4 4e Jaar. iY 36. Prijs per nummer 5 centiemen. o September 1941. Weekblad voor het Arrondissement Aalst Koningdom en Socialisme. Mathilde van Molenbeek Socialistische droombeelden. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel, keklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met tkkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Maanstraat, 18, AALST. Ongetcekende brieven worden niet opgenomen. Betichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereonigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden tr. 01 6 1 Een jaar 2 c Büitbn Bei.gjf Een jaar .5,1 Men abonneert zich op alle postbureekn. Onze katholieke burgersbladen bewe gen hemel en aarde, omdat de konings gezinde liberalen het kartel sluiten met de republikeinsche socialisten Hun doel is, de behoudsgezinde kartellisten te doen gelooven dat de overwinning der antikle rikalen den troon van onzen koning in ge vaar zal brengen en den val der katho lieken de republiek voor gevolg zal heb ben. Voorzeker zijn wij aanhangers van de sociale republiek en zullen wij er altijd verkleeide strijders voorblijven. Wij verklaren ons tegen keizerrijk en koningdom, omdat we niet kunnen dul den dat een enkel man als in Rusland, Oostenrijk en Duitschland alle macht be zit en alleen kan heerschen en besturen, zelfs tegen den wil van 't volk, tegen den zin eener gansche natie. Wij blijven de tegenstrevers van keizer rijk en koningdom, omdat alleen de ge boorte, dus het bloote toeval, de opper macht aan één persoon opdraagt die kindsch kan zijn als een Othon van Beie ren, zinneloos als een Joris III van Enge land. Wij zijn aanklevers der republiek omdat zulke vorm van regeering altijd den ver- standigsten en ontwikkeldsten man aan 't hoofd der natie kan stellen, die er dan ook het best voor geschikst is, zijne moei lijke zending raet klaar en diep doorzicht in de beste voorwaarden te vervullen. Wij zijn republikeinen, omdat ieder burger die de verdienste bezit, voorzitter eener republiek kan worden, omdat hij rechtstreeks door de natie gekozen wordt en hij door eene herkiezing kan afgesteld worden, indien hij niet past of niet be kwaam is Wil dat nu zeggen dat onze eerste kamp te voeren is teg"n het koningdom, en wij alle koningen moeten neerhalen die wij op onzen weg ontmoeten Wij hebben belangrijker hervormingen in te voeren en voornamer vooruitgang te verwezend ij ken. In Belgie, Holland en Engeland, die een grondwettelijk koningdom bezitten, waar al de macht uit het volk komt en het NOVELLE door ELIZE BAART. 2* Vervolg. I11 gepeinzen verzonken, wandelde Lo- monde de kamer op en neer. Hij schoofde gordijnen weg, die den aanbrekende» dag hadden buiten gehouden. Hij opende een raam en de koele, verfrisschende morgen lucht, die nog niet door den gouden gloed der zon was verwarmd, woei hem te.ge- moet Wanneer zou er over zijn leven een helder licht opgaan En weêr dacht hij aan Mathilde van Mo lenbeek maar zijn verleden brak zijn droomen af. Zijn verleden met zijn teleurstellingen en bittere waarschuwingen voor de toe komst; het verleden, dat hem voor altijd vastgesnoerd hield aan een andere vrouw, waarmee hij getrouwd was en die hij een maal had lief gehad, maar... die door haar valsch spel zijn liefde had gedood, en zijn leven tot een hel had gemaakt, dat verleden stond in heldere trekken voor zijn geest Toen had hij op schoonheid en deugd ver trouwd cn in woorden, tranen en beden ge loofd en hij had zicli mede laten slejien door Den booze, in het lichtgewaad, Die 'tedel hart verleidt, Den booze, met het zacht gelaat Dat bidt of schreit hoofd der natie weinig of niets te zeggen heeft in de bestuurzaken van het land, mag de aanval voor later verschoven wor den. Belgie vooral heeft geene onmiddelijke regeeringsverandering noodig, waar een koning Albert alle sympathie verworven heeft door zijn oom Leopold II, slechte koning onder aile opzichten, op te volgen, met zijne vrouw Elisabeth te huwen en met den overdragelijken en den achteruit kruipenden Schollaert af te zetten. De vorm van gouvernement is maar eene oppervlakkige instelling naast eene grondwet met alle macht. Het zou mis plaatst zijn ons hier in Belgie warm te maken en alle onze strijdkrachten te beste den aan eene bijzaak, die ons niet in den weg loopt en de volle ontluiking onzer ge dachten en theoiiën niet tegen werkt. In een grondwettelijk koningdom als het onze, komt al de macht uit de meer derheid der politieke vertegenwoordiging van 't volk en we zouden wel beter over eenkomen met koning Albert dan met eenen voorzitter Schollaert ot Woeste van een republiek. De katholieken gebruiken het koning dom als middel om hunne politiek te be- voordeeligen. Ze dringen de liefde tot koning en koninglijke familie bij het on wetende volk op als een buitengewoon ge voel, als eenen tweeden godsdienst, als een tweede geloof. De klerikalen kruipen voor eenen ko ning, al ligt hij nog in de wieg, al is hij dom ofonnoozel, al moord hij iu Congo, al verrijkt hij zich op Suizende levens van ongelukkige negers. Zij aanbidden koning en koningdom zoolang zij er belang bij hebben en bespuwen en bekladden koning en koningdom als in 1879, als bij den val Schollaert. Zij zullen nog koning en koningdom aanvallen, telkenmale deze zullen gericht zijn tegen hunne vuile, slechte en onzedelijke politiek, die altijd op laagheid, logen en laster steunt. Wij zijn vereenigd met de liberalen in gansch het land tegen de schoolwet en voor Algemeen Stemrecht. Onze strijd is hevig, onze houding klaar, gewettigd en rechtvaardig. De katholieken zoeken alle middelen uit om ons samengaan te doen en waaraan liij zich door een onfeilbaar ver klaarde wet had laten vastklinken. Korten tijd was hij gelukkig geweest, maar (oen bleek, dat de droom van zijn jeugd een leu gen was, hebben ze elkaar verlaten en zij had sedert met een lach op de Jipjien, in een der groote badjilaatsen, zijn naam mis bruikten met zfjn geld, gasten in haar salons gelokt cn hij had met een diepe smart '111 zijn ziel, in verre landen rondge zworven zij had gejuicht en geleefd en hij had geleden. En 1111 hadden ze, sedert tien jaar, elkan der niet gezien. Sedert tien jaar hadden ze gescheiden geleefd en toch wilde de wereld dat ze verbonden bleven Zijn gedachten, neigingen, daden of levenswijze, hadden in al die jaren niets met elkaar gemeen gehad en toch gaf de wereld haar het recht zijn naam te dragen en door 't slijk te sleuren en toch ontnam de wereld hem zijn vrij heid om te handelen, en sloeg zijn wil aan banden, want... de wereld noemde deze twee menschen... verbonden in alle eeuwigheid l Zijn leven, met al zijn hoop, smart en teleurstelling toog hem als in een droom voorbij en schudde hem uit zijn gepeins. Nog langen tijd staarde hij naar buiten. Eindelijk sloot hij zijn raam en schelde om zijn ontbijt cn de brieven, die met de mor- genpost waren gekomen. De berichten uit de mijnen waren slecht. Nog steeds werden nieuwe lijken gevon den en nog steeds vermeerderde de armoe mislukken. Doch de twee anti-klerikale partijen zullen wel de hoofdzaak voor oogen houden en aile bijzaken verwijde ren. Om ons doel te bereiken en niet te misloopen, zullen wij trouw bij ons pro gramma blijven en de koningsgezinde liberalen met de republikeinsche socialis ten zullen hand in hand het ALGEMEEN STEMRECHT veroveren om den gemeen- zamen vijand voor altijd van het bewind te verwijderen. Het is een gekend feit, dat de Socialis tische droombeelden ziel' langs om mter verwezentlijken. Wij willen werken zon der bazen, voor eigen rekening, zonder dat de gedane winsten in den zak vloeiën van de rijke aandeelhouders Zulks denken, wasvoorde burgerij en onze tegenstrevers, het werk van droo- mers, en de socialistische droombeelden zouden zich nooit verwezentlijken. En de socialisten begonnen met brood te bakken voor eigen rekening, zij hadden goede en zuivere waar, er wierd gezrngd voor de zieke leden, hulp wieid verleend bij de geboorte van een kind, bij een sterf geval, men spaarde een appeltje tegen den dorst vooreen pensioen in den ouden dag, en dit alles geschiedde zonder een cen tiemken inleg en terwijl men daarenboven zeer goedkoop brood at. En de overblijvende winsten dienden tot uitbreiding en zoo bezitten de socia listen reeds bakkerijen, brouweiijën, we- verijën, schoenfabrieken, tabakfabrieken, enz en nu is te Gent verleden Zondag den eersten steen gelegd der socialistische spinnerij, en deze zal gebouwd worden door de socialistische metsersvereeniging van Gent, die ook het lokaal Hand aan Hand te Aalst bouwde. Zulks is het klaarste bewijs, dat de socialisten geen droomers zijn, zooals tegenstrevers ons voorstelden, maar prak tische mannen, die weten wat ze willen. Zeker hebben wij met groote moeiëlijk- heden te kampen wij zijn eene arme partij en verkceren dikwijlsin geldgebrek wij zijn onderhevig aan gioote en erge concurrentie wij beialen de hoogste dag- loonen en werken den kortsten werkdag en de ellende. Er moest goholgcn worden (leid alleen kon hier weinig meer doen er was men schen hulp noodig. 't Was ver in den namiddag voor Lionel de Lomonde naar de mijnen uitreed. De eerste, die hij zag, toen hij op de bepaalde plaats aankwam, was Mathilde van Muien- beek. De instorting van de mijd bad vele men schen het leven gekost, die hij hun hevigen rnaar korten doodstrijd, gelukkig waren te noemen in vergelijking van al die verminkte en gekwetste lijders, die in zacht kreunen en onderdrukte smart kreten om lmlj) smeek ten. Mathilde hielp waar ze kon en troostte zooveel ze vermocht, Voor hei eerst in haar leven, bezocht ze de woningen der smart, en al het leed, al de rouw, al de wanhoop, die ze hier zag, drukte met schier verpletterende kracht op 't ver goodde meisje Vuriger dan ooit verlangde ze 't. oude leven vaarwel le zeggen en met onwankel baar ven rouwen op de toekomst zou ze de nieuwe wereld intreden, die voor haar lag en die haar vol liefde en vergeving zou vin den, voor allen die leden. Met gebogen houdingen duizelend hoofd, stond ze aan 't bed van een stervende, en de afscheidsgroet deelende die bij vrouw en kinderen toeriep. In haar arm stierf de ruwe man van 't volk, meteen bede op de lippen wij geven vergoeding aan onze werklieden die aan crisis (werkgebrek) lijden, terwij! de rijke menschen, onze concurrenten, hunne werklieden de langste werkdagen doen arbeiden, de kleinste loonen betalen en de meesten er zich niet om hekomme ren wanneer hunne werklieden moeten verletten. En ondanks dit alles gaan wij vooruit en toonen wij de kapitalisten dat ZIJ die niets zijn zonder de arbeidersintegendeel door de werklieden heel goed kunnen gemist worden. Anseele zegde verleden Zondag bij de gelukkige gebeurtenis, bij het leggen van den eersten steen onzer spinnerij heel goed, heel juist het volgende Wij gaan alles weven, uitgezon- derd ons lijkkleed Maar wij gaan het lijkkleed der kapitalisten weven heel breed, heel kloek, opdat zij er niet meer zi.uden uitgeraken. En inderdaad wij weven aan dit lijk kleed, sedert het ontstaan der socialisti sche partij, want naarmate de socialisti sche partij groeit en bloeit, verzwakt ook dc kapitalisten klasse, die alleen leeft in weelde en genot, zonder ai beid enkel en alleen, dank het werk, dank de voort- brengst van het zwoegende volk. In fabiiekenen werkhuizen, in steen- en mijngroeven, treft men enkel rijke men schen aan. niet om mede te arbeiden,maar om de vruchten van den arbeid, voor het grootste gedeelte te plukken Een boer ploegt, zaait, maait, dorscht en dit alles zonder dat een kapitalist er een handje aan toesteekt, m iar op 't einde van 't jaar is hij daar om te oogsten, om een groot gedeelte van de gewoi nen vruch ten in den zak te steken. Spinnen en weven, vaarten graven, ijzerenwegcr. leggen, ijzererts en kolen delven, huizen, kei ken en paleizen bou wen- aardappelen planten, granen zaaiën en oogsten, het vee hoeden en slachten, paarden, zwijmn en hoenderen kweeken, dat alles gebeurt do >r het werkende en arbeidende volk en geen kapitalist zal hieraan een handje medehelpen, tenzij om zich het grootste gedeelte hiervan toe te eigenen, en het te verbrass.n, tot groot nadeel van dezen die het hebben voortge bracht en meestal ieven in kommeren tl'.ende. voor dii kind van don rijke. Nu word het baar te eng in dit klcin ver- trek. Ze kon haar v ild vliegende gedachten niet meer volgen. De frissdie lucht alleen kon haar de kalmte weergeven. Lionel de Lomonde zag baar naar buiten komen en ving de wankelende gestalte in zijn arm op. ILL Sinds dat oogenblik was er een ommekeer in Matliilde's leven gekomen, ze voelde kracht en wil genoeg om te breken met oude overleveringen, die de vrouw hof recht betwisten iets beters dan een speelpop te zijn. Na lang spreken met baar vader, begreep ook hij, dat Matliilde's helder hoofd en warm hart een anderen werkkring verlang den, dan dien, welken de zoogenaamde be schaafde wereld onze meisjes en vrouwen aanbiedt. Een stortvloed van besjiottingen en sma delijke oordeelvellingen brak er boven hoofd varj Mathilde los. maarzij bleef vol harden in lmar eenmaal genomen besluit. Na haar voorbereidende studiën gemaakt te hebben, had ze met het beste gevolg, liet toelatingsexamen aan een buitenlandscho hoogeschool gedaan, alwaar zeals student in de medccijnen werd ingeschreven. Alle vrienden en kennissen lachten nog meer. De vrienden vonden hei vreemd, maar... moedig de vriendinnen noemden liet dwaas of erger nog 1 "Wordt voorigezet.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1