook de daghuurwerkers worden een klein loon betaald zooals in het sargïefabriek op den Tragel. Dat is eene echte schande, en vooral voor de werklieden die dit alles maar verduren, 'l is den prijs hunner onverschil ligheid van niet vereenigd te zijn, of '1 zij in bonden waar liet de plaats niet, is voor de werklieden. HET FABRIEK MOENS. In de maand Maart hadden de werklieden de hoofden samen gesloken, om aan de Heeren te vragen I. Dat de werkdag op 11 uren zou gebracht worden in plaats van 12 A 13 uren, met be houd van t loon 2. De terugaanvaarding te bekomen van 2 hunner weggezondene werkmakkers 3. Voor de overuren 3 voor 2 betaald te worden 4. Ook nog voorsclioo- ten, getten, enz., voor 't verrichten van hun werk. De werklieden zijn gaan onderhandelen met een leider der kristene vakbonden bij de heeren Moens. De Kristene Textielbewerker schrijft hierover het volgende in zijn num mer van 7 Mei. De werkdag zal 12 uren zijn, zonder 't be houd van *t I0011. Na de 12e uur zal er 10 centiemen voor de overuren meer betaald worden. Met den 1 October 1 centiem per uur opslag. Voorschooten en getten zullen de werklieden bekomen. (Van de 2 wegge zondene werklieden geen tvoord Op 139 werklieden zijn er 111 die gemiddeld 19,85 fr. per week winnen. Wij moeten hier zeggen, dat het eene op rechte blageurderij is, wat de leider der kristene vakbonden schreef, iets wat zo ge woon zijn te dóen, zou dat soms do reden zijn, dat dit in De Vrije Werker niet ver scheen, omdat dit blad hierin valst gelezen wordt en De Kristen Textielbewerker bijna niet? Ziehier wat schoone uitslag de werklieden van M. Moens met de krachtige steun van dc kristen centrale bond bekomen hebben Getten of voorschooten, daar moeten de werklieden nog naar wachten 2. De 10 centiemen bijleg voor de overuren ziin do werklieden nog niet betaald 3. Als do werklieden vroeger 1 uur per dag of 0 uren per week min werkten in 't slecht seizoen, dan wierden er hun 3 uren van betaald, dat zijn de werklieden 1111 kwijt 4. Dat de werklieden gemiddeld 19,85 fr. per week winnen is eene groote leugen. Hei- loon der volwassene mannen is er 24 cen tiemen per uur, of por week aan 72 uren 17,28fr zijnde2,57fr. minder! Er zij11 slechts een goed dozijn zwart ververs die 25, 2(5 en 27 centiemen per uur betaald worden. Go ziet, 't is ver van 111 mannen die 19,85 fr. per week winnen zooals-de dompers bewe ren. De werklieden van 't, fabriek Moens zullen mot, ons zeggen, (ofschoon deze de socialis ten nog voor hunne vijanden-aanzien) wat onze cheffen schreven zijn leugens, wat de lleeren ons beloofden geven zij niet, in

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2