Tegen de kleine loonen Mathilde van Molenbeek ONZEN FEUILLETON GHEYS ALFONS, VOOR WIE GESTEMD Eene avondwandeling op den Boulevard. K xtholikkr Werklieden. Tentoonstelling van Schilderwerken van Zondag 1 tot Dijnsdag 10 October die gewonnen' worden door onze politie agenten, de stadswerklieden en bedienden, hebben do socialisten niet opgehouden te protesteeren en als ze dan ook wat opslag nebben bekomen, dan is het, omdat wij er aanhoudend op geklopt hebben en die nee- ren beschaama gemaakt met hunne betaal de hongerloonen. 't Is van daar dat M. Moyersoen den bij naam heeft gekregen van vader der hon gerloonen 1 Aan de Stielmannen, Voor een goed minimumloon hebben deze nuttige vakmannen onophoudend gestre den en waar hebben zij steun gevonden De Socialisten hebben met hart en ziel hunne zaak verdedigd en van de medewer king langs den kant der andere partijen was het OOOO!... De schrijnwerkers zullen zich nog wel herinneren, welke moeite het hun kostte, om enkele regels over hunnen strijd te doen opnemen in ae bladen der rijke menschen en hadden de Socialisten over hunnen strijd niet gedurig geschreven en hunnen strijd foed verdedigd, de schrijnwerkers hadden ier hunnen strijd zien doodzwijgen Er is meer Eene partij die wil aanspraak maken op de stem van den werkman, moet ook bewij zen een goed loon voor den werkman te willen. Is zulks het geval met de katholieke, de liberale en de christene volkspartij Laat ons zien. De katholieken hebben hunnen Zwarten Bazar laten bouwen de christene demo craten hun lokaal in de Lange zoutstraat en de liberalen hunne Coöperatief in de Gazo- meterstraat. Is er aan een van al die werken, het mini mumloon betaald geworden, minimumloon dat geëischt is door de syndikaten, en waar voor er is gestreden door de metsers en de schrijnwerkers In 't geheel niet. Al die volks vrienden, die er nu opbofl'en den werkman genegen te zijn, hebben een voudig weg het gewoon tarief doen betalen, tarief lager dan het minimumloon, waar voor er stryd is gevoerd. Welk verschil met de socialisten, die een lokaal hebben doen maken aan de Ledebaan, en die in hun lastencohier het volgende mi nimumloon plaatsten en hebben doen be talen Voor de grondwerkers 40 centiemen per uur r metsers 40 knapen 30 schrijnwerkers 40 loodgieters 40 plafonneurs 40 knapen 30 Bovendien bevatte het lasten-cohier, dat in geval er leerjongens aan 't gebouw werk ten, zij 5 centiemen per uur meer aan ons werk moesten winnen, dan hun meester hun gewoonlijk betaalde. Hadden nu eens de katholieken, de libera len en de christene democraten hetzelfde gedaan, de bijzonderen der stad moesten volgen en den opslag der stielmannen was bekomen, zelfs zonder dat er strijd noodig was. Nu is er door de schuld van katholieken, liberalen en christene democraten, harden en langen strijd moeten geleverd worden door metsers en schrijnwerkers, en hebben zij het loon dat wij socialisten betalen nog niet eens kunnen veroveren STIELMANNEN, aan u te besluiten waar'uwe vrienden zitten en wie uwe stem waardig is. Veel GOEDKOOPER en daarbij veel BETER zijn de NAAIMACHIENEN van het huis Mécanicien, 77,.Kattestraat, Aalst. De rede is gansch eenvoudig, wij werken met tigtn personneel en hebben nog kosten aan admi nistrateurs, diiecteurs, contróleurs, voyageurs, placeurs noch gérants, en houden ons met eene ordentelijke winst tevreden. BEGREPEN geachte Medeburgers. Gemak van betalen. Reparatie van alle stelsels. Altijd occasiemachienen te koop. Geringe prijs. NOVELLE door ELI ZE BAART. ti* Vervolg. O, als jc htm had gekend, je zoudt ook den hartstocht in je voelen om htm te wre ken en allen te dooden, die hem hebben ver moord,zóó zou ik vermoorden dat de geheele wereld, van 't Noorden naar 't Zuiden, van 't Westen naar t Oosten, iine groott bloedstroom u/as l Zullen de menschen dan ook zeggen, dat ik rechtvaardig ben en een lauwerkrans verdien zooals die anderen kregen O, kon ik maar over hem schreien,maar myn smart is te diep voor tranen. Ik wilde dat ik één enkele traan kon storten Ik heb eens oen beeld gezien, in een kerk meen ik, daar stond een vrouw met éón enkele traan op haar wang.... ó,wat was dat schoon even zoo schoon als hij was, toen hy weg ging O, God wat ben ik ongelukkig. Klagend en kreunend viel de zieke aan Mathildo's zijde néér Haar kracht scheen g»brek«a. Waarom die vraag gesteld, zullen vele kiezers zich afvragen eenieder weet waar aan zich te houden en voor wie zij dienen te stemmen. Ik veroorloof mij nochtans die vraag te stellen, vooral aan de werklieden en de kleine burgers, die het met de werkerszaak goed meenen. Het kiezen van gemeenteraadsleden is voor de arbeiders, welken stiel of werk zij ook uitoefenen, van groot belang, waar vele onzer werk- en strijdmakkers op dit gewichtig oogenblik niet eens aan denken. De huidige gemeenteraad onzer stad Aalst is samengesteld uit vertegenwoordigers der katholieke en liberale partijen, 't zijn rijke lieden en enkele kleine burgers en werklie den. De eerste SPREKEN en GEBIEDEN waar de laatste naar LUISTEREN en ALLES STEMMEN wat hun voorgelegd wordt. Welke arbeiders kunnen op hunne verte genwoordigers, die in onzen gemeenteraad zetelen, 't zij katholieke of liberale, met eere wijzen op den post die zij daar ingeno men hebben Als ik zeg, geen enkele werkman, wie zal mij logenstraffen De kleine burgers en werklieden die daar huns geliiken heen gezonden hebben, in de hoop dat die gekozene werklieden en kleine burgers, ten allen tijde, bij ieder gewichtig oogenblik, bespreking of stemming, altoos op hunne belangen zouden waken en alles wat de werklieden duurbaar is te zullen verdedigen, hebben zich door de ondervin ding BEDROGEN GEVONDEN, WAAR OVER DE WERKLIEDEN KLAGEN. Immers, wat heeft ons Stadsbestuur ge daan voor de werklieden, die de overgroote meerderheid der Aalstersche bevolking uit maakt Waar zijn de voorstellen in 't belang onzer werkersbevolking, door de katholieke en liberale werkers-vertegenwoordigers in onzen gemeenteraad voorgelegd Van dat alles weinig of niets Integendeel hebben de werklieden erg en bitter te kla gen over het regiem in de Weezen- en Ouderlingen-gestichten te klagen over den geneeskundigen dienst en de wijze waar door aan de behoeftige en gebrekkige zie ken, de geneesmiddelen verleend worden. GEEN behoorlijke reinigheidsdienst in de werkersgebuurten, maar modderige eri slecht verlichte straten en wegen metstin- kende moerassen en waterloopen. GEEN versterkend NOENMAAL noch SCHOEISELS aan de arme en hongerige kinderen, die ter school gaan. Slechts een tasken PAP of SOEP, gebrek aan gemeente scholen en een goed onderwijs. GEEN behoorlijke steun aan de meeste noodlijdenden en ongelukkigen onzer werk lieden, die onze broeders, zusters, ouders en bloedverwanten zijn. Slechts voor hen een ellendige onderstand, die zij met schaamterood op de wangen ontvangen, na uren te wachten aan de poort, dat onze gemeentebestuurders het Weldadigheids bureel noemen. Werkbroeders l Wat bittere teleurstelling vooru, katho lieken en liberalen. Gij die als werklieden de ZOETE hoop koesterde, door uwe stem mingmannen naar het stadhuis te zenden, die daar zouden behartigd en verdedigd hebben, alles wat u duurbaar is. Gij zijt be drogen in uwe hoop, dat zult gij'met ons moeten bekennen. Wat willffn wij Goed ingerichte gestichten voor de meest beproefde kinderen der werklieden, DE WEEZEN die van hunne ouderlijke zor gen en steun beroofd zijn. Goed ingerichte huizen voor onze oude moeders, vaders, en ongeneesbare broeders en zusters, waar deze onbekommerd en in vreugde hunne oude en ziekelijke dagen kunnen doorbrengen. Herinrichting van den Ziekendienst, kos- telooze geneesheeren en geneesmiddelen. De Reinigheidsdienst voor de werkers- wijken, zooals voor de burgerswijken in richten. Verbeteren der wegen en zuiveren der waterloopen in de werkers wij ken. Een goed ingericht gemeenteonderwijs, scholen inde werkerswijken, met volledig Ik ben zoo moe, mag ik mijn hoofd aan je schouder leggen, och ik ben zoo moê en mijn hoofd is zoo zwaar en doet zoo'n pijn. In de armen van Mathilde viel de zieke in een diepen slaap. Mathilde had voor een oogenblik haar eigen leed vergeten. Peinzend staarde ze op de eenmaal schoone vrouw, wier verwron gen gelaatstrekken en uitgeteerde gestalte van den langen lijdensdag getuigden. VI. Sinds dat oogenblik had Mathilde geen enkel vrij uur meer,dat ze niet opofferde aan die jonge zieke vrouw. Uren kon de zieke soms in haar oogen sta ren, tot ze snikkend uitriep O, laat me nog niet sterven, voor mijn leven even goed en schoon als het hare is en dan volgde moedeloosheid, bitterheid en een geestver voering die slechts door uitputting en af matting gebroken kon worden. En dan volgde de ontwikkeling van een kracht die geen grenzen kent,die meesleept en opvoert tot de duizelingwekkende hoogte van 't men- schelijk gevoelen en denken, om daarna tot 't gewone leven terug te keeren Hoe hooger do ziekte klom, hoe minder Mathilde haar arme patiente alleen kon noenmaal en kleederen voor de behoeftige kinderen, zooals het gebeurt te Leuven, Gent, Schaarbeek, enz. Aan de arme werklieden een meer ver deelde en rechtvaardige onderstand, vol gens de behoefte der noodlijdenden, die hun zou bezorgd worden. Dit zijn enkele van de menigvuldige her vormingen welke in 't belang onzer werkers bevolking dienen ingevoerd te worden door het stadsbestuur. Dat willen wij kandidaten der werklieden-partij, hiervan willen onze huidige stadhuisbazen niet hooren. "Werklieden Vergeet nooit dat enkel uws gelijke,werk lieden zooals gij, die in uw midden werken en leven, werklieden die bij u in de buurt wonen,uw lijden en armoede kennen, zullen ook best kunnen verdedigen wat er voor den armen werkman noodig is, omdat die werk lieden te midden van den poel der miserie en kommermetu zijn opgegroeid. Wilt gij voorts miskend en onmenschelijk behandeld worden, kiest dan voor deze die niets van het werkersleven kennen, voorde rijken Wilt gij, denkt gij als wij, dat er voor den armen werkman, voor u, voor uwe vrouw, voor uwe kinders, voor uwe bloed verwan ten en kennissen moet gezorgd worden, wilt gij met ons dat de hoogere verbeteringen tot stand komen, kiest dan voor de kandida ten der Arbeiders-Partij H. Flips. Mathilde van Molenbeek eindigt met dit nummer. Toekomende week beginnen wij met het kort verhaal TWEE VERWOESTE LEVENS van dezelfde schrijfster. Het is de geschiedenis van een rijken jon gen, die een arm meisje van den buiten had verleid, mede^elokt om ze in zwangeren toestand te verlaten. Later was hij getrouwd met eene schoone jonge Markiezin,die hij natuurlijk zijn vroe ger leven had verzwegen, en die bij het ken nis nemen ervan, groot verdriet had en langzaam wegkwijnde om het eindelijk met den dood te bekoopen. Het verleide boerenmeisje had hem eeu wige wraak gezworen, was er in gelukt tot bij de Markiezin zijne wettige vrouw te geraken, had haar zijn leven verteld, en toen hij haar en haar kindje verloochende, dan was ze in een zenuwaanval gevallen, hij had haar crisis toestand te baat genomen om haar bij middel van geld, krankzinnig te doen verklaren. Ze was uit het krankzinnigen gesticht we ten te vluchten, was in zijn oud kasteel aangekomen, waar hij op zijn ziekbed lag uitgestrekt, en was juist in tijds om hem ha re geschiedenis te vertellen en hem al haar geleden leed naar 't hoofd te slingeren, en hem 't herinneren dat ze 't gezworen had, hem op zijn doodsbed te folteren, om hare wraak tegenover hem te koelen. Onze lezers en lezeressen warm aanbe volen. Stilaan was de avond over do stad ge daald. Den Boulevard die dwars door de Bergemeerschen de kerk van Mijlbeke met den Brusselschensteenweg verbindt, strekt zich eenzaam en donker uit tusschen de moerassige weiden. Alles is verlaten, alles is stil. In de verte flikkeren dc honderden lichtjes der Koopwarenstatie, als zoovele sterretjes in den duisteren nacht. Gansch alleen wandelde ik op den Boulevard en liet mijne gedachten den vrijen teugel. De een zaamheid, de kalmte en liet eentoonig ge- ruisch der boomen verhieven mijne zinnen en plotsneen, het was op den Boulevard van Mijlbeke niet meer dat ik was, doch waar bevond ik mij dan In eenegroote breede straat, langs de eene zijde gekalseid, langs de andere gemakada- miseerd, gansch volbouwd metgroote over laten, die niet meer leven kon zonder haar. Weken en maanden bracht ze bij haar door en juichte bij iedere straal van hoop op herstelling,die er aan dien somberen levens hemel doorbrak. De oude dokter van 't gesticht schudde bedenkelijk het grijze hoofd, telkens als Mathilde weigerde zich te verwijderen. Ze had de zieke lief gekregen en had behoefte zich op te offeren voor dat voorwerp barer oprechte toegenegenheid. Al haar zorgen en al haar moeite werden met een gelukkigen uitslag bekroond, de zieke beterde aanmerkelijk Er was herstelling, er zou ook algc- heele beterschap komen, maar... ten koste van een ander leven Mathilde zakte in óén op 't oogenblik, dat die jonge vrouw het gesticht verliet. Ik heb 't wel gevreesd, zeide do dokter... Als mijn voorgevoel me niet be driegt dan zal de dood het einde wezen. En zooals hij gedacht had was het. Zij stierf nog in den bloei van haar leven. Haar laatste gedachten waren aan hem gewijd, die haar zoo innig had lief gehad. Dokter, zou hy komen Ilij weet toch dat ik sterven ga. prachtige winkels, statige heerenhuizen en cafés, waaruit het licht en den zang in vollen gloed uilstraalden, daar wandelde ik. De straat was door kleine hovingen in twee ge scheiden en automobielen, heerenkoetsen, velos en alle andere voer- en rijtuigen snor den mij onophoudend voorbij. De straat was een leven, een licht, eene drukte enfin, ik dacht mij op 'nen Boule vard van Brussel. Ik verlustigde mij in liet bewonderen der prachtige uitstallingen, en berekende bij mij zei ven wat al geld aan be lastingen en zoo meer die huizen aan de stad, provincie en staat moesten opbrengen. Ook zegende ik liet. wijs stadsbestuur, dat het initiatief op zich genomen had deze baan te leggen Plot§ struikelde ik over 'nen hoop sin tels (1) en mijn visioen was weg. Ik bevond mij terug op don duisteren Boulevard. Wat had ik gezien Was het werkelijkheid of was het een droom. Helaas ja, vrienden, het was een droom. Ik had slechts de utopiën terug gezien die zich eens een schepen on zer stad voorspiegelde, wanneer hij ons dien Boulevard opdrong. Doch wat ik nu in wer kelijkheid zag, dat was wel eene slecht on derhouden haan, eene baan die ons meer dan 300,000 fr, zegge drie honderd duizend frank gekost had. En wat ik verder op mijnen terugweg nog zag, dat waren de talloozè stinkende krotten van Mijlbeke, waarin honderden werklieden als beesten kreveeren. Wat ik nog zag dat waren de slechte, onvoldoende gekalseide straten, die dit nijverige deel onzer stad doorkruisen. En in plaats van, zooals ik in mijnen droom deed, in plaats van liet stads bestuur te loven, vervloekte ik liet. Ik ver vloekte die lieden die ons zoovele kemels op den hals schieten en ons wederom willen bedotten met nieuwe lanen, een park buiten de stad en wat weet ik nog al,terwijl er geen geld is voor werkmanshuizen, geen gela om ae werkerswijken te verzorgen, geen geld om voor degelijke stadsscholen te zorgen, geen geld om kermisfeesten te geven, maar wel geld om katholieke feestjes op te luiste ren, rijke bezitters te bevoordeeligen en zoo meer. Werklieden Burgerswilt gij dat aan dezen toestand een einde konie, steunt dan niet langer eene partij die de stad volbouwd met nuttelooze werken, maar stemt allen eendrachtig voor de socialistische partij zij alleen is in staat uwen toestand te verbe teren, zij alleen behartigt waarlijk het lot van den werkman. Onze leus weze dus Op 15 October, allea gestemd voor de socialistische lijst. (i) Sintels, Schramoeilie. Een Jonge Wacht. Als ge meent dat ge nog voor iets van tel zijt bij de rijke dompers, dan hebt go het deerlijk mis, want gij zelf hebt het nu on dervonden, wanneer ge dacht een uwer vrienden, een bestuurlid van uwe vakbon den op den grooten lijst te hebben. Ge meendet uwen vriend Henri Possé te doen passeeren, ge dacht in hem een verte genwoordiger ie hebben die uwe belangen zou DURVEN behartigen en g'hebt onder vonden hoe er nu is gewerkt en gepropa- gandeerd zelfs van de geestelijkheid, om Van de Velde Alexander te doen passeeren. De stem zouden ze willen van de leden van den Werkmanskring en van de gesyn- dikeerden, maar hunnen echten vertegen woordiger dat niet. Wat worden de katholieke werklieden toch bij die dompers gefopt Kiest er nog maar eens voor, mannen, kust nog maar eens de roede waarmede men u geeselt. Tentoonstellers Jan Van Malderen, eerste prijs Academie, BrusselPiet Gillis, derde prijs van Rome, eervolle melding, prijs van Leryus. De Tentoonstelling heeft plaats in de Aca demie onzer stad en is open van 9 tot 5 uur. Verheffing van de koorts, mompelde de dokter. Lionel, je wist wel hoeveel ik je lief had, maar daar was een vrouw en een wereld. Die vrouw zou me met laster heb ben vervolgd, en dcwereld zou me gedood hebben met haar vloek. En toch ware onze vereeniging een lichtstreep geweest in dit land van duisternis en smart. Dokter, zal je hem zeggen dat ik 't laatst aan liem heb ge dacht? De dokter beloofde haar wat ze vroeg, en met baar hand in de zijne, begreep hij dat geen droomen in haar stervensuur haar verstand beheerschten, maar dat haar leven één droeve kreet om recht was geweest en één scherpe klacht over de liefdeloosheid onzer maatschappelijke instellingen. Bleeker en bleeker werd Mathildo's ge laat, doffer en doffer werden de oogen, zach ter en zachter fluisterde haar stem... toen zonk de stervende in de kussens néér Eenige minuten later staarde Lionel de Lomonde op 't lijk van de vrouw, die hem liever dan zijn leven, liever dan alle groot heid en glorie was geweest EINDE.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2