Den blauwen Bazar. Op voor Algemeen Stemrecht. Tegen den oorlog Tegen den Vrede Vergaderingen. Gemeentekiezers, Maar er zijn rondloopers Het Beheer van Hand aan Hand. TER OVERWEGING aan de Fabriekwerkers. Ter herinnering. Wat heeft de werkliedenpartij gedaan Wat hebben de andere partijen gedaan Werkbroeders. Kinderen onder de 30 ja ren kiezen niet mede zoo zegt de domperswei, Alwie zulks goedkeurt, stemt maar gerust voor de dompers. TEXTIELBOND. Dinsdag avond, om 8 uren, bestuurzitting. Donderdag, zitting van het Comiteit. Vrijdag, om 7 uren, zitting van het be stuur der Bouwwerkers Vrijdag, om 8 uren, zitting van het be stuur der fabriekwerkers. METAALBEWERKERS. - Zondag den 22 October 1911om 4 uren, verplich tende vergadering voor al de leden, in het lokaal Hand aan Hand. Het bestuur zal om 3 uren zitting houden. De leden die verlangen met het bestuur te spreken zijn verwittigd. De gemeentekiezingen hebben dit maal eene algcmeene politieke beteekenis. Overal waar het KARTEL gesloten is geworden, en waar de socialisten alleen strijden, is de grondslag ervan Zuiver Algemeen Stemrecht I Verplichtend Onderwijs! Oorlog aan de Schollaerts Wet Dat was de driedubbele leus van al de gewestelijke betoogingen van Antwerpen, Gent, Luik. Charleroi, Lokeren, Bergen, La Louvière, enz., enz. Dat was ook de leus van de onvergete lijke en onovertroffen landelijke betooging van Brussel op 15 Oogst. Het is de inzet van de kiezing van zon dag. Niemand mag het verbeten Wel zijn er visschers in troebel'water, die nu met allerlei m venkwestien voor den dag komen, en die de kiezers trachten op een dwaalspoor te brengen. Maar dat is laf en valsch, dat is dom- perswerk Inderdaad al oie kleingeestige politie kers helpen de reactie, bewust of onbe wust. Ze zijn slecht of dom.Veeleer slecht dan dom. Ze halen kleine, plaatselijke be- langskens, eigen glorie en persoonlijke zienswijzen op den voorgrond, dan als er overal en voor iederen maar ééne GROOTE KWESTIE zou mogen bestaan de ontreddering van de leugenachtige katholieke meerderheid, en den GODSKLOP aan ons katholiek ministerie. Wie het anders zegt, wie anders voor doel heeft, en de kiezers op kleine neven baantjes brengt is een VERRADER DER VOLKSZAAK is een vijand van Zuiver Algemeen Stemrecht en van ALGEMEENE SCHOOLPLICHT. Laat u niet van den rechten weg af brengen Houdt het groote doel voor oogen, en datgroote doel alleen. Geen haarklieven Geen plaatselijke griefjes Geen particularism Op, allen op, voor de groote, de eenige kwestie Algemeen Stemrecht en Leer plicht Gestemd voor de .lijst 2, voor de Sociaal democraten. Geen wijfelen, geen aarzelen, geen kipkappen of panacheeren Niets daarvan Recht door zee Leve de democratie Van huis tot huis ziet men ze rondloopen, de werkmenschen uit den Blauwen Bazar, overal vragende van de liberale coöperatief hun brood te willen nemen. Hunnen bijval is zeer gering. Immers de bevolking van Aalst weet ge noeg dat de liberalen altyd de coöperatieven hebben bekampt, zich uitgaven als de ver dedigers der kleine burgerij, en het is dan ook onverklaarbaar waarom de liberalen, nu in eens, in plaats van de verdedigers der kleine burgerij te zyn, opkomen om ze in den grond te boren. Zulks bewijst dat ze ten allen tijde hebben gehuicheld en de kleine burgerii op sleep touw hebben genomen, haar als kiesvee hebben gebruikt om haar den dag dat ze dachten ze niet meer noodig te hebben, ook ter slachtbank te leiden. Maar, zeggen ze, wij liberalen hebben het meest gemunt op de socialistische coöperatief, en 't is deze die we bijzon der willen treffen. Als zulks waar is, dan zouden ze enkel hunne waar mogen aanbieden bij de Socia listische Leden van Hand aan Hand, en dit doen ze niet, maar ze loopen van huis tot huis, onverschillig of ze de klanten der libe rale bakkers afnemen of van andersgezin- den. Voor de dompers-cooperatief sprak men vroeger ook zoo, maar den uitslag is ge weest, dat een aantal klerikale bakkers zijn ten onder gebracht en dat de socialistische coöperatief er heden kloeker op staat dan vroeger. Maar laat ons aannemen dat de liberalen het op de socialistische coöperatief gemunt hebben, en dat ze zullen trachten ons een deel klanten te ontnemen. - Trachten zeggen we, want zij loopen bij onze leden nog al een - blauwtje» op, die weten hoe goed en degelijk hunne coöpe ratief in 't voordeel der arme menschen heeft gewerkt, welk nut de socialistische coöperatief aan 't werkende volk reeds heeft ^verschaft. Onze leden weten, dat ze dank hunne sa menwerking reeds menigen strijd om meer loon hebben kunnen veroveren, en als hun loon dan in ruime mate is verhoogd gewor den, dat de socialistische coöperatief er voor een groot, overgroot gedeelte tusschen is. Hand aan Hand heeft ten allen tijde zijn lokaal wagenwijd opengezet voor de werklieden, wanneer ze nunne belangen te bespreken hadden, wanneer ze in strijd wa ren, wanneer ze over hunne grieven hadden te handelen. Is zulks het geval bij de liberalen ge weest, of zal ooit zulks het geval bij de libe ralen zijn Neen. want het ligt nog in ieders geheu gen, dat wanneer de werklieden van t libe raal Sargiën fabriek in strijd waren, zij bij de liberalen mochten vergaderen, zonder vuur, midden -in den winter, hen aldus ver plichtende spoedig naar huis te looj)en, zonder hunne belangen te kunnen bespre ken. Moest er hulp en onderstand gegeven worden, Hand aan Hand was nooit te zoe ken, altijd heeft zij mild bijgesprongen om de werklieden naar den triomf te leiden. Daarom hebben de werklieden Hand aan Hand lief, daarom ook blijven de leden ge trouw rond hunnen tempel geschaard en zullen hem niet laten onteeren door de libe ralen, evenmin als zij het hebben de dom pers laten doen. der liberalen, die gewaar wordende dat hun nen haring niet Draden wil, de slechtheid begaan, te zeggen dat zij door de - heeren zijn gezonden, doelende op de liberale patroons. Zij trachten aldus de werklieden schrik op het lij f te jagen, en hen te doen verstaan, dat ze door de heeren gedwongen zijn. Welnu, wij zeggen, dat daar in 't geheel niets van waar is, en de werklieden daar zich niet mogen laten aan vangen. Immers, de wet verbiedt allen dwang, en dë werklieden beschikken vrij over hun ge wonnen loon. Overigens de dompers hebben zulks onder vonden en wij meenen voor de eer der libe rale partij, die enkel - de vrijheid als doel heeft, dat de liberale heeren de oneer niet zullen willen aangedaan worden, met moeder Justicia te moeten afrekenen. Wij zullen ons in een schrijven tot de hee ren patroons wenden, om de vrijheid hun ner werklieden niet te laten krenken. Dat de werklieden, de Blauwe Coöperatief dan maar gerust naar den duivel laten loo pen, hunne eigene inrichting in eere hou den, want moest het anders, zij zouden het zich later bitter kunnen berouwen. Zorgen wij liever dat wij heel in 't kort de blauwe coöperatief zelf kunnen koopen, die bij gebrek aan klanten onleefbaar zal zijn, om er eene Socialistische van te maken, want, dan alleen zal zij het hare kunnen bij brengen om de opbeuring en de vrijmaking der werkende klas te bewerken. VRIE 1ST JDJ3JST, Wij staan aan den vooravond, dat het Aalsterschc volk zal geroepen worden, om zijn wil te doen kennen, wie zij verkiezen om ten stadhuize hunne belangen te verde digen. De gemeentekiezing is van groot belang. Het heeft vooral voor de werklieden eene groote beteokenis, wie Gij door uwe stem verkiest. Laat ons toe te zeggen, dat vele werklie den de groote beteekenis hunner stemming nog niet begrijpen, dat wellicht gebeurt, omdat deze die slecht stemmen,meestal door listige rijken met een vriendelijk oog, een handdruk, een kleine gunst, enz. zicirialen afleiden van het groot belang dat de kiezing voor de werkende klas heeft. Daarom ver oorloven wij ons aan U, werkbroeders, te vragen, met aandacht het hieronderstaande ter overweging te nemen Er wordt gezegd en ook toegepast, van de kleinste tot de grootste maatschappij, dat het bestuur in handen is van deze die de be langen der maatschappij, dus in 't voordeel van al de leden handelen. Zooals het gebeurt in de maatschappijen, zoo dient het ook te zijn met het stads bestuur. Dat bestuur dient de weerspiege ling te zijn van zijne inwoners, waar het zoo niet is, wordt het belang van deze die hunne vertegenwoordigers niet hebben,opgeofferd tot voordeel van anderen. Ivan er gezegd worden, dat onze stad bestuurd wordt door mannen, in ver houding van de verschillende standen der inwoners GeenszinsDe werkersbevolking verte genwoordigt minstens 2/3 van het getal in woners van Aalst,nochtans zijn het de rijken dus de minderheid, die op het stadhuis den baas spelen. Kunnen door die rijke lieden de belangen der werklieden behartigd worden, zij die er steeds op uit zyn,0111 de werklieden te stroo pen en voor hongerloonen te doen werken Met honderden voorbeelden kunnen wij aantoonen, hoe erg de belangen der werk lieden opgeofferd worden, ten bate der rijke klasse, aie den teugel van 't. stadsbestuur in handen hebben, kan zulk bestuur de werk lieden hun vertrouwen nog-langer genie ten Aan u, fabriekwerkers, te beslissen Buiten de gewone stadszaken hebben de werklieden der fabrieken nog vele andere grieven tegen het huidig gemeentebestuur. Toen in 1907 de werklieden van het fabriek BORKEMAN in strijd waren, was het den Heer Burgemeester die op de muren der stad een affiche heeft doen plakken. Was het in 't belang der werklieaen Integen deel, liet was om de werklieden aan te zet ten, aan 't werk te gaan zonder eene enkele verbetering Dat zelfde hoofd der stad noemde ons, die de stakers steunden, opruiers, omdat wij de strijders ter zijde stonden tot de overwin ning In den zelfden strijd verbood de Heer Burgemeester, dat de stakers omhalingen deden in de stad, om den honger der strij ders en deze hunner vrouwen en kinderen te stillen, deze mochten verhongeren, niet waar M. de Burgemeester Immers, het is genoeg gekend door de werklieden, dat eene werkstaakster, hare bus ontnomen is door de politie-agentenaan 't fabriek Declercq, en voor die erge mis daad, is deze vrouw gestraft door de recht bank Toen de werklieden der Filature in strijd waren, scholden liberale en katholieke bla den op de werkstakers, do - Denderbode dreef het zoo ver, onze meisjes en vrouwen, mademoisellen en damen te noemen, aldus spotte dit blad met de staaksters. En de strijd der wevers van den Heer Marchant, was het ons hoofd niet der stad, die de politie-agenten de strenge orders deed uitvoeren, dat aan ieder staker belette om trent 't fabriek te komen. Ook stonden de onderkruipers onder zijne hooge bescher ming, waardoor menige stakers onschuldig voor de rechtbank zijn gesleurd en met ge vangzitting zijn gestraft Moeten wij zeggen, wat er gebeurde tij dens den langen strijd, die de Viscosebewer- kers hebben gevoerd, om hun gezondheid te vrijwaren en een beetje meer loon te be komen Dan hebben wij meer dan ooit gezien, hoe dienstwillig bet stadsbestuur zich voor rijke vreemdelingen aanstelde, om de werklieden hunne stadsgenooten den strijd moeiëlijk te maken. In de vijf laatste jaren hadden de Aalster- sche fabriekwerkers erg te kampen, 'tzij 0111 te beletten dat de werkvoorwaarden ver slechten, ofwel om een beetje loonopslag te bekomen. In dit tijdperk was het staking in do Filature, bij de wevers Marchant, bij de lacetbewerkers (sters) Torlcy, in het groot garenfabriek, de Viscose enzf Te midden dezer langdurige strijden, met bange dagen van kommer en gebrek, toon wierden de stakers nog bestookt, door de bladen van katholieken en liberalen en in den rug aangevallen, die trachten verdeeldheid en moedeloosheid in de rangen der strijders te zaaien. Integendeel predikten de socialisten de eendracht en standvastigheid bij de werk lieden, in de strijden voor een korst brood meer. De socialisten die nu als de vijanden der werklieden worden afgeschilderd, gingen bedelen, van stad tot stad aankloppen bij hunne vrienden om de Aalstersche werklie den in hunnen strijd te steunen, dank hier aan zijn in Hand aan Hand 90 duizend franken onderstand aan de stakers kunnen uitbetaald worden. De socialisten hielpen de stakers in andere steden aan 't werk,ja zelfs in de par tij-inrichtingen in 't Walenland. Het waren terug die booze socialisten, die van andere steden, hier de kinderen onzer Aalstersche werklieden zijn komen halen, om te beletten dat die onschuldige kleinen honger zouden lijden, omdat hunne ouders streden tot verdediging van hun loon. En weer waren het die socialisten, die onze reizende stakers met liefde ontvingen, voedsel, slaping, ja ook kleederen verscliaf- ten. Kunnen wij al de daden van genegenheid, hulp en troost aanhalen, wat door de socia listen voor de Aalstersche werkende klas gedaan is, neen niet waar, vrienden Die liefde, genegenheid, opoffering en vriendschap, bewerkt door de socialisten tusschen de werklieden, kunnen zulke daden door U, Aalstersche bevolking, ooit verge ten worden Bij de overweging van dat alles, neen, dat vergeten zou een bewijs zijn, dat de Aalstersche werkersbevolking ondankbaren zijn, dat zult Gij nietdat kunt Gij niet Hier hooger spraken wij U reeds, wat de liberalen en katholieken gedaan hebben, plaatsgebrek belet ons hierover vercier uit te wijden. Overigens door de werklieden zijn hunne daden goed gekend. En de christene democraten dan Zeker, hebben zij niet gehandeld, zooals de katho lieken en liheralen met op de werklieden te schelden, doch veroorlooven wij ons aan deze partij te vragen, wat is er door U ge daan om de strijders te helpen Hoe groot was het getal stakers door uwe partij gesteund een zeer klein en onbedui dend GETAL, daarentegen bij de socialisten waren er soms tot 600 stakers. Zeg ons eens, democraten, hoe groot was de som door uwe partij samen gebracht, om de strijders te steunen Eveneens eon klein sommeken, terwijl de socialisten 90.000 franken aan de Aalstersclie werksta kers uitkeerden Wellicht zal er gezegd worden, de Demo craten is eene arme partij. En de Socialisti sche partij dan, is deze geene partij van arme menschen Ofschoon de democraten zich altoos aan stellen voor arme jongens, is het gekend dat er in hunne rangen nog al welstellende lieden zijn. Overigens, hunne kandidaten die met 10 mannen, 29 stemmen bezitten, is toch wel een klaar bewijs, dat het zulk® arme jongens niet zijn, integendeel Hebben wij liet- recht dan niet tot do democraten te zeggen dat zij slechts wer kersvrienden zijn tot aan hunnen zak Want moesten ZIJ. die rijke welstellende demo craten zooveel gedaan hebben, voor hunne eigene stadsgenooten, toen zij in strijd wa ren, dan de arme socialisten van andere steden voor de Aalstersche fabriekwerkers, er zou voorzeker meer geld ontvangen zijn voor de stakers en de democraten hadden bij machte geweest, meer stakers te steu nen, dan het nu gebeurde, welke nu ver plicht zijn geweest zich naar Hand aan Hand te wenden, waar eenieder hulp en steun gevonden heeft. Gij vooral die in de menige staking be trokken waart,'t zij uwe vrouw en kinderen, uwe ouders, broeders en zusters. Wij vragen U in gemoede, na zulke daden van toewij ding voor onze klasse, de werklieden ge toond te hebben,wat er door de werklieden partij voor U gedaan is, en daar tegen de handelwijze der andere partijën stelt, heb ben wij het recht dan niet U te vragen dat alles te overwegen Eene aandachtige overlezing van dit mani fest, zal Uw werkershart doen kloppen, Uw geweten doen zeggen, mijn plicht ais werk man is deze in den strijd te steunen, die door hunne daden bewijs gegeven hebben, het vertrouwen der werklieden waardig te zijn Vrienden, dat kunt Gij eens te meer toonen door Zondag te stemmen voor de kandidaten der Werklieden-partij, kandida ten die even als gij werklieden zijn, maar geene rijke lieden zooals de kandidaten die prijken op de andere lijsten. Ook nog een woord aan U liberale, katho lieke en christene democratische werklie den. Alles^ at wij hierboven aanhalen zult Go met ons bekennen dat het zóó gebeurde in de menigvuldige strijden der fabriekwer kers A. u. b. Zijt openhartig. Zijt niet bezield met vooringenomenheid Gaat in uw bin nenste en met ons zult Gij moeten'bekennen dat dit alles maar al te waar is. Vergeet ook niet, dat al de strijden der werklieden door de Socialisten gesteund, waardoor opslag van loon is bekomen, ook ten goede gekomen zijn van al de werklieden die in de fabrieken werken, waar alle ver zet der werklieden onderdrukt wordt, door dwang, broodroof, enz.,dank aan gemis van vertrouwen in de macht van U zelve. Denkt hieraan, Werkbroeders, helpt ons in den strijd vooreen beter en mensclielij- ker leven voor de zqo nuttige werkende klas waartoe gij behoort. Dat de werkersbevolking van Aalst, Zon dag tooneof zij bereid is slaafsch en ver beest te blijven ofwel een vrij welstellend volk te zijn Wie zijne ketens wil verbrijzelen, waar mede hij gebonden ligtWie zich als mensch tot mensch wilt verheffenstemt voor de Werkers-kandidaten onder Nummer *2. Men weet dat onzeduitsche partijgenooten een krachtigen en energieken strijd hebben gevoerd tegen den oorlog die onlangs dreig de uit te breken tusschen Duitschland en Frankrijk, oorlog, die natuurlijk zijn ont staan zou te wijten hebben aan het drijven van eenige geldmannen, die langs dien weg hoopten hunne reuzenkapitalen met nog eenige honderden millioenen te vergrooten. Overal, waar meetings tegen den oorlog werden belegd, kwam de massa niet bij dui zenden, maar bij honderdduizenden ojd, om protest aan tc teekenen tegen de menschen- moorderij, die men voornemens was te plegen, alleen om de belangen van don geld zak te bevorderen. En gerust mag men zeggen dat het dank aan de krachtdadige werking der duitsche socialisten is dat het gevaar van oorlog tus schen beide mogendheden voor het oogen- blik van de baan is geruimd. Maar daarmede zijn de kapitalisten niet tevreden. Zij voelen zich al te gevoelig ge troffen in hun geldelijke belangen en zij denken op middelen om een einde te stellen aan die beweging tegen den oorlog. Eenig®

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2