Centrale voor Arbeiders-Opvoeding. Onze School. Rampen, Misdaden, Ongelukken, j te Kursus De Moderne Vakbeweging in 6 lesser Vergaderingen. Do Werkstaking hij den heer Marchant. Een en ander. Iets om te lachen. Strijd fonds. begin WOENSDAG 8 door Leeiaar H. DE MAN, NOVEMBER, (an Brussel. Partijgenoot en In den schoot der Partij, is de Centrale voor Arbeiders-Opvoeding gesticht, mi het doel, de leder, der Partij, Vakbonden, enz., te onderrichten, en er goede beslage mannen 'van te maken, die de Partij haar werk, inrichtingen, enz., met verstand e kennis kunnen verdedigen. De Partijschool kust veel moeite en opofferingen, doch wat het ook kosten] moge, omdat' die school er zoo noodig is voor de opvoeding onzer Partij Vakvereenigingsmannen, moet de school er komen. Onderricht en kennis hebben wij allen noodig voor den strijd die wij t, voeren hebben.zulks zal nog meer noodig zijn voor de toekomst, want vergeet het niel vrienden, dat m.s werk niet alleen afbrekend is, maar in de plaats moet iets nieuw en beter gesteld worden. PARTIJGENOOTEN VRIENDEN Gij die begeert uwe kennissen te verrijken en hierdoor aan onze geliefde partij meer kracht wilt schenken, komt naar de lessen die zullen aanvangen, den Woensdag 8 November, om 8 uren 's avonds, in het lokaal Hand aan Hand. HET MI DDEN-COMITEIT. Espadrillenmaker Morgen Maan dag. om 4 uren namiddag, verplichtende vergadering voor al de leden. T xtielbond. Dinsdag om 8 uren, bt stuui zitting. Bouwwerkers. Vrijdag om 7 1/2 ure, bestuuizitting. Fabriekwerkers. Vrijdag om 8 1/2 ui e, bestuurzitting. DE REVUE verleden Woensdag in Hand aan Hand op gevoerd, heeft een Vaar succes behaald. Waren de lachspieren van 't overgroot getal toeschouwers gedurig in beweging, tranen vloeiden bij de vleet, wanneer de oudjes door gebrek gedwongen waren, te scheiden, en den man in't oud mannen-en de vrouw in 't oud vrouwenhuis hunnen toe vlucht moesten nemen. s 't Was een puike opvoering en de spelers kweten zich eervol van hunne taak. Tweede opvoering Zondag 12 November.) 'tZal geraadzaam zijn, zich in tijds van kaarten te voorzien, want iedere opvoering zal voorzeker ecne volle zaal volk lokken. Deuren open om 5 1/2 uren. Gordijn om 6 uren stipt. Plaatsen genummerd aan 50 en 30 centiej men. Spaarkas De Roode Leeuw. Het is zoo aangenaam een appeltje tegen den dorst te bezitten. Dat is het doel der spaarkas van De Roode Leeuw, alwaar nog eenige nummers beschikbaar zijn. Men spaart zooveel en zoo weinig men wil. Alle maanden wordt de kas geopend en wie van zijne spaarcenten noodig heeft kan ze ten allen tijde bekomen. Wie dus lust heeft om tc sparen haaste zich. -v Onze lezers zullen reeds gezien hebbei dat er door de zorgen der Opvoeding: Centrale, hier ook te Aalstin Handaa Hand eene Socialistische school ingericht? wordtevenals er reeds bestaan in Brus sel, in Gent, in Antwerpen, in Ronse, in 't Walenland, en zoo wat overal. 't Is Woensdag aanstaande 8 November, om 8 uren 's avonds zeer stiptdat de eerste les aanvang neemt GezM Henri De Man, van Brussel, zal in zes lessen handelen, over de Moderne Vakbeweging Die lessen zullen zeer leerzaam zijn, en' wij sporen AL de weetgierige partijgenoo- ten aan, ze te volgen. Tijdens de lessen blijft de deur geslo ten De lessen worden iederen Woensdag avond gehouden. Vele kameraden zullen zich nog herin- r e er, de leerzame lessen die wij in Hand aan Hand des tijds ontvingen van gezel Van der Mee ren van Brussel. Welnu deze lessen zijn op den zelfden leest geschoeid, en wil mogen dus verzekeren dat deze lessen heel leerzaam zullen zijn Mannen die wenschen te leecen, Woensdag dus op post. Dez staking duurt onveranderd voort, dit dooi de schuld van de heeren patroons li d gematigde vragen hunner werkpe- dcii blijven van de hand wijzen. Ofschoon de Heeren koppig staan tegen over hunne stakende werklieden en geen enkel stapje tot toenadering willen doen, worden er door die zelfde Heeren PAAR- DENpogingen aangewend om de stakende door andere werklieden te kunnen vervan gen. Even zoo als het in voorgaande geschil len bij den heer Marchant nog gebeurde, worden in verschillende gemeenten mani festen door deze firma verspreidt. Wanneer men aan die briefjes geloot moest hechten, dan zou het fabriek van den heer Marchant voor de werklieden eene goudmijn zijn. Spijtig genoeg voor de werklieden, dat de Heeren hier de waarheid niet vermel den. ware het zoo geweest, dan hadden de werklieden den arbeid niet moeten staken om verbetering te bekomen. ONZE MEETING. Door de ondervinding geleerd, tot welke middels den Heer Marchant zijn toevlucht neemt, telkenmale er in zijn tabriek een geschil opgerezen is, hebben wij er aan gehouden dit ondanks de katholieken ons buiten dezen strijd stel den om de bevolking van Dender- monde en omliggende gemeenten in te lichten. Met dit doel hadden wij Zaterdag 28 October, ter herberg De Oude Wildeman, te Dendermonde eene meeting belegd. Gedurende meer dan 1 1/2 ure spraken de gezellen Flips en Hannick tot de tal rijke aanwezigen, die de groote herberg plaats tot proppens vol nadden gevuld. Hunne toejuichingen bewezen dat de sprekers goed begrepen wierden, en de stakers op de hulp van de aanwezigen zul len mogen rekenen, om hun in den strijd te helpen. Weg met alle or.derkruiperij, weze de leus, 'tis het beste antwoord dat men aan M. Marchant kan geven, en wat M. Mar chant zal doen gevoelen, dat hij met zijne werklieden beter dient te handelen volg van mijn matigheid is, dat ik 30 secon den, nadat ik mijn hoofd op het kussen leg, ben ingeslapen. Ik slaap zes uren vast, ge droomd heb ik nog nooit in mijn leven. Thans ben ik 64 iaar oud en ik voel mij beter in staat te denken en te arbeiden dan ooit te voren. De praatjes over de noodzakelijkheid rust te nemen zijn onzin. Ik heb van mijn twaalf de jaar af gewerkt en ik hoop tot mijn 150* mijn arbeid voort te zetten. Mijn paradijs ligt op aarde. Mijn lichamelijke toestand laat niets te wenschen over, vooral ook om dat ik mij verstandig kleed. De bacteriën zijn bij mijn systeem ter dood veroordeeld. Mijn eenige ondeugd is dat ik tabak kouw. Mijn vrouw protesteerde daar eerst tegen, maar sedert zij weet, dat de hoogste persoon bij de rechterlijke macht in het land dezelfde gewoonte heeft, heeft zij er in berust en vindt zij dat het bij mijn stand past. Meetings tegen den oorlog. Zondag namiddag, te 4 uur, zal in de feestzaal van het Volkshuis, te Brussel,eene groote meeting tegen den oorlog in Tripoli- tanie worden belegd. Als redenaars zullen optreden de heeren Edward Vaillant, volksvertegenwoordiger te Parijs Saiil Nahum, afgevaardigde der werkerskringen van Salonika K. Iluys- mans en Em. Van der Velde, Kamerleden voor Brussel. Anderzijds werden Van der Velde en Huysmans door de Belgische socialisten- partijafgevaardigd om het woord te gaan voeren op de groote meetings tegen den oorlog, die de Duitsche sociaal-democraten beleggen te Berlijn. Wat al geld. Sedert de eerste Vredeconferentie in den klaag, in 1899, verleerden de volgende staten pan oorlogschepen alleen rreland 8,353,000,000 ft'ereenigde Staten 4,475.000,900 Frankrijk 3,540,000,000 Duiischiand 3,090,000,000 De uitgaven voor 1913. Bij het doorpluizen der begrooting van het ministerie van rechtswezen voor 1912, be merken wij dat de volgende uitgaven voor zien worden 3,431,200 frank voor den dienst der gevangenissen 5,663,000 fr. voor ge stichten van weldadigheid en huizen van krankzinnigen 7,415,200 fr. voor godsdien stige zaken (toelagen aan kerkfabrieken, enz). In hetzelfde ministerie wordt lot 3,700 fr. pensioon verschaft aan een aalmoezenier (priester) der gevangenis van St-Gillis ter wijl b. v. aan brave werklieden, die min stens toch zooveel diensten bewijzen als een aalmoezenier, na jaren en jaren arbeid de vette som van 65 fr. als rustgeld uitbetaald wordt. De brave Belgen zijn door den schepper met eene droge, zeer drogokeel begiftigd. Dit verklaart het groot aantal herbergen en drankhuizen die men ten onzent aantreft. Naar de jongste stat i stiek aanduidt, zouden wij een drankhuis voor elke 34 staatsburgers, gespeende en ongespeende meegerekend, bezitten. Verwonderlijk is het dan ook niet dat hier jaarlijks aan bier, wijn en sterken drank 'voor zoowaï 518 millioen 560,095 frank door het keelgat wordt gegoten. Wat heerlijke werken zou een afschaffers- 3 volk daarmede totsiand brengen. Het vermogen der Astors. |i Volgens de commissie der grondbelastin- gen te New-York, wordt het vermogen der Familie Astor, in die stad, geschat naar de huizen en grondeigendommen alleen, ge- raamtf op meer dan 750 millioen frank. Daarvan komt aan William Astor, die Engeland bewoont, 350 millioen toe, aan 1 zijn neef kolonel John Jacob Astor meer dan j 300 millioen, het overschot aan dezes moe derweduwe William Astor. De Astors hebben 700 terreinen in New- York. De rijkste huizen aan Broadway en aan de vijfde laan belmoren hun toe. Het Waldorf-Astoria-hotel alleen heeft eene waarde van 65 millioen. Al die voorname huizen en gasthoven brengen echter zooveel niet op als de hui zenblokken die de Astors in de Jodenwijk van New-York bezitten. Deze vuile huizen, die van ongedierte wemelen,zijn do schande der stad. Elk huis bezit veertig of vijftig erbarmelijke woningen, waarin bijna nooit, een zonnestraal dringt. Betrekkelijk zijn die woningen veel duurder dan de kostbaarste appartementen aan de westzijde.De meesten beslaan uit eene keuken en eene kamer, en worden vreese'lijk duur verhuurd. Zij zijn het die het vermogen der Astors zoo fabelachtig vergroot hebben. Uit liet den door liet vuur aangetast, dal spoedig door de redders werd uitgedoofd. Dezen werden een sterken petroolrouk gewaar. Dr. Leenaerts verzorgde het slachtofler, die, vreeselijk verbrand, naar liet gasthuis werd overgebracht en aldaar ondervraagd door M. Vanderslukkene, politieofficier. De jonge Russische vrouw beschuldigde haren minnaar haar levend te hebben willen verbranden. Volgens haar, zou de jongeling in hare kamer zijn gekomen en haar 20 fr. gevraagd hebben, welke zij hein weigerde. Woedend zou de betichte alsdan de petrool- kan genomen hebben, haar en de meubelen overgoten en de vlucht genomen na er hei vuur te hebben aangestoken. De politieofficier ontdekte don jongeling- te zijnent, in lezing verslonden. Deze loo chende krachtdadig en riep de getuigenis in van al de persoiftm van het huis dai hij bewoont,, alsook dergenen van de woning van het meisje- Al deze getuigen bevestigden de verkla ringen van den jongeling. Do beschuldiging van het slachtoffer blijkt., onwaarschijnlijk te zijn, want niemand zag haar minnaar in het huiskomen. M. Perdaens hoorde niet liet minste gerucht. De jonge, llus werd niettemin ter beschikking van het gerecht gehouden De brandwonden van het meisje schijnen doodelijk. Voegen wij hierbij dat zij aan den voornamen huurder had gezegd dat zij het leven moede was en zich ging zelfmoorden. Diefstal van 270,000 fr diamant te Antwerpen. Dezer dagen trad een makelaar in dia mant in een koffiehuis der Pelikaanstraat, nabij de Diamantonclub. Bij had voor 270,000 fr. diamanten op zich. ruw en geslo pen, en toehoorend aan handelaars der plaats. Pas was M. C..., in liet koffiehuis, of- iemand trapte hom oj> den voet. Een twist volgde en men werd handgemeen. Toen men beide mannen scheidde, moest C... zich gaan laten verzorgen in het gasthuis. C... stelde vast dat zijne brievcntesch was verdwenen. Van ontsteltenis kon C... een tijd lang niet spreken. Toonde twist ontstond, waren er wel 500 menschen in de zaal. Het parket werd verwittigd. Eene bandietendaad in Tuvkije Eene bende Griekse he bandieten heeft te Konstantinopel oen grooten grondeigenaar, Nechatbey, van Delvino, vilajet Fanina. ge vangen genomen. De bendeeisclil een rant soen van 10,000 Turkscho ponden tot leve ring van den gevangene. Eene Bulgaarsdie bende, 20 man sterk, verscheen in het dorp Mnoitcha en eischt dat de bevolking 50 ponden zou leveren, dreigend met weerwraak Fn geval van wei gering. voor Zuid-Amerika. do Spanjaard Pedro Blanke slavinnen In Lissabon werd Gonzalez in hechtenis genomen, daar hij verdacht werd handel in blanke slavinnen te drijven. Uit zijn papieren blijkt, dat hij toebehoort tot een geheim genootschap voor handel in blanke meisjes," met agenten te Parijs, Madrid, Barcelona, Lissabon en Beunos- Ayres. Die agenten verkiezen meisjes tusschën 14 en 18 Jarigen leeftijd. De meisjes worden uit het vaderlijk huis gelokt. Haar worden plaatsen van kinder meisje en gouvernante aangeboden, en ook wel beloofd dat zij rijk zullen huwen. Het genootschap vraagt prijzen van 100 tot 500 frank voor een meisje. Bijzondere schoonheden worden duurder betaald. Op die wijze zijn dit jaar honderden meisjes aan alle hoofdsteden van Zuid-Amerika ver kocht geworden. - IN DE STATIE TE GENT. Eene boerin. Menlieére, een kaartje veur Brugge I)e bediende. '1 Is 'non frank vijf-én- Te zamen 19,458,000,000 Meer dan 19 miljarden J Hadden ze dat geld eens uitgegeven 0111 Jet lot der arbeiders te verbeteren. SCHANDALIG. Het budget van oorlog Jn krijgswezen bedroeg In 1870 In 1910 Ifuitschland 500 milj. 1563 milj. Engeland 646 1408 frankrijk 590 1330 Om die uitgaven te dragen moest men in puitschland 600 miljoen nieuwe lasten hcf- 11, in Engeland 100 miljoen en in Frankrijk [)80 miljoen. Arme volkeren, die zoo uitgezogen wor- 3n De normale ouderdom van den mensch Thomas Edison, de beroemde uitvinder, heelt kort geleden in een interview zijn overtuiging uitgesproken, dat het mensche- lijk lichaam hij behoorlijke behandeling het 150 iaar kan uithouden. Hij zegde dat het op drie hoofdzaken aankwam, op de goede manier te eten, te slapen en zich te kleedcn. lk eet juist zooveel als ik noodig heb, zegde Edison, en dat is z )er weinig, misschien een i handvol van elk degelijk gerecht. Het ge. archief der stad New-York blijkt dai een zeventig, stuk grond van den eersten Johan Jacob Boerin. Kan hei nic zijn v< Astor, dat over dertig jaar 100,000 fr. waard jj was, lieden een vermogen van 40 millioen frank vertegenwoordigt. Zoo heeft het ver- mogen der familie Astor zonder werkzaam heid, zonder koene onderneming, alléén door het stijgon van de grondwaarde en den - 't ls 'nen frank vijf-on-zeven- r *ne frank vijftig? Bediende. - tig, zeg ik u. Boerin. Toe, toe Daar, daar is '110 frank ijjj uct obijuvn uii uii g 1 mui* it 111*1 uv mi in—* Vlj ft r-, lil* 1 vcergrootcn Kroos dien de huurders moeten Bediende, onschuldig. - Asa, neemt gij betalen, in die 30 jaar tijds zich verveelvou- het biljet, ja of neen digd. I l)e boerin, haar geld tcrygi rekkende. En de Astors, even als alle kapitalisten TOCh ncere, ge moet azoo van uw neuze ni - beweren dat hun fortuin de vrucht is van maken, mee uwen ijzeren weg... k zal ni- eigen arbeid, en dus... allen eerbied ver- j gauw nen anderen pakken er zijn ijzeren dient. g wegen genoeg. MISSCHIEN HADDEN BEIDEN GELIJK. Een drama te Brussel. Vrouw levend verbrand Zondag avond had een drama plaats in het huis n. 146, Papenvest. Eene jonge Rus sische vrouw, Sarah S.., 26 jaar, woonde er sedert acht dagen op eene kamer. Haar min naar, L. G..., 20 jaar, verbleef bij zijne ouders in het huis n. 50 der zelfde straal. Op de kamer van lie: meisje steeg de Zondag avond verschrikkelijk geschreeuw op. MM. Perdaens en Rademaekers, mede huurders, snelden toe en stieten de deur in. Op den vloer lag het meisje, door vlammen omringd. Ook het bed en ae meubelen wer ken. In eens Schiet 'den oenen als uit den ji' slaap en zegt tot den,anderen Ik sta u te 5 bezien en ik vind dat uwe ooren zoo groot r zijn voor dfe van oenen c/rI. Daar. zegt den anderen, ik maak dezelfde bemerkingiover u, en ik vind dai uwe ooren zoo klein zijn I voor die van oenen ezel. Bedienden Hand aan Hand 1,3'). bloe- monverkoopors, gezongen dbor Onsteflinck 0.67. Het. blad Vooruit, ezongen door den zelfden 1,37.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3