Centrale voor Arbeiders-Opvoeding. onder Nummer A A AI. ST, Vergaderingen. A It O E K E I) 15 K O E '"51 :ipasi r. Ku rsus De Moderne Vakbeweging in 6 lessen. Partijgenooten Aog eene dure les GHEYS ALFONS, Bewogene milds aan de Broekrokken De werkstaking bij dea Heer Marehant. Zonderlinge Gerechtshoven in Kongo. Iets 0111 te lachen. Sleml heden Zondag' allen voor M. F. Van den IJerghe, voorslaander van Zuiver Al gemeen Stemrecht en eener goede Schoolwel, Strijdfonds. FABRIEKWERKERS. Woensdag (Allerheiligen) om 10 uren 's morgens, verplichtende vergadering, in liet lokaal - Hand aan Hand GROOTE PRIJSKAMP. In ons nieuw lokaal op de Ledebaan, wardt er hénen Zondag 29 October, ren groote prijskamp geopend met da kaart (bicden), naar twee sclioone Schonwgarni- luren en twee Mariannabeeldén. De inleg is bepaald op 10 centiemen. Men mag meer dan eens zich laten inschrijven. Naden prijs kamp een grooten Tombola gratis. Men be gint om 5 uren. OPROEP. De wijkclub Wie maait, zaait geves tigd in ons nieuw lokaal, Ledebaan, komt een oproep te doen aan de partijgenooten van den Dendermondschen steenweg, blok Borreman, Ledebaan, Gcntschensteenweg, Koolstraat, Klotiestraat, Kat-plein, Lange- Ridderstraat, Peperstraat, enz., om lid te worden van ónzen wijkclub, om zoodoende "Tan dat kind die moeder Hand aan Hand daar gebaard heeft, tot een feilen kloeken zoon te doen opgroeien, en om van die wijk eene socialistische forteres te maken, waar wij onze wapens en onzen voorraad zullen weten te vinden, om op tijd en stond onze vijanden af te weeren, Ook partijgenooten, moeten wij onop houdend werken, en aan onze werkbroe- ders doen zien, dat zij moeten mede helpen aan de vrijmaking der werkende klasse, want hunne vrijmaking zal en moet ons eigen werk zijn. Dus partijgenooten niet ge wacht en u aangegeven ais lid van onzon wijkclub. Men kan zich aangeven in het lokaal en bij de verkoopers van Recht en Vrijheid. HET BESTUUR. Dronkemansstreken, Maandag nacht heeft de genaamde De Beul Martinus, getrouwd en vader van drie kinderen, een messteek in den buik ontvan gen op de Hoogstraat. De vermoedelijke dader is zekeren Em. B.... insgelijks getrouwd en vader van kin deren. Em. B.... is daarna erg toegetakeld ge worden, door verscheidene personen die er op sloegen en stampten als op een zak kaf. De Beul en Em. B... hebben de eerste zor- u gen ontvangen van de Dokters Hertecant en Schelfhout. De Beul is naar't hospitaal overgebracht en verkeerde in levensgevaar. B..., is huiswaarts gebracht en denzelf den dag aangehouden en naar Dendermonde gevoerd. De toestand van De Beul is deze week veel verbeterd en men hoopt hem te red den. 't Nieuwsken van den Dag schrijftde dader is een socialist. M. Daens de dompers willende volgen, schrijft: dat do vermoedelijke dader hij noemt hem bij naam in hun lokaal is komen roepen Vivan de Socialisten. Waarom doen zij zulks y— j. STAD AALST, Lokaal Hand aan Hand, Saskaai. Op 1 November (Allerheiligen), Zondagen 12 en 26 November, Zondag24enMaandag25 December (Kerstdag) en Zondag3l December, zullen de opvoeringen plaats hebben van Lokale Revue in 1 Proloog en 2 Bedrijven, door Lucas. Muziek van Karei Van der Meirsch. Sym- phonisch Orkest. Tooneelschikking van A. Van der Meirsch. Compère L. Bumbaut. Commère H. Schutyzer. Meer dan 100 Uitvoerders. Balletten. Koors. Luimige en ernstige zetten uit het dagelijksch leven.—Apothéose De Internationale». Proloog op de Markt. Finaals Jaaksken met zijn fluitje. Aalst' aan 't vliegen.— lie duivenmelkers in de toekomst. Eerste bedrijf Op de Markt. Finaals: 't Verschil van standen. Een brave agent. Een katholieke jonge wacht. Een zat- ten doop. Tweede bedrijf Aan de Siatie. Finaals Aankomst van de Fransche paters. Het huwelijk ontbonden voor de dood. Naar 't fabriek. Apothéose: De Internationale. Plaatsen aan 50 en 30 centiemen. Kaar ten op voorhand te bekomen. Deuren open om 5 1/2 uren. Gordijn om 6 uren. Kinderen onder de 5 jaren zullen streng geweigerd worden. Liedjesboekjes van de Revue zijn, van lieden af, verkrijgbaar in Hand aan Hand BEGIN WOENSDAG 8 NOVEMBER, door Leeraar H. DE MAN, van Biussel. In den schoot der Partij, is de Centralë voor Arbeiders-Opvoeding gesticht, met het doel, de leden der Partij, Vakbonden, er:z., te onderrichten, en ergoede beslagen mannen van te maken, die de Partij haar werk, inrichtingen, enz., met verstand en kennis kunnen verdedigen. De Partijschool kost veel moeite en opofferingen, doch wat het ook kosten moge, omdat die school er zoo noodig is voor de opvoeding onzer Partij en Vakvereenigingsmannen, moet de school er komen. Onderricht en kennis hebben wij allen noodig voor den strijd die wij te voeren hebben,zulks zal nog meer noodig zijn voorde toekomst, want vergeet het niet vrienden, dat ons werk niet alleen afbrekend is, maar in de plaats moet iets nieuw en beter gesteld worden. PARTIJGENOOTEN VRIENDEN Gij die begeert uwe kennissen te verrijken en hierdoor aan onze geliefde partij meer kracht wilt schenken, komt naar de lessen die zullen aanvangen, den Woensdag 8 NOVEMBER, OM 8 UREN S' AVONDS, in het lokaal Hand aan Hand. HET MIDDEN-COMITEIT. komen de werklieden der fabrieken Torlev en Borreman te ontvangen, die hun doe't gevoelen hoe onverstandig de werklieden handelen, die buiten den vakbond blijven. In het eerste fabriek heerscht de crisis volon. Door een groot aantal werklieden wordt er nog slechts 3 dagen per week ge werkt, en soms maar 2 dagen Het getal werklieden beloopt tusschen de 300 a 400, die iedere week nog slechts voor eene halve week loon ontvangen, of een ver lies dat 10 tot 20 franken op de 14 dagen (per quinzaine) bedraagt In het fabriek Borreman is sinds Dinsdag en 8 dagen eene braak aan liet macliien. Hierdoor zijn er een even groot getal werk lieden getroffen dan op hei fabriek Torley. De werklieden van Borreman zijn reeds 10 dagen door de machienbraak zonder werk, dus ook zonder loon Dat do werklieden die zoo talrijk zijn in beide fabrieken, door dat werkgebrek erg te lijden hebben, hoeft voorzeker niet ge zegd te worden, want een dag zonder werk is voor de werklieden een dag van miserie Nogthans moet bet aan deze werklieden gezegd worden, indien zij allen van den vakbond deel maakten, deze erge slag door het werkverlet bun veroorzaakt, grooten- deels zou verzacht zijn. De mannen, leden van onzen Textielbond, (de mannen betalen 35 en de vrouwen 30 cen tiemen bijdrage per week) ontvangen 1,25 fr. per dag van den vakbond, bierbij 50 centiemen van liet Stads-Hulpfonds, of 1,75 fr. per dag. De vrouwen, leden, 1,00 fr. per dag van den vakbond, en don bespol l el ij ken bijleg van 20 centiemen van liet Hulpfonds, of 1,20 fr. per dag Onze mannen, leden, zullen voor de 10 verlotdagen 17.50 fr. genoten hebben, (zonderde dagen die nog zullen volgen) en de onvereenigden NIETS De werklieden van beide fabrieken, boe ven zich te vereeenigon, voor nog veel meer dere en grootere reden, dan om den steun die zij kunnen genieten bij werkeloosheid. Als er werklieden zijn. die de hoofden zouden moeten recht stollen tegen de loons vermindering, de verandering van werk wijze en het werk der vrouwen, die voor minder loon en tarief moeten werken dan de mannen, zijn liet do werklieden der lioo- gergenoemdc fabrieken. Dat de vrouwen en de mannen van het fabriek Torley hun loonboekje open slaan, dan zullen zij zien dat zij nu met harder te werken dan een paar jaren geleden, min stens een stuk van 5 frank minder winnen op de 14 dagen In het fabriek Borreman zien de mannen met ledige oögcn hunne plaats innemen door vrouwen, die voor 15 tot 25 per hon derd minder moeten werken Voor vrouwen en jonge meisjes is er in dat fabriek werk te bekomen. Bijna iederen dag komen er nieuwe werksters bij, doch hoeveel mannen zijn er in 't werk gekomen in den loop van één jaar en half Mogelijk geen tien De toestanden die in beide fabrieken ge schapen worden, de menigvuldige grieven die zich opstapelen, de ontevredenheid die bij de werklieden steeds aanwast, doet ons voor de toekomst het ergste vreezen. En dan zullen wij terug ons tot de onyer- eenigde werklieden richten, zooals wij nu moeten doen, zooals lieden bij de werkeloos heid. Gij alleen zijl de schuldigen van uwe miserie en armoede, gij wildot niet luisteren naar onze stem VEREEN1GT U Veel GOEDKOOPER cn daarbij veel BETER zijn de NAAIMACHIENEN van het huis Mécanicien, 77, Kattestraat, Aalst. De rede is gansch eenvoudig, wij werken met cigt"persometl en hebben nog kosten aan admi nistrateurs, dhecteurs, controleurs, voyageurs, placeurs noch gérants, en houden ons met eene ordentelijke winst tevreden. BEGREPEN geachte Medeburgers. Gemak van betalen. Reparatie van alle stelsels. Altijd occasiemachienen te koop. Geringe prijs. Terwijl de man alom getrouw De wetenschap zich eigen maakt, Ziet men dat meer in 't hart der vrouw De schoonheidszin ontwaakt. De pruik, de poef, de krienolien, Staan lang reeds in den hoek, Men heeft naar beters uitgezien De vrouw draagt nu een broek. Wc hadden reeds als beeld van smaak, De kasserol de mand als hoed, De spanrok die (gewichtige zaak) "V** Zoo smaakvol tuimelen doet. Edoch, de modegeest vond nooit Als thans zoo lijn een kunstprodukt, De broekrok is wel T hoogste, ooit Aan kunst en smaak ontrukt. 0 Raadselachtig samenstel Van Pelsen, pluimen, stapels haar Die modepop lieet, kort en wel, Dat mangelde u voorwaar De lente is daar, de zaaitijd daar, Het ongediert alom ontwaakt, Het vogelschrik is kant en klaar Hetmussclienschuw volmaakt Iu deze staking is nog de minste verande- ring gekomen. Verleden0 week was er gc- zegd, dat de Hoeren aan den "leider der j Christene Vakbonden een onderhoud had I toegestaan voor dinsdag 11. doch welke geen plaats kon hebben, daar.M. Marehant, dins dag niet op het fabriek aanwezig was. Zoo dit waar is, heeft M. Marehant niet i zeer hoffelijk gehandeld, doorM. DeGreve, met onverrichte zaken terug te zenden, zon- der verdere uitnoodiging. "Het manifest maandag te Dendermonde verspreidt, waarin liberalen en democraten hunnen naam oji voorkomt, is voor de drie samenwerkende bonden, nog al sterk op don leest der Christene Vakhonden geschoeid. Alles laat voorzien, dat deze staking niet op enkele dagen zal opgelost zijn, dat bewijst de houding der lleeren, die van de recht en billijke vragen der werklieden niet willen liooren. De lleeren moeten ook weten dat zij in bunne fabriek nog staking gehad hebben van 3 maanden, en do werklieden met den zelfden geest van verzet bezield zijn'zoonls vroeger. Onze Landelijke Textiel federatie heeft voor zaterdag eene meeting belegd te Dender monde, om de bevolking op do hoogte van den strijd te brengen. Hoe de Paters in Kongo vonnissen uitspreken en toepassen. Zoolarg het gerecht, de gerechtshoven en de gerechtsdienaars niet ingericht zijn. wor den de zendelingen als gerechtsdienaars aan zien. E P Carmyn haalt eer ige staaltjes van hunne vonnissen aan De overste van de boomvelden zegt hij kointeen zijner mannen aanklagen hij is op zijn werk niet geweest en is gaan ruzie maken in een dorp bi| de zending, en de dor pelingen komen er bij om h-1 te getuigen De vent wordt aan de ki ten gelegd daar zal hij eerigen tijd het misb-uik van zijnen tijd overwegen. Een huiskrakeel Groot en klein komt toe- geloopen om te hooren. Pater, mijn vent daar heeft mij gesla gen, en al mijne potten en pannen in stukken gesmeten. Pater, 't is haar schuld. Zij wil mij geen eten kokèn. vWaai om moet gij mij geheele dagen uitschelden voor oudé krake oud wijf Wat uitscheUen 't Is gij die mij uit scheldt Hij heeft geene tanden meer 't Is genoeg, 7.00 dat gij alle twee plich- tig zijt. Alle twee in '1 kot gij zult daar koe len. Tegen den avond zult gij mogen uitko men, indien gij gestild zijt. En beide echtgenooten gaan achter de gren dels. Bij zonsondergang nieuwe verschijning voor het gerecht. Hoe is T Zijf gij gestild zoo niet... weêr in 't kot... Ja wel, pater, ja wel Wel zeker Neemt dan malkaars arm vast, en gaat naar huis. En te midden van al hel toegestroomde volk, gaan man en vrouw, arm aan arm naar huis. Voor andere omstandigheden komt de roede te voorschija. Onze kleine kok, Kaniiki, was verdacht van pruim m gestolen te hebben. Wij hadden immers een bakske pruimen ontvat'gen van Scheut, en nu en dan moest Kaniik' ons er van koken. Broeder Dejaegher getuigde het volgende Pater, zegt hij mij, 't dunkt mij dat er aan tafel min pruimen opgediend worden dan dat ik er geef in de keuken om zeker te zijn, zal ik ze eens tellen zie, daar zijn ejr JO voor dezen avond wij gaan zien hoeveel Kaniiki er zal opbrengen. 's Avonds dan de pruimen geteld. Zeven te kort Tshimbalanga. jongen, roep eens Ka niiki. Kaniiki komt. Kaniiki, gij hebt pruimen gestolen. Wat, pater, ik stelen mijnen meester bestelen Ja daar zijn zeven pruimen te koit. Och Heere, dei kt Kaniiki, zij hebben ze geteld afliegen zal niet helpen. Jamaar, pater, die pruimen... die plui men, ik heb ze niet willen stelen, bet was maar om te proeven of zij genot g gekookt wa ren zoudt gij willen dal ik u slrcbt eten op- diene Maar als gij ééne geproefd hadt, waar om er nog andere proeven Omdat ik twijfelde met eene alleen. En met twee was 't nog niet genoeg Jamaar, pater, om geheel zeker te zijn, heb ik rog doen proeven door eenige van mijne mede molen, en alzoo is het getal op zeven ge raakt. Tshimbalanga haalt do roede en geeft Kaniiki 10 slagen op zijn achterkaken. Kaniiki legt h»:m op zijnen buik en één twee... drie tien. Hoep Kaniiki is op, wenscht ons een goeden c moyo en trekt er al lachende van door... Een onderscheid. Kijk eens, zei een lieer, die bij een ta felhouder dineerde, tol don knecht, daar ligt zoo waar ik leef een haar in mijne spinagic, Als mij 11 lieer goed kijkt,zal hij zien dat het een grijs haar is. Eiwel, is dat. niet hetzelfde, dommerik Bij neen 't mijnheer mijne moeder heeft mij altijd gezegd dat men daar eerbied voor moet hebben. Zoo kan het schikken. Wel, wel, Arthur sprak tante Mie, ge zit dan in de school op de laatste bank Ja ik, tante. Dus zit gij de allerlaatste op school Ton doet, tante achter mij staat nog eene leege bank daar kunnen er nog eeno geheele boel op zittcto Bedienden Hand aan Hand 1,30.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3