lle Jaar. i\' 57. Prijs per nummer 5 centiemen. 10 September 1911 Weekblad voor het Arrondissement Aalst. De Marokko kwestie. Mathilde van Molenbeek De duurte der Levensmiddelen en den opstand der Huismoeders. ANNONCEN Rechterlijke i £r. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Maanstraat, 18, AALST. Ongeieekende brieven worden niet opgenomen'. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden ?r. 0.6 6» ..,.12, Ecu jaar 2 00 Ruiten Belgib Een jaar 5.00 Men abonneert zich op alle postbureelen. De oorzaken van het geschil. Het misda dig werk der kapitalisten bende DREIGENDE OORLOG. In geen tijd wordt meer door millioenen do kuituurvijandigheid van het kapitalis tisch stelsel, als oorzaak van den oorlog zoo goed als van het oorlogsgevaar, zoo diep gevoeld als thans. En in geen tijd wordt méér gevoeld, hoe geweldig het belang van misschien een paar honderd groot kapitalisten, die in Europa regeeringen naar hun pijpen laten dansen en alles aan hun wil onderwerpen, vloekt met het algemeen belang. Het bolang.name- lijk van de millioenen arbeiders die den vrede willen. In den Marokkaanschen bodem schijnt veel metaal te zitten. En om dit eruit te kun nen halen en om zijn kapitalisten daarvan de vette winsten te kunnen bezorgen, heeft Frankrijk eenige maanden geleden liet mis dadig avontuur in Marokko begonnen. En om voor zijn eigen groot -kapitalisten een ander deel van dien buit in den grond van Marokko bij voorbaat te kunnen doen be machtigen, is Duitschland op zijne beurt do waanzinnige machtsvertooning voor Agadir begonnen, die de jaloerscbheid van Enge land weer heeft gaande gemaakt en ons nu aan den rand van een Europeeschen oorlog heeft gebracht. En nooit is deze kliek, die het lot van vol ken in handen heeft, zóó brutaal voor haar doel uitgekomen, als tegenwoordig. Vroeger vond men het nog noodig, om bij het. maken van een oorlog zooiets te pas te brengen als hoogcre kultuurbelangen ten einde dergelijke misdadige en waanzin nige avonturen althans een schijn te geven van om iets te gaan, dat een hooger betee ken is heeft. Maar in onzen tijd geneert de bende zich geenszins meer om er rond voor uit te ko men, waar het haar om te doen is en waar voor zij de volken poogt tegen elkander op te hitsen. Enkele dagen geleden bevatte de Frank furter Zeituug een artikel, door haar over genomen uil het'centraal orgaan van dc Duitsclie Ijzergieterij en Walswerkondcr nemers en groote Metaalindustrieelen ge titeld Marokko en de I.Tzerindustrie I11 dat artikel wordt met statistische ge gevens over liet verbruik van ijzer aange toond dat er weldra aan dat materiaal ge brek zal zijn. De hoop is dus ook op Marokko gevestigd, dat, naar men zegt, zeer veel daarvan moet bevatten. Het artikel sluit daarop met deze kenmer kende aansporing, die gegeven wordt nadat Duitschland zich reeds in de Marokko- kwestie gemengd had. Open deur in Marokko; vrije deelneming aan de daar liggende en veel belovende ijzer mijnen zooveel mogelijk politieke en ekono- mische vastlegging van den Duitschen in vloed in Marokko, dat door zijn havens, NOVELLE door ELI ZE BAART. 3e Vervolg. IV. Acht jaren waren voorbijgegaan. Lionel de Lomonde was naar verre landen gereisd om te trachten zijn verleden te ver geten en Mathilde van Molenbeek te ont vluchten, die bij lief had met al de groot heid van zijn ziel. Hij had gedacht, gewerkt, gereisd... maar hij was weergekeerd, met de herinnering aan hèar... en in zijn hart verwenschte hij 'tuur waarop hij zijn leven, zijn toekomst, zijn geluk had verbonden aan een vrouw, die hem nooit zou begrijpen of waardeeren Mathilde van Molenbeek had intusschen haar studies geëindigd en was, als assistent aan 't krankzinnigengesticht geplaatst. Haar liefde voor de Lomonde had haar kracht gegeven op haar nieuwen levens weg niettegenstaande ze wist dat zijn huwelijk tusschen haar en hem altijd als een onoverwinnelijke hinderpaal staan zou. Vele lange jaren hadden ze elkander niet gezien, en nu bracht het toeval hen bij doorzijn rijkdom aan bodemschatten, door zijn klimaat en door zijn vruchtbaarheid als een van de meest waardevolle landen moet worden aangemerkt, die nog op openslui ting voor de beschaving staan te wachten Men spreekt, gaat het groot-onderne mersorgaan voort, van allerhande kompen- saties. Wij kunnen ons geenerlei kompensa- tie voorstellen, die de Duitsclie industrie voor liet loslaten van het Marokkaansche ijzererts schadeloos zouden kunnen stellen. Het gaat om de behartiging van onze gewichtigste ideëelo en materieele belangen. De ijzerindustrie, waarop voor het grootste deel de tegen woordige welstand van Duitsch land zoowel als zijn politieke macht berus ten, gelooft dan ook aan de regeering zoo goed als aan het Duitsclie volk dien eenen eisch te mogen stellen dat zij in dezen han del niet een zweem van zwakkelijke toege vendheid aan den dag laten treden. Zij moe ten en zullen het bereiken, dat onze ekono- mische aanspraken op Marokko in hun gan- schen omvang behartigd zullen worden. Men ziet hieruit duidelijk, waar het voor de Duitsclie groot-kapitalistöir bp dit oogen- blik 0111 gaat. IJzer moeten zij hebben en ijzer zullen zij hebben. Wij hebben hier dus één van de oorzaken van de misdadige woelingen van de interna tionale bende van groot-kapitalisten en im perialisten duidelijk voor ons. Wie het tot dusverre nog niet wist, kan het nu weten de vrede, het welzijn, liet ge luk en de welvaart van millioenen mannen en vrouwen, jongelingen en mannen in den bloei van hun leven, worden enkel in de waagschaal gesteld, omdat de groot-indus trie gebrek beeft, of binnen eenige jaren gebrek heeft, of binnen eenige jaren gebrek zal kunnen krijgen aan ijzer. Wie onder deze verhoudingen de oogen voor de ontzettende kuituurvijandigheid en de gemeenschapgevaarlijkheid van het ka pitalisme nog niet open gaan, die is wel stekeblind en bovendien ongeneeslijk. Gelukkig zijn dat niet de millioenen arbei ders, die zich opmaken om de macht aan de handen van dat handjevol kapitalistische 111 i sd a d i gers ontru k ken E11 dit is ten slotte voor ons liet heugelijke dat de misdadige woelingen van de interna tionale bende der vrede-verstoorders ople vert. DREIGENDE OORLOG. DE HOUDING DER SOCIALISTEN. De oorlog tusschen Frankrijken Duitsch land dreigt dus los te breken, en mogelijk zullen er weer onnoemeiijke menschen- levens worden geofferd om de kapitalisii- sche belangen te dienen. De Socialisten internationaal verbonden, die met energie.tegen den oorlog werken, hebben verleden Zondag in Frankrijk te Parijs en in Duitschland te Berlijn samen geweest, waar er groote meetings tegen den oorlog zijn gehouden en waar er met algemeene werkstaking wordt gedreigd, indien den oorlog toch moest uitbreken. Immers voor een stukje grond, dat dien- I stig kan zijn voor de kapitalisten, zou men de werkersjongens tegen elkander opstaan, zou men 0111 te meest moorden, en zien wie den overwinnaar en ook den roóver is. Waarom vechten de hoofden dat niet uit? Waarom kunnen de keizer van Duitschland, de koningen van Engeland en Spanie samen met den voorzitter van de Fransen© Repu bliek dit geschil onder elkander niet veref fenen Als eenen van dezen er zijn hoofd hij ver liest, zullen zijne kinderen er geen boter ham moeten voor missen. Maar 't zouden de werkerskinderen zijn, die hun vel zouden moeten ten pande stel len, in 't belang van 't kapitalisme. Neen, zeggen de socialisten, de werklie den zijn broeders, eender van welk land zij zijn, en broeders dooden elkander niet. Het leven is duur, het verduurt van dag tot dag de huismoeders beschikken over een te gering inkomen, den tekort vergroot, de lasten worden ondragelijk, de woede stijgt en zij barst los tegen dezen die hei dichtst hij hun zijn, tegen de boeren die melk, boter en eieren leveren. De oorzaken worden niet opgezocht, zij komen niet in aanmerking bij de vrouwen. Zij willen niet weten, dat een boer dage lijks nu voor minstens één frank minder melk per koe hoeft dan vroeger dat de boter voortkomende van de melk, veel schaarscher, dus minder opbrengend is dat de boeren door de langdurige droogte geen voedsel voor de beesten nebben, en dus veel geld hoeven uit te geven en dat de groote handelaars gebruik makende van de menigvuldige vraag en verkoop van lijn koek, zemelen, pulp en andere voedings middelen voor ae beesten, de prijzen onge nadig verlioogen. De boeren hebben dus minder 'ontvangst en grootero uitgaven en daar dezen het ook reeds lastig genoeg hebben, zoo voelen zij zich verplicht hunne waar duurder le ver- koopen. Dit alles Avordt door de huismoeders niet overwogen, en zij koelen hunne woede, tegen dezen die evenals zij, de slachtoffers zijn. Nogthans begrijpen wij heel gemakkelijk de opstanden die overal plaats*grijpen ten gevolge der duurte der levensmiddelen, maar wij betreuren dat die opstanden ge richt zijn, tegen de boeren, die menschen, die evenals zij. lijden door die buitengewone toestanden. Het is nu toch den verkeerden weg. De werkmenschen die reeds vroeger te kort hadden, blijven hetzelfde loon winnen, moeten zich minder levensmiddelen aan schaffen, door de stijgende prijzen, en hun tekort, hunne armoede, hunne ellende ver groot gedurig. j De boeren hadden het vroeger reeds schrap, kwamen niet toe, hadden magerpn kosl, moesten hunne beste vruchten verkoo- pen om lasten en pachten te kunnen betalen en nu ondanks de duurte, zal hunnen ont vangst nog veel kleiner zijn dan vorige jaren, dus ook voor hen sloelit.eren toe stand. Maar de rijke menschen, die hosschon. land en pachthoeven verhuren, die eisclien de huurgelden en bekommeren zich niet, om het mislukken der vruchten. Het gouvernement, onze katholieke minis ters die de inkomrechten op de levensmid delen zouden kunnen afschaffen, dus de grenzen mogen wijd open zetten voor vee en andere voedingsmiddelen, de grondlas ten en contributie zouden kunnen vermin deren, die gebaren van krommen haas Als er overstroomingen plaats grijpen, en de boeren hierdoor hunne vruchten groote schade hebben geleden of verwoest zijn ge worden, dan worden er hulpgelden ge vraagd, en nu dat de vruchten niet zijn ver nield, maar niet kunnen wassen door de langdurige droogte, nu spreekt men daar niet van. Wij bekennen volgaarne dat er op dit ge bied weinig is te verwachten van wegc katholieke regeerders, maar dit strekt hun niet toteere, en het bewijst zonneklaar, dat, moesten wij eene democratische regeering hebben er in zulke benarde tijden veel goeds zou kunnen gedaan worden, èn voor ooer, èn voor werkman. Het is dus niet een strijd van werkman tegen boer, die er dient, gestreden te wor den, maar boer en werkman dienden samen op te rukken om ons parlement, te zuiveren van die kapitalisten mannén, die enkel zor gen voor hunne eigene klasse en vierkant de hotten geven, aan werklieden en boeren. Een schandebilan Wij knippen uit het verslag van M.Cnudde voorgedragen op het 5r congres van den algomeenen onderwijzersbond te Charleroi, het volgende, welke onzesdunkens in al de gemeenten van '1 land zouden moeten aan geplakt worden zij maken hot schande bilan uit van 27 jaar klerikale (lees onder wijs vijandige) regeering. Ziehier Vermin dering der jaarwedde van 331<> onderwijzers en onderwijzeressen in beschikbaarheid- stelling van 1047 id. afschaffing van 228 bewaarscholen 877 lagere scholen en 1070 scholen voor volwassenen afschaffing van de EENIGE gemeenteschool in 200 gemeen ten afschaffing (ten profljte der klooster scholen) van de plaats van naai meesteres in 200 eenige gemeentescholen gemeente scholen, ja zelfs voor jongens, aan 442 non nen toevertrouwd aanstelling van 2032 niet gediplomeerde onderwijzers in aangeno- mene en ondersteunde scholen een gedeelte van '1 gemeente- of aangenomen lageronder- wijs aan 11,000 broeders en nonnen overge laten in mijne liefde voor je vinden... Je kent me, je weet datje persoon heilig voor mij is en heb je dan nog geen betere woorden voor hem, die lijdt als jij. Lionel, luister, Mathilde van Molen heek hoeft je lief gehad trots alles wat haar van je scheidde O kind, ik dank je. die woorden drin gen als een engelenzang in mijn ziel Lomonde, ik hel) je immers gezegd, dat Mathilde van Molenbeek sinds lang ge storven is. O God, vergeef liaar die woorden Mathilde pijnig me niet langer Zoo er één vrouw bestaat, die eerlijk wezen mag, dan hen |ij het. Veins niet, voor veinzen sta je te hoog, en zijn doordringende oogen zagen zoo ernstig in do hare, dat ze hew niet langer bedriegen kon. Neen, ik wil niet veinzen of bedrie gen, al eischt de geheele wereld mei haar heirleger van vormen, dat ook Ik heb nooit, gelogen, ik w il liet ook 1111 niet doen. Wil je, waarheid hooren... hier is ze dan... Lionel... ook 1111 nog is je liefde de ho<»p van mijn bestaan Nooit had hij haar meer li»'f gehad dan nu haar hoofd tegen zijn borst rustte en haaf gestalte op zijn arm leunde. Wordt voortgezet. elkaar. Lionel de Lomonde waarom ben je hier gekomen, was Mathilde's eerste vraag. Zoo stonden beiden na een tijdverloop van acht jaar tegenover elkaar. Beiden zwegen. Beiden herinnerden zich misschien liet oogenblik toen ze elkaar voor 't laatst had den gezien, het oogenblik toen ze geschei den werden. Hij had sedert, met bitter berouw overeen dwaze stap uit zijne jeugd, rondgezworven, en zij had zich 111 do ruwe ontembare golven van een verbolgen levenszee geworpen, met een toekomst waarin iedereen liefde en hulp van haar zou vragen, zonder dat ze ooit liefde zou ontvangen. Acht jaren waren voorbij gegaan, hij was voor haar nog altijd het beeld van zedelijke schoonheid en kracht, de trouwe opofferen de mcnschenvriend, die in zijne liefde voor allen, de geïdealiseerde liefdevoor die ééne wilde weergeven En zij stond voor hem als een herboren mensch, volmaakter en schooner, dan hij haar ooit had durven droomen En toch... moesten beiden gescheiden blijven. Lionel de Lomonde waarom ben je hier gekomen Deze woorden hadden hem doen duize len Was dat haar groet, 11a zooveel jaren. Was hij daarvoor uit verre landen terugge komen in zijn vaderland, dat hij voor altijd vaarwel had gezegd Onwillekeurig had hij haar hand in de zijne genomen en haar met, zijn groote vra gende oogen aangezien, alsof hij tot in het diepsi van haar ziel wilde lezen. Mathilde heb je geen betere, hartelij ker woorden voor mij Stil ik moet een vreemde voor je zijn, de Mathilde van vroeger is sinds Jang gestorven. Gestorven O, neon zeg dat niet, je bent te jong voor zoo'n besluit. Tc jong? Wie zegt je dar ik jong ben Ik heb twee levens geleefd in die korte jaren Lionel, ik vraag je nogmaals waarom ben je hier gekomen Ik steunde op de belofte die je deed. om voor altijd je geboorteland ie verlaten. Zijn hand klemde zich vasicr 0111 de hare, terwijl hij antwoordde Ik heb je verwijt verdiend. Ik heb mijn belofte gebroken, maar ik kon niet anders. Ik heb geworsteld en gestreden als jij, maar mijn verlangen naar één enkele handdruk, naar een enkel woord aan liefde was mach tiger dan mijn wil. Mathilde, wat de wereld ook moge be weren... ik kan geen schande, geen misdaad

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1