voor s mimmoemeentrraasoleden II Ue Jaar. Nr 45. Prijs per nummer 5 centiemen. 22 October 1911 Weekblad voor het Arrondissement Aalst, STAD AALST. De uitslagen der GemeentekieziiH gen het gansche land door, Model van Stembrief voor de bijgevoegde Gemeenteraadsleden (Werklieden). den 22 October 1911. Kiezerslijsten. Twee verwoeste levens Bericht aan de Bedienden en Agenten van La Prévoyance Sociale. Recht en Vrijheid ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over wei. stakingen en grieven moeten door de Vakvereeniginge gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden rr. o 6 6 1.21 Een jaar e o Buiten Belgis Een jaar 5>oc, Men abonneert zich op alle postbureelen. GUNS SCHUTYZER Vrienden, nog 8 dagen blijven ons over om de kiezerslijsten te raadplegen. KOMT ZIEN of gij op den lijst staat en of gij geen recht hebt op meer stem men, dan op de lijsten vermeld staat. NIET VEFtGETEN want het is de laatste week die ons overblijft. Komt zien 1 Komt zien l De klerikale partij heeft verleden Zondag eene gevoelige nederlaag ondergaan het gansche land door. Onze lezers weten, dat den inzet der Gemeentekiezingen was Voor Zuiver Al- femeen Stemrecht en tegen de kloosterwet chollaert. Onze lezers weten ook, dat er kartel is ge maakt geworden in de meeste groote steden en kleinere plaatsen van 'tland tusschen de oppositiepartijen, om de katholieken te doen gevoelen, dat de Evenredige Vertegenwoor diging, die reeds zoolang ten voordeele der dompers heeft gewerkt, ook kan verijdeld worden en de klerik&len uit de gemeente raden der groote steden houden. Daar waar er kartel is gesloten geworden, is den uitslag bewonderenswaardig voor de EENE SCHETS door ELI ZE BAART. Such mercy as you gave, I give to you. Quida, le Vervolg. Aan de speeltafel had hij liefdesavonturen gezocht en, omdat het zoo behoorde, een deel van zijn vermogen verloren. Toch, als men meende in een van zijn daden oprech ten, wilden hartstocht te vinden, zou men zich vergissen hij was een man van zijn tijd en omgeving niets meer. Zoo was hij ook eens verliefd gewor den op een dorpskind voor wier trotsch, fier karakter men hem gewaarschuwd had, maar wier schoonheid de zegepraal behaalde. Hij had haar naar zijn buitenverblijf medege voerd, zich een tijdlang met haar landelijke naïveteit vermaakt en haar toen meê naar Parijs genomen, daar moest ze hem natuurlijk vervelen. Toen had hij haar daar met eenig geld aan haar noodlot overgelaten juist zooals de vrienden in dergelijke gevallen gedaan hadden. Spoedig vergat hij de dwaze historie, die hij een galant avontuur noemde anti-klerikalen en het is dan ook onder het gejoel en gejubel van het volk, dat de ver tegenwoordigers der wret van de vier eerloos heden, met klank uit de gemeenteraden der groote steden zijn gedreven. De macht der oppositiepartijen is verleden Zondag door de gemeentokiezers en ondanks het schandalig meervoudig kiesrecht aan het land getoond geworden. De uitslagen van verleden Zondag zijn schitterende pleidooien, ten voordeele van 't Zuiver Algemeen Stemrecht en eerlijke toepassing van de Evenredige Vertegen woordiging, maar dio uitslagen hebben ook het doodvonnis uitgesproken van liet hate lijke schoolwetsontwerp Schollaert, waar mede de katholieke partij opnieuw dreigde voor den dag te komen. De ontzaggelijke betooging van 15 Oogst te Brussel, was de voorbode der nederlaag der dompers in de er op volgende gemeente verkiezing en den dag van 15 October, is den dag der beteekenis van 't doodvonnis van ons klerikaal gouvernement in de aan staande Kamerkiezing van Mei 1912. Maar zal men wel zoolang wachten om het land te raadplegen Zal ons katholiek gouvernement wel wachten om het land te raadplegen tot in Mei 1912 Zal ons katholiek Ministerie geene waar digheid genoeg bezitten om gezamentlijk zijn ontslag in te dienen en de kamerontbin ding te eischen, ten einde het gansche land, (met de vermeerdering der nieuwe kamer zetels volgens de laatste volksoptelling) te raadplegen Wij hebben niet veel op de eerlijkheid der klerikale partij te rekenen, maar van nu af en waarom de dames hem als een hommo du monde» prezen, toen hij kort daarop in zeer bijzondere gunst van de bekoorlijke prinses van den bloede kwam. Van dien tijd was zijn naam gevestigd en werd hij de meest gewenschte partij voor de adellijke jonge dames. Toch kwam er een tijd, waarin dat nietige leven hem begon te vervelen en in oen ge voel van afkeer en overvoldaanheid lag de eerste oorzaak van 't ontwaken zijner betere natuur. Het was een oogenblik van ernst, toen hij het schoone hoofd van de jonge markiezin de la Mare op zijn borst voelde rusten en in de donkere, zielvolle oogen het antwoord las op eene vraag die hij niet had durven uitspreken. Hij gevoelde dat woor den den tooverketcn zouden verbroken, die beiden gekluisterd hield. Vaster drukte hij het schoone hoofd tegen zijne borst, vaster sloeg zij den blanken arm om zijn hals, vas ter en zachter drukten zijne lippen op do hare en in haar oog blonk do reine liefde hem tegen,die het geluk van zijn loven was. Hoog in de lucht vonkelden honderdo sterren en hoog in de hoornen zongen do nachtegalen hun lied,terwijl twee gelukkige menschenkinderen een belofte van eeuwige trouw en eeuwige liefde aflegden. En ze geloofden, wat ze beloofden, al is het reeds aangekondigd, door de hoofden der socialisten en liberalen, dat van bij hunne intrede in de Kamer, hun eerste kreet zul wezen Ontslag Ontbinding Zal de klerikale partij hooren langs dien kant? Wij weten het niet. Zij is gewoon aan de rechtmatige eischen van het volk geen gehoor te geven, maar dan is er toch nog te rekenen opdeeerlijkheid van Koning Albert, die nu ook de overtuiging zal hebben opge daan, dat de klerikale partij aan't bewind is, ondanks het land er met meer van wil. Wij hebben nu nog moeten spelen, met een valsch spel, want vier stemmen aan den rijken en één stemmoken aan den arme werk man, is toch moer dan schandalig. Welnu, ondanks dit valsch spel in 't voordeel der klerikalen, zijn zij verloren en hebben wij gewonnen Al hunne beste, bekwaamste en aanzien lijkste mannen zijn aan de deur gewalst ge worden, en Schollaert zelf, het vorige hoofd van 'tministerie, den uitvinder der hatelijke schoolwet ligt in 't zand, en lijdt eene neder laag van meer dan 1200 stemmen te Leuven Bijna overal zien wede katholieke Kamer leden en Senateurs uit de gemeenteraden gedreven worden, dus eene welverdiende les, want die mannen wilden wel dat de katholieke minderheid in de groote steden hunne vertegenwoordiging hadden in do gemeenteraden maar speelden slokop, in de kleinere steden en gemeenten van 't land. Het land heeft dus verleden Zondag uit spraak gedaan, en het doodvonnis der dom pers uitgesproken. De klerikale partij hoeft nu eene andere maal gezien, dat zij de minderheid is in wisten ze ook dai duizenden voor hen,elkan der dien eed hadden gezworen en dat dui zenden hem hadden geschonden. Na de schitterende huwelijksfeesten had den de jonge echtelieden zicli op 't buiten- I verblijf teruggetrokken, want de nieuwe gravin stond door opvoeding en karakter ver boven den geest van haar tijd en hield niet van de domme, ziellooze kringen,waar in zo gelukkig slechts een korten tijd had geleefd en voor haar hart en verstand geen voldoening kon vinden. Met haar was er vroolijkheid in't groote gebouw gekomen en zang en lach en bloc- men, overal. En in de eenzaamheid van het buitenleven was haar liefde voor armen en lijdenden en haar medogcvoel met ongeluk- I kigen en schuldigen weergekeerd, die ze j bijna in 't rumoer van de wereld verloren j had. Toch was haar grootste liefde, haar j j grootste zorg voor hem. Voor htm waren al i hare gedachten, zij danste, zongen speelde j voor hem alléén en vlocht bloemen en kran- sen en kroonde haar God. -> Ook voor hem was or een nieuw leven op gegaan. Hij lachte en juichte met hetzorge- looze, lieve kind dat hem toebehoorde en j miste de wereld niet, die leeg was zonder I haar.Hij droomde van een toekomst vol licht 't land, en dus onwettig het bestuur in han den houdt. Roepen wij dus aanhoudend, eischen wij met meer kracht dan ooit Ontslag van het katholiek ministerie Ontbinding der Kamers Volksraadpleging zonder uit stel, om weldra eene Kamer van Volks vertegenwoordigers te hebben, die ons voor gemeente en provintie het Zuiver Algemeen Stemrecht met volledige Evenredige Verte genwoordiging zal toekennen. Met de maand Oktober herbeginnen het gansche land door de lessen en voordrach ten die ingericht worden door talrijke in stellingen die streven naar de openbaring van het onderwijs. Het zijn de socialistische scholen, de volks-hoogescholen, de avondscholen, taal lessen, lessen over boekhouding, handels- rekenkunde, en andere nog die passen aan menigvuldige behoefton. De ontvoogding der arbeiders slechts het werk kunnende zijn van verstandige werk lieden, betaamt het dat al diegenen die dank aan de partij-instellingen, zich van patroons- dwang hebben kunnen ontmaken, er zich waardig toe toonen met zich de moeite te getroosten hunne kennissen uit te breiden en aldus alle dagen betere soldaten van de Werkliedenpartij to worden. Aldus zullen ze. dienst bewijzen aan hunne klasse en terzeifdertijd persoonlijke on in nige voldoening gevoelen die voor hen eene bron van genot zal zijn dewelke zo iederen dag meer zullen schatten. Studeeren, hetzij al luisterende, hetzij al lezende, moet eene behoefte worden vooral onze strijders er is geene aantrekkelijker verpoozing er is ook geene die hegeerlij ker wordt. 't Is vooral om te loeren studeeren dat men naar de school gaatals men de school verlaten heeft, leen men om 10 weten de gelegenheden om zich te onderwijzen zijn alle dagen talrijker aan ieder er gebruik van te maken. Er zijn in La Prévoyanco Sociale 800 be dienden en agenten, 't land door verspreid dat klein leger moet een keur worden ieder moet, door persoonlijke fierheid, door verkleefdheid aan het algemeen werk, de noodige pogingen aanwenden en gebruik maken der lessen en voordrachten die gege ven worden in de streek die ze bewonen. De Beheerraad is overtuigd dat deze op roep zal aanhoord worden. ARBEID EN" VOLHARDING, zoo moet onze leus zijn. Voor - LA PRÉVOYANTE SOCTALE - Het Uitvoerend Komitcit Jules Mansart, Jules Bourquin. en leven en vergat te midden van zijn geluk hot verleden met al zijn fouten, misslagen en zonden. Maar.... liet verleden vergat hem niet, het zocht hem op in deoogonblikken van 't rein ste genot, om hem te verpletteren met een enkelen slag. Lang had het gewacht, zoo lang. tol het zeker van zijn zegepraal was. Na de geboorte van hun zoon was er iets opgeheven van den sluier, die over zijn verleden lag. Men verhaalde van een vreem de vrouw, die van verre was gekomen en dagen langs het groote gebouw had geslo pen om de jonge gravin haar kind ie kunnen looncn, dat ze op den arm droeg en dat tevens liet zijne was. Hot kind van den man, dien zij liefhad. w En zoo arm, zoo ongelukkig, zoo verla ten had de gravin gezegd en haar oogen waren vol tranen geschoten, toen zij 't zie kelijk wezentje aanzeg en liefkoosde. Toen was hij tusschen beide getreden, had do vrouw een intrigante genoemd en 't kind ontkend. Daarop was de vrouw woest en hartstochtelijk opgevlogen. Met haar wildon vlammenden blik,schorre stem en kryschen- den lach geleek ze op een waanzinnige. Een waanzinnige Ja, een waanzinnige Als een bliksemstraal vloog er een gedachte door zijn geest. (Wordt voortgezet).

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1