nummer 2 AmSiachlslicdcn. Tit Ninove. HlSf. GHEY5 ALFOXS, EEN LAATSTE WOÖHD AAN DE Strijden der Metsers en Schrijnwerkers GEEN MINIMUMLOON te Socialistischs Kandidaten Op 22 October Nummer '2 kiezêbsT" Allen gestemd voor de socia listische kandidaten onder xsr_ s- Eerlijkheid voor alles. Iets om te lachen. liEHItÏÏIï™ Exemplaren voor den kiesstrijd. vertegenwoordigers der kapitalisten klasse, gaan bij den duitschen Rijksdag een ont werp neerleggen, en trachten te doen slem- men, waarin gevraagd wordt paal en perk testellen aan de agitatie der vrienden van den vrede dat is voornamelijk tegen de j socialisten tegen den oorlog. De kapitalistenpers drukt den wenscli uit, dat de Rijksdag dit wetsontwerp zoo spoe dig mogeiijk in behandeling zou nemen, en de duitsche regeering zal zich natuurlijk spoeden om aan don wenscli dier belang- hebbenden te voldoen. Wanneer een wetsontwerp wordt neerge legd, ten voordeele der arbeiders, wordt dit gewoonlijk op de lange baan geschoven, en men mag al heel tevreden zijn, als zoo'n wetsontwerp binnen een paar jaar ter tafel wordt gebracht. Natuurlijk bet geldt arbei ders-belangen en om hen, die door hunnen arbeid bet land verrijken, wordt al heel wei nig omgezien. Maar niet zoo gauw verheffen de kapitalis ten hun stem, als zij denken dat hunne be langen gaan geschaad worden, of met beide ooren wordt er naar geluisterd en dan kun nen er niet spoedig genoeg doeltreffende maatregelen genomen worden. En nu zal men beproeven een wetje, een heel klein maar, te doen stemmen, dat de apostelen van de vrede maar vooral de socialisten het zwijgen zal opleggen, als zij wat te luid protesteeren tegen de knoeie rijen der kapitalisten, waaruit noodzakelij ker wijze een oorlog moet voortvloeien, waarbij honderd duizend of nog meer nuttige menschcnlevens vernietigd worden, en aldus eene massa-moord willen beletten. Men spreekt er noch min noch meer van, dan om de ophitsers en - opgehitsten zoo dezen laatsten, bijgeval er een oorlog mocht uitbreken, geweigerd zouden hebben zich als vee ter slachtbank te laten leiden tot erge straffen te veroord eel en. Maar onze duitsche partijgenooten zijn niet van die stof gemaakt waaruit mannen voortkomen; die zich maar zoo gewillig het zwijgen laten opleggen. De duitsche partij is sterk, op ditoogen blik de sterkste van Duitschland, en /ij zal wel weten te beletten dat de kapitalisten- groep haar ontwerp doordrijft, haarmisda- digersplan wordt goedgekeurd. In ieder geval, als dat wetsontwerp in den duitschen Rijksdag ter sprake komt zal het er warm worde'n. P. J. D. Veel GOEDKOOPER en daarbij veel BETER zijn de NAAIMACHIENEN van het huis Mécanicien, 77, Kattestraat, Aalst. De rede is gansch eenvoudig, wij werken met tigenperscnnttl en hebben nog kosten aan admi nistrateurs, directeurs, controleurs, voyageurs, placeurs noch gérants, en houden ons met eene ordentelijke winst tevreden. BEGREPEN geachte Medeburgers. Gemak van betalen. Reparatie van alle stelsels. Altijd occasiemachienen te koop. Geringe prijs. Wij inecnen uwe aandacht te moeten ves tigen op liet belang dat de Gemeentekiezin- gen heboen, op uw loon. Op uw loon zult Ge vragen Welnu ja, vriend lezer, op uw loon Ge zult toch wel willen begrijpen, dat wanneer er mannen in den gemeenteraad zetelen, die goede daglooncn voor de werk lieden-ambachtsmannen genegen zijn,goede minimumloonen voorstellen, deze zullen aangenomen worden, in de lasten-cohieren der uit te voeren stadswerken. Wanneer de stadhuisbazen goede dege lijke minimumloonen voorschrijven, dan hebben de ambachtsmannen er aan gebe zigd eerst en vooral een goed loon, maar zulks brengt ook bet zijne bij, 0111 de bijzon deren van de stad, dus de rijke menschen ook een goed loon aan hunne werken te doen betalen. Maar gezien onzen gemeenteraad samen gesteld is voor het meorendeel uit rijke menschen, die (natuurlijk uit belang van hun eigen zak) voor ge ene. hooge daglooncn zijn, en daar ook werkmenschen als afge vaardigden zetelen, die afhangen van die rijke menschen, dus den mond niet durven of mogen openen ten voordeele van hunne werkbrocders, zoo spreekt bet van zelf, dat onzen gemeenteraad de verpersoonlijking is, der hongerloonen, en er dus geen goed minimumloon wordt voorgeschreven, aan hunne uittevoeren werken. Hadden wij dus een gemeentebestuur, goede dagloon en genegen, het loon moet on vermijdelijk stijgen, zonder veel moeite. Nu is het 7.00, dat wanneer er nog een minimumloon wordt vastgesteld, het niet moet betaald worden.Bewijs: de werklieden van den Reinigheidsdionst, die volgens 't lastencohier 25 centiemen per uur moeten winnen, en wekelijks met een loon van 11 en 12 franken huiswaarts mogen trekken. En nogthans boe zoet komt een beetje verhooging van loon in 't gezin binnen Herinneren wij ons de die na maanden en maanden 0111 wat opslag hebben gebedeld, eindelijk nog gedwongen waren in strijd te moeten gaan, strijden die weken, ja maanden hebben geduurd. Wat heeft het Schepen-college, wat heb ben de gemeenteraadsleden, wat hebben de rijke menschen gedaan om die strijden te doen winnen Niets, niet waar De plicht van den gemeenteraad was, de gevraagde loonsverhooging (die in niets was overdreven) eerst en vooral toe te staan, hem aan te nemen voor hunne wer ken de rijke menschen die nu de stemmen komen bedelen der ambachtslieden en werk lieden, konden heel gemakkelijk de loons verhooging toestaan, liet. was maar eenige franken meer voor hunnen bouw. De politieke partijen zelf hadden dezen gewild, den opslag w as er, omdat die par tijen ook werken uit te voeren hadden, en dus een schoon voorbeeld konden geven. zeggen katholieken, liberalen, christe- ne democraten, die allen zoo gaarne bollen, voor het, loon van den werkman te zijn, want geen van die drie. partijen heeft het mini mumloon aangenomen en betaald, dat door de metsers en de schrijnwerkers was ge vraagd geworden. Er is maar eene partij geweest, en bet, was de partij der werkmenschen, de socialisti sche, die voldoening heeft gegeven aan die koene strijders van metsers en schrijnwer kers, die het gevraagde minimumloon heeft geschreven in de lastencohieren van hare werken, en die ze ook heeft doen uitbetalen. Wilt ge 't bewijs Vraagt dan aan al de metsers en schrijn werkers, plafonneurs, dienders en grond werkers. die aan onze huizen op de Lede- baan hebben gewerkt, of ze de. loonen niet zijn betaald Grond werkers 40 centiemen per uur. Metsers 40 Knapen 30 Schrijnwerkers: 40 Plafonneurs 40 Knapen 30 In geval er leerlingen aan onze werken gebezigd wierden, moesten deze 5 centiemen per uur aan onze werken meer winnen, dan liun gewoon dagloon was. Waar zijn de katholieke werken die uit gevoerd zijn, met bepaling van die loonen Voor de Christene vakbonden zijn er een aantal bureelen gebouwd in de Zon nestraat en van zulk minimumloon niet de minste spraak, evenals aan de nieuwe school diode dompers aan 't bouwen zijn, in de Meule- schettestraat. De liberalen komen daar juist hunne blauwe coöperatief te voleindigen, en de ambachtslieden die aan die coöperatief heb ben gewerkt, hebben daar een veel minder loon gewonnen, dan wanneer zij aan onzen bouw werkten. De Christene democraten hebben hun lo kaal in de Lange Zoutstraat gebouwd en er is geen enkelen ambachtsman, die daar een centiem meer heeft gewonnen dan aan ge lijk welke andere werken. Een goed minimumloon wat scheelt hun dit? Hadden zij voor goede loonen voor den werkman geweest, zij hadden het minimum loon dat de socialisten aan hunne werken betalen ook aan de hunne betaald, maar neen zij hebben gehandeld evenals de katho lieken en de liberalen, evenals dc rijke menschen. En de Christene democraten begrijpen heel goed, boe zij hiermede misdaan heb- ben tegenover de ambachtslieden in't alge- ineen, want onzen vriend Nichels die het i hun in 't aangezicht heeft geslingerd, wordt i nu door hun bedreigd meteen proces, aldus de ambachtslieden trachten te doen geloo- j ven dat zij wel voor goede loonen zijn. Om daarvan bewijs tc geven zouden zij de loonen betaald aan de ambachtslieden, die aan hun lokaal hebben gearbeid, moeten af kondigen, maar dat zuilen ze niet omdat ze alsdan aan het volk zouden bewijzen, dat ze enkel de minimumloonen hebben betaald die al de rijke menschen betalen, en niet het minimumloon dat door de metsei s en schrijnwerkers in hunnen strijd is ge vraagd geworden. Wanneer dus de loonen niet worden uit betaald, die door de metsers en schrijnwer kers zijn gevraagd geworden, dan is zulks dc schuld aan katholieken, liberalen en christene democraten,die de socialisten niet hebben gevolgd, wanneer zij die gevraagde minimumloonen in hunne lastencohieren schreven. Welken ambachtsman zal in dit geval nog willen stemmen voor de katholieken, voor de liberalen of voor de christene democra ten, gezien geen enkele van die drie partijen iels beeft gedaan, om hunne loonen te doen verhoogen Eiken ambachtsman die zulks zou doen, zou zeggen ik ben tevreden met mijn loon. onzen strijd om meer loon was niet gewettigd En wie is het die zoo durft spreken Nie mand, want allen hebben wc te kort, allen winnen we tc weinig, allen strijden wij om meer loon. Zondag zullen do ambachtsmannen, dan ook als een man stemmen voor de lijst der Werklieden, onder N" 2, de voorstaanders van goede minimum loonen. Steramen onder N 2. is dan ook stem men voor een goed dagloon. N. B. Wanneer ge ook weet, vriend ambachtsman,dat er in Brussel, Schaarbeek, Molenbeek en in al de andere gemeenten en faubourgs van Brussel goede dagloonen worden gewonnen doorde ambachtsmannen, dan zul' ge ook wel weten, dat die hooge dagloonen er enkel bekomen zijn, dank aan de socialistischegemeenteraadsledcn, die er onophoudend hebben voor gestreden. Helpt dan ook de socialisten hier te Aalst in den gemeenteraad kiezen, en ge zult ver dedigers hebben gekozen van goede, dagloo nen, die onafhankelijk uwe belangen zullen mogen behartigen. Al wie wat vooruitziende is, zal Zondag zijn dop willen geven onder N 2 Niet panacheeren maar doppen voor gansch de lijst is de boodschap. 1 zult ge nogmaals geroepen worden, om voor twee bijgevoegde Gemeenteraadsleden te kiezen. De socialisten stellen voor die kiezing voor GUNS Camiel, SCHUTYZER Henri. Ook voor die kiezing hebben de socialisten N°2, en wij durven hopen, dat Ge ook als dan uwe stem zult uitbrengen op de socia listische kandidaten. moet. zegevierend uit de stembus komen in uw eigen belang en in dit der werkende klas in 't algemeen. TER STEMBUS. Op, mannen, met geestdrift ter stembus, de laatste uren die ons nog overblijven op de nuttigste wijze besteed. Gaat ter stembus, en vergeet niet wan neer gij nog een twijfelende vriend, kennis of gebuur hebt, hem te gaan vinden, 0111 hem het woord op 't hart te drukken, dat hij een werkman is en niet stemmen mag voor lieden, die zeggen, de werkman is maar het vierde deel waard van een rijke. Zegt tot deze twijfelende vriend, dat hij zijne stem moet uitbrengen, voor de kandi daten die aan de rijken zooals aan de werk- j lieden eene stem willen geven, en iederen belg gelijk willen aan de STEMBUS zooals voor de WET. Dat de leus weze, dat ieder zijn plicht be- grijpe en stemme van boven aan de lijst DE UITSLAG DER KIEZING zal heden avond, in het lokaal De Redding, bij de aankomst der bureelen bekend ge maakt worden. Partijgenooten, lieden avond allen naar het lokaal De Redding. BOUW- EN FABRIEKWERKERS. Heden Zondag zal U door de boden de nieuwe boekjes van den Centralen Bond be steld worden. Gezien er enkele loden zijn, die een of twee achterstellen hebben, ware bet wensclielijk dat de leden zulks inkorten, dat. om alle vergissingen te voorkomen. VERGADERINGEN. Woensdag om 7 uren, zitting van het be stuur der bouwwerkers. TWIJNDERS. Om 8 uren, bestuurzit- ting. Bestuurleden weest allen op post. TOON EELN1 EU VV S Onze vertooning van verleden Zondag had eene bomvolle zaal volk gelokt, die, na afloop van het feest, in dc grootste tevredenheid over den genoten avondstond huiswaarts keerde. Beide stukken zijn wonderwel van sta pel geloopen en allen,spelers en speelsters, d den hun best en lokten dusdoende de Wc 1 verdiende toejuichingen van het talrijk publiek uit Bravo De Kollebloem gaat zoo voort Gij hebt de verleden zomermaanden niet gerust, gij zult er ge durende uw begonnen tooneeljaar de vruchten van plukken. De volgende vertooning grijpt plaats op ia November aai staande. BAL. Htden Zondag, ter gelegenheid van Eychem-Kermis, in het lokaal De Red ding- HEDEN ZONDAG AVOND zullen in het lokaal Hand aan Hand, tele grammen van verschillende steden des lands aankomen, met de uitslagen der kiezingen. Partiigenooten, komt allen naar het lokaal Hand aan Hand. In een verspreid manifest, komt eere tweespraak voor, dat M. Coen geweigerd had voor M. De Beul huizen te bou .ven, omdat de laatste z .u gevraagd hebben, den ouden tarief of 2 a 3 centiemen per uur min loon aan de gasten te betalen. M. Coen heeft ons hierover gezegd, dat dit onnauwkeurig is, dat hij enkel gewei gerd heeft naar dit bouwwerk in de Dom pel, traat mede te dingen, en M. De Beul aan hem niet gesproken heeft over vermin dering der loonen. Nu vragen wij aan M. De Beul zoo eerlijk te zijn als wij, en de loonen te wil len afkondigen die de metsers, knapen, schrijnwerkers en andere stielmannen.aan zijne ftuizen gebezigd, hebben gewonnen Als die menschen voor Hand aan Hand werkten, wonnen de stielmannen, metsers, schrijn werkers,grond werkers, plafonneurs, enz 40 centiemen en de metsersknapen 3o centiemen per uur. Dezelfde vraag doen we aan de christe ne volkspartij, die hun lokaal hebben doen bouwen in de Lange Zoutstraat. DE KIEZERSLIJSTEN. Op de dagen der kiezing zooals nu, hoort men van vele weiklieden dat zij op de kiezerslijsten niet staan, ofwel het getal stemmen niet bekomen waarop zij denken recht te hebben. De groote schuldigen zijn die werklie den zelf, dat zij naar de kiezerslijsten komen zien in Hand aan Hand, er zijn nog enkele dagen over voor te reklamee- ren. Komt zien. IN HET FABRIEK MARCHANT te Dendermonde, waarover wij reeds her haalde malen schreven, hoe zeer d« wevers te klagen hebben, is er tot heden nog de minste verbetering gekomen. Wanneer men de klachten der werklie den hoort en de kleine loonen waarvoor de wevers moeten werken, dan reizen uwe haren te berge Vroeger jaren zouden de wevers voor zeker het tiende deel van de grieven niet verduurd hebben, die zij nu moeten onder gaan. Wat is hiervan de oorzaak Wij laten aan de verstandige en voor uitziende wevers en werklieden dat te onderzoeken Intusschen raden wij de werklieden aan, voor de noodige veranderingen te blijven aandringen en vooral op eene volledige eensgezindheid onder de werklieden, dat het voornaamste middel is, om de ge vraagde verbeteringen te bekomen. Huwelijksliefde. Op zekeren dag viel de vrouw van eenen boer gevaarlijk ziek, teiwijl zijne koe de bres- toplage kreeg. De koe stierf en de vrouw ge- Das. Och zei de boer, had or.s Heere toch mijn wiif gehaalden mij mijn koe gelalen 'k heb al keure gehad van zes vrouwea binst dat mijn wijf ziek lag, en er is nog niemand die mij eene nieuwe koe heeft willen geven. Fijn geknipt Eene dame bezocht onlangs hare modiste 0111 een onderzoek to doen naar de meid al daar, welke haar dienst was komen j»rescn- teeren. Zij is neten fatsoenlijk, antwoordde de modiste, in dat opzicht heb ik niet over baar te klagen gehad. Maar is /.ij ook eerlijk Dat kan ik u niet zeker zeggen, ma dame, gaf de modisie to: antwoord ik heb laatst haar met een gek wit teerde rekening tot 11 gezonden, maar tot nu toe. heb ik geen geld gezien. Sterke, kloeke en warme Calegons aan 1,75 fr. a 2,00 fr. Groote onverslijtbare Handdoeken aan o,35, 0,45 en 0,55 fr. Manshemden in alle grootten en in alle prijzen. Dit alles te verkrijgen in Hand aan Hand en de wijkwinkels. Overdracht. 15499. J. Vcrbrnggen 25. Matthys 20. Spaons 25. Van den Brempt 20. Rimbaui 15. Van de Volde 15. Dierickx 25. Rondgeliaald op de vergadering van den wijkelub: Wie zaait die maait, Korrebroek 207. L. Spitaels 50. Wijkolub Nestor Schalt in tot voorbeeld 2000, De vijanden van het bi ad Vooruit gezongen door .1. Podevvn bij E. ('ornand 122. Gezongen door Viersc bij F. Michiels 100. De wijkolub De Paepe, Groote Bolle- weg 1000. Gezongen door I ley ma as en rond geliaald door N. Janssen,s bij J. De Witte, Hertstraat 05. Bedienden Hand aan Hand 130. II. F. 25. Gezongen door E. Sehockaert bij de weduwe van Oost 71. Gezongen ten strijd door B. Oosierlinck 72. II. Meert 25. A. Camu 15. D. B. 25. E. Van Cutsem 75. Lepagie F. 25. A. Snel 25. J. foppens lo. E. Romers 10. Lebon J. 10. a J. Pauw els 10. F. R. 13. Gezongen Ons hart verkrijgt gij nooit, door F. Ilymans bij Jozef j do kenne 250. Brussel Hauman Pieler 10Gezongen l door fornand Alfons bij Josef Petit 213 f Door denzelfden bij de wed. Van der Eist 118; Door Heyvaert Frans in 'I, nieuw lokaal, Leèebaan 140. - Ik ben te oud - gezongen door De Wolf, bij Hector Luycx 100.Nog een f. lied bij denzclfden 75. I Een machinist en een staker van Brussel- li Noord, betrachten den val van '1 katholiek I gouvernement ter verkrijging vanZ. A. S. en Verplichtend Onderwijs 50. Eeman 50. I). P». 25. R. Meert 25. Bedien den Hand aan Hand 130. E. A an Cutsem 70. Samen 21000 exemplaren.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3