De Stoet der Katholieken, Algemeen Stemrecht. Velodroom van Aalst. Werkersbelangen. Bij iVI. Marchanl ,K1b,0ïuige Leugenaar, i Dc Jonge Wachten hadden verleden Zondag te Aalst congres en stoet. In hoe veelheid en grootte was het een mager beestje, want reeds lang had men er op geboft dat het op 20 Oogst in Aalst zou stroomen van katholieken, en de gansche stoet, in waarheid gesproken, had hoog stens 2000 deelnemers en duurde elf minu ten Maar was hun stoet niet talrijk en groot, de stokslagers waren heel goed vertegen woordigd en aan krapuul ontbrak het niet. Wilt ge 't bewijs Van in den vroegen morgend liepen er benden, de rustige voorbijgangers uitda gende de stokken op de schouder, meer malen in de hoogte geheven, als wilden zij zeggen wij zullen er eens gaan goed op rammelen Gelukkig hebben de rustige burgers en werklieden die uitclagingeu onbeantwoord gelaten, die vechters en stokslagers den rug toegekeerd, want eenieder herinnerde zich nog de moorddadige handelwijze dier katholieke Jonge Wachten, gepleegd op den braven jongen William Borreman, die weken in doodsgevaar verkeerde, om ten slotte hardhoorig te blijven. Eenieder herinnerde zich hoe die moor denaars daarenboven de bescherming ge nieten der politie, want toen een der moordenaars uit 't gevang keerde, wierd hij ingehaald door de katholieke stoksla gers van Aalst, met koets bespannen met twee paarden,versierd met de witte guide, en in dien stoet bemerkte men M. Ghee- raerdts, burgemeester, hoofd der politi Maar komen wij terug tot het krapuul van Zondag, dat die brave katholieke Jonge Wachten naar onze stad hebben gelokt. Waarom zeggen wij 't krapuul te Aalst'? Omdat ze van bij hunne aankomst als wildemans de stad doorliepen en den stok op de schouder de rustige lieden uitdaag den f Omdat ze op den Gentschen steenweg een ouderling, een man uit 't oudmannen huis, die nogal een grooten neus en brand in 't gezicht heeft, aanvielen en er den zot meenden mede te houden, zoodanig dat de gebuu;vrouwen er moesten tusschen komen en om den ouderling te beschermen de boosdoeners met hunne kloefen dreig- V den Omdat ze in 't begin der Molenstraat eenige meisjes omsingtlden en in klaren dag er schandaal verwekten Omdat ze aan de statie als echte leiren te werk gingen en er een deftig meisje wilden overrompelen en overgrabbelen Omdat ze geheel den dag als echte wil demans te werk gingen,niets dan moeilijk heden zochten en zich aan zedenschanda- len wilden vergrijpen, daarom zeggen wij met volle recht 't krapuul was Zondag te Aalst. OF HUN BANKET heeft M. Woeste gesproken en het getal toejuichers was niet groot, het overgroot gedeelte aanhoorde hem koel en een andtr gedeelte jouwde hem uit. M Woeste zal zich weinig beloven van zijn goed onthaal te Aalst. Maar 't kan niet anders ook. Zijn man daat wordt beloerd door anderen en dezen zullen er wel voor zorgen dat Woeste on mogelijk wordt op de katholieke lijst. Dat is hunne broederliefde. DE ELEKTRIEKE VERLICHTING 's avonds op de markt was mooi, en 't zal aan de stad een aardig oordje kosten. Voor dc kermisfeesten was er geen geld, voor de feesten der katholieke Jonge Wacht is er in overvloed. Dat is dompersmode. De beweging voor Zuiver Algemeen Stemrecht, dat sinds eenige maanden in gesluimerd was, begint weer te ontwaken. Gelijk alles in de natuur moet krachten winnen na eene mate van uiterste span ning, zoo heeft die beweging in de rust nieuwe krachten en verschen adem ge schept, sinds den laatsten zegepralenden strijd. De vooruitgang was ten allen tijde ge leidelijk. Zooals de verstandige reiziger op tijd en stond een rust poosje en eene versterking neemt en op zijn uur zijn doel bereikt, zoo ook geraakt de vooruitgang bij kleine rustpoozen tot zijne bestemming. Dus weer in 't gelid Ons gotde recht moeten wij niet meer plei ten. Men luistert toch niet veel naar rcdenec- ringen. Wij hoeven enkel dat recht te vesti gen en te doen bezegelen door de wet. De eerste stap was de moeiëlijkste. Nu zijn wij geleerd door de ondervin ding, en als wij willen, zal het op wiel - kens gaan Vooiuit jongens De frissche lentezon ontvvekke de schoonste gevoelens van uw jong gemoed Vooruit Binnen eene maand moeten wij slag vaardig staan Gei. P. V. S Wie is P. V. S. Niemand anders dan Petrus Van Schuylenbergh. Hooger afgekondigd artikeltje schreef hij op 31 Maart igoi. Op 18 Apiil 1902 deedt M. Schollaert en het katholiek gouvernement in het volk schieten te Leuven, de straatsteenen wierden met werkersbloed rood geverfd het volk stond slagvaardig op aanraden van Petrus Van Schuylenbergh het wierd vermooid voor zijn heilig recht Schollaert en het katholiek gouverne ment trappelde op de lijken onzer bVoe- deis, het Zuiver Algemeen Stemrecht was in 's werkersbloed gesmacht. Heden gaat Petrus Van Schuylenbergh naar Leuven om dien zelfden bloedhond Schollaert te feesten Foei voor die honden, die de roede kussen waarmele ze gegeeseld worden. Op Zondag 27 Oogst aanstaande,om 3 uren namiddag,zullen de volgende aantrekkelijke koersen gegeven worden 1. Snelheids- en fondkoersen voor de 12 vermaardste wielrijdsters van België.Zullen er aan deelnemen Mad.Sauvage,van Luikmad.Yerbraecke, van Gent ;mad. Clocquet, van Brussel jufvr. Coppejans, van Lauwe jufvr. Van de Wyngaera, van Vilvoorde jufvr. Collard, van Luik; jufvr. Kemps, van Vilvoorde; jufvr. Van lioorne, van Eerneghem jufvr. benys, van Herzele jufvr. Vertongen, van Brussel jufvr. Claeys, van Waereghem jufvr. Bouré, van Gent. 2. Prachtige 1 1/2 urenkoers voor de veel belovende renners uit liet Land van Aalst Branteghem, Aalst, Van de Voorde, Aalst Van Eeckhout, Erpe Lambreclit, llerder- sem Rombaut, Moorsel Van den Nest, Ilofstade De Smedt, Seliellebelle De Win ter, Schellebelle Coppens, Assche Van Hulst, Denderrnonde Willems, PamelVan Caeckenberghe, Gysegem. Prijzen der plaatsen 0,50 fr. volksplaats 1,00 fr. hellingen 1,50 fr. tribunen. In het groot fabriek op den Tragel, kla gen de werklieden met reden, die den Zon dag ofwel over- en nachtwerk hebben te verrichten. Dit werk bestaat meestal in 't verkorten der «cabels» koorden en Commanderiemen op te leggen, enz., allen zeer vuil weik, waaraan de werklieden zich gansch be smeuren met vet en olie. Zondag- en overwerk voornamelijk wordt meestal 3 uren betaald voor 2 uren te werken, wat in het fabriek Borreman niet zoo is, integendeel. Voor dat buitengewoon werk, gebeurt het dan nog, dat werklieden daarvoor ge bruikt, gewoon zijn meer te winnen aan hun gewoon werk. Het zelfde gebeurt nu met de mannen die met den nacht in de continus werken, daar bij in vele gevallen 11 uren in plaats van 10 uren moeten werken, om een dagloon beta, il cl te wor den. De werklieden hebben hierover aan de meesters meermalen hunne ontevreden heid laten kennen, doch vruchteloos. Op aanvraag dezer werklieden heeft onze Textielbond de hieronderstaande brief aan de Ilceren Bestuurde!s van het fabriek gestuurd. Aalst, den 9 Oogst 1911. Aan de Heeren Bestuurders der Filature et Filleries Reünies, Tragel, T/S GEACHTE HEEREN, Wij zijn zoo vrij Uwe aandacht ie roepen opliet nacht-en zondagwerk, dat de werk lieden in uw fabriek moeten verrichten. De gewone werkdag in uw fabriek is 10 uren. De werklieden die nacht- en overwerk te doen hebben, moeten soms 11 uren arbei den voor eene dagtaak. Vooral des zondags wanneer de werklie den moeten werken aan de cabels - koor den en riemen, voorts aan allerhande werk gebeurt het, dat ook dan de werklieden 11 uren moeten arbeiden voor één werkdag. Dit werk wordt in bijna al de fabrieken der stad 3 uren betaald voor 2 uren te wer ken. CEd. betaalt het ook aan de smeders, metsers, schrijnwerkers, enz. Mynheeren, wij vragen UEd. dit te willen in overweging nemen en honen dat U aan de vraag uwer werklieden zult voldoen, die wenschen dat hunne dagtaak altoos aan 10 uren zou gerekend worden, en voor 't zon dagwerk evenals de hoogergenoemde werk lieden 3 uren zouden betaald worden voor 2 uren te werken. Aanvaardt, Mijnlieeren, onze oprechte groeten. Voor den Socialistisclien Textielbond Hand aan Hand, H. FLIPS. welke in Aalst zoo goed gekend is, door de menigvuldige moeiclijkheden die in dat fabriek plaats hadden en zich nu te St-Gillis bij Denderrnonde heeft gevestigd, daar ook zijn de wevers niet te vroden. Vooral nu met het plaatsen der nieuwe getouwen welke men dacht in grooler getal door een wever te kunnen doen bewerken, heeft dit voor gevolg gehad, dat de wevers op de gewone getouwen de slechtste hoo rnen moeten afwerken, daar de beste voor de nieuwe getouwen zijn. Dit bad dan ook voor gevolg dat de wevers gaan klagen zijn over de kleine loonen, doch vruchteloos, waardoor de wevers te Aalst en omliggende gemeenten wonende, hij hunne wederzijdsche besturen der vakbonden, hunne klachten zijn gaan overmaken, welke ieder op hunne beurt een brief stuurden aan den lieer Marchant, waarin de vragen voor komen van dc wevers. De brief door onzen Textielbond aan den lieer Marchant gezon den, laten wij hieronder volgen. Aalst, den 14 Oogst 1911. Aan den heer C M ar chantfabrikant te St-Giltis (bij Denderrnonde). GEACHTE HEER, I11 gemeen overleg met Uwe werklieden en de andere vakbonden van Aalst, zy 11 wij zoo vrij op onze beurt, aan UEd. de vragen uwer werklieden te doen kennen. L we werklieden zooals U kent, hebben zeer te klagen aangaande het loon dat zij nog kunnen winnen, vooral de wevers wer kende op de gewone getouwen, hebben zeer te lijden daar de beste hoornen afgewerkt worden op de nieuwe getouwen. De vragen uwer werklieden zijn 1. Betere grondstoffen 2. Yerliooging van den tarief met 15 per honderd 3. Betaling van den werkcoupon. Mijnheer, wij durven hopendatUEd.de vragen uwer werklieden zult willen onder zoeken, waarvoor wij U op voorhand dank toesturen Met de meeste achting. Namens de Socialistische Textielbond van Aalst De Schrijver, H. FLIPS. Het schrijven der vakbonden heeft voor gevolg gehad, dat verschillende wevers die gaan klagen waren op de hoornen, nu in daghuur betaald zijn aan 3,50 fr. per dag, welke eene gevoelige verbetering voor deze wevers mag genoemd worden. Antwoord van M Marchant. I11 een brief geteekend van den 19 Oogst stuurde den heer Marchant ons een antwoord op ons schrijven van den 14 Oogst. De 19 Oogst 1911. MIJNHEEREN, Wij zijn in het bezit van uwen brief van 14 dezer. Wij hebben uwe aanvraag ernstig onder zocht en veroorloven ons UEd. de volgende punten ter kennis te brengen 1. De huidige tarief is het voorwerp eener verhooging geweest den 25 Juni 1906 in overeenkomst en vergadering in tegenwoor digheid van den Heer Volksvertegenwoor diger Van Langendonck van Leuven, die met ons het verhoogd tarief heeft ondertee kend. Die verhooging heeft voor gevolg gehad eene totale herneming van het werk. 2. De huidige tarief heeft de werklieden volkomen voldaan te Aalst en in menige omstandigheid hebben zij ons verzekerd, dat dien loonstandaard hun toeliet hij ons meer te verdienen dan elders in eene zeilde nij verheid. 3. Bij het openen der fabriek (e Dender rnonde hebben de werklieden gevraagd ons te mogen vergezellen. Allen zijn op het bureel geroepen, waar de voorwaarden zijn blootgesteld in dezen zin dat wij geene vreemde werklieden vroegen, doch gezien hun aandringen, wij ze zouden aanvaarden aan het tarief van Aalstdat wij onder geen voorwendsel ook konden tus schen komen in de reiskosten, zijnde het weekabonnement. Dit punt is overigens al gemeen voor alle werklieden, van wat plaats ook. 4. In de eerste weken van het werk te Denderrnonde hebben de werklieden "-e- vraagd een en zelfde tarief in te voeren voor beginnelingenen oudere kategoriën. Aan die vraag is voldoening geschonken en werklieden en patroons hébben bet vol gend bericht goedgekeurd en ondertoekend Met algemeene goedkeuring der werk lieden staan wij toe, één en zelfde tarief in voege te brengen voor alle wevers, jonge lingen of gehuwden, 't zij van Aalst, St-Gil- lis, Denderrnonde of elders aan de volgende voorwaarden 1. Aide stukken moeten het voorgeschre ven getal scheuten hebben. 2. Al de fouten in de fabricatie zullen bij middel van boeten streng gestraft worden. 3. Het kuischen der getouwen zal zorgvul diger moeten gedaan worden. 4. Het personneel in liet algemeen zal zijn best doen om andere werklieden bij te brén gen. Hij die door zijne schuld, nieuw personeel het werkhuis zou hebben doen verlaten, door kwade gesprekken, zal onmiddelijk af gedankt worden. - De 'werklieden hebben die overeenkomst aanvaard door monde der afvaardiging die tegenwoordig besluit heeft geteekend en verklaard geen enkele eisch men te doen gelden, noch onder opzicht van werkwijze, noch onder opzicht van loon. Gedaan te St. Gillis-bij Denderrnonde den 8 Maart 1911. GeteekendDe Schryver Emile. Verlé Camille. Deneef Jan. 5° Na goedkeuring van bovengemelde vraag heeft het personneel eene werkver- minderihg gevraagd van 3/4 uurs per dag. Ook hier is in toegestemd, alhoewel wij op dit oogenbiik erg door bestellingen overlast waren. Die vermindering van werkuren heeft na tuurlijk een vermindering van loon voor gevolg gehad. Die vermindering mag zonder overdrijven op a 7 °/o gerekend worden. 6. Wij zijn bereid, alhoewel bet slechte seizoen voor handen is en wij voor het oogenbiik voor liet magazijn werken, den duur van den arbeid met ééne uur te verlen gen per dag, derwijze bet zelfde getal werk uren te hebben even als in Aalst,zijnde 1112 uren. Wij aanzien dus dit punt als voldoende gevolg aan de vraag ons toegekomen. 7. Wat de hoornen betreft, daar hebben wij in den beginne eenige moeilijkheden mede opgeloopen, doch sedert dien is in dit punt voorzien en om onze goede inzichten te betuigen hebben wij besloten vergoeding te betalen aan de wevers na de zesde uur waclitens. 8. De vlasgarens komen in grooten deele voorts van de beste Deutsche spinnerijen en de katoengarens der Filature et Teinturerie van Aalst, ook bekend als een der uitno- mendste spinnerijen. Wij zullen onmiddelijk de reklamatiën aan onze leveraars overmaken en zorgen dat- alles ten beste geschikt worde. Aanvaardt, Mijnlieeren, onze beleefdegroe- ten. C. MARCHANT. De lieer Marchant zal zieh wel herinneren dat door het verbreken der overeenkomst, in 1906, dit niet door dc werklieden, na dien datum zich nog moeilijkheden in zijn fabriek te Aalst voorgedaan hebben, welke werk staking voor gevolg hadden. Wat de werklieden zal t reffen bij het lezen van den brief door M. Marchant ons ge stuurd, is dat drie dompers eene overeen komst- geteekend hebben met de schande lijkste voorwaarden dat men de werklieden kan doen aannemen, en waarvan de overige wevers niets schijnen te kennen. Dat de heer Marchant aan de vakbonden die voor de wevers verbetering vragen, zoo een langen brief schrijft, moet ons ireens- zins verwonderen. Met dat schandalig stuk van overeenkomst te teekenen,waarin voor komt dat de wevers geen eischen meer zullen stellen noch op de werkwijze, noch op verbetering van loon, is M. Mar chant gedekt en mag hij met zijne werklie den handelen naar goeddunken. Zullen de chefl'en der kristene vakbonden terug hunne pen scherpen 0111 op de roode verraders te schelden, en de schandalige handelwijze verzwijgen hunner volgelingen die door een geteekend stuk aan talrijke wevers het recht ontzeggen nog veranderin gen van werkwijze 01 verbeteringen van loon te vragen. Waarlijk met dien naam moet men de handelwijze dor cheffen van de kristene vakbonden hestempelen. Het manifest door onzen Textielbond verspreidt, is voor onze domperkens eene onverteerbare pil zulks bewijzen hunne artikels in 't prullenbladje ofschoon Petrusken schrijft in 't begin Jat het geen antwoord waard is. In ons blad van verleden Zondag hebben wij al de aangehaalde feiten,in ons manifest gesteld, hernieuwd, en Petrusken uitgenoo- digd daar een enkele van te loochenen zooals wij beloofden komen wij teruo- op het schrijven van 't prullenbladje. Als wij in ons manifest de werkeloosheid der verschillende bondon vaststelden aan gaande het vrouwenwerk aan minderen tarief in de F. F. R., zijn dat leugens Toen verleden jaar hel verschijnsel zich voorgoed vertoonde in de garennijverlieid dat dé mannen verdrongen u ierden door dé vrouwen, die voor 15 tot 25 per honderd minder loon hetzelfde werk moesten ver richten, dan, op het geschikt oogenbiik, 0111 het dreigende gevaar in zijne kient te smach ten, stond onze Textielbond GANSCH U,- LEEN om hiertegen strfjd te voeren. Hiervan getuigt ons werk de menigvul dige artikels, vergaderingen, manifesten, brieven en onderhandelingen, die ONZE vrouwen en mannen-leden met de bestuur ders hebben gehad Wat ik hier schrijf dat zegde ik eveneens op de getneene samenkomsten waar Van Scliuylenbergli aanwezig was. Al de snoel- ders bekenden dat het steeds aangroeiend getal vrouwen die hun werk innamen aan de slechte voorwaarden (zooals het in vele werkplaatsen gebeurt) de grootste bekom mering is van al de werklieden die in liet fabrioR werken. Wie zou het tegendeel durven beweren dat het met meer gemak zou gegaan zijn,gelijke lootten en tarieven te bekomen voor de vrou wen zooals voor de mannen, wanneer er slechts enkele vrouwen de plaats der man nen hadden ingenomen, dan nu op het oogenbiik dat er minstens 200 vrouwen liet werk doen der mannen

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2