ile Jaar. Nr 44. Prijs per nummer 5 centiemen.29 October 1911. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. MANIFEST Uitslag der Kiezing van 22 October De Algemeene Raad der B. W, P- Twee verwoeste levens Verkiezing van twee Werklieden. Verkiezing voor twee Patroons. Ons gedacht over de kiezing van Zondag laatst. Hecht en ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met ikkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden ir. o,6j 6 1,20 Een jaar «20- Buiten Belgis Een jaar 5,00 Men abonneert zich op alle poatbureeien. der Belgische Werklieden-Partij. Medeburgers, De kiezingen van 15 October, bevesti gend iioor deze van 22 October, hebben eene hóoge politieke beteekenis, en dui den het einde aan van de klerikale en re- actionnaire overheersching. Opvolgentlijk geslagen bij al de jongste raadplegingen van het wetgevend kiezers korps, is de regeering, waarvan de be drieglijke meerderheid aangetast en ver loochend werd in i9o8 en i9io, nu be paald afgestooten door het gemeentelijk kiezerskorps, waar zij zelf zich op beroe pen had. omdat zij hoopte dat het stelsel der vier eerloosheden haar voordeelig zou geweest zijn. In 1857 is het katholieke kabinet De Decker geweken voor eene dergelijke uit spraak van de openbare meening. De openbare meening mag in 1911 niet dulden dat de ministers, met verval gesla gen, ongestraft aan het bewind blijven. Wij vragen dat het heele land, van zoo haast de Kamers zullen samen geroepen zijn, van zoohaast het woord zal gegeven zijn aan het parlement, de mandatarissen der oppositie zou steunen die M. Broque- ville en consoorten zullen noodzaken te buigen voor den wil der natie. De volkseisch is dat voor alles de Wet geving eene wet stemme die overeen komst stelle tusschen het getal kamerleden en het cijfer der bevolking, volgens de uit slagen van de tienjarige volkstelling. Het land wil verder, om zelf te kunnen beslissen over zijne toekomst, eene ont binding der Kamers. De congreganistische aanslag tegen ons openbaar onderwijs is bepaald veroor deeld wat weldra moet zegepralen is het verplichtend onderwijs, met al de waar borgen op economisch en zedelijk gebied, die er de gevolgen van zijn. Evenals de Cijns, heeft het meervoudig stemrecht zijn eigen ondergang gestemd, en het uur voor Z. A. S. is geslagen. Het belgisch proletariaat heeft het recht groote herstellende en vrijheidschenkende maatregelen te eischen, die het moeten helpen in zijn werk tot opheffing en ont- slaving Een nieuw tijdperk begint. Wij doen een beroep aan alle goedge zinde medeburgers voor den beslissenden strijd van verlossing en ontvoogding. De belgische democratie zal aan hare roeping niet te kort komen de werkende klasse, bewust van hare eigene belangen, zal zich moedig op de hoogte harer taak weten te houden. Werkers, op voor de vrijmaking van ons land, op voor het heil onzer klasse Weg de klerikale en reactionnaire re geering Weg het schandelijk wetsvoorstel van Schollaert. Ontbinding Plaats voor leerplicht en volkssouverei- niteit Leve Z A. S. EENE SCHETS door ELI ZE BAART. 1 gave, I give to you. Quida, 2e Vervolg. De vrouw werd opgesloten en Lucien de Lomonde reed in vliegende vaart naar de stad en kwam weldra met een geneesheer terug. De vreemde vrouw lag stuiptrekkend op den grond. Twee mannen fluisterden iets over haar toekomst en beschikten over haar leven, terwijl zij weerloos lag uitgestrekt. Er werd bedenkelijk met het hoofd geschud, een zeer welsprekend gebaar met de hand volg de en toen gleed er geld, geld en nogmaals geld van de eene hand in de andere. Op het slimme gezicht van den doktor kwam een kwaadaardig lachje, een goedkeurend knik je en twee dagen later werd er een ongelukkige dus 377 3 126 stemmen om het quorom te bereiken, zoo zijn de twee katholieke patroons gekozen. De liberalen komen dus enkel 5 lijststem- men te kort. Zijn dus gekozen Van den Berghe Jaak met 239 en De Valkeneer met 235 stemmen. 1 Kiesbrieven in de bussen gevonden 1613 Witte en ongeldige 39 Geldige brieven 1574 SocialistenGuns 194 Schutyzer 189 Liberalen Matthieu 296 Van Campenhout 302 Christ, democratenBlanckaert 380 Hanssens 379 KatholiekenDe Gendt 669 j Vernaeve 677^ Om tot de verdeeling der zetels toegelaten te worden, moet men liet quorom bereiken of liet DERDE der uitgebrachte geldige kiesbrieven. Het quorom was dus 1574 3 5 25 Geen enkele der oppositie partijen heeft het quorom behaald, maar aangozien de katholieken de volstrekte meerderheid niet behaalden, zoo is de evenredige vertegen woordiging in hare volledigheid toegepast. De katholieken hadden 683 lijststemmen en hare quotiënten waren dus 683 1 683 683 2 341 De Christene democraten hadden 376 lijst stemmen en gezien hun getal 376 hooger is dun het tweede quotient der katholieken, zoo is er nu ook een Christen democraat ge kozen. Zijn nu gekozen Vernaeve, katholiek. Blanckaert, christen democraat. .1 Getal geldige kiesbrieven 377 De katholieken behalen Volledige lijststemmen 218 Onvolledige lijststemmen 14 Te samen lijststemmen 232 De liberalen behalen Volledige lijststemmen 86 Onvolledige lijststemmen 35 Te samen lijststemmen 121 De katholieken behalen de volstrekte meerderheid, en daar de liberalen liet derde der uitgebrachte stemmen niet bekwamen, Het zal misschien aardig schijnen voor velen onzer lezers, dat de Socialisten in de kiezing van verleden Zondag de minste stemmen bekomen hebben, alhoewel het kiezing is geweest, alleenlijk voor werklie den en dit met algemeen stemrecht. Hewel rechtuit gesproken, ons heeft het verbaasd dat wij zooveel stemmen behaald hebben. Inderdaad, wij stoken het noch onder stoelen noch banken, dat wij erg moeten zoeken hebben, om onze peters (50) voor die kiezing te vinden, zoo schandalig, zoo wraakroepend slecht zijn die lijsten opge maakt. Wij socialisten kunnen onmogelijk op do lijst meer dan 80 ingeschrevenen aandui den, die voor de socialisten zouden stemmen en nogthans hebben wij 194 stemmen be- 1 haald. Wij mogen dus van den uitslag heel tevre den zijn, want wij hebben meer dan het dubbel der stemmen bekomen waarop we hadden durven rekenen. Tegen deze schandalige stemming hebben wij geprotesteerd, door het hieronaerstaan- de manifestje aan de kiezers uit te deelen, i alvorens ze naar de stembus trokken. KIEZERS Leest alvorens te stemmen De Socialistische Partij van Aalst prote steert uit al hare krachten, tegen de wreedc schandalige en partijdige samenstelling van den Kiezerslijst, waarmede er heden twee bijgevoegde gemeenteraadsleden moeten ge kozen worden. Honderden kiezers zonder ecnig recht nemen deel aan de kiezingterwijl er honder den die reeht hebben om te kiezen, geen deel aan dr stemming mogen nemen. Bijna 100 bakkers stemmen mede, en meest allen werken voor eigen rekening. Hoe kunnen dezen ooit in onverschil ko men met hun meester, terwijl ze geen mees ter hebben Zoo is het 't geval met behangers, horlo- giemakers, kleermakers, kuipers, likeur- bereiders, loodgieters, regenschermmakers, die allen als werklieden figureeren en bij geen meesterwerken. Het tegenovergestelde is waar, met de andere stielmannen, want op den ganschen lijst treft men enkel aan 7 Bobijnmakers, leest goed 7, terwijl de bobijnders die recht hebben in zeergroot getal zijn, Er zijn 50 katoenspinners ingeschreven, en van dezen die oprecht spinner zijn, zij krankzinnige in het gesticht gebracht. Een enkel menscli, eene enkele vrouw, jong, schoon en rijk, heeft nooit aan die krankzinnigheid geloofd. Zij had gesmeekt het kind te mogen be houden, maar... dat ook werd reeds elders verzorgd. Toen heeft ze 't hoofd gebogen, gezwegen en geleden. Het einde van haar liefde is ook liet einde van haar leven geweest. Le réveil tue quand le rive a èti beau. Twintig lange jaren was het groote, rijke zomerpaleis der Lomonde's gesloten geweest en slechts door een ouden, trouwen dienaar bewoond en bewaakt geworden. Twintig lange jaren had Lucien, graaf de Lomonde, zijn vaderlijk erfgoed niet betreden en nu was hij er heengebracht om te sterven. II. Daar buiten was 't somber en donker. Dikke onweêrswolken pakten zich samen en bliksemstralen doorkliefden de lucht. Daar binnen —lageen bleeke, uitgeteerde man met liet leven te worstelen. Hij was alleen. Allen waren gevlucht voor de vreeselijkc visioenen en de onbekende geesten, die hem in hun macht gekluisterd hielden, hem het sterven beletteden en 't leven tot een hel maakten. Een hevigen donderslag deed hem over eind springen en wild rond kijken. Een in 't zwart gehulde vrouwengestalte scheen op dien slag gewacht te hebben om uit een donkeren hoek der kamer op den stervenden toe le treden. Met een luiden gil verborg de zieke zijn hoofd in de handen en zonk in de kussens terug. Do vrouw nam de handen van zijn gezicht weg en een paar vonkelende oogen staarden in de zijnen, terwijl oen zachte, maar doordringende stem zeide - Graaf Lucien de Lomonde ik hel) woord gehouden, zooals ge ziet. Vijf en twintig jaar geleden heb ik gezworen, dat ik aan je sterfbed staan zou om je, je eigen levens geschiedenis te herinneren. Hier ben ik, je laatste uur is mijn De zieke wendde zijn hoofd af en smeekte zachtVergeving, berouw die dit vak uitoefenen, hiervan staat er geen enkelen op Zoo is het ook met de brouwersgasten waarvan er 73 kiesrecht hebben, doen min stens den helft is onwettig ingeschreven, en dezen die waarlijk zouden moeten stemmen, komen op den lijst niet voor. Het zelfde geval is het mot de fabriek arbeiders ;een klein getal rechthebbenden, en dan nog de uitgezochte, de gekende domjjers. Maar de gasten van den burgemeester, als muldors en olieslagers, de gasten van Achille Eeman, als meststofbewerkers, dezo zijn niet vergeten, ge kunt gemakkelijk raden waarom. Heden grijpt er dus eene zeer schandalige kiezing plaats, waartegen wij socialisten protesteeren, en waarop wij de aandacht der kiezers roepen. TOT DE KATHOLIEKE KIEZERS zeggen we, met ons mede te protesteeren, tegen zooveel onrecht en te stemmen ONDER NUMMER 2. Voor de katholieken is het een ware ver plettering. Door de kiezerslijsten zoodanig te ver knoeien, hadden ze willen voorkomen, dat er in Aalst, een werkman der oppositie in den raad trad, en zij hadden gerekend dat zominstens 12<>o stemmen gingen behalen Hoe deerlijk zijn ze bedrogen Ze behalen er enkel 683 lijststemmen, ter wijl de oppositie er 867 behaalde. In 1903 hadden de dompers 837 stemmen en de oppositie partijen hadden er 615. Do katholieken hadden in 1903, 58 0 0 der uitgebrachte stemmen en de oppositie had er 42 0/0. In 1911 bekomen de dompers er nog enkel 44 0/0 en de oppositie partijen behalener 56 0/0. En dit ondanks de zoo schandalige ver knoeiing dor kiezerslijsten Zulks bewijst enkel dit, dat de werklieden hun buikje vol hebben van het dompers- bestuur. Wel is waar, hebben de kat holieke werk lieden, nog den stap niet gedaan 0111 voor de socialisten te stemmen, zij hebben meest al gestemd voor de christene democraten, maar zij zullen toch wel hun ongelijk in zien, en begrijj>en dat er ook langs dien kant, voor den werkman geen redding te vinden En nogthans de katholieke - Volksstem - acht zich zeer tevreden met den uilslag Als de dompers over zulke uitslagen le vroden zijn, dan zijn zij met heel weinig kontent. Het zijn dus de twee burgerspart ij ën, liberalen en katholieken, die in de kiezin gen van 15 en 22 October, erg van hunne pluimen hebben gelaten. De Christene democraten hebben al hun verlies opgeslorpt, opslorping die toch later de socialisten moet ten goede komen. De vrouw lachte schamper. - Vergeving en berouw Zou IK vergeven, IK berouw aannemen Man, ken je me dan niet meer Ik ben eene vrouw en weet je welke vrouw Luister en ik zal je zeggen, wie ik ben. Herinner je een jong, mooi meisje, dat gij uit de landelijke omgeving, waarin ze te vreden was, naar een vreemden bodem hebt overgeplant. Herinner je het verre land, waar je dat meisje hebt achtergelaton met jou kind op haar arm, zonder liefde, aan smart en wanhoop ten prooi. Lomonde, die bedrogen, vernederde vrouw had oen ziel en heeft het geld, waarmee je haar toewij ding dacht tc kunnen betalen weggegooid en vervloekt, zonder er een enkele cent van aan ie raken, En toen heeft die vrouw een voorspelling gedaan, niet waar Een voor spelling, die je nooit vergeten hebt. Een be lofte heeft ze gedaan om je levensgeluk te verwoesten en aan die belofte is ze getrouw gebleven, niet waar Wraak was haar gods dienst geworden. Welnu, die vrouw ben ik Ken je me nu Wordt voortgezet.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1