Loonen en Werkuren. Een monster te Bavegem, RECHTBANKEN. De Papen en de Belooging van 15 Oogst Een en ander. De vriendin van ex-Koning Manuel van Portugal. hij de Textiel bewerkers. Iets om te lachen. St rijd penning. Hoe meer de groote dag nadert, hoe woedender de papen worden en hoe meer ze met vuiligheid beginnen te werper.. Het gaat hun niet dat socialistische en liberale bladen hunne partijgenooten aan raden zich deftig te gedragen en aan geene uitdagingen, van wie ze ook uitgaan, mo gen gehoor geven. Wij zeggen past op de Pourbaix want zij hebben er alle belang bij dat de dag van dinsdag met opstootjes zou ge kenmerkt zijn. Het Nieuws van den Dag het brus- selsch klerikaal bladje, helpt zooveel als het maar mogelijk is om onze aanbeve lingen van orde en tucht te verdraaien, de policie tegen ons op te ruien, onze zangen als uitdagingen en revolutionnaire op hitsingen te aanzien Al wat vuil en gemeen is strooit het reeds tegen ons uit, dit om gelegenheid te vinden NA de betooging bovenarms te kunnen lasteren. Ons antwoord op deze platheid is kort. De socialistische betoogers weten zich steeds waardig te gedragen. Het zijn geene stokslagers noch min uitdagers zooals de klerikale opgezweepte en gefanatiseerde luidjes. De zangen zijn de verzuchtingen van het meerer.deel der belgische bevolking die meer politieke rechten en vrijheid wil. Het is van heden niet dat men ze zingt, maar van over jaren en nog nooit, indien er geene klerikale uitdagers waren, lokten ze eene moeilijkheid uit. De onderduimsche ophitsingen van het kristelijke blad zullen schipbreuk lij den, hunne smeerlapperij moet op hun eigen neus terecht komen. Een Engdsch tijdschrift deelt eene zeer belangrijke studie mede over de werk uren en de loonen in verschillige landen, en dewijl men er ook over de bouwnijver heid in handelt, denken wij dat er wel eenige cijiers onder de oogen onzer kame raden mogen gebracht worden. Dat zal hen toelaten te bestatigen dat de werklieden in België het slechtst be taald worden, terwijl zij ook ver hst grootste getal uren arbeiden. Ziehier dus eene tabel zooals wij ze in het tijdschrift vinden NEW-YORK Wekelijksch Getal loon werkuren Timmerlieden 121,25 fr. 44 Metsers 148,95 fr. 44 Schilders 106,95 fr. 44 1/4 LONDEN Timmerlieden 54,65 fr. 50 Metsers 54,65 fr. 50 Schilders 46.85 fr. 50 PARIJS Timmerlieden 46,45 fr. 60 Metsers 43,2ofr. 54 Schilders 43,20 fr 54 BERLIJN Timmerlieden 47,15 ir. 54 Metsers 46,35 (r. 53 Schilders 4o,iofr. 53 1/2 AMSTERDAM Timmerlieden 35,oofr. 58 1/2 Metsers 35,00 fr. 581/2 Schilders 28,75 ir. 53 ROME Timmerlieden 18,00 Ir. 60 Metsers 20,40 fr. 60 Schilders 24,00 fr 60 De lezers zullen opmerken dat de loo nen van Brussel er niet in voorkomen maar aangezien wij ze kennen, zullen wij ze mededeelen, opdat men eens kunne de vergelijking maken. Timmerlieden 27 fr. 60 uren. Metsers 24 fr. 60 uren. Schilders 24 fr. 60 uren. Wij hebben dus met Italië de droevige eer de laagste loonen, waarachtige hon- gerloonen te veidienen. In Rome kunnen zij wellicht er zich nog min of meer in troosten, dat zij daar veel gemakkelijker als wij de pauselijke benediktie kunnen ontvangen, wat voor het toekomende leven dan toch nog altijd voordeelig kan zijn. Het zijn bijgevolg de twee landen waar het onderwijs het minste ontwikkelt is en de onwetendheid het grootst, die hunne werklieden het onbeschaamdste behande len en uitbuiten Onderwijs,kennis en Syndikale vereeni- ginggaan samen; overal waarde werklieden hunne geesteskrachten de noodige ontwik kelinghebben kunnen geven,hebben zij ook op eene bewonderenswaardige wijze zich weten tevereeuigen en wanneer de werklie den van New-York, Londen, Parijs en Berlijn er toe zijn geraakt hunne werkuren te verminderen, terwijl zij aanzienlijk hunne loonen deden stijgen, is het welaan hunre machtige syndikattn dat zij het te danken hebben. Zeker zijn in deze landen AL de wer kers nog niet vereenigd, doch onder deze welke de kern van het vak vormen vindt men zeer zelden een onvereenigde, van daar den grooten invloed die hunne ver- eeniging op de loonen heeft. Wanneer wij in België somtijds in de gelegenheid zijn met de patroons de belangen der werklie den te bespreken, wordt als eerste verwijt ons toegeworpen, dat de voortbrengst te wenschen laat, maar wanneer wij onze loonen vergelijken met deze van onze kameraden in andere landen betaald, heb ben wij het recht zelis verwonderd te zijn dat de voortbrengst nog zoo hoog is, want met de loonen, welke de belgische werk lieden verdienen, is het onmogelijk het noodig krachtige voedsel te nemen om de verlorene krachten weder te herstellen, en de voortbrengst moet er noodzakelijker wijze onder lijden. Ook omdat zijne ontwikkeling zoo laag staat, mist hij de geest van eigen vinding, welke zijne kameraden van bovenge noemde landen bezitten, en dat alles heeft zijnen noodlottigen invloed, maar deze die het eerst het recht hebben zich daar over te beklagen, zijn niet de kapitalisten, maar wel de werklieden die er de ware slachtoffers van zijn. Zeker, indien den Belgischen werker beter onderwezen ware, en daardoor meer voortbracht in het zelfde tijdverloop, zou hij ook verstandig genoeg zijn om te trach ten zijne werkuren te verminderen terwijl hij ook hoogere loonen zou eischen, en het is in ue vakvereeniging dat hij zijn heil zou zoeken. Hoe gemeen was hij Wie Wel Pieter Daens, loen onzen vriend De Swarte, bij middel van een aantal artike len de stemmingen der christene democra ten inde Kamer van Volksvertegenwoordi gers uitgebracht bekritikeerde, dan was M. Daens daar altijd met liet zelfde deuntje, dat wij lijken bezwadderen en de dooden moes ten laten rusten. De taal van M. Pieter Daens was zooveel te gemeener, omdat den persoon van Priester Daens niet wiord aangerand, maar wel zijne stemmingen, die bij als openbaar mandataris bad uitgebracht.' Nu evenzoo zouden de liberalen kunnen handelen, wanneer er over de redevoeringen en stemmingen van hunne overledene man datarissen gesproken en geschreven wordt, zooals 1111 dikwijls liet geval is, bij de katholieken die de woorden van Frère-Orban aanhalen, uitgesproken in de Kamer tegen het A. S. Maar terwijl Pieter Daens bcvool, de doo den tc laten rusten, haalt hij ze wekelijks uit 't graf. Leest zijne bladen en in ieder blad vindt ge artikels handelende over Priester Daens. Dat is zijn recht, maar als Priester Daens tls politiek man mag opgehemeld worden, dan mogen zijne stemmingen als politiek man ook bekritikeerd worden, en bestaat daarin geen den minsten laster. Maar bij M. Daens is het zoo wat hij doet is goed gedaan, en als een ander hem op dien weg volgt, en 't valt niet in zijnen smaak, dan bazuint hij uit, men lastert. Dat is de gemcene taktick van M. Da ens'' Kaarten op tafeln De Volkswil het maandblad van den I Democratische» Studiekring van het arron dissement voert in zijn nummer van Oogst 1911, eene kloeke taal. Dit blad had in een zijner voorgaande nummers de liberalen aangerand over geld zak en liegen. Van daar een antwoord van de liberale Volksgazet, die zich verweerde, geen geld zakken te zijn, gezien de menigvuldige ont vangstbewijzen die de liberalen bezitten, van de talrijke sommen van vijfhonderd franken die ze aan de hoofden der Christene democraten zouden ter hand hebben ge steld, en voor wat 't liegen betreft, dreigden zij met de historie van Jcsabel, voor den dag te komen. Nu eischt het bestuur van De Volkswil, kaarten op tafel, het eisclit. bewijzen. Bravo, voor die mannen, bravo, voor hunne kloeke taal, want ze beloven zelfs de bewijzen af te kondigen in groote letter, op de eerste bladzijde. Het is nu aan de liberalen te bewijzen, hoe mild de hoofden der Christene Volks partij, geldelijk zijn ondersteund geworden, en op welke gemeene wijze, zij den strijd hebben willen voeren. Het bestuur van De Volkswil zijn allen jonge elementen, die van den strijd van 1891 niet kunnen medepraten, ze zaten dan nog in hunne eerste broek, maar z'licbbcn gelijk te willen openbaren, boe en op welke 1 wijze hunne clieffen den strijd hebben ge-J voord. Toen in 1830 do belgische grondwet wierd gemaakt, dan schreef men er het Zuiver Algemeen Stem recht op 21 jarigen ouderdom in, voor alle burgers die 12,32 franken rechtstreeksche belastingen betaalden. Al was men het domste varken van 't land, als men maar den noodigen bepaalden cijns betaalde was men kiezer. Dus in 1830 reeds, was men kiezer op 21 jaar, en nu in 1911 is men het enkel op 25 jaar. En de dompers blijven hier aan houden, en dan nog met bijgevoegde stemmen En zoo gaan wij vooruit Gelukkiglyk blijft den dag niet lang meer achterwege, dat het Zuiver Algemeen Stem recht zal ingevoerd worden, zonder eenige andere bijgevoegde stom. voor alle belgische burgers. i 't Wordt meer dan tijd. 't Spel begintl De zuippartijen nemen aanvang. De dom pers beginnen hunne mannen op te roepen, ze laten ze zuipen, prijzen winnen en de schoeffelaars zijn te vreden. Zoo waren verleden Maandag de genever- zuipers van de Zon en Maanstraal opge roepen, om hunne keel te gaan ververscnen. Dat er weinigen ontbraken dat spreekt van zelf, als ze maar kunnen zuipen, dan verge ten ze al het onrecht hun aangedaan, de hongerloonen aan politicagenten en stads- werklieden betaald. Voor een druppel genever worden het gedweëe slaven. Dat zijn dompers stem mers. Tegen den oorlog. In Frankrijk en Spanje zijn er meetings ge houden tegen een oorlogdie zou dreigen uit te breken, door het geschil in Marokko. Die meetings waren ingericht door de Socialistische Werkliedenpartijen, die in deze meetings kwamen verklaren dat hot proletariaat, met alle kracht tegen een oor log protesteerde. Indien alle partijen eens met. de zelfde wilskracht tegen do oorlogen opkwamen, ze zouden ras tot. het verleden bohooren. Maar ook hierom zijn de socialisten inter nationaal met elkander verbonden en zijn het dus op dit. gebied ook broeders. 60,000 Werkstakers te Londen. Tusschen bazen en arbeiders der dokken wordt er onderhandeld, doch op dezen oogenblik staken er 00,000 menschen te Londen. De spanning is overgroot. De havenwerkers van Lancashire en York shirozijn eveneens in staking. Inheldistrikt. Manchester zijn er 5,000 stakers. Men vreest dat do staking nog grooter zal worden. Op 19 Oogst opent zich de jacht. Dan zullen de heeren hun tijdverdryf zoeken met hazen, konijnen en vogels ie schieten, wel te verstaan als er nog wal Ie schieten vah, want de arme bui- tenmensclien die reeds veel tekort hebben, kunnen hel maar moeielijk kroppen, dat het wild door hen mag gevoed worden, om dooi de rijken opgesmuld te worden. En zoo komt het, dat ze soms ook eens 'r geweer schou deren, om een lekker brokje tusschen de tanden te hebben. Het is maarzooals het zijn moet. iA Hoe gemeen Drie personen worden betrapt koper tc heb ben gestolen in het fabriek F. F. K. Tragel, Aalst. De ondercommissaris Gits Leonard, die het onderzoek deedt, stelde aan de be tichten de vraag dar. zij zeker wel hadden gestolen, om doel te kunnen nemen aan do betooging op 15 Oogst voor A. S. N. B. Aan M. Gits hebben wij gevraagd wat hiervan waar is, en hij zegde ons dat G hem zulks had gezegd -Wij hebben hein doen opmerken dat het dan nog juist een domper is, die zou stelen om aan de manifestatie te kunneu deelne men Is liet dien domper soms in d'oorcn gedui sterd zulks te zeggen, om de betoogers voor A. S. als dieven te kunnen doen betitelen^ Halssnoer van 120,000 fr Tooncelkltcdij zoor -240,000 fr. De Parijsche divelte Gaby Desks, die de wereld doer b-kend werd v/eger.s "de rol die zij gespeeld heeft bij den val van Korirg .Manuel, is legeD een weekloon van 20,0l)U fr. voor een Atnerikaansche omreis aangeworven. Waarschijnlijk zal haar koninklijke vereer der haar vergezellen. De tooneelspeclslcr verzwijgt bet niet en zegt tolde dagbladschrijvers Ik bezit voor I miliioen fr, parels, doch mijn lievelingsstuk is een halssnoer dat Kooi kg .Maruel nnj sehoi k en I 20,001» fr. gekost beeft Gabv be- beweeit meer van parels da i van briljanten te houden. Op de vraag waar zij bare parels borg, riep zij hare katuei n rJe.ed hare bloes opeu en haalde een doosje, dat het meisje nut ketting om den hals droeg, te voorschijn, waarin de kostelijke schal verborgen was. c Hierin zit mijn schit in zekere hoede, vh- klaarde de al te verlrouwvolle eige» ares, wart geen mer.sch zal op de g-dacht.; komen im>e parels aan den boe/cm mijner kamenier te gaau zoeken. Met het oog op hare londreis heeft Gahy reeds voor 240.000 fr. toiletten besteld. In- tusschen treedt zij op in den Londenschen Al- hambra, in Les Dóbuls de Chichiri, in twee kostbare pronkloilelten, beide geschenken van Manuel van Braganza, die achter de scher men en in de loges der arlisten ais gast ver keert en geene voorstelling verzuimt. De Porlugeescbe republiek mag rustig zijn, zoo sluit Hel Laatste Nieuws, maar wij voegen er bij dal het eene schande is, aldus verkwis tingen te zien gebeuren. Zulke verkwistingen naast zooveel armoede, dat dient tot schande van het gansche volk. Zondag 11. bad de driemaandelijksche verplichtende vergadering plaats, welke door een groot getal leden was bijgewoond. De Voorzitter opende de vergadering en dankte de talrijke aanwezigen voor hunne opkomst, die ondanks de. groote warmte en velokoers, naar de vergadering in grooter getal waren opgekomen aan de voorgaande, en drukte de hoop uii dat al de aanwezigen de afwezige leden zouden aanzetten, om de volgende vergaderingen ook bij te wonen. Hierna gaf de schrijver verslag der drie verloopen maanden, waaruit vast te stellen is, dat na aftrok van werkeloozen, sterfte, kraambed, stakingen, andere ondersteunin gen aan de leden geschonken en uitgaven gedaan aan bestuur, propaganda enz. er nog overbleef, met de som bij gerekend in de strijdkas gestort, van 2745,07 fr. Na dit verslag door de leden luide toege- juichd te zijn, was liet woord aan de con- trolleurs, die de boeken van den schrijver en de rekeningen der uitbetaalde sommen, alsook bij enkele leden waren geweest, em op bun boekje 11a te zien of de ingeschrevene sommen aan de Jeden waren uitbetaald. De controlleurs zegden alles juist bevonden te hebben en bedankten den schrijver voorde orde en stiptbeid, waarmede ai de boeken van den Textiel bond gehouden zijn. Hierna w ierd er gehandeld over den toe stand in de textielfabrieken die oprecht treurig is voor sommige fabrieken, dat door de schuld der werklieden hunner onver schilligheid en verdeeldheid. Hier nevens wierd er besproken de sclioone verbeterin gen die wij voor de werklieden van liet. fa briek Jelie hadden bekomen, werklieden die bijna allen vereenigd zijnen die knap hebben mede gewerkt met ónzen bond 0111 de verkregen verbeteringen te bekomen. Na nog enkele modedcelingen van do.11 Voorzitter sloot deze de sclioone vergade ring met liet afloten van den Tombola. bezoedelt een meisje van 12 jaar en vermoordt het daarna. Tc Bavegem is een meisje van 12 jaar oud dat door bare moeder om wat klaveren was gezonien, dooreen monster eerst bezoedeld 011 laar na hei hoofd van de romp gesneden. Toen het meisje wat te lang weg bleef, w ng de moeder en de gebaren op zoeken vonden het arm slachtoffertje, met nog eene peer in de hand en oen stuk peer 111 don mond.Het was dus klaarblijkend het kindje was door het fruit medegelokt. Van den dader was geen spoor. Doch een boerenzoon was 's middags te huis niet ge weest en de vermoedens vielen op hem. Voorzeker is het dezen die do w i eede mon- sterdaad heeft bedreven, w ant liij beeft zich door een trein laten vermorzelen tusschen Burst en Herzele c a in zijne zakken vondt tien nog peren van dezelfde soort, als deze die lier armzalig incisie bij zich had. toen men het op zulke ellendige wijze vondt. Dat die wreede monsterdaad, eene groote verslagenheid in de streek heeft teweeg ge bracht, hoeft nier. te worden gezegd Z«»u M. Daens ons niet willen zeggen, of zulks de vruchten zijn* van '1 '-Itristelijk onderwijsf. VREDEGERECHT VAN BRUSSEL. De stoute echtgenoot en de goede leveranciers H er volgt een belargwikkenderechteilijke beslissing Zelfs als de tcl.lgenoot een bericht heeft laten verschijn-n waarhij hij elke vetant- woordel jkbeid afwijst voorde b-sb llingeo van koopwaar door zijn vrouw of kind ren gedaan zonder zijn schriftelijke lo latiug, 13 'Je ge meenschap verplicht 1 i v.rhoudirg va.i Int geb-u k er var; gemaakt, lussclmn to komen in de door de vrouw gemaakte schulden I. dien de echtgenoot weigert, uil gieiightid of h< fa zant. de i.oodige onderhouds-en vofcdir gs- midJeicn te verschaiTjr.mod men aannemen dat de leveiar.ciers dis zulke waien met matig heid leveren, in aanmeiking genomen rang en fortuin van de vrouw, slechts oeo schuld van den man vereffenen. Deze moet ze dan ook belaleu. Kwade jongens-trek. De meester. Zeg eens, Jantje, welke letter is dat Jantje, dat zeg ik niet. De meester. Ik vraag u welke letter is dot Jantje. Ik zeg liet niet. Ik ben niet op school gekomen 0111 u te loeren, maar wel, omdat gij liet mij zoudt doen. Gezongen bij Leon Tas door Fr. Meert 0,85.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3