(Tëmëëntekïezing. DEBAT UIT NINOVE. TOEN HET SPOOKTE De prijs der schilderijen. Het stedelijk Werkeloo3enfonds. tusschen A. VAN DEN BRUELE (christen-democraatien A NICHELS (sociaal-democraat] over de politieke houding der Christene Volkspartij. De Christene democraten hadden met veel bombast eene togensprekelijke meeting be legd in hun lokaal, Lange Zoutstraat, waarop liberalen en socialisten uitgedaagd wierden, hun te woord te komen staan. Gezel Nichels was hiertoe door 't Midden- Comiteit aangeduid, en verleden Zondag greep nu dit debat plaats. De zaal was bomvol, gevuld met het over- grootste deel, met christene democraten en socialisten. Er wierd overeengekomen, dat elk een uur zouden spreken, en dan 20 minuten aan ieder zou gegund worden om te repliekeeren. Gezel Van der'Cammen, Opsteller van '1 dagblad - Vooruit was gekomen om ver slag te houden, en daar wij eerlijk tegenover onze tegenstrevers zijn, zoo willen wij zoo getrouw en zot» breedvoerig mogelijk, de rede van M. A. Van denBruele. evenals zijne repliek weergeven. Doch zulks is onmogelijk in ons weekblad - Recht en Vrijheid -, en hierom hebben wij 1 besloten er eene brochuur van te maken. Zulks zal met groot genoegen door het volk vernomen worden. Immers, dezen die er aanwezig zijn geweest, zullen gelukkig zijn, dit belangrijk debat, gedrukt te bezit ten, en deze die. door gebrek aan plaats niet binnen konden, ot' ook wel door onverschillig heid er niet henen zijn getrokken, zullen met spijt in herbergen en fabrieken er over hooren discuteeren hebben, omdat zij niet aanwezig zijn geweest, en zullen bij middel van die brochuur, in eigen huis de beide redevoeringen en replieken kunnen lezen, om in volle kalmte een oordeel te kunnen rellen. Hierom geven wij dus lieden in ons blad geen lettor over 't debat; wij willen niets verminken, maar zoo breed mogelijk zijn. Wij willen van geene partiidikheid Kunnen beschuldigd worden, zooals 'het reeds het geval is met De Volkswil der christene democraten, die Nichels, dingen toeschrijft, die hij niet heeft gezegd, en zorgvuldig ver zwijgen, de onvergeeflijke misdaden, die hunne partij, door hunne mandatarissen heeft bedreven in don strijd der werkende klasse. Eerlijk duurt liet langst, en 't is maar van wege de christene democraten, dat men zich aan oneerlijkheid mag verwachten. Heel in 't kort verschijnt de brochuur. In 't jaar 15g5 werd vóór den séné- chal van de rechtbank van Guyenne door zekeren huurder Jan La Tapy, de eigenaar Robert de Vigne van Bordeaux gedaagd. De eischer vroeg om zijn huis te mogen verlaten en om de huurceel te breken. Hij steunde zijn eisch op het feit dat geesten in de woning kwamen. Deze geesten waren nu eens kinderen, dan weer andere vreeslijke en verschriklijke vormen die de personen verdrukten en lastig vielen, de meubelen in beweging brach ten, gerucht en geklater uitlokten in alle hoeken en met kracht en geweld de per sonen die rustten, uit het bed wierpen De vrees had den.huurder verplicht het huis te verlaten en boven het vernietigen van zijn ceel vroeg hij nog voor het ove rige gedeelte des jaars den voorgeschoten huurprijs terug. De rechter veroordeelde dezen bespookten ongelukkige om met de spoken te blijven wonen, doch Jan La Tapy kwam in hooger beroep voor het Parlement te Bordeaux. Op 21 Maart van vermeld jaar besloot de heer Nesmond, tweede voorzitter van het 1 arlement, dat de zaak opnieuw zou worden onderzocht, aangezien twijfel bestond over de ver schijning van geesten en duivelen, men langer moest twisten en de oorzaken aanvoeren, zoowel eener-als anderzijds, om de waarheid aan het licht te brengen. In deze zaak pleitte tegen dtn eischer ad- vokaat Juliaan Peleus, woonachtig te Parijs, gunsteling van de koningin Hen drik III en Hendrik IV, en beschouwd als een van de orakels in de rechtskunde. Zijn pleitrede is vooral merkwaardig zegt de Fransche advokaat en Kamerlid Berryer in zijn Lepons et modèles d'élo- quence judiciaire omdat zij ons zeker soort geloof en wetenschap uit dit tijdstip voorstelt en bewijst hoe storend dc mee ningen over heilige en wereldlijke zaken werden vermengd in een tijd, waarin ver waande geleerdheid en slechte smaak, in een eeuw van echt letterkundig verval, ook de kroon spanden boven de advoka- tenorde. Meester Peleus aan het woord. Schrik en vrees voor verschijning van geesten zijn niet voldoende om een huurovereenkomst te doen verbreken aangezien, ook volgens de meening van oude wijsgeeren, deze spoken enkel inbeelding en schimmen zijn, echte droomen en fantasie zonder eenig uitwerksel, die de hersens van de menschen beroeren en hun duizend ijdele voorstellingen laten opvatten. Enkele oude wijsgeeren oordeelden derhalve dat de geesten, zoowel goede als kwade,en kei goede en slechte verzuchtingen van onze ziel zijn, die ons tot goed of tot kwaad voeren. Zij verschijnen in den droom en jagen ons zulken schrik op 't lijf, dat wij er de stem, den adem en de kracht hij verlie zen, iets wat door de ondervinding werd bewezen, want het zijn echte hersenschim men, die ons laten zien, hooien, wat we niet kunnen hooren. Zooais veel menschen in een zelfden wolkenvorm verschillende beelden zien, naar inspraak van een gril, zoo ook komen ons, terwijl we slapen de duivelen en de geesten voor, louter in beelding, die voor inwendige oorzaak heeft overvloed van slechte vochten en van bloed, die op het hart komen en de maag drukken Daar de engelen door God onstoffelijk werden geschapen, kan de ad vokaat niet aannemen, dat zij zouden verschijnen in zichtbaren vorm Tn de veronderstelling dat er wel ver schijningen in het huis komen, zegt hij verder, moeten ze of goed of kwaad we zen. Zijn ze goed, zoo heeft huurder geen rede tot klagen, omdat Gods engelen zijn huis tot woonplaats hebben verkozen. Zijn ze kwaad dan nog mag hij het huis niet verlaten, immers alzoo zouden de Noorde lijke landen, waar de schatrijke spoken talloos zijn, geheel ontvolkt en een woes tijn wezen. De klager moest eigenlijk zich zelf beschuldigen. Hij is immers over tuigd van zijn ongeloovigheid en zijn laf hartigheid, daar de geesten, die de huizen vluchten, waar zij moedige mannen aan treffen, enkel de vrecsachtigen aanranden, zooals gewoonlijk kinderen, die, met zwakke hersens, in droomerij vervallen 0; bij de minste verschijning hunner ver beelding. Nu haalt de advokaat gevallen aan uit de Grieksche en uit de Romeinsche oudheid, die bewijzm hoe vaak moed en deugd voldoeude zijn geweest om alle verschijningen van dit soort op de vlucht te drijven. Daar sedert de komst van den Verlosser de orakels hebben opgehouden en de kwade geesten hun verschijningen hebben gestaakt, is het een tiwaling te zeggen, dat de duivelen nog de huizen van de kristenen bewonen. Ze vluchten derhalve op het gekraai van den haan, dat hen ver schrikt. Blijft hun een boek tot woor.st over, dan is het in de onbewoonde wcestij- nenen, waar ze tot heil van de menschen teruggedreven worden, tot na het einde der eeuwen De verschijning moet worden toegewezen aan inwendige oorzaken, veel eerder dan aan de kwade geesten zelf Zij komen bij dezen, die te veel belast met wijn of vleesch, de hersens met duizend ijdele inbeeldingen hebben beneveld, enkel door slechte spijsvertering of rauwheid in de maag veroorzaakt. Derhalve zooals wij een appel grooter zien in 't water, de zon grooter bij haar opkomst dan 's middags, afgelegen vier kantige torens zond, zoo ook kan de domheid onzer zinnen, een bedorvend of ziekelijk gehoor ons over werkelijke of ingebeelde geruchten misleiden. Zoo spreekt men van een wijsgeer, die steeds zoo helder muziek meende te hooren, dat hij begon te dansen en de maat van de in gebeelde muziek hield. Nu valt de advokaat in een ander mid den. Terugkomende geesten kunnen, vol gens hem, ook zielen van afgestorvenen zijn, die hun bloedverwanten en vrienden komen verzoeken voor hen te bidden op dat zij zouden verlost worden van tijde lijke pijnen, ofwel hen komen terugroe pen tot hun plicht. In dit geval beschouw ik den eischer, zoo pleit hij voort, als te best kristen om zich te beklagen over hun verschijning, door God toegelaten. Zijn ze nog lastig en verschrikkelijk en komen zij hem verdriet aandoen, door hem op zijn slechte daden te wijzen, dan toch zeker mag hij dit niet ten laste leggen aan zijn huismeester,'doch dezen dankbaar wezen, omdat hij hem een huis heelt bezorgd, waarin hij gele genheid heeft zich te verlossen van straf fen hiernamaals uit te boeten. Wat er derhalve ook van zij, in stede van te klagen, moest de huurder toch ge bruik maken van al de weermiddelen hem door God en den natuur aan de har.d ge daan, om zich uit zijn toestand te redden: een lauwertak zout krakend in de vlam men en gloeiende koolpluimen van de hop een mengsel van areolus vetulusgras met rebarber en witten wijn huid van den kop van de hyena hondengal, die doorgaat als wonderbaar best om de geesten te verjagen. Helpt dit alles nog niet, dat hij zijn bis schop, zijn pastoor raadplege, die gewone middelen hebben, zooals de bezwering, de aanroeping, de zuivering, de heilige olie, de wierook, het wijwater, de opper ste middelen zijn. De H. Chrysostomus heeft verklaard dat de geesten geen kamer kunnen besmetten waarin het boek van het heilige woord ligt. Het laatste gedeelte van zijn rede heeft advokaat Peleus ongetwijfeld spottend verstaan. Hij besluit nogmaals dat geesten en duivelen geen huurceel kunnen doen verbreken, dat de rechtsgeleerdheid zich nooit niet dergelijke verschijningen heeft bemoeid en zou zij dit wel, dat dan toch de gewone middelen moeten voldoende wezen om ze te verwijderen, hadde maar de eischer, door ze niet te gebruiken, niet duidelijk bewezen het bederf zijner hersens, zijn trouweloosheid, zijn lafheid, zijn ongodsdienstigheid, waarom tegen den eischer veroordeeling, als door de huurceel bepaald, wordt gevraagd Het hof vaardigde kommissarissen af om zich op de plaatste begeven, het huis te doorzoeken, zoowel dit van den huur der, als dit van de huren en niet eigen oogen te kunnen oordeelen over de echt heid van de zaak Door dit alles bevinden wij, dat. sedert dien tijd, helderheid in den geest, der menschen is gekomen en de rechtbanken zich niet meer behoeven te bemoeien met verschijningen van schimmen, spoken en duivelen. S. L Prenau. Het is geweten, dat de rijke verzamelaars niet aarzelen, fabelachtige prijzen te beste den aan schilderijen van oude of moderne meesters, welke zij zich kost wat kost wil len toeeigenen. Ziehier ten andere eenige prijzen, welke voor schilderijen betaald weraeii. Onlangs werd to Londen eene gewone schilderij van Rembrandt verkocht voor 2,500,000 fr. De Liefde-Hof van Rubens, werd le Madrid afgeslagen voor «00,000 lr. De National Gallery van Londen, be taalde 4,750,000 fr. voor eene - Maagd van Raphael en 1,600,000 fr. voor vier portret ten van Velasquez en Holbein. In den verkoop dor verzamelingen van wijlen den hertog van Marlborough, wer den twee schilderijen van Rubens verkocht aan baron Alfons de Rothschild, voor 1,275,009 fr. en twee vrouwenportretten, van Gainsborourgh, voor 1,875,000 fr. Eene Mevr. Gulnen, van Londen, kocht twee vrouwenportretten van Rembrandt, voor 1,200,000 fr. Een Amerikaan kocht ook te Londen, by de verkooping der verzamelingen van lord Ward, twee schilderijen van Raphael. De Drie Gratiën betaalde hij 675,000 fr. en de Maagd met de kandelaars 500,000 fr. De Hoogten van Suresnes gepenseeld doorTroyon, werd voor 300.000 fr. toegewe zen aan M. Tommy-Thierrv. Het portret van markiezin Spinola voor hetwelk Van Dyck, die het schilderde, 3000 fr. ontving, werd voor 500,000 fr. ver kocht aan een Amerikaansch geldman. En de reeks kan zoo nog lang, zeer lang voortgezet worden. In voorgaande artikels heb ik gewezen op het gebrekkig, of beter gezegd, het, scherp reglement van bet Stads-Hulpfonds, waar door de bijlegaan de werkelooze leden dei- vakbonden van Aalst ontzegd wordt, 't zij katholieke, liberale, democratische, onpar tijdige en socialistische werklieden. In een voorgaande artikel zegde ik terug te zullen komen op de reglementen van de hulpfondsen in andere steden. Nemen wij Gent voor 't begin. Artikel 28 van dit reglement zegt - Zullen recht geven op eenen bijleg in de voorwaarden der statuten. - A) De vergoedingen van onvrijwillige werkeloosheid totale of gedeeltelijke. - B) Vergoedingen in geval van braak of brand in fabrieken en werkhuizen. Zullen geene aanleidingen kunnen ge- ven tot bijleg; a) de vergoedingen in geval van ziekte of ongeluk b) ouaerdomspen- sioen: c) de vergoeding-voor staking, vrij- willige of geawongene lock-outd) de bijzondere vergoedingen aan slachtoffers.» Hier leekent het werkelooozen hulpfonds der Stad Gent dus klaar af, wie bijleg en geenen bijleg kan genieten, men ziet hoe breed bet is, men geeft aan ieder onvrijwil lige» werkeloozen, den bijleg van bel hulp fonds. In Aalst is dat niet zoo, wanneer een werk man of vrouw, jongen of meisje, builen hunne schuld zonder werk gesteld worden, kunnen de Aalstersche werkelooze werk lieden bijleg bekomen, wanneer de patroon bij wien zij gewerkt hebben, aan de zonder wcrkgestelde een briefje wilt geven, dat zulks gebeurde door gebrek aan werk In andere voorwaarden komt't stadsliulpfonds er niet tusschen. Do werklieden kunnen hier te Aalst de bijleg niet genieten van het Hulpfonds, 't zij voor twisten in fabrieken, afdanking ten gevolge van ziekte, afdanking voor klachten die de werklieden doen op bun werk of loon, afdanking ten gevolge van slecht werk waaraan de werklieden geen schuld hebben, afdanking voor tc laat op '1 werk te komen, afdanking ten gevolge dat de voortbrengst niet zoo groot is als de patroonhei wenschl, afdanking (en gevolge dat de patroon van de werklieden een on mogelijk en ondoenlijk werk eisclit, afdan king waarvan do patroons zelf geen reden kunnen opgeven, afdanking om een ander meer bevriende werkman van den pairoon in uwe plaais le brengen, enz. Voor al die verschillende reden worden ieder jaar met honderden werklieden zon der werk gesteld. Aan deze werklieden be- taalt bet Werkeloozen fonds van Gent, waar bij al de gemeenien in't omliggende zijn aangesloten, bijleg. Hier te Aalst kunnen de werklieden niet een centiem bijleg van 't Hulpfonds genie ten. Ook moeten de werklieden hier in Aalst een briefje hebben van hunnen patroon, al- zoo hebben de bazen gelegenheid den bijleg van '1 Hulpfonds aan de werklieden te ont trekken. Wordt voortgezel. ONZE KANDIDATEN. Wij hebben de eer en het genoegen aan onze lezers de namen onzer kandidaten mede te deelen, die in de aanstaande ge- meentekiezing zullen voorgedragen wor den. Voor de groote lijst op i5 October. DE CONINCK Felix, Schoenmaker. FLIPS Hknri, Werkman. GUNS Camiel, Schrijnwerker. HENNINCK Frans, Werkman. NICHELS Alfred, Bediende PODEVYN Felix, Werkman. RIMBAUT Louis, Tabakbewerker. SANDERS Jan, Handelaar. VAN DER MEIRSCH, Gazetverkooper. VAN DE STEEN, Polydoor, Fabriekw. Voor de kiezing der bijgevoegde gemeenteraadsleden op 21 October- BOCQUÉ Domien, Werkman. DE SCHUTTER Remy, Tabakbewerker. Wij bieden die kandidaten gerust aan het publiek aan Het zijn allen werklieden, en daar het noch advokaten. dokters of barons zijn, zoo zullen zij, met des te meer gemak, de belargen der werklieden kunnen behartigen, omdat zij de behoef ten, de grieven en het lijden van het volk kennen. Daarenboven, als er eene partij is, die altijd en overal op eene waardige en prak tische wijze de belangen van het proleta riaat heeft verdedigd, dan is het wel de socialistische. Mannen aan't werk, de vlag hoogge houden, de strijd op eene waardige wijze gevoerd. De Textielarbeider. De leden van den Twijnders (sters) hond zullen lieden Zondag allen ons vakblad ont vangen. Wij raden onze leden aan, dit blad goed te lezen en voorts te geven aan nog onvereenigde werklieden. Ook roepen wij de aandacht'onzer leden, dat in bet artikel, sprekende over Ninove. er eene drukfout is geslopen, welke wij in het toekomend blad zullen herstellen. Er staatde opslag voor 350 werklieden bekomen, bedraagt 2 tot 4 fK per week, dit moet zijn 1 tot 2 fr. per week. Dartijver ff ader in ff. Heden Zondag, om 2 uren namiddag, ver gadering in 't lokaal De Redding, voor al de leden aangesloten bij een der vakbon den, propagandaclub, coöperatie, enz., enz. DagordeDe aanstaandegemeentekiezing. Gezien deze bijeenkomst van liet grootste belang is voor de partij, zoo verzoeken wij al onze leden tot het bijwonen dezer verga dering. *t Voorstellen der kandidaten. In de algemeene bestuurzitting van Woensdag zijn de volgende voorstellen aan genomen, die aanwijzen aan welke voor waarden men moet voldoen, om zich te kun nen voorstellen als kandidaat. 1. Lezer zijn van een socialistisch dag blad. 2. Lid zijn van zijnen vakbond, propa gandaclub of coöperatie. 3. De kandidaten moeten voorgesteld zijn door een der aangeslotene groepen dei- partij, ofwel door 10 leden. 4. Het voorstellen der kandidaten moet schriftelijk gedaan Worden, en door de voorgestelde kandidaat onderteekend zijn. De voorstelling der kandidaten moet Donderdag den 14 Septemberom 8 uren 's avonds, in het lokaal ge daan worden. A.lffemeene Destuurzittinff. Donderdag den 14 September om 8 uren, bijzondere zitting voor al de bestuurleden der vakbonden, coöperatie, propaganda club, enz., voor liet nazien der voorgestelde kandidaten, en in geval er meer aan één kandidaat voorgesteld wordt, de verdere maatregels te nemen voor den POLL welke in dat geval zal gehouden worden, Zondag 17 September, in het lokaal De Redding, 's morgens van 9 tot 12 ure,'s namiddags van 2 tot 6 uren. Na 6 ure, zal dc daartoe aangestelde com missie de stemming nazien, en de partij genoot welke de meeste stemmen in don Poll op zijnen naam verworven heeft, zal als kandiaaai uitgeroepen worden voor de par tij op den kartcllijst. De voorwaarden om tot den Poll toegela ten te worden, zijn 1. Lid zijn van een der vakbonden. 2. Of van de propagandaclub. 3.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2