Rampen, Misdaden, Ongelukken. AALST. A1 gemeene Besüi 11 rziHing. GHEYS ALFO.NS, Een en ander. Iets om te lachen. Strijdfonds. dweepzucht opgehitste lummels, dat het huo geen voordeel zal bijbrengen, zullen de rekels binnen eenige weken ondervinden wanneer de Ninoofsche bevolking bun met klank zal doen zien dat hun dompersri|k hier uit is en er mid delen zullen genomen woi den om het ras der klodddememmezuigers voortaan allen lust te ontnemen dergelijke walgelijke looneelen te hernieuwen. P. K. De Gemeentekiezing. Zondag den 15 Oktober is het gemeente kiezing. Wij zijn dus maar 6 weken verwijderd van den dag waarop de inwoners van Ninove zullen uitspraak te doen hebben, wie hun waardig is op het stadhuis te vertegenwoordi gen. In de algemeene bestuurzitting van Dins dag is er besloten, dal zooals voorgaande onze partij in 'l strijdperk treedt met de andere partijen en aldus een gezamenlijke lijst zal vormen, met kandidaten door deze paitijen aangeduid. Er zullen 2 lijsten aan de kiezers van Ninove voorgesteld worden, de lijst der vrijzinnigeu en democraten tegen de lijst der katholieken, de vijanden van vrijheid en 't Zuiver Alge meen Stemrecht. Onze partij zal een kandidaat aan te duiden hebben, waarvoor in 't kort de partiigenooten zullen opgeroepen worden naar eene daartoe belegde vergadering, waar geen enkel lid onzer bonden en kringen mag ontbreken, om dat het de kandidaat van gansch de partij moet zijn, waarvoor al onze mannen moeten wer ken, oqi de gansche lijst der vrijzinnigen en democraten triomfantelijk den 15 Oktober uit de stembus te doen komen en de laatste kalot var» het stadhuis van Ninove te kegelen. Ongehoord Zaterdag is den heer Commissaris naar ons lokaal gekomen met een brief, aan de Heeren der firma Duitsche Companie van 't allumet- tenfabriek, vol erge bedreigingen en getee- kend Vooruit. Dat is eene echte schoeliestreek waarvan de dader zou dienen ontdekt en er moeten voor beloond worden. Zouden wij hier soms staan voor eene ge- meene vuile dompersstreek, die aldus het wal gelijk zedenschandaal willen doen vergeten, door een hunner hoofden gepleegd Geschil. In het werkhuis Bellemans-De Clercq. is Dinsdag namiddag eene staking ontstaan. Al de werklieden hebben den arbeid verlaten met uitzondering van 2 volwassen gasten, familie ledenvan den patroon. Al de stakers zijn ver- eenigd bij den Landelijken Bond der Steen drukkers. De reden van het geschil is de vraap om loonopslag, welke sinds een 6tal weken aan de patroons gedaan zijn. De Heeren wilden slechts aan 2 gasten een loonopslag toekennen van 2 centiemen per uur, welke de gasten niet voldaan heeft. Zondag II. heeft er een onderhoud plaats gehad met den landelijken schrijver Godts en eene afvaardiging der werklieden met de pa troons. De laatste beloofden voor Maandag aan de gasten te laten kennen, welke veranderin gen er aan de beslaande loonen zouden ge bracht worden, wat echter niet gebeurde. Dinsdag namiddag zijn de gasten dan zelf bij de patroons hun beloofde antwoord gaan vragen, welke zegde, geene verbeteringen te kunnen toestaan, waarop dan al de gasten, 18 jn getal, het werkhuis verlaten hebben. De loonen zijn voor de volwassene gasten 26, 28 en 30 centiemen en vragen 35 cen tiemen per uur andere gasten 23 en 24 centiemen, vragen 27 en 28 centiemen per uur voor de kleine gasten wordt er 18 en 20 centiemen gevraagd. Dit volgens be kwaamheid. Dat de steendrukkersgasten in hunne po gingen voor meer loon gelukken en er spoe dig eene goede oplossing kome, zij hun toege- toegezegd. Immers. Ie Brussel betaalt men minstens 40, 45 en 50 centiemen pe' uur voor het zelfde werk dat bij de HH Bellemans- De Clercq gedaan wordt. Vergaderingen. Tabakbewerkers. Zaterdag September om 8 uren 's avonds, verplichtende verga dering, op boet van 10 centiemen. Bouwwerkers. Zondag 10 September, om 10 uren 's morgens, verplichtende ver gadering, op boet van 10 centiemen. Donderdag om 8 uren 's avonds, zal er eene nieuwe Algemeene Bestuurzit ting gehouden worden, waar de be spreking zal voortgezet worden aan gaande de Gemeentekiezing van 15 Oktober Bestuurleden der Vakbonden CoöperatieWijkclubs en andere kringen, weest allen op post Groote Prijskamp met de Vioerbolle naar 60 franken, bij Jozef De Smedt, Grooten Bolleweg, 2, te Aalst. De inleg is bepaald op 1 Ir. per jninij.Elke partij mag cl rij maal ingeschreven worden, elk als hoofdman. Een inschrijvingslijst hangt in het lokaal u-r beschikking van de liefhebbers. Zegt het voorts. Het debat dat wij aan de chefïen der kristene vakbon den voorstelden, aangaande het rood ver raad te lngelmunster, daar willen die jan nen niet van hooren. De man die zich met zijn flauwe zeever van het debat wilcle ontmaken, met te schrij ven 't zal niet ernstig zijn, er zal gejouwd, geschreeuwd en gerammeld worden, heeft aan dien uitvlucht moeten verzaken, daar wij aan de katholieken voorstelden dat het debat zou plaats hebben in hun lokaal, en op SOOO ingangskaarten eri500 aan de katholieken te geven. Aldus kregen de katholieken de zekerheid dat het debat ernstig zou zijn, daarbij dat zij de overmacht onder de toehoorders hadden. Doch slimmeken wilt nog niet, 't moet ge schreven zijn en weet ge waarom lezers Omdat gezel Hardyns ook een geschreven debat heeft aangegaan over de vlaamsche kwestie, met Professor Meert. Kom, kom Vertoon nu toch den uil niet, hé Wanneer er een onzer partijgenooten openbare debatten heeft gevoerd, is het Hardyns Wij willen nu ook in 't aangezicht der dompers-cheften zeggen, wat leugens zij uitstrooiden aangaande den strijd te lngel munster. Huichelaars De opstellers van 't, prullenbladje zeggen, dat hunne leden vrij zijn, te denken wat zij willen, aangaande den stemrechteisch, één man, één stem Welke huichelaar schrijft dat In 't zelfde bladje, dat betaald wordt met de centen der katholieke vakbonden, schrijft men tegen de beweging voor 't Zuiver Al gemeen'Stemrecht en doet men een oproep voor de Betooging, om menschen te veree ren als Schollaert, den voorsteller der ge meentekieswet, der vier stemmen aan den rijken framacon en slechts een stem aan den armen katholieken werkman Dezelfde Schollaert wiens handen ge- verwd zijn doorbloed der arme werklieden die streden en gevallen zijn om de zelfde rechten te bekomen dan de rijken, één man, één stem, wordt in dat bladje opgehemeld als de grootste weldoener der werkende klasse Foei voor die bloedhonden en onbe schaamde huichelaars Lacht niet Het geniaal manneken schrijft in't jirul- lenbladje, dat wij genepen zitten met zijn antwoord, omdat lui met onloochenbare feiten bewezen heeft, dat ons manifest vol gens ingekankerde gewoonte een weefsel van leugens is. Paf Petrusken, de held, heeft nogmaals de socialisten zoo plat geklopt als een zeisken. Bravo Hierdoor zal zijn naam hooger op rijzen, om door iederen mensch bewierookt te worden, welke het hart op de goede plaats draagt en bang is te liegen, kromme spron gen te maken en zijn liandteeken te verloo chenen Een vraagsken wordt ons gedaan in '1 prullenbladje, of wij den uitslag van ons werk on dat door de dompers'gedaan, in de 5 laatste jaren, wil len bekend maken Wilt het prullenbladje, dat wij de onder- kruiperijën en verraderijen der dompers op rakelen, welke hunne leden pleegden op aanrading hunner cheften, in de verschil lende stakingen, die in do 5 laatste jaren te Aalst plaats hadden. 't Is ook maar een vraagsken, het een is toch wel het ander waard Eene goede zitting. Op de algemeene bestuurzitting van Don derdag 11. welke door de Bestuurleden onzer bonden en kringen zoo talrijk was bijge woond, alsook door gezel De Man van Brus sel, die uitlegging gaf over 't, werk dat de opvoedings-centrale der partij gaat uitvoe ren. Er is besloten, naar de partijschool te Brussel, waar gedurende 30 weken, 4 uren les per Zondag zal gegeven worden, twee leden der Aalstersche federatie heen te stu ren. Gezel De Man beloofde te zullen zor gen, dat er nog een drietal Aalstersche vrienden de lessen kunnen volgen op de kosten der opvoedings-centrale. Het inrichten der partijscliool te Brussel is van groot belang, waar de heengezonden leerlingen de moeiëlijkste kwestiën zullen doorgronden, en aldus wel beslagen man nen vormen die onze partij noodig heeft, dat vooral in de provintie-steden en gemeenten. Ook is er besloten, dat te beginnen der maand November een cursus van 6 lessen zal gegeven worden, in't lokaal Hand aan Hand, met 't ontwerp HET MODEPvNE SYNDICALISME. Het is een punt dat van groot belan» is voor de werkende klas, het samentrekken der kapitalen en het huidig strijd voeren van het patronaat. Wij dienen er ook ons oud systeem van strijden en der arbeiders organisatie!! er naar te schoeien, om met oed gevolg aan den vijand het hoofd te unncn bieden. Deze lessen zullen door een leeraar der Opvoedings-Centrale gegeven worden,waar toe wij van heden af onze bestuurleden en leden der partij aanzetten, deze lessen te volgen. Na nog eene belangrijke bespreking over de aanstaande gemeentekiezing, welke toe komende week zal voortgezet worden, sloot deze schoone zitting rond 12 uren. Be kolenlossers der F. F. R. Tragel, waren opgelegd de ko len een 40 lal meters verder te dragen dan de gewoonte is. De kolenlossers zijn gaan vragen aan het bestuur van 't fabriek,hunne ploeg van 10 op 12 mannen të brengen, en ae prijs van 'i lossen, in de zelfde mate te verhoogen, wat aan do lossers geweigerd is geworden. Hierdoor hebben de lossers Zaterdag den 26 Oogst den arbeid gestaakt, omdat zij geen lust hebben harder te werken en één Frank minder te winnen. Na een paar dagen staken, hebben de lossers bericht ontvan gen dat zij in de oude voorwaarden het werk mochten hervatten, zoodat de kolen lossers voldoening bekomen hebben. Veel GOEDKOOPER en daarbij veel BETER zijn de NAAIMACHIENEN van het huis Mécanicien, 77, Kattestraat, Aalst. De rede is gansch eenvoudig, wij werken met eigenpersonveel en hebben rog kosten aan admi nistrateurs, diiecteurs, controleurs, voyagcurs, placeurs noch gérants, en houden ons met eene ordentelijke winst tevreden. BEGREPEN geachte Medeburgers. Gemak van betalen. Repara'ie van alle stelsels. Altijd occasiemachienen te koop. Geringe prijs. Eene reis rend de wereld. Waar is de tijd dat dc reis rond de wereld in 80 dagen iets ongelooflijks scheen Verledene week Zaterdag morgen is een redacteur van de - Excelsior M. Jagor- Schmidt, te Parijs teruggekeerd, van waar hij op eene reis rond de wereld was vertrok ken den 17 Juli laatst. Hij heeft dus de reis volbracht in 39 dagen 19 uren -13 minuten en 37 seconden. Een record Of hij op zoo'n reis veel gezien en genoten heeft, blijft te betwijfelen Maar 't is toch een bewijs boe alles voor uitgaat in de wereld. Er zijn geen groenten '1 Is waar, maar in Hand aan Hand zijn do fijnste ingelegde erwtjes te bekomen, aan 35 centiemen de doos. Lekker is 't, Blaatsen van politieagent te Brussel. Een examen zal eerlang plaats hebben voor het toekennen van ambten van jioliiie- agent te Brussel. De kandidaten moeten 1. Belg zijn. 2. Minstens de gestalte van een meter 68 bereiken 3. Tusschen 25 en 35 jaar oud zijn 4. Vrij zijn van lichaamsgebreken 5. Nederlandsch kennen. De jaarwedde bedraagt van 1,500 fr. tol 2,100 fr., bovendien een som van 175 frank per jaar voor dc kleedij. De aanvragen moeten aan liet College van Burgemeester en Schepenen gestuurd wor den vóór 25 September 1911. Watzeggen onze Aalstersche.|)olitic-agen ten hiervan die beginnen aan 90(f franken en dan nog bevoordeeligden domper moeten zijn, om te kunnen aangenomen worden Tergende weelde. Eene Amerikaansche heeft eene nieuwe reden tot echtscheiding gevonden het 10 groot fortuin baars mans. Mev. Louise Bryan is 27 jaar oud en getrouwd meteen aartsmillionnair, die 30 jaar ouder is dan zij. Haar man geeft haar 2<io,000 fr. zakgeld per jaar en zij heeft 16 auto's te barer beschik king. Mev. Bryan is niettemin zeer ontevre den niet haar lol. Indien Bryan een arm man was, zegde zij, zouden wij misschien samen hebben kunnen leven. Ik was eenvoudige boek houdster, alvorens gezelschapsdame te wor den van zijne eerste vrouw. Hij heeft altijd dwingelandij uitgeoefend met zijn geld. Ik was zijne pop. Ili.j koos mijne kleeren en dat kon ik niet verdragen. Ik heb licni ver laten. En Mev. Bryan koos nog het volgende voorbeeld van den on verdragelij ken rijk dom van haren man. Zij had voor meer dan 12,000 franken diamanten verloren in den trein. In de eerstvolgende stad stapte haar man uit en kocht haar voor 50,000 fr. nieuwe. Nu was de maat vol. Mevr. Bryan kon dit niet langer verduren en ging heen. Wat zeggen onze fabriekwerksters daar van, die eene weck lang moeten slaven voor arm 8 frank Wig gaat er mede Toekomend jaar, den 15 Oogst, zal onze Reizigers-Maal schappij eene der aantrek kelijkste en vcrmaKolijkste reisjes onder nomen, dat weinig geld zal kosten. Dus al les wat een werkman of vrouw wcnschen kan. NAAR TEMSCIIE EN ANTWERPEN. Van Aalst zullen wij per spoor naar Toni sche reizen, en dan met een prachtbom op de breede Schelde naar Ainwerpen varen, waarde reizigers nog vóór den middag zul len aankomen, 0111 al de merkwaardigheden van de stad Antwerpen te bezichtigen. Eene aangename reis is do leden der Maatschappij te voorzien. Wij zetten onze partijleden aan, lid te worden van onzen Reizigersclub, de voordceligstc der stad, welke aan de leden die niet kunnen mede reizen, al de gestorte gelden terug schenkt, mits het afhouden van bode en bestuurs- kosten. De inleg is 15 CENTIEMEN per week, die door don bode Bocqité Ie huis wordt afge haald. Partijleden wordt lid onzer Reizigers- maatschappij. Aan de leden. Herhaaldelijk hebben wij het besluit onzer Zieken-en Vakbonden in ons blad af gekondigd, dal zegt al de leden welke meer dan 6 achterstellen of boeten hebben, kunnen de geneeskundige hulp, noch de geldelijke steun dezer bonden genieten. Ondanks dat stollen wij vast dat er nog leden zijn die zich in regel niet stellen, 't zij hun gezegd. Indien die nalatige leden, ge neeskundige hulp in ziekte, werkeloosheid, staking, of andere ondersteuning moeten hebben, liet reglement zal uitgevoerd wor den. Wat een oorlog op zee zuu kosten. Moest er zich hedendaags een oorlog op zee voordoen, dan zou dien oorlog pei uur niet min dan domillioen kosten, alleen voor wat den krijgsvoorraad betreft. Ziehier hoe dit hoog cijfer bereikt wordt. De kanonnen van 11 duim, «'lie in't alge meen in gebruik zijn, schieten met projec tielen kostende 3,000 franken. Die kanon nen schieten 2 en zelfs 3 maal per minuut. De projectielen der kanonnen van 12 duim kosten 2,110 fr. en de kanonnen van minder groot te, komen daar of omtrent, aan den zelf den prijs, daar deze veel spoediger schieten. Dus twee hedendaagsche eskaders, die gedurende 5 uur in botsing met elkander zouden komen, verschoten in projectielen alleen 150 miUioen franken. Men moet dan ook nog rekening houden van liet mogelijke verlies aan oorlogschepen, waarvan ieder ongeveer 50 millioon kosten. Men ziet tot. welke fabelachtige geldver spilling een oorlog te water het kan bren gen, zonder dan nog rekening te houden van het verlies aan menschenlevens. Oorlog aan den oorlog is de leus der socialisten. SCHRIKKELIJK HUISELIJK DRAMA. Vijf moorden en een zelfmoord. Een vreeselijk drama viel over eenige dagen voor in het dorp Rendel, Frankfurt a/Mein. De landbouwer Gunderloch had de dochter getrouwd van een rijken land bouwer, zekeren Eberhard, doch had het dorp verlaten na alles te hebben verteerd en liet zoo vrouw en kinderen achter. Alvorens te vertrekken had hij de fami lie zijner vrouw bedreigd met den dood. Onlangs ging hij naar de hoeve van zijn schoonvader, gewapend met een ge weer, en hield er zich verborgen in den stal Daar doodde hij Eberhard, begaf zich in het huis en schoot er schoonmoe der, schoonzuster en schoonbroeder dood. Toen-zijne vrouw toesnelde, velde hij deze ook neer. Daarna pleegde hij zelfmoord. Voor 5 a 6 jaar had Gunderloch zijn broeder Hendrik doodgeschoten. Het parket stelde een onderzoek in. doch de moordenaar kwam er zonder vervolging af daar hij in staat van wettige verdedi- ging gehandeld had. Na deze daad huwde hij Eliza Eberhard, die het op zijn ver mogen gemunt had. Daar Gunderloch dikwijls ziek en een liederlijke kerel was, werd veel in het gezin gekevenGunder loch mishandelde dikwijls zijne vrouw. Gunderloch, die met eene andere vrouw leefde, werd door het parket degens eene vruchtafdrijving vervolgd. Nogmaals ontsnapte hij aan vervolgin gen. De schrikkelijke moord bedreef de moordenaar met een jachtgeweer, waar mede hij 15 schoten loste. De geburen waagden het niet tusschen te komen, zoo- dat Gunderloch met zijn geweer onder den arm het huis kon verlaten. Later vond een politiehond Gunderloch's lijk in een aardappelveld bij het dorp. Een twaalfjarige brandstichter. Vier huizen werden te Agen door brand vernield in de gemeente St.-Sardos. Het vuur werd vrijwillig aangestoken dooreen 12 ja rigen knaap welke heeft verklaard dat hij een aangrijpend schouwspel had willen zien. De jeugdige branstichter werd aangehou den. Twee bommen ontploft TWEE DOODEN EN DRIE GEKWETSTEN. Terwijl men dezer dagen een vuurwerk afstak, ie Oranje, ter gelegenheid der plaat selijke leesten, ontjdoftcn twee te zwaar ge laden bommen. Mevr. ('roze, 60 jaar, en hare 13jarige dochter werden gedood. Drie andere personen zijn erg gewond ge worden. EEN SPAARZAME BEDELAAR. Een heer tegen oen bedelaar. Waarom werkt gij niet Bedelaar. l it gesnaarzaamheid. Wat, uitgespaarzaamneia. Ja. mijnheer! ziet ge, zooara ik werk, krijg ik grooten dorst... en als ik zoo een dorst krijg, ver drink ik meer dan ik verdien. Ontvangen drie zotten van 10 ceutiemen over de onderkruipers in 't margarine- fabriek Van den Berg 0,30. Bedienden Hand aan Hand 1,30.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3