Voorstaanders der hongerloonen. Katholieke pahoons. Liberale patroons. UIT MNOVE. 8 cl ren. Eene schande AALST Een en ander. il A N t) E L A A IIS! i voor den kiesstrijd. Nu de kiëzing voor de deur staat zijn hot allen vrienden der werklieden, die hunne arbeiders (sters) in het dieps*o van hun hart dragen, uit pure genegenheid, dit zal men wel begrijpen Omdat de Aalstersche inwoners niet zouden twijfelen, aan de liefde dezer heeren voor den werkman, laten wij hieronder do loonen kennen, door katholieke en liberale patroons aan hunne volwassene werklieden, dus huisvaders, betaald. M Gheeraerdts. Burgemeester, be taalt 1(3,50 fr. per week, aan de koer- en voermannen aan de pannengasten 11,52 Ir. per week en aan de maalders 2,50 fr. per dag. M. De Nneyer betaalt 21 tot 25 centie men per uur aan zijne daghuurwerkers. (L)e laatste maken uitzondering). De heeren Moens betalen 24 en 25 centiemen per uur, aan de gasten die in het nat en warmte hun werk verrichten. M. n'H.on<lt betaalt. 2,75 fr. a 3,00 fr. voor een gansche dag zwaar en vuil werk te doen. De heem; De Coen betalen 2,35 fr. per dag, (zoo verzekert men ons) voor een gansche dag het zwaar werk in 't ijzer te verrichten. M Grillaert betaalt 2,25 fr. tot 2,75 fr. per dag. De he ren De Wolf betalen 2,00 fr. tot 2,80 fr. voor een gansche dag lastigen "arbeid. Deze der morjprij zijn wat beter be taald. M. Var den T3rempt, lijnwaadver- wer, betaalt aan zijne gasten die vele jaren in zijnen dienst zijn, 12 en 13 fr. per week. M Schelfhout, magazijn van bouw materialen, .betaal' fr. tot 2,50fr. per dag. M. Van Gy se ff hern be: aalt 2,15 fr. tot 2,50 fr. per dag aan zijne wevers. M De Gheest brouwer, betaalt aan zijne knechten 3,00 fr. per dag. M Dorre martabakfabrikant, bc- ï,75 fr! per dag. 'I Sargiefabriek De Clercq betaalt 21 tot 23 centiemen per uur voor het daghuur- werk. De Zagerij Singrelyn-Van der S>chueren betaalt 2,50 fr. tot. 2,75 fr. voor een gansche dag zwaren arbeid. M. Var der Schueren. brouwer, betaalt 3,oo fr. per dag. M. De Blieck, brouwer, betaalt 3 fr. per dag. In de Filature op de Vesten, betaalt men aan de daghuur werkers 2,40 fr. tot 2,05 l'r. per dag. liet Vellen fabriek betaalt voor een vuil werk 20 tot 23 centiemen per uur. M Schotie, bel aalt aan zijne werklie den 27 centiemen per uur. Enkele zijn meer betaald voor een zwaar en zeer vuil werk. Bij M. JLeclercq. maïs en siroop fabriek, bètaalt men de werklieden voor dat vuil werk, van 2,50 fr. tot. 3,00 fr. per dag. Bij M Callebautmaïs en siroop fa briek, betaalt men de werklieden 2,25 fr. tot 2,75 fr. per dag, (aan 11 uren) doch hier werkt men nicer dan den gewonen werkdag, waardoor de werklieden hun mager loontje wat verhoogt. M jRinffoir betaalt aan zijne, werklie den 2,25 fr. en 2,50 fr. Bij uitzondering enkele werklieden wat meer. M Schuermaris, betaalt aan zijne dagbuiirwerkers 2,25 fr., 2,50 fr. en hoog stens 2,75 fr. Schoon Tooneelfeest. Heden Zondag Groot Openingsfeest, door onze Tooneelkring. Deuren open om 5 uren. Begin om 5 1 2 uren. PRIJZEN DER PLAATSEN Eerste rang 0,50 fr., Tweede rang 0,30 fr. De Tooneelschikkingen zijn gansch ver nieuwd en verbeterd, wat veel zal bijbren gen om de voorgedragen stukken in waarde te vermeerderen. Hierbij zal ieder toeschou wer met gemak van op zijne zitplaats de op voeringen kunnen volgen. Dat het dezén avond in het lokaal De Redding» zal stroomen, hoeft niet gezegd. Twijnders(sters). De Bestuurzitting van Woensdag avond is verschoven tot toekomende week. Dat ieder hiervan goed nota houden. Bouw-en Fabriekwerkers. Gezien de hoekjes nog allen niet herschre ven zijn, zullen de leden nog wat geduld moeten hebben. iNGiT taalt aan zijne werklieden Ons Stadsbestuur betaalt voor zijn uit te voeren werken niet een minimumloon. Do stadswerklieden die grondwerk verrichten, betaalt men nu 20 centiemen per uur, (dit was over enkele weken nog 1(3 i 2 cent iemen per uur). De werklieden van den Reipiglieidsdienst die volgens de overeenkomst 25 centiemen per uur moeten betaald worden, hebben slechts 20 centiemen of S centiemen per uur minder Onze Schepen Moycrsoen die deze overeenkomst moet doen uitvoeren, nijpt de eo°en toe, en laat door de katholieke ondernemer de zoo nuttige werklieden van den reinigheidsdienst iedere week voor minstens 3,00 fr. stroopen. De agenten en nog vele andere stadswerklieden worden hongerloonen betaald. Dat onze werklieden, zoowel deze die voor de stad als voor bijzondere patroons werken, een ellendig leven slijten en met groote moeite de twee eindjes der week kunnen' samen knoopen, zal niet moeten gezegd worden, want met een hongerloon van 13 SO l'r. tot 18,OO fr. por week, ials er gecne verletdagcn hij komen) zul len de werklieden geenc vette soep moeten maken. Om hiervan een klein voorbeeld te hebben, laten wij hieronder volgen wat er per week noodig is in een welkershuisgezin, samengesteld uit man, vrouw en 2 kin deren, (dus een klein huisgezin) want er zijn er veel waar 3, 4, 5 kinderen zijn, die nóg niet werken. Wij sommen op Huishuur (voor een kleintje) 2,50 Brood <8 van 1 1 2 kilo 2,50 Boter 1]2 kilo t margarine) 1,00 Aardappels 10 kilos L00 Groenten (voor eene gansche week) 0,50 Koffie 1/4 kilo 0,60 Snikerijpeën 1 '2 kilo 0,38 Vloescli 1, 2 kilo (enkeiijk den Zondag) 1,00 Spek voor 'saus te hihkoïi 0,58 Melk 1>2 pint por dag 0,35 Kolen (gemiddeld per week 50kilos) 1,40 Brandhout 0,07 Peper Zout 1 kilo 0,00. Seldesoude 1/2 kilo 0,0; Zand voor Thuis t 0,06 Kuischgerief voor de kachel 0,10 Saai 2 stringen Petrol (2 liters gemiddeld per week) Zeep 1 kilo Sunlichj7.ee]> Karnemelk (voor 2 maal pap te maken) Suiker 1/1 kilo Siroop Bloem 1/4 kilo Voor onderhoud van kleederen, [schoenen, kloefen Voor onderhoud van allerhande [huis- en slaapgerïél' Baard en tabak voorden man Zondagprcê voorden man en de [kinderen Totaal fr. 0,10 0.28 0,40 0,07 0,18 0,23 0,20 0,08 3,00 Dan staan wij voor de keus dat door de Ninoofsche bevolking moet gedaan worden. Voor de werklieden, in het bijzonder kan deze niet tv ij 1'elacluig zijn. Immers, voor wie hoeft men te kiezen 1* Voor de voprstaanders van liet Zuiver Algemeen Stemrecht, dat do werklieden voor de wet zooveel recht zal geven, dan aan de rijken. 2e Voor de vijanden van het volk, de kat holieken, die don armen werkman minach ten en aan de rijken 3 ii 4 maal meer rech ten geven dan aan de werklieden, de ware schuldigen, die het schandalig kiesstelsel in zwang houden. Voor de werklieden is het Algemeen Stem recht een der voornaamste punten van den inzet van dezen strijd. Inderdaad, denken wij aan de ontelbare slachtoffers, onze voorkampers die met alle energieke krachten streden voor het Zuiver Algemeen Stemrecht te bekomen, en het zelf de met hun leven, bloed en gevangzit ting bezegelde. Die groote en ontelbare offers van men- schenlëvens, bloed en tranen zijn gebracht, door onze voorvechters in den strijd voor 't Algem.Stemrecht, melde overtuiging dat, eens dit heilig recht veroverd, de sleutel in de handen der werklieden gekomen was, om zijne vrijmaking volledig te bewerken, en voor onze onderdrukte werkende klasse, de wettelijke weg geopend zou zijn, om vele duurbare verheieringen voor de arbeiders ie bekomen. WERKLIEDEN VAN NINÖVE Denkt aan do wee en smarten van lien die zich in de voorgaande strijden offerden. Hoort do dooden die vielen voor d'at stem recht, zij roepen 011s toe van in hun kille graf,werkt broeders van Ni novo, wreekt ons d<5br uw stembriefje Kiest legen de vijanden van liet Algemeen Stemrecht, geeft uw eenig sTemnïekeii dat gij aan ons te danken hebt, aan deze die willen dat het wet worde, waarvoor wij ons leven offerden. Stemt voorde voorstanders van het Zui ver Algemeen Stemrecht, onder nummer 3. Wij komen tot 17,99 fr. per weck uitgaven Véle nioed erken s zullen zeggen, dat wij nog het oen en het ander vergeten hebben en alles wal w'j hierboven opgeven zeer smal gerekend en onvoldoende is. Smal dat is waar, want onze werklieden hebben het allen niet te breed, daaraan kunnen de patroons, T zij katholieken en liberalen, die aan hunne werklieden zulke hongerloonen beialen, eens overwegen wat wreede armoede hunne werklieden moeten lijden. Moesten zij er anders over oordeelen, dat zij dan vóór een paar weken hunne Damcn verplichten de proef ie doen. van met 13,50 fr. a 18,00 fr. per week hun huisgezin te onderhouden, T zou een goed middel zijn om die damen en heeren een ander liedje te doen zingen dan nu, die gestadig roepen de werklieden zijn nooit te vreden Wij zouden dan spoedig ondervinden, dat die Heeren en Damen weinig lust zouden hebben, om des middags 'aan tafel te komen, waar slechts wat aardappels en wat saus te vindon is, zoo ook met de andere eetmalen, dal van hei gemeenste en nog zeer weinig voorgezet wordt, want, de gewone kost der werklieden zou die fijne menschen niet goed smaken. Ook sproken wij niet 'óver de bijdragen voor den Zieken- en Vakbond. Geen cent is in de tabel gerekend voor een blad, noch voor den inleg der reis of andere vermaakmaat schappij. Ondanks dit alles, komen de werklieden reeds veel te kort, want als men maar 13,50 IT. a 18,00 i'r. per week loon ontvangt, (dat gewonnen wordt als men eene vo'lle week werkt, doch dat verkleint door de gewone verletdagcn, door krisis, geboorten, huwelijksfeesten, enz.) kan men oordeelen, wat onverdiende ellende er door onze brave, "naarstige werklieden geleden wordt. Van dat alles is de rijke klasse, deze die hunne werklieden voor hongerloonen doen werken, de groote schuldige, waarin zij gesteund worden door het katholiek gemeentebestuur, dat aan eenieder het slecht voorbeeld geeft van kleine loonen te betalen. Wij weten dat vele onder onze werkbroeders, die bun hoofd door de armoede is teneèrgedru;.1, de kracht ca moed missen, om met ons openbaar ten strijde, te trekken tegen hunne ergste vijanden, die de werklieden voor zulke doen werken, doelt de dag komt dat de werkman vrij en ongestoord in hei kies- bureel aan de rijken kunnen doen grevoelen, dat zij moede zijn nog langer als gedweëe slaven behandeld en uit gehongerd te worden. Werkbroeders. denkt aan uwe onverdiende armoede Denkt aan liet lijden uwer vrouwen en kinderen -Uil liefde voor uwe vrouwen en kinderen, voor de eer der werklieden, helpt noch steunt «ie rijk" klasse, door uwe stem uit te brengen, op de lijsten waar die lieden op voorkomen. Stemmen voor de rijken, is stemmen voor d( tvrannioko ha nlelwijzo waarvan de werklieden en werkbuizen. Stemmen voor de rijken, staat voor de werklieden gelijk, mif-dad - ph-yen. omdat tnen hierdoor zegt tot de Propagandisten 5 De vrienden dietwerrschen mede te wer ken om manifesten te verspreiden, kunnen 3 zich Maandag aanbieden, in liet lokaal j Hand aan Hand, van 4 tot S uren 's avonds, jj De manifesten moeten Dinsdag op den middag ofwel 's avonds van 6 tot 8 uren ij verspreidt worden. Vrienden helpt ailcn mede. Solfège lessen. 1 0]> Dinsdag 10 October, worden de leerlin gen, die wensehen solfège aan ie leeren, om later lid der fan fare te worden, opgeroepen in 'l Lokaal Hand aan Hand -. Wij verzoeken do partijgénooten er hunne kinderen hóen te zenden. De inschrijvingen hebben plaats Van af 8 uren. Gevraagd. Een leerjongen voor damen en heeren kleermakerij bij Schuiyzer Louis, Vaan- straat, 9. 't Vfordt koud en men begint te denken aan win terkleed ij. Wie eene goede, sterke en warme Varcus mocht noodig hebben, of een warm en on verslijtbaar lijve ken. ga nnnr - Hand aan Hand men is er uiterst goedkoop. Deze brave Heeren die hunne werklieden voor schan delijke kleine loonen doen werkenhebben in 5 jaren, bijna een en half millioen franken winsten gedaan. Ja, katholieken en liberalen, zijn de vrienden van het werkvolk, als het is om de werklieden te pluimen. hongerloonen, is stemmen voor de het slachtoffer zijn in de fabrieken behandelt ons als beesten, doei mij, onze vrouw ery kinderen honger lijden clue daad op zij 1 weten dragen Welke arbeider w it zoo eene sl Dat kan, dai mag, dat zal niet gebeuren Stemt allen voor de lijst van en door de werklieden samengesteld, stemt onder nr 3 De fabrikanten die aan hunne werklieden lion gerïoonom zulke kleine loonen betalen, zeggen tot hunne werklieden wanneer zij wat opslag gaan vragen, wij kunnen niet meer Ziehier hoe schromelijk die katholieke en liberale fabrikanten liegen. Do firma Roos-Gecrinokx De Naeyer, oen katholieke maatschappij, waar ook M. R. Moycrsoen, Dame Weduwe Moyersocn, Dame Weduwe Liénart Van den Broucke, M. C. Liénart en M. O. Van der Ilaegen, dus allen katholieke Heeren en Damen, aei ion- na rissen Vail zijn. Deze kristclijke mmsehen die hunne kristelijke werklieden voor -ecu hongerloon doen werkenhebben in y jaren meet dan 4 millioen franken winsten gedaan. De lirmaFilature et Teinturerie, eene maatschappij gevormd door liberale Heeren, met een kapitaal van 1,050,000 franken. met eene der ergste heeren buit ons uit, Katholieke Werklieden. wat zult gij doen Uwe werklieden-vertegenwoordigers heb ben tot hiertoe enkel de wachthonden der rijke menschen geweest, hunnen mond toe gehouden en blindelings gestemd, tegen uwe belangen zelf, met de vertegenwoordi gers der rijke menschen partijen. Zulks is hunne misdaad tegenover u Als ge nu toch wilt, dat de katholieken de meesters blijven, zulks kan met deze kic- zing niets anderswel dan moogtgetoch willen, dat er een of twee socialisten in den gemeenteaaad zouden plaats nemen. Zulks kan onkel goed doen voor 11 en voor de werkende klasse in 't algemeen, want de rijke, menschen kunnen niet anders dan vooruitgaan, wanneer ze gedurig toe ge duwd worden, maar om hen te kunnen Hu wen, moeten wij socialisten in den raad hebben. Welnu, katholieke werklieden, gezien do katholieken toch de bazen blijven op het Stadhuis, stemt 1111 ook voor de Socialisten- lijst, en ge zult eens 't. verschil zien, met de katholieke werklieden afgevaardigden, die er tot nu toe gezeteld hebben. Ze zullen hunne stem geven aan de Socia listen, die enkel ware werklieden voor stellen. De liberalen zelf zeggen, dat ze zouden willen dat er een socialist in don gemeenteraad zetelde. Zij weten heel goed, dat dezen er niet zouden zitten als uilen, zooals hunne werklieden kandidaten er altijd gedaan heb ben, juist zooals do werklieden kandidaten der dompers. Welnu als de hoofden der liberalen aldus spreken, waarom zouden de werklieden die nog meehen liberaal te zijn, niet voor do lijst der Socialisten doppen Wanneer er socialisten in den raad zete len, en zij spreken er voor den werkman, dan spreken zij ook voor de liberale werk lieden. Hetgeen zij er dus zullen verdedigen is ook voor hun voordeelig. Daarbij de liberalen hebben toch 1000 stemmen te veel voor het quorum, zoodat de liberale werklieden gerust voor de socialis ten mogen doppen, zonder hunne rijke men schen vertegenwoordigers ie benadeelen. Dat zo ons dan hunnen dop schenken en de socialisten zetelen in den raad. Vrooffere stemminffen. In 1895 hadden de socialisi.cn 225 stemmen voor de gemeente behaald. In 1903 hadden zij er 517 of 212 maal meer. I11 1895 haddén de christcne democraten 911 stemmen voor de gemeente. In 1903 hadden zij er nog 459 of-don helft minder. Nu hebbendechristejie democraten eenige afgescheurde katholieken op hunnen lijst en ze denken zich er hoven op Het is zoo klaar als pompwater al wie voor de daepsistenlijsi stemt, stéint voordo dompers en dal zal geen enkden waren op- positieman. Aandacht a. u. b. Er wordt heel kortelings in hei lokaal u Hand aan Hau l - een lokale revue onge voerd, «ITe ongetwijfeld nog meer bijval zal geniet en dan «le revue die over twee jaar is gesitceld van deze revue worden liedjes- boeken verkochten wi j raden u aan er uwe aankondigingen in tc plaatsen, daar men ze o]) 15(H> exemplaren zal laten drukken en tevens lang bewaard en herlezen worden. Dus Heer.m Handelaars, in uw belang, plaatst aankondigingen in «le liedjesboeken van de revue - Aroekedek«>e N. B. Men wende zich.persoonlijk of schriftelijk voor de voorwaarden tot de Redactie van Uocbt ca Vrijheid J Overdracht 13643. Door Jean Van Audciihove bij Jozef De Wiii" 55. Kondgebaukl op de vergadering van den wijkclub der Weduwe Van Braekel I60. Gezongen bij Rh. BuysdQor Frans den D« nderinoml-naar 55. Door De Vleeschhou- wer Theofiel bij De Wolf Polidoor 107. Van de Meirsch Andre 200. Gezongen door Petrus Blanckaort bij Flips 60. Door Victor Amant Ik ben te oud bij Van Holder 122 Een jonge wacht 20. toezongen door B. L>. G. 127. Gezongen door S. De Ridder bij F. Middels Osbroek lio. Rondgehaald bij Peir. Nichols door De Veylder Leon 100. Gezongen bij L. Si rick-v dooi' Pb. Mallhieu 011 rondgehaald door den sclïeeven 100. Cornand Camiel 25. Nicliels Petrus 100. Een staatsbediende-15. August Meer» 10. Nichols Pomion 25. Const. Micbids.30. Eeman Adolf 5o. Sanders Karei 50. Onbekend 25. 1,. Gits 20. Van den Bossche 25. A. Coène 20. P. Van der Mculen 25. De Schutter 25: L. Rimbaut 20. G. Bómbccck 15. L. De Neef 20. V. Marinx 20. P. De Groodl, 20. E. Gits 25. Luyckx 25. Chevalier 50. Samen 15199 exemplaren. Een deel tot de naaste week verschoven.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3