Onze Kandidaten lle Jaar. Nr 38. Prijs per nummer 3 centiemen. i7 September 11ML Weekblad voor het Arrondissement Aalst. voor de aanslaande Gemeentekiezingen. :;3 Voor de groole lijst op 15 Oclober. De Couiiick Felix, schoeumaker. Flips Henri, werkman. Guns Camiel, schrijnwerker. Ilenninck Frans, werkman. Nichels Alfred, hedier.de. Podevyn Felix, werkman. Rimbaut Louis, tabakbewerker. Sanders Jan, handelaar. Van der Meirsch Andreas, Gazetverkooper. Van de Steen Polydoor, fabriekwerker. Voor de bijgevoegde Gemeenteraadsleden, op BI October. tiocqué Domien, werkman. De Schutter Remy, tabakbewerker. AAN DE BEVOLKING Mathilde van Molenbeek Ten strijd mannen De katholieke partij. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met «kkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen geRtempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar ••t. 2 On Buiten BklgiR Een jaar 5,oc Men abonneert zich op alle postbureelcn. Belgische Werklieden-Partij. ALGEMEENE RAAD. Het leven verduurt van dag tot dag Alles slaat op melk, boter,eieren, vleesch, groen ten. Boter en vleesch zijn met 20 tot 25 per honderd verduurd. De koffie is van 100 per honderd gestegen sedert twee of drie jaar, de suikerij is ver dubbeld in prijs. De suiker zal weldra aan een frank den Kilo staan. Het brood zelfs blijft duur, niettegen staande de goede oogsten. De huispachten klimmen meer en meer. Alles stijgt, uitgenomen de loonen en de traktementen. De komende winter zal hard zijn voor de arbeiders, die altijd de eersten zijn om onder alle krisissen te lijden. HUISMOEDERS! Gij hebt dit alles voorzien, gij hebt luidop uwe verontwaardiging en uwe protesten laten hoorcn. Gij hebt u rechtstroeksch tot voortverkoo- pers, tot de landbouwers, tot de vleeschhom wers gewend, tot al diegenen met wie gij direkt in aanraking komt Maar de ware schuldigen ontsnappen aan uwe afkeuring en 't is tegen hen vooral dat uwe eiscnen en vermaledijdingen moe ten gericht zijn. NOVELLE door ELI ZE BAART. 4° Vervolg. Hij gevoelde zich zoo jong en gelukkig als of hij nooit smart, rouw en wroeging had gekend, 't Was alsof hij na een lange, moeielijke reis in een groote, dorre, bran dende zandwoestijn was weêrgekeerd in een land vol plantengroei. Een oogenblik slechts kon debetoovering duren, een oogenblik slechts kon hij droo- men, dat hem zijn jeugd en zijn vrijheid waren weergegeven. Mathilde wikkelde zich uit zijn armen los. Lionel, ik smeek je, ga, o, ga Mathilde! Ga, ga, en keer nooit wéér. Ik zal gaan, maar de wereld verdient het offer niet, dat je haar brengt. Ga, 6, ga Hij weifelde nog even, hij zag haar nog Inderdaad, gij vergeet niet, en men moet het durven bekennen, dat de bijzondere omstandigheden de crisis hebben ver zwaard de droogte endeveeziekte. Maar DE WARE SCHULDIGEN dat zijn de KAPITALISTISCHE EN GROND BEZITTENDE WETGEVERS, die onder voorwendsel van den landbouw te beschermen, inkomrocbten hebben gelegd van 20 centiemen per kilo op de boter, van 5 centiemen per kilo op het vleesch dat zijn de GROOTE GRONDBEZITTERS die rente-vreters, die naarmate liet leven duurder wordt voor de werklieden, die pach ten verhoogen en de landbouwers schande lijk uitzuigen dat zijn de SPECULATEURS de MASSA DER RIJKE TUSSCHEN- GEPLAATSTE PERSONEN, die van de openbare rampen gebruik maken, om nog meer al de verbruikers te stroopen dat is de REGEERING die liet schandalig reclit van 20 fr. nor 100 kilos suiker staande houdt en die belasting drie maal meer doet opbrengen dan vroe ger dat zijn de TERGENDE MAATREGELEN aan de grenzen genomen, ten gunste der groote veefokkers, ten nadeele van de kleine landbouwers, die hun vee niet in tijds en in voordeelige voorwaarden kunnen vernieu wen dat is de zoogezegde NATIONALE BANK. die vijftig millioen leende aan eene bende speculanten en bankiers, om hen toe te laten de kotfie-prijzen op te jagen. WERKERS op het landin de werkhuizen, in de bureelen. Het oogenblik is nu gekomen U allen te herinneren dat de Werklied en-Partij sedert meer dan een kwart eeuws u toeschreeuwt, onophoudelijk toeschreeuwt-» Vereenig u! Syndikeert u Ontrukt u zelve aan uwe betreurenswaar dige lamlendigheid, en verplicht de pa troons, door de sterke eendracht van uw al ler afzonderlijke zwakheid tot de onmisbare stijging der loonen. Kortom meer en meer tot de samen werking, bewonderenswaardig werktuig, waardoor de werkende klasse zich vrijmaakt van alle tusschenpersonen. en het kartel der verbruikers stel tegenover het kartel der speculanten en de ka pitalisten. LANDBOUWERS Misgrijpt u niet over de beteekenis der duurte-opstanden onder de werkende klas, en mistrouwt de ikzuchtige raadgevingen van hen, die op uwen arbeid leven. De werklieden van Nijverheid en Handel kennen uwen nijpenden toestand. Zij weten dat gij overlast zijt door zware grond lasten, zij weten dal 70 ten honderd dor uwen huuraars zijn, die gedurig stij gende renten moeien opbrengen aan eene minderheid van luie landheeren. Zij weten dat dc graan- en voederopkoo- pers schandelijk uitbuiten, door gedurig de prijzen van het veevoeder te verhoogen. Zij weten dat de klerikale regeering maar 250,000 frank kan vinden om eene ramp te herstellen, waarbij 100,000 stuks vee door ziekte werden aangetast. En zij roepen u toe u te vereenigen in kloeke syndikatcn, uwe aankoopen en ver- koopen gezamenlijk te doen, en met hen samen te spannen om meer rechtvaardigheid en welstand te eischen. en niet toe te laten dat eene reeks voortbrengers misbruikmako van de zwakheid dor anderen. WAT MOETEN WIJ DOEN Wij moeten in onze protestaties vollierden, en over gansch het land eene onweerslaan- bare beweging verwekken om aldus de maat regelen te bekomen, die de dreigende krisis kunnen verzachten. Wij eischen, zooals dc mandatarissen der Werklieden-Partij het over acht maanden deden in liet parlement, het volgende Vrije invoer van boter, vleesch en vee. Vermindering van den vervoer- prijs der landbouwprodukten Strenge vervolgingen tegen specu lanten en vervalschers Afschaffingder belast'r.gen die den kleinen landbouwer treffen Wetten die de eigenaars verplich ten tusschen te komen in de verliezen voortspruitende uit veeziekte en weergesteltenis. eenmaal aan en toen ging hij weg De deur viel acfiter hem toe. Het land van zonneschijn was voor hem gesloten hij kon weêrkeeren naar de dorre brandende zandbergen van zijn woestijn om er eenzaam te sterven. Mathilde stamelde, de saamgevouwen handen omhoog geheven God, waar zal ik kracht vinden om niet verloren te gaan. Doodsbleek,-stijf, beweegloos, d.e groote oogen op de deur gevestigd, waaruit hij was vertrokken, viel ze op een stoel néér. Geen traan, geen zucht, geen kreet, geen klacht kwam over haar lippen. V. EENIGE UREN LATER. Juffer van Molenbeek, er is een vrouw, een jonge vrouw in 't gesticht gekomen Men heeft haar op nummer 23 gebracht, wil u daar eens gaan zien vroeg de dokter van 't krankzinnigengesticht en terwijl hij haar ernstig aanzag, zeide de oude man Wat is er, je ziet zoo bleek, ben je ziek O, 't is niets dokter, ik gevoel me wat onwel, maar 'tzal wol beteren, maaku niet ongerust. U zegi dat die vrouw op nummer 23 gebracht is. Ja, op nummer 23, maar, wees voor zichtig, je ziet zoo bleek. Eu terwijl Mathilde luchtig door den marmeren gang stapte en vlug den breeden trap opging... schudde de oude man't eer waardige hoofd en mompelde - Ze ziet er slecht uit. Toen Mathilde dc haar aangeduide kamer binnen trad, verborg de zieke zich in een hoek van het vertrek, haar boezelaar over haar hoofd werpend - weer al menschen, ik wil geen menschen meer zien, ik haat ze i Mathilde wilde de handen van voor het gelaat der zieke wegneinen. Neen, noen, gilde ze, raak ine niet aan, raak me niet aan, ik wil je niet zien De menschen zijn vergiftigende slangen, ze hebben mij gedood, toen ze hein vermoord den. Toe zie me eens even aan, ik heb hem ook gekend. Wij moeten ons vooral syndikeeren tot het bekomen van betere levensvoorwaarden en allen in de coöperatieve treden, om aldus de prijzen te regelen. Vereenigen wij ons Zenden wij verzoekschriften naar het Parlement De Algenieene Raad van de B. W. P. De Syndikale Commissie van de B. W. P. en der Onafhankelijke syndika- icn. De Federatie der Coöperatieven. Er zijn menschen die meenen dat eene gemeentekiezing van weinig beteekenis is, en wij zeggen het hen zeer spoedig dat zij het deerlijk mis hebben. Wij socialisten beweeren en met recht, dat er geene werklieden in den gemeente raad zetelen, die met energie en wilskracht de belangen van hunnen stand voorstaan en behartigen. De werklieden afgevaardigden zoo van liberale als van katholieke zijde, hebben daar om zoo te zeggen als steenen pop pen gezeten, uit schrik voor hunne opper - bazen of uit onbekwaamheid, en hierom moet er dit maal gezorgd worden dat do socialistische partij hare vertegenwoordi gers heeft. Er zijn dit maal vier volledige lijsten. Welnu, de katholieke partij is sinds jaren en jaren de meesteres in onze stad, en wat heeft zij voor de werkende klasse gedaan Ja, toch hier en daar iets, weinig of niets, maar toch iets, om zand in d'oogen van 't welkende volk te werpen, en dit is dan alleenlijk nog gebeurd, na dat wij socialisten het A. S. hebben afge dwongen, na dat de stem der werklieden ook voor iets telde. Uit vrees voor de stem der werklieden, uit vrees dat het schoon en zuiver socialistisch program te veel aanklevers zou gevonden hebben, uit vrees daarvoor en bovendien onder den drang van onze aanhoudende piopaganda ten voordeele der werkershcivormingen, hebben de dompers toch den schijn vviiitn amnemen, iets te doen voor het werkende volk, inaar 't is er naar. Inderdaad hebben de werklieden niet te klagen over de geringe bijleg van ons werkeloozentonds, over de overgroote en ontelbare moeiëhjkheden de werklieden berokkend om er te kunnen van genieten Welk nadeel is er de werklieden niet gedaan, door de veranderingen toege bracht, door de moeiëlijkhoden die de dompers ingevoerd hebben, oai aa,n de geneesmiddelen te geraken in d'apotheek van den arme Oogonblikkelijk liet de zieke haar boeze laar vallen en zag Mathilde ernstig aan. Wie ben je Van waar kom je, datje hem hebt gekend Ja Je hebt hem zeker gekend, want je hebt dezelfde oogen, die bij had... O, en nu ben ik krankzin nig» zeggen de menschen Zog, ik kan je immers wel vertrouwen, je zal me toch niet verraden, zooals die anderen hebben ge daan Neen kind, ik verraad nooit iemand, zog ine maar wat de menschen verteld heb- bon. Ja, maar de menschen hebben gol<* gen Dat weet ik wel, dat doen zo dikwijls. Je zal mij nietgelooven Stil hoor je dat Nu luister, hij spreekt... Ja, ja, ik kom. Toe zeg me wat de menschen van je gelogen hebben Wordt voortgezet.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1