Inhuldiging van ons nieuw Lokaal UIT NINOVE. Socialisten van Aalst Kiezing voor één man. 1 'I Wordt winter. Vergaderingen. Het Stedelijk Werkeloozenfonds. Werkers-grieven. Een en ander. Ezemplaren voor den kiesstrijd. AAN IDE LBDEBAAN. Toekomende Z;-idag 8 Octob i, vieren wij eene gelukkige gebeurtenis, of liever twee gelukkige gebeurtenissen. De Samenwerkende Maatschappij heeft zich een nieuw lokaal en een paar werk- mai shuizen, aan de Ltdtbaan gtbouwd zij zijn nu voltrokken en Zondag huldigen wij die in. De Politieke Vrouwenbond, dit jaar in Hand aan Hand gesticht, heeft zich een Vaandel aangeschaft, en ook deze Vlag wordt insgelijks en teizelvertijd ingehuldigd. Wij hebben dus een nieuwen socialistischen tempel, een paar nieuwe werk mansbuizen, en onzen Politieken Vrouwenbond, bezit hare Vlag. Wt] hebben bij deze plechtigheden geene vreemde socialistische groepen uit- genoodigd het is overal gemeentekiezing, onze vrienden hebben overal hun han den vol, en wij vergenoegen ons enkel, met een oproep te doen tot onze Aalster- sche vrieiden, tot onze Aalstersche groepen. Vakbonden, Ziekenbeuis, leden der Coöperatie enz om taliijk op te komen, en deze feestelijkheden met hunne tegenwoor digheid te vereeren Het is een plicht voor alle partijgenooten op post te zijn Als de geloovigen eene nieuwe kerk of een nieuwen tempel inhuldigen, of een herder moeten aan stellen, dan komen zij in dichte drommen op, dan vormen zij een grooten stoet. Zulks moet nu het geval zijn met de Aalstersche socialisten, want zij ook huldigen een i ieuwe kerk, een nieuwen tempel, waar men niet zal bidden voor een beter leven hier namaals, maar onveipoosd werken om hier op aarde het lot van den werker te verbeteren. Wij durven dus hopen, dat onzen oproep, welwillend zal beantwoord worden, en dat 01 zen stoet de Socialistische Partij van Aalst waardig zal zijn. En 9ij Vrouwen u moogt riet ten achteren blijven. Het Vaandel dat wij inhuldigen, is van den grop viouwen, die zich voor doel hebben gesteld, op te komen voor hunne politieke 1 echten, die begrijpen, dat zij niet langer als onwaardige mogen aan zien worden Moeder-de-vrouw begrijpt thans heel goed, dat het noodig is. dat zij zich met de politiek begint te motiën, want de politiek speelt een grooten rol in de duurte der levensmiddelen. Wezen wij dus talrijk op post, mannen en vrouwen, plicht gebied. De Stoet wordt gevormd aan 't lokaal Hand aan Hand om 2 1/2 uren namiddag Vóór het vertrek OVERHANDIGING DER VLAG, in de groote zaal van Hand aan Hand. Daarna stoetsgewijze, de fanfare Hand aan Hand aan 't hoofd,doortrekken wij de stad. Pij de aankomst aan 't nieuw lokaal, Lcdebaan, zal er eene toespraak gehouden worden door de gezellen Bocqué en Nichels. Het nieuw lokaal zal prachtig versierd en puik verlicht zijn. In 't fabriek Van den Bossche De werklieden hebben aan hunne patroons gevraagd om het 1 O-uren werk te bekomen zooals in de andere garen fabrieken, doch de Heeren wilden hier van niets weten. Woensdag 20 September, zijn de werklie den terug naar het bestuur onzes Twijnders (sters) honds gekomen, 0111 verslag te geven hunner onderhandeling met de Heeren. Gezien door deze onderhandeling aan de werklieden geen voldoening gegeven is, be sloot het bestuur in overeenkomst met de werklieden, in naam onzes Twijndersbonds aan de Heeren Van den Bossche een brief te schrijven, waarin de vragen der werklieden zouden gedaan worden, die waren 1® 10 uren te werken per dag; 2e door de werkuren vermindering, de loonen der werklieden, niet te doen dalen. Vrijdag is den brief die aan de goedkeu ringder werklieden onderworpen, verzon den. Zaterdag 23 September, ontvingen de werklieden reeds een antwoord doch nog niet, zooals de werklieden vroegen. Van Dinsdag 20 September is er nog 10 uren en 25 minuten gewerkt, of 35 minu ten per dag minder. Wij danken de Heeren Van den Bossche, voor de toegestane werkuren verminde ring, en hopen dat zij in 't kort, den werk dag ook op 10 uren zullen brengen. Het Bestuur des Twijnders(sters)bonds. Ten strijd Zaterdag had de algemeene vergadering plaats, in de liberale Kring, waar de kandi daten van het. Kartel aan de kiezers van Ninove voorgesteld zijn. Deze vergadering had eene stampvolle zaal toehoorders gelokt, hetwelk bewijst dat de voorgestelde kandidaten ten volle de sympathie der Ninoofsche bevolking weg dragen. De kandidaten voerden op deze vergade ring opvolgentlijk het woord en genoten veel bijval. Onze vriend Francqué, kandidaat voor do werkliedenpartij, wierd langdurig toego- juicht, wanneer hij liet tribuun besteeg mot onze kameraad De Coorde, die bij de verkie zingvan Francqué een goede medehelper zal vinden in den Gemeenteraad,om de belangen der Ninoofsche bevolking en vooral deze vier werklieden te verdedigen. Opgewekt en vol geestdrift verliet die massa toehoorders de vergadering, met het vast besluit tot het laatste oogenbiik te zul len werken om den laatsten domper op den 15 October van het stadhuis van Ninove te kegelen. Roepen w\j met onzen vriend Francqué Weg met de vijanden van het Algemeen Stemrecht, de dompers. Allen gestemd voor den kar telly st Groot Tooneelfeest Op Zondag' 8 Oktober, geeft onze Tooneel- kring - De Kollébloem - zijn openingsfeest, van dit winter seizoen, in het lokaal De Redding. Deuren open om 5 uren. Begin om 6 uren. Prijzen der plaatsen Eerste rang 0,50 fr. Tweede rang 0,30. Vrienden voorziet u van kaarten, die men kan bekomen in het lokaal De Redding, bij de gazetverköoper en brood voerder. In vervanging van M.DeGheest, Sche pen. overleden, is er nu ook kiezing op 15 October voor één man. De Socialistische partij stelt hierom voor, onzen vriend Bocqué Domien. Vrienden, Aalstenaars, er ook allen voor gestemd Om een goede Pardessus tekoopen zal men altijd best gediend zijn bij P.BLANCKAERT- CORNELIS, Kerkstraat, Aalst, waar men verders ook alles kan krijgen wat den stiel betreft. VOOR DE WIJKCLUBS. Heden Zondag, om 2 uren namiddag, vergadering der leden in de wijkclubs. Allen vergaderen in hunne gewone lokalen. ALGEMEENE VERGADERING voor Vrouwen-Ziekenbond, Politieken Vrouwen bond en Vrouwenbond, op heden Zondag om 3 uren namiddag stipt. Dagorde Zes maandelijksche vergadering van den Ziekenbond. Het duur leven. Inhuldiging van de vlag van den Politie ken Vrouwenbond en liet lokaal op de Lcde baan. Vrouwen, weest allen op post. TEXTIEL BOND. KATOENBEWER KERS EN WEVERS. Heden Zondag, om 4 uren, Vergadering voor al de leden. Het is plicht voor al de leden aanwezig te zijn. Op, mannen en vrouwen, naar de verga dering. De leden der wijkclubs komen geza- mentlijk naar deze vergadering HET BESTUUR. BELANGRIJKE OPENBARE VERGADE RING, voor de Gladslijpers, Marmerbewer kers,- Bouwwerkers, Espadrillemakers, Fa briekwerkers, Voerlieden, Tabakbewerkers, Metaalbewerkers, Timmerlieden, op Zondag 8 October, om 10 uren 's morgens, in bet lokaal Hand aan Hand Vrienden, weestallen op post De Besturen der Vakbonden. Solfège lessen. Op Dinsdag 10 October, worden de leerlin gen, die wenschen solfège aan te leeren, om Tater J id der fanfare te worden, opgeroepen in 't Lokaal Hand aan Hand Wij verzoeken de partijgenooten er hunne kinderen heen te zenden. De inschrijvingen hebben plaats van af 8 uren. (5° Vervolg). In voorgaande artikels bewees ik reeds dat liet Hulpfonds van Aalst slechts 325 fr. bijleg aan de werkeloozen schenkt, op 1560 fr.. doorliet Hulpfonds van Gent. Wanneer in Aalst, het zelfde reglement en voordeden aan de werkeloozen zou ge schonken worden dan aan de werklieden van Gent en omliggende gemeenten, dan zou er hier te Aalst minstens 3SOO fr. meer ter beschikking van het Hulpfonds moeten gesteld worden. Dat geld wordt nu ingewonnen door het Hulpfonds van Aalst. 1. Door aan het grootste getal werkelooze werklieden, geen onderstand (bijleg) te schenken. 2. Door den geringen onderstand aan de jongelingen en aan de vrouwen, die SO en 25 centiemen per dag bedraagt. In het krisisjaar 1908 vermeerderde het Hulpfonds van Gent, de bijlage van 20 op •46 (luizend franken Gentbrugge van 1700 op 3SOO franken St-Nicofaas, bij de gewone toelage van 2000 franken, stemde nog 6000 franken de stad Ant werpen stemde bij de gewone toelage aan het Werkeloozen-Hulpfonds nog tweemaal 50 duizendof te samen iOO dui zend franken meer. Dit alles om de zoo wreed getroffene werklieden ter hulp te komen. Wat deed het Hulpfonds van Aalst in deze erge krisistijd, wanneer er door de fabriek en andere werkers door het werkgebrek zoo erg hadden te lijden Niets Ofschoon de arme ÏOOO franken voor het Hulpfonds van Aalst ontoereikend waren, stemde bet stadsbestuur niet één centiemken meer. om de werkeloo zen en krisislijders ter hulp te komen, inte gendeel, men verscherpte nog het bestaan de reglement, waardoor aan menige werke looze werklieden den bijleg ontzegd is ge worden. In de andere steden en gemeenten, steunt men in breede mate de werkeloozen. Hier te Aalst maakt men zulksdanige reglementen, dat er oi> 10 minstens 7 werklieden geen bij leg van t Hulpfonds kunnen genieten. Is liet dan te verwonderen geweest, dat al de vakbonden der stad opgesprongen zijn om tegen zulke tergende reglementen op te komen, en een bezoek brachten bij al de ge meenteraadsleden, katholieken en libera len, om te vragen hieraan verandering te willen brengen. Noch de liberalen,de onpartijdige tabakbe werkers en schrijnwerkers zijn evenmin als onze bonden aanhoord, die te samen bij al de gemeenteraadsleden een bezoek brachten, om het huidig Hulpfonds met hun reglement te hervormen, om zoo doende voor de ongelukkige werkeloozen steun te bekomen. Pas enkele weken geleden, vergaderden afgevaardigden der werkelooze hulpfond- j sen van bijna al de landen van Europa, te Gent, waar de middelen besproken zijn om de werkelooze hulpfondsen ie versterken en breeder te maken, door het verleenen van onderstand aan de werkelooze werklieden. Ter gelegenheid der feestelijkheden van het Internationaal Komiteit van het Werke loozenfonds, hebben de heeren Coorcman, de Voorzitter der Belgische Kamer, en den heer Braun,burgemeester van Gent, prach tige redevoeringen uitgesproken, en beiden zegden dat dit sehoone werk, spoedig diende uitgebreid te worden. Indien cr afgevaardigden van't bestuur van het Aalstersch Hulpfonds daar aanwe zig waren geweest, zouden hunne ooren ge tuit hebben, door hot slecht en gebrekkig bestaan van het Hulpfonds hier ter stede. De lieer Varlez, Voorzitter van het Inter communaal Hulpfonds van Gent, wijst, in zijn verslag met fierheid, dat de werklieden door het Hulpfonds bij werkeloosheid ge steund, niet tot deze bekooren die hunnen toevlucht nemen tot het weldadigheidsbu reel. Welnu, al de vcreenigde werklieden van Aalst, willen het zelfde. Zij gevoelen zich ook gekwetst als zij zich lot het weldadig heidsbureel moeten wenden. Zij vragen- hierom een ernstigen steun (bijleg) in geval zij door de ergste ramp, de werkeloosheid, getroffen worden. De. grieven die de werklieden van bijna al de fabrieken doen kennen, zijn ontelbaar. Moesten wij deze allen in ons blad plaatsen en uitleggen, zooals de werklieden ons deze komen overmaken,wn zouden er een gansch blad kunnen van vol schrijven. Beginnen \\*ij met het ergste dat de werklieden gevoe ligst treft. BIJ TOKLEY. Het is niet de eerste maal, dat wij de grie ven dézer werklieden aan liet bestuur over maken, doch vruchteloos, hierdoor zijn wij verplicht het in '1 openbaar te brengen. Vele meisjes en mannen gaan sinds gerui- men tijd, ieder 14 dagen met minstens 5 tot 10 franken minder naar buis, dan het de gewoonte is. Men kan denken wat knok kel-concert dit in de werkers huisgezinnen mede brengt, als moeder of vrouw op 11 da gen, van haren man of kinderen 5 a 10 fran ken minder ontvangt. Vele huismocderkens, die haren man met 1 of 2 kinderen bij TorJoy werken, verliezen dat de werkmeisjes op den hoop toe, nog op straat gegooid worden. Dinsdag 11. was dit met 2 meisjes terug het geval die in de garenmolekens werken, en bij den meester Limbergh over hun werk waren gaan klagen deze zijn hierdoor de straat opgeworpen Nadat de 2 meisjes op 't straat waren, heeft een derde meisje dan hoi slecht werk afgemaakt, niet de belofte, na het slecht, 3 pakken goed werk te zul len bekomen Meii heeft ons de stelligste verzekering gegeven, dat den Heer Bestuurder van deze feiten niet onbekend was. Zou dat waar zijn? In het fabriek Torley lijden de werklieden ook erg aan de crisis, men werkt er zooals het in al de fabrieken in dergelijke gevallen gebeurd, 2, 3 en 4 dagen per week. Vele werklieden zien nierdoor hun reed» ontoereikend inkomen nog verminderen, nn op het oogenbiik dat alle levensmiddelen zoo duur zijn onze vakbond heeft aan het bestuur gevraagd een bijleg aan hun crisis lijdende werklieden te schenken, zooals liet in andere fabrieken der stad nog gebeurd. Zouden de Heeren aan onze vraag gehoor verleenen Zoo ja, op voorhand onzen dank en dezen der werklieden. De werklieden van den Fteinigheidsdienst moeten volgens het lastencohier van d« stad 25 centiemen per uur winnen. M. Moyersoen weet zulks, wij hebbe* hem hiervan meermaals verwittigd hij mid del van ons blad en hij gedoogt dat die men- schen een weekloon ontvangen van 10 en 11 franken Dat bewijst hoe zeer dien man bezorgd is om het loon der werklieden. M. Moyersoen heeft enkel te willenende werklieden van den reinigheidsdionst win nen minstens 3 fr. per dag. Nu laaf hij het loon der werklieden achterhouden omdat hel zijne politieke vrienden zijn. Welk een werkman zal nog doppen voor de katholieken A.1 wie zijn huishuur heeft zien verhoogen, heeft zulks te danken aan de katholieken, die in 1908 de stadscontributie van 2 op 6 percent hebben verhoogd, en hierdoor do huize- kensmelkers eene goede gelegenheid heb ben gegeven de huishuur met 25 centiemen per week te verhoogen. Als er gold noodig is, dan moeten het al tijd de werklieden uitzweeten. Zoo willen het. de. katholieken. De rijke menschen voeren gemeente politiek om hunnen zak te bevoórde. ligen. Dezen die de meesters zijn van de stad, zullen er voor zorgen dat ze hunno gronden duur kunnen verkoopen, wanneer de stad z« noodig heeft. Bewijs.: den grond die de kinderen Dn Wok in de Arbeidstraat, aan de stad hebben kunnen verkoopen, tegen stukken van men-' schen. Als het geldt, gronden door de stad of de godshuizen te. verkoopen aan hunne poli tieke vrienden, dan wordt liet weg gegeven voor een appel en een ei. Bewijs de verknoping van den grond der godshuizen, aan do schooiers-palers van St-Job. De rijke menschen dQCtn ook nog aan go- moente politiek om te. bpletfcn dat de stad, openbare diensten zou exploiteercn. waar door de winsten niet in hunnen zak. maar wel ten bate van 't algemeen zouden lerccht komen. Bewijs de afstand van de gnz. aan ccnige rijke menschen, waör M. Lodcwijk do Bethune alras eene goede en vet betaalde plaats wist te veroveren, en waarde meeste rijke katholieken onzer stad, veel actiën hebben genomen, om hooge intresten te. trekken. De werktnonschon doen alleenlijk aan pa- litiek, .om al die schanddaden te doen ver dwijnen en om aan den werkman en kleinen burger, wat meer loon, wat meet-welstand ie bezorgen, Wie zulks met ons wil, moet stemme* voor de socialistische lijst, die alleenlijk werkmctischcn bevat, terwijl AL de andere lijsten, de rijke menschen lijsten zijn. Om te best at igen waar de werklieden-kandidaten zijn, hooft men enkel te raadplegen hoeveel stemmen iedere kandidaten-lijst bezit. De liberale kandidaten hebben samen 34 stom in en de cliristane democraten lijst beeft er 29 en de katholieke 1 ijst heeft er 27. Do 10 kandidaten der socialisten hebben tdsamen enkel 9 steinmin. Voor deze moeien alle werklieden en kleine burgers stemmen. Overdracht 11253. 1'. Nichels 100. Wellcman Alben 25. Hen- I niiick Frans 25. Spaens J. 25. au Paemel S 25. Dierickx 25. Steonhoul J. 25. Eenian A. 3 15. Cornand AlfonsoO. Nichels Odile 10. Na jj de vergadering der coöperatie 870. Naamloos 5 50. J. Y. 50, Van een Jonge Wacht 11. 1 R. De Schutter 25. L. Rimbaul 25. J. Che- S valier 50. E. Gits 25. G. Bonibceck 25. L.Gjt* 3 20. Do Neef 20. Wuytens 20. Marinck 20. I l\ Van der Meulen 25. De Grondt 20. C. Va* den frosscl>a25* Luycx Edmond :.5. Van Cit- jj som 50. Omdat er non jongen isdiopropa- ganda maakt voor eeri blad en liet zelf niet leest. 14. Cornand 50. Nichels Petrus 100. Be- diend -n Hand aan Hand 130. J. Troch 10. A. hierdoor, ieder l i dageh 15int 30franken! g Cainu 1". Eeman P. 50. TL D. 25. R. Meert Dat de werklieden hierover klachten uilen zal niemand verwonderen, hierdoor komt het, dat de meisjes en jongens bestendig hij de meesters of naar het bureel loopen doch hier worden de werklieden meest al niet goed ontvangen, en gebeurt het dikwijls A Snel 25. F I.epagie 25. V. Van «lm Bosch i5. I'cde- vyn 1) i E.Reniers 10. l'h Van «Ie Mcersch n>. J.Lehon io J D'IIooghc xo. L B. io E V'mek 10. UPe Ha< ker io. J. Pauwels io A. l>e Vloesrhluuwer 10 A. Van Winekel 10. L.De Wolf 10. H.Flips 25 E.Van Cutsem jb. Samen 13643 exemplaren.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3