Neen, neen I Er is geen verraad. (JJEYS ALFONS, Ken en ander. L Elk kan mede helpen. Rampen, Misdaden, Ongelukken, Iets om te lachen. Of van de coöperatie. 4. Of van een der groe pen by de partij aangesloten. 5. 21 Jaar oud zijn. Vrienden, houdt goed rekening van de hierboven aangeduide voorwaarden, om recht te hebben zich te kunnen voorstellen j als kandidaat of deel te nemen aan den Poll. Vooral verzuimt niet de vergadering van heden Zondag, waar eenieders aanwezig heid zeer noodig is. HET MIDDEN-BESTUUR. Waarom Waarom moeten de werklieden zich ver eenigen Om door de macht der vakbonden hoogere loonen, kortere werkdagen en betere werkvoorwaarden te bekomen. Waarom moet ieder socialist lid worden der coöperatie Omdat onze partij arm is, en hierdoor moeten missen wat zij zoo zeer noodig hebben. 1. Een ruim lokaal waar de coniiteiten samen komen en de werklieden vrij kunnen vergaderen, om hunne belan gen te bespreken. 2. Eene schoone zaal waar de partijgenooten zich kunnen vermaken, door schoone feesten die wij allen^ zoo zeer begeeren. 3. Om onze partij in te richten zooals het behoort, door het in bezit komen eener rijke volksboekerij voor de ontwikke ling onzer leden, enz. te geven aan uwe partij, aan uwe kiezers, aan 't publiek, want ge zyt opgetreden als verdediger van M. Daens, terwijl gij voor plicht had, rekenschap te geven van die ge-j heimc bijeenkomsten. Maar juist omdat, er geen verraad bestaat, mag er van die geheimc bijeenkomsten niets in 't openbaar gébracht worden, niet waar Noen,'neen, nog voor geen millioen Ditkunnenwij bekomen,doorlid te worden onzer Coöperatief, waardoor met de gedane winsten de leden zullen bekomen, wat wij nu allen zoo zeer verlangen. Waarom, moet mefi lezer worden onzer bladen Vooruit en Recht en Vrijheid Om dat men door het lezen dezer bladen, een denker en goede ontwikkelde socialist wordt, daarbij is men op de hoogte der ge beurtenissen die rondom ons gebeuren, en is men gewapend tegen den vijand. De plicht van ieder socialist is dus Lid worden en blijven zijner vakbond Lid worden en blijven onzer Coöperatie Lezer worden en blijven onzer bladen Jan Rechtuit. Vergadering. ZIEKENBOND VICTOR DE GEYTER. Buitengewone algemeene vergadering, op Zondag 17 September 1911, om uren na middag, in 't lokaal Hand aan Hand, op boet van 25 centiemen. Belangrijk dagorde. Neen, vriend lezer, er is zelfs geen spraak van verraad, er is niet de minste schijn van verraad. Plancquaert heeft het mis, wanneer hij schrijft dat er wel verraders zijn Planc quaert laat kennen dat hij bij minister Van den Heuvel is geroepen geweest, dat er hem daar voorstellen zijn gedaan geworden om de christene democraten aan de katholieken te helpen leveren Plancquaert steekt dit niet weg, hij zegt en schrijft het opentlijk. Priester Fonteyne steekt het noch onder stoelen of banken, dat. hij mogen kiezen heeft tusschen drie goede plaatsen, van wege den bisschop, wanneer hij enkel en alleen maar vaarwel wilde zeggen aan de christene democratie en 't volk in den steek laten. M. Fonteyne heeft korrekt gehandeld en is evenals Plancquaert er niet beschaamd over om de voorstellen te laten kennen die hun gedaan zijn geworden. Er is maar een man die men geen voor stellen heeft gedaan om terug- bij de katho lieken te komen, en die man is M. Petrus Daens. Ja, hij is wel bij M. Schollaert geroepen geworden, maar er is daar over geene poli tiek gesproken, liet was alleenlijk om naai de... bloemen te kijken, want ziet ge, voor geen millioen zou M. Petrus Daens zulks doen, zegt hij. jy En toch zijn er ongeloovige Thomassen, die de vingers in de wonden wenschen te leggen, omdat zij het moeilijk kunnen be grijpen dat men het mogelijke doet om Plancquaert en Fonteyne te overhalen, en men den eenigen volksvertegenwoordiger der christene democraten, M. Petrus Daens, met rust zou laten van wege de katholieken, wiens stem zij zoo zeer noodig hebben in dé Kamer. En die ongeloovige Thomassen weten dat.^ er toch GEHEIME BIJEENKOMSTEN heb ben plaats gehad met M. Petrus Daens en zekere katholieken, en over die geheime bijeenkomsten wordt er geen woord gerept. En nogthans Nichels zei het Zondag op de meeting tegen M. Van den Bruele Gij M. Van den Bruele zijt op de hoogte van die geheime bijeenkomsten, gij weet er over te spreken, en juist omdat er 'geene!... geheime bijeenkomsten hebben bestaan iuist omdat M. Van den Bruele van die ge heime bijeenkomsten niets 1...,. afweet, juist daarom heeft hij er geen woordje op geantwoord Neen, verraad bestaat er nietde gansche ommekeering van M. Daens in de Kamer zijn in de bres springen om M. Schollaert te verdedigen zijne afkeerigheid togenoverde oppositie-partijen, dal alles is een natuurlijk iets, want M. Daens zegt zelf, nog voor geen millioen Maar zeg eens M. Daens voor hoeveel minder dan een millioen want van de liberalen, hebt ge nooit een millioen ontvan gen. maar veel minder. En gij M. Van den Bruele, die verleden Zondag zorgvuldig hebt gezwegen, toen Nichels u in volle openbare meeting ze,rde, dai gij van de geheime bijeenkomsten op dé hoogte zijt, gij hebt voor plicht rekenschap Veel GOEDKOOPER en daarbij veel BETER zijn de N A AIM A C HIEN E N vnn het ht''s Mécanicien, 77, Kattesïrar.t, Aalst. De redf is -;a .seh eenvoudig, wij werken mei eigenpersomrtel er hebben nog kosten aan admi nistrateurs, di ecteurs, ontró'eurs, voyageurs, placeurs noch gérants, en houden ons met eene ordentelijke winst tevreden. BEGREPEN geachte Mtdeburgeis. Gemak van betalen. Reparatie van alle stelsels. Ahijd occasiemachietïen ie koop. Geiinge prijs. Het moet een O IS? ZE STE-AF. Maandag 11. ontvingen wij een brief ge- teekend door vier kristene vakbonden, in den aard van een bevel tot strafuitvoering, omdat wij de misdaad begaan hebben in ons blad van den 27 Oogst den brief af te kondi gen, welke wij van den lieer C. Marchant ontvangen hadden, en de drie onderteeke naars voor dompers namen. De brief stuurt ons het verwijt, dat wij beschuldigingen uitbrengen en den brief van M. Marchant afkondigden, zonder het minste onderzoek. Pardon Wij zouden moeten denken, dat zelfs de onderteekenaars der kristene vak bonden die ons dit verwijt doen, niet weten wat zij schrijven. Immers, wij hebben een onderzoek ge daan.Onder de ondorl eekenaars van het be sproken stuk, is een wever te Nieuwerker- ken in uwen bond. De tweede heeft te Aalst in den stoet der katholieke jonge wachten, als een vrome katholiek gemanifesteerd, op den 20 Oogst, waarvoor het blad der kristene vakbonden van Aalst, De Vrije Werker, een oproep tot hunne leden gedaan heeft, om aan den stoet deel te nemen. De derde hebben wij als lid gekend van den kristenen vakbond van Ereinbodegem, ten tijde dat deze in de weverij van M. Van dei- Smissen werkte. Is deze nu uit de kristene vakbond getreden 't kan zijn. In dit geval bewijst lier dat er ook werklieden zijn, die de kristene syndikaten verlaten. Zeg eens, leiders der kristene vakbonden, watzoudt, gij van deze drie personen maken, 't zijn toch geen socialisten, hé Gij hebt geen reden u hiervoor zoo kwaad te maken, immers past op, dit kan nadeelig zijn voor uwe gezondheid. Nu de brief. Om ons verder van de echt heid van den brief door M. Marchant 011s gestuurd te overtuigen, besloot liet bestuur van onzen Textielbond tot den lieer Marchant te gaan, wat ons toegestaan is, doch enkel in deze voorwaarden, Tiet geteekend stuk ie zien. Flips is Donderdag morgend op het fabriek toegelaten, en daar is door de Heeren Sii- chelmans en Van Schoor het geteekend stuk getoond aan Flips, waar in voorkomt, dat de werklieden geen enkele eisch meer te doen gelden hebben, noch onder op zicht van werkwijze, noch onder op zicht van loon Het doet ons genoegen, dat de kristene vakbonden even als wij dat stuk eene schandelijke voorwaarde noemen.Zij doen dus evenals wij. Een bewijs dat wij good gedaan hebben. Ofschoon wij enkel toegelaten waren liet geteekend stuk te zien, hebben wij even als de kristene vakbonden in hunnen brief schrijven, gezegd, aan de beide Heeren, dat van liet hierboven pnderstreept deel van liet stuk de wevers niets kennen, en getracht 0111 de heeren te doen verstaan, dat het een misverstand kon zijn waarmede de wevers niet kunnen tevreden gesteld worden. Zooals ik aan de Heeren Stichelmans en Van Schoor voorzegd had, dat ik aan al de wevers van mijn bezoek bij hun zou kennis geven, is gedaan Donderdag avond. De wevers herhaalden aan mij, dat zij hiervan niets weten, (ook de onderteeke naars beweren zulks) enkel is dat gebeurd zooals de wevers ons vroeger nog gezegd hadden, dat enkel de vraag was gedaan om gelijke tarieven, deze is toegestemd en door den meester Possé in liet fabriek afge lezen, doch van al de rest welke in dat stuk voorkomt, kennen of weten de wevers niets Vele wevers (om niet te zeggen allen) weten zelfs niet dat er een stuk door 3 wevers geteekend was. Dat is ons Donder dag door vcrschillige wevers nog gezegd. Wij hebben de wevers aangeraden, een- Iraclitig- tegen damstuk op te komen. Op onzen steun kunnen zij ook rekenen, dat hebben wij hun reeds Donderdag toegezegd. Wij zullen dus onze straf beantwoorden, door liet kwade met liet goede te loonen H. F. Voor den opleg is de eerste vereisclite, goeden en onver- valschten azijn te hebben. Deze kan inen be komen in - Hand aan Hand en in den wijk winkel, Ouden Dendcrmondscbcnsteenweg, aan 30 centiemen den liter. Het is den besten opleg-azijn, die men koopen kan. ergen slag geweest zijn Wel, wel, leest de <r Werkman van deze week, en ge zult zien, dat M. Daens. met eene overdrevene woede moet gekweld zijn. Hij haalt nu aan, dat hij eens een soci alist in 't gevang heeft bezocht en ten beste heeft gesproken voor hem bij den directeu en bij den minister, en een genadigen af slag had bekomen. Dan wat. verder de volgende laffe streek: Een kopstuk socialist ging eenige jaren geleden, bij een liberalen Brouwer en zegde Nu ga ik propaganda maken voor de liberalenmen gaf hem meerder loon bij de socialisten en hij bleef socialist. Kan het gemeener voor een volksverte genwoordiger? Hoe laag is hij gevallen!... Zou M, Daens soms in 't hoofd geraakt^ zijn, sedert het gekend is, dat hij bij mi- nister Schollaert is geweest, en wij het hebben uitgebracht, dat hij geheime bij eenkomsten had met de katholieken, ge heime bijeenkomsten, waarvan M. Van den Bruele, goed op de hoogte is M. Dieter Daens vraagt in zijn - Werkman of het waar is, dat de liberalen geen enkelen socialist op hunnen lijst willen. Wel M. Daens, z'hebben over vier jaar ook geen christen democraat gewild, zelfs u niet. Nu denkt ge u in den hoogsten hemel, om dat ge er in gelukt zijt óp te komen met afgescheurde katholieken Ziehier Verhaegen, dokter Gysselinckx, advo- kaat, en Baron Karei de Bethune, zijn allen afgescheurde katholieken en er zijn er zelfs onder uwe mannen die ons zeggen, dat er onder die afgescheiden er zijn die nog nooit den voet in liet lokaal der christene demo craten hebben gezet. 'tZijn me de christene democraten Ja vrienden en partijgenooten,al wie maar eenigzins wil kan mede helpen om onzen strijd tot een goed einde te brengen. Al onze kandidaten zijn werkmenschen, bezitten geen fortuin zij strijden om de Socialistische gedachten vooruit te zetten hun programma is zuiver democratisch, en daarvan moeten wij hot werkende volk vooral overtuigen. Doch koken moet kosten, en propaganda moken kost geld. Maar toch is 't zoo eenvoudig om mede te helpen. Elk kan als hij wil, en ziellier hoe. Wij gaan de kiezers bewerken, met schrif ten. Ons propagamma, onze gedachten moe ten worden vooruitgezet, en hierom hebben wij besloten, aan elk de gelegenheid te ge ven mede te helpen. Ieder schrift dat verspreidt wordt, zal ongeveer één centiem kosten per exemplaar. Waaróm zouden de vrienden, die ons willen medehelpen, van nu tot aan de kiezing, wekelijks niet een pintje offeren, 0111 te kunnen inschrijven voor 10 of al was het maar voor 5 exemplaren Een liedje zingen, en eene omhaling doen, en de centiemen die men ontvangt zijn zoo veel propaganda schriften. Welaan mannen en vrouwen, helpt allen mede, stort uwen penning, spoort uwe werk gezellen en vriendinnen aan, in fabrieken en werkplaatsen een ronde te doen, in te schrijven voor eenige centiemen, en den wagen zal wel rollen. Voor ieder exemplaar dat men inschrijft, betaalt men één centiem. Ziehier 't begin Van derMeirsch Andre 100; Nichels Alfred Soo Bocqué Üoniien loo Sanders Jan 500 Flips Henri 100 Podevyn Felix 100 Rirn- baut Louis 100De Schutter Remy 100 Van de Steen Polydoor 100Michiels Constant 50; Guns Camiel 100; Lepagie Frans 50; Rondgehaald door Walgraef hij Person, omdat er van 's morgens 5 uren tot 'savonds 10 uren, 10 maal ruzie was op 'non koer 80 Henninck Frans 50 V.Van den Bossche 15 L. De Wolf 10 C. De Neef 20 I). Podevyn IS E. Vinck 10 C. De Backer 10 A. Snel 50 .T. D'Hooghe 20 A. Van de Winckel 10; J. Coppens lo Chevalier Jozef 50Edmund Gits 25; G. Bombeeck 20 L. Gils 20 De Neef 20 Wuytens 20 Marincx 20 Van dor Meulen 25; De Groodt 20; C.Van den Bossche 25 Edmond Luyckx 25; Eduard Van Cutsem 50. Tot hier 2583exemplaren De misdaad van Tours. Op aanhitsing zijner vrouw vermoord. Tours, 4 Sept. Deze misdaad verwekt nog steeds groote opschuJdirg lo Touis en omstreken. Inderdaad, maar d 'n geleden werd M. Guillotin vermoord gevonden en de dader van de misdaad werd i.iet ontd» kt. Over de zaak werd weinig gesproken, toen eensklaps eene viiendin van Mevr. Guillotin aan het ge recht kwam verklaren dat Mevr. Guillotin medeplichtig was aan den moord en uit wroe ging gedreven, aan twee barer vriendinnen daarover bekentenissen had afgelegd. Mevr Guillotin, welke in eene badslad ver blek, werd dadelijk aangehouden en Daar Tours gebracht. Dra kwam het aan het licht dat zij liefde had gevoeld voor haar neef, Paul Houssard en er dezen had toe aangezet haar man in zijne slaapkamer te vermoorden. Deze is thans eveneens aangehouden. Ook de vriendin heeft gesprokeD, ten slotte gekweld door wroeging. Moordenaar zijner vrouw. TIEN MESSTEKEN Te Villeneuve-les-Béziers heeft de 29jarige F. Tore lies tien messteken gegeven aan zijne vrouw. Hij was met baar aan den wijnoogst bezig en half dronken, toen hij wo demi werd omdat zijne vrouw hem eenige aanmerkingen deed over zijn gedrag. Hij trok zijn mes. sprong vloekend op haar toe en gaf ze tien messteken, waana hij de ongelukkige op den openbaren weg liet liggen De moordenaar werd aangehouden. Twee Duitschers leeraars in zee verdronken M. Jacobson, bestuurder van bet lyceum van Greifswald, M. Krueger, leeraar, en nog twee andere leeraars waren aan 't eiland Rugen gaan zeilen deze week. Op 10 kilometers van Welk kantelde de boot om en MM. Jacobsen eo Krueger, na eenigen tijd te hebben gezwom men, verdronken. De anderen, die niet konden zwemmen en zich aan de boot hielden vastge klampt, verdronken eveneens. Zelfmoord door middel van dynamiet. Te Rumelange, Groothertogendom Luxem burg, zelfmoordde Antoon Üeschrijver, 4i jaar oud, zich op eene vreeselijke wijze. De man, die sedert eenigen tijd kenteekens gaf van krankzinnigheid, stak eene kapsol met dynamiet in zijnen mond en deed de lont branden. De ontploffing had weldra plaats en hare gevolgen waren verschrikkelijk. Het hoofd van Deschrijver werd van de romp gerukt en het bovenste gedeelte van de borst als gemalen. Is 't noodig te zeggen dat het lijk vao den ongelukkige volkomen onken nelijk was? Van de Niagarawatervallen in eene ton. Een stoutmoedig feit werd dezer dagen on dernomen door den Amerikaam Bobby Leach, welke daartoe eene bijzoodere ton bad laten maken In deze ingesperd besloot bij zich mede van de Niagara-watervallen te laten drijven en rollen, en hij is daarin volkomen gelukt. De ton, daartoe gemaakt, was 2 meters lang op 80 centimeters breed Hij deed de ton ver sterken met stalen platen en omgaf alles dan met eeo pantser dik hout. En in deze zonder linge ark zal Leach. Zondag nu weid de ton voortgetrokken door een automobielboot en losgesueden daar waar de strooming te fel wordt. 'De ton dreef zeer snel voort, langs de met duizenden en dui zenden menschen bezette oevers, en stortte dan eensklaps in de di< pte. Toen hel vat boven kwam. 50 meters ver der, zag men dat er twee stukken waren afge slagen geworden. Eindelijk bleef de ton stran den 100 meters verder tegen een rotspunt. Alsdan haalde men ze uit het water en toen men ze opensloeg, zat Leach er levend in. Hij was enkel gewond geworden aan de beenen, doch had bijzonder geleden door gebrek aan lucht Voor verbazende sommen was er gewed door de toeschouwers. Leach heeft met zijne daad een fortuintje gewonnen liet een voor het ander. De Kommissabis Hoe, ongelukkigegij hebt een voorbijganger zijne hor'ogie g< stolen, en gij durft z<-gger. dat gij het zoo niet ge meend hebt? De Dief Waarachtig niet, mijnheer de kominissaiis, ik heb het waarachtig zoo niet gemeend ik zocht naar zijnen porte-monnaie. In de bewaarschool. Eene dame Kom eens hier, jongentje, en zeg mij eens wat gij zoo al kunt. De jor gen geeft geen at twoord. Kunt gij schrijven Neen, jufvrouw. Kunt gij lezen Neen, jufvrouw. M«ar mijn hemel wat kunt gij dan kunt aij dan niets Ja, toch, ik kan al op mijn hoofd staan en drijmaal omtuimelen. Zoo kan het niet missen. Drie boeren stonden voor den Eiffeltoren te Parijs, waarvan de oudste, dlj er den slimste uitzag, zegde 'k Geloove dal ze ons voor snul len hebben aanzien, nvt te zeggen, dat de toren 300 meiers hoog is. Als ik nog eens hier kom. breng ik mijnen meter mede. Slechter dan slecht. Z' g ee« s, Modest, wat hebt ge daar een slecht-u overjas aan, en dal op zulk een voor name soirée. Hebt ge geei. andeien 0, wel zeker. Welnu, waarom hebt ge dien dan niet aangetrokken Wel, omdat hij toch slechter is.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3