uit i\ otariëele a n n oneen Iets om te lachen. AALST. Vergaderingen voor haden 2ondag. KRISIS. - De Christene democraten gaan nu ook mede!» lïen en ander. Rampen, Misdaden, Ongelukken. filaats van verbetering Lebben wij eene oonsverlaging van 1,44 fr. per week. Met de zoete hoop met den 1 October 1 centiemken opslag te zullen bekomen. Ge ziet't is knap gewerkt voor die kristene vakbondleiders IN LA GEORGIE. Deze nieuwe katoenspinnerij waar men vroeger nog al veel goed hoorde van zeg gen, waaraan het te danken is dat vooral in de bankmolens en continus de beste werksters der stad aangetrotien worden, is er ook al wat verandering gekomen. Zooals men ons inlichtte, zouden daar meisjes zijn die sinds geruimen tijd 2 fr. in de 14 dagen minder winnen dan vroeger. In plaats van 9 zouden de meisjes nu Log slechts 8 lindekens per dag kunnen maken, waardoor dit komt weten de meisjes niet Ook over het boetenstelsel hebben de werklieden zeer te klagen, het is soms zoo erg dat de meisjes tussclien de molens staan te weenen. Waarom die noeste werk sters zoo tergen Ook in dat fabriek staan de werklieden sterk verdeeld. Wanneer zullen de werk lieden daninzien, dat het hunneeigen schuld is, dat zij onder de talrijke grieven zoo erg gebukt gaan IN DE FILATURE DU CANAL. Dit fabriek maakt eene uitzondering op den algemeenen regel. In bet laatste jaar is den werkdag met 1 uur verkort. Voor de stukwerkers zijn ondanks de 6 uren per week minder te werken, op enkele uitzon deringen na, de loonen nagenoeg de zelfde gebleven, ofwel een weinig verhoogd, en de daghuurwerkers (een 6o tal) hebben met den korteren werkdag, tweemaal hun loon weten te verhoogen, in zulke mate, dat de loonopslag tot 2,40 fr. per week bedraagt. Wij moeren hier echter bijvoegen, dat deze mannch noch moeite, noch opofferin gen sjpaarden. Telkens waren zij daar als onze Bond hun naar de vergaderingen riep, en zijn verschillende malen naar het bureel bij de Heeren gaan onderhandelen. Wij kunnen het zelfde niet zoggen voor wat de meisjes en vrouwen betreft. Als deze eenmaal naar eene vergadering komen, denken zij dat liet werk volbracht is, en blijven dan voor de volgende vergaderin gen in groote mate weg. Dat is vooral de reden, dat wij met de zelfde aanhoudend heid als voor de mannen niet hebben kun nen werken, om betere loonopslagen te be komen. 't Is eene dure les voor al de werklieden, dat. bewijst, als men verbeteringen bekomen wilt, dit niet gebeurd als bij tooverslag, maar wel door takt en aanhoudendheid, schoone verbeteringen voor de werklieden kunnen bekomen worden. AL WIE den naam van werkman waardig wil zijn, moet op i5 Oogst zich in Brussel bevinden om mede te manifesteeren, om 't voorrecht der rijken te doen verdwijnen. Verleden Zondag hadden wij het genoe gen, de Socialistische fanfare Hand aan Hand van Aalst, een puik Concert te hoe ren spelen, op den kiosk onzer stad. Zij voerde het volgende programma uit EERSTE DEEL 1. Braves Cceurs, pas redouble Isoré 2. Sivillia. marche espagnole Montagne 3. Neptun», ouverture Govaert 4. LaFidtlUê, polka voor fluit Christophe 5. La Printanièm. fantaisie Canivez TWEEDE DEEL 1La Bohémienneouverture de l'opéra de Baffe, arr. par Briffaux 2. Toboggan, caractéristic schottisch Freinaux 8. Waalschc Kermis Dclchevalerie A) De ontwaking van het dorp. De klok ken. De morgend. B) Aankomst der dor pelingen. Lied van de streek. De buitenspe len. C) Dans onder den olm. Onderbre king van het bal door een onweder. Dj Het onweder. Vogelzang het einde van het on weder aanduidende. E) Vreugdezang na het onweder. Terugtocht der dorpelingon. 9. Nos élégant es. valse Piroton Voegen wij er onmiddelijk bij, dat dit Concert op eene zeer onberispelijke wijze is uitgevoerd geworden, zoodat er haar eene welverdiende hulde is gebracht geworden. De fanfare Hand aan Hand, alhoewel be staande enkel uit werkjongens, die na het eindigen van hunne zware dagtaak zich nog de moeite getroosten, muziek aan te leeren, heeft bewezen, eene puike fanfare te zijn. In Ninove spreekt men met veel lof over Hand aan Hand. In de stekjes fabriek en. Wij achten liet noodig eens de loonen te bespreken die aan de werklieden in de stek- jesfabrieken betaald worden. De koer- en andere daghuurwerkers, allen volwassene mannen, die echt paardenwerk verrichten, worden tot hoogstens 2,50 fr. per dag betaald voor 11 uren tc werken, of no<' geen 23 centiemen per uur. In de andere fabrieken, zooals bij voor beeld bij de twijnders, zijn de loonen van 2,65 fr, lot 3,15, of gemiddeld 2,90 fr. per dag. Men ziet dat de loonen der stekjesfabrie- ken, dat meest al vuil en ongezond werk is, veel minder zijn dan van andere werklie den. Wanneer gaan de heeren fabrikanten er aan denken de loonen hunner werklieden te verhoogen, want het is toch niet moge lijk met zoo een spotloon als mcnsch te leven. En gij, werklieden der stekjesfabrieken, wanneer ^aat gij voor goed uwe onverschil ligheid afleggen en lid worden van onzen fabriekwerkersbond, die strijdt in 't belang der werklieden. Het io Urenwerk Na -LaNinovite» en defirma Stichelmans komt liet beheer van 't fabriek De Bodts- Van der Schueren te besluiten, dat van af Maandag 7 Oogst, in hun fabriek, in plaats van 11 nog 10 uren per dag zal gewerkt wor den. Wij danken deze Heeren en wenschen ook de werklieden geluk met deze bekomene verbetering. De handen aan 't werk' mannen, om be nevens den korteren werkdag ook loonsver betering te bekomen, want uwe loonen zijn meestal kleiner dan in andere fabrieken. Dat de werklieden onzen raad volgen en lid w orden van onzen Twijnders (stersjbond, om aldus met meer kracht nog meerdere verbeteringen voor de werklieden te beko men. Wie zal er op i5 Oogst, te Aalst, te Ninove, te Geeraardsbergen wil len blijven, wanneer er te Brussel gemanifesteerd wordt, voor de poli tieke gelijkheid aller Beigen Fabriekwerkersbond om 10 uren 's mor gens, Driemaandelijksche Verplichtende Vergadering. Reizigersclub om 2 1/2 uren namiddag stipt. Regeling der bespreking der reizen, on boet van 25 centiemen. Textielbond om 3 1 2 uren namiddag, Driemaandelijksche Verplichtende Verga dering, op boel van 10 centiemen. Bij het eindigen der Vergadering Tombola, schoone prijzen zijn er te winnen, waaron der één mans- en een vrouwzakuurwerk. Voerlieden om 4 12 uren. Driemaande lijksche Verplichtende Vergadering, op boet van 10 centiemen. Gesloten De leden worden bericht, dat den winkel van Hand aan Hand, op 15 Oogst, geheel den dag zal gesloten blij ven. Groote Prijskamp met de Vloerbolle naar 60 franken, bij Jozef' De Smedt, Grooten Bolleweg, 2, te Aalst. De inleg is bepaald op 1 fr. per partij.Elke partij mag drij maal ingeschreven worden, elk als hoofdman. Een inschrij.vingslijst, hangt in het lokaal ter beschikking van'de liefhebbers. Zegt het voorts. IN T V ELLENFABRIEK waar sinds go- ruimen tijd groot werkgebrek had ge heerscht in den verloopen winter, doet zich opnieuw hetzelfde voor, waardoor do werk lieden 2, 3a4 dagen in de week werken w;at moet er van deze werklieden geworden? IN - LA GEORGIE zou het er ook niet te veel spannen met het werkalles laat voorzien, dat de werklieden van dat fabriek door werkgebrek zouden geteisterd worden. In dat fabriek zooals in de andere, was het de gewoonte bij werkgebrek, deze onder de werklieden te verdoelen. De heeren schijnen van die oude manier afgezien te hebben, dat geeft ons het feit, dat van de 3 spinners, een is moeten t'huis blijven dat is erg, werklieden aldus geheel werkeloos stellen. Zouden de heeren op hun besluit niet terug komen, en het werkverlet, onder al de werk lieden doelen, zooals het vroeger gebeurde Het is zooals wij in ons nummer van Zon dag hadden voorzien de Christene demo craten hebben besloten deel te nemen, aan de betooging voor A. S. van 15 Oogst. Hunne deelneming is officiéél bekend ge maakt, bij middel van het volgend telegram, dinsdag avond gezonden aan gezel Van der Smissen, Schrijver van den Landelijken Raad der Belgische Werkliedenpartij Christene democraten van Aalst, nemen deel aan de manifestatie van 15 Oogst. Brief volgt. (Get.) Pieter DAENS. Nu beter laat dan nooit, maar wij mogen toch zeggen, dat hunnedeelneming te wijten is, aan de machtige protestatie van 't volk, die is opgegaan tegen hunne onthouding ofi beter gezegd tegenwerking. M Moyersoen is gedecoreerd, omdat hij zich nog al bezig houdt met de mutualiteiten en pensioen kassen. Proficiat M. Romain. Maar er is ook spraak van hem te deco reeren, omdat hij zoo erg blijft houden aan de hongerloonen. Jy. ML Daens J rept nog altijd geen w oordje over de valsche historie van Jesabel. Mag of kan hij den mond niet openen is het, dat do doinpersbladcn, zonder uit zondering, tot heden geen regeltje hebben geschreven, om uitleg te vragen over die Jesabel's historie, waarmede hunne partij destijds valschelyk zou beticht zijn. Had zulks aan 't licht gebracht geweest, vóór dat Pieter Daens bij M. Schollaert ten huize is geweest, ze zouden alarm geklipi hebben. Nu echter zwijgt De Volksstem, Dender- bode, enz. Zt'U M. Van den BruelTe die schijnt goed op de hoogte te zijn, van de geheime bijeenkomsten die M. Daens met de hoofden der katholieken heeft gehad, in het huis van M. Delaforterie, de schoonzoon van M. Daens, niet eens willen veropenba ren wat het doel dier bijeenkomsten was houden de dompersbladen niet eens willen explikoeren, waarom zij sedert enkele maanden M. Daens in hunne bladen niet meer aanvallen Vroeger was hij bij hun het zwarte beest, nu echter schijnt hij hun schoothondje te zijn. En die gansche omkeering is te bestati- gen sedert M. Daens de gastvrijheid heeft genoten bij M. Schollaert. Het brochuurken dat het verraad van M. Daens klaar doet uit schijnen, heeft een goed onthaal genoten bij de bevolking van ons arrondissement. M. Daens wacht zich wel, één enkelaan rehaald feit te w eerleggen. Al wat hij weet te antwoorden is voor dc zooveelste maal, den martelaar uitban gen Zulks zal niet veel meer helpen, dat deun tje is uitgezongen, omdat het martelaar schap van M. Daens, toch nog al winstge vend is. ,_J Besmetting van onze rivieren. Sedert het begin der maand is de Dender tusschen Aalst en Dendermonde letterlijk verpest door de afvoerwateren der nyver heidsgestichten. Het water ziet zwart als inkt en verspreidt verpestende stanken. De oeverbewoners kunnen onmogelijk deuren of vensters geopend houden, want de stank dringt overal binnen. Door de wateren van den Dender, die zich in de Schelde aflossen, is ook deze stroom verontreinigd op een afstand van 15 kilome ters der Denderstad. Echtelijk drama te Toulon. Eene vrouw vermoordde haar man met hamerslagen en doorboogde daarna zijn gelaat met messteken dan sprong zij uit het tweede verdiep op stiaat met haar dochterken van 18 maand Man en kind zijn dood de schuldige vrouw bevindt zich in hopeloozen toestand. De man Tabaric genaamd, was mecanicien op een pantserschip. De vrouw gaf zich aan den drank over en veroorzaakte allerlei ge welddaden. Na een twist, zaterdag avond,riep de vrouw aan wie 't hooien wilde, dat zij haar man en dezes twee dochterkens, uit een eerste huwelijk gesproten, zou dooden Nu, lijdeus den racht, stond zij op, nam hatner en mes en sloop naar het bed waar haar man sliep en sloeg hem den schedel in, waar na zij neus en hp afsneed en zijne oogen door boorde. Later begreep ze wellicht de misdaad die z-j had gepleegd, nam haar kindje en sprong er mede door het raam. Onmenschelijke behandeling. ZESTIEN JAAR OPGESLOTEN. Uit Neuötting (Beieren) wordt bericht Se dert 16 jaar bevond zich de thans 44jarige en krankzinnige Franciska Huber op de kosten van hare gemeente Töging bij de echtgenooten Katzen-Schwang ter verpleging Daar men de zinnelooze sedert jaren niet meer gezien had, en in de plaats geruchten over eene misdaad verspreid waren, werd de gendarmerie met een onderzoek gelast De uitkomst van het onderzoek was ver schrikkelijk. Vrouw Huber bevond zich in een enge en niet gemeubelde plaats, waarin geen lichtstraal drong, alwaar het van de vuiligheid stork. De arme vrouw kon zich niet bewegen, doch lag op een strooizak, zorder kleederen en' in haar eigen vuilnis. Zestien jaar lang moest de ongelukkige in die plaats blijven. Hel voedsel werd baar 'door een gat gereikt alsof zij een varken was. Het deurtje was steeds gegrendeld Het ongelooflijkste is dat de verpleegster van de zinnelooze bare eigen zusier is De huiplooze kranke die van zwakheid geen lid meer kon verroeren en h<-l daglicht niet kon verdragen, werd naar een gasthuis ge voerd. Een mecanicien in zijn ketel geworpen in Rusland. De stoomtramway van een bosch uit een der voorsteden van St-Petersburg, reed een dezer dagen naar het PolyUcbnisch instituut toen, aan den draai van een weg de mecanicien een jongeling bemerkte te midden der riggels, en die deze houding niet verliet, niettegenstaande de verwittigingssignalen. De mecanicien om een ongeluk te voorko men, vertraagde den gang zijner machien. Op dit oogenblik sprongen drie kerels rechts naar de machien toe en riepen Handen op Tegelijkertijd daagden er drie op, links. Allen vielen den mecanicien aan. Deze, zeer sterk zijnde, bood het hoofd aan zijne aanranders, en kon er een neervellen. Maar de bandieten hielden de bovenhand. Zij grepen den mecanicien aan wierpen hem in den ketel en namen dan de vlucht. De ongelukkige kon er op tijd worden uit gehaald, doch is erg verbrand geworden. Ret nachtgerecht te New-York. De stad New-York heeft eene eerste proef- nemit g van het nachtgerecht, in zake prosti- stutie gedaan. Aldaar werd immeis een bij zonder nachtgerecht voor vrouwen ingericht. Alle vrouwspersoon, die tusschen zonsonder gang en zonsopgang wordt aargehöuden, brengt men onmiddellijk voor de rechtbank. Nog voor de debatten worden de vrouwen in twee groepen gescheiden de eene bevat personen, die nog niet wegers zedenvergrijp voor den rechter kwamen Z«j werden afge zonderd, opdat zij niet met geproslitueerden in aanraking zouden komen. Dezen worden door eene doctores onderzocht, die den rech ter over den gezondheidstoestand dier vrou wen kond maakt. Elke kranke kan op onbesternden tijd, die echter het jaar niet mag overschrijden, naar het gasthuis gezooden worden. Elke vrouw ont vangt eene fiche naar het stelsel Rertillon. Het nachtgerecht zal veel te doen hebben, daar 8000 lichtekooien verleden jaar op straat werden aangehouden. Een zwarte Jack the Ripper. De bevolking van Atlanta (Georgië) is onder de verslagenheid van allerlei aanslagen, ge pleegd door een zwarten Jack the Ripper, welke men tot heden nog niet kon vatten.' De moordenaar werkt vooral op Zaterdag. Eiken Zaterdag, sinds verscheidene weken, vindt men het lijk eener vrouw vermoord en den buik geopend. Het laatste slachtoffer van het monster is een 17 jarig meisje dat men hoopt te redden. Tot heden doodde hij acht vrouwen. Bij het woord gevat. Ouderwijzer. Zeg eens, Sanders, uw opstel deugt nietna de schooltijd moet ge vijftig maal schrijven <c Ik ben niet leer zaam hebt ge mij verstaan, ezel Een uur nadien komt de onderwijzer terug en zegtNVelhoe, Sanders, gij hebt nog niets geschreven Sanders. Zeker niet, meester, een ezel kan immers niet schrijven. Vooraf beproefd. Zekeren heer gelastte zijnen ktecht eene doos met goede fosfoors te koopen. Dit werd gedaan, en reeds den volgenden avond wilde de heer eene keers ontsteken maar wat bij ook deed, geen der fosfoorkens was in branden te krijgen. Ten uiterste vergramd, riep hij zijnen knechten zegde Heb ik u niet gezegd dat gij zeer goede fosfoors moest koopen, en ziedaar, niet één die branden wil Hoe is hel mogelijk, mijnheer riep de knecht ver baasd, ik zelf heb ze één voor één vooraf ge probeerd, en allen waren nochtans goed. Kindervraag. Papa, kunt ge iels vatten Vaar geniet naar grijpt Neen, joogen. Hoe komt het dan dat de dokter zegt, dat ik eene koude heb gevatIk heb er noch tans niet naar gegrepen. Tusschen twee kooplieden. Gij, slim Ik zou u verkoopen waar gij bij staat. Dal geloof ik wel goede waar is seffens verkocht. Maar piobeer eens om u eigen te verkoopen. Dc Notaiis DE WINDT, tc Aa'st, zal met ge win van palmslag en gelagen openbaai verkoo pen 1. Een groot Winkelhuis, te Aalst, Lange Zoutsiraat, N. 45, gio. t 1 aar 3o centiaren, be woond geweest door wijlen Jozef Van Belle. Onmiddelijke ingebruiktieding. Ingesteld fr. 15100. 2. Een Winkelhuis, te Aalst, hoek Grooten Bolleweg en Hovcniersstiaat, N. 57, groot 1 aar 3o centiaren. Bewoond door Frans De Putter, beenhouwer, aan 21 fr. per maand. Ingesteld fr. 3400. 3 Een Woonhuis, te Aalst, Grooten Bolle weg. N. 1, groot 40 centiaien. Bewoond door Charles Meganck, aan t,j5 fr. ;>er week. ingesteld fr. 1000. 4. Een Woonhuis, te Aalst, Grooten Bolle weg. N. 3, groot 40 centiaren. Bewoond door ThéophielDaelman aan 2,5o fr. per week. Ingesteld fr. 1000. Verblijf, Vrijdag 11 Augustus 1911. Om 2 uren namiddag, ter herberg van Frans Schoon, te Aalst, Lange Zoutstiaat

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3