11 9 44e Jaar. i\' 33. Prijs per nummer 3 centiemen. 45 Augusti 494 4. Weekblad vöor het Arrondissement Nog twee dagen Algemeen Stemrecht, of..,? Weg mei liet meervoudig slemrccht ANNONCEN Rechterlijke i «r. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. \nnoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met «kkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maandeD t 1. o.6j 6 1 20 Een jaar 2 00 Bitten Belgis Een jaar 5,00 Men abonneert zich op alle jK.stlmreeien. Nog enkel twee dagen scheiden ons van dé grootsche betooging- voor Algemeen Stemrecht. Om het gelijk recht voor alle heigen te veroveren, stroomen er overmorgen te Brussel 200,000 heigen samen, die in de straten der stad als deftige burgers zullen opmarcheeren en oprukken naar het Park van St-Gillis om er den eed te hernieuwen in 1890 gedaan, namelijk niet te zullen rusten alvorens het Zuiver Algemeen Stemrecht te hebben ver overd. Ziehier wat het socialistisch weekblad De Gazet van Brussel schrij ft - Ze zullen komen van Gent, van Ant- werpen, var Bergen en van Luik... Van Gent, de mannen met den sterken - vrijen wil, de vechters, de vierkantige koppen, de 011 versaagden, dedoodschrij- vers. Van Antwerpen, de sinjoren, de liar- rewarliefhebbers, de spotters, de tegen- knibhelaars, de havenuitpluimers, de artisten. Van Bergen, de radikalen, de fransclie kloppers, cle opruiers, do schreeuwers, de sprekers, de hardopdenkers, de bronschnaturen. Van Luik. de lieftalligen, de beleefde gratie, de goeie kerels, ae roode vesten, ae muzikanten, de tenors en de bassen, de gulle, helle, klare lach. Ze zullen komen met roode vaandels 1 van overal, de jonge wachten met strijdliederen, de trompetten van Koe- kelberg, de groote groene kerels met groote groene blaasinstrumenten, en die zullen zingen, en die zullen spelen, - do Internationale, de Marseillaise, den Strijd- kreet. En wij voegen er bij, de Aalstenaars, de mannen van 't Saucissenland, wereldbe roemd door kiesbedrog, omkooperij, dure kiezerslijsten en geroofde stadskas, zullen op post zijn, zullen in groote mate te Brus sel maiiifesteeren met vlaggen, kartels en opschriften, omdat ook de Aalstenaars ge noeg hebben van do ongelijkheid in zake kieswet, van hot mogelijke bedrog dat zoo behendig door onze dompers wordt ge pleegd. Reeds van in 1890 is erdoor de liberalen van Aalst, een onpartijdig referendum inge richt., betrekkelijk het A. S. en reeds alsdan waren er 8300 meerderjarige Aalstenaars die zich kwamen verklaren voor de gelijk- heid aller belgen. Nu het de laatste slag geldt, nu wij aan den vooravond zijn van A. S. nu zullen wij met nog meer moed dan vroeger oprukken, want zijn wij met de eersten begonnen om Z. A. S. tc eischen, wij willen ook hij de ver overaars zijn, hij dezen die den genadeklap zullen geven, aan ons chineesch kiesstelsel. DOOR OTTO ROQUETTE. 13° Vervolg. De arts volgde Florentine, die voor het bed plants genomen bad, en zette zich zoo neder, dat hij door dc zieke niet gezien kon worden. Do deur stond slechts aan, en door de reet wachtte Leonard in angstige span ning af wat daar binnen gebeuren zou. Een tijd lang was alles stil. Toen hief de zieke zich een weinig op, zag hare gast lachend aan en zeidc- Daar is die mooie jongo dame weder Ik weet niet of ik waak of droom, maar 't is juist alsof ik u hier nog eens ge zien heb. Wie zijl gij, hoe moet ik u noe men Leonards hart begon lievig te kloppen, toen hij zijne vrouw zoo kalm en zonder eonige verwarring hoorde spreken en hij begon op nieuw hoop te voeden. - Noem mij uwe zuster antwoordde Florentine. In het vervolg zullen wij altijd samen wonen en elkander als zusters lief hebben, terwijl ook onze echtgenooten broeders en vrienden zullen zijn. Gij zijt dus reeds cene gelukkige huis vrouw vroeg Agnes op weemoedigen loon. - Nog niet, maar sedert drie dagen ben ik gelukkig verloofd. Mijn neef beminde mij MANNEN, Wij moeten weg uit Aalst, omj,20 ure en 0111 4,30 ure 's morgens 't Is wat vroeg, zeggen er velen, maar als 't moet, MOET HET. Wij hebben rekening te houden van de omstandigheden, en wanneer wij weten dat er dagelijks in Brussel 100 treinen moeten toekomen en nu nog 125 speciale treinen meer moeten aankomen, en allen moeten binnen zijn vóór 10 uren 's morgens, dan zal het niemand verwonderen, dal. wij zoo vroeg weg moeten, wel te verstaan als de onge lukken zooveel mogelijk willen vermeden worden. Nu het kan niet te vroeg zijn, om op te trekken voor ons heilig recht. Menschen die dagelijks om 4 uren 's morgens moeten naar 't werk trekken in Brussel of elders, de knapzak onder den arm. van 's Maandags tot 's Zaterdags, en daarbij nog hard moeten werken voor de kroel,e brood, die menschen hebben liet veel lastiger als wij manifestan ten voor A. S. die. éénmaal zoo vroeg weg moeten. Moest het noodzakelijk blijken, dat wij den weg naar Brussel tc voel doen, wij zou den nog niet mogen aarzelen, maar met kloeken' moed opmarcheeren, evenals er zooveel geloovigen jaarlijks te voet optrek ken naar Hal, om de eene of andere gunst van O. L. Vrouw ai' te smeeken. Wie liet A. S. lief heeft 011 betracht, zal er weten iets of wat voor te offeren. De kie kens zullen ons nooit gebraden in den mond vallen. MET EEN GEWOON COUPON naar Brussel willen reizen, is niets gekort. De administratie van 't spoor heeft ons laten weten, dat er goene gewone treinen zullen of kunnen gedoubleerd worden en er dus niet meer coupons zullen afgeleverd worden, als er plaatsen beschikbaar zijn. Wanneer we nu weten, dat de meeste trei nen die in Aalst stoppen en naar Brussel rij den in Oostende gevormd worden dat die treinen in Oostende, Brugge, Gent, reizigers opnemen, dan mag men de volle zekerheid hebben dat ten minste van in Gent er geene enkele plaats meer zal beschikbaar zijn, en dus AL DE AALSTENAARS die in den mor- gend meenen naar Brussel te vertrekken in Aalst zullen blijven bij gebrek aan plaats. Zijn er nog vrienden die mot de hoogcr aangehaalde gedachten zijn bezield, dan geve» wij hun den welgemeenden raad, zich een coupon sociétaire aan te schaffen, willen zij in de gelegenheid zijn mode te kunnen manifesteeren voor het Z. A. S. Er zijn nog coupons tc verkrijgen in Haud aan Hand en bij ae broodvoerders. De plaats der Aalstenaars in de manifesta tie is juist achterde VLA AMSCHE SCHOL W- BURG te Brussel, alwaar wij allen op post moeten zijn van af 91/2 ure 's morgens. reeds lang. Ik wilde dat niet erkennen,want mijn hart was zeer dwaas en verblind. Maar eindelijk heb ik ingezien, hoe voortreffelijk hij is, en hem zonder tegenstreven hart en hand gegeven. A'erloofd zeide Agnes zacht tot zich zei ven. - Dat was ik ook eens. Het is lang geleden. Luister eens naar mij, zuster ging zij levendig voort. - Ik wil u iets toe vertrouwen. Ik ben liet nu met mij zelve eens. Mijn man heeft mij niet meer lief, ik wil er mij niet langer tegen verzetten, maar mij van hem laten scheiden. Waarom drie levens ongelukkig te maken Het zijne, dat van het meisje, dat hij liefheeft, en het mijne.Wel is waar,zal ik voor een tijd onge lukkig zijn, doch ik wil hem niet langer tot last zijn - Ik ken dc geheele geschiedenis van uw ongeluk, - hernam Florentine, maar gij vergist u,als gij gelooft dat het hart van uw echtgenoot van u vervreemd is. En nu verhaalde Florentine, kalm en bedaard, de aanleiding en oorzaak van al liet verdriet, zooals wij die reeds kennen. Agnes luisterde aandachtig, met gevouwen handen, nu eens de verhaalster aanziende, dan weder voor zich kijkende. Geloof mij, zoo besloot Florentine, zijne liefde voor u en zijne kinderen alleen, heeft hem deze fout doen begaan. Het meisje, dat gij voor uwe mede minnares hieldt, is hem geheel onverschil lig zij zelve was het, die zonder te weten, dat hij gehuwd en gelukkig was, hem voor Onze treinen koeren uit Brussel terug 's avonds om 9,50 ure en 9,58 ure, op de plaats waar wij 's morgens zijn toegeko men, dus in de statie Tour et Taxis. Let wel op, geen enkele coupon sociétaire wordt in de Noordstatie toegelaten, het zal dus onmogelijk zijn. daar te vertrekken. Mannen, neemt wel acht van doze onder richtingen draagt uw blad mede 0111 het als 't noodig is te kunnen raadplegen. Naar Brussel, naar Brussel weze liet orde woord, van allo Burgers en werklieden, die liet A. S. het gelijk recht aller belgen gene gen zyn, Zangwijze Verbroederingslied. Wat wil men ons weeral bedotten met dubbel stemrecht en nog meer, Zal men met ons dan blijven spotten en met rechtvaardigheid en eer Zal 't volk dan eeuwig moeten bukken als slavonras aan ijz'ren band Neen, langer zal men 't niet verdrukken en tergen onder dwang en schaad. Refrein 't Meervoudig stemrecht moet van kant Wij laten ons niet langer temmen, Gelijke rechten in ons land (bis) Gelijke plichten Gelijke stemmen II Men tracht u weer in slaap te wiegen, volk, met die chineozerij Arbeiders, laat U niet bedriegen. bestrijdt die vvettenknoeierij. Wat baat liet u te mogen kiezen Een enk'Je slem tegen dry moet onvermijdelijk verliezen en nogmaals blijft ge in druk en lij. Refrein 't Meervoudig stemrecht moet van kant Wij laten ons niet langer temmen, Gelijke rechten in ons land (bis) Gelijke plichten Gelijke stemmen 1 III Nog erger zal de band u drukken, van t kapitalistisch geweld, Wanneer ge u zeif niet los zult rukken van de ijz'ren keien die u knelt. Komt op, mi hand aan hand gestreden, gij, staaswerkman en boerenknecht; Reeds lang genoeg hebt gij geleden, verstooielingvan weten recht. Refrein 't Meervoudig stemrecht moet van kant. Wij laicn ons niet.langer temmen, Gelijke rechten in ons land (bis) Gelijke plichten 1 Gelijke stemmen zich trachtte te winnen. Zij is bekeerd sedert zij het geheim vernomen heeft, en dus staat er niets meer 111 den weg voor uw geluk, zustcrlief, gij kunt weder tevreden en geluk kig zijn Agnes zweeg nog een poosje in gedachten verdiept, eindelijk zeide zij met een zucht: - Dat. is eene mooie, troostrijke geschiede nis, die gij mij daar verhaald hebt, maar de mooiste geschiedenissen zijn niet waar. Wat zou het heerlijk zijn, daaraan to kunnen go- looven Arme Leonard Maar hoe kan dat ging zij levendiger voort. - Hoe weet gij dat alles? Zijt gij wellicht... nu gaai mij een licht op Gij zijt de dochter van meneer During - Florentine wierp een angstigon blik op den arts. Hij knikte. - - Ja, mijne zuster, zeide zij daarop. - ik ben Florentine During Haat mij niet Ik was schuldig tegenover u, zonder het te weten. Leonard was u nooit ontrouw, en heeft hij misdreven, zoo ge schiedde dit, ik herhaal het uit liefde voor u en de kinderen - Agnes stak hare armen uit. en sloot Flo rentine, die naast haar knielde, aan haar hart. Beiden lieten aan haar tranen den vrijen loop. De arts sloop naar de deuren wenkte Leonard. - Voorzichtig, - duis terde hij, niet teveel ontroeringWees kalm - Leonard kwam naderbij. Met een hart overvloeiende van geluk en dankbaar heid stond hij achter Florentine, aan wier borst Agnes baar gezicht verborgen had. Zangwijze Deboutfterts de misère. Refrein Plaats voor de proletaren, De noestezwoegersscharen Geen bastaardij. Gelijkheid willen wij 't Meervoudig stemrecht moet bezwijken E11 ook liet voorrecht van de rijke» Wij eischen dus met klem Voor eiken Belg één stem I Werkslaven op 't uur is geslagen Komaan, vormt uwe bataillons Vooruit wij gaan den eindkamp wagen, Voor 't allerheiligst recht van ons Genoeg onrecht en schand geleden Te lang gedwee en braaf geweest '1 Moet uit thans eischend opgetreden Ons recht bewust en vast van geest II Wij zijn de bron van macht en leven 'i Zijn onzen arbeid en ons zweet Die links en rechts den rijkdom geven, Wijl wij vergaan in Zorg en leed... En zoii'11 wij goedschiks recht nog derven, Verneèd'ring Jijden, I10011 en schand Dat. zal niet zijn Nog liever sterven, I)an slaaf te zyn in een vrijland! III 't Zijn wij die meest de schatkist voeden Schoon niet rechtstreeks van stad en Staht 't Zijn wij, 0111 's rijkaards gold te hoeden, Die men verdierlijkt, als soldaat Welnu, geen plichten zonder rechten Wij duiden geen miskenning meer En dwingt men ons daarom tot vechten, 'i Zij zoo... wij stellen ons te weer IV 't Is dus heslist Die wet moet. vallen, Wij slechts één stem, de rijken drij En eerder rusten wij nbn allen. Wij zijn zooveel toch waard als zij Weg met bedrogen eerloosheden Wij eisclien siemrecht voor elkeen En dan alléén zijn wij tevreden, Als 't zuiver is en algemeen V Daarvoor ten strijd Watookgebeuro, Wij geven ditmaal niet meer toe Ons rest niet meer een uudre keuze: Wij zyn bedrog en onrecht moe! Op, werkers op van stad en buiten Op, vrouwen springt thans mee opdek Op. burgers gij die vree will sluiten Op. krachtig op en voet hy stek E. S.MOL. Eindelijk hief zij het hoofd op en zag* hem aan. Leonard, vergeef mij, riep zij, beidé handen naar hem uitstrekkende. Door vreugde overweldigd zonk hij naast haar op de khieén en hield haar met zijne armen om sloten. Vaarwel - zeide Florentine eindelijk. Gij zult beter worden Agnes, en dan komt mijn vader bij u, en zal u mijne woorden herhalen. Gij komt dan buiten hij ons en wij zullen allen ie zamon gelukkig zijn. Aan u, Leonard, heb ik nog een verzoek. Wees een vriend van mijn verloofde, hij is u zeer gene gen en een veel heter man, dan ik verdien. Agnes was aan de haren terug gegeven. Langzaam maar toch zichtbaar werd zy béter. Toen zij liet bed verlaten mocht, en met een nieuw gevoel van gezondheid zich wéér bewegen kon. kwam meneer During en herhaalde tot hare geruststelling het verhaal zijner dochter. Deze bevestiging was echter niet meer noodig, want door haren echtgenoot was Agnes reeds over tuigd geworden, en was nu weder als van ouds gelukkig en tevreden. De toekomst, was zooals Florentine hoop vol voorspeld had. Het Duringsche huis zag spoedig twee gelukkige families vercenigd, welk verhond nog duurzamer werd, toen de schoonzoon van meneer During later de fabriek overnam, en Leonard tot zijn kom- pagnon koos. EINDE.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1