Rampen, Misdaden, Ongelukken. GlIEYS ALFOAS, UIT NINOVE. Burgerl. Stand van lXinove. Een en ander. Iets om te lachen. Strijdfontls. Zal Van Schuylon^bergh loochenen, wan neer ik die vraag stelde in 't Comiteit, dat hij, zooals al de aanwezigen, moest bevesti gend antwoorden. Wijzende op de kwaal welke steeds ^roo ier wordt, hebben wij gevraagd in 't ge mengd Comiieit er spoed bij le zetten om met vereenigde krachten in 't belang der Aalstersche garenwerkers (sters) daartegen in te werken, gezien iedere minuut die voor bij gaat een verloren minuut is die toelaat aan de heorcn hunne plannen verder uit te voeren, wat de strijd hiertegen voor de vak bonden lastiger zou maken. Omdat wij hierop wezen in 't gemengd Comiteit en vroegen dat de kwestie van het vrouwenwerk, zooals deze der spoelders, bij de hand zouden genomen worden, zegt Petrus dat Nichels stokken in de wielen wil de steken Nichels heeft daar niets anders gedaan dan het voorstel van onze Textielbond aan de vergadering onderworpen niet een SLECHTE, zooals Petrusken wilt doen ge- looven aan zijne lezers, maar een van de GROOTSTE en BELANGRIJKSTE voorstel len die de werkersorganisaties te bespreken hebben hiervoor spreekt het feit duidelijk dat minstens 200 vrouwen voor 15 25 per honderd minder loon moeten werken dan aan de mannen betaald wordt Omdat wij dit gedaan hebben zegtPetrus: ken de socialisten speelden comedie, gij hebt dat in Nichels zijn aangezicht gezegd. Wel toch Gij kunt toch niet loochenen dat onzen bond in deze belangrijke werkerszaak gansch alleen stond en ten volle zijn plicht gedaan heeft. Petrusken, noemt ook de naam van M. Rummens, de voorzitter der liberalen, om bij zijn schrijven kracht te zetten. Weet Petrusken dan niet dat in de laatste zitting, op 4 MEI, denzelfden M. Rummens zegde in tegenwoordigheid van Petrus Van Schuvlenbergh, sprekende over het werk door onzen Text ielbond gedaan, vooral doe lende op onze 9 GROOTE manifesten,waarin wij van werkplaats tot werkplaats de groo tore voortbrengst en het getal vrouwen die het werk der mannen hadden ingenomen, alsook de meerdere winsten die het fabriek hiermede ieder jaar zal doen (wat heden minstens 3 maal is toegenomen) bekend maakten, dat M Rummens voor dit werk onzen Textielbond feliciteerde Ge ziet, Petrusken,dat gij met uw verhaal uwen vinger in eigene oogengestoken hebt. Maar ook, Petrusken is zeer slecht van onthouden,ten minste als dit voor zijne zaak voordeelig is. Dat bewijst hij eens te meer in dat zelfde artikel, waarin hij zegt: voor de zaak der spoelders hebben de socialisten GEEN LETTER OP PAPIER GEZET Ofschoon Petrus dat schrijft in naam van het bestuur zijner vakbonden, gelooven wij niet dat één'spoelder of een bestuurlid der kristene vakbonden, die de zaak der spoel ders volgde, het artikel of ten minste de zin van dat artikel gelezen noch gehoord heeft, voor dat het in hun blad verschenen is Moesten de spoelders of bestuurleden der katholieke bonden dit hooren lezen hebben, zij hadden aan Petrusken doen verstaan dat hij hiermede de grootste domme streek be ging welke hij ooit begaan heeft. Immers, in de zitting van den 16 April wierd Flips aangeduid voor'Vschrijven der zitting-verslagen en ook voor den briet dat den 17 April aan de heeren gezonden is. Men kan hieruit oordeelen dat de lezers van 't prullenbladje goed moeten ingelicht zijn hieronder volgt de brief door de voor mannen der 4 vakbonden geteekend en door Flips geschreven Aalst, den 17 April 1911. Aan den heer Bestuurder der F. F. H. T/S. Geachte Heer, De vlasspoelders hebben in hunne gemeng de samenkomst van Zondag den 16 dezer, de uitslag der eerste onderhandelingen bespro ken, die plaats hadden met U en de werklie den afgevaardigden. Heer Bestuurder, wij danken U voor de bereidwilligheid waarmede U de klachten der werklieden aanhoorde, gezien de spoelders niet bevredigd zijn, met de hun reeds toege stane verbeteringen, zoo is er aangenomen nogmaals eene onderbardeling met ÜËd. aan te vragen voor Donderdag toekomeude, om •10 ure 's morgens (den 2b dezer). Indien er geen tegenbericht komt, zullen er Donderdag aanstaande zich terug 4 spoel ders op uw bureel aanbieden. Met de meeste achting. Voor den Christen vakbond, P. Van Schuv lenbergh voor den socialistischen vakbond, H. Flips voor den liberalen vakbond, L Rummens Voor den aemocratischen vak bond, G. Van der Borgbt. Onze lezers zullen groote oogen trekken, omdat deze brief geteekend is door P. Van Schuylenbergh,dezel fde persoon dieschrij ft de socialisten hebben geen letter voor de spoelders op papier gezetDat bewijst wat Petrusken durft! Ba, wat geeft het voor Petrusken, zijn handteeken te loochenen, 't is toch voor de goede katholieke zaak. Hij past zich daar door de spreuk toe der jezuieten Het doel heiligt de middelen. Zou 't Petrusken durven loochenen, zoo ja, dan heb ik gansch het gemengd Comiteit als getuigen en de 3 spoelders die Maandag morgend den 17 April, in 't lokaal Hand aan Hand den brief die ik schreef zijn ko men halen, waaronder L). W. een bestuurlid van den kristen vakbond. Petrusken heeft hierdoor de goede naam verworven van 't liegen, woorden ver draaien en liandteeken-loochenaar. H. F. Veel GOEDKOOPER en daarbij veel BETER zijn de NAAIMACHIENEN var» het huis 'Mécanicien, 77, Kattesiraat, Aalst. De rede is eransch eenvoudig, wij werken met eigenpersonneel en hebben r.og kosten aan admi nistrateurs, diiecteurs, controleurs, voyageurs, placeurs noch gérants, en houden ons met eene ordentelijke winst tevreden. BEGREPEN geachte Medeburgers. Gemak van betalen. Reparatie van alle stelsels. Altijd occasiemachienen te koop. Geringe prijs. Bestuurleden der Vakbonden, Propagandaclub, Tooneel- kring en Coöperatie, komt heden Zondag allen naar de belangrijke vergadering, om 3 uren, tn hel lokaal De Redding. Aan onze lezers. Wij kunnen er niet genoeg op aandringen bij onze lezers, omdat zij iedere wetk ons blad in zijn geheel zouden lezen. Hierdoor zult gij op de hoogte zijn van vele werkerszaken, waar de werklieden nu niets van kennen. Na het blad gelezen te hebben, geeft het voort aan een werkgezel of gebuur, die gij weet dat ons blad niet leesten tracht er een nieuwe lezer van te maken, die ook iedere week het blad ten zijnen huize doet bestellen. De lezer die deze twee kleine aanwijzingen volgt, maakt aldus in stilte de grootste en vruchtdiagendsle propaganda voor onze schoone werke/szaak die wij voorstaan. Aan de leden van den vakbond. Den Woensdag van iedere week kunnen de leden der vakbonden hunne grieven en klach ten doen kennen in 't lokaal De Redding, waar gezel Flips van Aalst, zich ter beschikking houdt der leden, van 5 tot 9 uren 's avonds. Op den zelfden dag, zitting van het bestuur des twijnders (sters) bonds. Leden doet uwe klachten en grieven kennen. Aangifte van 18 Augusti (inb.)tot 25Augusti (niet inbegrepen). GEBOORTEN GEBOORTEN Mannel. 1. Vrouwel. 1. OVERLIJDENS. 2 kinderen onder de 7 jaren. HUWELIJKEN. Geene. Onze fanfare heeft verleden Zondag de festival te Den derbelle bijgewoond. Is het noodig te zeg gen, dat ze puik hebben gespeeld en bewon dering baarde bij de buiten menschen. Vooral Alfons Cornand met zijn lluitje behaalde veel bijval. De loting was ons ongunstig, wij wonnen geene premie. Wij liadden een puik uitstapje gedaan en eens verbroederd met de boeren, die van de socialisten enkel slecht hooren vertellen door de geestelijkheid. De Christene democraten hadden in Denderhautem een feest en hun muziek van Denderleeuw was te Dender belle. Wat beteekent dit Eendracht Van wie was het Wij hebben in ons hoofdartikel van verle den Zondag gewaagd, van het manifest, dat opliet laatste oogenblik, vóór de betooging van 15 Oogst uit is gegeven geworden, en waarin de Christene democraten aangera den wierden NIET deel te nemen aan de be tooging. - Het Rechtvan verleden Zondag schrijft over dit zelfde manifest het volgende Een christen democraat heeft 't goed 1 gevonden een schrift uit te geven om de christen democraten aan te zetten, niet. naar Brussel te gaan. Dal schrift is door niemand onderteekend Sedert wanneer is een christen democraat zoo laf gewor- den Waarom durft hij zijn schrijven niet onderteekenen Te Brussel hebben wij vernomen wie die persoon was. Hij is 't bezien niet weerd. - 't Is een vuilpot, met dewelken geen ernstig democraat nog betrekkingen wil hebben. Dankbaarheid is hij aan de katho- lieken schuldig, anders zat hij in de kas. Get. IIPl. Wie Wie is die man Men zegt ons dat het een der eerste lieute- nanten van M. Daens is, die dit schrift heeft uitgegeven. Volgens Hector Plancquaert is het een vuilpot, die dank aan de katholieken niet in de kas zit En zeggen, dat M. Daens, sprekende over 't Christen onderwijs, opzijn congres durf de gewagen van 't geval Van Langendonck Had hij dan zijn lieutenant vuilpot niet bemerkt Is het feit, van dien lieutenant vuilpot, ook een der oorzaken, dat M. Daens dank baarheid is verschuldigd aan de katholieke regeering en heeft dit feit ook betrekking op zijne onverstaanbare handelwijze in dé Kamer, waar hij de katholieke regeering hielp In alle geval klaarte dringt zich op. Naar Leuven Wij zul^n eens zien hoeveel betoogers de dompers ie Leuven zullen bijeenbrengen, zij die, om toch wat volk te hebben, de cou pons hebben verkocht hier te Aalst aan 1 l'r. terwijl hij 2,15 l'r. kost, en ze zelfs hebben uitgedeeld. Maar opgepast, om toch een goed contin gent te hebben zouden ze er drie voor één kunnen zien, zooals het verleden Zondag hier te Aalst is gebeurd, met hun getal deel nemers aan hun fameuzon stoei der Jonge Wachten. y Sedert M. Petrus Daens zoo aan 't wankelen is, is 't al boter en honig voor de katholieken. Nu schrijft hij, dat er Zondag in Aalst veel volk was, terwijl eenieder liet eens is, om te bekennen dat het een fiasco was. Zondag te Leuven zal er veel volk zijn, zegt hij. Ge ziet 't zouhem genoegen doen, moesten de dompers met de uitdeeling van hunne coupons veel volk kunnen bijeen trommelen, en daarna moed putten, om een schooloorlog te kunnen verwekken. Zal M. Daens ook te Leuven niet zijn, 0111 zijn boezemvriend M. Schollaertte vereeren den bloedzuiger van 't werkende volk De christene democraten onzer stad beginnen met. hun kandidatenlijst voor! de aanstaande gemeentekiezing te vormen. I Er zullen te Aalst vier lijsten zijn. Elke partij zal afzonderlijk strijden. Krapul Zondag avond waren eenige verbruikers in eène herbergop den Gentschen Steenweg op eene deftige wijze aan 't praten het liep vooral over de katholieke jonge wachten, die als beesten met hunne stokken ramme lende langs de straten liepen en de rustige voorbijgangers uitdaagden en bespotten. Een onnoozel manneken, een voyageurken a. 11. b. die ook in deze herberg mei zijne vrouw gekomen was, zegde de socialis ten zijn Krapul waartegen de aan wezigen hunne afkeuring deden hooren. Weet dat manneken wat liet woord kra pul zeggen will zoo niet, ziehier ge meen e plueters, lage schepsels, galeiboeven, wiens plaats is in deprisons! Welnu, kwibusken, durft ge beweren, dat de socialisten zulk volk zijn Kijk rond in uwe gebuurte, en ge zult be kennen, dat de socialisten er ver uit de def- tigsten zijn. En gij zelf hebt dit Zondag reeds onder vonden, want hadden de socialisten geene deftige menschen geweest, in wiens aange zicht ge zoo durfdet lasteren, zij zouden u eens goed onder handen hebben genomen, maar, neen, zij zijn heengegaan, denkende: deftige menschen maken hunne handen niet vuil aa.11 Krapul, en zij hadden overschot van gelijk. Met W erKeloozen fonds. In ons blad wezen wij herhaaldelijk op de gebreken van bet stads-hulpfonds tegen on vrijwillige werkeloosheid en liet steeds strenger wordende reglement, waardoor de werklieden die door werkeloosheid getrof fen worden, erg lijden. Immers, liet in voege brengen der werkc- loozenfondsen door de stad was met het doel zooals in andere sleden van't land, de wcrkelooze werklieden ter hulp te komen, door een bijleg te geven voor iederen werKeloozen dag Iij de ondersteuning door de vakbonden aan hunne leden ver leend. Gebeurt dit in andere steden, welnu in Aalst is dal liet geval niet. Door vele bon den worden meer dan bet dubbel wcrke looze dagen aan de leden uitbetaald dan liet stads-hulpfonds bijleg verleent. Dat is de reden waarom een paar jaren geleden, al de vakbonden der stad (uitgenomen de katho lieke) samen gekomen zijn en een bezoek brachten aan de gemeenteraadsleden, hun vragende, liet reglement van bet Werke- loozenfonds te herzien. Als bewijs dat het hulpfonds der stad zeer nadeelig voor de wcrkelooze arbeiders is, geef ik de cijfers van onze bonden voor het jaar 1910 en tot Juli 1911. Wcrkelooze dagen door do Vak bonden betaald 5179 Werkeloozc dagen met bijleg der stad SO99 Er zijn dus 30S0 dagen werkeloosheid door onze vakbonden in 19 maanden, zonder dat de stad aan die werklieden één centiem ken bijleg verleende. Wat in onze vakbon den is vast te stellen, is ook liet. zelfde bij de katholieken. Wanneer gaan deze limine vrienden die op liet stadhuis den baas zijn, die aan dat slecht reglement verandering kunnen brengen, op die mannen hunne tee- nen trappen, om hun doen te verstaan dat er zoovele katholieke werklieden zooals anderen, van den wcrkeloozen onderstand van 't stads-hulpfonds beroofd blijven. Wij denken dat het toch wel de mooi te waard is daarvan te spreken, »S(dagen aan 50 0/0 bijleg is 154 O franken in 19 maanden. De katholieken die zeggen zoo veel leden te tellen in hunne honden dan wij, hebben dus ook 15-tO fr aan hunne leden, de meest ongelukkigste der wcrke loozen, aldus laten omkomen. H. F. Hevige incidenten in den velodroom van La Louvière. Zondag nanoen moesten koersen plaatsheb ben in den Velodroom van La Louvière. Het bfsluur had aangekondigd dat beroemde be roepsrenners zouden deelnemen aan een groo- ten koers, baar waren wel 4 a 5000 personen aanwezig die 3, 2 en 1 frank hadden betaald. Groot was de ontgoocheling van hel publiek toen het bemerkte dat noch Lambot, noch Van Houwaeit, noch Wancourt zouden rijden. Protest ging aan alle kanten op men riep, floot, builde tot eindelijk h< l woedende volk de renronde overrompelde en d<m koers deed staken. De gendarmen kwamen pr tusschen om het publiek tot kalmte aan te zetten En gedurende twee uren duurde het kabaal eu eischle men het geld terug. Ten slotte meldde men dat dit zou worden teruggegeven in het lokaal van den Velodroom en het volk verliet dezen, maar in plaats van terug te betalen, trok men weg met de kas. Toen stak de menigte hel lokaal in brand en begaf zich naar Jolimont, waar de bestuur der woont, en waar men de deuren van zijn huis wilde instampen, maar dc bestuurder werd met gezien. Dit loo nee 1 duurde lot de nacht aanbrak. Vijf groote pachthoeven en stallingen afgebrand, te Exaarde. EEN DOODE. De gemeente Exaarde bij Lokeren is Zater dag laatst het tooneel geweest van een vrecse- lijken brand, die gansch hel dorp in rep en roer heeft gebracht. Tegen 5 uur van deo namiddag zag men rook opslaaD uil de slallige i van de landbou wers Aerssens en De Waele, wonende, aan de Rechtstraat. Kort daarop stonden die stallingen in lichte laaie vlam, en deelde het vuur zicb aao de pachthoeven mede De brand verspreidde zich met zulk een snelheid, dat de bewoners ter nauwernood gelegenheid hadden te vluchten Door watergebrek waren de pogingen der geburen, omhel onheil te bezweren, nutteloos, en weldra nam de ramp eene groote uitbrei ding, want vonken sloegen over naar drie an dere pachthoeven, onderscheideli,k bewoond door de familiën Bulthou, Pycke en Van Pete- ghem, en deze pachthoeven stonden spoedig ook in volle vlam. De pompiers van Lokeren, per telegraaf op geroepen, verschenen rond 8 1/2 uur ter plaat se. Door dorpsbewoners geholpen slaagden zij er in, na buitengewone inspanning, meester le worden van dezen uitgesireklen brand, die reeds ontzaglijke schade had aangerient. Het vreeselijkste van alles is dat dit onheil een slachtoffer heeft geeischt. Vader Pieler De Waele, die rog de paarden wilde redden, waagde zich in den brandenden stal ongelukkigerwijze sloeg de deur achter hem in 't slot, en de arme oude man zat ge vangen. Met ongelooflijke inspanning wist hij uit den stal te geraken, doch zijn kleederen hadden reeds vlam gevat. Brullende van pijn snelde De Waele voort, en viel daarna bewus teloos ter aarde, hel gansch lichaam met schrikkelijke brandwoi den overdt kt Des avonds te t 1 uur is de ongelukkige, ra gruwelijk lijden, bezweken. De door dezen brand aangerichte stoffelijke schade is buitengewoon groot, doch alles is door verzekerirg gedekt. B halve de hoeven zelf zijn ook een prooi der vlammen geworden de oogsten, hellar.d- bouwgerief, twee paarden, 6 lundeien, 1 var ken en 26 viggens. Juist bewezen. Zekeren knecht kwam met tw e porseleinen vazen een trap afgegaan en liet ei eene vallen Zijn heer riep in gramschap uit Dommerik hoe is dal gebeurd Zie, mijnheer, sprak de knecht, zoo is hol gebeurd, en hij helde tweede ook vallen, om het zijneu heer te laten zien. Bij het landjuweel te Antwerpen. Jonge heer. Paltoon, hoeveel vraagt gij voor die kamer Herbergier. .Maar 40 franks, mijnbeer, voor de kamer met de drie vensters. Zoo. Hebt gij er ook een sta! bij Een stal, mijnheer, neen waarvoor? Komt gij dan met een peerd. Neen, maar ik bedoel om er den ezel in te zetten, die u voor zoo eene ellendige ka ïn r 40 fr. zal betalen. Gezongen door M. Walgraof hij J. Horsou, omdat een pastoor die mis ging doen een manifestant van Aalst verwelen heeft SOLI GAT o,5U. Bedienden liand aan Hand 1,40.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3