onder .V 2. Wat kan het mij schelen MEETINGEN. Zijn liet allen dezelfde Bijgevoegde Gemeentekiezing van 22 October 1911. Kinderen onder de 30 ja ren kiezen niet mede zoo zegt de domperswei Alwie zulks goedkeurt, stemt maar gerust voor de dompers. I)e schoonheden van ons Kiesstelsel. Kleine burgers. Werklieden en Burgers, stemt op 15 October allen voor de Socialistische lijst, Er moest eens 8.000 franken SOCIALISTISCHE KANDIDATEN Guns Camiel, Schrijnwerker. Schutyzer Hendrik, Bakker. WERKLIEDEN, Op 22 October, wordt ge opnieuw ter stem bus geroepen, en dit maal is het kiezing met één stem. Ongelukkiglijk zijn de kiezerslijsten die hiervoor dienen kiezerslijst voor den Werkrechtersraad 1908-1911 zoo partijdig opgemaakt, dat het om wraak roept. Acht jaar geleden is er door dit kiezers korps een katholiek en een liberaal gekozen geworden, twee brave werkmenschen, maar ongelukkiglijk twee brave zwijgers. Mondje dicht was hun gegeven wacht woord, en dit hebben zij stipt gevolgd. Nogthans zulks is uwe bedoeling niet ge weest, toen gij werklieden kiezers, hun 8 jaar geleden naar den gemeenteraad hebt gezonden. Gij hadt gedacht in hen ware verdedigers te vinden van den werkman, maar gij nadt geen rekening gehouden dat die werkmen schen daar zaten, tusschen liberale en kat holieke rijke menschen, en ofwel uit on kunde, ofwel den mond gestopt zijnde, uwe belangen niet konden behartigen en de werklieden eischen niet konden of mochten verdedigen. Zulks kan of zal het geval niet zijn met de socialisten, indien er een van hun gekozen wordt. Ze zijn vrij, hebben niemand in d'oogen te zien, geene rijke menschen die hen kunnen gebieden, en hierom kunnen en zullen zij, vrij en ongehinderd het Socialistisch pro gramma voorstaan en de belangen van het werkende volk verdedigen. Op 22 October moet de Socialistische lijst triomfeeren, dat is in 't voordeel van het werkende volk. Toen ik verledene week, een kleinen bur ger, over de aanstaande gemeentekiezing sprak, dan was. zijn antwoord kort en klaar: wat kan het mij schelenwie er gekozen is, moest men mij mijn stemmen ontnemen, het zou mij zelfs niets doen 1 Ik antwoordde dien man, dat hij hét in dit geval mis op had, en 'k trof hem op eene gevoelige snaar. 'k Zegde hom 'k Neem aan, dat gij voor uw zeiven, voor uwe kinderen, voor uwe vrouw, voor uwe familie zelf, niet te vreezen hebt, dat gij in het Oudmannen en uwe vrouw in het Oud vrouwenhuis, of uwe kinderen in de Weesge stichten niet zullen moeten opgenomen wor den, maar in dit geval zelf, mag het u toch niet onverschillig zijn, of de oude menschen het goed of slecht hebben in die gestichten, of zij in hunne oude dagen gescheiden moe ten leven, zooals het nu gebeurt, ofwel of ze die samen zullen kunnen doorbrengen, 't is te zeggen samen in een huisje te mogen wonen het mag u toch niet onverschillig zijn, of de weeskinderen onbekwaam zijn in eigen onderhoud te voorzien, zooals het nu 't geval is, wanneer zij den ouderdom heb ben bereikt en 't gesticht moeten verlaten, neen zulks kan ujiiet onverschillig zijn, en al gebruikte gij uwe stemmen enkel om verbeternis in DIE bestaande toestanden te brengen, dan reeds zoudt ge een goed ge bruik van uwe stemmen hebben gemaakt. En my dacht, dat ik dien kleinen burger op eene gevoelige wijze had getroffen, want hij drong zelfs niet meer aan, als zou hy aan zijn stemrecht geen waarde hebben ge hecht. En toch zijn er nog vele werklieden die denken als dien kleinen burger, en hunne stem schenken aan dezen, die hem in tijd van kiezing, eenige pinten bier te zuipen geven, of een kaartje voor een zak kolen of een broodje in de handen worden gestopt. Want het zijn nu toch de werklieden die er alle belang bij hebben een democratisch bestuur te Kiezen. Inderdaad als het waar is, dat er veel kan veranderd en verbeterd worden in de ge stichten van Weeskinderen, Oudmanncn en Oudvrouwen huizen, dan is het ook waar, dat ons Armbureel geheel en al dient heringericht te worden. Dat ze vrij spreken de arme menschen, die ongelukkiglijk genoeg onderstand moe ten afbedelen in 't Armbureel, en zij zullen ons zeggen, met welke zuur gezichten ze er ontvangen worden. En de duizende franken die de apotheek van den Arme nu min uitgeeft aan genees middelen dan vroeger, is zulks niet geld, onrechtstreeks ontstolen aan de arme zieke menschen Kent go die schromelyke wreedo zaak niet, vriend lezer? Welnu ziehier De behoeftige menschen onzer stad, bezit ten een ziekekaart, waarmede ze recht heb ben op kosteloozen dokter en kostelooze ge neesmiddelen in de Stads-apotheek. Welnu, er was een waren vriend van de »rmem»ft9ch*n die om besparingen in de Stads-apotheek te doen, niets beter vondt, dan aan de behoeftige ziekelijke kin deren, mannen en vrouwen, de geneesmid delen te weigeren, wanneer ze zich aanbo den met een recept dat niet was afgeleverd door den dokter van hunne wijk Het spreekt van zelf dat er vele huisgezin nen zijn, die eene voorliefde gevoelen voor den een of anderen dokter, maar dat daarom dien dokter, niet den dokter is hunner wijk. Welnu, al die menschen zijn verplicht geworden, hunne medicamenten zelf te be talen, want zij moesten ze zich aanschaffen, bij een apotheker, daar ze in het H. Geest huis niet meer afgeleverd wierden. Als men aldus eenige duizend© franken besparingen doet, dan is dit geld uit den zak genomen van al die arme behoeftige men schen, die nog niet geno.eg zijn geteisterd door ziekte, maar bovendien hun weinig geld dat ze nog bezitten, in plaats van er mede versterkend voedsel te kunnen koo- pen, het mochten uitgeven aan geneesmid delen. Zeg mij, welken werkman, welken kleinen burger kan onverschillig zijn, aan zulke slechte daden Welnu die slechte daden hebben w© te danken aan onze Aalstersche dompers, en hierom zal er voor dezen door geen enkelen bewusten arbeider of werkman gestemd worden. Stemmen voor de socialisten van boven op den kop, weze de leus. Om voor een Volksvertegenwoordiger te kiezen die gansch net land moet bestu ren en een budjet van 600 miljoen helpt beheeren moet men 2Sjaar oud zijn. Om voor een gemeenteraadslid te mo gen kiezen die een dorp helpt besturen met een budjet van 6000 franks moet men 3o jaar oud zijn. Aan 21 jaar kan men officier, advokaat, priester, notaris, ingenieur, zelfs koning worden. Aan 18 jaar mag men trouwen en een gezin beheeren aan 20 jaar is men reeds soldaat om zijn vaderland te verdedigen. Aan 25 jaar kan men gemeenteraadslid zelfs burgemeester gekozen worden. Als men één dag de gemeente bewoond mag men zichvoorstellen als raadslid om dezes zaken te helpen besturen, terwijl een kie zer er minstens vier jaar woonachtig moet zijn om voor een gemeenteraadslid te mogen stemmen. Dat is voorwaar kalotten slimheid Elke vierstemmer is zooveel waard als 4 ambachtslieden, als 4 eerlijke werk menschen die met de vrucht huns arbeids hem in de gelegenheid stelden aanspraak te maken op zijne voorkeurstemmen. Dat noemt men kalotten rechtvaardig heid Moest Jesus-Christus terug op de we reld komen dan zou hij ééne stem krijgen. Mijnheer pastoor zijn dienaar bekomt er vier. Dat mag kalotten christelijkheid ge noemd worden. Een werkman kiezer die voor 5 centie men verstand heeft zal nooit zijne stem geven aan de khrikalen die dergelijke tegenstrijdigheden goedkeuren en 'behou den. Er zijn nu geen winkelpolitiekers neen, of liever, *t zijn nu allemaal winkelpolitie kers. Wanneer vroeger de socialisten begonnen met samen hun brood te bakken, dan noem de men de socialisten winkelpolitiekers, en do kleine burgers waren erg gekant tegen ons. Wat later waren het de christene demo craten die ons volgden; nog later de dom pers, die daarenboven hun werkvolk ver plichtten, en nu zijn het de liberalen die ook winkelpolitiekers worden. Al die schreeuwers tegen de winkelpoli tiekers, zijn nu ook allen winkelpolitiekers geworden, en die zoo gezegde redders en verdedigers der kleine burgerij, staan nu in 't harnas om die zelfde kleine burgerij in den grond te booren. Zij hebben de kleine burgerij bedrogen, zullen ze nog vleien, maar haren ondergang is gezworen door de rijke menschen partijen, en daar ze nu den weg der coöperatieven zijn opgegaan, zoo zullen ze stilaan, den. ganscnen handel in handen nemen. De dompers hebben nu reeds eene Samen werkende bakkerij, eene Samenwerkende brouwerij, eene Samenwerkende drukkerij, en z'hebben tor studie hier in onze stad nog andere coöperatieven op te richten, en dan winkelierkens van Aalst, adieu, winkelken, met draadjen en al. En de liberalen die nu ook de weg der coöperatieven zijn betreden, zullen in con currentie der dompers volgen. Neen, neen, 't zijn geene winkelpolitie kers, maar verwurgers der kleine bur gerij. Dopt maar voor de liberalen en voor de katholieken, kleine burgers, 't zijn de par tijen der rijke menschen, zij hebben geld en kunnen handel drijven in 't groot. Als de rijke familiën wat noodig hebben, dan gaan zij naar Brussel koopen, maar coöperatieven oprichten doen ze zelf, daar mede ruineeren ze de kleine burgers, en de kleine burgers zijn toch hunne vriendenen vooral hunne kiezers en hier komt 't spreek woord goed te pas Van uwe vrienden moet ge *t hebben. gestemd worden voor eene orgel in de kerk van Mijlbekeen de oom pers gemeen teraadsleden hadden ze op 'nen IK en 'nen GIJ. Nogthans 't orgelmuziek is hier te Aalst belast, m. ar in de kerken mag men gedu rig fioliertn, zonder er voor te moeten be talen en de stad zelf, koopt er d'orgels voor Maar, 't is maar om te zeggen, dat er voor al die onnuttige dingen hier te Aalst geld in overvloed is, en als er voor den werkman iets moet gedaan worden, dan, ho dan is er zoo bitter weinig. Op het gedurig aandringen van de socialisten en diukkersbond, kwam er eindelijk toch een StedelijK VVerkeloozen- fonds, en er wierd daar iooo franken voor gestemd Eene bagatel, maar toch een begin. Natuurlijk voor eene nijverheidsstad als Aalst, was die som veel te klein, om de menschen die onvrijwillig werkeloos heid opliepen eene vergoeding te geven. Wat deden onze dompers Liever dan eene behoorlijke som te stemmen, wierd het reglement verscherpt en wel zoodanig, dat een groot, een over groot gedeelte- der werkeloozen geen onderstand meer kunnen genieten. Vroeger genoot men een bijleg van de stad, wanneer men op het einde der week een bewijs in bracht in den vakbond van den heer, dat men drie dagen vverkverlet had gehad. Zulks is afgeschaft Men moet nu een briefje van zijn heer hebben van ir. 't be gin der week Er is soins braak aan 't machien. M. denkt dat het maar een ot twee dagen zal duren,hij geeft geen briefje, de werkman kan niet gaan teekenen, maar de braak aan het machien duurt soms dan vier dagen of meer, welnude werkman ontvangt geen centiem bijlegomdat hij geen drie dagen is gaan teekenen Zoo is het soms met wachten naar grondstoffen. Van dag tot dag worden deze verwacht, ze komen niet, en weeral zit den werkelooze zonder bijleg. Er is crisis in 't fabriek M. laat maar werken volgens de bestellingen inkomen, men werkt van dag tot dag twee, drie, vier uren men heeft aldus in eene ei de zelfde week, soms tot vier dagen verlet <«p geloopën, welnu opnieuw is er geen cen tiem vergoeding omdat ge geene VOLLE DAGEN werkeloos zijt geweest. Vroeger schonk het Werkeloozenfonds in die gevallen toch bijleg, nu hebben ze zulks afgeschaft. Om van 't Stedelijk Werkeloozenfonds te genieten, moet mei meer dan 17 jaai oud zijn Vro ger trokken die joi g ling n ook, nu is dit berniks voor h n. Nogthans is het verlies voor de moedei reeds groot, wanneer zij het loon van haar zoon mist, en toch zeggen de domp i> geen bijleg. Voor de vrouwen en minderjarige jon gelingen geeft men een bijleg van 20 cen tiemen per dag. eene bagatel De bijleg der groote volwassenen is insgelijks veel verminderd en zeer zelden gaat hij nog hooger dan 5o centiemen pet dag. Ja er bestaat een Werkeloozenfonds, men geeft bijleg in de meeste gevallen niets en den bijleg is zeer geri; g Nog veel andere gevallen kunnen wij aanhalen om den lezer te doen zien, dat men den bijleg aan de werkeloozen zoo veel mogelijk ontneemt, maar 'k meen dat dit reeds volstaat, opdat er geen enke len werkman meer zou gevonden worden, om nog voor de dompers te stemmen. '1 Wordt winter. Om een goede Pardessus te koopen zal men altijd best gediend zijn bij P. BLANCKAERT- CORNELIS, Kerkstraat, Aalst, waar men verders ook alles kan krijgen wat den stiel betreft. Woensdag avoi d. m 8urpp. zullen er in de volgende werkerswyketi m etingen gehouden woiden. LEDEBAAN, aan het nieuw lokaal. DEN DHRMON DSC LESTEEN WEG (Kattestraaipoort) aan de huizen Borre- man 't Lokaal zal door briefjes kenbaar gemaakt worden. GROOTE BOLLEWEG bij de Wed. Van Braekel. MOORSELSCHEBAAN (Sitonpsti bij Frans Luyckx. AJUINSTRAAT, bij Frans Bicqué. GEERAARDSBERGSCHESTRAAT, (Zoutstraatpoott), aan de woning van Adolf Eeman. Op deze meetingen zuil n de kandidaten der Werkliedenpartij het woord voeren. Oorlog Oorlog Gebeurt er hier of elders eene moord, vindt men een lijk, de gazetten staan ervan vol, het gerecht is op de been om de moor denaars te vatten, en elk heeft medelijden en te recht met het slachtoffer. Eenieder is kwaad op den moordenaar, hij wordt vervloekt en vermaledijdt, en wierd hij in de handen geleverd van 't publiek, men verscheurde hem. Eenieder keurt het moorden af, elk is te gen de moordenaars. Maar moorden in 't groot, ja. dat wel, dat wordt toegelaten, dat is merischelijk, en de groote rijke finantiemannen, achten oorlo gen soms noodig, als zij meenen dat er hun nen coffre-fort goed zal bij varen. De rijke menschen bekommeren zich dus niet om oorlogen, zij zullen er toch hun vel niet bij inschieten. Maar de rijke menschen zijn de meesters van t land het arme volk en de kleine bur gers zijn nog dom genoeg om voor de rijke menschen tc kiezen, en als er dan oorlog noodig is, als de belangen der rijke men schen zulks vergen, wel dan zal er oorlog komen, dan zal erin 't groot gemoord wor den, dan zullen de zonen der armo men schen en kleine burgers hun leven mogen offeren voor hot Vaderland, leest voor de belangen der rijke menschen. Tegenwoordig is het oorlog tusschen Italië en Turkije, 0111 eene colonie te bemach tigen, en de socialisten in Italië en Turkijë zijn nog niet machtig genoeg om den oorlóg te kunnen beletten. Duitschland en Frankrijk heeft op het punt gestaan om oorlog tegen elkander te voeren elk*schrikte en beefde reeds hier in België, voor de wreede gevolgen en geluk- kigfijk waren de socialisten van Duitschland en Frankrijk reeds sterk genoeg 0111 hunne protestation kracht bij te zetten, en waren zij machtig genoeg 0111 tfederzijdsch elk in hun land met revolutie te dreigen, ingeval de oorlog zou hebben uitgebroken. Dank aan die energieke werkii g der socia listen is het geschil tusschen Duitschland en Frankrijk langs vredelievenden weg op gelost en als er dan geene moording op groote schaal is gebeurd, dan is zulks te danken aan de socialisten. En nogthans verwijten de rijke men schen partijen ons, dat wij socialisten do moordenaars zijn Waren de socialisten de meesters van de wereld, den oorlog be hoorde tot het verleden. M. Daens schreef in zijne bladen dat Nichels op de meeting zou gezegd hebben als er een God is, dat liij zich toone en ook dat Nichels op het borstbeeld van Priester Daens heelt gespuwd, maar dat het spuwsel in zijn eigen wezen is terug gevlo gen Ik schrijf M. Van den Bruele, mijn achtba ren debatter, 0111 M. Daens te willen opmer ken dat hij onwaarheid heeft geschreven, en hem zulks te doen hersteilen. M. Daens herstelt niets on M. Van den Bruele in zijn weekblad De Vrijö Klok, schrijft ook niet, dat M. Daens heeftgelogen, lk spreek met Mc Camiel Ncirinckx, die ons debat heeft bijgewoond en 'k vraag hem of van al wat. M. Daens geschreven heeft iets waar is, en li ij antwoordtNEEN Ik vraag hem aangezien hij een bestuurlid is bij de christene democraten .M. Daens te zeggen, dat hij die leugens moet herroepen. M. Daens herroept niets, en M. Camiel Neirinckx, in plaats van in hun blad De Volkswil -, te schrijven dat M. Daens leugens heeft uitgekraamd, schrijft hij een onsamen hangend artikel over de hoofden der socia listen, een hoop laster en onnauwkeurighe den, zonder het minste bewijs. Waarlijk ik was meer eerlijkheid te ver- wachten van de hoofden der partij, die heb--«* ben: DE EERLIJK1IE1D ALS WAPEN EN DE RECHTVAARDIGHEID ALS DOEL. Na-aping. Vader Mijn zoon, ik heb mijn geheel leven gezorgd dat mijnezaken thans bloeiend zijn. Ik vermaak nu de zaak aan u over. Ik denk dat gij uwen ouden vader geen gebrek zult laten iijden. Zoon - Neen, vader, zoolang als gij nog kunt werken zal hei wel gaan: ik zal u 12 fr. per week geven. Ziet datge wat spaart tegen den tijd dat ge nier meer werken kunt, want dan vliegt ge buiten!.... (hij had gansch zijn leven niets anders gezien). (Echt Kapitalistisch).

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2