Onze Kandidaten lle Jaar. Nr 59. Prijs per nummer 5 centiemen. 24 September 1911 Weekblad voor het Arrondissement Aalst. voor de aanslaande Gemeenlekiezingen. Een brokje Geschiedenis. Voor de groole lijst op 15 October De Coiiinck Felix, schoenmaker. De Schutter Remy, tabakbewerker. Flips Henri, werkman. Henninck Frans, werkman. Michels Alfred, bediende Podevyn Felix, werkman. Ri 111 ba ut Louis, tabakbewerker. Sanders Jan, handelaar. Van der Meirsch 'rndreas. gazelverkooper. Van de Steen Polydoor, fabriekwerker. Voor de bijgevoegde Gemeenteraadsleden, op 22 October. Guns Camiel, schrijnwerker. Schulyzer Henri, bakker. Vergaderingen. Ten strijd, mannen. Mathilde van Molenbeek en ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. ■Vnnoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met ikkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Maanstraat, i8, AALST. OngQteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 5 maanden tr. o 6 6 I 2") Een jaar so" 3uiten Bki.gif Een jaar 5,00 Men abonneert zich op alle postbureeleu. COÖPERATIE. Algemeene vergadering- heden Zondag 2-1 September, om 3 uren na middag. Dagorde belangrijk. ALGEMEENE VERGADERING voor Vrouwen-Ziekenbond, Politieken Vrouwen bond en Vrouwenbond, op Zondag 1 October om 3 uren namiddag stipt. Dagorde Zes maandelijkscbe vergadering van den Ziekenbond. Het duur leven. j Inhuldiging van de vlag van den Politie- ken Vrouwenbond en bet lokaal op de Lede- baan. TEXTIELBOND. Algemeene vergade ring op Zondag 1 October, om 4 uren namid dag. WIJKCLUBS. Elk in zijn lokaal, op 1 October, om 2 ure namiddag. Dagorde Kiesstrijd. VERVOLG). Wij hebben verleden week gezien, dat een werkman niet mag stemmen voor de katho lieken, noch voor de liberalen, noch voor de christene democraten, want dat op al die liisten, de werklieden altijd den <- diepe zijn, en de rijke menschen voorgaan. NOVELLE door ELI ZE BAART. 5« Vervolg. .Ta juist gelogen, want het is niet waar, dat ik krankzinnig ben, 't is niet waar maar ik ben ziek, in mijn hoofd en in mijn hart 't Is daar zoo donker en zoo somber als nooit te voren O, die menschen wat zijn ze dom en slechtZe hebben me altijd krankzinnig genoemd, omdat ik anders dacht en gevoelde dan zij O. mijn moeder beeft me ook nooit lief gehad, ze sloeg me altijd zoo... en... eens toen ze me weer wilde slaan, ben ik weggeloopen, heel stilletjes weg- geloopen en... nooit heeft ze meer naar me gevraagd Een vreemde vrouw, heeft me in baar huis opgenomen en me verzorgd en lief gehad. Zij heeft me op gevoed met baar zoon, samen zijn we groot geworden, en toen zijn moeder ge storven was, beeft bij voor me gewerkt en, beeft hij me lief gehad. O, 't is al zoo lang geleden en nu is bij weg, voor M. dokter Verbaegen, kandidaat bij de cbristene democraten, geeft aan zijne mede makkers bet klaarste bewijs, dat hij liet niet goed meent, want gansch zijne werking is persoonlijk en bij bedelt stemmen voor hem alléén Denkt ge dat hij iemand traclit te overha len om Daensist te worden Spreekt hij over de politiek der verschillige partijen Wat geeft hem de programma's Het is maar eene vriendenstemming zegt hij, en zijne werking is dan ook enkel op dien leest geschooid. Kan bet dommer? En is de Cbristene Volkspartij biermode tevreden, dan bewijst zulks te meer, dat liet gecne partij is meteen programma, maar een samenraapsel van misnoegden, die geene vaste politieke over tuiging hebben, maar enkel hunne mis noegdheid lucht geven, door zich te laten voordragen op een lijst van afgeschcurden, en dit bewijst des te klaarder dat de lijst der Daensisten, een afgescheurde katholieke lijst is. Het is dan ook met een waar genoegen dat wij vernemen, dat M. Verbaegen zich leo- lijkc blauwe schéénen loopt, bij de socialis ten, wanneer bij dezen vraagt, om voor hem te stemmen, want, bij krijgt het welver diende antwoord dat zij voor bunnen lijst zullen stemmen, dat zij eene partij hebben, en dat hun plicht als socialist hun gebied voor hunne partij te stemmen en niet anders dan voor hunne partij. Maar geeft M. Verbaegen bier niet hei klaarste bewijs geen politieker te zijn Hij wenscht veel stemmen te hebben achter zijn naam, en hierom vraagt hij aan de socialis tische kiezers, een socialist er uit. te laten en ook voor hem te doppen. Maar een man, met een klein beetje ge zond oordeel, een man die wenscht in den gemeenteraad te komen, moet toch weten, dat hij met gepanacheerde stemmen nieis gevorderd is, tenzij om boven uwe makkers van een en dezelfde lijst te klimmen. Gepanacheerde stemmen, dus stemmen die voor kandidaten van verschillige lijsten hebben gestemd, tellen niet mede om liet quorum te bereiken, zij tellen niet om het kiescijfer van een lijst vast te stellen. Al wat M. Verbaegen dus doet, is trachten onze lijststemmen te verminderen, zonder er voor zijn partij of lijst eenig voordeel uit te trekken. Zulks is van groot belang om wéten, en onze mannen zullen dus M. Verbaegen knap antwoorden en hem wandelen zenden. Maar elkeen is verwonderd zoo in eens M. Verbaegen op een politieken lijst aan ie treffen, en dan nog den schijn te willen aan nemen, democraat of volksgezind te zijn Wie kent de democratie, wie kent de volks gezindheid van M. Verbaegen Voorzeker niemand. Men verzekerd ons dat hij nog nooit don voet in het lokaal der chrisrene democraten heeft gezet, en dat bij er zelfs van geen en kelen groep deel maakt. Waar zou zijne democratie dan wel vast zitten Maar wat ik kan verzekeren, dit is, dat zijne volksgezindheid toch evenaart met deze der meeste dokters van de stad. En 't is juist om die volksgezindheid wat te kortvleugelen, dat de socialisten in den gemeenteraad zouden willen zetelen. Ziehier een erg feit Een aantal arme, behoeftige gezinnen zijn in 't bezit van eene ziekenkaart, waardoor die gezinnen recht hebben op kostelooze ge neesmiddelen en geneeskundige zorgen in geval van ziekte. Daarvoor betaalt lief Armbureel aan iode- ren aangestelden dokter, eene jaarwedde va n 400 franken. Wat gebeurt er Wanneer er iemand ziek is, in 't gezin dat eene ziekekaart bezit, dan wordt den dokter van de wijk geroepen, en bij liet. eerste visiet, zegt deze, dat den zieke naar 't hospitaal moet. of wanneer hij 't huis wil blijven, dat zij den dokter voor zijne bezoeken moeten betalen. Welnu, zij zijn verplicht, de ziekenen ten huize van den dokter, als ten huize van den ziekenen zelf, kosteloos te dienen, zonder een centiem vergoeding te mogen oischen. En nogtlians M. Verbaegen is een van die dokiers die zich doei betalen, zelfs dan als de ziekenen in 't bezit zijn van eene zieke kaart. altijd weg Ze snikte luid en verborg haar hoofd in de plooien van Mathilda's kleed. Zoo verborgen, vertelde ze, hoe gelukkig ze samen waren geweest, hoeveel en hoelang ze elkander hadden lief gehad, tot dat er op eens een... oorlog... was uitgebroken, die hem ver van haar had weggevoerd Daar op volgde 't. smartelijk verhaal van hun afscheid en de herhaling van do laatste woorden, die hij haar had toe gesproken. Zij had hem zien uittrekken met honderde andere jonge mannen, allen in den vol_ len bloei van hun leven. Zij had ook, even als anderen, uren en uren de uittrek, kende troepen gevolgd, om nog een ïaat- sten groet van hem te ontvangen of nog een laatste woord met hem te wisselen. Duizende tranen en zuchten en bittere klachten waren er uit al die monden op gestegen, en scherp en schril had de geestdrift van enkelen, bij al die smart en al die rouw geklonken Zij herinnerde zich nog hoe een oud vrouwtje zich met moeite aan den arm van haren eenigen zoon had vastgeklemd en hoe zij door ruwe kracht van haar lieveling was gescheiden. Ze had zelf gezien hoe een oude man, met grijze haren en Die hoeren dokters beweren, dat hunne vergoeding 400 franken te weinig is. Maarin dat geval, hebben zij zich te wenden tot het Armbureel, meer loon te eischen, maar niet de arme zieke menschen te exploiteeren en ze van keer tot keer 50 of 75 centiemen te doen betalen, al waren liet ook do laatste centen van 't gezin. Mij dunkt dat zulke daden niet erg naar democratie rieken. Moesten wij soeiaiisten in den gemeente raad komen, wij zouden dus opkomen tegen die misbruiken, tegen die exploiteering van arme menschen, die nu door de dokters van den arme in 't leven worden gebonden, waaronder zich M. Verbaegen bevindt. En zulke mannen loopen bij arme men schen rond, om hunne stem te bedelen, om hen als vriend voor hem te doen kiezen. 't Zijn me aardige volksvrienden Neen mannen, een goeden overtuigden socialist, panacheert niet, kont geene vrien den, hij dopt voor den lijst van zijne partij, alleenlijk van boven aan den kop. Zegt, grondeigenaar, vroeg eens een boer aan een rijke heer, hoe zijt gij in het bezit gekomen van al uw eigendommen Ik heb ze geerfd van ouders en bloed verwanten En waar haalden deze ze Van mijn grootouders. En hoe hadden uwe grootouders ze gekregen Van mijn voorouders... En uw voorouders Die hadden er fel voor gevochten. Tegen wie? Tegen degenen die ze bezaten. Dus zijn die eigendommen verwor ven door vechtpaitij en moord Op de plaats waar nu het prachtig kas teel staat van de graaf, stond weleer, in vroeger eeuwen, een versterkte burcht. Wie woonde daarop De voorouders van de graaf. Van waar kwamen die vandaan Uit een verre streek. Waren dat zwervelingen Inderdaad, zwervelingen, die leef den van roof. Gingen die zoo heel alleen op tocht Neen. meest in gro^p. En hoe verwierven die dan eigen dom ro^ti wankelenden tred, de laatste van zijn vier zoons, die uit waren getrokken en nooit weèrgekèerd, getracht had te volgen. Hij was gestruikeld en neergevallen en had geen kracht gehad om op te staan, toen had hij nog een eind op handen en voe ten kruipend den snellen pas der troepen bijgehouden Eindelijk was hij door over spanning en smart uitgeput... dood, ach tergebleven, zonder zijn kind weergezien te hebben. En zij zelve... ze had meer dan acht volle uren mee gelóopoii, allen achter zich latende, die tegelijk met haar, dien zwaren gang hadden aangevangen. Langzaam had ze haar krachten voe len minderen. Eerst was ze een halve nas en eindelijk was zij drij en vier pas ach tergebleven, zijn oog bad baar nog een laatst vaarwel toegevonkon, bij bad haar nog een band toegestoken, maar ze was te ver af geweest om die nog te kunnen grijpen. Alles was met baar rond gedraaid, ze had niets meer gezien en was op den weg in één gezonken. Een enkele kreet bad ze. nog uit zijn mond gehoord, toen hij haar zag wan kelen en vallen. Nooit, nooit is hij weergekeerd, snikte ze luid. En sinds dien tijd ben ik ziek in mijn hoofd en in mijn hart. Sinds dien tijd is bet daar zoo donker en. somber als bet nooit te voren is geweest... O, maar toen ik de zegepralende troepen zag bin nen lialep piet muziek, vlaggen en vaan dels en een juichende menigte, was 't ine als of die honderde en honderde menschen als duivels hadden samengespannen om te spotten met mijn leed en te lachen om mijn rouw En toen jonge nioóie, ryke vrouwen, bloemen en kransen wierpep, alsof die wederkeerenden hadden gear beid aan het heil van een volk... toen verloor ik mijn hoofd en mijn wil en mijn kracht... alles bonSte en klopfo of 't breken zou. *t Was alsóf mijn ziel ver brijzeld werd onder bergen van steen. Ik gild", huilde en lachte te gelijk. O', wanneer zullen w ij, vrouw en, elkaar de hand reiken om ons eenparig te verzetten tegen'l ver moorden en verminken van onze broers, onze geliefden, onze zónen. Vrouwen, wan neer zullen wij weigeren onze kinderen te offeren aan 't grove eigenbelang van Stam of Kerk. Wij moesten de eerste zijn om een plaats te vragen in 's lands vergaderzalen om uit naam der liefde te prolesteeren i tegen dien afgrijselijken moord. Wordt voori gezet.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1