ï)e Toestand der Regeering. Naar de Ontbinding der Kamers Ds vermeerdering van het getal gemeenteraadsleden. ZE GONCURREEREN M, Petrus Daens, (ÏHEYS ALFONS, Uit Ninove. Oproep aan de Fabriekwerkers (sters\ Vrienden NAAR DE ONTBINDING. Men vraagt zich te vergeefs af waarom hei Ministerie de Broqueville opspraak zou indienen tegen het voorstel, om, zoodra de wet tot vermeerdering der Kamerzetels is gestemd, over te gaan tot de ontbinding der Kamers en raadpleging van het kiezers korps. Inderdaad, in de veronderstelling zelfs dat het kabinet de Broqueville aan 't bewind blijft tot in Mei aanstaande, zal het toch niet anders vermogen dan de loopende regeeringszaken af te handelen, de hoog dringende voorstellen door te drijven en ae begrootingen te laten stemmen. Elke politieke daad is aan de regeering ontzegd en overigens, is de tegenpartij daar om, desnoods, te beletten dat eene regee ring, formeel afgekeurd door het kiezers korps, zich in stervensdood, vergrijpe aan het doordrijven van politieke wetten. En dan nog, welke politieke wetten zou den de klerikalen thans aan 't land kunnen opdringen Van de herziening der Schoolwet kan voor het oogenblik geen sprake zijn. Dat begrijpt men maar al te goed aan hooger- hand. Over de herinrichting van 't leger en de versterking van 's Rijks weerbaarheid be staat er zulke groote verdeeldheid in de ran gen der katholieken, dat men liefst die zaak onaangeroerd zal laten, vooral dat ditmaal niet moet gerakend worden op de medehulp der linkerzijde. Wat betreft de herziening der kieswatten, daarover zijn de klerikalen nog meer ver deeld. Het is aan Minister de Broqueville onmogelijk de eenen voldoening te schen ken zonder zich de anderen tot vijand te maken. De liberalen en socialisten zullen zich natuurlijk niet tevreden stellen met eene streep-hervorming, maar wenschen dat een grondige herziening der kieswetten met de politieke gelykheid als grondslag plaats hebbe. Er blijft dan aan de regeering nog enkel over zooveel vriendjes en kozijntjes moge lijk in openbare ambten en betrekkingen te moffelen en desnoods nieuwe plaatsen en ambten open te stellen. Dat doen ze dan ook, wees maar gerust Bij de heropening dor Kamers, zullen wij echter vernemen wat de regeering in het schild voert en of de tegenpartijen haar zullen laten betijen. Waarschijnlijk staan wij dichter bij dè ontbinding dan wel go- dacht wordt. Verklaringen van een katholieke Volksvertegenwoordiger. Het klerikaal blad La Presse van Ant werpen, meende te mogen schertsen over de gebeurlijke ontbinding der Kamers zoo wist het te vertellen dat, indien minister de Broqueville Zich daartoe nog niet besloot, hij enkel handelde uit medelijden met de liberale partij, die naar allen schijn, ver pletterd en vergruisd uit dit avontuur zou komen, daar do uitslagen der algemeene verkiezingen niets anders kunnen en mogen zijn dan een schitterende zegepraal voor de katholieke zaak. Terwy 1 - La Presse zich aldus vergreep aan oudewijvenpraat, legde een der hoofd mannen van de katholieke partij, de heer Harmignies, Kamerlid voor Bergen on on dervoorzitter der Statenkamer verklaringen af, die groote opschudding verwekken. De heer Harmignies, inderdaad uit de biecht sprekend, hoeft in eene vergadering van vrienden gezegd dat de regeering, wat er ook gebeure, vast besloten is de ontbin ding der Kamers uit te spreken in de maand Februari en te doen overgaan tot algemeene verkiezingen voor Senaat, Kamer,gemeente, nadat het aantal nieuwe parlementsleden en femeenteraadsleden zal vastgesteld zijn oor de uitslagen der volksoptefling. De heer Harmignies zou er zelfs aan toe gevoegd hebben dat de regeering haar vol ledig vertrouwen in den uitslag der verkie zingen heeft betoond en van wege het kie zerskorps de goedkeuring van hare politiek verbiedt. Die laatste verklaring laten wij onverlet* Alle partyen gaan ten strijde met de vaste overtuiging te overwinnen en men zou de katholieken weinig moeten kennen zoo men verwacht dat ze, voor de kiezing reeds,gaan jammeren over hunne nederlaag, wanneer wij gezien hebben, na 15 October, dat zo zeifs nog victorie kraaien bij het balsemen hunner wonden en het verbinden van blut sen en builen in de gemeentekeus bekomen. Wat van dit alles dient onthouden te wor den, is, dat de regeering de vlag moet strij ken voor de openbare meening, die de ont binding der Kamers vergt, toegeeft aan den wil van 't volk waartegen men, in Belgie, niet regeeren kan. Wij lezen in een blad, dat gewoonlijk nogal goed ingelicht is over de inzichten van onze katholieke ministers Als gevolg van de laatste volksoptel ling zullen verscheidene gemeenten hun fetal raadsleden zien vermeerderen. Het ieswetboek stelt dit getal als volgt vast negen voor 1000 tot 3000 inwoners elf voor 3 tot 10,000 dertien voor 10 tot 15,000 vijftien voor 15 tot 20,000 zeven tien voor 20 tot 25,000 negentien voor 25 tot 30,000 #en-«n-twintig voor 3o tot 35,000; drie-en-twintig voor 35 tot 4o,ooo; vijf-en-twintig voor 4o tot 50,000 zeven- en-twintig voor 50 tot 60,000 negen-en- twintig voor 60 tot 70,000 en een-en-dertig voor 70,000 en meer. Daar de bijgevoegde kiezingen zullen gedaan worden volgens de lijsten die den 15 October gediend hebben, is het waar schijnlijk dat zij zullen plaats hebben op het einde der maand Maart aanstaande. Daar zekere van die kiezingen voor gevolg zouden kunnen hebben de meerderheid van den raad te veranderen, zullen in dit geval de benoemingen der burgemeesters niet onmiddelijk gedaan worden. Wat schuilt achter dit haastig erbij kie zen van hier en daar een paar raadsleden meer Waarom de benoemingen van burge meesters uitstellen Wat zijn de inzichten der regeering Komt er van de éénmaking der kieswet ten nog niets terecht Wil dat bericht zeggen de regeering vaagt haar poleviën aan den uitslag der kiezingen van 15 en 22 October Wij willen de aandacht onzer vrienden roepen, op de concurrentie, die op dezen oogenblik gevoerd wordt, tusschen den zwarten bazar en de pas ontstanen blauwen bazar De blauwe bazar kondigde den prijs van zijn brood aan, aan 37 centiemen de kilo en half. De zwarte bazar had zijn prijs gesteld voor dezen trimester, aan 38 centiemen per brood, zooals in de coöperatief der Socialis ten. De blauwe bazar moest klanten ma ken, maar zulks ging niet gemakkelijk klanten maken kost moeite en opofferingen en daar ze dachten dat hun prijs te hoog was, meenden ze hun brood aan een prijs te moeten stellen, waaraan ze niet toe komenverre dus van geld te winnen. De zwarte bazar die reeds had geoor deeld, dat den prijs van 't brood, 38 centie men moest zijn, is den blauwen bazar ge volgd en heelt nu ook in concurrentie, haren prijs verlaagd tot. 35 t^entiemen. Men dient goed te overwegen het doel dat die rijke menschen coöperatieven beoogen. Ze meenen door hun brood aan een prijs te stellen waaraan zij onmogelijk kunnen blijven leveren, gezien de duurte der bloem, de werkmenschen te verblinden, ofwel de Socialistische coöperatief in hun strijd te mengen, met verliezen te doen werken, en ze naar de ruïne te leiden. Moest de Socialistische coöperatief hen volgen op gebied van de concurrentie, de rijke menschen hadden maar eenigen tijd noodig, om geld in hunne coöperatief te steken, en de Socialisten die niets anders bezitten dan hunne coöperatief, den eigen dom barer leden in 't algemeen, zouden hare coöperatief onvermijdelijk naar den afgrond zien brongen. En dat zullen de werkmenschen niet wil len, want de coöperatief der Socialisten is een al te grooten doorn in den voet der rijko menschen. Wat was den kreet der katholieken, toen ze hunnen zwarten bazar tot stand brachten De Socialisten worden te machtig, zij kun nen dank hunne coöperatief steunen in werkstakingen, in werkersbewegingen en dat mag niet. Ze zijn begonnen, hunnen prijs lager ge steld, zelfs te laag meermalen, om de Socia listen naar den val te brengen, en ze heb ben zich een blauwtje opgeloopen. Om klanten te bekomen hebben ze zelfs gedwongen, iets wat hun heeft doen veroordeelen te Dendermonde en te Gent. De werkmenschen bleven getrouw aan hunne eigene inrichting, want ze zagen klaar in 't domperswerk. Thans komt den blauwen bazar tot stand, en zijn eenigdoel is ook weeralde Socialisten moeten kapot 1 en zij beginnen te werken 222et verlies, weeral om de klanten der Socialisten te ontnemen, om Hand aan Hand te dooden En ze meenen dat do werklieden zulks niet zien Welke naieve menschen zijn dit Dat ze niet voor den dag komen, dat ze eene coöperatief stichten voor 't welzijn van den werltman, want een werkman wordt niet gered, door hem op zijn brood eenigo centiemen per week te laten inwinnen en zulks gedurende enkele weken. De liberalen en katholieken kunnen hunno werklieden beter en milder helpen. Zij winnen millioenen op den arbeid van hun volk en ze beta len kleine d^gloonen. Indien ze om hunne liefde te toonen voor het volk, het loon hunner werklieden enkel met 25 centiemen per dag verhoogden en hunne schromelijke winsten laten hun zulks toe ze zouden bewijs geven het lot van 't volk te willen verbeteren. Maar neen, dat zullen ze niet,want telkens het loon der werklieden moet worden ver hoogd, moet zulks gebeuren door werksta kingen, moet zulks aie brave katholieke en liberale heeren afgedwongen worden, en zulks kan of zal nooit gebeuren dan met do hulp der Socialistische coöperatief. Dat weten de werklieden, maar dat gevoe len nog beter de liberale en katholieke fabri kanten,en daarom alleen is de Socialistische eooperatief hun gezworen vijand. En ook daarom zal de Socialistische coö peratief blijven groeien en bloeien, ondanks ae concurrentie die blauwen en zwarten bazar voert. Moesten liberalen en katholieken (vijan den in schijn, maar goede vrienden in het bekampen en bestrijden der Socialistische werkers-inrichtingen) er in lukken de coöpe ratief der werklieden in den grond te booren, wat een leventje voor de uitbuiters der werklieden. Het strijdende volk zonder lokaal, zonder hulp, zonder bijstand, van elk verlaten, moe ten hulp en troost zoeken bij hunne eigene heeren uitbuiters Wel dit is het eenige ware doel van de blauwe en zwarte bazar. Maar zulks zal niet lukken, de Socialisti sche coöperatief zal of mag niet mede doen aan eene onuitstaanbare, om niet te zeggen oneerlijke, concurrentie, wrant die werkers- cooperatief moet nog zooveel diensten bewij zen aan het werkende volk. Hare leden zullen klaar zien, in het spel der liberalen en katholieken en zullen zich niet laten verblinden, maar zich dichter en dichter rond hunnen tempel scharen en roe pen tot den vijand POOTEN AF Het Midden Comitcit der Socialistische Partij van A alst de eerlijke politieker, gaat van week tot week voort, met in zijne bladen te drukken, dat ik op het borstbeeld van Priester Daens heb gespuwd, Priester Daens verraderlijk gesmaad en dit alleenlijk omdat ik, in de tegensprekelijke meeting met Van den' Bruele, heb kenbaar gemaakt, dat Priester Daens het politiek leven vaarwel zegde, en voor zich zelf eene goede plaats aanvaardde, in een klooster van Brussel. Weken en weken heeft Petrus Daens zulks herhaald, en laat zijne lezers in de gedach ten, dat ik daar heb gelogen. Welnu om te bewijzen, dat ik enkel waar heid heb gesproken, zal ik aanhalen wat Petrus Daens zelf, heeft geschreven in het boek Priester Daens. In dit boek, bladzijde 148, schrijft Petrus Daens, letterlijk het volgende October (1) Groot Nieuws. Priester Daens wordt naar Mechelen ge- roepen, door den Kardinaal-Aartsbisschop Goossens. die in de Kamer werkzaam is en rechtzinnig wordt er geacht en geerno ge- zien. Hooggeplaatste katholieken, die zij- nen droeven toestand kenden enal'tvcr- duurd lijden (de betaling in de Kamer g0- schiedt per 3 maand voor de kapitalisten, per maand voor de Volksmannen op voor- hand sedert 1 Mei had Priester Daens geenen eens ontvangen en iets weg leg- gen had hij niet kunnen doen)er was dus voor hem gesproken in 't bisdom. De Kardinaal ontving hem, meer dan beleefd, eerbiedig Mijn goede Priester Daens zegde hij, ik ben gelukkig u te Brussel eene geruste en eervolle plaats te kunnen aanbieden in de Visitatie ge kunt daar Mis lezen en 4000 franken per jaar zal u gegeven wor- den. Ik rade u dit aan, dit te aanvaarden buiten de politiek zult ge daar veel goed kunnen doen aan 't Werkvolk. Priester Daens dankte hartelijk en vroeg twee dagen beraad. Ik ben gelukkig dit werd gezegd aan een Priester, in Aalst te slecht geacht om op straat te komen, te slecht om hem den goeden dag te zeggen, die bespot werd, gelasterd, afgebeeld, zijn hoofd op een beestenlijf, naar welken men spuwde en rogcholde. Een geructe en eervolle plaats zon- der iets te moeten herroepen dus Pries- 1» ter Daens gij hebt goed gedaan Priester Daens dacht goed na zijn toe- stand was wreed Priester Daens, god- vreezend en in 't geheim moeten Mis lezen, in 't geheim erger dan een gestrafte Pries- ter! Als Priester willen gehoorzaam zijn, doch in don strijd gebracht door de 011- handelbaarheid der katholieke Bewaar- ders van Aalstmet hart en ziel in den strijd gevestigd overtuigd zijn dat het kristen Werkvolk niet kan behouden wor- den, zonder een vrije kristene Volkspartij. In droeven toestand leven, maar gedu- n rig in hoop leven op Rome, op do verster- king der Volkspartij, om voor de Kamer te kunnen verkrijgen, wat men in 't Senaat toestond Priester Keesen, Senateur, zon- der krenking zijner Priesterlijke waardig- beid. Priester Daens vroeg raad aan zijn Fa- milie en Vrienden, die hem zegden ik zou aanvaarden. Hij schreef dus naar 't Aartsbisdom Ja.... Hij ging naar Brussel in't klooster der Visitatie. Ziedaar wat M. Petrus Daens zelf heeft ge schreven, en omdat wij zulks hebben her haald in hun lokaal, hebben wij Priester Daens verraderlijk gesmaad, en zijn borst beeld in 'tgezicht gespuwd M. Petrus ge zijt waarlijk een der eerlijk ste politiekers, die wij ooit hebben gekend. NICHELS ALFRED. (1) Jaar 1898. Veel GOEDKOOPER en daarbij veel BETER zijn de NAAIMACHIENEN van het huis Mécanicien, 77, Kattestraat, Aalst. De rede is gansch eenvoudig, wij werken met iigen personneel en hebben nog kosten aan admi nistrateurs. diiecteurs, contróleurs, voyageurs, placeurs noch gérants, en houden ons met eene ordentelijke winst tevreden. BEGREPEN geachte Medeburgers. Gemak van betalen. Reparatie van alle stelsels. Altijd occasiemachienen te koop. Geringe prijs. VERGADERING. Twijnders. Donderdag om 7 1/2 ure, vergadering voor het Bestuur. De leden die grieven of vragen te stel len hebben, moeten om 7 1/2 ure in het lokaal zijn. Onzeafdeelingvan den Belgischen Fabriek- Arbeidersbond," waarbij de Stekjes-, Kar ton en Metaalbewerkers(sters), Hout zagers, Magazijniers enz., van Ninove vereenigd zijn, wenden zich bij middel van dit manifest tot het zoo groot aantal werk lieden die tot onze VAKKEN behooren, en NOG buiten onze vereeniging staan. Wij weten dat nog vele onzer stielgenoo- ten, de reden van het ontstaan onzer ver eeniging niet kennen, ja, mogelijk kunnen onder onze werkmakkers gevonden worden, die zelfs niet weten dat den Bond der Fa briekwerkers bestaat, waar zij zich kunnen bij aansluiten. Om die verschillende reden, wenden wij ons met dit schriftje tot de fabriekwerkers. Wanneer den Bond der Fabriekwerkers is tot stand gekomen, dan was het met het doel, om te waken op deloonen, de werk- voorwaarden te verbeteren, de arbeiders (sters) te verzekeren togen alle noodgevallen. Is liet noodig dat or gewaakt wordt op de loonen der werklieden Wij antwoorden, ja Bewijs datdc bazen uit eigen beweging de loonen der werklie den niet verhoogen, integendeel geneigd zijn de loonen der werklieden te verminde ren, zooals in de laatste weken in de stek- jesfabrieken gebeurde, dit terwijl de loonen voor vele werklieden steeds verhoogen Kunnen de werltvoorwaarden verbeterd worden Wel zeker, want. nergens wordt er harder gewerkt dan bij de fabriekwerkers en den werkdag is er do, langste van al de werk lieden in Ninove, 11 1/2 en 12 uren per dag, terwijl men in de garen fabrieken, (de twijn- ders) nog slechts 10 en 10 1/2 uren per dag werkt of 9 uren per week minder Ook dienen de werklieden zich te verzeke ren Hoe dikwijls is liet reeds niet gebeurd, dat de werklieden zich verzetten tegen misbrui ken of loonaftrokken, wat ten slotte eene staking voor gevolg had Dit gebeurde reeds herhaalde malen, doch dank aan het onverstand der werklieden, welke niet vereenigd waren, moesten zij na enkele dagen strijd, terug aan 't werk gaan aan de slechte werkvoorwaarden, waarvoor de werklieden den arbeid gestaakt hadden. Vrienden, dan op dit oogenblik waart gij woedend op zulke vernederende wijze, te rug het werk te moeten hernemen, die Gij verkroppen moestluistert dus naar onze stem, vereenigt U dan zult Gij in de toe komst niet meer zien gebeuren, wat in het verleden zich voorgedaan heeft, dit dank aan den Vakbond die u steunen zal. Ook moeten de arbeiders(sters) zich verze keren tegen de werkeloosheid? Hoe dikwijls gebeurde het,dat erwerklieden buiten hunne schuld zonder werk waren, dus ook zonder loon, wat voor de werklieden beteekent, zonder eten. De werklieden deelmakende van onzen Vakbond, ontvangen in dit geval een werke- loozen onderstand, w elke dan nog vermeer derd wordt door den bijleg van liet Stedelijk Hulpfonds. Ook verleent den bond onderstand bij sterfgeval, reis ondersteuningen, rechts kundigen bijstand enz. Vrienden. In korte trekken sommen wij op, met wat doel onzen bond gesticht is. Wij hopen dat gij allen zult begrijpen, liet groot nut dat het voor de werklieden heeft, bij eene over weging van dit alles,dat wij hier opsomden, zullen de fabriekwerkers de meisjes zoo als de mannen gevoelen, dat zij als arbei ders (sters) voor plicht hebben, zich bij onzen bond aan te sluiten. OPROEP. Met het doel de werklieden vollen uitleg te geven over de inrichtingen onzer vereeni ging, worden al de fabriekwerkers van Ninove uitgenoodigd, tot de Vergadering die gehouden wordt, op Zondag 5 Novem ber om 3 uren namiddag, in het lokaal De Redding. Spreker II. FLIPS, Algemeene Schrijver der Vakbonden van Aalst. Stekjes-, karton- en metaalbewerkers (sters)! houtzagers, magazijniers, enz. komt allen Zondag naar den Oproep. Het is in hun belang, dat wij de werklie den tot deze samenkomst uitnoodigen. Op dus, allen naar de vergadering Het Bestuur van den Belgischen Jabt ickwerkers (sters) bond Afdeeling Niyove. P. S. De fabriekwerkers zijn deze die allerhande werk verrichten in fabrieken en werkhuizen, die niet tot tie twijnderijen behooren. Dus niet vermengelen de twynders (sters) met de fabriekw erkers.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2